De Russische nota inzake de non-mterventie ONS BLAD i, r Conflict in den De Rooden rukken Heimatschutz Oviedo binnen Fransch disconto DE VAL VAN DE LIRE DE ASSEMBLÉE BIJEEN AROMETER HEDEN KOMT COMMISSIE WEER BIJEEN Huiszoeking bij De la Rocque JAPAN ONDERHANDELT MET CHINA JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB BUIKBANDEN Het nieuws van heden Successen der Witten nabü Bilbao Paniek te Sjanghai Ontploffing in een studio JEAN BATTEN TE AKYAB MXXWWWUUIIIIIIP/////////Z/Z s 7 9. i De actie der nazi’s in Danzig De reactie te Berlijn en Rome Rexisten en Vlaamsch- Nationattsten De groote lynen van een compro mis zouden vastgesteld zyn Complot van aanhangers van Trotzky ontdekt De financieele maatregelen wijzi gen de landspolitiek niet in de straten wordt nog fel ge streden; nationalisten trek ken langzaam terug DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Zy beweren wapenen by de socia listen te hebben gevonden Nog steeds arrestaties in Rusland f2.- f 2.50 ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE^ Generaal Baistrocchi afgetreden Engeland zal ongetwijfeld een onderzoek naar de beschul digingen instellen Spanning der laatste toeken na het onderhoud tusschen Kawagoe en Tsjang Kai-Sjek verdwenen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Attlee en Greenwood in l Downingstreet China en Letland tot niet-perma nente raadsleden gekozen Ervaringen van Engtlsche vliegers 2 1 VRUDAG 9 OCTOBER 1936 Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 - 1 NDORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD 1 too BRUSSEL, S Oct. 9 tonne van Varela Ita- X I x: In welingelichte kringen is men van meening, dat Italic op de Russische lum-huMigingen sou kunnen antwoorden door het publlceeren van een dossier betreffende Interventie ten gun ste der Spaansche regeering. Italië sou een dergelijke houding echter gevaarlijk achten. moderne machines. Het eenige, wat we konden doen, was onze bommen zoo snel mogelijk te laten vallen en er vandoor te gaan. Toen,we voor den eersten keer op ons vliegveld kwa men, dachten we in een museum te komen, zoo oud waren de vliegtuigen. WEENEN, 8 Oct. (Beater) Van regeerings- zUde woedt medegedeeld, dat de besprekin gen tusschen de regeering en den Hefanat- schute morgen geëindigd sullen zijn. Het schijnt wel, dat de groote lijnen van een compromis, waarvan de juiste inhoud geheim wordt gebonden, vastgesteld zijn en dat de federale, conferentie van den Hei matschutz, die morgenmiddag te Weenen PABUS, Oct. (Benter) De bank van Frankrijk hooft het disconto verlaagd van tot SM percent. Beasbank te IJmaiden aangevraagd, o o NANKING, Oei. (Bonter). Het «ster- boud, dat de Japanoche gerant hedenmor gen met maarschalk Tsjang Kal-SJek heeft gehad en dat twee uur duurde, heeft tot resultaat gehad, dat de onderhandelingen tot verbetering van de betrekkingen tusschen China en Japan hervat zullen werden. Hier mede ia aan do spanning der laatste weden I» navolging van Rusland oefent het Duitsche leger zich thans in parachutespringen pp groote schaal GENEVE, 8 Oct. (Beater.) De Assemblee is vanmiddag om half aes bijeengekomen. In deze zitting werden China en Letland, met onderscheidenlijk 51 en SS stemmen, tot niet-permanente leden van den Baad geko zen, welks aantal hiermede op U is ge- VlwQslbi De nota wordt in de Berlünsche pers uit voerig besproken. De ,Beriiner Boersenzoltung’ schrijft onder De autoriteiten van Hongkong nemen thans voorzorgsmaatregelen om de bevolking te be schermen tegen aanvallen uit de lucht of uit zee. Op alle strategische punten van deze Brit- sche kolonie wórden krachtige zoeklichten en kanonnen opgesteld. Er wordt een plan uitge werkt oqn de bevolking naar een veilige plaats In het