De moord in den IJ-poIder De diefstallen bij Stokvis H Een paedologisch instituut Twee personen vergiftigd BEDREIGDE DEMOCRA TIE RECHTZAAK WEER VOOR HET HOF Voor het geestelijk mis deelde kind VOOR DE RECHTBANK TE ARNHEM VAN HOUTENS CACAO r VAN 1 HOUTENS CACAO X. y' WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 Verdacht geval te Spekholzerheide Gebrek aan controle Helers en stelers Twee niet ernstig gewonden „Bookmaker” veroordeeld Uit het magazijn SME D ten Börkvall op Schiphol F5 PERSFOTOGRAAF UIT BREDA GEDOOD Overval te Rotterdam POLITIEKE VECHTPARTIJ TE ENSCHEDE Dit jaar zal hij geen nieuwe Oceaanvlucht meer maken Opnieuw twaalf jaar geëischt Bommenwerpers voor Ned.-Indië Amerikaansche bereidwilligheid voor den bouw Mi De firma had een poet van f 800. voor verduisteringen op de bègrooting Bezwarend getuigenia van een vroegeren vriend van den verdachte beide even heerlijk van smaak Pleidooi Dader verdween met f 300, na bediende bewusteloos gesla gen te hebben S3C JÉ i» aan: on- Wand. nachts Het Paedologisch instituut te Nijmegen brengt Stirum NIJMEGEN, 10 October. II Spr. persisteerde by s0n eisch: veroordee- (ösr- Op het Lindenhof te Enschede heeft een po litieke vechtpartij plaats gehad, waarbij rake klappen zijn uitgedeeld, met steenen is gegooid enz., ten gevolge waarvan verschillende perso nen kwetsuren opliepen. Twee hunner. H. en R., resp. 20 en 24 jaar oud, moesten aan het politie bureau worden verbonden. ■aard de 49-Jarlge expe- i wegens diefstal van het N. In verband met den diefstal van een kist met geld. Inhoudende ruim ƒ8000, uit een spoor wagon. welke stond op het emplacement van de Rott. Tramweg Mij. in de Rozenstraat te Rot- terclam, heeft de politie Dinsdag een drietal personen aangehouden. Het geld kqp tot dus verre niet worden opgespoord. De gearresteer den. die hardnekkig ontkennen, zijn naar bet Huis van Bewaring overgebracht. ’Unille tater i door rwer- 1 -4 In de Edlsonstraat was een troep van onge veer 25 NJB.B.-ers aan het colporteeren ten gevolge waarvan een vechtpartij is ontstaan met de buurtbewoneys. H. en R.. die resp. een steek wonde aan een arm en wonden aan het hoofd hadden opgeloopen, werden door de politie mee genomen naar het bureau. In de Marthalaan werden de N.8.B.-ers Inge haald en daar hebben de gewonden eenige per sonen als daders aangewezen, die ook naar het bureau werden gedirigeerd, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. De politie zet intusschen het onderzoek voort. t - onzer aller- BRLTN ETIKET: vol en zacht <;OLTDETIKFI pittig en krachtig wel geven Tot het vaste gilde van de „bookmakers” op de diverse harddraverijen behoort ook J. V. uit Amsterdam. Op bepaald eerlijke wijze schijnt hij boven dien niet altijd te werk te gaan, getuige de minder vriéndelijke opmerkingen welke de Of- ca. dan- i van door i on» m W :ostu- e«er- edra- J. F» 2.640, weg- Euro- jnerl- edeci- 1 rijkste ïoose- ureurs id. die kam- n den i Alfa elheid d mt- Idprlis Zeer bezwarend acht mr. Rellingh de ver klaring van verd., waarin hjj zegt nooit een revolver in zijn bezit te hebben gehad. velen alles doet, en dis voor BATAVIA, IS Oct. (Aneta) De „Java-Bode” meldt, dat de regeerlng van de Ver. Staten groote bereidwilligheid toont bij den bouw van de bommenwerpers voor Ned.