IBIS SHAG Massale landdag in Den Bosch De eerste K.N.LL.M.-vlucht naar Manilla H ORDE IN DEN STAAT Zich uitspreken DE VOORSPRONG VAN EKINS I I k I MAANDAG 12 OCTOBER 1936 VOOR DE PIJP Tegen luchtaanvallen H. Stulemeyer f R.K. WASCHINDUSTRIEELEN r Groote opkomst te Roosendaal BONDSDAG R.K.W.V. Geen kiezers foppery toespraak Denaturatie fabrieksaardappelen Een record-reis Tegen stijging van de graanprijzen Geen stemvee in de hallen Vyftiende congres te Gouda gehouden Receptie by den Zuid-Afrikaan- schen gezant Beschermingswet is afgekondigd Beteekenis dezer verbinding in het Verre Oosten GEBOORTEDAG WIJLEN PRES. KRUGER HERDACHT OPENLUCHTMEETING DER R.K. STAATSPARTIJ Goedkoope proefvlucht voor de K. N. I. L. M. Sinds lang hebben geslachten geen zoo principieelen stryd te voe ren gekregen als wy Mgr. de Jong zal een houden Dobbelmann lekker... man! Verlaging van den toeslag op gerst en rogge Oud-burgemeester van Schiedam en Bergen op Zoom Ook naar Australië? Nieuw materiaal noodig Belangrijke voorbereiding voor een wekelyksche K.N.I.L.M.- verbinding met de Philippynen 1 v I- t- DEN BOSCH, 11 October. Prof. mr. C. P. M. Romme een staan christelijke coalitie zou hersteld wor- de wereldgeschiedenis en ▼au In Staatsblad 386 Is opgenomen een Kon. be sluit ter uitvoering van de wet van 23 April 1936, betreffende bescherming tegen luchtaan vallen et Volk schrijft zijn zooveelste hoofd artikel over het gevaar, dat de oude Zaterdagmiddag is te Gouda het 13e Con gres van den Ned. R. K. Bond van Wasch- industrieelen gehouden. wapen wapen De Katholieke Staatspartij wordt aangeval len van alle kanten. Mr. dr. L. N. Deckers, lijsttrekker der R. K. S. P., kring Den Bosch met tien passagiers ;ave op 2000 me- A1 staan wij hier in de veestallen, wij zijn geen stemvee. Wij zingen van „de boer die melkt zijn koe”, maar wij laten onze partij niet door anderen leegmeycen, door anderen, die waarlijk alleen stemvee, gedachteloos vol genden kunnen gebruiken. Door anderen, die De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Landbouw en Visschery heeft besloten, in verband met de ten gevolge van de depreciatie van den gulden gestegen prijzen van de granen, de toeslagregellng voor gerst met Ingang van heden af buiten werking te stellen. Voor rogge zal de denaturatietoeslag en dus ook de monopollewinst op ongedenatureerde rogge, eveneens met Ingang van dien datum, verminderd worden met 0.50 per 100 K.G. Op den duur zou de Australische regeering ons haar toestemming wel niet onthouden, voor al wapneer tusscfien M 'binding tusschen de Vereenigde Staten en Australië, dank zij de Clipper-diensten moge lijk zou zijn geworden. De Cllpper-vllegbooten vliegen in vier dagen vla Honoloeloe, de Mid- may-eilanden en Guan naar Manilla, vandaar naar Soerabaja duurt twee dagen en via Timor Koepang kan over Port Darwin in drie en één hal ven dag Melbourne bereikt worden, zoodat per vliegtuig een verbinding van Amerika naar Australië, die thans meer dan drie weken duurt, binnen twee dagen tot stand kan komen. „Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pljp” Bij Uw winkelier verkrijgbaar. meente afgetreden. De heer Stulemeyer is reeds langen tijd ziek geweest. K.LM, doch hij zou ondervinden, dat ook de dochtermaatschappij der K.L.M. de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij, haar cliënten honderd percent service wist te geven. Aanvan kelijk van plan zijnde van Penang over te steken naar Hongkong, gaf hij dit plan op advies van de K.N.I.LM. op en besloot hjj door te vliegen naar Batavia, waar een Douglas-machine van de K.NIL.M. voor hem was gereserveerd, om hem naar Manilla te brengen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met Ingang van 1 April 1937 ook voor de consump tie gescnikte fabrieksaardappelen, voor zoover zjj voldoen aan door de Ned. Akkerbouwcen- trale nader te stellen eischen, ter denaturatie kunnen worden aangeboden met een vergoe ding van 1.per 100 K.G. korte tusschenlanding te Zamboanga op de zui delijke Philippynen arriveerde de P.K.