aan Het Koninklijk bezoek Rotterdam Het goederenverkeer Duitschland r Zegen van de ge schiedenis TEGEN PRIJSOPDRIJVING ENKELE INDRUKKEN HET OPROEPEN IN MILITAIREN DIENST REGEERING ANTWOORDT TWEEDE KAMER I Restaurant DORRIUS VAN WEEK TOT WEEK de K.P.M. Verbouw fabrieksaardappelen De heffing op boter De valutamarkt Economische parade BUITENLANDSCH FRUIT S.O.S. Opheffing crisisheffing bepleit Katholiek onderwijs in nood Geen prijsstijging van bruinbrood Geen verhooging van den tarwerichtprUs Exportpremies mogen niet ernstig schaden Speciale maatregelen Maandag ingevoerd? Voor 1937 kan de minister nog geen toezeggingen doen Textielfabrikant krijgt een ministerieele waarschuwing Voorgesteld wordt aan art. 187 der Grondwet een ruimere strekking toe te kennen I 1 Alle roode zurigheid ten spijt, juicht de Maasstad 't ver loofde paar hartelijk en spontaan toe ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 Schip Wat de belangen der industrie betreft, een oplossing moet zooveel mogelijk het algemeen behang benaderen Belangen der industrie Depreciatie van den gulden met 22 pCt. poor D. Men dient in bevindt, zoomede aan de verlaagde raming van enkele rentebetalingen. den Heel de stad leeft in enthousiasme. Langs r Heel Rotterdam viert de inkomst van de vontelijke familie. Alle roode zurig heid is vergeten men houdt van dat gelukkige stel daar op het hooge bel oon. Daar vergeet Rotterdam zijn awa re zorgen voor. In de roode stad leeft koningsliefde. Dat is er niet uit! t In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienst jaar 1936 zegt de minister, dat. zooals hy in de vergadering van de Tweede Kamer van 13 Maart 1936 in het licht heeft gesteld, art. 187 der Grondwet de indiening van een wetsontwerp tot regeling van het onder de wapenen blijven ’in dienstplichtigen voorschrijft, als zich het geval voordoet, dat dienstplichtigen, die niet in wer- keiyken dienst zijn, buitengewoon onder de wa penen worden geroepen. De maatregel, genomen bij het Kon. Besluit van 11 Maart 1936 strekte slechts om zekere groenen van dienstplichtigen, die om een andere reden in werkeiyken dienst waren, in verband met bijzondere gebeurte nissen voorlooplg in werkeiyken dienst te hou den. Deze maatregel had geen betrekking op dienstplichtigen, die niet in werkelijken dienst waren, en een oproeping in werkelijken dienst, gegrond op buitengewone omstandigne- den, heeft toen ook niet plaats gehad. Een en ander was voor de regeerlng aanlei ding om het indienen van *n wetsontwerp, als in art. 187 der Grondwet bedoeld, niet te bevor deren. 1 t l. N. S. Vssróargwal b. h. Spui. ameSirdew. blij wil zijn zonder is in den grond een tog zoo luid van de met ons Het is een Godsgeschenk. Wij zullen het dank baar aanvaarden, ter leering en ter waarschu wing Wat een parade, een vlootschouw voor het leger beteekent, dat beteekende de rond vaart van de vorstelijke personen voor Rotterdam. Dit was een economische pa rade, een vlootechouw van Rotterdams nij verheid. van den Rotterdamschen arbeid. BIJ de over dit vraagpunt in de bedoelde ver gadering gehouden gedachtenwisseling heeft de minister toegezegd, de zaak nader in beschou wing te zullen nemen. Alvorens haar standpunt nader te bepalen, heeft de regeerlng het wen- schelijk geacht, het vraagpunt voor te leggen aan den Raad van State. Vit het advies blijkt, dat de Raad van State eenzelfde meenlng is toegedaan als de regeerlng In verband hiermede heeft de minister niet het voornemen den tarwerichtprijs te verhoo- gen. De onzekere toestand voor het Jaar 1937 maakt, dat hij tot zijn spijt nog geen toezeg gingen