-Indlë, door aan de fabriek toe te staan, dat de nieuwste voor zieningen. welke anders het eerste jaar gere serveerd worden voor de toestellen van het Amerikaansche leger, al dadelijk op de Indi sche machines worden aangebracht. Requisitoir Het woord is dan aan den procureur-gene- raal, mr. dr. D. Rellingh. Spr. vangt zijn requisitoir aan met een kort overzicht van de bezwarende feiten, die na het interlocutoir arrest scherper zijn belicht Het staat vast, dat verd. herhaaldelijk nach- telDke strooptochten hield. Na den' moord is hij in de omgeving van Haarlem aangehouden. Natuurlijk had hjj toen geen revolver; dat zou te gevaarlijk zijn geweest; wel droeg hjj toen een groot dolkmes. Het staat thans vast, dat hjj in het bezit van een revolver is geweest en dat hjj daar mee heeft geoefend. De patronen zijn gevon den in de Prinsengracht, op de plaats, door de twee kroongetuigen aangewezen. Daaruit blijkt hun betrouwbaarheid. Ook blijkt er uit, dat die patronen gelijksoortig zijn aan den kogel, waarmee Gerrit Verhoeven is geveld. Het meisje van Verhoeven heeft verdachte aanvankelijk herteend aan de gestalte, later is zy onzekerder in haar verklaringen gewor den. Er is in alle richtingen gezocht naar een ,Arte”, die bekend was met den verslagene.- Dit onderzoek heeft niets opgeleverd en waar schijnlijk heeft Verhoeven zich vergist. Daar komt nog bij, dat er een getuige is, die be weert, dat verd. ook wel eens „Arie" wordt ge noemd. Dat geldt niet alleen voor het afzonderlijke kind, doch ook voor het geestelijk misdeelde kind in het algemeen. Het is ook den medicus en den opvoeder niet gemakkelijk raad te Ung wegens doodslag tot twaalf jaar gevast- genisstraf. De verdachte reageert niet op desen eisch. heel rustig blijft hjj in het bankje zitten en geen gelald komt over sjjn lippen Vol ver trouwen kijkt hij naar zijn verdediger, mr. H. G. Stibbe. vinden voor kinderen met gebrekkig ontwik kelde geestvermogens. De steunpunten, die de wetenschap op dit punt heeft, liggen be’rek- kelijk verspreid, beperken zich .in ons land althans tot enkele specialisten, die onmo gelijk ieder afzonderlijk het probleem van het moeilijk opvoedbare kind in zijn heelen so cialen omvang kunnen overzien en onmogelijk vóór- en nazorg doeltreffend ter hand kunnen nemen. Er is geen centrale, waar men over alle hulpmiddelen beschikt om voor dergelijke ge vallen een volkomen verantwoord medisch ad vies te kunnen geven, waar men alle beschik baar materiaal kan vereenigen en bewaren om de kennis van het probleem in zijn heden omvang te bevorderen, waar men in voldoende relatie staat met al wat op dit gebied werkt individueel of in het verband van een of andere organisatie om vóór- en nazorg met succes te kunnen controleeren. De offlcleren-vUeger, die bestemd zijn voor de bemanning van de nieuwe bommenwerpers worden bij toerbeurt bij de K. N. I. L. M. ge detacheerd, om ervaring met tweemotorige machines en langé-afstandsvluchten op te doen. Deze verdachte, aldus pL, is niet in staat tot een doodslag of een moord. Niets wijst daarop, dat past niet in zijn mentaliteit en in zijn karak ter, noch blijkt het uit zijn verleden. Wat ook zou het motief voor een doodslag geweest zijn? Deze verdachte .kent de gevangenis en hij weet wat er op een doodslag staat. Een veroordeellng zal ónmogelijk zijn door de groote leemten en de vele twyfelpunten. Er is in deze zaak één offer gevallen, pl. hoopt, dat er geen tweede zal vallen en hy concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Na re- en dupliek stelt het Hof de uitspraak vast op 27 October. Het sportvllegtulg Sefyr van de Stockholm Tidnlngen bracht hem uit de Engelsche hoofd stad. Een klein roodkleurig en zeer snel toestel waaruit Börkvall stapte met een piloot, in de cabine achterlatend, een bouquet bloemen en een wollen hondje, achteloos neergeworpen tus- schen zwemvesten. Dinsdagnacht zijn twee bewoners van Spekholzerheide onder verdachte omstan digheden plotseling overleden. Het zijn de caféhouder Lemmens en de gepensionneerde