St. Laurentiuskerk 75 jaar HISTORISCH OVERZICHT ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 i Groote plannen Veel geschenken Dank aan God L Geslaagd b De Wereld-jamboree in Nederland B. en W. vragen f 10.000 crediet Ten behoeve van maatregelen tegen pryeopdryving Een Rijkssubsidie 1000 subsidie Met een H. Miiufa wordt het heuglghe f^tgevierd f rl i Over sportiviteit gesproken len door het kerkbestuur 1 10 Volkers, 11 21 November 25 September 1876 tot 1880 tot 17 Nove.nber 1885. 1885. 10 Castelein, 12 Juni 18S8 tot 31 Maart 8 Fe- 1908 tot 28 Fe- 18 1819 tot 29 IV- 1930 B tot FOCUS H. E. R.. pr Ooms, van 13 Nor. 1915 tot 1 <7 De Hoogeerw. heer E. P. Rengs, Deken en Pastoor der 75-jarige St. Laurentiuskerk lik at» De door gekeurd en de oprichting der St. Laurentius parochie erkend had de aanbesteding te te u- it- im en IV c. ie in pa- elk en ‘bied ml den :ei irige Daar de heer Bulsslnk de parochie ging ver laten, werd door den Bisschop in diens ptaats tot kerkmeester benoemd de heer J. H. Keuss De saai der pastorie moest worden afgebro ken. omdat de grond daarvan noodig was woor de nieuwe kerk. Deae verbouwing werd aan besteed en aangenomen door den heer X J. Huiskamp voor de som van t 944.99 voigens.tee- kening van den heer F. Vester. 24 der Januari 1934. Engelb. Pronk, 5 Januari 1934. Adr. O. J. v. Rooyen, 12 Juli 1935. besluit, ofschoon van nu at eerst op den eersten dag pastoor der parochie van tijd van Ons wordt medegedeeld, dat Burgemees ter en Wethouders voornemens zijn bij den raad een crediet van 16.006 aan ^ka gen voor de uitvoering vgn de wet van 38 September jJ. Staatsblad a 39 D. en om den Burgemeester in staat te stellen, zoo noodig door inbezitneming van goedéken, prijsopdrijving tegen te gaan. Bjj Konlnkl. Besluit van den Hen April 1859 werd de voorgenomen bouw der nieu we kerk volgens de teekenlng van den heer P. J. Cuypers (geraamd op f 91.083.24) goedgekeurd, alsmede een jaarlljksche sub-; sidle van f 1000.gedurende vijf jarero toegezegd. In' de maand Mei ontving het kerkbestuur machtiging van den Bisschop om een leendng aan te gaan van f 50.000. tegen de rente van 4 pet. Ook Gedeputeer de Staten gaven in dezelfde maand daar toe machtiging. Daarop volgde in de maand Juli machtiging van den Bisachop om den bouw der kerk publiek aan te be steden. In October 1861 was men zoo goed als gereed gekomen met den bouw der kerk, zoodat den 15den October 1861 (dus vóór 75 Jaren) ons kerkgebouw plechtig kon ge consacreerd worden door Z.HJSxc. Mon seigneur Ger. Petrus Wilmer, Bisschop van Haarlem. Den 20sten September 1859 werd de eer ste steen gelegd door Adr. Jac. Theod. Co- nljn Gerg. en Cath. Maria Henr. Ad. Co- nijn, kleinkinderen van den heer Adr. Co ni) n. Bij die gelegenheid werd een som van f 1277.05 voor den bouw Ingezameld. Op 25 October werd bericht ontvangen, dat Ged. Staten een subsidie van f 500. geschonken hadden. Voor afbeeldingen van de oude staties, schil deringen, altaren enz. der St. Laurentiuskerk verwijzen wij naar de pracht-uitgave: Alcmaria Eucharistie*. dat by gelegenheid van het 5e eeuwfeest van het Mirakel van het H. Bloed door onzen oud-parochiaan, den zeereerw. pa ter prof. dr. WiUibrord Lampen OJM. is uit gegeven en nog verkrijgbaar is bi) het Bureau van dit blad. By de aannemingssom aierd nog f 500.ge voegd. om in de ramen der zijbeuken Benthei- mer steen te doen aanbrengen in plaats van den bij -bestek aangewezene. Voor het torentje nog f 2100.voor de ontbrekende deuren f 1050, voor de ramen f 1220, in ruil voor de orgels van de St Matthias en St. Laureptiufgtatle plus f 2500, voor het orgel f 2500, voor de banken f 6390.73, voor het hoofdaltaar t 2100 en voor gasaanleg, kronen, wljwaterbakken enz. enz. verschillende sommen, zoodat de kerk, zonder muur- en plafondschildering, maar met inbe grip van hoofdaltaar, orgel en banken gebouwd is voor de som van f 11134452 tot betaling van welke som het kerkbestuur zich in staat stelde door een leening van f 70.000, door verkoop van afbraak St. Matthiasstatle f 1765.