ONS BLAD De Soc. dem. partij in Danzig ontbonden Madrid weder tot overgave gemaand Petroleumbrand bij Antwerpen Duitschland heeft t aanmerkingen Het nieuws van heden Rust in Palestina BERLIJN PROTESTEERT Kanonnen inplaats van boter JOH. LAUWERS PAYGLOP J ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE BAROMETER Het voorbeeld van Italië I - DIT NUMMER BESTAAT UIT Nahas Pasja wordt ingehaald Geen enkel incident heeft zich meer voorgedaan Elkins boven den Pacific Per Hawaii Clipper uit Manilla vertrokj^n Verkeersongeluk te Merxem Hoe zal de aanataande bruidegom zich gevoeld hebben? Brandende tanka vormen een groot gevaar voor de omgeving Maar dan moet „een boerderij in de sneeuw” bezongen worden Von Schuschnigg door Muaaolini geïnspireerd Japan wil een gedicht beloonen Een boer, na 22 jaar, weer terecht Felle brand óp een zeiljacht Besluit onmiddellyk in werking getreden Volgens officieuze mede- dealing uit Burgos De toestand te Oviedo zou critiek worden Autobus in een kanaal gestort De bezwaren naar aanleiding de Britsch-Rusaiache vloot- beaprekingen Tegen de communistische redevoeringen Generaal Moacardo vertelt over de verdediging van het Alcazar te Toledo Te Weenen een belangrijke verklaring verwacht „Wilt U ook een stukje walvischvleesch DERTIGSTE ADVERTENTIEPRIJZEN; Per lossen regel 20 c, ingaz. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 -- Te groote concessies aan de Sovjet-Unie Een doode, zea gewonden Nog èO K.M. van Madrid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 ACHT BLADZIJDEN I ■M- van onge- •tel self* bezaten. bericht de Völkischer volgens Stand op Woensdag 1 wr MS.: UM Vorige stand; in.« WEENEN, 13 Oct. Uit Bosnlch Novl in Joego slavië wordt gemeld, dat een boer, die In 1911 door de Russen gevangen was genomen, na 33 jaar afwezigheid weer in zijn woonplaats terug keerde, Juist op den dag, dat zijn vrouw ’n nieuw huwelijk wilde aangaan. Na eenige aarzeling werd de boer herkend en snikkend van aandoe ning viel zijn vrouw hem in de armen. Von Schuschnigg voegde hieraan ioe, dat hü met voldoening had vernomen, dat de Duoe zijn beslissing ten aanzien van den Heimat- schutz had goedgekeurd. ge ls. De Duitache opmerkingen zullen door de Brit- sche regeerlng bestudeerd worden. BURGOS, 13 Oct. (Havas) Men deelt officieus mede dat de uit Galicië komende rechtsche troepen Oviedo hebben ontzet, en de verbinding met de troepen van generaal Aranda tot stand «ouden hebben gebracht. De Asturische mijnwerkers, volgens tnededee- lingen door radlo-Sevllla, hebben bij de laatste gevechten te Ovledo 2000 dooden verloren, ter wijl het aantal gewonden en gevangenen nog grooter zou zijn. Volgens radlo-Jerez zouden de vroegere minister Giral en mevrouw Azana zich hebben ingescheept aan boord van den Argen- tijnschen kruiser „Ventlclnco de Mayo". Bij Aranjuez is een aanval der regeeringstroe- pen afgeslagen. RABAT, 13 Oct (Reuter) Radlo-Sevllla heeft medegedeeld, dat het leger in het Zuiden den opmarsch voortzet naar Pena Roya, vanwaar de regeeringstroepen zich naar het Noorden terug trekken. De correspondent van de News Chronicle te Berlijn meldt dat vorige week bjj een noenmaal op het ministerie van landbouw walvischvleesch rondgediend is, om de aanwezige autoriteiten te overtuigen dat dit een gezond en voedzaam voedsel is. De gasten vonden het „uitstekend” van smaak en toebereiding. LONDEN, 13 Oct. (Reuter). Het ministerie van Koloniën heeft ontvangen van de regeerlng van Palestina, waarin wordt gezegd, dat sedert gistermid dag 13 uur geen enkel incident meer heeft plaats gehad. Nu Madrid is omsingeld wordt de hoofd stad in koortsachtig tempo in staat van verdediging gebracht. De munitie voor de machinegeweren wordt gereed gemaakt ANTWERPEN, 13 Oct. (Reuter) Te Merxem is een automobiel