„BI-ARLITA 3 Kerkelijk Leven DREIGEND CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF LAND- EN TUINBOUW EN MUNTCORRECTIE PHILIPS’ „Doet U dat fijne werk nog altijd zonder bril?” Ja, ik heb m n leven lang voor GOED LICHT gezorgd!” L DINSDAG 13 OCTOBER 1936 uur meer EEUWFEEST TE GRONINGEN De St. Martinaskerk jubileert PROPAGANDA-MEETING De Valutamarkt I RECHTERLIJKE VACATURE tav BENOEMINGEN In het Aartsbisdom onzen ÓÓK OP DE MARKT. INBRAAK TE HUIZEN By verkeersongeval gedood BELEEDIGING VAN HITLER Adviescommissie ingesteld Inbrekers «an het werk .wier» maken De :en Colporteeren door werkloozen Propaganda-avond van de Hanze De N.S.B.-graaf stelt vragen aan Minister Slingenberg Depreciatie van den galden circa 22 pet. Brandstoffentoeslag voor tewerk- gestelden Weten de op fruit azende jongens met de „uitgeslapen handen” slachtoffers te madcen Burgemeester geeft de schuld aan Ged. Staten Prijsverhooging van tarwe en aardappelen noodzakelyk geacht De werkverschaffing uitgebreid WATERLEIDING-KWESTIE TE ’S-GRAVENZJlRdE R. K. Onderofficierenvereeniging jubileert Venckil van meenAg den Zondagnachtdienst in Oranje-Nassaa-myn OPRICHTING ANTI-WOEKER- INSTELLINGEN EEN GESCHENK VOOR DE PRINSES IJmuidensche Van de R.K. Staatspartij afd. Schiedam Arbeidsvoorwaarden in mynbedryf n. 19 at er Henricus sprak te Volendam over: onzen tyd begrijpen, tyd kerstenen EEN OVERVLOEDIGE VISCHV ANGST Handgeknoopt Smyrna-tapjjt van de Rotterdamache vrouwen Drie jongemannen uit Laren aangehouden Hoofdredacteur van „Het Volk” moet terechtstaan Aanbevelingslijst voor Arnhem- sche Rechtbank t,Bi*Arlita"-lomp van 150 dekalu» men geeft (bij de meest-gebruike- lijke.stroomtarieven) voor 1 a 2 cent een heelen avond helder licht I - U ziet, hoe uiterst goedkoop oogen- gezondheid gekocht wordtI Verzuimt niet ons werkje „Van het Wondere Zien" aan te vragen. Het behelst een reeks uiterst belangrijke gegevens. En het is gratisl Goed licht onverbrekelijk samen. Oogen kun nen geen licht-tekort verdragen zonder langzaam, maar zeker, achteruit te gaan. Dit gevaarlijk licht-tekort treedt op, zoodra U een lamp van minder dan 150 dekalumen in Uw midden* licht gebruikt. Controleert derhalve scherp, of dit noodzakelijk minimum wel aanwezig is. Vraagt Uw instal lateur om een gratis lichtmeting. En zorgt bovendien beslist voor een extra lampje op de plaats :l circulaire 1 f tt L ML* MA* Boerderij afgebrand geheeie M niet NV. PHILIPS' GLOEI- Ie «V Volgens een circulaire van den minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen sal in let tijdvak van 1 November tot 3 April, even als het vorige jaar, aan ondersteunden en ar- - PHILIPS BI-ARLITA BESCHERMT UW DOGEN Het Eerste Kamerlid graaf de Marchant et d’Ansembourg <N. 8. B.) heeft vragen gesteld ran den minister van Sociale Zaken inzake bet K colporteeren door ondersteunde werkloozen. HU ia van oordeel, dat B. en W. van Hoensbroek in een desbetreffende bekendmaking verre bui ten hun bevoegdheid zijn gegaan. Gevraagd wordt welke maatregelen de minister hiertegen denkt te nemen. a gesteld een brandstoffentoeslag van ten hoog ste 1 per week worden verstrekt. M9 mg rel. ree ken: Weest priesters zonder lekenapostelen. h€ Zelfs ouden vlsschers in IJmulden heugt de Hjd niet, dat de vangst van makreel door de trawlers zoo groot was als thans. Wei was de Bet dagelljksch bestuur van de Nederlandsche Veieeniging voor voikscredletwezen en woeker bestrijding heeft een commissie ad boe Inge steld, om het bestuur van voorlichting te die nen, omtrent hetgeen gedaan kan warden om. ten bate van de arbeiders, waar noodlg de op richting te bevorderen van instellingen ter voor ziening in noodzakelijke credletbehoeften, borg- •tellingsfondsen, consultatlebureaux van bemid deling en voorlichting en dergelijke In deze commissie hebben zitting genomen de heeren H. Lindeman (Ned. Verbond van Vak- vereenigingen), Henri