R.K. Middenstand bijeen ALCMARIA 1-E.D.O. I AN HET LEVENDE LIJK DE DICTATUUR DE MUNT-CORRECtlE De dood tot Stalin: Heden zij, morgen gij R 1936 STADSNIEUWS Congres te Culemborg Paard slaat op hol VEILINGSO VERZICHTEN Langendyk Hulde qan de regeering ZONDAG A.S. 2 UUR R- VEJLDHUYZEN VAN ZANTEN Ter aard «bestelling te Hillegom UIT DEN OMTREK HEILOO BELEÊFT UW GODSDIENST NOORD-SCHARWOUDE VRAGENBUS TUITJENHORN NEDERLANDSCH FABRIKAAT Het leveren aan R. K. instellingen Opoe van der Mey te Wijk aan Zee, die Woensdag 103 jaar geworden ie V EEN RENE CLAIR-FILM IN DE HARMONIE JONGEN RIJDT TEGEN EEN PAARD „Hoop, vertrouwen en solidariteit moeten de wapeneriteyn van den zwaargetroffen middenstand” Het Ryks-Inkoopbureau „Spook te koop” DONDERDAG 15 4 Organisatie der K.J.M.V. I V Tegen het cadeaustelsel reikt is kunnen worden, dat de uitverkoopwet 99 99 deze Inderdaad: een „bokking la een VOORVERKOOP. r>- (Ingezonden MededeeUng) Hoolwerf alhier voor In van toe- bij de Sigarenmagazijnen, Cerritse, Hartland en Porssius Naar den en den voorzitter der Midden- ■4 Poatzegelvereeniging Alkmaar en omstreken In bet voormalige Kleln-seminarie te Cu lemborg wordt de Centrale Raadsvergadering van .4* Hanze" in het Aartsbisdom gehouden. Tenslotte bracht spr. hulde aan de lands- regeering voor de maatregelen, die zij op kor ten termijn heeft genomen en welke haar per- soonlgk1 »aar vielen, doch In het algemeen belang geacht moesten worden. Laten wij de regeering steunen aldus spr. waarbij cri- tiek niet uitgesloten behoeft te zijn. De bondsvoorzitter, de heer H. O. J. van de Sande opende Woensdagmorgen het congres met een rede, die tot titel droeg „Uw getui genis.” Spr. wees echter eerst op de bijzondere om standigheid, waaronder dit congres gehouden wordt, het vijf en twintig-jarig bestaan van de afdeellng Culemborg. Verstopping wordt vlug verholpen door Leo- pillen. Sedert 30 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel, dat een milde en prompte uitwerking heeft. Leoplllem in doosjes vkhaf 20 ct. Bij alle apoth. en drogisten. Naar aanleiding van een voorstel van Amersfoort, zal het Hoofdbestuur met kracht aandringen op een spoedige totstandkoming van een wettelijk cadeaux-verbod, nu niet be- om voor merking t n.l. 10.000 Hedenmorgen wilde een jongen die op een fiets zat, in de Schoolstraat uitwijken voor een andere jongen. Bij deze manoeuvre reed hij echter tegen het voor de melkfabriek Contr ol» wachtende en voor een melkwagen van den heer Klaver gespannen paard aan, waardoor dit dier zoo schrok, dat het on hol sloeg. De .jongen, die op den grond was gevallen, kreeg een wiel van den wagen over zijn been, het welk een groote wonde bekwam. Het slachtof fer werd ook aan de wang gewond. De flets werd vernield. Het paard reed intusachen tegen een in de buurt staanden lantaarnpaal, waardoor de wa gen werd beschadigd. Het paard schoot uit het lemeen, maar werd door omstanders opgevaa- getl. Betreffende den gewijzigden monetalren toe stand, zelde spr., dat het hier geldt een vraag stuk van groot belang voor den middenstand. Er is plaats voor een bescheiden optimisme, omdat de economisten het erover eens zijn, dat de nieuwe toestand eenig perspectief opent voor een opleving in het bedrijfsleven. 