tegen een trein van den buurt spoorweg opgereden. Twee personen kwamen om bet leven, drie werden ernstig gewond Door'onbekende oorzaak ontstond plotseling een ontploffing, welke werd gevolgd door een enormen brand In een benzinetank. Onmlddel- UJk stegen hulzenhooge vlammen «n rookwol ken de lucht in. Hoewel spoedig het vuur werd aangegrepen met chemische schulmbluachmid- delen, vatten toch nog twee tanks met 600 ton benzine vlam. In de Albert-hall in Londen wordt een nieuwe tribune bij gebouwd geheel uit staalconstructie vervaardigd. Ren zware personen-auto controleert het draagvermogen LONDEN, 13 Oct. (DU B.) Bij Benha in B* neden-Egypte is een volle autobus in een kanaal gestort. 33 Egyptenaren vonden den dood. Dit is de gestroomlijnde motorfiets van den renner Ernst Henner, die bij de wedstrijden op de rjjksautobaan te Frankfurt a. Main een aantal nieuwe records vestigde De Dnfteche react Ung ia Frankrijk. De diefstallen b(j Stokvis te Arnhem; helers M stelers staan terecht. De leider der belegerden van het Alcazar te Toledo, thans generaal José Maria Mos- cardo, werd dezer dagen geïnterviewd door een oorlogscorrespondent van het D.N.B., die daartoe de geheele buitenlandsche pers ver tegenwoordigde. ROME, 13 Oct. (Havas). In een onderhoud met het agentschap Stefani heeft ae Oosten- rUksche bondskanselier von Schuschnigg ge zegd: Antwerpen, 13 Oct. (ANP). He denavond kwart over acht is brand uitgebroken te Hemixen op de ter reinen van de Antwerp Oil Wharves Limited tijdens het lossen van het Duitache petróleum-tankschip „Lise- lotte Emberger". TOKIO, 13 Oct. De Keizer heeft tot thema voor den dichtwedstrijd, welke op Itieuwjaar In bet keizerlijk paleis wordt gehouden, geko zen: „Boerderij In de sneeuw". Aan dezen wed strijd kunnen alle burgers en In Japan wonende vreemdelingen deelnemen. Te Ovledo wordt de toestand kritiek. Vol gens mededeellngen van regeeringszljde, zouden de loyalen zich hebben meester ge maakt van de wijk St. Pieter. LONDEN, 12 Oct. (Kenter). De Duitache zaakgelastigde, prins Bismarck, heeft heden vergeseld van den Duttschen marine-atta- ebé een bezoek gebracht aan het foreign office om de opmerkingen van de Duitache regeerlng inzake den tekst, welke kortge leden ie voorgelegd aaa de vloetmegendbe dea naar oonlstalog van e» Brttaeb gevjet Rassische besprekingen. Jn te dienen. „Bij de besprekingen, die ik met den Duce te Rocca della Caminate had er die Schmidt met Mussolini te Rome heen gehad, heeft bet voorbeeld van Italië ons bemoedigd, zonder verwijl en zonder onzekerheid voort te gaan op den weg der organisatie van den autoritalren staat, die de grondslag van onze nieuwe constitutie is”. Uit Valencia wordt gemeld, dat 3000 recht- schen een aanval hebben gedaan op Vivel, dat slechts door weinige mijnwerkers en miliciens verdedigd werd. Een Catalaansche colonne met 3000 man kwam echter te hulp, waarna de na tionalisten werden verdreven met achterlating van 40 dooden. Uit Bilbao wordt gemeld, dat 3 regeerings- vllegtuigen de wegen naar Ondarroe Elgoisar en Marquina hebben gebombardeerd. Verscheidene vrachtauto’s, waarin nationalisten vervoerd werden, zijn getroffen. Ook het front In Gul- pozcoa is door de regeerlngsluchtmacht gebom bardeerd. Uit Burgos wordt medegedeeld: De voor hoede van de nationalisten is langs den weg TalaveraMadrid tot 50 KM. van de hoofdstad genaderd. Een andere afdeeling is langs een parallelweg tot ongeveer even ver opgerukt. Zaterdag zal te Weenen een groote bijeen komst van het Vaderlandsche front beginnen, welke drie dagen zal duren. Jit de stad zelf worden 300.000 leden gemobiliseerd, verwijl nog 150.000 uit de provincie zullen komen. De brandweer van Hemixen en Antwer pen zjjn met groot materiaal ter plaatse. Te elf nar in den avond woedde de brand