Hermans (RJL Werk- De vergadering sprak zich eenparig uit, dat ook voor den land- en tuinbouw eenzelfde aan passing vsn de verhooging der prijzen gewet tigd 18 sis voor de andere groepen van onze Ne derlandsche bevolking. De prijzen van de hoofdproducten van de ak kerbouwers, tarwe en aardappelen, zijn ver be neden de productiekosten, zoodat bjj de inge treden prijsstijging van de artikelen voor land- bouwgebrulk een verhooging in prijs van de ge noemde producten alleszins gewettigd, ja zelfs noodzakelijk moet worden geacht. - Tngrvoiw* de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor bet mijnbedrijf, be draagt de arbeidstijd der ondergrondsche mijn werkers dss Zaterdags zes uren. Zonder eenig overleg met de gecontracteer- ue arbeider* iganisaties U verleden wpek op de franje Nassau-myn 3 te Heerlerheide de Za- terdagnavhtdienst verschoven naar Zondag nacht, met dien verstande dat op den zesden dienst, in plaats van slechts aes uren, acht uren moest worden gewerkt. aanvoer vroeger wei ééns grooter, maar toen namen meer trawlers dan thans aan de makreel- visschery deel. Er waren Maandag 15 stoomtrawlers aan den afslag, waarvan de meeste makreel aanvoerden. Deze losten In totaal ongeveer 7 A 8000 kisten viach, leder van 50 K.G. De grootste vangst bad de onlangs onder Nederlandsche vlag in de vaart gebrachte stoomtrawler .Maria van Hat- tem”. Deze trawler loste 1800 manden of circa 1300 kisten viach, grootendeels makreel. Hoe overvloedig de vangst kan zijn, wan neer zulk een trawler midden in een school viach terecht komt, bewijst bet feit, dat de .Maria van Hattem” in drie uren cljds in drie trekken 800 manden makreel ving. Dit geschied de, nadat men ongeveer een peek lang tever geefs naar de scholen had gezocht. Ook vinden nog steeds groote aanvoeren van haring plaats. De haringtrawlers komen meestal met 1000 manden en meer binnen, gevangen In drie of vier dagen. Behalve de 15 trawlers waren er Maandag voorts nog ongeveer 25 loggers aan den afslag. De totale omzet was 55.000 a 60.000. Een achttal booten kon niet wo.-den gelost, omdat de beschikbare bergruimte in de totaal ongeveer 450 m. lange vischhallen dit niet toe liet. Het verzoekt dezen vakbonden te willen be- 'ichten, of ook naar hun oordeel krachtig stel ling dient te worden genomen.- in welk geval bet voorstelt aanstaanden Woensdag een be spreking te houden over de te treffen maat regelen. Naar aanleiding van het dreigend conflict in de Oranje Nassaumjjn 3, te Heerlen, heeft de rijksbemlddelaar mr. T. 3. Verschuur zich tot de partijen gewend met het verzoek om inlich tingen. Zondagavond omstreeks tien uur brak brand uit in de kapitale boerderij .Met Klaverblad” bewoond door en eigendom van den landbou wer A. 3. Smits, te Buren (Geld.). De brand, die tot ver in den omtrek te zien was. bracht zeer veel nieuwsgierigen op de been. Duizenden kilogrammen hooi, stroo en opge- dorscht graan gingen verloren. Twintig kippen en een bond kwamen in de vlammen om. Het vee was nog In de weide. Eenig huisraad kon nog in veiligheid worden gebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men In het duister. De brand duurde tot ongeveer twee uur in den nacht. Het afsluiten van de waterleiding, waardoor het geheeie woningcomplex „de -Boerenwoning" te 's-Oravenzande zonder drinkwater is geko men, is naar aanleiding van enkele vragen door het raadslid 3. Haeser (AA.) gesteld, in de ge meenteraadsvergadering besproken. In ant woord op de vragen, verklaarde de burgemeester, dat Ged. Staten niet hadden geantwoord op een brief aan dit college gericht, waarin opnieuw verlenging der concessies werd gevraagd. Enkele weken voor 1 October, toen dus dé concessie afliep, was een goedkeurend rapport over de kwaliteit van het water naar Ged. St. verzonden, en de burgemeester had verwacht dat naar aanleiding hiervan nog wel verlen ging der concessie sou worden verkregen. De burgemeester was wel voornemens geweest den waterwegen te laten rijden, doch deze bleek niet in goeden staat meer te zijn. De hoofdredacteur van Het Volk zal. naar bet blad meedeelt. Dondesdag voor de Amsterdam- sche rechtbank moeten terechtstaan wegens „beleediging van een bevriend staatshoofd”. Het betreft hier de publicatie van een plaat in de bladen der A. P., waarop Hitler was afgebeeld, bij de begrafenis van den in Zwitserland ver moorden Nazi-agent Oustloff. plechtig verkla rend te midden van zijn 8.A.