voor het jaar 1937 kan doen. Wel Itat het niet in zijn voornemen, belangrijke wij zigingen aan te brengen en, zoodra de toestand gestabiliseerd is, hoopt hij nader zijn stand punt bekend te maken. Inderdaad is het bouwen van een schip voor de K.P.M. in Duitschland in belang rijke mate aan den Indlschen export ten goed» - gekomen. Gelijktijdig heeft genoem de reedery echter ook weer schepen bij Ne- derlandsche werven besteld. De transactie, waartoe overigens eht initiatief van par ticuliere zijde uitging, werd met medewer king van de regeerlng echter in zoodanige banen geleld, dat In een ruimer verband ook de mogelijkheid voor extra export van Nederlandsche producten werd geopend. Een verlaging van het huidige Dultsche in voerrecht op boter komt de regeerlng voor als een in de tegenwoordige omstandigheden niet te bereiken ideaal. De heffing op boter en de vervoervergunnlng voor buitenlandsche boter is voor de week van 11 tot en met 17 October vastgesteld op f 0.75 per K.G., behoudens tusschentydsche wijziging. booten, van de torens, flapperend In wind. Groote plezierbooten, volgepropt met menschen, stoomen voorbij den ouden aanleg steiger van de Holland—Amerika Lijn by het Maasstatlon, waar de koninklijke trein tegen half één wordt verwacht. In de haven staan de matrozen van de „Prin ses Juliana" in het want en brengen van dóór uit het saluut. De Slamat zat vol wuivende menschen. Langszij van onze boot vaart een en thousiaste oude schipper in een héél kleine schuit, een roeiboot haast met een motortje er in, dapper mee op. De eenlge verziering aan zijn primitief vaartuig is een groote oranje vlag die hij aan een (.«Improviseerden mast heeft be vestigd. En wapperen, dat het ding doetl Alles doet meel De bootslui op de kade pra ten er over na in hun kroegen. Ze hebben de Koningin gezien en den nieuwen Prins. Allerlei spontane blijken van sympathie treden den vor sten op hun rijtoer tegemoet. Het hoofd van 'n school heeft een groote teekenlng van Prins en Prinses gemaakt. De kinderen hebben dage al- ROTTERDAM, 9 October. Feestelijk heeft de Maasstad de vorstelijke personen het jonge vorstelijke paar voorsd ingehaald en gehuldigd. Echt op z n Rotter- damsch. de volle aandacht vragend ook voor den ernst van het leven, voor den arbeid, voor het zwoegen de leven van den werkdag, van de donkere haven. En als de Koninklijke Familie eenmaal bin nen de stad is aangekomen, als de burgemees ter zich in zijn ambtsgewaad met Hare Majes teit naar de boot begeeft, gevolgd door Prinses Juliana en Prins Bernhard, als het schip met den koninklijken standaard, omringd door de zwarte booten van de havenpolitie, door het -donkere water stevent, als de auto’s tusschen de opgepakte menschenmenigte rijden, als de vorsten op het balcon van het raadhuis ver schijnen, dan kent het enthousiasme nau welijks grenzen, dan is het alsof de norsche. bonkige Rotterdammers geheel in den geest van de Hagenaars gaan leven, in den geest van die eerste dagen toen de verloving van de Prinses net bekend was geworden, toen men in een wilden Oranje-roes langs het paleis trok om het paar te zien. Alles doet ook hier mee. Jong en oud. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid Droesen betreffende ver hooging van den tarwerichtprijs, heeft de mi nister van Landbouw en VlsscheriJ geantwoord, dat deze vragen zijn Ingezonden vóór de waardeverlaglng van den gulden. Deze verla ging en de daarop gevolgde regeeringsmaat- regelen hebben ten gevolge gehad, dat in de onderlinge verhouding der graanprijzen wijzi ging is gekomen. Voor het goudultvoervei bod was Ingesteld en by de toen geldende prijs verhoudingen was er ongetwyteld reden, om. zooals de heer Droesen stelde, te verwachten, dat de uitzaai van tarwe voor het oogstjaar 1937 aanzieniyk sou afnemen. Daarby moge niet worden vergeten, dat de pryzen van rogge en speciaal die van gerst toen vry i*n- sieniyk waren opgeloopen boven die, welke de minister had gegarandeerd. Door de op de de preciatie gevolgde maatregelen is aan deze bij zondere aantrekkeiykheld van den gerstprys een einde gemaakt. De positie van den haver- verbouw is thans wel iets gunstiger geworden. Het prtfsverloop van dit gewas volgt de mi nister zeer nauwlettend. Ook in het jaar 1937 dienen de landbouwers rekening te houden met de prijzen, zooals de minister die voor den tyd van ctele jaar heeft gegarandeerd en dienen rij niet uit te gaan van de hoogere pryzen voor gerst en roggq, die slechts korten tyd nebben gegolden. By de tegenwoordige prysverboudingen ep de werekknarkt is het zonder eenlgen twyfei tn het belang van het land, dat de tarwever- bouw niet wordt ingekrompen. Men dient even wel te bedenken, dat deze prijsverhoudingen allerminst vastliggen, daar de mogeiykheden van verschuivingen verre van denkbeeldig zyn.* By de vóór de Depreciatie van den gulden geldende prijsverhoudingen stelde de vervan ging van tarwe door andere granen inderctead zwaardere eischen aan het Landbouwcrisis fonds. Door de thans genomen maatregelen is dit Sindsdien gewijzigd. Voor het oogstjaar 1937 durft de minister geenerlei voorspelling te doen. De minuter vreest, zooals uit het boven staan cte volgt, een omzetting van den uitzaai niet. Hy vertrouwt, dat de landbouwers vol doende rekening zullen houden met het gege ven antwoord en niet tot een overgang, als in de vragen wordt verondersteld, zullen beslui ten. zy mag Prins Bernhard wel zeer hebben ge boeid zy moge hem bybiyven als de herin nering aan een diep Inzicht tn een der bron nen van onze nationale welvaart. Het ligt voor de hand, dat de regeerlng na kennisneming van dit advies geen reden heeft gehad, haar eenmaal tngenomen standpunt te wijzigen. Niettemin heeft de regeerlng er zich n.ede kunnen vereenlgen. een wijziging van art. 187 der Grondwet voer te stellen, welke aan dit artikel een ruimere strekking toekent. Hieromtrent wordt verwezen naar de voor stellen tot verandering In de Grondwet. invoer uit de Nedertand- kunnen worden, ontgaat de regeerlng niet. Daar staat ech tte tegenover, dat, indien dese offers niet gebracht zouden worden, andere belangen wellicht in sterkere mate zouden kunnen worden getroffen. De regeerlng heeft hier bij tot taak, de wederx|jdsche belangen te gen elkander af te wegen en een oplossing te vinden, die het algemeen belang zooveel mogeifjk benadert. De Ned. bond van grossiers in versche zuid vruchten. de nieuwe zuidvruchtenbond. het college van importeurs, de Ned. bond van gros siers in aardappelen, groenten en fruit, de Ned. RK. bond van kleinhandelaren, de Chr. bond van kleinhandelaren, de bond van kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit in Ne derland. de scheepvaArtvereeniging Hudig en Pieters, de NV Ned. fruit Wharf, Hoek van Holland, de Holland-Amerikalyn en de Cen trale. R.K. en Chr. transportarbeldersbonden, hebben als belanghebbenden by den Import van versch fruit een adres gericht aan den minis ter van Landbouw, waarin zy onder de aan dacht van den minister brengen, dat de con sumptie van goed fruit een primair belang is voor de volksgezondheid. In dit verband wordt in het adres gezegd, dat Nederland een slechte oogst heeft van winter fruit, waardoor de Prijzen, welke