-A.F.L. te 17.45 uur pl. tijd op het vliegveld van Manilla. Hiermede was de eerste passagiersvlucht van Nederlandsch-Indlë, met name van Batavia en Soerabaia, naar de hoofdstad der Phllippijnen volbracht. Wat geen enkel vader duldt in zijn ge zin. wat geen enkel werkgever kan toestaan in zjjn bedrijf, wat geen enkel leider in zijn bond zou tolereeren, dat laat het Neder landsche volk in zijn geheel rustig voort bestaat. Wroeters kunnen hiér hun gang gaan tot in de hoogste colleges van het land. Aan dien toestand moet een einde komen. Aan de persoonlijke vrijheid van den mensch moet meer recht worden gedaan door hem in kleine gemeenschappen, in corpora tlën zelf te laten doen wat tot dusverre de Staat deed. Daarmee herwint de Staat zijn gezag. In de natuurlijke organisatie van beroeps- en bedrijfsschappen moet het belang van de groep ondergeschikt worden gemaakt aan het alge- meene. Het individualisme moet tot in zijn diepste wortels worden uitgeroeid. Stap voor stap moe ten wij den weg op naar het corporatisme. Geslachten lang hebben géén zóó prlnci- pieel-staatkundig werk meer te verrichten gehad als wij in dezen tijd. De bouw vgn een nieuwe samenleving overtreft verre en verre in belangrijkheid den strijd om het on derwijs, die haast een eeuw lang onze poli tiek beheerschte. Dat eischt alle krachten. Iedere man, iedere vrouw moet daaraan meewerken. Geve God, dat het Nederland sche volk het woord van den Paus beleve zooals het steeds de woorden van Rome heeft beleefd. Dan zal Christus’ Rijk komen op aarde. door een Nederlandsche luchtlijn Manilla en Soerabaja een snelle ver- tusschen de Vereenigde De bond van R. K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom houdt op Zaterdag 7 en Zondag 8 November in het gebouw der Werk- Uedtnvereenlglng te Arnhem den 43sten bonds dag en centrale raadsvergadering. De eerste algemeene vergadering vangt aan op Zaterdag 7 November des namiddags ie 1 uur. Des avonds 8 uur een feestavond, aan te bieden door de R. K. W. V. te Arnhem. Zondag 8 November 7 uur H. MIs voor de levende en overleden leden in de kapel op het Velperpleln. Zondagmiddag 2 uur, groote zaal, slultings- vergaderlng. Agenda: Rede door den verbonds- voorzitter A. C. de Bruyn, toespraak door Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. ;end lucht- een geheel In, dat de Amerl- de mogelijkheid 'tijd behalve de Phillppy- i-Indië te bereiken, zij zouden dan ook in zeer korten tijd de Straits- Settlements, Zuld-China en Britsch-Indië kun nen bereiken. Dat een luchtlijn ManillaSoera baia daarvoor de gunstigste mogelijkheid zou bieden, blijkt wel uit het feit, dat tot nog toe geen enkele luchtvaartonderneming, die op Britsch-Indië of Zuld-China vliegt, een recht- streeksche verbinding naar Manilla heeft ge ambieerd. Voor ingewijden is de reden hiervan duidelijk, want zy zouden dan moeten vliegen over het zuidelijk gedeelte van de Chlneesche Zee, een gebied dat berucht is om zjjn typhoons, en nooit in regelmatlgen dienst bevlogen zal kunnen worden zonder ernstige ongelukken te rlskeeren. De route die het Nederlandsch-Indische Dou glas toestel thans heeft gevolgd, ligt juist aan den rand van het cycloongebled en valt daar nog net buiten, zoodat een vaste dienst op de ze route een even groote regelmatigheid kan hebben als de diensten op de Interne lijnen