ONS BLAD van voeren België zal een politiek onafhankelijkheid li Het nieuws van heder het van Hoare over'de verdediging Britsche keizerrijk Staat van alarm te Madrid verlengd Verklaring van Koning Leopold Houding van Nederland en Zwitserland zal als voorbeeld dienen I f Uit Vaticaanstad DE BAROMETER Berljjns protest te Parijs ENGELAND MOET ZEER STERK ZIJN De niéuwste nota van Rusland HET BRITSCH CREDIET AAN CHINA JOH. LAÜWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De typhoon op Luzon Nog zeshonderd vermisten Gruweldaden te Siguenza Vliegtuig stort omlaag i Minister Beek te Parijs De Keizer gaat varen Een bezoek van negen dagen aan f Mxwwwwniu 1111/////////ZZ45 DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 No. 14 Leger moet aanzienlijk worden versterkt België zal door zyn militair systeem een aanval tsaeh- ten te voorkomen In Fransche kringen neemt men de démarche nogal kalm op De petroleumbrand te Antwerpen De indruk te Londen Mogelyk komt de controlecom missie nog deze week byeen De schoolstrijd ii^ Beieren Slagschepen bliiyen noodzakelijk In Barcelona moeten alle arbeiders van beiderlei kunne zich als gemobiliseerd beschouwen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I ADVERTB^TIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. m«d. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C kunnen anderen niet bevei ligen, zoolang we ons zelf niet kunnen beschermen -- DÉT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Zusters op scholen zullen worden, vervangen L r' ■i NOORDHOLL ANDSCH DAGBLAD B bU gewonden bjj auto- Koning Leopold O o c Tevena herinnert men er asm. dat herbaal- Een hernieuwd Britach credlet aan China van eenunercieeten aard. heeft h-na- I Bede van Hoare over de verdediging van het BriUche Empire. Vervolgens verklaarde de koning, dab een versterking van het leger noodzakelijk is. Het krachtig optreden van den die in alle plaatsen een sterke tl dat de toestand minder gespannen is ■mandant der Britsche troepen in Palestina, penmacht concentreerde, heeft thans bewerkt. De Poolscbe minister. Beek in Parijs aange komen. De verplichtingen van België moeten evenwel niet verder gaan, iedere eenzijdige overeenkomst verzwakt de positie van België, pok een defen sief verbond, want boe snel de hulp van een bondgenoot zou kunnen komen rut een aanval van een vijand, welke bliksemsnel zou zijn, toch zou België vanaf het begin geschokt zijn. De militaire politiek en de buitenlandsche politiek, welke deze eerste bepaalt, moeten geen oorlog voorbereiden, doch een oorlog op eigen gebied voorkomen. De rede, die koning Leopold In den ml- ■Bdsrraad heeft nitgeeproken, heeft te Parijs gzoote se—atis gewekt. De rede van den koning omtrent den terug keer van zijn land tot de neutraliteit is te Lon den te laat bekend geworden om officieele re acties uit te lokken. Het besluit van België, zoo doet men hier opmerken, vormt voor de Locarno-onder- handelingen een nieuw element, dat, soo meent men, een barer essentieele grondste gen heeft gewijzigd. een "te De plaatselijke federatie van syndicaten te Barcelona heeft in werkplaatsen een aanplak biljet doen aanbrengen, waant, wordt bekend gemaakt, dat alle arbeiders van beiderlei kunne, hand- zoowel als hoofdarbeiders, zich als ge mobiliseerd moeten beschouwen Men acht het mogelljk, dat nog dese week de commissie bijeen wordt geroepen, doch een beslissing is nog niet genomen. Volgens een Havas-bericht uit Beril, de politie de genootschappen der Dull tionale kerk te Neurenberg en te Fürth ont bonden, op grond van bet feit, dat dese ge nootschappen zich hadden aangesloten bjj de nteuw-beidensche beweging van dr. Dlnter. op Donderdag 8 ZW VJK; 7884 Vectpu sten*, fan* ris der Pro- Costantim, De wederbezetting van bet Rijnland en de schending van de verdragen van Locarno plaat sten België bijna terug in den toestand van vóór den oorlog. De aardrijkskundige toestand dwingt België een militair apparaat te onderhouden, dat in staat U lederen buurstaat, welke bet Belgisch i gebied wil leenen om een ander aan te vallen,/ te weerhouden. Door zich van deze taak te kwijten, bewerkt België op eminente wijze