ONS BLAD De herziening van de Grondwet Meening der Tweede Kamer Democratie moet zich beschermen de Barometer De belangrijke rede van Koning Leopold 1 1 I I Teleurgestelde verwachting rechtvaardigt naar de meening van verscheidene leden geen afwijzing Het nieuws van heden tl 11 Andorra bekneld geraakt Nieuwe onlusten te Bombay ROSLEDO INGENOMEN DOOR DE RECHTSCHEN Kerk en staat in Duitschland i JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER i/ 1 7 H I I Groot aantal dood en en gewonden Madrid wint te Praag Ras Nassiboe overleden I 7 1 Het leger, van 7 man, werd door Franschen ijlings geassisteerd, doch dezen trekken zich niet meer terug Toestand opgehelderd door ’s konings woord Huiszoeking bij den Nuntius te Muenchen? Hardnekkige geruchten over een aanstaande scheiding DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 2 if II Ook de dood wordt gelijkgeschakeld Eibar aan het Noordelijk front omsingeld; Bilbao tot op 30 K.M. genaderd I België is bereid tot verdediging, doch niet tot strjjd op vreem den bodem tengevolge van internationale accoorden VOOR UW ZUIGELING GECONDENSEERDE KARNEMELK MET BLOEM „NUTRICIA” ZOETERMEER woordigers gewenscht noemen. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de zeer beperkte strekking van de voorgestelde wijzigingen niet in over eenstemming is met de verwachting, welke werd gewekt, toen de voorzitter van den Raad van Ministers deze herziening aankondigde. Naar hun oordeel zouden de gedane voorstellen op zich zelf een Kamerontbinding en verkiezingen niet waard geweest zjjn en is de indiening dan ook slechts te rechtvaardigen, wjjl een en ander met de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 kan samenvallen. Intusschen erkenden deze leden, dat, gelet op den bestaanden toe stand, de herziening wel van betrekkeljjk beperkte beteekenis moest blijven. Bjj de groote meerderheid van ons volk leeft zeer sterk de overtuiging, dat het democratisch karakter van ons staatsbestel dient te worden gehandhaafd. En een eenigszins concrete voorstel ling, laat staan eenaanzienlijke mate van eenstemmigheid, omtrent fundamenteels wijzigingen, welke met behoud van dat karakter of ter verzekering of versteviging daarvan in de Grondwet zouden moeten worden aangebracht, bestaat niet In verband met de omstandigheid, dat in dit verslag verschillende beschouwingen van financieelen aard worden weergegeven, vestigt de commissie van rapporteurs er de aandacht op, dat het afdeelings- onderzoek plaats had vóór den dag, waarop de uitvoer van goud uit ons land werd verboden. 'te és Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het in overweging nemen van voorstellen tot ver andering in de Grondwet Hoezeer het oordeel over de onderdeden der door de regeering gedane voorstellen ook uiteen liep, hierover waren alle leden het eens, dat de beteekenis van die voorstellen niet zeer groot ia te Berljjnsche grafsteenen moeten eenzelfden vorm en af- meting hebben VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 «9 De T I O T Staal e* Zaterdag mw vja.; 76L1 Vurige stand: 76L6 Een deel dezer leden kon zich vereeni- gen met het denkbeeld, die beslissing op te dragen aan den Raad van State. Anderen hunner zouden daarvoor liever den Hoogen Raad zien aangewezen. instemming, dat voorop iemand. in het regeerlngsvoorstel achtten het woord zijnde leden, dat de gevraagde ultbreici dedlglng der Belg dat Be Volkenl f Het land is gedurende het laatste deel van den herst en in den winter practisch geheel van Frankrijk afgesneden, daar het verkeer alleen geschieden kan over de hooge bergpassen. Andorra ligt als een kleine wig aan het Zui den der Pyreneeën