—, door verkoop van de 8t. Laurentiusstatle (Digge- laarsteeg) met drie hulzen voor f 10.000.ter wijl het ontbrekende werd aangevuld door een vijfjarige inschrijving aan giften van f 31.00736. kerkbestuur die teekenlng met bestek en begroeting te onderwerpen aan het oondeel van een bekwamen Hollandschen des kundige waarvoor genoemde heer Alber- dingk Thtfm werd gekozen. Het is niet te verwonderen, dat ook wy ka tholieken dankbaar gebruik hebben gemaakt van Baden Powell’s Verkennen voor jongens. Ruim vjjf jaren bestaan de Kath. Verkenners en nemen ooder de Kath. Jeugdbeweging een zeer belangrijke plaats in. Reeds in *t tweede jaar van het bestaan der Kath. Verkenners toonde Mgr. Aengenent z-g. zich op het in 1932 gehouden Kamp in Wassenaar een enthousiast bewonderaar van de Verkennerij en nog geen Jaar geleden liet Zijne Heiligheid Paus Plus XI zijn sympathie blijken voor de beweging door 500 Kath. Verkenners en leiders in particuliere audiëntie te ontvangen. Duizenden jongens zijn nu reeds aangesloten by de Kath. Verkenners, hebben het Verken- nersldeaal gekozen tot het hunne, zyn bly op getrokken den weg omhoog, volgend het spoor dat hun groote Hopman en Koning Christus vóór hen heeft pltgelegd. Al deae Verkenners en mét hen duizenden uit alle drelen van de wereld maken zich nu op om in vriendschap en broederiykhetd samen te komen in ons Nederland: Aug. 1937. Wereld jamboree. Vogelenzang, Nederland. Behalve architect Molkenboer werd ook de heer P. J. Cuypers, architect te Roer mond, uitgenoodlgd een teekenlng te willen indienen. Beide teekeningen werden aan het oordeel van den heer J. A. Alberdingk Thijm onderworpen. Z.H.EXC. de Bisschop schonk wel zijn goedkeuring aan de teeke nlng van den heer Cuypers, maar beval het Bulsslnk, Joannes Albertus Antonlus Conyn A.zn. By besluit van Z.M. den Koning (11 Maart 1857) werd de opheffing der vier Statiën goed- en omschrevene parochiën, door vergrooting der thans aangewezene rochlekerken. hetzy door het bouwen De pastorie was het huis, thans bewoond door den heer Jacobee aan de linkerzijde van het Kerkplein; de tegenwoordige pastorie werd ge bouwd in 1874 voor de som van f 27.920, by- een te brengen door een vyfjarige Inschryvlng van giften. De pastorie werd gebouwd door J. de Graaf te Alkmaar, onderarchitect Cuypers te Amsterdam. In 1875 werd de preekstoel ten geschenke gegeven en de Communiebank by gelegenheid van een gouden bruiloft. In 1861 was reeds het altaar der H. Maagd ten ge- Tot 31 October 1856 wanen er te Alkmaar vier kerken of ..Statiën", n.l. van den H. Laurentius aan bet Dlggelaarateegje. van den H. Matthias san het St. Jacobstraatje, van den H. Domi nicus aan de Baangracht en van den H. Fran- ciscus in de Schoutenstraat. Statie van St. Dominicus werd bediend Paters Dominicanen, de Statie van St. Franciscus door Paters Franciscanen, de Sta tiën van St. Laurentius en St. Matthias door seculiere geestelijken. qgOLrZ H. Exc. Mgr. Jac. v. Vree, Bisschop van Haarlem, werden op den 31en October 1856 die vier statiën opgehFven en twea parochiale kerken opgericht, nd. die van den H. Lauren tius, welke in de plaats kwam van de Statiën van 8t. Laurentius en St. Matthias, en die van den H. Dominicus, welke in de plaats kwam van de Statiën van St. Do&inicus en St. Fran ciscus. Voorlooplg evenwel bleven de bestaande kerk gebouwen van den H. Laurentius (Diggelaar- steegje) en van den H. Franciscus (Schouten straat) bestaan, om als hulpkerken te dienen. Op 31 Oct. 1856 zond Z. H. Exc. Mgr. Franc. Jac. v. Vree, Bisschop van Haarlem, een mis sive van den volgenden inhoud: In 1866 vierde de zoeteer w. deken en pastoor J. van Gent zyn zilveren jubilé als deken en pastoor