den vrede in West-Europa en dwingt het eerbied af van de landen, welke bij deze» vrede belang hebben. (Reuter). Sir Samuel een verdediging van het Samuel Hoare wees het belang van een de verbindingswegen deelen van De woning van den blsschop werd volkomen vernield en verbrand. Van de senatten der dom kerk, welke op vier mlllloen pesetas worden ge taxeerd, werd aan ktelnoodiën en kerksieraden tot een bedrag van twee-en-een-haif jntllioen pesetas geroofd. Het seminarie en ongeveer vijftig hntesn in de onmiddellijke omgeving daarvan werden in brand gestoken of door bommen verwoest. De „Gaceta de Madrid” publiceert een de creet. waarbij de Spaansche consul te Amster dam, Carvajal, wordt ontslagen. Verder wordt de commandant van de eerste divisie van Ma drid, generaal Luis Castello Pantoja van zijn commando ontheven en in «ijr. plaats wordt generaal Sebastian Posas Perea benoemd. Tenslotte wordt de majoor der Infanterie Ramon Franco Bahamonte, een broer van gene raal Franco, leider der nationalisten, ontslagen met verlies van al zijn rechten Dit feit zal dus in overweging genomen die nen te worden, opdat de kanselarijen onderling kunnen nagaan, wat de gevolgen ervan zijn voor een eventueel Rijnverdrag. Het is dan ook te verwachten, dat onverwijld besprekingen omtrent dit punt zullen worden geopend, o», tusschen Parijs en Londen. NEW YORK, 14 Oct. Uit Manilla worfit door Reuter nader gemeld, dat de typhoon op het eiland Luzon ”408 slachtoffers heeft geëischt. Bovendien vreest men voor bet lot vnn zes honderd vermisten. ‘Het eiland wordt oedreigd door hongersnood en pest. Het syndicalistische blad „Arbeiders solidari teit" deelt mede, dat de Fransche anarchist Emile Cottin, die kort na den oorlog een aan slag heeft gepleegd op Clemenceau, die toen minister-president was, aan bet Aiagoneesche front is gesneuveld. Cottin was een der eersten, die zich hadden laten inschrijven voor 'n internationale colonne, onder bevel van den anarchist Buer\aventura Durruttl. Een der Londensche ochtendbladen meent, dat er alle reden is geloof te hechten aan de recente verklaringen van Franco, waarin hij bevestigt nooit aan eenlge buitenlandsche mo- LONDEN, 14 October. (D. N. B.) Naar nog wordt vernomen, heeft da Sovjetgezant te Lon den, Matsky, heden lord Plymouth verzoekt de internationale contróle-commtesle zoo spoedig mogelijk bVeen te loepen ter bespreking van de Russische voorstellen. ANTWERPEN, 14 Oct. (Reuter). Te 8 uur vanmorgen stonden nog twee tanks, bevattende ongeveer 400 ton benzine, in vlammen. Een derde tank is geheel vernield. De brandweer bestrijdt het vuur met onverminderde kracht. Men hoopt te kunnen bewerken, dat de schade zich niet verder zal uitbreiden. Er zijn geen persoonlijke ongevallen voor- gekomen. Te Barcelona is een bijzondere rechtbank in gesteld, welke te vonnissen heeft over degenen, die verantwoordelijk moeten geacht worden voor de nederlaag aan het Saragossa-front. Minister Hoare zeide verder, dat hij wel is waar nog steeds het Ideaal van een collectieve veiligheid nastreefde en er in het verteder, zeer hard voor gewerkt had, maar spreker lel de er echter van overtuigd te zijn, dat Enge land zoowel tegenover zichzelf als tegenover anderen verplicht was sterk te zijn. „WU kun nen anderen niet beveiligen, zoolang wij ons zelf niet kunnen beschermen”, aldus Hoare Hoare wees er nog eens op, dat den vorigen herfst gebleken was, dat de handhaving der collectieve veiligheid neerkwam, op de Brit sche vloot. Dit zal in de toekomst moeten veri- anderen. Spreker wees verder op het belang van de samenwerking tusschen de drie wapens, leger, vloot enluchtmacht. Door de ontwikkeling van dit laatste wapen In de afgeloopen 30 jaar is het probleem van de defensie meer gecom pliceerd geworden. Nieuwe organen zijn nood- TOKIO, 14 October. Naar vernomen wordt zal de Kelzet 30 Ort. as de haven Yokeshuka verlaten aan boord van het slagschip Hlyei met onbekende bestemming, ten einde de groote manoeuvres van de vloot bij te wonen. 