van de K. N. I. L. M., die vrijwel honderd procent regelmatigheid hebben bereikt. De heer Rendorp deelde ons mede van wel ingelichte zijde te hebben vernomen, dat de Amerikaansche commissie voor luchtvaartaan- In het verweer tegen hen, die er alles op zetten de staatkundige orde onmogelijk te maken, en waar zij bestaat, om te wroeten tot zij in den chaos is ondergegaan. Ons program dat is: de omzetting van de klassep-maatschappij in een stan denmaatschappij. Niet meer wat de mensch heeft, doch wat hij door de ontplooiing van zijn persoonlijke gaven 1 s moet zijn plaats bepalen in de gele deren der samenleving. De directie van de K.N.I.L.M., die een open oog heeft voor de mogelijkheden van het lucht verkeer in het verre Oosten en op dit gebied voortdurend diligent is en steeds haar initiatief toont, had reeds geruimen tijd het oog laten vallen op de verbinding met Manilla, waarin zij tal van toekomst-mogeiykheden zag. Een proef vlucht naar de Phllippijnen, een zg. good-will vlucht om de mogelijkheden daar voor het lucht verkeer te verkennen, stond reeds geruimen tijd op het program. Door de plotselinge opdracht van den Amerikaan kreeg de KN.LL.M. thans de gelegenheid een dergelijke vlucht te maken zonder dat dit Naar budget bezwaarde, doch de kosten in tegendeel gedekt konden worden. Want behalve dat Ekins de bijzondere kosten van deze extra vlucht grootendeels vergoedde, bleek er, onder de Indische philatelisten groote belang stelling te bestaan, toen werd aangekondlgd, dat het vliegtuig, dat Ekins naar Manilla zou bren gen. post zou meenemen. Vrijdagochtend 9 October, kort voor tien uur arriveerde de „Kwak” uit Nederland te Batavia. Te 10.25 uur precies, dus juist een half uur later, vertrok de Douglas-machine PK.A.F.L. van de K.N.ILM. reeds weer van het vliegveld bestuurd door den K.N.I.L.M.-plloot van Breemen met als overige leden der bemanning, den mecanicien de Lorme, en den radlotelegraflst van Ende, terwijl zich verder behalve de heer Ekins aan boord be vonden de vertegenwoordiger van de K.N.I.LJ4. In Nederlandsch-Indlë, H. Nieuwenhuls en de chef van den technlschen dienst P. de Bree, en ook een groote hoeveelheid post werd vervoerd. Vla Soerabaia ging het naar Bandjlrmassln op Borneo, een afstand van twee uur vliegen, en toen nog anderhalf uur verder naar Ballkpapan, waar de "nacht van Vrijdag op Zaterdag werd doorgebracht Zaterdagmorgen werd de reis niet eens zoo bijzonder vroeg voortgezet en n* een Na deze met geestdrift uitgesproken en aan gehoorde rede, betrad de heer Jas. Veldman het spreekgestoelte om de jeugd op te wekken haar aandeel te nemen in de groote, komende vernieuwing. Zondagnamiddag werd voor de afdeeling Roo sendaal eén openluchtmeeting der RJt Staats party gehouden In den tuin van het Gildenhuls. Het aantal belangstellenden, dat aan den op roep van bet afdeelingsbestuur gehoor heeft ge geven, mag veilig op omstreeks 2000 worden ge schat. De voorzitter, de heer R. W. Janssen, wees er In zijn openingsrede op, dat nooit bij vorige ver kiezingen althans In het Zuiden zoo vroeg reeds de verkledngsactie was ingezet als thans. De omstandigheden dringen er echter toe reeds thans te doen uitkomen, dat socialisme, com munisme en nationaal-sociallsme geen vat zullen krijgen op de Katholieken van het Zuiden. Het Tweede Kamerlid E. J. M. Stumpel uit Hoorn sprak vervolgens over „Het doorvoeren van onze Christelijke beginselen in de R. K. Staatspartij", waarin hij om. wees op de sociale en economische nooden onder ons volk, dat ech ter nog meer heeft te lijden van den geestelijken nood, waardoor het werd getroffen, als gevolg van de liberale vrybekls-idee, de communistische godlooaheid-actie