onderwijzer Flsschers. Het vermoeden be staat, dpt beiden het slachtoffer zijn ge worden van vergiftiging. Dit zou zijn ge schied door iemand, met wien het tweetal Maandagavond in het café van den heer Lemmens had kaart gespeeld. De politie heeft een diepgaand onderzoek ingesteld, dat nog steeds voortduurt. i Het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld naar aanleiding van den plotsellngen dood van den caféhouder L. en den werkloozen onderwij zer p„ die beiden in penibele financleele om standigheden verkeerden, is nog niet beëindigd. Men gelooft echter niet, dat het in deze zaak tot een arrestatie zal komen. De lijken bevin den zich nog te Kerkrade, tot welke gemeente Spekholzerheide behoort. De ook door dezen achterstand diep bekla- genswaardige toestand van een geestelijk mis deeld kind, dat slechts gebrekkig gebruik kan maken van de edelste faculteit van het men- schelyk wezen, heeft lp den kring der katho lieke wetenschap zoozeer het gemoed getrof fen, dat men déAr het initiatief heeft genomei^ tot het aanvullen van het bestaande tekort. Gerulmen tijd geleden reeds werd de Stichting voor Paedologlsche instituten in het leven ge roepen met Prof. Mr. W. Duynstee, hoog- leeraar aan de Nymeegsche Unlversitelt, als voorzitter en Dr. Veeger als secretaris. Deze stichting staat thans voor de bekroning van haar werk. Even buiten Nijmegen, op de heuvels langs het Hengstdal, staat het insti tuut, waarvan zU zich de oprichting ten deel heeft gesteld. Het instituut, dat op streng- wetenschappelijken, academischen grondslag de centrale instelling zal worden voor de studie en de behandeling van het geesteiykjaisdeelde kipd. Groote offers werden aan de totstand koming van dit Instituut gebracht. Offers, die in hoofdzaak uit de veel-gesmade kloosterkas- BörkvaU ontzenuwt een fabeltje dat hij ter elfder ure een passagier de adellijke Zweed- sche Eva Bllxen Tlnneckè had geweigerd mee te nemen. Dit was reeds drie weken ge- De verdediger acht het bewijs thans evenmin geleverd als voor de rechtbank. Uitvoerig gaat pl. de verschillende getuigen verklaringen na. Dan schildert de procureur-generaal de ge beurtenissen op het erf in den IJpolder, de ge beurtenissen, waarin naar zijn meening slechts deze verdachte de hoofdrol heeft, gespeeld. Ge heel naar zijn aard heeft hij geschoten, toen hij zich ontdekt zag bij zijn poging een fiets weg te nemen. bezwarende aflegt, was leden gebeurd, zoodat van een onaangename verrassing geen sprake was. Was het geen sensatie, zoo alleen boven den Oceaan, vroegen wy nog. Börkvall lachte en schudde het hoofd. Hij had eerst heel hoog gevlogen. Toen er meer ijsaf zetting op de vleugels kwam, ging hij steeds lager vliegen. Allereerst werd aan den magazynknecht Th. L. een verhoor afgenomen. Verd. was al tien jaren in dienst bij de firma Stokvis. Hij had meegewerkt om waschtafelcomblnaties uit magazijn te halen en te verkoopen. Verd. had het idee geopperd. De president, Mr. Houwink, vroeg of er geen toezicht werd gehouden. Verd. antwoordde dat hij zelf kaarten invul de om het bedrog te camoufleeren. Later had verd. ook op eigen Initiatief waschtafels wegge nomen, in totaal 18 stuks. De afdeelingschef H. werd als getuige ge hoord. Get., die chef van de afd. expeditie was, verklaarde dat N. de goederen ter aflevering kreeg. Over het magazijn had hij niets te ver tellen. Get. had geen toestemming gegeven de goederen op de geschetste wijze af te leveren. De Officier van Justitie, Mr. Graaf van Lim burg Stirum, vroeg of er contróle was op de betaling. Get. antwoordde dat niet iedere post gecon troleerd kon worden. Wel werden er steekproe ven genomen in de afdeeling