te Alkmaar, by welke gelegenheid twee altaren van St. Laurentius en van St. Matthias ten geschenke werden gegeven door de paro chianen. Vier jaren later werd aan deken van Gent, op diens verzoek, eervol ontslag verleend en 'tot diens opvolger benoemd de zeereerw. heer J. H. Ruscheblatt tot dan toe pastoor te Zierikzee (1 Oct 1870). Den 16en Augustus plaats: inschryvers weren: Pieter Quant Amsterdam voor f 108.800, Com. de Laat Oorinchem voor f 105.635 en J. C. v. d. Heavel te Tilburg voor f 98,847. Het werk werd niet gegund, omdat de inschryvlng de raming van den architect ver te boven ging. Op den 3Osten Augustus geschiedde de herbestedlng; er wer den drie biljetten Ingediend: Com. de Laat voor f 99.145, W Goeman f 96.600, J. H Mid deldorp voor f 93.528 aan wien het werk ge gund werd. I De propaganda-commissie voor de jamboree- demonstratie te Alkmaar schrijft ons: De tyd van de ridders Is voorby. Slotbruggen, blinkende harnassen en steekspelen zyn ver dwenen. De roestige wapenrustingen zyn nu opgeborgen in een oud vervallen kasteel of een museum, zooals de gedachte aan den riddertijd by ons veilig weggestopt is achter den ballast van allen dag en slechts zeldzaam en dan mis schien in onze beste oogenblikken nog even te voorschijn komt. De riddertyd is voorby maar de ridder geest is niet verdwenen; .enthousiasme en ideaal zyn er nog en zullen in leder van ons biyven bestaan. Bovenal is die ridderiyke geest nog aanwezig in lederen Jongen, zit in hem de drang iets grootsch te verrichten, meer te worden dan hy is, iets te bereiken. Lord Baden Powell, de stichter van de Inter national Boy Scouts Association, heeft dit ten volle begrepen en aan hem danken we dan ook het succes van een wereldbeweging, de broe derschap van de Padvinders. Hy heeft het enthousiasme van de jongens vorm weten te geven, zóó heeriyk en zóó Juist aanvoelend wat een jongen wil en kan, dat vanaf de eerste bijeenkomst van een groep Padvinders op Brown sea Island in 1906, de be weging zich verbreid heeft over de geheele wereld en duizenden en duizenden Jongens zich met vuur hebben geschaard onder de leiding van hun Chief Scout. Baden Powell. De altyd vriendeiyk lachende B. P., die te gelijkertijd met vaste hand hun Idealen de richting Instuurde, die Je in moesten. De jon gens van nu, moeten worden de kerels van later, maar dan de kerels waar èn de gods dienst èn de maatschappy niet alleen op bou wen moeten, .maar ook op bouwen künnenl Om dat te bereiken, was niets beter geëigend dan het Spel van Verkennen, waar in ieder van de drie onderafdeelingen: Welpen, Verkenners en Voortrekkers weer er naar gestreefd wordt dat doel op de gezondste en meest prettige ma nier te bereiken. boog die op pilaren rust, 3 r symbolen in steen zyn aan; en 1868 werden de overige - schonken; kortom, alle vei zyn door edelmoedige i schenke gegeven. 13 November 1897 werd aan deken blatt op diens verzoek eervol ontslag als pastoor van 8t. Laurentius: ZEeny. werd Opgevolgd door pastoor Henricus Albertus Hor ning. tot dien datum pastoor te Medembllk. Deken Ruscheblatt vestigde zich in het SU Elisabeth Gesticht (Emmastraat) dat kort te’ voren «las opgericht en bleef deken van Alk maar tot 20 Nov. 1899 en werd als deken op gevolgd door den zeereerw. heer Alb. Horning, pastoor van St. Laurentius. Deken Ruscheblatt overleed den 7en Juli 1900. Den 3en September 1909 kreeg de zeereerw. deken Horning om ge zondheidsredenen eervol ontslag als deken en pastoor. Z.Eerw. vestigde zich in het 8t. Elisa- beth-gesticht, alwaar hy overleed.