en het moderne heidendom van het nationaal-sociallsme. Getrouw aan haar beginselen, zullen In de Kath. Staatspartij de sociale en economische belangen, maar ook de geestelijke en algemeene belangen van ons volk veilig zijn. Als tweede spreker trad op de heer H. J. Gan zeboom uit Nijmegen, die ..De noodzakelijkheid van Katholieke eenheid op staatkundig gebied" aantoonde. Ter herdenking van den geboortedag van wij len President Kruger hebben de gezant van de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Van Broek huizen Zaterdagmiddag te hunnen huize een receptie gehouden, welke zeer druk bezocht is. Onder hen. die hun opwachting maakten, be vonden zich de minister-president, dr. Ooiyn. de ministers Van Schalk, De Wilde. Van Lldth de Jeude. Deckers en Slotemaker de Bruine, de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, staatsraad Schok- klng, de gouverneur der residentie, lult.-gene raal Jhr. Röell, prof. Van Hamel, prof. Besse- laar, hoogleeraar in het Afrikaansch te Am sterdam, dr. H. Muller, pezant ter beschikking, dr. Leyds, oud-staatssecretaris van Transvaal, de heer A. Kult, hoofdcommissaris van de spoor wegen in Zuid-Afrika en voorts bestuursleden van het Algemeen Npderlandsch Verbond en van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche ver- eenlglng. Vele der aanwezigen waren vergezeld van hun dames. Ook vele vrienden van Zuid-Afrika, alsmede Zuld-Afrlkaansche studenten uit Amsterdam, Utrecht en Lelden hebben deze receptie be- Bocht. Bij dit besluit Is een lijst gevoegd, blijkens welke de gemeenten gerangschikt zijn In drie gevarenklassen. In de eerste gevarenklasse zijn gerangschikt de navolgends gemeenten: Amsterdam, Den Helder, Dordrecht, Gorlnchem. ’s-Gravenha- ge. Haarlemmermeer, Muiden, Naarden, Papen- drecht, Rotterdam (behalve Hoek van Hol land), Soest. Utrecht, Veere, Velsen, Vllssin- gen, Weesp, IJsselmonde, Zaandam, en Zwijn- drecht. In de tweede gevarenklaslse zijn om. de vol gende gemeenten gerangschikt: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Apeldoorn. Arnhem. Assen. Bergen op Zoom, Bodegraven. Boxtel, Breda, Culemborg, Delft, Deventer, Doesburg. Ede, Eindhoven, Enschede, Geertrui- denberg, Geldermalsen, Gouda. Grave. Gro ningen. Haarlem, Hedel, Heerlen, Hengelo. 's-Hertogenbosch, Kerkrede, Leeuwarden, Lei den, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Olden- zaal, Rhenen, Roermond. Roosendaal, Hoek van Holland, Schiedam, Slttard, Tilburg, Ven lo, Weert, Willemstad, Woerden, Zeist, Zeven bergen, Zutphen. Het spreekt vanzelf, dat de K. N. I. L. M wanneer zij in de toekomst een belangrijk* schakel in het Internationale luchtverkeer van het verre Oosten wordt, zij over snel en modern materiaal moet beschikken. Bij het zoeken naar een rendabel vliegtuig to de aandacht gevallen op een machine, die mo menteel in Amerika in aanbouw is, de super- lockheed, een twee-motorige laagdekker, intrekbaar landingsgestel, kan vervoeren en volgens o^èi ter hoogte een kruissnelheid van 300 K. M. per uur sou hebben. Ingeval de luchtlijn SoerabajaManilla ge ëxploiteerd kan worden, zal men vermoede lijk ook gebruik maken van het Inmiddels gereed gekomen vliegveld Tarakan op Borneo en het vliegveld Ilo-Ilo In het zuiden der Phllippijnen. Het schijnt, dat de heer Ekins toestemming heeft gekregen reeds 16 October met een clip per van Manilla te vertrekken. In een onderhoud, dat wij met den directeur van de K.N.I.L.M., jhr. H. K B. Rendorp moch ten hebben, heeft deze uiteengezet, van hoe groote beteekenis deze vlucht voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandsche luchtvaart in het Verre Oosten en voor het luchtverkeer In het algemeen is. Los van