-troepen: „wy brave Nazi’s, hebben nog nimmer een politiek tegenstander vermoord.’’ Vóór den redenaar echter bevinden zich op de prent de grafzerken van Rathenau, Ertaberger en RZiim. In het algemeen was de vergadering van oordeel, dat ook de land- en tuinbouw in ons tand^eenzelfde recht heeft tot overleg en bespre king over hun levenspositie als iedere andere groep van ons volk. Besloten werd aan het hoofdbestuur de ver schillende zaken breeder omschreven kenbaar te maken, waarbij aangedrongen wordt alle ge oorloofde middelen tot verbetering aan te wen den. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Hengelo (O.) (H. Luogerus) den weleerw. heer P. Th. J. van de Burgt. tot kapelaan te Didam den weleerw. heer G. 3. Maureau en tot kapelaan te Stads- ter-Apeler-Kanaal den weleerw. beer A. W. B. H. J. Linthorst (neom.). Het bestuur van den Ned. R.K. Mynwerkers- bond heeft zich met een schrijven gewend tot de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf, waar, in wordt herinnerd aan een toezegging van de mjjn-directies met betrekking tot een gevraag de verbetering der pensioenregeling. De toezegging, gedaan op 29 Juli JL, hield in, dgt de directies zouden nagaan, op welke wijze 4e noodlge verbetering kan verkregen worden. In het thans verzonden schrijven wijst het bestuur van den RK Mljnwerkersbond er op, dat het die mededeeling nog steeds wachtende is. Het bestuur concludeert, dat ten deze de directie niet de noodlge voortvarendheid heeft betracht en deelt mede, niet in langer uitstel te kunnen berusten en verzoekt, ten spoedigste eten nieuwe vergadering der Contactcommissie bijeen te roepen. Voorts wordt in dit schrijven gevraagd, -in hoeverre de directies van de particuliere mijnen uitvoering hebben gegeven aan hun voornemen, om den minister van Sociale Zaken te doen blij ken van hun gewijzigd standpunt met betrek king tot het uitbrengen van- advies over de in stelling van een bedrjjfsraad voor het mijn bedrijf. Het bestuur wenscht voorts te vernemen, in hoeverre los personeel op de Oranje-Nassau- mjjnen door vast personeel is vervangen. Als nieuwe punten ter bespreking in een ver gadering der Contactcommissie worden aan de orde gesteld het niet weder te werk stellen van mijnwerkers, die worden gerevalidiseerd en wier pensioen dus wordt ingetrokken en de maatsta ven. welke worden aangelegd bjj de keuring v^n arbeiders, die reeds eerder in het Limburgsche mijnbedrijf werkzaam zijn geweest. Ten slotte wordt voorgesteld, een algemeene bespreking te wijden aan de positie, waarin zoo wel het mijnbedrijf als de mijnwerkers tenge volge van de veranderde verhoudingen in ons land kunnen komen te verkeeren. De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft, ter vervulling van de vacature van rech ter in haar college, opgemaakt de navolgende alphabetische Hjst van aanbeveling: Mr. A. W L. Bondam, rechter-ptaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Arnhem: mr. T. P Vlruly, substltuut-griffler bU de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem; mr. H. R. de Zaayer. ambten, v. h. O. M bij de kantongerech ten te Arnhem; mr. 3. 3. Plugge, subst.