- Tot. diens opvolger werd benoemd de zeereerw. heer Th. F. Ebbinkhuysen, pastoor te Moordrecht. In 1909 het Hiermede hebben «M een kort historisch overzicht gegeven van de kerk van den H. Lau rentius sinds haar bouw. Nu maakt de parochie zich gereed, om met een H. Missie, die van 3 tot 13 October gehouden wordt, haar dankbaarheid en vreugde uit te jubelen voor al de zegeningen en genaden, die God in al die jaren in zoo rijke en overvloedige mate over de parochie heeft uitgestort, vyf en zeventig jaren woont God onder ons, vyf en zeventig jaren U Hy hier onze Emmanuel, de God met ons ge weest; duizenden en duizenden hebben hier genoten van het weldoend verbiyf van Jezus onder ons, Jezus met ons, Jezus in ons. Moge de herinnering aan de tallooze welda den in die 75 Jaren ontvangen voor allen een aanleiding zyn. om de dankbaarheid te toonen aan God. door het volgen en meeleven der H. Missie. Dat geve ons de goede God, op de alles vermogende voorspraak van Maria, de Moeder van Altyddurenden Bystand. onder wier moederiyke bescherming geheel de Missie gesteld is. Naar ons ter oore kwam, hebben de paro chianen door wekeiyksche bydragen een som byeengebracht als bewijs hunner dankbaar heid dat als orgelfonds zal wooden belegd, totdat door aanwas van giften enz. de Som toereikend zal zyn om de 8t. Laurentiuskerk van een nieuw orgel te vq^rzien. daar het 75- Jarige orgel is versleten en door de aangebrach te verwarming der kerk byna onbruikbaar ge worden is. Die som gelds het cadeau der pa rochie zal op Zondag 18 October te 12 uur in de pastorie aan het kerkbestuur worden overhandigd, door al degenen, die zich zoo voorbeeldig hebben gekabten van de taak, vrij willig op zich genomen, om wekelyks kleine bydrngen te innen (met een verrassend resul taat). Om echter de zorg voor de te bouwen kerk niet alleen te dragen, besloot het kerkbestuur, een bouw-commissie te vormen, van zes leden, twee uit het Armbestuur (dat echter bedank te) twee uit het college collectanten. n.l. de heeren J. H. Keuss en F. Vester, twee uit den boerenstand, de heeren P. J. Groot en W. Groenveld, die allen hun benoeming aanvaard den. Deze bouwcommissie werd by schrijven van 5 Januari 1858 door den Bisschop goed gekeurd en haar werd machtlgign verleend maandelijks een open schaal collecte te houden voor den bouw der nieuwe kerk; tevens werd een inschryvlng gehouden van vrywlllige by- dragen voor den tyd van vyf Jaren, In Januari van datzelfde jaar werd met goedkeuring van den Bisschop een perceel aangekocht van den heer P. Kruit, gelegen aan de Nieuw^triaat en belendend aan den. tuin, ter plaatse ongeveer waar' het kruis der kerk zou komen, en wel voor de som van f 500. In 1910 gesticht. Den Isten Juli 1910 werd voor het eerst het Angelusklokje geluid. De Welpen (712 jaar) zyn de jongeren in de beweging. Daarop volgen de Verkenners (leeftijd 12—17 jaar). By z’n zwerftochten door de bosschen en de hei leert de Verkenner van de natuur houden en in 't ieder jaar weerkeerend zomerkamp zal hy kunnen toonen of de Verkennerswet by hem meer is dan een van bulten geleerd lesje, zal hy kunnen toonen of een Verkenner werkeiyk een broeder is voor alle andere Verkenners, of hy weet te glimlachen en te fluiten onder alle tnoeliykheden, of hy zich nuttig weet(te maken en anderen te helpen. Iedere troepbyeenkomst wordt hy er weer aan herinnerd by 't opzeggen van de wet, dat hy by zyn installatie op zyn eerewoord plech tig beloofd heeft met Gods hulp zyn plicht te doen tegenover God, Kerk en zyn land; ieder een te helpen ^raar hy kan, en de Verkenners wet te gehoorzamen. Die Verkennerswet is een stuk van lederen Verkenner en zal hem helpen om, als hy een maal een Jongeman van 17 jaar geworden is, met volle bewustheid op zich te durven nemen de mooie maar moeiiyke taak van Voortrekker, er op uit te trekken om anderen te helpen, tot wapenspreuk te kiezen: .Dienen". Wllh. L. v. Adrichem, 27 September 1912 tot 10 Januari 1919. With H. Kooy. 28 Febr. 1913 tot 3 Mei 1918. Bern. H. C. Hosman. 1 Sept. 1916 tot 3 Oc tober 1923. Theod. G. van Haaster, 3 Mei 1916 tot Maart 1929. Henr. Bllars. 