elke bijkomstigheid biedt deze verbinding in normale tijden tal van commercleele mogelijkheden. Ruim twee jaar ge leden heeft de K.N.I.L.M. dan ook reeds de be middeling der Nederlandsche regeering Ingeroe pen om te Washington vergunning te krijgen voor het openen van een wekeljjkschen lucht dienst op de Phllippijnen. Deze verbinding is echter In den laatsten tijd van nieuwe actueele beteekenis geworden, toen dc Amerikanen met hun postvluchten over den Stillen Oceaan zoodanige resultaten hadden be reikt, dat zij besloten met Ingang van deze maand ook passagiers te gaan vervoeren van, San Francisco naar Manilla. De opening dezen nieuwen vllegdlenst met de reeds. geworden Cllpper-vllegbooten, geeft verbinding van Manilla naar Ji nieuw aspect. Want niet kaanache reizigers krijgen In zeer nen ook Neder! Getuigend van hun vasten wil uit volle kracht mee te werken aan, het handhaven van de orde in den Ne- derlandschen Staat en aan het ver zekeren van de welvaart voor het Nederlandsche Vblk zooals de voorzitter, de heer J. Beliën in zijn openingswoord verklaarde zjjn vijftienduizend katholieke kiezers uit den kring Den Bosch van de R. K. Staatspartij bijeen gekomen onder de zware, stalen overkoepe ling van de groote markthallen. Laten wij deze kans met beide handen aan grijpen. Wie zou zich aan deze grootsche maar heer lijke taak willen onttrekken? Welke jonge ke rel uit onze Jonge Werkman, uit onzen Jonge Middenstand, uit onze Jonge Werkgeverskrin- gen sou hier weigeren mee te doen? Niemand II Wij kunnen vernieuwen krachtens onze tra ditie; krachtens onze beginselen; krachtens onze getalsterkte. Mits wij één blijven en de geheele katholieke jeugd ons steunt by de propaganda by de stem bus. Een vroolijke potpourri van allerlei oude Bra- bantsche volksliedjes vormde den overgang naar de rede van den weleerw. heer H, de Gree- ve die over het handhaven der beginselen sprak. zich en hun volgelingen becktnken met praat jes en leugens, doch als het erop aankomt niet als en leeuwen ons Nederlandsche handhaven, doch dronken naast het liggen zonder een poging te kunnen doen het te verdedigen. Vooraf werden de ongeveer 100 deelnemers mét hun dames officieel ontvangen op het stadhuis. De deelnemers begaven zich vervolgens naar de Sociëteit Ons Genoegen, waar de voorzit ter het congres opende met een welkomst woord, waarin hy krachtig aanbeval het vol gen van een cursus In de waschlndustrie. De Weleerw. Heer Henri de Greeve was ult- genoodlgd om te spreken over het onderwerp: De rechtvaardigheid alleen, al wordt zy nog zoo trouw beoefend, kan wel de oorzaken der sociale conflicten wegnemen, maar nooit een goede verstandhouding en een gevoel van saamhoorigheid scheppen. De rechtvaardigheid is een van de vier kar dinale deugden. De voorzichtigheid, sterkte en matigheid betreffen den mensch op zich zelf, doch de rechtvaardigheid beheerscht de rela tie met anderen. Het kenmerk van de rechtvaardigheid Is aan Iedereen geven wat men hem schuldig Is. De rechtvaardigheid is de noodzakelyke voorwaarde voor den vrede, maar niet de Zulke menschen zullen niet handhaven. ZU herzien hun beginselen. Zij geven na een He- geliaansche brochure een andere uit, waarmee zy de katholieken trachten te mislekten. Wan neer ooit In den loop der eeuwen heeft de Kerk sich genoodzaakt gezien haar beginselen te herzien? Wanneer er onder ons zijn, die .Jets voelen” voor bewegingen als dese, dan zijn dat men schen, die de feiten verwarren met de beglgg selen, winkeliers In nood, die de heele wereld bekyken door het vergrootglas van hun win kelruit, die meenen. dat wie hun maar leni ging van hun dlrecten nood belooft, de red der der wereld en van het vaderland