in Catalonlë. Het heeft een totale bevolking van 5200 zielen, die in zes dor pen lefen. den Franschen kant des winters niet begaan baar zijn. Ook Londen heeft zijn politieke relletjes. De deur van het huis der fascisten werd met paraftne besmeurd en in brand gestoken Japan is bezig langs de Russische grens militaire versterkingen te vormen. De troepen bestaan hoofdzakelijk uit Mongolen, die onder Japansche leiding zijn afgericht De rede van den koning heeft den toe stand opgehelderd en zU meenen, dat het slechts om technische overeenkomsten gaat vonder eenigen politikken hond MADRID. 10 Oct. (Reuter). De staatscourant publiceert een order van bet ministerie van Oorlog, vol gens welke Largo Caballero, de minister van Oorlog, voortaan het opperbevel op zich zal nemen over Intusschen is gebleken, dat een doeltreffende methode om met wettelijke bepalingen de ge varen te bedwingen, welke de democratie in dit opzicht bedreigen, zeer moeilijk is te vin den. Wat in het buitenland in deze richting beproefd is, is veelal gebleken niet efficiënt te zijn. Ook bet thans door de regeering gedane voor stel vormt geen aannemelijke oplossing. Intusschen kon de uitwerking, welke in het ontwerp aan het beginsel is gegeven, een aan tal dezer leden allerminst bevredigen. Met name deelden zij het ook van andere zijde te berde gebrachte bezwaar, dat de beslissing over de vervallenverklaring is gelegd in handen van een politiek lichaam. QENéVE, M Oct. (Reuter). Ras Nassiboe is bij Nuntius te Muenchen, Mgr. 14 M MO wï ■rl In den tekst van de voorgestelde artikelen ontmoetten de hlerbedoelde leden een uitdruk king, waarvoor zij beducht zijn geworden. Van het lidmaatschap van, een vertegenwoor digend lichaam zullen vervallen kunnen worden verklaard zij, die een zeker „streven tot uit drukking brengen”. Deze uitdrukking, die met betrekking tot het unlformverbod tot zoo onvoorziene Interpre taties heeft geleld, in de Grondwet op te nemen zou hoogst onvoorzichtig zijn. Daardoor zouden op zichzelf volkomen onschuldige en ongevaar lijke hanaellngen met niet minder dan verval lenverklaring van het lldmaatschao van een lichaam, waarvan de betrokkene deel uitmaakt, kunnen Wórden gestraft. De vorige maand, toen het gevaar bestond, dat Spaansche anarchisten de republiek zouden binnentrekken, richtte de Andorraansche raad een dringend verzoek tot den prefect der Oos- telijke Pyreneeën, die officieel den president der Fransche republiek, tevens medevorst van Andorra, vertegenwoordigt, militairen bijstand te zenden. Fen detachement Fransche garde mo bile werd daarop ijlings over de grens gezonden om het „leger" van Andorra te versterken. De passen, die uit Spanje naar Andorra lel den, werden gesloten. Te Berlijn loopt ook het gerucht, dat een speciale Jezuïetenwet zal worden uitgevaar digd. ontleende rechten den misbruikt om nietigen. Het «1 de hier ,L plaats van hem, die vervallen wordt verklaard, open zal blijven. Op deze wijze kan een party haar vertegenwoordiging of een deel harer ver tegenwoordiging in het parlement verliezen, waardoor onrecht wordt gedaan aan een klein of groot gedeelte van het kiezerscorps. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de troepen van generaal Mol» zich hebben meester gemaakt van Rosledo aan den weg van Madrid naar Avila. De rechtschen hebben Eibar omsingeld en rukken verder op naar Bilbao, dat zij tot op 30 kilometer genaderd zijn. Bjj den strijd om Serinena zouden de regeerings- troepen 750 dooden verloren hebben tegen de rechtschen 50. BOMBAY, 18 October. (Reuter). De ongere geldheden nemen een ernstlgen keer. De politie heeft herhaalde malen van de vuurwapenen moeten gebruik maken. Vanmiddag zijn eenlge winkels geplunderd. De autoriteiten slaan den toestand met be zorgdheid gade. Het aantal slachtoffers bedroeg vandaag 16 dooden en 160 gewonden. r f te BOMBAY, 16 Oei. (Renter). Na eenlge uren van kalmte hebben bij het aanbreken van den dag nieuwe botsingen tasseben Hindoes en Mohammedanen plaats gehad. Depolltie sag zich genoodzaakt van de vuurwapens gebruik te maken. Er rijn twaalf nieuwe slachtoffers te betreuren. BRUSSEL, IS Oct. (Havas). De verfcla- ringen van de meest bevoegde Belgische per soonlijkheden en de artikelen in de pen ko men alle daarop neer, dat de rede van den koning sa de nieuws Belgische poHttok sta velkssnen te HrBs worden begrepen Al zijn de Vlamingen bereid hun grondge bied te verdedigen, op vreemd gebied willen z|j niet strijden, wanneer dat geschiedt in gevolge internationale accoorden en spe ciaal het Locamoverdrag. De vier gedelegeerden, onder wie zich de bur gemeester van Andorra bevindt, hebben op dracht den minister van buitenlandsche zaken een verzoek, gericht tot den president der re publiek, te overhandigen, waarin gevraagd wordt de Fransche gardetroepen terug te trek ken. dat voor middelen ver- Men is in België van oordeel, vervolgt Havas dat de rede van den koning beoogt het land te bevrijden van die Verplichtingen, waarvan het zich wenscht te ontdoen, nadat daarover later besprekingen zijn gevoerd en zonder dat de andere landen voor een voldongen feit wor den geplaatst en de belangen van Frankrijk worden geschaad. PARUS, 16 Oct. De mlnlatuur-republlek Andorra, die zich er op beroepen kan het kleinste leger ter wereld te hebben in totaal zjjn er 7 man onder de wapenen schijnt een misverstand met de Fransche regeering te hebben gekregen in verband met de recente sluiting der grenzen aan de Spaansche zijde. stérker positie dan in 1814- Bovendien worden de besprekingen der generale staven van Bel gië en Frankrijk in geen enkel opzicht belem merd en blijven de accoorden, in gevolge de briefwisseling tusschen Frankrijk en België van Maart j.L van kracht. Uit zijn besprekingen met Vlaamsche leiders concludeert de correspondent van Havas, dat dezen thans niet meer gekant zijn tegen ge noemde accoorden.» Tevens protesteeren zij tegen de sluiting van de Andorraansche Zuidelijke grenzen, daar deze maatregel het ónmogelijk maakt het noodigs in het land te voeren, doordat de pwiyn aan IS HEF ZUIGELINGENVOEDSEL. HETWELK SEDERT TAL VAN JAREN DOOR MEDICI MET SUCCES WORDT VOORGESCHREVEN VRAAGT PROSPECTUS IN ALLE PLAATSEN V E RT EG EN WOOPOIGD Ze wenschen echter, dat die accoorden ook worden met de generale staven vsn en Nederland, doch spreken niet Duitschland. Ten slotte werd herhaald, elgië zich gebonden blijft achten aan de ibondsverpUchtingen. In den afgeloopen nacht hebben vier vaartuigen van de rechtschen 18 mijl bul ten Pasajes, het regeeringsschlp „Gelerna” aangehouden en buitgemaakt. Het schip was op weg van Bayonne naar Bilbao met 80 opvarenden, bemanning en passagiers, en een belangrijke post. Van tijd tot tijd verzekerde het schip de ver binding tusschen het Spaansche consulaat van Bayonne en Bilbao. Onder de gevangenen bevonden zich Fran cesco Salazar, Pelotari Jurlco en de voorzitter van de internationale roode hulp. Allen werden naar San Sebastian gevoerd, waar zjj gevangen gezet werden. Men schrijft ons uit Berlijn: Er loopen alhier geruchten, dat. nu de verschillende pogingen, om een betere ver standhouding tusschen de R.K. Kerk en den Staat tot stand te brengen, en anderzijds vrede in de Protestantache Kerk te verzeke ren, hebben schipbreuk geleden, scheiding tusschen Kerk en Staat aal