boekhouding. Al voordat de zaak aan het rollen ging was be kend dat er onregelmatige dingen gebeurden. De president: „U bent al tien jaar in dienst, hoe komt u tot dergelijk geknoei?" Verd. geeft geen antwoord. Mr. Graaf van Limburg sen kwamen. Het resultaat verdient in hooge mate bewondering. Hier is niets gespaard om een volkomen up- to-date Inrichting te verkrijgen, een Inrichting, die alle mogelijkheden biedt, waarover de kinderpsychiater, die aan de leiding staat, de psycholoog en de paedagoge, die hem assis- teeren, moeten kunnen beschikken om de aan hun onderzoek en aan hun opvoeding toever trouwde kinderen zoo volledig mogeljjk te leeren kennen en zoo goed mogelijk te kunnen helpen. Het kind kan hier worden geobserveerd in al zijn gedragingen, alles is erop gericht het op zijn gemak te stellen, zoodat men zijn ver trouwen kan winnen. Met allerlei soorten speelgoed kan het laten zien over hoeveel fantasie het beschikt. Met allerlei hulpmidde len kunnen zijn vermogens worden gepeild. Allerlei paedagogische systemen kunnen naar gelang zijn persoonlijk karakter op hem worden toegepast. Dertig kinderen kunnen hier in het kindertehuis een zeer mooi in gericht verblijf; waar alles kraakhelder den patiëntjes tegemoettreedt worden onderge bracht. En daarnaast beschikt men hier over alle middelen om het contact te houden met de reeds bestaande organisaties, die op dit terrein werkzaam zijn, met de Ver. voor geestelijke volksgezondheid bijvoorbeeld en met het Wlt- Gele Kruis om cursussen te geven voor kin derartsen en wijkverpleegsters. Een specialis tische bibliotheek zal hier geleidelijk worden gevormd. Wanneer Donderdag Z. Exc. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het bijzijn van zijn ambtgenoot van Justitie en van Z. Hoogw. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Blsschop van Den Bosch het paedologisch instituut en het reeds eerder in gebruik genomen, door een stichting met dezelfde menschen aan de lei ding opgericht, er vlak tegenover gelegen or- thopaedisch instituut officieel zal openen, dan is de kroon gezet op een nieuw monument van katholieke charitas, een monument, dat straks onze Unlversitelt, wanneer zij over een medi sche faculteit beschikt, zeer ten goede zal komen. In het restaurant van Schiphol vragen wij den Jongen Zweed naar zijn verdere plannen. Die heeft hij niet. Dit jaar althans zal hij geen nieuwe vlucht maken. Het is reeds te ver in het seizoen. Er is hem een nieuw toestel beloofd door de directie van de Stockholm Tidnln- gen. Het moet in elk geval grooter zijn, wil hij het nog eens probeeren. Je nooit geef Je flcler van Justitie bjj den Haagschen Politie rechter Maandag maakte. V. was te Naaldwijk betrapt b« bet uitoefe nen van zijn bedrijf. Na getuigenverhoor vorderde de Officier van Justitie twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd drie maanden. „Ik ben er bij geweest, dat hy de revolvers, die hy van my had gekocht, by Purmerend heeft geprobeerd. Een koe maakte een lucht sprong van schrik....’’ De getuige, die thans zulke verklaringen tegen verdachte vroeger Tiém beVriend en daardoor is hét niet onaannemeiyk, dat verd. hem den volgenden ochtend het heele verhaal van het gebeurde in den IJ-Polder vertelde. Verdachte ontkent alles: „Getuige liegt, hy haat me....” Vervolgens stond terecht de magazynmeester G. J. N Verdachte verklaart dat H. zyn chef was en dat hy alleen’ het pakhuis onder zyn beheer had. Verd. kreeg de adressen van het uitgaande goed. Hy gaf de adressen en de op drachten aan den chauffeur. Verd. bekent dat diverse waschtafels met zyn medewerking gestolen werden. In totaal onge veer 29 waschtafels. President: „Hoe kwam u er toe?” Verdachte: „Gebrek aan contróle.” President: „Een mensch heeft toch zyn eer- lykheldsgevoel! U bent er al 18 Jaren in dienst.” De Officier eischte tegen verd. N. een gevan- genlsstraf van een jaar, tegen den magazyn- bediende W. J. L. een gevangenisstraf van tien maanden. De raadsvrouwe van den laatste, Mr. V. Lent, wees er op, dat er by de firma Stokvis een post van f 800.