mag hee- ten. Tegenover hen stellen wy als bare waarheid, dat de feiten alleen kunnen worden hersteld wanneer men uitgaat van de juiste beginselen. Voor ons staat het vast ai moge de „wijse” zakenman er zijn hoofd over schudden dat Christus de waarheid sprak toen hij sekte: „Zoekt eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid en al het overige zal u worden toegeworpen." Stelt de econo mist met zyn actetasch, met zyn indexcyfers en handelastattotleken hiertegenover, dat nog nooit ter wereld iemand Iets werd toegeworpen, dan antwoorden wy: het RUk Gods heeft ook nooit zyn kans gekregen. Altijd hebben de menschen gemeend het beter te kunnen dan de Schepper der wereld. Met enkele dankwoorden sloot de voorzitter de massale byeenkomst. Vóór het rijk met tapijten, palmen, vader- landsche dundoeken en geschilderde spreuken en leuzen versierde podium hebben op de eer ste rijen een groot aantal burgeriyk^ en gees telijke autoriteiten plaa,ts genomen. Midden onder hen Z. Exc. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visschery, die hier als Ujst- trekker voor dit gedeelte van Brabant aan wezig is. Naast hem zit mr. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch. De senatoren van Sasse van IJsselt en Flekens, de Kamer leden Teullngs, van Poll, van de Putt en Schaepman en vele anderen. De eerste, die het spreekgestoelte bestygt Is prof. mr. C. P. M. Romme, die het woord voert over het herstel van de orde in het staat kundig leven. Uitgangspunt van het herstel eener staat kundige orde moet zyn, dat onze beginselen niet kunnen winnen, wanneer wij ons niet be zig houden met de practische politiek; de politieke daad Is de leeftocht voor ons be ginsel. WU moeten als party gesloten in het verweer en in den aanval. "ja yr et grooten nadruk worden in het l\/| collectief schrijven onzer Btsschop- AvA pen Me geloovlgèn aangespoord te streven naar rechtvaardige verhoudingen in de samenleving. „Wee den christen”, zoo leest men daar, „die door sijn geldzucht, zijn weeldeleven, zijn onrecht en harteloosheid ergernis wekt en den vijanden van Christus’ naam als het ware wapenen In de hand geeft voor ge loofsafval en woelingen en voor strijd, te gen de .JCerk”. Dit vermanende woord is vooral In dezen tijd van een klemmende actualiteit, want de schommelingen in het geldverkeer en de onzekerheid van prijzen en muntwaarde brengen velerlei gevaren met zich. Het monetaire vraagstuk is sinds lang overheerschend geworden In de wereld en zoowel het politieke, als het economische en sociale leven ondervinden daarvan den terugslag. De speculatie viert hoogtij, en de abnor male verhoudingen leenen zich maar al te zeer tot het beproeven van middelen en praktijken, om de winzucht te bevredigen en, zooals in den oorlogstijd, groote voor- deelen binnen te halen ten koste van an deren, met miskenning van hetgeen door de rechtvaardigheid en het gemeenschaps gevoel wordt geëlscht. Het Is helaas een fEif, dat het dikwijls, om niet te zeggen doorgaans, heel wat moeilijker is iemand van zijn ongelijk te overtuigen, wanneer het een belang, dan wanneer het een b e g 1 n s e 1 'betref t. En dit blijkt vooral in tijden, waarin zóó veel op losse schroeven is komen te staan, als tegenwoordig het geval is« en de drift naar winst daarin een prikkel te meer heeft gevonden. Latere geslachten zullen er zich over ver bazen profeteerde reeds vele jaren ge leden Jan Holland in een zijner boeken dat het geld een handelsartikel kon worden, in stede van een ruilmiddel en waarde meter te blijven. Maar die „latere geslachten” zjjn er thans nog in ’t geheel niet, en het is, zacht ge sproken, onwaarschijnlijk, dat wij ze spoe dig zullen