-grifflei bjj de arcondlssements-rechtbank te Rotter dam, is mfct het lot afgevallen tegen een van bovengenotende candldaten. ontfutseld. &eweid> sprak spreker over versterking van het km- *•-k-M-k» bondsmen jjet is pompen at verdrinken. Al leen door het brengen van offers kan de mid denstand gered worden. Spr. besloot zijn prachtige rede met de woorden, op het congres te Mechelen gespro- - -2—toog, werkende Gistermorgen is tusschen het gehucht An- gelslo en Nleuw-Dordrecht (gemeente Emmen) een ernstig ongeluk gebeurd. De jongeman G. G. uit Oever (Bmmw)L in dienst van den expediteur De L. te Noord- barge, reed mee met een vrachtauto van zijn patroon en stond op de treeplank, wegens een defect aan den radiator. De auto reed intus- schen door. Toen de 'hauffeur wilde stoppen, is G. van de motorkap gevallen. Hf) werd door een achter hem komenden personen-auto gegre pen. De ongelukkige 'z kort na het ongeval overleden. Voor vele Utrechtache huismoeders bestaat er niets gezelligere dan „marien I” De Zaterdagsche kramenstraatjes, met hun aantrekkelijkheid, hun bonte afwisseling, hun pleizlerig lawaai van vlotte en onvermoeibare standwerkers en het voornaamste: hun moge lijkheden aan „koopjes”, lokken de menschen lün, ook In het maatschappelijk leven in zaken, uit de huizen en doen ze, in gezelligen slenter- pas, langs Je, hier uitgestald liggende waren trekken. Maar evenals overal elders waar veel publiek bijeen komt, zijn ook hier de dief en diefjesmaat aanwezig; de jongens met de „uit geslapen handen” die zich tusschen het arge loos rond-slenterend publiek mengen en ten koste van dit publiek, een goeden slag probeeren te staan. Op de Breedstraatmarkt van Zaterdagmorgen hebben zulke individuen wederom twee keer blik weten meester te maken van geld dat anderen hebben verdiend. Aan een der marktbezoekere werd namelijk In den loop van Maandagochtend verkeerde de gulden in een iets g’instlger stemming. Het Pond Sterling liep nd van 949 tot 9.16 terug en dé Dollar onderging een reactie van 1A8 tot 1.87%—1J6K. Later was de stemming afwisse lend op de prijzen 9J7%—8J3% «in 187—188. Onder beurstijd trad weinig verandering in. De Dollar noteerde officieel 1.88%, zoodat de waardevermindering van den gulden circa 33% bedroeg. De RE, Onderofficterenvereenlttof .3t. Mar- tinus" zal 19 October te Utrecht een herden kingsbijeenkomst houden ter eere van het 25- jarig bestaan van de vereeniging. Den dag daarop sal een bezoek gebracht worden aan het legermuseum te Doorwerth btf Arnhem. De katholieke bevolking van Groningen vlei de dezer dagen het eeuwfeest van de Sint Martlnuskerk en van het georganiseerde ka tholieke leven in Groningen. De feestelijkheden werden Zondag begonnen met een plechtige onthulling van een Chriscus- Konlngbeeld, dat geplaatst Is in den muur van de jubileerende parochiekerk. De onthulling ge schiedde door Deken L. I. Bune, waarna liet kunstwerk, dat in gepatineerd koper is uitge voerd, door jhr. A. 3. B. Verhey-n aan de kerk werd overgedragen. Circa zevenhonderd kinderen zongen vervol gens een cantate, die voor deze gelegenneld was gecomponeerd door den heer rh. Westen. De plechtigheden van den Zondag werden besloten met een kort Lof in de jubileerende parochiekerk. Heden en Dinsdag worden in de „Harmonie" feestavonden gehouden. prijsvorming, etc. Toen Christus op aarde was, liepen de ann alen altijd by hem. En wjj die toch de voort zetting van Christus moeten zijn, van ons loe pen de armen weg. Hebben wij het contact met de stakkers niet verloren? Spr. dringt aan op liefde voor de arme werkloosen, voor dat tra gische leger. Met Dr. Poels den reus naar binnen en bulten wil spr. gelooven in de vernieuwing van het katholicisme over de geheeie lijn. Wjj moeten bouwen met élan, met geest drift en offerzin. Na over het leekenapostotaat te hebben ult- lleden Verbond). W. de Jaag (Chr. Nat Vak verbond), M. M. Cohen (Ned. Vakcentrale). M. L. van Putten (Ver. van Ned. gemeenten), G. W. Kolff (Ned. Spaarbankbond). Een vertegen woordiger van de Mij. tot Nut van het Alge meen, mr. J. Everts, secretaris Armenraad te