binnenland te brengen. AKKAB, October. (Reuter). Jean Batten la te 17.10 hier ssngekrznim Zij zal morgenoch tend te »J0 haar vlucht voertaetten. Na afloop der conferentie heeft de Japamsche gezant volgens het D.NB. verklaard, dat hij bet onderhoud als tamelijk tevredenstellend be schouwde. De houding van Tsjang Kai-8Jek had op hem den indruk van groote oprechtheid ge maakt. Met voldoening had Kawagoe geconsta teerd, dat China een vriendschappelijke regeling weftscht. De Itallaansche bladen maken geen melding van de Russische verklaring ten aanzien van de overtredingen van bet non-lnterventle-ac- coord. De gebeurtenissen In Spanje worden be schreven alsof zij slechts van binnenlandsch belang zijn. In diplomatieke kringen brengt men deze houding In verband met de plan- - nen voor een Locarno-conferentie. Waar Italië bereid sou zijn tot het deelnemen aan een conferentie van vijf, zou bet er naar streven de gemoederen zooveel mogelijk te kalmeeren. Dit wil niet zeggen, dat de politiek van Italië haar orienteering gewijzigd heeft, of bezig Is deze te veranderen. Deze Is uitsluitend liaansch en zal dat altijd blijven. De Asoemblée nam vervolgens het voorstel van baar bureau aan, een algemeene commis sie In het leven te roepen. Welke belast wordt met het Indienen van voorstellen, betrekking hebbend op het pact en andere ermede ver band houdende kwesties. De eerste zitting dezer commissie zal Vrijdag worden gehouden. De Asaemblée Is vervolgens overgegaan tot de verkiezing van rechters In het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. De Berliner Boersenzoltung’ schrijft onder het opschrift: JBzn bedreiging, de oorzaken en achtergrond”, dat van Moskou uit in de laat ste maanden alles is geschied om de Sovjet- vaan in Spanje de overwinning te doen be halen. PARIJS, 8 Oct. (Reuter). Vanmorgen heeft de politie een huiszoeking verricht in de wo ning van kolonel De la Rocque te Versailles. Daar de bewoner afwezig was, werden de ver trekken doorzocht in het- bijzijn van twee ge tuigen. Documenten, foto’s, manuscripten, vijf wandelstokken, een revolver en een dolk zijn in beslap genomen en verzegeld. ROME, Oct. De diplomatieke redacteur van bet agentschap Stefanl schrijft, dat de maatregelen, die de regeering te Rome kort geleden genomen heeft met betrekking tot bet Itallaansche devies, in bet buitenland aanleiding hebben gegeven tot bepaalde willekeurige uitleggingen, volgens welke deze financieele maatregelen een nadere aandui ding der politiek souden impliceeren. MOSKOU, 8 October (Reuter). Volgens de „Frawda”, welk blad een nieuwe campagne be pleit ter verwijdering van de aanhangers van Trotzky en Zlnofjef. zouden Trotzkiïsten-lei- ders bekend hebben een zeer uitgebreid complot te hebben gesmeed, dat ten doel had indus trieën, het transportwezen en den landbouw te rulneeren. De „Intranslgeant" meldt uit Moskou, dat ook de tweede commissaris voor de zware in dustrie, Piatakof, in verband met de bekente nissen van de beklaagden in het Zlnofjef-pro- oes, gearresteerd is. Bovendien zijn de Spaansche piloten van geenerlei nut. De jonge piloten, die nog vrij goed getraind waren, werden op 37 vrij mo derne Brltsche bombardementsvliegtuigen van Vickers geplaatst. Binnen veertien dagen waren er 21 neergeschoten. Eens, toen wij in moei lijkheden kwamen, vloog onze Spaansche ge leider boven ons door, onder voorwendsel, dat hjj den vijand niet had gezien. o BRU88KL, Oct. (Reuter.) In de filmstudio te Etterbeek zijn bij het oplaten van luchtbal lonnetjes deze ballonnen ontploft, met als ge volg, dat zeven figuranten aan gelaat en ban den brandwonden opliepen. Vijf van hen moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. MADRID, 8 Oct. (Reuter). De regee ringstroepen, vooral