nog hevig voort. king was uitgebroken bij het personeel van de Opel-motorenfabriek. Temidden dezer getrou wen heeft Hess daar een rode van dezelfde strek king als Maandag te Hof gehouden, waarin hij zeide, dat „wij” bereid zijn ook in de toe komst „zoo noodlg’’ eens wat minder vet en wat minder varkensvleeach te nuttigen, omdat de bespaarde deviezen ten goede komen aan de be wapening. Het „Kanonnen in plaats van boter” is nog te schoone leuze intusschen, dan dat, tot nu toe, ovor do letterlijke tospassing daarvan aan de ontbijttafel is overgegaan. Ook is Rusland het recht gegeven seven krui sers te bouwen kleiner dan 8000 ton. doch ge wapend met geschut van 18cM. in plaats van 15.5 cM. en het bouwen van twee slagschepen gewapend met geschut van 38 cM. in plaats van 35.5 c.M., zooals te Londen werd vastgesteld on der voorwaarde dat Japan tot deze beperking van kaliber zou toetreden. Het schijnt evenwel niet, dat Duitschland verlangt, dat het Brltsch-Dultsche vlootverdrag wordt gewijzigd. Er zijn nog eens proclamaties uitgeworpen boven Madrid, waarin de autoriteiten en de bevolking worden uitgenoodlgd zich over te ge ven om onnoodlg bloedvergieten te voorkomen. „Wij zullen het met gedoogen, dat Hitler ons veracht, de man, dien WIJ slechts ver afschuwen en wiens redevoeringen voor ans braakmiddelen zijn. Wij, communisten, heb ben liever te doen met een achtenswaardl- gen (ehrenhaft) neger dan met een. niet achtenswaardlgen (unehrenhaft) Hitler.” PARIJS, 13 Oct «Reuter) In gezaghebben de kringen wordt vernomen, dat de Duitache zaakgelastigde Forster gisteravond *n bezoek heeft gebracht aan Bargeton, directeur van de politieke en handels-afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken. Forster vestigde dt aandacht op zekere om standigheden, waaronder de communistische vergadering te Straatsburg heeft plaats gehad. Volgens aanvullende Informaties heeft Forster speciaal het oog gehad op een caricatuur van Hitler, die zou zijn opgehangen in de zaal, waar Thorez het woord voerde. Het eenige gevolg van dit voorval zou kunnen zijn, dat de Duitache ambassade een vervolging zou kunnen Instellen tegen de organisatoren der bijeenkomst. Forster heeft dergelijke maatregelen echter niet aan- gekondlgd. De Amerikaansche journalist H. R. Ekins, die zijn mededingers in de race om de we reld nog altijd een flink stuk voor is, is van morgen om 5 uur 30 plaataeljjken tijd van Manilla naar Guam vertrokken als passagier van de Hawaii Clipper van de Pan-American Airways. Van Guam gaat hjj met hetzelfde vliegtuig naar San Francisco, vanwaar hij naar New York door vliegt. Ekins had een oogenbllk het gevaar geloopen zijn voor sprong te verliezen tengevolge van den tai foen, die dezer dagen de Phlllppljnen heeft geteisterd en die het voor de Hawaii Clipper ónmogelijk maakte te starten. Daar het begraven onzer dooden onmogelijk was, hebben wij onzen gevallen kameraden in deze zwemzaal voor den laatsten keer de mi litaire eer bewezen en hen in rjj en gelid naast elkander gelegd, waarop wij hen met kalk en cement in groepen aan den muur, als in een graf, hebben ingemetseld.” DANZIG. 14 Oct. De hoofdcom- misaaria van politie heeft de aociaal- democratiscl|e partij met al haar on- derafdeelingen ontbonden. Dit be sluit. dat onmiddelljjk van kracht ia geworden, ia genomen op grond de wetobepalingen tegen het oorloofd in bezit hebben van wapena en wegens overtreding der sabotage- bepalingen. (D.N.B.). Burgos spreekt categorisch alle geruchten tegen over onderhandelingen met de regee- ring van Madrid over door deze gestelde voorwaarden inzake de overgave van de hoofdstad. Het hoofdkwartier heeft laten weten, dat de stellingen en de toestand van het rechtoche leger zoodanig zijn, dat het onnoodlg is over overgave te praten. De