3S dezer aal de Keizer te Kobe aankomen, vanwaar hij den volgenden dag weer zal vertrekken aan boord van den slagkruiser Atago. om naai Etajlma bij Hiroshima te gaan. Hij keert dan den 38sten te Kobe terug om de vlootrevue b*j te. wonen en den 39sten keert hij aan boord van de Hlyei naar Yokoshuka terug. De militaire besprekingen werden door den Koning geopend. De kwestie zal behandeld worden tegen 27 October in een buitengewone zitting van het parlement. Zij geeft daarbij te kennen, dat de Britsche politiek tegenover China beoogt de waarbor ging der Britsche belangen in Centraal- en Zuid-China in ruil voor steun van maarschalk Tzjang Kal Sjok. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar -tf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem 3, Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger In een rede in den ministerraad verklaarde koning* Leopold II, dat hij zijn eed op de grondwet, inzake handhaven van de Integriteit en onafhankelijkheid van het land, zal hand-' haven. eerste gezant van de republiek Guatemala en H. Stoel, dr. Francisco Figueroa, heeft den Paus zijn geloofsbrieven overhandigd. Na de audiëntie bracht hij een bezoek aan den waarnemenden staatssecretaris Mgr. Plzzardo en bezocht daarna den St. Pieter, waar hij door Mgr. J.-O. Smit aan het hoofd van een afvaardiging van het Kapittel werd verwel komd. Twee doeden en twee ongeval i>U Soerabaja. De Volksraad heeft een drietal moties, verband houdende met de monetaire regelingen, aan genomen. Zes jaar geëischt tegen een der daders van den mislukten roofoverval aan den overkant van hetU. Loonbeslag In het bollen bedrijf niet hervat. Het nMree gemeentehuis te Woudenberg door de» Cmamlssaris der Koningin geopend. Fusie tusschen Ned. Handel-Maatschappij en Oeldersche Credietvereeniging. Conflict ht Oranje-Naaoou-mUn 8 voerkoneen. Waarnemers gelooven, dat het nieuwe Britsche erudiet aan China van cotnmer- cleelen en niet van polltleken aard is, doch sjj achten bet van belang, dat de Britsche regeerlng oen psychologisch oogenbllk beeft gekozen voor de bekendmaking van het credtetplan. nu te Nanking onderhande- lingen worden gevoerd. MIAMI, 14 Oct. Tijdens een vlucht boven Florida verloor een vliegtuig een vleugel. Het toestel stortte omlaag en drie inzittenden kwamen om het teven. - Ml TOKIO. 14 Oct. Er te geen officieele mededeellng ontvangen omtrent een nieuwe internationale teenlng aan China ten be drage van 30 mlllloen pond, waarover vol gens berichten in de buitenlandsche bladen onderhandellngen „worden gevoerd tusschen Engeland, Frankrijk, België en Japan. Het eenig officieele commentaar hierop te, dat de Japansche regeerlng de aangelegenheid zal overwegen, indien zij er formeel in zal wor den gemoeid. DERTIGSTE JAARGANG gendheid eenig stuk Spaansch grondgebied af i te zullen staan. In officieele kringen verklaart men, dat er geen enkele reden te te twijfelen aan deze ver klaringen. Zij herinneren er aan, dat niet al leen de Italiaansche regeerlng formeel de be- richten uit Spaansche bron, dat 700 Italiaan sche .soldaten zouden hebbe^ deelgenomen aan de bezetting van Iblza, heeft .tegengesproken, doch dat ook de Italiaansche pers met klem herhaalt, dat de regeerlng te Rome sinds eeni- gen tijd geen enkele territoriale ambitie heeft aan de Spaansche kust. - MUENCHKN. 14 Oct. (Reuter.) Da Boomach- Katholleke autoriteiten hebben energiek gepro testeerd tegen de door het Beiersche kabinet aangekondigde verwijdering van 1878 rengieu- sen uit de katholieke scholen. Deze zusters zou den, zooals gemeld, door natlonaal-socialistt- sche onderwijzeressen vervangen worden Op 1 Januari zouden daardoor 800 religieusen zon der werk komen, terwijl de overigen lu den loop van 1937 zouden worden verwijderd Men gelooft overigens, dat de protesten weinig uit werking zullen hebben, daar bet besluit blijk baar reeds is goedgekeurd door den rijksml- nteter van onderwijs. delijk en nog maar zeer kort geleden, name lijk zoowel in de redevoeringen te Neurenberg als tijdens het oogstfeest, de meest verantwoor delijke Dultsche persoonlijkheden redevoerin gen gehouden hebben, die niets minder dan een Inmenging inhielden in de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk en die van den kant der Fransche regeerlng een soortgelijk protest gewettigd