samengesteld uit zjjn Osltès straten der De nervositeit onder de Chlueesche bevolking van Sjanghai, welke tot een paniek is uitge- groeld, is heden overgeslagen van Tsjapel naar de Noordelijker gelegen stadsdeelen Pao Sjan, Klang Wan en Woesoeng, waar de bevolking haar bezittingen bij elkaar pakt en met dui zenden in dr richting van Sjanghai vlucht. De spoorweg WoesoengSjanghai is vol vluchtelin gen. De universlteltei^ en scholen in Noord- Sjanghal zijn voor drie dagen gesloten. De vei ligheidsdiensten in Tsjapel, Klang Wan en Pao Sjan zijn versterkt teneinde plunderingen te voorkomen. De prijzen der levensmiddelen stij gen snel. Aan beide zijden worden de gevangen piloten thans gemarteld. Iedere piloot draagt een pistool bij zich om zich van kant te maken, voor het geval hij in handen van den' vijand mocht vallen.” LONDEN, 8 Oct. (Reuter). In afwach ting van de bijeenkomst der nlet-lnmen- glngscommlssie, welke morgenochtend plaats heeft bestudeeren de betrokken re- geeringen den tekst van de Russische nota aandachtig. Gezien het schrijven van Eden aan den natlonalen raad van Labour, waarin hij verklaarde, dat de eenige wensch der regeering was het noo-inter- ventle-accoord volkomen geëerbiedigd te zien en dat Groot Brittannië zich volko men bewust was van de noodzakelijkheid eener voortdurende waakzaamheid, zal En geland zonder twijfel een onderzoek naar de Russische beweringen steunen. In plaats van den overleden professor Schucking en den afgetreden Amerikaanschen oud-mlnister Kellogg werden gekozen de Zweed Ake Hammerskjoeld en de Amerikaansche professor in het Volkenrecht Manley Hudson. WARSCHAU, 8 October. (Havas.) De „Vor- posten”, het orgaan der nationaal-socialtstlsche partij te Danzig, meldt, dat groote hoeveelhe den wapenen ontdekt zouden zijn in de bureaux van het socialistische dagblad „Volksstlmme” en in die van.de socialistische partij. Socialistische kringen te Danzig spreken dit bericht met klem tegen. Er zijn bevelen tot in- bech tenispemlng van de socialisten Brill en Brost uitgevaardigd. De politie heeft hen niet te Danzig kunnen opsporen. Vandaag hebben eenige socialisten terecht ge staan. Vijf hunner werden vrijgesproken. Drie tot onbeteekenende geldboeten veroordeeld. Slechts de drukker Fookem werd veroordeeld tot een boete van 1000 gulden. (Fookem is eige- De Itallaansche bladen merken in verband hiermede op, dat Italië geheel vrijwillig en in zijn eigen belang tot aanpassing der lire is overgegaan, zonder voorafgaand overleg met wie ook. De Itallaansche politiek heeft een vol komen eigen aspect en een onafhankelijke oriënteering, die evenwel beoogt, het economisch wereldherstel en de samenwerking te bevorde ren. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarkm Mat geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger Verder zijn er huiszoekingen gehouden ten huize van den vlieger Mermoz, die lid is van het comité der Fransche Sociale partij, voort, in de voornaamste vereenlglngslokalen der partij. Verscheidene documenten werden in beslag genomen. Tegenover de pers heeft De la Rocque in bijzijn van Mermoz en andere vrienden geprotesteerd tegen de maatregelen der politie. HU heeft er bij zijn aanhangers op aangedrongen kalmte te bewaren. „Wij zijn op den weg naar de overwinning, de eer en de verzoening.” Na het onderhoud tusschen Attlee en Green wood en minister Chamberlain in Downlng- street, dat een half uur dtiurde, Is een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de niet-inmengingscommissie morgen bijeen zal komen en den toestand zal bestudeeren. Chamberlain kon Attlee en Greenwood de verzekering geven, dat de vertegenwoordigers van de Brltsche regeerififc zich volkomen be wust zijn van'de gevaren, die