10 Januari bruarl 1924. Ever. Heinar, 3 October 1923 tot 7 December 1928. Ant. A. v. d. Berg, 29 Februari 1924 tot 23 December 1932. Joes. F. Lips, 7 December 1928 tot 15 Augus tus 1930. Petrus J. de Wit. 8 Maart 1929 tot IfXugus- tus 1933. Corn. P. Gabr. Persoon. 15 Augustus tot 12 Juli 1935. Marinus C. V. Styn, 23 Dec. 1932. Theodorus, Nyman, 18 Augustus 1933 groep ooit een wedstrijd wint? Uitgesloten, absoluut uitgesloten! En even onmogelijk is het. dat een midden- standsgroep, die onderlinge eensgezind heid mist, den maatschappelljken strijd tegen het georganiseerde grootbedrijf kan volhouden, om van winnen maar niet eens te spreken. Ik zie zoo'n elftal al spelen, het zou eenvoudig worden uitgelachen, en naar een volgend optredenjtwam geen mensch meer kijken. Maar mogen wij onzerzijds dan wel verwachten, dat buitenstaanders belangstelling hebben voor mlddenstands- problemen. indien telkens weer blijkt, dat de leden varf*de groep, waar het om gaat, zélf vaak zoo weinig belangstelling aan éten dag /leggen? Mogen w(j verwachten, dat buitenstaanders de kwestie groot leeren zien, zoolang onze menschen verwarë^Zit- ten In allerlei kleine kwesties? Dat er’nu in ’t algemeen meer oneenlgheid is om kleine, dan» om groote kwesties, dat zal iedereen wel toeleven. Maar valt er dan zooveel te klagen over dit punt? Ja en neen. Ziet men naar den positieven kant, ziet men naar het aantal georganiseerden, ziet men naar zoo menig mooi, plaatse lijk of landelijk Initiatief, tiet men naar zoo menig blyk van collegiale samenwerking onder de leden, dan moet men met vreug de zeggen, dat er reeds veel bereikt is. Doch, ziet men daarentegen naar den ne gatieven kant, beschouwt mer^ het groote aantal nlet-aangeslotenen, ziet men naar hetgeen uit gebrek aan samenwerking niet tot stand kwam, ziet men naar de velen, die zich uit kortzichtigheid afzijdig houden, ja dan valt er Inderdaad nog veel te klagen en te wenschen. Laat men begrij pen, dat men nimmer respect en medewer king van buiten afdwingt, tenzij men Ats groep sterk en eensgezind is. Men Jtaff z nimmer (heteU van/particulieren of van overheidsinstanties) belangstelling ver wachten. wanneer men die zelf nóch heeft, nóch geeft. „Wat zegt u” viel mU laatst iemand in de rede, „vindt u. dat men geen rekening met de middenstanders houdt? Men doet niets anders dan rekenen met hen. Daar heb je om te beginnen de belastingamb tenaren, die hen altijd nkrekenen, dan onze nieuwe politieke partijen, die hun schatten voorrekenen, dan hun leveran ciers, die altijd met hen willen Af-rekenen en de Banken, die hun een veel te hooge rente bérekenen en tenslotte de klanten, die weigeren hun schulden te vèrrekenen, Is het een wonder, dat hij altijd het kind van de rekening wordt?” Inderdaad, de middenstander wordt mo menteel nog (al te dikwijls) het kind van de rekening, mede omdat hij in zijn af zondering zoo kwetsbaar is. Zelfs binnen de organisatie wordt nog te dikwijls het persoonlijk belang boven het gemeen schappelijk belang nagejaagd, hetgeen de hechtheid der samenwerking schaadt. Wanneer een elftal zijn gemeenschap pelijk doel nastreeft, dan is sportieve samenwerking verzekerd, mrar zoodra leder lid op zijn eigen houtje wil overwin nen, komt er verwarring in de gelederen. Laten wij nooit vergeten, dat men óf sa men wint, óf samen verliest. Een tusschen- weg is er niet, ook niet voor den midden stand. 12 Mei 1927 (datum van overlyden), opgevolgd door deken E. P. Rengs. De namen der eerw. heeren kapelaans zyn: Wilhelmus Amoldus Boerkamp van 1857 tot April 1862 (hier overleden). Joannes Vermeulen. 