zouden kunnen hebben als het thans door Dults8hland Ingediende. LONDEN, 14 Oct. Hoare heeft gisteravond te Edinburgh rede gehouden over de Britsche Keizerrijk. Sir in de eerste plaats op veilige verdediging van tusschen de verschillende deelen van het Empire, alsmede van de kusten van het moe derland. In de kort geleden door de nationalisten bezgjte bisschopsstad Siguenaa. oteek door de rooden op den laatsten dag voor hun nederlaag een waar schrikbewind te zijn ge voerd. De rooden hadden, zonder eenlgen vorm van proces, dien .dag den bisschoo. twintig geeste lijken: honderd burgers en nog een nonderdtal personen uit de omgeving vermoord. PARUS, 14 Oct. (Reuter). De Pooteche mi nister van buitenlandsche zaken BeclC te van morgen hier aangekomen. HU zal hier dag bUjven alvorens naar Warschau de reizen. Uit welingelichte kringen verluidt, dat aan het bezoek van Beek geen bUzondere beteeke- nis moet worden toegekend. Voorts wordt bekend gemaakt, dat geen enkel arbeider werk zal mogen weigeren, dat ten gunste kan komen van het nieuwe tijdperk, dat in het leven wordt geroepen. Er moet meer geproduceerd worden. Werken, produceeren, overwinnen, aldus te de gedachte, oie vol gens Jiet aanplakbiljet alle lied et., die zich bewust zUn van hun plichten en rechten, voor oogen moeten houden. Ten slotte verklaarde Sir Samuel nog, dat de ondercommissie van de commissie voor de rUksverdedlging, welke een ondersoek instelde naar het vraagstuk „bombardementsvliegtui gen of slagschepen”, eenstemmig tot de con clusie was gekomen, dat het slagschip onont beerlijk blUft voor de vloot en dat men in geen enkel geval veilig een politiek sou kunnen aan vaarden van vervanging van slagschepen door bombardementsvliegtuigen. BRUSSEL, 14 Oct (Reuter). He den werd onder voorzitterschap van den Koning een ministerraad gehou den, waar de ministers van Binnen landsche Zaken en Nationale Verde diging gemachtigd werden een wets ontwerp in te dienen, dat wijziging brengt in de wet op de militie, re- cruteering en dienstverplichtingen. Woensdag verlieten verscheidene Spaansche visschersschepen de haven van Bayonne op ver zoek van de autonome Baskische regeerlng, wel ke eenlge dagen geleden te ingesteld. Nog slechts 18 van de 50 schepen, welke sedert de gevechten in het gebied van Bilbao een toe vlucht hebben gezocht in Bayonne, zUn ge bleven. Daarom moet België, zooals kort geleden de minister van buitenland sche zaken zeide. een zuiver Belgi sche politiek volgen, welke zich plaatst buiten de conflicten van de buurstaten. Dit beantwoordt aan het Belgisoh ideaal en kan zich handhaven door redelijke militaire en financieele po gingen en zal België plaatsen in de rjjen van allen, die den vrede ver langen. Hen, die twijfelen aan deze moge lijkheid, wjjst de koning op het trot- sche en vastberaden voorbeeld van Nederland en Zwitserland. Zij moe ten zich herinneren, welk gewicht het angstvallig handhaven door België van zijn statuut van neutraliteit ten gunste van België en zijn bondgenoo- ten gedurende den geheelen oorlog in de schaal legde en gedurende de regeling na den oorlog. MADRID, 14 Oct (Renter) De perma nente deputatie van de Cortes heeft heden morgen besloten den staat van alarm met 30 dagen Te verlengen. Alleen reeds het feit, dat de verklaringen van den Kontng bü wijze van uitzondering openbaar zijn gemaakt, wijst op het belang van- de genomen beslissing. In de Fransche dlpkpnatieke kringen toont men zich voorals nog zeer gereserveerd. PARIJS, 13 Oct. (Reuter) In gezagheb bende Fransche kringen vat men de démarche, die de Dultsche zaakgelastigde gisteravond bij den Qual d’Orsay gedaan heeft, naar aanleiding van de redevoering van den communtetischen leider Thorez te Straatsburg, niet al te zwaar op. Reeds uit de omstandigheden waaronder het protest ingediend werd en uit de bewoordin gen. a«arln het vervat is, blijkt, dat men er in verantwoordelijke kringen te Berlijn geen karakter aan wil geven, dat het moeilijk aan vaardbaar zou' maken. In de eerste plaats wijst men er op. dat de Dultsche zaakgelastigde zich tot Bargeton, den chef der afdeeling voor politieke en handels aangelegenheden, gewend