— op de begrootlhg stond voor verduisteringen. Dat noemt pl. een schandaal. Er was niet voldoende contróle en het was al lang bekend dat er gestolen werd. Jaren geleden werd reeds de politie er in gemengd. De Officier merkte op dat de diefstallen op zeer geraffineerde wyze gepleegd werden. Het lag voor de hand om niet het eerst te denken aan Me menschen die al zoo lang in dienst wa ren. Tegen den chauffeur M. W. O eischte de Of ficier een gevangenisstraf van tien maanden, tegen den metaalbewerker W. B. een gevangenis straf van tien maanden, tegen den magazyn- bediende P. J. van den B. een straf van zes maanden, tegen den zinkwerker L. H. M. (we gens heling) een straf van zes maanden. Deze ontkende te hebben geweten dat de goederen van diefstal afkomstig waren. De Officier merkte op dat de helers de dieven in de gelegenheid hebben gesteld de feiten by herhaling te plegen. Daarom hebben ook zy eën flinke straf verdiend. Tegen den loodgieter P. J. V. eischte de Offi cier (wegens heling van fittings, koperen kra nen. enz.) een straf van vier maanden. Voor andere feiten moet verd. nog terecht staan. De Officier zeide dat deze verd. een van de meest schuldigen is aan het herhaald plegen van de diefstallen by Stokvis. De raadsman. Mr. Arnold, wees er op dat deze verd. het slachtoffer geworden is van het personeel van Stokvis. De eerste leveranties aan V. hadden op regelmatige wyze plaats. Later kreeg hy argwaan. Pleiter vraagt om een ge deeltelijk voorw. straf en om directe invryheld- stelling. Aan dit laatste verzoek werd door de recht bank voldaan. Tegen den magazynknecht A J. luidde de eisch (wegens diefstal van fittings en kronen) vier maanden gevangenisstraf. Het verdoek om invrijheidstelling werd afgewezen. Tegen den magazynknecht T. H. lindde de eisch: vryspraak wegens gebrek aan bewys. De uitspraak In al deze zaken werd bepaald op 27 October. De overige twaalf verdachten zullen op 27 October terecht staan. De geruchtmakende fraude by de firma Stok vis te Arnhem vond haar weerspiegeling in de strafzaken die gisteren door de Arnhemsche rechtbank werden behandeld. Een groot aantal personen stond in verband daarmee terecht we gens diefstal en heling. De 35-jarige magazyn meester G. J. N. uit Arnhem had zich te ver antwoorden wegens het feit dat hy een wasch- tafelcombinatie had weggenomen, toebehoorende aan de N. V. Stokvis. Verder waren gedagvaai dltieknecht K. uit Baarn acht waschtafels ten nadeele van de firma Stok vis en wegens heling van deze waschtafels de 34-Jarlge expediteur Z. uit Enkhulzen, ook de andere by de fraude betrokken personen moesten terecht staan, te weten de 31-Jarige magazynbediende Th. L. uit Arnhem, de 33- jarlge magazijnbediende W. L., de 38-jarlge installateur J. L„ de 57-Jarlge loodgieter P. V„ de 69-jarige loodgieter W. van T„ de 32-jarige loodgieter S. G„ de 32-jarige magazynknecht D. J. v. d. H„ de 42-jarige magazynbediende J. K_, de 52-jarige magazynbediende C. K„ de 32-jarige magazynbediende H. Th. de B., de 35- Jarige chiuffeur M. C„ de 48-jarige metaalbe werker W. B., de 40-jarige magazynbediende P. J. van den B„ de 41-jarige zinkwerker L. M., de 58-jarige magazynknecht T. H., de 54-Jarige magazynknecht A. J„ de 57-jarige loodgieter J. J. B. en de 