30 Januari 1858 tot October 1861 (hier overleden). Joannes Adriaaus Godefrldus April 186221 November 1873. Fmnciscus Jac. Poelhekke, 1 October 1870 tot 25 Sept. 1874. Jos. Laur. Andr. Kerschner, 1873 tot 1 Maart 1880 Lambertus Everardus Jansen, 1874 tot 23 November 1876. ^enrfcus Vorkotter, 21 September 20 Maart 1881. Jbunnes Henricus Eeuwens, 4 Maart tot 17 Nove.nber 1885. Ant. Henr. Kaag. 21 hfaart 1881 tot 15 April 1885. Petrus Desiderlus Zondag, 17 April 1885 tot 5 Maart 1889. Joannes Franc. Rutten, 17 Oct. 1885 tot 11 Juli 1890. Bern. Qetrus Mohr, 5 Maart 1889 tot Juni 1896. WUh. Oom. Boers, 11 Juli 1890 tot 4 October 1895. Joes Ramakers, 4 October 1895 tot 9 April 1897. Jac. 1900. Com. Franc. HuUmand. 9 April 1897 tot 10 Juli 1899. A. Petrus Ger. Groenen, 25 Aug. 1899 tot 20 Februari 1903 Jos. B. J. Höppener, 31 Maart 1900 tot Dec. 1906. Joes. J. Mes. 20 Februari 1903 tot 18 bruarl 1910. Henr. A. J. M. Quant, 8 Dec. 1906 tot 25 November 1908. Joes. M. C. Nuyen, 25 Nov. bruarl 1913. Louis Th. M. Snelders. 18 Februari 1910 tot 27 September 1912 T-x en 15en Oct. a.s. is het 75 jaar ge- II leden, dat de St. Laurentiuskerk werd geconsacreerd door Z. H. Excellentie Mgr. P. G. Wilmer, Bisschop van Haarlem. Van 3—13 October wordt dit feest ge vierd door de prediking eener Missie, welke besloten wordt met een plechtig veertig- uren-gebed. Het altaar van het H. Bloed werd in De cember 1906 ten geschenke gegeven door de parochianen, opdat daar de «kostbare Relikwie in een gouden theca vervat ver sierd met kostbare juweelen en gedragen door een massief zilveren Engel zou wor den bewaard en ter vereerlng uitgesteld. Den 15den October 1911 werd na een drie- daagsche voorbereiding en ais sluiting van het Veertig Urengebed op plechtige wijze gevierd de 50ste gedenkdag van de Con secratie der kerk van den H. Laurentius door Mgr. G. P. Wilmer. Bij deze gelegen heid boden de parochianen hun pastoor een som gelds aan tot stichting van een Patronaatsgebouw, dat 21 Sept. 1913 door deken Ebbinkhuysen plechtig werd inge wijd. schenke gegeven en in 1862 geschilderde ramen, en door de St. Aloysius-Vereeniging het 8t. Aloyslus-altaar, in 1865 de eerste Kruiswegsta ties en de trichoria (opening, afgesloten door 'n naast elkaar en wkarln langebracht)in 1867 kruiswegstaties ge- versllringen der kerk parephianen ten ge- v^leeni werd een damesnaalkrans opgericht voor herstellen en hernieuwen der kerkeiyke para menten, welke naaikrans nog bestaat onder den naam van de St. Rosa-vereenlging. werd de St. Catharina-vereenlging dan» wel te klagen By een nadere missive van voornoemden Bisschop van 29 December 1856 werd de zeer eerw. heer J. van Gent, deken van Alkmaar en pastoor der statie van den H. Laurentius reeds sedert 18 Juni 1841, tot pastoor benoemd der opgerichte parochie van den H. Laurentius. Ongeveer anderhalf jaar later, by missive van denzelfden Bisschop van Haarlem (16 Juli 1858) werden de grenzen der beide parochies nader bepaald en omschreven. Door de oprlfchtlng tkn de parochie van OL. Vr. Getxxir^te Sche^nerhom '4 Sept. 1920) en van de parochie van den H. Michaël in den Schenner (27 Sept. 1929) zfin deze parochiale grenifen aanmerkelyk gewijzigd. Dqh Isten Januari 1857 werden door Z.HExc. Mgr. Franc. Jac. van Vree tot kerkmeesters benoemd de heeren Gerardus Bots, Jkcobus Bulsslnk, Joannes Albertus v. d. Bosch en By de examens voor Stenografie en Machine- schryven, gehouden op 6 October te Amsterdam, onder leiding van den ontwerper den heer A. W. Groote slaagden: voor kantoorstenografie 130 lettergrepen per minuut: mej. A. van Maarleveld, te Alkmaar (met lof); mej. N. Schagan te Alkmaar; de heer M. A. Marbus te Alkmasur en de heer W. J. v d. Stok te Oud-Karspel; voor machineschryvenmej. N. Schagen te Alkmaar, met een snelheid van 240 letteraan- slagen per minuut; mej. S. Mulder te Alkmaar, met een snelheid van 180 letteraanslagen per minuut; mej. O. Plevier te Koedyk, met een snelheid van 200 letteraanslagen per minuut; mej. W. fronner te Wieringerwerf, met een snelheid van 175 letteraanslagen per minuut; de heer C. Melker te Alkmaar, met een snel heid van 186 letteraanslagen per minuut; de heer J. Sineete te Alkmaar, met