'het nog niet erg vlotten. Bevelanders bijv, gaan van de hand voor f 1.401.00. Blauwe eigenheimers houden vrij goed stand op ruim ƒ2 per 100 K.O. Hoogstens ƒ2.30—ƒ2.40 wordt hiervoor besteed. Wat minder mooie partijen worden met 14» per 100 K.O. betaald. Blanke eigenheimers varieeren van ƒ1.00—ƒ2.10, soms 2M. Blauwe aardappelen behooren weer bij de mlnderbetaalde, 1.401.00, een enkele maal tot 1.90. Schotsche muizen zijn zoo goed als geheel van het tooneel verdwenen. Wat nog aan de markt komt, karr niet veel meer maken daVi 1.501.00 hoogstens. Vanaf 1. gaan zij weg. Grove brengen wat meer op Tot ongeveer 2M- per 100 K.O. Van de koolsoorten gaat Jiet nog zoo onge veer het best met de roode kool. Deze wordt allemaal verkocht. De grootste kool noteerde deze week tenslotte 1.50 en iets hooger. De mooiste kleine kool werd met ƒ2.30—ƒ250 be taald. Witte kool voor zuurkool noteert vrijwel voortdurend 030—0.90. BIJ uitzondering wordt eens een dubbeltje meer betaald. Als hoogsten prijs kunnen wij ƒ1.10 vermelden. Met de gele kool gaat het ook iets beter, al is het niet veel. Het doordraaien neemt niet meer zulke afmetingen aan, gelukkig. De prijzen blijven laag. Van 1 tot 130—1.40 wordt er voor betaald. De Deensche witte kool, de eerste vertegenwoordigster van de wlnterkool, blijft ook tamelijk dicht bij de ƒ1. Een enkele heel mooie partij gaat weg voor 1.40—ƒ130, doch de meeste blijven bij 1. Bloemkool brengt goéde prijzen op en het Naar wij vernemen heeft de minister van sociale Zaken, mr. M. Bllngenberg. zich bereid verklaard 22 October aj. des namiddags te twee uur de tentoonstelling van de Ver. „Ned. Fabrikaat 1930” te Den Haag te openen. Vraag: betreffende verkoop van ondeugdelijke melk en boter. Antwoord: Stel er den Keuringsdienst mede in kennis. Deae zal zeker zijn voordeel doen met uw klachten. Bibliotheek goepend Zondag na de Hoog mis is de parochiale leesbibliotheek geopend. In het vorig seizoen werden ruim 1800 boeken ter lezing afgegeven. De afdeellng Oendt drong er ook op aan, dat de wensch van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, om zooveel mogelijk de leveranties van R.K. Instellingen te plaatsen bij R.K. georganiseer de middenstanders, een voorschrift wordt. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat er te dien opzichte al verbetering is waar te nemen en meende,’ dat het steeds bekend maken van dien wensch, het geregeld zenden van de leden lijsten, spreken met de besturen van instellin gen, scholen en kloosters, er ongetwijfeld toe zal leiden, dat de wensch tenslotte zooveel mo gelijk zal worden nageleefd. De consequenties van een voorschrift vermag het bestuur niet te zien. Een der afgevaardigden wees er op, hoe in zijn afdeellng met vrucht gewerkt wordt door het bekend maken en bijhouden van een le denlijst. Uit de vergadering werd eraan getwijfeld, of die wensch van Z. H. Exc. wel genoeg bekend is, waarop de voorzitter zei. dat het bestuur kan overwegen afschriften van het betreffen de bisschoppelijk schrijven aan de afdeelingen Het gaat aan de veilingen nog allesbehalve voor den wind. De gevolgen van de muntcor- rectle zijn voor den tuinbouw van weinig be lang. In de prijzen van de producten komt wei nig verandering. Althans heel' weinig verbete ring. De nep, welke' verleden week nogal vlug van de hand ging voor prijzen tot 8 per 100 K.G. moet het nu doen voor 5.30 k 650 hoogstens, soodat alt ook al weer minder is. Drielingen van uien houden nog het best stand. Deze stegen nog iets tegen het einde van de week. Er werden er tamelijk veel verkocht voor- 1.70 h 2.soms liepen ze tot 230. Uien ging te Broek op Langendijk hoofdzakelijk weg voor 130—ƒ1.00. Zaterdag zelfs voor ƒ1.80— 1.90. Te Noordscharwoude lagen de notee- ringen iets lager. Daar werd eerst van ƒ1— f 1.40 betaald; later kwamen hier een paar dub beltjes bij, tot hoogstens 130 per 170 K.G. Grove begonnen met 1.40—/ 1.80 per 100 K.G. De slotnoteering was voor deze sorteering 130 -ƒ2.