beeft, ondanks het feit, dat zoowel de minister van Buitenland sche Zaken, Delbos, als de secretaris-generaal van den Qual d'Orsay. Léger, te Parijs vertoeft. Verder bepaalde de zaakgelastigde zich er toe, de aandacht der Fransche regeerlng te vesti gen op zekere omstandigheden bij de mani festatie te Straatsburg en op de nadeelige ge volgen, welke gebeurtenissen van dezen aard eventueel op de goede betrekkingen tusschen Duittohtend en Frapkrijk zouden kunnen uit oefenen. Ziedaar het juiste karakter der Dult sche démarche. Dé vertegenwoordiger van den Qual d’Orsay bepaalde er zich toe acte te nemen van het protest. Onder dese omstandigheden beschouwt men in Fransche kringen het incident als gesloten. KONING LEOPOLD VERKLAABT IN DEN MINISTERRAAD, DAT BELGIë VOORTAAN EEN POLITIEK VAN ONAFHANKELIJKHEID ZAL VOEREN. De staat van alarm te te Madrid met dertig dagen verlengd; te Barcelona zijn allf arbeiders van beiderlei kunne gemobiliseerd. J Mogetuk koXit. naar aanleiding der jongste Rus sische* notdf do contröie-commissie Inzake de non-lnteréentie nog dese week bijeen. zakelijk voor de nieuwe en gecompliceerde functies en deze worden gevormd, geleld door de ervaring. Hoare te van oordeel, dat dit ook in de toekomst zoo moet doorgaan. Reeds lijn drie belangrijke organen geschapen, nX de commissie van de chefs van de staven, het comité van imperiale defensie en het ministe rie van coördinatie der defensie. Ten aanzien van een ministerie van defensie verklaarde spreker persoonlijk van meaning te zijn, dat indien dit ooit wordt Ingesteld, dit niet zal komen door actie van buiten af, doch als resultaat van een nauwe samenwerking tusschen de drie wapens. Het ontwerp zal voorzien in. twaalf maanden dienst voor het grootste deel van de dienst plichtigen en achttien maanden voor het klein ste deel. Totale permanente dekking zal ver zekerd worden. Zekere garnizoenen zullen steeds gereed staan naar de grens te worden gezonden in geval van gevaar. De cavalerie zal worden gemotoriseerd en de vrijwillige dienstneming zal worden uitgebreid. De radiorede, waarmee de secr paganda-Congregatle, Mgr. Oei Zaterdagavond den missiedag zal inletden. zal door het Vatlcaansche radiostation (golflengte 19,84) en door de Italiaansche stations om 20.30 uur worden uitgezonden. Een Nederlancteche vertaling wordt om 19.30 door het Vatlcaansche station uitgezonden. BERLIJN, 13 October. (Havas). Generaal Von Epp. de rijksstadhouder van Beieren, sal zeer binnenkort de eerste verordeningen uit vaardigen om op de Beiersche volksscholen de kloosterüng-onderwüzeressen door leeken- onderwijseressen te vervangen. Men zou ver vanging van MO nonnen op een totaal aantai van 1700 voorzien. Dultsche politieke kringen verklaren, dat deze maatregelen niet in strijd zijn met de bepalingen van het concordaat. Koning Leopold herhaalde, dat België door zijn militair systeem den oorlog moet voor komen. Dit statuut beantwoordt niet meer aan de mogelijkheden van een plotselingen lnval-en dit moet ten spoedigste hersteld worden. De regeerlng zal het land tegelijk geven een zuiverheid van geest ten aanzien van de ge beurtenissen in het buitenland en 'een gevoel van veiligheid, dat noodig te voor de algemeene welvaart. Zij zal de belangen van België vóór alles laten gaan. Indien de verklaring van Koning Leopold volgens de letter zou moe ten worden uitgelegd, zou de terug keer van België tot de algeheele neutraliteit, dien'zij schjjnt te doen voorzien, ernstige verwikkelingen ten gevolge hebben met betrekking tot het Volkenbondspact en het verdrag van Locarno van 1925, dat 7 Maart door Duitschland is opgezegd, doch waarvan de verplichtingen voor de vier overige onderteekenaars nog zjjn blijven bestaan, en in het alge meen met betrekking tot het stelsel, dat door het begrip van de collectieve veiligheid is geinspireerd. Alvorens zich echter uit te spreken wil men afwachten, welke practische toepassing zal worden gegeven aan de beginselen, die door de rede van den Koning zjjn vastgesteld, oa. ten aanzien van de internationale positie van België. Sir Samuel Hoare 1 i4’ F-.'i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1