betaald wor den voor dit fruit zeer hoog zyn. zy verzoeken de heffing op geïmporteerde appelen en van 4 cent per K.O. bruto zoo spoedig op te heffen. leraardlgste schets op een bord meegedragen en staan ermee langs den weg. Honderden men schen hebben periscoopjes gekocht om toch vooral goed te kunnen zien. Honderden loopen met vlaggetjes, die ze zwaaien als de stoet pas seert. Wanneer boven de balcondeuren van het stadhuis maar net opengaan klinkt er al een gejuich, dat machtig en haast Ontembaar aan zwelt als het verloofde vorstelyke paar wuivend naar buiten treedt. Meisjes met oranje-sjerpen zwaaien met bloemen. Alles roept en juicht: Leve de Koningin, leve de Prinses, leve Prins Bernhard I Dat door het toelaten van Dnltschland belangen van zche industrie geschaad in bet oog houden, dat zy. behalve met de Nederlandsche. ook met den prijs van derde landen, waarvoor Invoercontingenten zyn vast gesteld, moeten concurreeren. Het gaat niet om de vraag, of men een prijs verschil door een heffing moet compenseeren, doch om de vraag, in hoeverre de door Duitsch land gevoerde politiek de noodzakeiykheid schept, door heffingen aan de grens het prijs peil in Nederland voor enkele artikelen te ver* boegen Ziedaar in grove woorden weergegeven de miskenning van den zegen der geschiedenis waardoor het verstand van den modernen mensch wordt verbijsterd! De moderne mensch wil gelukkig zyn. Goed. Dit is een redeiyk ver langen. Het werd lederen mensch ingeschapen, en zonder dit verlangen zou de mensch afzon- derlyk, en de menschheid in haar geheel, het einddoel niet kunnen Bereiken. Maar de moderne mensch. die alle banden van godsdienst en moraal verbroken heeft, wil nu ook den band met het verleden breken, met dat rijke verleden, vol rampen en oorlogen, vol uitvindingen en ontdekkingen, vol schande en vol roem. Want dit verleden stelt den mensch verantwoordeiyk. Door den zegen der geschie denis, die geweldige ervaring der eeuwen, zyn wy aansprakeiyk voor de toekomst. De moderne mensch wil deze aansprakeiykheld van zich af schuiven. Hy meent, dat hy opnieuw beginnen kan, met de schoone lei! Hy wilbiy en onver- antwoordeiyk leven. Hoe w*Us Is de Katholieke Kerk, die ons eer bied leert voor de Overlevering! Hoe begrijpt zy den zegen van bet voorbye, hoe huldigt zy in haar heiligverklaringen en feesten de lessen der schen allerhande avonturen, dia binnen het be reik van onzen wil liggen. Zoo is de werkeiyk- held. Tegenwoordig hoort men herhaaldeiyk stem men opklinken, die zich verheffen tegen het feit, dat Europa «een verleden" beeft. Als wy de Geschiedenis maar konden vergeten, zoo oordeelen deze kortzichtige bewonderaars van het romantische avontuur, dan zouden wy een gelukkig volk zyn. Deze dwaze opvatting is niet nieuw. Ze kwam reeds tot uitdrukking in den kreet van Jean Jacques Rousseau: „Weg met de beschaving! Terug naar de natuur!" Wie zoo spreken, hebben echter nauweiyks eenlg Idee van hetgeen zy zouden prijsgeven, Indien wy w'jrkeiyk .schoon schip” maakten, de be- schavingsgoederen overboord gooiden en de geschiedenis vergaten! Een mooi voorbeeld van deze ziekeiyke men taliteit leverde de oorspronkeiyk katholieke schrijver Albert Helman, toen hy deze maand in de Kroniek voor Kunst en Kuituur zyn oor deel uitsprak over het verwoesten van talrijke oude en historische kunstschatten In Spanje, waar prachtige kathedralen, rijke gebouwen, schitterende beeldhouwwerken eenvoudigweg vernietigd worden. Hy betreurt dit niet, zooals ieder normaal mensch. Hy vindt het een ge zonden toestand. Immers: „wat hebben wy nog met dien ouden