aanschouwen. De handel in geld en geldswaarden heeft ongekende proporties aangenomen en de geldzucht is er vooral niet minder op ge worden. Het ernstig vermaan laat ook daaromtrent geen twijfel over. heer Stulemeyer als burgemeester van deze ge- L - gelegenheden onlangs haar regeering zou hebben geadviseerd de betrokken toestemming te ge ven op basis van wederkeerigheid, wat Inhoudt dat ook de Amerikanen in de gelegenheid zou den moeten worden gesteld een dienst van de Philippynen op Nederlandsch-Indië te openen, indien zy daartoe plan hadden. Van dit laatste is niets gebleken, maar daar tegenover hebben de plannen van de K. N. I. L. M. reeds zeer concreten vorm aangenomen en wacht men werkeiyk met ongeduld op het afkomen van de vergunning. Indien deze afkomt zal K. N. I. L. M. ten spoedigste overgaan tot het openen van een wekeiykschen dienst op Manilla, aansluitende op de aankomst van de Clippers en tevens aan sluiting gevende op den dienst BataviaAm sterdam der K. L. M., die ongetwijfeld pro- fyt van deze verbinding zou trekken. Zoodra deze mogelijkheid werkeiykheid to geworden, wordt de oude kwestie weer actueel, die betrekking heeft op de verbinding door de lucht van Nederlandsch Indië met Australië. den. Indien dit gebeurt, meent het blad, „en de heer Goseling aanstuurt op herstel vau de coalitie, zou dit beteekenen, dat de ka tholieke fractieleider in feite afziet van uitvoering van zijn program.” Het orgaan van de S. D. A. P. is te vroeg met zijn veronderstelling. De voorloopige richtlijnen voor de houding van de Katho lieke fractie zijn door mr. Goseling getrok ken In de drie punten van beleid, door hem uitgewerkt in zijn Kamer-rede van 27 Sept. j.l. De vaststelling van het program, waarmee de R. K. Staatspartij de verkie zingen ingaat, heeft nog enkele maanden den tijd. En de mogelijkheid van een coali- tle-herstel zou in elk geval eerst na de verkiezingen aan de orde kunnen komen, aangenomen dat de omstandigheden zich daartoe zouden leenen. Het is dus leven voor niets als Het Volk besluit; „Reads om den schijn van klezers- fopperij te vermijden, dient men zich open lijk uit te spreken.” De rol dient te wor den omgekeerd. De S. D. A. P. dient zich openlijk uit te spreken, of zij het verleden met zijn anti-nationale en revolutlonnaire houding verloochent en in het heden tege lijkertijd de contacten en sympathieën ook met de Internationale woelingen van het communisme verbreekt. Éérst na een duidelijke desbetreffen de verklaring zou zij het wantrouwen kun- nén wegnemen, waar thans al haar pogin gen, om de Katholieken tot samenwerking te bewegen, op afstuiten. Ze foppe de kiezers niet langer, maar spreke zich uit! Doch wat de belagers ook van de katholieke Staatsparty mogen zeggen en schryven, men kan niet ontkennen, dat zij ontzettend veel voor het Nederlandsche volk in al zijn gele dingen heeft bewerkt en tot stand gebracht. Kan de Katholieke Staatsparty in dit groote tydsgewrlcht evenals in het verleden ons volk leiden en stuwen? Ja! Wat van de tegenwoordige totaal verhel- denschte samenleving terecht komt zal groo tendeels afhangen van de katholieken, zal afhangen van de Brabantache mannen en vrou wen, vooral van cte Jongeren, van de jeugd, van onze katholieke jongens en meisjes. Op dit keerpunt in krijgen we een kans. wy zyn de regeering dankbaar voor het initiatief, dat zy genomen heeft om aan dit euvel een eind te maken. Maatregelen moe ten worden genomen. Pappen en nat houden het oude, beproefde middeltje tegen onge- vaariyke kwaaltjes helpt niet meer. Het gezwel heeft een kwaadaardig karakter aan genomen. In het belang van de orde in den Staat is het noodzakeiyk. dat wy ons scherp verweren, tegen