een snelheid van 190 letteraanslagen per minuut; de heer M A. Marbus te Alkmaar, met een snelheid van 215 letteraanslagen per minuut; mej. L. Wessels te Alkmaar, met een snelheid van 23S letter- aanalagen per minihit; de heer H. Wessels te Alkmaar, met een snelheid van 300 letteraan slagen per minuut. Aanstom plannen beraamd óf om de bestaande kerk (voorheerf* de statie van St. Matthias, St. Jacobstraat) te vergrooten, ófwel een ge heel nieuwe kerk te bouwen. Het eerste plan werd door den architect Molkenboer als volstrekt ondoelmatig gfgeraden en daarom* werd besloten een geheel nieuwe kerk te bouwen. Dientengevolge werd reeds spoedig het belendend perceel van de pastorie, het huls van den heer Elten, aangekocht voor de som van f 2000.om gesloopt te wokden. ten einde een plein te hebben vóór den In- gaijg der nieuwe kerk, welke In den tuin der pastorie gou worden gebouwd. „Alzco wij overwogen hebben, dat te Alkmaar ten behoeve der geloovigen vier kerken onder den naam van Statiën bestaan, zonder dat deze kerken in den elgeatHjcen zin des woords rochlekerken zijnjien zonder dat aan van haar een beif&ald gedeelte der sl van haren omtrek ftls parochiaal gror is toegewezen, terwyi zelfs ten aanzien omtrek eene alleszins zekere en nauv bepaling van het gezameniyk parochiaal 'grond gebied der stad ontbreekt; - JEn verder overwegende, dat de vaststelling van den kerkeiyken omtrek der stad, en de verdeeling van haar kerkeiyk grondgebied in porochleèn met aanwyzing van parochle-kerken tot zekere beveiliging van het heil der zielen, eene dringende behoefte is; ,JEn eindelek overwegende, dat, in betrek king tot uitgestrektheid en bevolking van Alk maar, twee parochle-kerken alleszins voldoende zyn, terwyi het onderhoud van meer dan 'twee kerken met den aankleve van dien zal het inderdaad be tamelijk en waardig zyn voor de geloovigen van Alkmaar al te drukkend zyn zou; .Dn by die overwegingen lettende op de be palingen en voorschriften der heilige kerkrege- len, inzonderheid op die. welke de H. Kerk vergadering van Trente in Hoofdst. XIII de Reformatione, zitting 24. en in Hoofdst. IV, de Reform. Zitting 21, gegeven heeft, alsmede op de verschillende aanschrijvingen en rescripten van den H. Stoel betreffende deze aangelegen heid aan ons gedaan. krachtens al hetwelke wy ten dezen handelen; „Zoo hebben wy besloten en besluiten wy by dezen hetgeen volgt: „Ten eerste: De vier Statiën te Alkmaar, met name van den H. Laurentius, van den H. Fran ciscus, van den H. Dominicus en van den H. Matthias worden en zyn als zoodanig by dezen opgeheven. Ten tweede: Wij verklaren en verheffen bij dezen tot parochiale kelken der voomoemde stede: lo. de kerk van den H. Matthias, doch on der den naam van den H. Laurentius; 2o. de kerk van den H. Dominicus; aan welke beide kerken, en aan elk van haar, aldus door ons tot parochiekerken verheven, wij alle regten en voorregten, aan parochiekerken toekomende, verleenen, en daarbij uitdrukkeiyk en uitsluitend het regt van een doopvont te be zitten; Ten derde: Aan de aldus door ons tot pa- -rochiale kerk van den H. Laurentius (voorheen kerk van den H. Matthias) verklaarde kerk wijzen wy als parochie of parochiaal grondge bied toe de wyken C en D der stad Alkmaar, met alle zoodanige gedeelten van den omtrek bulten de wyken der stad, als wy eerstdaags nader zullen bepalen. Ten vierde: Aan de insgelijks door ons tot parochiale kerk verklaarde kerk van den H. Dominicus wijzen wy als parochie of parochiaal grondgebied toe de wyken A en B der meer genoemde stad, met alle zoodanige gedeelten van den omtrek buiten de wyken der stad, als wy binnenkort n&der zullen bepalen. Ten vyfde: Totdat In de door ons by dezen opgerigte en omschrevene parochiën, hetzij pa- van nieuwe parochiekerken, eene voor dé behoefte voldoende kerkruimte zal aanwezig zyn, zul len de beide andere nog