—. Tomaten zijn deze week tamelijk sterk op- geloopen. Jammer, dat er zoo weinig wordt aangevoerd. De prijs hiervan was Zaterdag 9.voor A, 10 voor B, 930 voor C en 4.voor CO. Vergeleken bjj de vorige no- teeringen van ruim drie cent per kilo een groo te verbetering, doch helaas te laat. De aanvoeren van boonen beginnen minder te worden. De prijzen trekken nogal aan. Heel mooie boonen worden verkocht voor bo ven 12. tot zelfs 18 en 17 per 100 K.G. Doch ze gaan ook lager. Eiken dag komt de minimumprijs van ƒ3.ook bijna nog aan bod. Snjjboonen uit de kas brengen van f 19 ter verspreiding toe te zenden. Het hoofdbe stuur aal de zaak nog eens onder de oogen zien en overwegen of nog meer gedaan kan worden. Amersfoort verzocht tevens een krachtige actie van de drie landelijke Middenstandsbon den tot opheffing van het Rijks-Inkoopbureau. De voorzitter antwoordde, dat reeds ernstig gewerkt wordt via den Middenstandsraad, om door het optreden van hét Rijks-Inkoopbureau de belangen van den middenstand zoo weinig mogelijk te doen schaden. De heer Koop» verduidelijkte, dat opheffing van het Rijks-Inkoopbureau voorshands niet mogelijk is. De afgevaardigde van Culemborg bracht onder de aandacht een order van den Minister aan de gemeentebesturen, om gebruik te maken van een soort gemeentelijk Inkoopbureau, dat zou bestaan. Het was den voorzitter wel bekend, dat de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een dergelijk bureau wil oprichten en de vraag doet zich dan voor of men de overheid en grooten gemeenten wel het recht kan ont zeggen via een centraal lichaam goederen te betrekken, daar een gemeentebelang gediend moet worden. Er gingen tegen een dergelijke stelling stem men op' doch de voorzitter zei, dat het niet zijn streven was een dergelijke onderneming op te zetten, maar hij alleen de billijkheid wilde betrachten. De omstandigheden van ieder ge val afzonderlijk zou hjj moeten kennen, om een oordeel uit te spreken. Er werd over dit onderwerp nog uitvoerig gediscussieerd. De nieuwe René Clair-film ..Spook te koop" zal vanaf Vrijdag tn de Harmonie gedraaid Dit is de eerste Ekigelsche film onder regie van - René Clalr, den beroemden Franschen regisseur. Zij toont ons, dat Clalr nog steeds zijn gevoel voor humor beait, dat hij nog steeds een der besten is onder zijns gelijken van ar tistiek standpunt uit gezien: De fotografie Is schitterend en bet geheel O K zoowel in de Schotsche gedeelten als die, welke in Amerika spelen. Men staat verbaasd over het gemak, waar mede René Clalr rich aangepast heeft aan de werkwijzen in de Britache Studio's, aan de Engelsehe en Amerikaanschr acteurs en voor al aan het charmante, maar specifiek Enqel- sche scenario, dat hij rich gekozen heeft. Het is een zeer bijzonder filmwerk dl; ..Snoek te koop” (the Ghos goes West), dat den ironl- schen geest en de gratie van Clair's vorige filmwerken ademt, er echter nog meer élégan- ce. nog meer harmonie in brengt, kortom, na genoeg volmaakt is. Het onderwerp is een aan trekkelijke Engelsehe geschiedenis, waarvan de humor zich wel voegt bjj Clair's fijne ironie. Men zal genoegen scheppen tn de avonturen van Murdock Olourte, die na een roemloozen dood een dolende geest geworden is op 4Jn voorvaderlijk kasteel, wijl hij de eer van zijn clan niet heeft kunnen wreken op de clan der Mac Laggan's. Het bedrag wordt het bewijs van dé request. Vraag: Mijn duiven zitten met luis. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Wanden en hokken met creoline en kalk schoonmaken. De overige bestrijden met Perzisch insectenpoeder. Hiermede de die ren inpoederen evenals de legnesten. Vraag: Hoe maakt men een olievat schoon om het daarna te gebruiken als waschkuip? Antwoord: Zoudt u ons even willen mede- deelen welke soort olie in het vat is geweest? Vraag: Ik ben in gemeenschap van goederen getrouwd met een weduwnaar. Hebben de kin deren van hem recht op mijn nalatenschap? Antwoord: Neen. Vraag: Wie is de importeur of leverancier van am usemen tsspelen? Waar kan ik die koo- pen? Antwoord: Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vraag: betreffende loten. Antwoord: Geen enkel der ons toegezonden nummers is uitgeloot. Vraag: Hoeveel inkomen genoot Prins Hen drik? Antwoord: Z K. H. Prins Hendrik genoot oen toelage van f 200.000. Vraag: Hoeveel zal de toekomstige man van Prinses Juliana krijgen als zij getrouwd zijn? Antwoord: Dit wetsontwerp moet nog wor den ingediend. De middagvergadering werd ook bijgewoond door Mr. Bach, directeur van het Nationaal Hanzebureau. Medegedeeld werd, dat het bestuur besloten had, naar aanleiding van een verzoek van enkele afdeelingen om den post subsidie KJMV van f 150 met f 50 te verhoogen. De aftredende bestuursleden, de heeren Th. J. van Ditshujzen, Zeddam en A. F. A. Ooster- meyer, Almelo, werden bij acclamatie her- kozen. Besioten werd in 1937 de najaars-oentrale raadsvergadering in Utrecht te houden bij ge legenheid van het negende lustrum van deze afdeellng. Een spontaan applaus onderstreepte woorden. Aan Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, den Aartsbisschop, werd een telegram van eerbied a en aanhankelijkheid gezonden. Vraag: Mijn meubelen zitten vol witte kleine beestjes. Wat is de oorzaak hiervan? Eenigen tijd geleden heb ik een oud schrijfbureau ge kocht. Komt bet hier waarschijnlijk van? Antwoord: Zijn het houtluisjes? Dan dient u de gaatjes vol te stoppen met kwitzalf. Of hebt u stoelen met vulsel? Dan kunnen de beestjes daarvan afkomstig zijn en is er weinig anders aan te doen dan de vulling te laten veranderen. Ook het goed droog zetten der meubelen doet het euvel wel eens tijdelijk ophouden. Vraag: 1. Mag de huurder bij verhuizing de door hem zelf geplante boomen rooien en een door hem geplaatsten vaste waschtafel afbre ken en medenemen? Wat moet ik doen of welke maatregelen nemen als zulks gebeurt en 2e. wat kan ik doen als de laatste maand huur niet wordt voldaan? Er is geen huurcontract. Antwoord: 1. De huurder is verplicht het ge huurde op te leveren in den staat waarin hij het in huur ontvangen heeft. Een door hem geplaatste vaste waschtafel mag hjj dus mee nemen. 2. U kunt het geld langs gerechtelijken weg opvorderen. Vraag: Wat is het raadzaamst? Een gewas- schen wollen heeren somerpak gestreken of ongestreken op te bergen? Antwoord: U moet het gewasschen pak bin nenste buiten keeren en zonder strijken op bergen. Vraag: Is een bokking in ongerookten stand een haring? tot ƒ22—ƒ23 per 100 K.G. op. Met de verschillende aardappelsoorten wil Bevelanders Antwoord: gerookte haring. Vraag: Mijn poes is al. 14 dagen ziek. Zij zit suf te kijken, eet bijna niets en zit In het zand te likken. Wat moet ik daaraan doen? Antwoord: Dokteren vanuit de verte is ver bazend moeilijk. Zonder nadere bijzonderheden te kennen zouden wjj geen antwoord weten te geven. Vraag: Ik heb een costuum gewasschen in benzine. Wat moet ik doen om de lucht te verwijderen? Antwoord: U hebt niet de goede waschben- zine gebruikt. Misschien kunt u de lucht ver wijderen door te luchten en ook misschien door na te wasschen met goede waschbenzlne. Vraag: Mag een chauffeur van 18 jaar een bus besturen van een z.g. autobusdienst of mag dit alleen voor gezelschappen? Antgoord: Wettelijke bepalingen daarom trent bestaan niet. Vraag: Ik woon te Heemstede, heb een kind, betaal aan personeele belasting f712.64 en aan huur per week f 4.50. Is deze aanslag juist? De huurwaarde is f 225. Antwoord: BIJ een huurwaarde van f 225. per jaar en 1 kind hebbend bent u in Heem stede in hoofdsom verschuldigd naar .den grondslag