Veertig jaar R.K. Volksbond Het nieuwe politiebureau geopend I i 1 I 1 V VELE AUTORITEITEN AANWEZIG WAT ARBEIDERS TOT STAND BRACHTEN i I I iI I i' j; 1 A n. Een lonk naar het Werkfond* l Het Clubhui* W oorden van dank Overzicht Drie tymbolén De Wereldjamboree in i Nederland Een uitkomst Veel gelukwentchen f Een nieuwe periode tegemoet eeuwen zal trot*eeren,” aldu* de bargemeeater ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 o Een nieuwe periode n De heer J. J. Bak z.g., eerste voorzitter van de afdeeling Alkmaar van den Ned. R.K. Volksbond Middenstanda-Retraite .4 1 In den loop derfjangn^ uitgegroeid ^j/et^en organieatie van groeten Omvang en voor alge meen nut 10 jareri van overweging Het bestuur van de jubüeerende Alkmaarsche Volksbondafdeellng. Staande vJ.n.r. ..C. Koopmeiners, F. Fransen, C. Snel, rector C. Vis, J. V. d. Bng. Zittende vJ.n.r. G. Tesselaar, H. Schouten, G. v. Slingerland, H. W. Koopmeiners, J. Boon ^^\geS,e^m%erXaagek^ de^we^ geven van het verkennen voor jongens wordt j I en de Oud-Alk- I was I ■i III (Slot) r*- I j dat Het was de beroemde encyclfck van Paus Leo XIII „Rerum Novarum", die ook In Alk maar de geesten wakker riep en opwekte, zich te organiseeren. In de maand October van het Jaar 1894 deden eenige bakkersgezellen In de plaatselijke bladen een oproep tot bet bewonen van een vergadering In het lokaal van den heer Konijn op den Dijk. In deze vergadering werd besloten tot de oprichting van een vereenlglng voor Katholieke mannen, die de stichting van een afdeeling Alkmaar van den R. K. .Volks bond zouden voorbereiden. 4ttt Kerkplein, waar (ota-dhollandsche Le- riA'St - Nu het gebouw klaar Is voor de Ingebruik stelling, wil ik beginnen namens de gemeente mijn oprechten dank uit te spreken tot het be stuur van het Werkfonds dat zoo bereidwillig is geweestrgelden voor dit gebouw beschikbaar te stellen. Wjj hopen, dat gij ook overtuigd zult zijn van het groote belang, welke onze gemeente heeft bij objecten van werkverruf ming en bevelen ons dan ook in de toekomst in uw speciale aandacht aan. (Gelach.) Ten slotte kom ik aan de gebruikers Nu aanstonds de afdeeling Alkmaar van den R. K. Volksbond haar veertlg-Jaiig be staan gaat vieren, is het de geschikte tijd iets omtrent het ontstaan en den gang van zaken In den loop van die veertig jaren te vermelden. Intusschen werd voortgegaan met de uit breiding van het organlsatieleven. Opgericht werden een vereenlglng „Eigen Huis”, die tot doel had de arbeiders door sparen een eigen huis te bezorgen, de muziek vereenlglng ,;Bt. Cecilia" en de tooneelvereenlging „Vondel”, wel ke beide laatste zich tot op den dag van heden in goeden welstand bevinden. -■ i Hoe staat het nu met de padvlndersbeweglng In Alkmaar? In 1913 vormde zich hier de eerste verken- nersgroep, terwijl In 1918 de groep der Kanlne- taten officieel werd opgericht. Zij ontving van wijlen Prins Hendrik, destijds beschermheer der Vereenlglng de Nederlandsche Padvinders, het thans nog In gebruik zijnde troeplokaal „Kanl- nefatum” in den Westerhout. Lange Jaren wa ren de Kanlnefaten de eenige verkennersgroep in Alkmaar, totdat in 1931 een groote opbloei plaats vond. Na oprichting van de Katholieke Verkenners in ons land kwamen er In Alkmaar in 1933 twee nieuwe groepen bij, n.l. de St. Laurentiusgroep en de St. Dominlcusgroep. In 1933 werd als onderafdeellng van de 8t. Fide- Itevereenlging opgericht de André de Thaye- groep. Ook