bestaande kerkgebou wen van den H. Laurentius en van den H- Franciscus aanwezig blijven en als voorloopige hulpkerken dienen, nameiyk dat van den H. Laurentius aAn de nu opgerigte parochie van den H, Laurentius en dat van den H. Francis cus aan de evenzeer nu opgerichte parochie van den H, Dominicus. En zal tot alsdan toe het terrein der voomoemde voorloopige hulpkerk van den H. Laurentius, bepaaldelijk pastorij, kerkgebouw en tuin, beschouwd worden als ge legen in de parochie van den H. Laurentius, of schoon het werkelijk ligt in die van den H. Dominicus, zoodat de den H. Laurentius - tq^ den aangeduiden toe in de genoemdevoorloopige hulpkerk den H. Laurentius en op haar hiervoren om- schreven terrein evenzoo zal kunnenhandelen alsof die kerk met haar terrein binnen de pa rochie van den H. Laurentius «Tire gelegen, en dit wel met uitsluiting van leder ander, met name van den pastoor der ker|t van den H. Dominicus. Ons het nemen der verdere maatregelen, die, 8oo tot nadere regeling dezer zaak en barer gevolgen, als tot uitvoering van dit besluit noodig mogten zyn, voorbehoudende, en wil lende van de hierby betrokkenen den over- gang tot de by dit besluit vastgestelde orde var. zaken vergemakkeiyken. zoo verklaren wy, dat ons tegenwoordig I aan kracht hebbenc.. van het jaar 1857 in werking zal treden. Al het bovenstaande besluiten, verordenen en verrigten wy, Franciscus Jacobus, Bisschop van Haarlem, zóó krachtens onze gewone Bis schoppelijke magt, als krachtens de o«s van hooger. gedelegeerde magt, en dat wel in alle wyze, vorm en regt, als daarvoor het best pas sende zyn, bevelende dat door allen, die het mogt aangaan, al het bovenstaande zal ge ëerbiedigd en onderhouden worden. Gegeven te Sassenhelm. den 31sten Oct. 1856 <W«.) t FRANCISCUS JACOBUS VAN VREE. Bisschop van Haarlem. J De jongelingen-congregatie dateert van December 1862. de Mannen-congregatle H. Maagd van 27 Maart 1917, die der vrouwen van denzelfden datum. Den Isten Mei 1917 werd voor 1 eerst de Stille Omgang gehouden, terwyi op den Isten Mei 1929 op grandiose wyze gevierd werd het vyfde eeuwfeest van het Mirakel van het H. Bloed. Vernielden wy nog. dat de Broederschap van het H. en Onbevlekt Hart van Maria reeds da teert van 11 Maart 1844. de Broederschap der Gedurige Aanbidding van 25 October 1862 en de Meisjescongregatie van 24 Mei 1864. De parochie van St. Laurentius telde by de stichting deaer kerk ruim 2000 parochianen, welk getal nu is aangegroeid tot 5287, het aan tal H.H. Communiën steeg van 1861 tot 1935 van 18.000 tot 110.000, van 1926 tot 1935 van 110.000 tot 196300. Vermelden wy thans nog de namen der gees telijken, aan wier zorgen de parochie van 8t. Laurentius sinds de stichting dezer kerk was toevertrouwd: De zeereerw. dekena van Gent, Ruscheblatt en Horning noemden wy reeds; Zeereerw. deken Th. F. Ebbinkhuysen van 3 Sept. 1909 tot 12 Nov. 1915, op welken datum Z. H. Eerw. benoemd werd tot Regent van het Seminarie H Deken M. Interieur der jubileerende St. Laurentiuskerk een sportieve geest moet heerschen. eens terug te komen op ons praatje -w re- atuurljjk, ik weet heel goed dat Ba- rendze uit ,De vergulde Gaper” over 4 jaar niet mee naar Tokio gaat voor de Olympiade; dat hoeven ze mij niet te vertellen, maar daarom mogen wij toch wel In het algemeen zeggen, dat er onder ons Om van de vorige week: het is noodzakelijk, dat wij leeren samenwerken, maar samen werking veronderstelt een sportieve ge zindheid,,^>m het zoo maar eens te zeggen. Stel je vóór, dat een elftal het onderling niet eens is, dat de keeper ruzie maakt met den middenvoor en de back met den links buiten. dat de achterhoede de voorhoede doodgewoon negeert, en de doelverdediger het heele troepje den rug toe draait, denkt u er dan eeh oogenblik aan. dat zoo’n n. to et m el to ik in in V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 17