rommel te maken?". Deze „afwykende" meenlng motiveert hy na der. Hy schrijft nJ. over deze woorden: „Wat gaat ons die oude rommel nog aan?” het vol gende: Dit gaf in alle oprechtheid uiting aan den haat tegen het verleden, dat op ons drukt met den last van duizenden Jaren; waardoor onze weg gedetermineerd is en wy zelf verlamd worden, niet meer in staat, een jong volk te w'ezen, dat b 1 y en onverantwoorde! yk leeft. de straten, waar vanmiddag de vorstelyke per sonen voorby zullen rijden, staan in den moi- gen al honderden menschen te wachten. In de havens worden de schepen gepavoiseerd, terwijl zy opvaren langs de route, die straks de ,J3tad Rotterdam" met baar hooge gasten zal 'nemen. Duizenden staan langs de kaden te kyken over het rusteloos woelende, grau we water, dat op ieder van zyn golfjes een zonnestraal weerkaatst. Vlaggen, vaderland- aebe driekleuren, oranjedoeken wapperen van de gebouwen langs den kant, van de kranen, van da masten, van ós veren en de slecp- De Minister van Landbouw en VlsscheriJ heeft besloten voor 1937 den verbouw van 3000 HA. suikerbieten In de veenkoloniën te ver vangen door 3000 H A. fabrieksaardappelen. Het areaal voor fabrieksaardappelen vóór 1937 wordt dus vastgesteld op 23000 H.A. In aansluiting op ons artikel, eenlge dagen geleden In dit blad verschenen over den nood van de R. K. Oostersche scholen in Turkije. Griekenland en Trans-Jordanié, mogen we u aeker nogmaals beleefd herinneren aan ons verzoek om uw onontbeeriyken steun. Wat moet er van hen worden, wat zal de toekomst wezen voor de Katholieke Kerk, die in die landen toch al onder zooveel moeliykheden gebukt gaat! Ouders, denkt aan onzen eigen rykdom van ons Katholiek Onderwijs en helpt in dankbaar heid en ter liefde Gods, zooveel gy kunt Uw gift ene. groote en kleine, kunnen worden opgezonden' ofwel per giro: 138750 ten name van „Stichting Apostolaat der Hereenlglng”. 's Oravenhage. met by voeging „voor de Ooster sche scholen"; ofwel per postwissel ten name van Mr. H. v. Haasten, Bezuldenhout 76. Gravenhage. Namens bet „Apostolaat der Hereenlglng” Pater H. v. Keulen Cas.K, voor*. Pastoor Scholtens, secr« Rotterdam zou zichzelf niet zyn geweest, wanneer het den vorsteiyken bezoekers, vooral den Prins, die voor bet eerst met de stad ken nis maakt, niet den harteklop van zyn bedrij vigheid had laten voelen, hen niet by de bron zelf had gebracht waaruit zyn welvaart voort kwam en waarin zy helaas de laatste jaren weer verdween: de haven. Tn de rondvaart over het water lag elgeniyk het hoogtepunt van het bezoek. Langs de route van de „Stad Rotter- De regeerlng geeft toe, dat de concessies aan Duitschland op het gebied van de gecon- tlngenteerde goederen gedaan, gaan ten koste van de producenten In Nederland van deze goe deren. Inturschen mag niet worden vergeten, dat deze contingenten In vele gevallen lager liggen dan in de voorafgaande verdragen. De contingenten worden ieder jaar weer opnieuw getoetst, doch men moet met een zekere con tinuïteit - dl» verdragen rekening houden Het betreft hier dus In den regel niet het ge ven van nieuwe concessies, doch het afwegen van vroeger gegeven concessies tegenover de voordeelen, die van de tegenparty worden ver kregen. De exportpremiea mogen niet op zmAs- nige wijze v«*>n toegepast, dat hierdoor ernstige schade aan het Nederlandsche be drijfsleven zon worden toegebracht. Op dit gebied wordt dan ook regelmatig overleg met de Dwitaebe regeerlng gepleegd, ten einde de schadelijke gevolgen van dit systeem te verzachten. geschiedenis I Raar tradltle-begrip heeft in Europa de beschaving mogeiyk