42-Jarige loodgieter M. van V. (allen te Arnhem). In de rü van luchtvermaardheden die ooit op Schiphol voet aan land zetten, is Dinsdagmiddag in het kruisvuur van fotolenzen en film camera's getreden de slanke spor tieve gestalte van den Zweedschen oceaanvlieger Knoed Börkvall. Uit Londen kwam hy om hedenmorgen door te reizen naar Stockholm. Maandagavond tegen half zes, even voor slul- tingstyd. stapte een man den wynhandei van de firma Van R„ aan de Wijnhaven te Rotter dam binnen en vroeg den loopknecht, den 24- jarigen J. T. K., een prijscourant. De knecht bevond zich alleen in den winkel, daar de kan toorbediende juist even weg was gegaan om zyn handen te wasschen. Toen K. zich omdraaide om de prijscourant te verstrekken, kreeg hy met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd zoódat hy bewusteloos'ineenzakte. In dien toe stand vond de kantoorbediende hem by zijn terugkeerDe Jongen kwam spoedig tot be wustzijn. By nader onderzoek bleek, dat uit een lessenaar een blikken Sigarendoosje. in houdende een biljet van 100 gulden, eenige bil jetten van 25 en 10 gulden, alsmede eenig klein geld, tot een gezamenlijke waarde van 300 gul den. verdwenen was. uisdokters hebben in het algemeen weinig aandacht voor de geesteiyke moeiiykheden, die zich los van llcha- meiyke stoornissen by de menschen kunnen voordoen. Hun opleiding richt zich nu een maal op het’genezen van het lichaam. Waar geesteiyke afwykingen duideiyk aanwijsbaar in verband staan met ziekten van de hersenen, daar grypen zy in, doch wanneer een kind lastig ia voor zyn omgeving, een vyandige houding aanneemt tegenover zyn gezin, tegen over de school of de werkplaats, wanneer bet moeiiykheden heeft met ‘zichzelf wanneer het verlegen is of teruggetrokken of aan angstvoorstellingen of scrupels lydt dan is de huisdokter in den regel niet de eerste, die geroepen wordt, die het op kan merken en meestal ook niet de aangewezen man voor de behandeling van zulke kinderen By den be roepspsychiater komt men gewooniyk ook niet aan het juiste adres. Deze immers richt zyn belangstelling grootendeels, zoo niet uitsluitend op de psychiatrie van den volwassen mensch Voor het moeliyk op te voeden kind is het moeiiyk den Julsten opvoeder, den Juisten ge neesheer, het juiste medische advies te vinden. Eenige rechercheurs, die reeds door het Hof zyn gehoord, leggen nog aanvullende verkla ringen af. Pres, (tot verd.): Blyft u erby, dat u schuldig bent? Verd.: Ja, meneer de president, ik ben vol komen onschuldig. Pres.: Maar u maakte dlkwyis des een rooftocht, dat staat vast.... Verd.: Zoostaat dat vast? Steeds wordt de zaak weer uitgesteld en hebben de getuigen iets anders. Pres.: Neen verdachte, jy hebt iets anders. Den eenen keer zeg Je, dat je nooit een revolver hebt gehad en later geef Je het weer toe, als Je er niet meer tusschen uit kunt komen. Weer zit de arbeider C. 8. in het verdachten bankje. Het Amsterdamsch gerechtshof zal het onderzoek voortzetten in de duistere straf zaak. die nu reeds ruim drie Jaar de politie en Justitie bezig houdt. De man, een kleine, breed geschouderde figuur, met harden, verbeten mond, die in donker Amsterdam den teekenenden naam „de Mop" draagt, wordt er van beschul digd, in den herfstnacht van 28 op 29 Septem ber 1933 op het erf van een eenzame boerdery den arbeider Gerrit Verhoeven te hebben dood geschoten. De „Mop" werd gearresteerd. Hy bleef ontkennen, doch de Officier van Justitie eischte 15 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. H. G. Stibbe pleitte vryspraak en de recht bank sprak verd. conform de conclusies van den verdediger vry. In hooger beroep het O. M. ging in appèl requlreerde