Amsterdam, mr. Th. J. Eskens, jur. adviseur Ned. Ver. voor Voikscredletwezen en woeker bestrijding, mr. Th. A. Fruln, oud-dlrecteur Voikscredletwezen in Ned. Indi6 en P. A. van Aggelen, secretaris stichting Leidscb Borgstel- llngsfonds, namens de Ned. Ver. voor Volks- credietwezen en woekerbestrijding. Voorzitter van de commissie is mr. 771. A. Fruln; secretaris P. A. van Aggelen, Morsch- weg 20, Leideti. De commissie ml 15 October ik haar werk zaamheden aanvangen. In een daarvoor uitsluitend belegde verrade- werd de algemeene toestand voor den land- en tuinbouw besproken, in verband met de gewii- zlgde monetaire positie. pen te leggen. Heeft zij dit gedaan, dan zet zij hoar handteekening onder de oorkonde, die bij het geschenk zal worden gevoegd en offert een stuiver of een dubbeltje. Successievelijk zullen alle vrouwen worden opgeroepen haar deel aan het door de Kon. Ver. Tapljtfabrieken in het Oude Raadhuis op te zetten werkstuk te doen. Het comité rekent, dat het werk in ongeveer zes weken voltooid zal zijn. ds. Kalkman aan de Dorpstraat, den heer Hol lander aan den Middelweg en bij den heer Dirk zwager eveneens aan de Dorpstraat. Ontvreemd werden gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag van ongeveer veertig gulden aan geld. Toen de inbrekers, twee in getal, bij den heer Dirkzwager opereerden, werden «U door den bewoner verrast, waarop zij Ijlings m fietsen vluchtten. De politie speurt naar de mannen In Rotterdam beeft zich een vrouwencomité gevormd om aan H.K H. bij haar huwelijk een geschenk aan te bieden. Dit geschenk zal in overleg met den burgemeester van Rotterdam en den voorzitter van bet nationale comité be staan uit een handgeknoopt Smymatapljt. H.K.H. heeft aan dit voornemen goedkeuring verleend. In overleg met Haar, aldus vertelt de Telegraaf, is de kleur van het geheel effen kleed uitgezócht. Elke vrouw uit Rotterdam zal Voor de aardappelen hebben de verbouwers zelf een fonds bijeengebracht om de prijzen op productiekosten te brengen en tot nu toe lig gen die daar ver beneden, ook ten opzichte van de voor-oorlogsche prijzen. Voor de tarwe geldt dat eveneens, waarbij opgemerkt kan worden dat de huidige regeling, zonder prijsverhooging’ vast loopt, wat ten nadeele van het Landbouw crisisfonds is en tevens den uitzaai voor oogst 1937 belangrijk zal verminderen, wat niet als een Landsbelang kan worden aangemerkt. Voor de veehouders is het een dringende eisch, compensatie te ontvangen voor de duur dere voederproducten en aan te schaffen tand- bouw-matertalen, welke aUe in prijs zijn ge stegen. De steunnormen zijn echter verlaagd, waartegen met klem moet worden opgekomen Wat de tuinders betreft hiervoor zal het steunbedrag verhoogd moeten worden, voor ve len van hen is de oogst afgeleverd tegen zeer lage prijzen. Nu komen er prijsstijgingen; er zijn geen middelen aanwezig om het bedrijf voort te zetten, zoodat een verhooging dringen de noodzaak is, wil men een geheeie groep der bevolking niet ten onder zien gaan. terwijl tater nog bij de pdltie het bericht pinnen kwam, dat, ten nadeele van een juf frouw, een handtaschje was gestolen waarin t 5 was gestoken. Aangezien dergelijke diefstallen op de markt den taatsten tijd meerdere malen zijn voor gekomen evenals zij zich hebben voorgedaan in eenige warenhuizen, meenen wjj er goed aan te doen, het publiek nogmaals met klem hier op te wijzen Geld is belangrijk genoeg om er goed voor te blijven zorgen; het goed te be- WBkenl Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een winkelende of „marlende’’ dame, by het onder handelen over den voorgenomen koop, haar handtaschje achteloos naast zich neerlegt en er verder met meer op letl De gelegenheid maakt den dief en de gele genheid, op ueze wyze geschapen, is zóó moot dat de boven gesignaleerde individuen aarzelen zullen, haar onbenut te laten. Ook op de markt zij duz het parool: „BR mV geen