gemaakt, bet heeft ons de verantwoordeiykheid bUgebracht voor de toekomst, zy weet, dat het verleden niet ongedaan kan worden gemaakt, maar zy beiydt: Ik geloof in de vergiffenis der zonden. Het kwaad kan vergeven worden. Het goede kan tot voorbeeld strekken. Maar kwaad en goed zyn er, opdat wy zouden leven met ver antwoordelijkheid, met heiligen moed, met ge- looVlg vertrouwen. De moderne mensch, di zujke verantwoordelijkheid lafaard, al schreeuwt hy daken, dat hy „moedig" gebroken heeft „het verleden". Ook dit verleden is van Naar wy vernemen, heeft de minister van Handel, Nyverheid en Scheepvaart, op grond van het resultaat van een. Ingesteld accoun tantsonderzoek naar de hoogte van prijzen aan een Nederlandschen textielfabrikant een tele grafische waarschuwing doen toekomen en on- middeliyke herziening der prijzen gedacht. Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Dultach verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1936. 23 December 1935 te Bcriyn ge sloten. is het volgende ontleend: cié daling van den uitvoer naar Duitschland te bezien in het kader van de daling van den totalen Nederlandschen uit voer. welke van 1929 tot 1935 naar de waarde 66 pet. bedroeg. Ook moet by een vergeiyking in aanmerking worden genomen, dat de De- vlsenbewlrtschaftung In Duitschland eerst in Augustus 1031 werd ingesteld. De regeerlng is van meenlng. dat andere factoren naast de be talingsmoeilijkheden op den gedaalden uitvoer naar Duitsfchland van invloed zyn geweest. Om een voorbeeld te noemen, mag niet uit het oog worden verloren, dat in de door de commissie aangehaalde Jaren juist de sterk opgevoerde agrarische protertle in Duitschland valt, welke op het geheel der Nederlandsch-Dultsche han- delsbetrekklngen haar stempel heeft gedrukt De achterstand van de clearing is voor het grootste gedeelte een gevolg van de daling van den invoer van Dultsche goederen hier te lande. De regeenng is van meenlng, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat tegen het einde van het loopende jaar de op het Sonder- konto en Treuhandkonto uitstaande achter stallige vorderingen .van NeOrlandsche ex porteurs zullen zyn aangezuiverd. Indien zulks het geval is. zal het handelsverkeer daarvan in de toekomst een gunstigen Invloed kunnen ondergaan. i Wat de naaste toekomst betreft, merkt de regeerlng op. dat voor het derde kwartaal 1936 de betalingscontlngenten voor het eerst niet zyn verlaagd. Dit kan worden toegeschreven aan het betrekkeiyke evenwicht, waarin zich de Nederlandsch-Duitsche clearing momenteel Het ligt in de bedoeling van de regeerinf: maatregelen te treffen, dat ook een prysver- hooging van bruinbrood zal kunnen worden voorkomen. Er is daarom een regeling in voor bereiding, waardoor de bereiden van tarwe meel in de gelegenheid zullen worden gesteld om de T.C.-tarwe tegen een gereduceerden prys te ontvangen. Óp een bespreking, welke Zaterdagmorgen met de molenaarsbonden zal worden gehouden, zullen definitieve voorstellen worden vastge steld, waarna verwacht mag worden, dat deze nieuwe regeling as. Maandag in werking zal kunnen treden. dam" lagen kranen, grijpers, bokken en eleva tors, Jachten, mail- en handelsschepen onder eigen en vreemde vlag in bonte verscheiden heid zóó opgesteld, dat de vaart erlangs een byzonder mooi en vry volledig beeld van het heele havenbedryf gaf. ZeMs een baggerzuiger was erby, die op het moment, waarop de konlnkiyke boot passeerde, in werking werd gesteld en een krachtige wa terstraal naar bulten spoot, die schuimend in de haven terugviel. De regeerlng heeft een open oog voor de