de procureur-generaal Mr. D. Rellingh een gevangenisstraf van 12 jaar. Het Hbf wees na een uitvoerige behandeling een interlocutoir arrest, waarby een nieuw onder zoek naar de revolver werd gelast. Verd. nJ. had steeds volgehouden, dat hy nooit een re volver had bezeten. In de zitting, die het Hof Dinsdag hield, ver- wyt de president, mr. Jolles, verd.: ^e hebt gezegd: „ik zal doodvallen als ik ooit een re volver heb gehad”. En nu zyn er getuigen, die komen vertellen, dat Je indertyd een automa tische revolver hebt gehad." De Mop verliest zyn kalmte geen oogenblik: „Vroeger heb Ik ook al eens gezegd, dat ik wel een revolver in huis heb gehad. Maar in ver band met smokkelary kan ik er niet over pra ten. Ik wil niemand in moeiiykheden brengen.” Pres.: ,^Te hebt zelfs twee revolvers gehad ongeveer in den tyd, dat de moord is gepleegd. Het Hof zal er zyn consequenties uit trekken." Als eerste getuige komt De Jong voor het hekje, die verklaart, dat verd. een revolver had gekocht. Get. herhaalt zyn reeds vroeger afgelegde verklaring: De Mop had hem verteld, dat hy in den IJ-Polder op Iemand had ge schoten. „ik hoop maar, dat ik eens goed ge raakt heb, dan vertelt hy het tenminste niet na.” had verd. er nog bygevoegd. Getuige vult zyn verklaringen nog De persfotograaf Wiskerke, wonende te Bre da, is Dinsdagnacht tusschen 4 en 5 uur, toen hy op zyn motorfiets uit de rich ting Tilburg kwam aanryden, op den ryksweg Tllburg-Breda, Ingereden op eenige langs den weg stilstaande auto-vrachtwagens, welke op weg waren naar de kermis te Breda. De heer Wiskerke werd op slag gedood. Gebleken is, dat de auto’s rechts van pen weg onder de gemeente Glnneken stonden op gesteld. De politie onderzoekt of de vrachtauto's voldoende licht voerden. A 1 wie het wel meent met een ge- ZX zonde democratie in ons vaderland, ■L*- alwie het een onherstelbare ramp zou achten, Indien ons vrije volk te dpr ure tot een volk Van «laven zou worden gedegradeerd, volgt met ononderbroken waakzaamheid de bewegingen der natlo- naal-socialistische en fascistische krach ten, welke onder het volk werkzaam zijn. HIJ observeert, zonder een zweem van bangheid, maar in het volle besef van het gevaar, dat ons land en ons volk ernstig zou bedreigen, indien de heilloozé krach ten, hierboven bedoeld, sterker en sterker zouden worden en de vernietiging wel veel gesmade, maar niettemin kostbaarste democratie zouden kunnen be werkstelligen. Velen spotten met de N.S.B en andere dictatuurstrevingen, en waarlijk is daartoe herhaaldelijk gereede aanleiding: aanstellerij, opschepperij en zinloos gebral vinden over *t algemeen niet veel bijval onder ons degelijke, nuchtere volk; een woord van spot is veelal de echt-Neder- landsche reactie op het dwaze en onver antwoordelijke gedoe van Mussen en dergelijken. Bij een juiste appreciatie van de in- houdswaarde dezer bewegingen mag men echter het gevaar van die dwaasheid naar bulten, de eventueele gevol- - gen van te groote ui ter lijke successen der NJS.B. e.a. zich uitend b.v. In groote aanhangvorming niet onderschatten. Wij, overtuigde en parate Katholieken, wij verfoeien het N.S.B.