wat de Paus zelf het ernstig ste wereldgevaar heeft genoemd. Naast het verweer sta de aanval. Het verbaast telkens weer opnieuw wanneer een katholiek vraagt of wy eigeniyk wel con crete staatkundige programpunten hebben. We ten deze menschen dan nóg niet, dat de Paus het den Staten als een duren plicht oplegt de hervorming van de structuur der samenleving te bevorderen? In het St. Fran- ciscus gasthuis te Rotterdam is Zon dag op 69-jarigen leeftyd overleden de heer H. Stulemeyer, oud-burgemeester van Schiedam oud-wethouder Rotterdam. De heer Stule meyer was oor spronkelijk voor het onderwijs opgeleid, doch ging,*" spoedig in den handel, lu 1906 vestigde hy zich te Rotterdam, waar hy in betrekking kwam by de Rotter- damsche Huidenclub. In 1909 werd hy voor de R. K. frac tie lid van den Rot- terdamschen ge meenteraad. In 1911 werd hy benoemd tot wet houder, welke functie hy tot 1919 bekleedde. In 1918 werd de heer Stulemeyer benoemd tot lid van de Tweede Kamer, hetgeen hy geble ven is tot 1925. In 1924 werd hy benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom, welke standplaats hy in 1929 verwisselde voor Schiedam. In 1935 is Óe vrede zelf. Rechtvaardigheid in den werkgever is tevens de bescherming van den werknemer. De daad van rechtvaardigheid schenkt adel dom, doch de daad van liefde geeft edelmoe digheid. Vanwaar komt het verplichtend karakter van de naastenliefde? Voor niet-Christenen kan spr. geen antwoord vinden. Maar voor katholieken geldt t liefde-gebod van Christus. De liefde tot den mensch is immers een nood zakeiyk verlengstuk van de liefde tot God. Dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, sprak vervolgens over het onderwerp: De richtiynen eener nationale welvaar tspoll- tiek. Hy memoreerde hoe het verlaten van den gouden standaard een tamelyk groote op luchting gaf op politiek en economisch ge- -bied. Het beleven van onze hoogste beginselen is nu meer dan ooit noodig. Ongebonden vry- held. te groote democratie, technocratie en staatsabsoiutlsme zyn voor ons gevaariyke vluchtheuvels, wy moeten terug naar een onontkoom- sterk ontwikkeld gemeenschapsgevoel. Als laatste spreker trad op de heer J. Kar- nerbeek met het onderwerp: De saneering eener industrie is behalve op sociale rechtvaar digheid ook op sociale naastenliefde aange wezen. Zooals reeds kort gemeld werd, is de Amerl- kaansche journalist Ekins, die in concurrentie met zyn collega's Miss Kilgallen en Kieran wil trachten in den kortst mogelyken tyd een reis om de wereld te maken, Zaterc^g 10 October te 17.45 uur plaatseiyken tyd op het vliegveld van Manilla aangekomen. Hierdoor heeft Ekins een grooten voorsprong op zyn belde concurrenten, die met Impertol Airways een andere route had den gekozen en zich thans nog in Britsch-Indië bevinden, zoodat Ekins de eenige is, die zich over enkele dagen kan Inschepen op de Amerikaan sche Cllpper-vllegboot, die van Manilla naar de Philippynen vertrekt Volmondig heeft Ekins in verschillende inter views toegegeven, dat hy zyn voorsprong uit sluitend dankt aan de betrouwbaarheid, stipt heid, goede organisatie en kundigheid van de Nederlandsche luchtvaart. In verband met de vertraagde aankomst van het luchtschip .Hin denburg” te Frankfurt had Ekins by de K.L.M. een speciaal toestel besteld, de „Flamingo”, die, bestuurd door Tepas hem naar Athene bracht, waar hy het K.L.M.-Indië vliegtuig .Kwak” in haalde. Doordat hy tydig een plaats had ge reserveerd kor. hy de- reis nsrnr Batavia met dese machine voortaetten. Vol lof was Ekins over de service van gezag voerder Hondong en de overige bemanning der r'. 'ai Is 18 I- 9t 19

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5