moeliykheden. die zyn ontstaan met betrek king tot cte door de Dultsche regeerlng ver leende exporttoeslagen. Er is dan ook niet na gelaten daartegen zeer ernstig bezwaar te maken. Vergeten mag echter niet worden, dat deze toeslagen voor het overgroot» deel een gevolg zijn van het kunstmatige prysnlveau in Duitschland. elukkige volkeren, zoo wordt wel eens f y gezegd, zyn volkeren, die geen geechie- V-denls hebben. Inderdaad, hierin schuilt een kern van waarheid, want hetgeen wy de historie noemen, is meestal het relaas eener langdurige opeenvolging van rampen en be proevingen, van oorlogen, misdaden, verschrik kingen en gruwelen. Maar een volk, dat zulk een geschiedenis niet heeft, of er zich niet levendig van bewust is, zal ook een volk zyn zonder cultuur en een volk, dat in het groote samengaan der volkeren geen beteekenls heeft. Wy wyzen met minachting op den man of de vrouw „die een verleden heeft", al is misschien onze minachting in zulk een geval zeer on rechtvaardig. wy voelen echter hlerby het on herstelbare, het vaststaande en onherroepeiyke van de voorbye feiten. Tegenwoordig mag zoo iemand dan al goed oppassen, bet feit, dat hy (of zy> pen „verleden" heeft, blyft voor ons bewustzyn bestaan. Er is niets meer aan te veranderen. Wat eenmaal gebeurd is, blyft ge beurd. Het kon berouwd en beweend, betreurd en uitgeboet wdrdlen, maar als feit is het niet meer ongedaan te maken. Het drukt op de her innering. Het teekent de persoonlykheid. Het schept een verwydering tusschen dengene, die „een verleden heeft” en al de andere menschen in de maatschappy. Het scherpst wordt dit uiteraard gevoeld door iemand, die inderdaad „een verleden heeft", zooals men het noemt, en die maar liefst dit pyniyke verleden onge daan zou maken, om met een schoone lel op nieuw te beginnen, van voren af aan. Hoe bit ter ervaart zoo iemandde onmogeiykheid. Hy zit nu eenmaal vast aan dit verleden. Met opzet kozen wy dit voorbeeld van iemand, die „een verleden heeft,” alvorens na der in te gaan op den zegen der geschiedenis. Want evenals een enkel, afzonderiyk mensch, hebben ook de menschengroepen, en met name de volkeren „een verleden” en dit verleden is evenzeer onveranderiyk en onherroepeiyk. Het volk, dat heelemaal geen verleden heeft, dat als het ware onbewust van den dag in den dag kleeft, en dat door niets herinnerd wordt aan zyn geschiedenis, moge daarom een gelukkig volk worden genoemd, dit neemt niet weg, dat wy onwillekeurig en natuurnoodzakelijk onze voorkeur toekennen aan het redeiyk historisch besef boven dien zoogenaamd gelukkigen toe stand van onbewustheid en cultuurloosheid. Want wat beteekent de geschiedenis voor ons? zy is de som der ervaringen van het menscheiyk geslacht, zy bevat voor ons de lessen en de waarschuwingen, die onze ver- antwVnrdeiykheld versterken en ons een idee geven van de wyae, waarop wy ons als volk hebben te gedragen, zy maakt ons vertrouwd met de mogeiykheden van onzen geest, zy verhoogt in ons den eerbied voor de mensche- lyke waardigheid, zy verlost ons van de bar- baarschheld. Een volk zonder geschiedenis is een barbaarsch volk. Een volk, dat „een ver leden” heeft, en zich van dit bezit bewust is, ook al moet het zich misschien schamen over een groot stuk van zyn verleden, is een volk met beschaving. Vaak hoort men zeggen, dat de primitieve volksstammen in verre landen toch zoo avon- tuuriyk leven, wy, hier in Europa, met onze regelmaat kennen het avontuur niet meer, doch ginds, aan de grens van de oerwouden, daar leeft men nog waariyk avontuuriyk en roman tisch. Degene, die zoo spreekt, benydt de „wil den”, de onbeschaafde volkeren, omdat zy zich nog voluit kunnen uitleven, en niet door aller hande maatschappeiyke banden en voorzorgs maatregelen in hun bewegingen worden be lemmerd.