-gedoe (om ons tot dit verschijnsel, als kenmerkend, te bepa-, len), omdat wij weten, dat heel die actie leeg en voos is, omdat wij weten, dat zij geen reëele opbouwplannen bezit en het volk nooit «al kunnen schenken, wat zij belooft, omdat wij weten, dat de NBB. de democratie en onze heilige vrijheid be laagt, omdat wij, elders door ervaring geleerd, weten, dat zelfs onze hoogste goederen niet veilig zullen zijn voor de dictatuur, als wij daaronder eenmaal moeten zuchten. Lang niet allen echter beschikken over zooveel overtuiging en doorzicht, dat zij de N.S.B. op haar juiste waarde kunnen schatten en haar dus afwijzen. Duizenden en duizenden laten zich maar al te gemakkelijk wijsmaken, dat de NS. B. hun een gelukkiger leven zal bezorgen; holle phrasen aanvaarden zij als klinken de mun^ uit gebrek aan ondcrscheidings- vermogen, uit politieke, economische en sociale ongeletterdheid, uit moreele fut loosheid; daarom juist klampen zich vast aan een leider, die weet, die alles goed hen denkt of niet denkt! Mislukking In het leven, gemis aan succes al dan niet gevolg van de crisis moedeloosheid...., er Is véél, dat de zwakkeren intuïtief doet grypen naar een sterke hand. Dezulken eenmaal besmet door de bedwelmende bacil schakelen bewust en opzettelijk hun denkvermogen en hun I vrijen wil heerlijke gaven Gods! uit om voortaan nog maar een willoos werk tuig te zijn In de handen van *én. Het is nu gezien de voorbeelden In het buitenland lang niet demcov-ddig, dat zulk een bacilverspreiding eeu epide misch karakter aanneemt en massale uit werking krijgt, met als gevolg: een voor *n goed deel verdwaasd volk. Daarnaast zijn er de strevers, de bere kenaars: afgewogen worden de kansen, waar het grootste persoonlijke orofljt te halen zal zijn; men heeft gezien, dat b.v. in Duitschland al het vette der aarde aan de nieuwe „bonzen” en derzelver trouwste satellieten toekomt, en dat de bulten de beweging staande lieden overal uitgestooten zijn en worden; om de vrien den aan baantjes te helpen, zijn en wor den daar Joden, Katholieken, Protestanten enz. uit hun brood allereerst uit over heidsambten gestooten; men weet het: wanneer hier de dictatuur aan de macht komt, wordt het nationaal bezit aan overheidsbetrekkingen enz. niet meer, zooals in lederen democratischen staat, zooveel mogelijk in redelijke verhouding óver allen, die daarvoor In aanmerking komen, verdeeld, maar worden de baan tjes over *t algemeen opgeëischt voor de eigen volgelingen. Welke strever, welke berekenaar zou er dus niet eens een kansje willen wagen? .Maakt u vrienden van den onrecht- vaardigen Mammon”, zoo spreken zij, on juist Interpreteerend, het Evangeliewoord na. Het gevaar is dus waarlijk denkbaar, dat uit de domme massa eener- en de bereke nende massa anderzijds, een leger van volgelingen gerecruteerd kan worden, dat veel sterker is dan ons bij volgende ver kiezingen lief zou zijn. De verkiezlngs-stemmen worden nu een maal niet gewogen, maar geteld; er wordt by de stembus niet naar gevraagd, welke motieven of gebrek aan motieven men heeft om zyn stem zóó of niet zoo uit te brengen. En zoo zou een verkiezingsuitslag eens een heel valsch beeld kunnen van zyn inneriyke beteekenis voor *t begrepen algemeen belang. De N.S.B.-lelding weet dit en profiteert van alle mogeiyke middelen, welke de goede democratie haar biedt, om een leger achter zich te vormen, een leger, dat later tot taak zal krygen, de goede demo cratie neer te slaan Mag dat zoo biyven voortduren? Moet een deel van ons volk niet tegen zichzelf in bescherming genomen worden? hulde aan de recherche voor de wyze waarop het oóderaoek is geleld. Er is geen «P™' ke geweest van rouwmoedig en openhartig be kennen. Niet alles is achterhaald wat in den loop der Jaren is geschied. Spr. wyst op het aantal dienstjaren dat varieert van 34 tot 10 Jaar en noemt bet een strafverzwarende om standigheid. De loonen waren alleszins behoor- 1UDe Officier eischte wegens diefstal tegen Th. Ik een gevangenisstraf van tien maanden. De raadsman. Mr. Couvret. wees op verzach tende omstandigheden en drong aan op een gedeelteiyk voorwaardeiyke straf.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13