men loopt, wan neer de toestand niet zonder verwijl wordt op gelost. Attlee en Greenwood sullen onmiddel- Hjk weer naar Edinburgh vertrekken. - De gevangenis, die in dezelfde wijk ligt, heeft eveneens een groot strategisch belang, maar is thans vrijwel geheel omsingeld. De nationalisten trekken langzaam terug naar het centrum der stad. Asturische mijnwerkers binnengetrokken. Ia de stad wordt ongehoord fel gestreden. De troepen trekken op naar de wa penfabriek La Vega, een der sterkste verschansingen der nationalisten. Dezer dagen, aldus de Daily Express, wan- delden twee zon-gebrulpde Brltsche piloten hef gebouw van ”de Daily Express binnen. In hun koffertjes hadden zij blauwe overalls, voorzien van katoenen vleugels op de zakjes en mili taire mutsen van de Spaansche luchtmacht, voorzien van groene kwasten. Zij zjjn de twee piloten, die van de vier Brltsche vliegers, die vijf weken geleden Lon den verlieten, nog in leven zijn. „WIJ mogen van geluk spreken, dat we er levend af zijn gekomen,” vertelden zij. ,Bet is gewoonweg moord, wat thans in Spanje geschiedt. We moeten nu zien het geld loc te krijgen, dat ons beloofd is. We waren met ons negenen. Drie ervan zijn nu dood; weer drie anderen liggen gewond in het ziekenhuis en nog een ander is zoek. Op een gegeven moment werden wij door vijf vlieg tuigen der opstandelingen aangevallen. Wij vlogen in Martlnsyde-vllegtuigen van het jaar 1916. De vliegtuigen der opstandelingen waren Heinkels en Flats van het jaar 1936 met Duit- ache en Itallaansche piloten aan boord, soodat wij geen kans hadden. Den eersten keer, dat we boven Grenada vlogen, verloren we twee vlieg tuigen. Toen de Duitschen en de Italianen hoorden, dat wij kwamen, wachtten ze ons op met al hun ROME, 8 Oct. (Reuter) Officieel wordt me degedeeld, dat Mussolini het ontslag heeft aan vaard van generaal Baistrocchi, den onder staatssecretaris van Oorlog. Baistrocchi had om persoonlijke redenen ontslag gevraagd. Mus solini heeft een eigenhandig schrijven gericht aan Baistrocchi, waarin hij hem bedankt voor» sjjn werkzaamheden aan bet ministerie van Oorlog. De konlng heeft Baistrocchi in den adelstand verheven met den titel van graaf. Generaal Alberto Parian! zal Baistrocchi op volgen. Generaal Parian! is op 27 December 1876 te Milaan geboren. Na aan den wereld oorlog te hebben deelgenomen, heeft bij de wapenstilstandsovereenkomst van Villa Giusti medeonderteekend. Als tpbef der militaire af- deeling beeft hfj behoord tot de ItaUaansche delegatie ter vredesconferentie. Later werd hij leider van de militaire missie in Albanië, ver volgens dlvlslegeneraaL waarbij hij aan het hoofd werd geplaatst van de divisie Bolzano. Het blad „Politica" schrijft, dat de beman ning van het Duitsche oorlogsschip ..Leipzig” te La Coruna heeft gedefileerd aan het hoofd van een optocht der .J’halzlfxisten". r Taf vafl geweren en mitrailleurs jrerden verdeeld onder de Gallcische fascisten. Deze wapenen werden van boord van eén Dultsch schip gehaald in de haven van Villa Garela. eenige weken voor den aanvang van den op stand. Volgens hetzelfde blad zQn zendingen uit Dultschland afkomstig oorlogsmateriaal in dien zelfden tijd te Vlgo aangevoerd. BURGOS, 8 Oct. (D.N.B.)