vier eerste weken stelden de zwaarste elschen aan onze zenuwen en ons uithoudings vermogen, daar wij volkomen van de buiten wereld waren afgesloten en ook geen radio-toe- qpk in de richting van Ovledo zetten de op standelingen hun opmarsch voort. Aan het Saragossa-front verloren de regeeringstroepen bij Ledlnana in een verbitterd gevecht 104 dooden De nationalisten maakten 23 mitrailleurs en veel munitie buit. Moacardo vertelde hem: „Toen de opstand uitbrak, werd mij vanuit Madrid telefonisch op dracht gegeven om onmiddellijk verscheidene vrachtwagens met munitie uit de wapenfabriek van Toledo naar Madrid te doen vervoeren. Schijnbaar ging ik op dit bevel in. Wanneer de auto’s echter bij de stadspoort gekomen waren, het ik ze door gewapende cadetten aanhouden en naar het Alcazar vervoeren. Op deze wijze bezaten wjj voor den geheelen duur der belege ring voldoende geweren en munitie. Jammer genoeg ontbrak ons echter geschut. De verdedi ging werd zoo goed mogelijk georganiseerd, ult- gaande van de stelling, dat zoo lang mogelijk weerstand moest worden geboden bij het minste verlies van menschenlevens. Twee personen vergiftigd te SpekholserheMe Drie personen aangehouden In verband diefstal van geldkist te Rotterdam. Tegen den verdachte van den moord m den IJ-polder is bU het Amsterdamache Hof opnieuw twaalf Jaar gevangenisstraf geëisebt. Gunstiger resultaten betreffende werkloosheid in September. Nieuwe veiligheidsmaatregel bij wijze van proef op onbewaakte overwegen. Honderden vrouwen te Berlijn hebben volgens denzelfden correspondent Zondag geprotesteerd tegen de bijna volkomen afwezigheid van rund en varkensvleeach op de markten van Zaterdag avond. Ook bjj de slagers was nagenoeg geen vleesch verkrijgbaar. Vijfhonderd nazi's van de „oude garde” ma ken in autobussen een toer door de industrie gebieden om de arbeiders daar op de gevaren van het bolsjewisme te wijzen. Zaterdag waren zij te Russelheim, waar een gedeeltelijke sta- BUENOS AIRES, 13 Oct. Kort voor den start van de Internationale regatta, die hier georgani seerd was ter gelegenheid van Cdumbusdag. is het Jacht „Facundo Primero” op de rivier Lu jan in brand gevlogen. Een persoon vond den dood in de vlammen, zes anderen werden ge wond. Het bureau der communistische partij te Pa rijs deelt mede, dat het zeer binnenkort het stenografisch verslag zal publiceeren van de redevoering, welke Thorez Zondag te Straats burg heeft uitgesproken, opdat men zal kunnen constateeren. dat Thorez vooral een beroep deed op de vereeniging van het volk van den Elzas niet het Fransche volk in den boezem der demo cratie. HOF (Beieren), 13 Oct. (D. N. B.) Hitler's plaatsvervanger, Rudolf Hess, Is gisteren in een te Hof in Beieren gehouden rede opnieuw uit voerig ingegaan op de voorziening van Duitsch land met levensmiddelen. Na zich tegen de valuta-experimenten te heb ben uitgesproken, verklaarde Hess, dat er twee wegen zijn om de moeilijkheden te overwinnen. Ten eerste: de wereld stelt Duitschland in de gelegenheid grondstoffen, die het tot dusver moest koopen, uit eigen gebieden te verkrij gen. Het afstaan van koloniën, is aldus spre ker in aller belang, daar wij anders wellicht toch gedwongen zouden zijn ten.koste van alles te exporteeren, waardoor wij den anderen uit- voerlanden nadeel zouden berokkenen. Ten tweede: productie der benoodigde grond stoffen in het eigen land, voor zoover dit maar eenigszlns mogelijk is. Reeds bevinden zich fa brieken in aanbouw, die ons binnenkort op tal van gebieden onafhankelijk van het buitenland zullen maken. Ongetwijfeld zouden wij veql meer kunnen exporteeren, vervolgde Hess, dan wij thans doen. Het zou al heel gemakkelijk zijn, onze producten met behulp van valuta-experimenten op de wereldmarkten te werpen. Doch wij wil len noch