- Dit is wel een heel rare opvatting van avon- tuuriykheid! Want als het er op aan komt, leeft de wilde veel meer gebonden dan wy. De grens zyner mogeiykheden is veel eerder be reikt. In zyn bewegingen is hy by ons ver- geleken veel meer beperkt. Hy heeft in het leven veel minder keuze. De avond, dien wy thuis doorbrtngen onder de lamp, in onzen makkelyken stoel, met pyp en boek, is veel avontuuriyker dan zyn avonden. Wat al mo- geiykheden biedt sulk een avond van gezonde, burgeriyke rust! Wy kunnen de krant lezen. Maar a»y kunnen ook een boek lezen, wy kun nen hiervoor een ontspannings-roman kiezen, doch ook een studiewerk. Het kan een tech nisch werk zyn, maar wy kunnen ook de voor keur geven aan een poëtisch werk, wy kunnen de radio aanzetten, wy kunnen wederom kiezen tusschen een concert uit Londen, een opera uit Parys, een lezing uit Hilversum, een hoorspel. Wy kunnen rustig een dutje doen, wy kunnen visite ontvangen, als wy even eenjpe goede ken nissen opbellen, wy kunnen een brief schrij ven. Wy kunnen ook dit alles nalaten en vroe? naar bed gaan. Het aantal mogeiykheden, te bereiken des avonds in onze eigen huiskamer, is vrijwel oneindig, wy kunnen wat knutselen. Wy kunnen onze postzegelverzamellng verzor gen. Wy kunnen Dante of Shakespeare lezen. Wy kunnen ons vertrouwd maken met de wer ken van Sint Augustinus, wy kunnen de rela- tivitelts-tbeorie bestudeeren. AI deze mogeiykheden, heel deze onbegrens de reekb van avontuuriykheifen, waarover wy self de vrije beschikking hebben, danken wy aan het eenvoudige feit, dat Europa een ge- - schledenls heeft. Zonder historie besjpat geen cultuur. De wilde kan 's avonds niet het electrisch licht ontsteken, want hy is zonder geschie denis nog niet aan de uitvinding van de lamp toe. Hy kan overvallen worden door een leeuw1, het ia waar, en voor wie dit als een avontuuriyk buitenkansje beschouwt, is hy mis schien erg benydenswaardig! Maar wy, die dit soort risico verminderd hebben, kunnen toch ook overvallen worden, door een onaangenaam bezoek, door een telegrambesteller met een ver rassende boodschap, door bet feit, dat ons huis in elkaar stort, of dat een onser kinderen uit bed valt, door het uitbreken van een oorlog of door.het ontsnappen van een leeuw uit den dierentuin, sen avonturen, bulten onzen wil, die ons bruut overvallen, staan wy evengoed Noot in een beschaafd land, doch dank zy de beschaving hebben wy bovendien de keu» tus- Wat het in overweging gegeven denkbeeld betreft om den invoer uit Duitschland, vóór zoover dese met exporttoeslagen wordt gehand haafd. te belasten met Unterachledsbetraege. gelyk aan de tn Duitschland betaalde premie is de regeerlng van meenlng. dat dit middel niet anders dan in uiterste noodzaak in over weging kan worden genomen. Men moet oy beschouwingen over de Dultsche pryzen steeds De gulden legde Vrijdag aanvankeiyk een iets zwakkere stemming aan den dag. Het Pond Sterling nX boekte na het officieel slot van gisteren <9.19K> een verbetering tot 920*4— 9 23H,'Rerwyi de Dollar zich op de prijzen 187)4—1.MM ruimschoots op het slot van gis teren (1.87 7/8) handhaafde. Later gold voor het Pond 9.35 en monteerde de Dollar tot 1.88J4. De Dollar noteerde officieel 188'4, hetgeen een waardevermindering van den gulden uitmaakt van 23 pet. De aankomst van de Koninklijke Familie aan het Maas-station te Rotterdam

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 21