kans!” Zondagmiddag belegde de afd. Schiedam van de R.K Staatsparty een propaganda-meeting in bet Volkspark. In tegenwoordigheid van naar schatting 3000 personen werd de meeting ge opend met bet zingen van het Wilhelmus, dat door allen spontaan werd meegezongen, met be geleiding van het Harmonie-orkeet .Bt. Am brosius” In gloedvolle bewoordingen verdedigde Pater Borromaeus de Greeve de R.K. Staatsparty en haar leiders ‘egen de onwaardige en weinig klesche aanvallen "anwege de NBJterwyi hy de aanwezigen op de enorme waarde wees van onse rotsvaste eenheid voor het behoud van onze geestelyke vrijheid. Deze rede werd aanhoudend door enthousi aste byvalsbetuigingen onderstreept Met het gezameniyk zingen van het Aan U o Honing der Eeuwen werd uitstekend gestaagde en door prachtig weer begunstigde meeting besloten. De Ned. R. K. Mljnwerkersbond heeft zich met <-en schrllver. gewend tot de directie van de Oranje Nassau-mynen, waarin hy zyn beswa ren tegen deze eigenmachtige veranderingen ontwikkelde. Van de directie la daarop bericht ontvan gen. dat de twee uren, die langer worden ge werkt. als over-uren zullen worden betaald, dat de dienstverschulving uit bedryfstechnische overwegingen is geschied en dat deae. by wljse van proef, nog eenige malen zal worden her haald. Het dagelljksch bestuur van den Ned. R. K. Mynwerkersbond staat op het standpunt, dat. Ingevolge vroeger reeds gevoerd overleg, van het inleggen van een Zondagnachtdienst is af gezien en dat de directie zich daaraan had die nen te houden. Het ziet in het optreden een volkomen negeerlpg van de arbeidersorganisa ties mede-contractanten.p Bedoeld dageiyksch bestuur heeft aan-de besturen van den Algemrenen Ned. Mynwer kersbond en den Prot. Christ. Mynwerkers bond medegedeeld, dat het voornemens is, aan rijn hoofdbestuur voor te stellen, den betrokken arbeiders te advisee ren, aan staanden Zaterdagnacht niet .langer dan zes uren tc werken en Zondagnacht niet aan het werk te gaan. Zondagavond is Ingebroken by den heer J. aan den Noorderweg te Hulzen. De inbrekers hebben alles overhoop gehaald en de kasten opengebroken. Daarna hebben zy eenige spaar potten en een bedrag van f 15 meegenomen. De politie te Laren heeft Maandagavond drie personen aangehouden, verdacht van deae in braak. Het zyn de 18-jarige metselaar J. v. 8.. de 18-jarige schoenmaker G. V. en de 19-jarige metselaar J. B. Na verhoord te zUn werden zy overgegeven aan de politie te Hulzen. Dezer dagen zal een circulaire van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeente besturen worden verzonden, waarin volgens het Utr. Dgbl., wordt medegedeeld, dat in den vervolge ook onderhoudswerken in werkver schaffing zullen mogen warden ultgevoeid. Voor deze werken zal het uurloon vier cent meer bedragen dan de voor de werken in ge wone werkverschaffing uitgevoerd geldende uurloonen bedragen. Voor een groot gehoor heeft Zondagavond op den propaganda-avond van de Hanze te Volendam de bekende redenaar pater Henricus OM.Cap. gesproken over het onderwerp: On sen tyd begrijpen, onzen tyd kerstenen. Na een inleidend woord door den voorzitter Konlngs was het woord aan pater Henricus. De tyden die wy doormaken zyn ernstig, al dus spr. In dezen kreunenden en krakenden tyd moet men het volle pond aandurven om alles weer in christeiyke banen te lelden. Al wordt Europa plat gewalst door gods diensthaat en Immoraliteit, de machtige rots van het Pausdom is nog altyd in Europa. Na verschillende groepen te hebben geschil derd als godshaters, verdraagzame stakkers, levensdobbetaars, wijst spr. op katholieken die zyn als dorre takken aan den christusboom. Spr. denkt aan ziekelyke super-katholieken, die dicht aanschuiven by biechtstoel’ en kan sel en den geheelen dag bouwen aan hun hemelwoning, doch hun evennaaste gebrek la ten hjden. Katholiek moet men zyn over de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13