huurwaarde de som van f 4.73 met opcenten f 9.93. Vraag: Hoe verwijdert men inktvlekken uit de groene bekleeding van een schrijfbureau? Antwoord: Met citroenzuur of een inktstift, verkrijgbaar bij uw drogist. Vraag: Een Dultscher, 28 jaar, geboren in 1 grensgebied, bijna 14 jaar als particulier in Nederland wonend, wil zich laten naturalisee- ren. Kan zulks kosteloos gebeuren en op welke wijze? En zoo niet, wat is voor hem de beste en voordeellgste weg? Antwoord: De vereischten voor naturalisatie zijn: storting in 's lands kas van een bedrag van minstens f 200 en ten hoogste duizend gulden, naar gelang van den aanslag in de Rijkslnkomstenbelasting of in de inkomstenbe lasting van een onzer koloniën en wel in dier voege, dat bij een belastbaar Inkomen van f 3000 of minder een bedrag van twee hon derd gulden verschuldigd is, terwijl voor elk geheel bedrag van f 2000, waarmede het be lastbaar Inkomen de som van f 3000 te boven gaat, het bedrag met f 100 verhoogd wordt tot ten hoogste f 1000; verder een bewijs van meer derjarigheid in den zin der Nederlandsche wet; en tenslotte een bewijs, dat men het Nederlan derschap verloren heeft of dat mén gedurende de laatste vijf jaar zijn woonplaats in het Rijk of zijne koloniën heeft gehad. U doet het best u de hulp te verzekeren van een rechtskundige. gestort bij het Kadaster en storting opgezonden bij het Onder' enornqe belangstelling had gisteren middag te Hillegom de teraardebestelling plaats van wijlen den heer Rudgerd Veldhuyzen van^ Zanten, die op zoo tragische wijze Zaterdag uit' het leven werd weggerukt. Lang Voor de lijkstoet voor den doodenakker was aangekomen stonden honderden te wach ten. We merkten op: burgemeester en wethou ders, hoofdambtenaren en ambtenaren van Hil legom, den directeur der Twentsche Bank, No taris D. Lodder, dr. Verhage "n den heer H. J. Voors, alg. voorz. en alg. secr. van Bloembollen cultuur, het bestuur eer afd. Hillegom van Bloembollencultuur, het bestuur van het Scheidsgerecht, afgevaardigden van verschillen de vereenlgingen, het kantoorpersoneel van de N.V. Van Zanten Co. en de werklieden, zeer vele vakgenooten en verdere vooraanstaande personen van plaats en streek. De droeve stoet kwam te ruim half 3 op den doodenakker aan. Een tiental kostbare bloem stukken dekten de baar. Nadat ds. A. K. Krabbe, predikant der Geref. Kerk, een woord van troost had gesproken, sprak wethouder Vermeer sympathieke woorden namens de A. R. Klesvereeniging en de Chr. Burgerschool. Ds. Lindeboom uit Amsterdam vertolkte de gevoelens van de vereeniging voor de verpleging van geestelijke zwakzinnigen. Voor het scheidsgerecht voerde mr. Deenink het woord en voor de afd. Hillegom Bloembollen cultuur de heer W. Jonkheer. Een zoon dankte voor de betoonde belang stelling. UHslag verkooping Door notaris mr. C. J. oe Lange te Alkmaar, zijn in het openbaar ver kocht de volgende huizen en erven. Eigen dom van den heer C. J. Opdam te Haarlem. Twee nog in aanbouw zijnde huizen aan den Rijksstraatweg elk perceel ter grootte van pl.m. 2 A. 87 cA. Kooper de heer J. G. van Rossem alhier voor f 4070. Twee hulzen, erven en grond aan den Rijks- strkatweg, elk ter grootte van pijn. 2 A 86 c-A. en twee huizen, garage, erven en grond aan den Rijksstraatweg elk ter grootte van pijn. 2 A. Köoper: C. A. van f 12215.