worden Inge voerd. Kr Wordt op gewezen, dat Vlaanderen een uit breiding van het leger niet zou hebben aan vaard, Indien de koning niet de verzekering had gegeven, dat de nieuwe legermacht uitsluitend voor Belgische aangelegenheden zou dienen Een van de redenen voor de publicatie van ’s konings rede zou juist zjjn de aanneming van bet militaire wetsontwerp te vergemakke lijken. I §1 Thans is een Andorraansche delegatie uit haam van den algemeenen raad der Valleien in Parijs aangekomen. De meerderheid der openbare meening in België was bevreesd voor de eventueele gevol gen van het Fransch-Russlsche accoord, dat men in België steeds verkeerd heeft begrepen. Bjj hun beschouwingen over den inhoud van het betreffende ontwerp inzake de voorgestelde grondwets wijziging tot wering van revolution- naire vertegenwoordigers, «telden verscheidene Tweede Kamerleden blijkens het Voorloopig Verslag op den voorgrond, dat de democratie het moreele recht bezit zich tegen haar vijanden te beschermen. Zij be hoeft niet te dulden, dat de aan haar en vrijheden wor- haar zelf te ver- De zaakgelastigde van het Spaansche gezant schap te Praag, Gaspar Sanz Tova, die zich na het vertrek van den gesant bij de nationalisten aansloot en zich sindsdien als den wettigen Spaanschen vertegenwoordiger beschouwde, heeft aan de pers medegedeeld, dat de Tsje chische regeering hem gedwongen heeft het ge- zantschapsgebouw te verlaten. Het Tsjechische ministerie van Buitenland sche Zaken liet hem nX weten, dat zij uit sluitend den nieuwen door de regeering te Ma drid benoemden gesant, Louis Jimenez de Azua, erkent en dat hij dus bet gebouw diende te verlaten. Zij argumenteeren dit verzoek met er op te wfjzen, dat deze troepen naar Andorra gezon den waren, voordat het plebisciet over de raad zaamheid van het aanvragen van Fransche bescherming gehouden was. Men laat uitkomen, dat Frankrijk er een groot voordeel van heeft, indien het Belgische leger in staat is zich te verzetten tegen een overwel diging uit het Noordoosten en Oosten. Wat dit betreft, verkeert België in een veel Dit behoeft nog geen uitwijzing der Jezuïeten, zooals onder Bismarck, te beteekenen. Het ver driet de Duitsche overheid, dat de Jezuïeten buiten Duitschland vrijwel zonder uitzondering tegen het Nieuwe Duitschland zouden ophitsen. Dit laatste denkbeeld vond echter bjj ver scheidene leden bestrijding. De kerkelijke belastingen, die thans door de Duitsche overheid ten behoeve van de Kerken worden geïncasseerd, zullen dan plaats maken ▼oor een cultuurbelastlng, die ook van hen zal worden geheven, pie bulten kerkelijk verband staan. De opbrengst dezer belastingen zal we derom den kerkgenootschappen ter beschikking worden gesteld. Positieve zekerheid omtrent het plan der re geering is nog niet te verkrijgen, maar de ge ruchten, dat scheiding van Kerk en Staat aan staande is, zjjn zeer hardnekkig, en bereiken ons ook van den kant der belastingen. Bjj de onlusten van gisteren werden 14 per sonen gedood en 170 gewond. Honderden ar restaties zijn verricht. Uit vrees dat de ongeregeldheden zich tot andere deelen van de stad zouden uitbreiden, patrouilleert de politie door de straten en heeft zjj de strategische punten bezet. Volgens een nader bericht behooren tot de gewonden drie Britsche politie-inspecteurs en vijf polltle-agenten. Het hoofd der politie beeft het dragen van wapens verboden. Het Is moge- H)k dat er nog andere maatregelen worden ge nomen, zooals het te hulp roepen van de mili taire macht. —4 Bjj decreet wordt een algemeen commis sariaat van oorlog in het leven geroepen, waar van de voornaamste taak zal zijn, politieke contróle uit te oefenen