de algemeene groepen van de pad- vindersbeweglng in Alkmaar breidden zich uit. In 1934 werd de groep der Geuzen gevormd, terwijl de voortrekkers van de Kanlnefaten en van de Geuzen in 1935 de Brlnlo-groep sticht ten. V fc In totaal zijn er thans lp Alkmaar 8 groepen, tellende ruim 350 welpen, verkenners en voor trekkers, die allen enthousiast het spoor vol- De eerste zes Jaar was de heer J. J. Bak voor zitter. De heer Bak gaf zich met zijn geheele persoonlijkheid aan zijn zware taak. Bij zijn verkiezing tot voorzitter zei hij reeds: ,Jk hoop nuttig te zijn voor den werkman, nuttig voor dejj Bond". Hij is inderdaad nuttig geweest en aan hem is het te danken, dat de vele moeilijk heden van de eerste jaren zoo goed werden overwonnen. Maar naast hem moeten ook de andere bestuursleden geprezen worden, die met volharding hebben meegeholpen, de afdeeling Alkmaar te maken tot wat zij later ia gewor den. Het bestuur begreep, dat een van de belang rijkste taken van de organisatie was, te zorgen voor de ontwikkeling der leden. Tal van be kende personen hielden lezingen over sociale en algemeene onderwerpen, waardoor de leden een goed inzicht konden krijgen in de proble men van den tijd. Natuurlijk werd ook het andere uitermate be langrijke programmapunt, de vakorganisatie, tot uitvoering gebracht. Dat hierbij tal van moeilijkheden werden ondervonden, ligt voor de hand, maar men zette door en op 20 Fe bruari 1902 werd een commissie voor vakorga nisatie Ingesteld. De eerste vakorganisatie was die der bouwvakarbeiders, die reeds van het begin of aan bestond. In 1903 organiseerden de typografen, de losse arbeiders en de fabrieks arbeiders zich, terwijl in 1903 de kalk- en steen bewerkers en de tabaksbewerkers volgden en in 1904 de metaalbewerkers. In den loop van de eerste jaren waren de sociale bemoeienissen van de afdeeling Alkmaar reeds zeer talrijk. Op bet gebied van uitbetaling van weekloonen. pensioen, ongevallenwet, ar beidsbeurs, loonregeling enz. werden allerlei werkzaamheden verricht en talrijk waren reeds de adressen aan den gemeenteraad. Intusschen kreeg men weer steeds meer be hoefte aan een goede gelegenheid tot vergade ren. Gelukkig kwam het socialistische vereenl- glngsgebouw aan de Oudegracht leeg. Het werd gehuurd door een commissie van eenige heeren, die den Volksbond in de gelegenheid stelden, het voor een geringen prijs onder te huren. Het gebouw werd ,jBt. Wllllbrord” gedoopt en de eerste vergadering werd «r op November 1M7 gehouden. tengemeenten wensch. Spr. te Amsterdamsen de mooie vodfgevt Mach. EEN stlg is en aan de vr~ mers, en daarnaast de op as. Zondag te 3 uur in den stedelijken mu-’ zlektuln een propaganda-middag georganiseerd, die tevens bedoelt de aandacht te vestigen op de Jamboree van 1937. De toegang is voor alle belangstellenden vrij. Men zal er kunnen zien, welke vaardigheden de jongens zich bij de pad vinderij eigen weten te maken. Uitgevoerd zul len o. m. worden verschillende spelen, als wed strijden, rimboedansen, wagenrenifen, welpen liedjes, zwaarddansen, het verleenen van eerste thulp bij ongelukken, opslaan van shelters, in richting van een kamp en tot slot de Jam- boree-apotheose. Door bijwoning van deze demonstratie zal men ervaren, dat de padvinderij een Ideëele, sportieve beweging is, die openstaat voor alle jongens, ongeacht hun rang of stand in de maatschappij, een beweging, die Inderdaad Uwe sympathie waard is, bovenal