—. Een huis met erf aan den Rijksstraatweg groot 2 A. 15 cA. Kooper de heer R. Brouwer voor f 2870. Nu het winterseizoen i* aangevangen zijn de lange avonden een welkome gelegenheid voor de phllatellsten, om zich volop te kun nen wijden aan hunne verzamelingen en heb ben de clubavonden der Postzegelvereenlging .Alkmaar en Omstreken" volle belangstelling van de leden. Regelmatig worden deze avonden gehouden op Vrijdag, telkenmale om de 14 dagen, te be ginnen 23 October. Voor de verzamelaars, leeftijd 14 tot 17 jaar, wordt voor ruilen en verhandelen de gelegen heid opengesteld op deselfde avonden van 7 tot 9 uur. Iedere clubavond is op zichzelf al eene at tractie door bot houden van een verloting en een veiling. Personen, die belang stellen in de phllatelle kunnen worden geïntroduceerd. Men kan alle inlichtingen betreffende de vereeniging beko men bij het secretariaat, gevestigd Breedstraat 33, Alkmaar. Binnenkort zal er voor de jeugd (leeftijd tot 14 jaar) een speciale middag worden ge organiseerd. die zal plaats hebben op Woens dag tijdens de wekelijksche jeugdbeurs. De datum zal nader worden bekend maakt. De Zeereerw. heer v.d- Berg verkreeg daarna het woord, om een en ander te zeggen over de KJMV, waarbij zpr. in herinnering bracht het schrijven van het Episcopaat aan het national bestuur van de KJMV, dat er voor de jonge middenstanders evenveel reden is om zich te organiseeren als voor welke groep ook. Dit bisschoppelijk woord is een machtige steun bij de propaganda, die in September gevoerd is en in October nog gevoerd wordt. Spr. deed een beroep op de leiders van de plaatselijke middenstandsvereenlgingen, om mede deze propaganda te steunen en hun zonen naar de KJMV te sturen. Deze organisatie is noodig voor de sociale en cultureele vorming der Jeugdige middenstan ders. Tenslotte dankte Z.eerw. voor den steun van het bestuur genoten. De bondssecretaris, de heer H. F. J. ten Kroode, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Het ledental bewoog zich nog steeds in op gaande lijn. In September 1935 bedroeg het ledental 4654 tegen 4794 op 1 September 1936. Er zijn thans 78 afdeelingei*. Wat het .Santosfonds” betreft, aan vaste bijdragen werd in 1935 ontvangen f 495. dat is gemiddeld f8 per afdeellng of omgeslagen over het aantal leden 10 cent, per lid. Tenslotte werd het overlijden van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen herdacht, die in de wei nige jaren van zijn pontificaat ontzaglijk veel voor den R.K. Middenstand heeft gedaan. Ook het verslag van den penningmeester, den heer W. E. van Leer, die wegens ongesteld heid verhinderd was aanwezig te zijn, werd goedgekeurd. De voordeelige saldi beliepen een bedrag van f3092.37, terwijl f 1000 gereserveerd wordt in het Weerstandsfonds. De begroeting werd vastgesteld op f 19.615. en de wel tot regeling vai) het cadeaustelsel gelijktijdig zijn ingevoerd. In zijn toelichting had Amersfoort erop gewezen, dat de wet op de opruimingen verschillende zaken, vooral groot-bedrijven, in hun verkoopsysteem be knot, waardoor men weer ziet, dat dergelijke firma's haar toevlucht gaan nemen tot bet cadeau-systeem, door in een bepaald tijdsbe stek een zeker artikel cadeau te geven, na tuurlijk buiten hun eigen branche. gewas valt nogal mee. De Lecerf is langzamer hand ppgeloopen gcourendé deze week tot 11 —ƒ15 per 100 stuk, hetgWen heel behoorlijk kan worden genoemd. De aanvoeren zijn echter niet groot. Reuzen oloemkool werd te Broek op Langendijk* verhandeld voor /9 tot ƒ11. Twee de soort bloemkool bracht tenslotte 46 per 100 op. Groene kool was ook iets omhoog gegaan, al was het weinig. Andijvie blijft even wel voor, een grpot gedeelte onverkocht. Dat is jammer, want t-r zal nog een zeer groote hoeveelheid komen dit seizoen. Dit vooruitzicht zal aan het doordraaien wel niet vreemd zijn. De prijzen waren van 050 tot 0.70. Het komt echter wel neer op ƒ050 per 100 krop. Druiven werden hoofdzakelijk verkocht voor. ƒ20—ƒ25. Een enkele uitzondering bracht ƒ29 op. Te Noordscharwoude werden pootaard- appelen geveild, zooals thans voorschrift