op de strijdkrachten en de verbinding te vormen tusschen de militair^ leiding en de strijdende massa. Alvarez del Vayo, de minister van Buiten landsche Zaken, is tot algemeen commissaris benoemd. Sedert verscheidene maanden werd het con flict tusschen Vlamingen en Walen steeds groo- ter. In de campagne van Rex werd voortdurend gewezen op het gevaar van elk bondgenootschap. Om nieuwe uitbreiding der defensie te verkrij gen, moest de eenheid der Belgen hersteld wor den en die eenheid kon verkregen worden rond den koning, die db verzekering geeft, dat de gevraagde uitbreiding uitsluitend voor de ver- belangen zou dienen. Volgens geruchten, die in het buitenland de ronde deden, zou de Belgische mlnlsterraao hebben besloten troepen naar de Fransche grens te zenden. Niets is minder waar. De troepenbewegingen hebben integendeel ten doel de stellingen in het Noordoosten en Oosten te versterken. Twee regimenten zijn uit Brussel naar de grens gezonden om het nieuwe Albertkanaal te-versterken, dat zoowel voor stra tegische als commercieele doeleinden werd aan gelegd en een zeer goeden hinderpaal vormt te gen een Duitschen inval. De Staat aal da Kerk dan wel verdar steun geven, maar zal sieb, geheel naar Neder landsen voorbeeld, met zuiver karkelljke aaa» gelegenheden niet meer bemoeien. Vele andere leden begroetten de voorgestelde regeling in beginsel met Deze leden meenden, moet staan, die onwettige aanprijst, geen plaats in eenig tegenwoordigend lichaam mag zijn. De overheid heeft het recht en on der bepaalde omstandigheden den plicht om de ondermijning van de staats- en rechtsorde, allereerst in de staatsorganen zelf, tegen te gaan en te verhinderen. BERLIJN, 16 Oct. Naar de correspondent van de Daily Telegraph verneemt, sullen in het vervolg alle Beriynsche kerkhoven ge standaardiseerd worden. GrAfsteenen zullen slechts één vorm en gelijke afmetingen mogen hebben, hoewel het materiaal nog door indl- vldueele keuze mag worden bepaald. Voorts zullen de kerkhoven een open ruimte voor be- grafenls-plechtigheden moeten vrijhouden. VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER OVER DE VOOBGE8TELDK WUEI- GINO DER GRONDWET. repaMlek Aaden* beeft eea aziwersSajM ■Kt Frankrijk gekregen «ver de sseistratte der garde mobile. De bedoelingen vaxHelgH op nsBHair gebied deer de rede van Koning Leopold vólkernen duidelijk naar voren gebracht. Largo Caballero tot epperbevelbebber benoemd; Rosledo door de rechtschen ingenomen; Eibar onutageld; bet regeertagoeebip Gelerna bnit- gemaakt Hardnekkige gernchten ta Dnüschland over aanstaande scheiding tusschen Kerk en Staat. In een interview hekelt Arana scherp de poli tiek van non-interventie; de beschuldiging van kerkvervolging afgewesen. Hevige onlusten te Bombay. Alle slachtoffers der vergiftiging te Spekbetoer- heide gaan vooruit. Nederland «on rich willen aansluiten M) de Valuta-overeenkomst tuseebra Engetand, Frank rijk ra de v.s. Rijksmiddeleh ta de eerste negen maanden rabn ƒ11 millioen beneden de raming gebleven. LONDEN, 16 Oct. Volgens de „Daily Tele graph” zou de Belersche politieke politie dezer dagert een huiszoeking hebben gehouden den Pauseljjken Dl Torregossa. Leden van zijn personeel, met Inbegrip van zjjn secretaris, zouden zjjn gearresteerd, doch later weer op vrije voeten zijn gesteld, met uit zondering van een bediende, die nog in arrest zit. N00RD H0LLAND8CH DAGBLAD ggï N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarhrn W A TW Voor ^eine «nnonCB* Omroepers Mei gnillustrnnrd Zondagsblad f 0.60 hoogar W 1^1 W M x ZW M zie de rubriek. Telefoonnummer 4330

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13