^ Zoo Juist wordt hier het bericht ontvangen, "dat de rechtsche troepen Slguenza, waarom weken lang Is ge streden, hebben bezet. Voorts wordt gemeld, dat de troepen van Franco bij hun stelselmatlgen opmarech naar Madrid ook bet strategisch zeer belangrijke plaatsje San Martin tte Val de Iglesla hebben ingeiMHiien. Radio-Jerez heeft medegedeeld, dat de co in de Siërra' Gredos Escalo- na heeft bezet, waarbij de llnkschen ernstige verliezen zouden hebben geleden. Gisteren zijn Madrid. Valencia en Barcelo na gebombardeerd. Bij Huesca en Bilbao heb ben de rechtsche troepen vorderingen ge maakt. v Op sommige punten zijn hun stellingen slechts negen kilometer van de laatste stad verwijderd. BRUSSEL, 8 Oct. (Reuter). Hedenmiddag vergaderden de Kamerleden van Rexisten en Vlaamsch-NaUonalistenzt Na de vergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de besprekingen hebben doen con- stateeren, dat een gemeenschappelijk program ma bestaat, dat voldoende ruim is om samen te werken, vboral tegen het communisme. Er Is geen sprake van twee groepen te vor men, doch een toenadering tot stand te bren gen, welke van groot belang kan z’tfn. In poli tieke kringen gelooft men, dat deze coalitie ook andere rechtsch-Vlaamsche groepen en llnksch- liberalen tot zich lal trekken; reeds zijn stap pen in deze richting gedaan. De Rex-beweglng heeft twintig zetels in de Kamer en de Vlaamsch-Nationallsten achttien. Geld en hulfxniddelen van allerlei aard, mi litaire instructeurs, agenten en diplomaten, schepen en vliegtuigen zijn naar Spanje ge zonden. Toch staan de kansen slecht en daar om acht de Sovjet-regeerlng het noodlg, thans ten gunste van Madrid officieel Iets te doen, wat volgens de opvatting van Moskou doel treffend zal zijn en den' toestand in Spanje zal wijzigen. <Zoo moet de dreiging worden ver- staan. De „Deutsche Algemeine Zeltung” schrijft os. dat Moskou blijkbaar geen objectieve stu- die wenscht. Het wil of wel Engeland niet het initiatief laten, doch dit zelf nemen, of Mos kou wil het noQ-lntereentie^Mict torpedeeren en de regeering te Madrid^ welke «en zekeren ondergang tegeiffoet gaat, openlijk helpen. De .Berliner Lokal Anzeiger” schrijft, dat Moskou het-masker, dat het tot nu toe voer zijn diplomatengezicht heeft gehouden, heeft laten vallen, omdat bet de nederlaag van bet Bolsjewisme in Spanje niet zonder meer wil tnelatsn. De regeering van de Sovjet-Unle zoekt een voorwendsel om de regeering van Madrid open lijk te steunen. Aangezien Dultschland zijn neutraliteitspo litiek natuurlijk voortzet, is bet de taak van de andere mogendheden klaar te komen met de actie vaa Moskou. Verder wordt van regeerlngszijde medege deeld, dat Huesca is gebombardeerd. Een aan val der rechtschen op Navalperal, waaraan werd deelgenomen door Infanterie, cavalerie en luchtmacht, werd na een hevig gevecht af geslagen. In de provincie Toledo hebben de regeeringstroepen Yunqulllos bezet. Radio Sevilla deelt mede, dat het blad ,FUn- do Obrero” dat te Madrid verschijnt geëischt heeft, dat de regeering-Largo Caballero af treedt. Verder stelt het blad voor de militai re leiders, die verantwoordelijk zjjn voor het verlies van Toledo ter dood te veroordeelen. De nationalisten hebben gisteren Madrid gebombardeerd en aanzienlijke schade aange licht. De regeeringstroepen hebben de vlieg tuigen uit de hangars en van de vliegvelden verwijderd, om te voorkomen, dat deze door de bombardementen der rechtschen worden vernield. 'rif M den beww van een ariUlerie-tnstructleechlp. Branden te Beverwijk en KerkdrieL Vijf jaar geëiecht tegen verdachte van doedalng te Heeeeh. Een spaarder heeft het fallUeeement van de Bemiddelingspogingen der Ooetenrtjkeche re geering In het conflict van den Heimatschets. Do devaluatie van de Ure zal de politiek ran Italië niet wijeigen. Ir. C. van Stoik benoemd tot commercieel ad- ..-rCi <i Jt DERTIGSTE JAARGANG No. - ADVERTENTIEPRIJZEN: van serieg. China en Letland tot niet-permanente Raads leden gekozen; nieuwe rechters voor het Hasg- ache Hof benoemd. Nieuw complot van Trotsklïsten in Rusland ontdekt. sartonen. In het Staatsblad is atgekondigd een Ken. besluit tot toepassing van crisisbesluiten op ■Beviscli. Mm» -*W". ‘Uk r’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1