is de garantie der regeering in san té komen. Er werd niet veel verkocht, J K.G. B', tegen ƒ430 per 100 K.G. Hoewel over het algemeen de prijsstijgingen niet groot zijn, ligt er toch wel een eenlgszins stijgende tendens in. De mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, Bisdom Haarlem, doet den volgenden oproep: Dienaren van Christus Koning! Strijders en strijdsters voor het Rijk Oodl Weest op Uw hoede! Nu het moderne heidendom over ds -wereld raast moeten wij ons bezinnen. Doet daarover echter niet te lang, maar neemt den toegeworpen handchoen opl We laten ons niet door de Christushaters in den hoek duwen. Wie is er toch als God? Voor wien is bet beter te strijden, dan voor Hem, Die alles regelt en bestuurt? Heeft U zich door Uw Doopsel en Vormsel niet in Zijn leger laten inlijven? Weest dan niet dwaas en laat U Uw godsdienst niet ontnemen. Volgt den oproep van Z. H. den Paus en Uw Bisschoppen! Laat de vijanden der Kerk zien, dat wij, ka tholieken, ons nog te weer kunnen en zullen stellen. Zorgt er voor, dat de Kerken des morgens, ook in de week, zwaar bezet zijn! Beleeft Uw godsdienst volledig. Weest rechtvaardig tegenover uw naasten! Maakt van het feest van Christus’ Koning schap op 25 October a s. een getuigenis van de werkelijke opperheerschappij van Christus. Laat openbaar blijken dat ge katholiek zijt. Tooit U met bet geel-wit en weest trotsch op Uw katholiek-zijn. Laat zien, dat God niet dood is, zooals zoovelen zouden wenschen, doch dat Hjj leeft en heerscht, vooral nu. Ongemotiveerde prjjsverhooglng aanleiding van een bespreking tusschen burgemeester l'_;- standsvereeniglng .De Haiiae” worden aUe'*mK- denstanders aangeraden eventueele gevallen waarbij ongemotiveerde prijsverhooging wtordt vermoed direct ter kennis te brengen van den burgemeester of van het bestuur der Mldden- standsvereeniging. Biljartclub Dinsdagavond hield de biljart club ,,De korte queue" een ledenvergadering. De voorzitter. de heer P. Bergen Asn- opende met gebed en 'n kort woord van wel kom, waarna aan de orde was de bespre king voor de reis naar Nijmegen op 25 October. De reis zal gemaakt worden met een H. A. B' O. -buk. Het vertrek werd bepaald op des morgens vijf uur, terwijl in Amersfoort de ft Mis zal worden bijgewoond, waarna zal worden ontbeten in het R.K. Militairen Tehuis, t Zand 37, te Amersfoort. In Nijmegen zal een gemeenschappelijke maaltijd gebruikt worden, waarna in den mid dag de wedstrijden zullen beginnen. Besloten werd voorts Zondag is. een alge- meene H. Communie te houden, daar dit op het feest van Christus’ Koningschap niet mogelijk is. Voor de meesten is er nog wel geen mate- rieele winst, maar toch een van geestelijke en moreele waarde. We dienen te bedenken, dat het herstel stap voor stap zal gaan en de structuur van het nieuwe economische leven een geheel ander beeld zal vertoonen. Ook op solidariteit komt het” aan. Helaas moet het opnieuw getuigd worden, dat dit in mlddenstandskringen nog lang niet voldoende beseft wordt. Met ziet het, dat, wanneer dank zij het werk van de organisaties, de regeering met maatregelen komt, de middenstand in ge breke blijft of niet in staat is de gegevens te verzamelen. Ook is men niet steeds overtuigd, dat daarmee een middenstandsbelang gediend wordt en komt men in verzet. Dan maakt de middenstand bjj de regeling een slechte beurt. Wij moeten ons als katholieken vooral soli dair betoonen en openlijk en moedig getuigenis afleggen. Dank zij het werk van de kern in den middenstand is toch bereikt, dat deze als een maatschappelijke groep wordt meegeteld en een onmisbare functie in de samenleving ver vult. I 1 j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 19