onze spaarders bedriegen noch de op groeiende generatie berooven door het nationa le vermogen, waarvan zij eens de erfgenamen zullen zijn, zelf in te teren. Wij willen geen ex perimenten, geen bedrog, doch een eerlijken goederenruil op soliden grondslag en volgens goede koopmanszeden. De poging, een groot en werkzaam volk door uithongering tot capitulatie te dwingen, is mislukt. Evenmin zal men ons door militaire middelen ten onder kunnen krijgen. BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.) Naar ver nomen wordt heeft de minister van Bniten- landsche Zaken den Dultecben zaakgelas tigde te Parijs opdracht gegeven b|j da Fransche regeerlng met nadrnk te protes- teeren tegen de „ernstige beleedigingen van Hitler en het Dultsche voif door de woor den, gesproken door den secretaris-gene- raal der Fransche comnpunistisehe partij, Thorez". De zaakgelastigde heeft reeds gistermid dag deze opdracht vervuld. ALEXANDRIE, 13 Oct. (Stefani) Aan boord van de „Kaswasar" is hedenmiddag minister president Nahas Pasja uit Londen terugge keerd. Hjj werd te Alexandrie begroet met het loeien van .de sirenes en het gejuich van een groote menigte. 6000 leden van de Wafdistische blauwhemden bereidden Nahas Pasja een indrukwekkende ontvangst. Berlijn is buitengewoon verontwaardigd over de rede, welke de communist Thorez Zondag JJ. heeft gehouden. Thorez zeide o.a. Beobachter: De Duitache regeerlng is van oordeel, dat de concessies, aan Sovjet-Rusland gedaan, buitensporig zijn. Rusland worden de ban den vrij gegeven in het Verre Oosten, in dien de Sovjtt-Unle maar niet het initiatief neemt tot h« bouwen van oorlogsbodems, welke niet in verhouding zjjn tot de limiet van het verdrag van* Londen. Op het 'terrein staan *74 tanks, zoodat vaar voor verdere uitbreiding zeer groot hoewel de inrichting van het terrein als een der meest moderne van Europa kan worden beschouwd. Zaterdagavond zal bondskanselier Von Schuschnigg voor 1500 leiders van de bewe ging een belangrijke verklaring afleggen. Madrid werd deer proclamaties tot everga gemaand; te Oviedo see de toestand critiek worden. Geen enkel Incident heeft riek Mg langer ta Palestina voorgedaan. Tot de organisatie van den aatoritairen staat in Oostenrijk werd Ven Schaschnigg deer Mus solini geïnspireerd. Deee behelsde de amendementen op den standaardvorm van de voorgestelde bilaterale verdragen tusschen Engeland en de verschil lende vlootmogendheden, welke geen deelne mers zjjn aan de verdragen van Londen, tot verdere uitbreiding van de uitwisseling van gegevens over de vlootbouwprogramma’s en de qualltatieve definities. Wij hebben onze maatregelen getroffen en wU >Un bereid ook in de toekomst zoo noodlg eens wat minder vet en wat minder varkens- vleesch te nuttigen, omdat wij weten, dat de deviezen, welke wij op die wijze besparen, ten bate komen van onze bewapening. De leus „Ka nonnen in plaats van boter” geldt nog altüd. Een uitval der dappere bezetting verschafte ons ten laatste onder meer ook de noodige elec- trische batterijen, waarmede een ontvangtoestel in werking kon worden gesteld. Zoo hoorden we geregeld den zender van Burgos en ’s nachts den Spaanschen korte-golfzender uit Berlijn, welke ons over den toestand inlichtingen gaven en ons sterkten in ons voornemen tot het uiterste te blijven volhouden.” Generaal Moacardo leidde daarop den corres pondent rond door de keldergewelven en wees hem de verdedigingsplaataen, het verblijf der vrouwen en kinderen, het hospitaal en t zwem bad. In het midden van deze hall bevindt zich een reusachtig blok marmer. De generaal ontblootte zijn hoofd en vertelde met bewogen stem: „Wekenlang hebben w|j hier het water gedronken, wanneer bronnen en nood- bronnen waren vernietigd. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9