thans, nu De oorlogstijd bracht voor de organisatie heel wat drukte mee; het vereenlgingsge- bouw werd Ingericht als militair tehuis, terwijl men veel had te doen op het gebied van werklooeenzorg, ondersteuning en werk verschaffing, het voeren van actie voor goedkoope levensmiddelen en brandstoffen, alsmede voor loonsverhooging. Gezien het feit, dat het instandhouden van het eigen tehuis veel geld kostte, meer dan men kon opbrengen, werd dit in Januari 1918 opgeheven. De spaarbank kreeg het eveneens zeer moeilijk en moest worden overgenomen door de Hanzebank. Tbt gesalarieerd ambtenaar en secretaris was inmiddels de heer G. van Slingerland aange steld, die al spoedig de Juiste man op de juiste plaats bleek te zijn. In den loop van de jaren werd hard gewerkt. Er werd van alles gedaan, wat voor de leden van nut kon zijn, terwijl men talrijke sociale en ontwlkkellngsbijeenkomsten hield, die den leden tot groot nut strekten en telkenmale een bewijs waren van de geestelijke levenskracht der afdeeling. Natuurlijk hadden ook regelmatig verande ringen plaats, zooals in het bestuur en in de geestelijke leiding, terwijl ook het ledental ver anderingen onderging en nu in gunstigen «in Na de daling in de naoorlogsjaren .steeg het aantal leden en wel tot ongeveer 500- in het jaar 1930. ■en verheugend feit was. dat in dien tijd ook de daadwerkelijke belangstelling van de leden voor het werk van den Volksbond toenam. Het vergaderingsbesoek begon beter te worden. Op 27 September 1931 was het 35 jaar gele den. dat de afdeeling Alkmaar de Koninklijke goedkeuring op haar statuten kreeg. Dit 35- Jarig bestaansjubileum werd op passende wijze gevierd. In de laatste jaren is het werk van den Volksbond, voornamelijk door de geweldige economische crisis, zeer omvangrijk geworden. Met allerlei zaken had men te maken en voor alles en nog wat moest worden gezorgd. Meer dan ooit was de Volksbond een bond voor het volk. Tbt voldoening stemt het dan ook, dat ook in de laatste jaren. onder de kundige leiding van den voorzitter, den beer G. van Slinger land, de afdeeling nog verder is uitgegroeid. Op maatschappelijk en geestelijk gebied werd veel gedaan en ook veel bereikt, terwijl het le dental nog meer omhoog is gegaan. Tbt besluit van dit aeer beknopte en uiter aard ook zeer onvolledige overzicht spreken wij den wensch uit. dat het de afdeeling Alkmaar van den R.K. Volksbond in de komende jaren crescendo moge gaan en dat zij nog aeer veel zal kunnen doen voor het geestelijk en licha melijk heil van hare leden. De commissaris van politie, de heer Walra ven, gaf hierna een beschrijving van de moei lijkheden, die men in den loop der jaren met het oude politiebureau in de Langestraat had ondervonden, moeilijkheden, die dit nieuwe ge bouw niet tot een luxe bestempelden, maar tot een alleréerste'’ noodzakelijkheid. Nu het nieuwe bureau tot stand is gekomen heeft Alkmaar een gebouw bekomen, waarop het met alle reden trots mag zijn, Spr. beschreef de prac- tische indeellng van het nieuwe gebouw en zette uiteen, hoezeer de politie, door de gewel dige uitbreiding van haar taak, de nu beschik bare ruimte noodig had. Spr. vestigde de aandacht op de symbolische reliëfs, die in het gebouw waren aangebracht, n.l. de roos, die de geheimhouding beduidde, de leeuw, die de kracht en vertrouwen uit moest drukken en de haan, die de waakzaamheid ver beeldde. Deze drie eigenschappen moeten het eigendom zijn van de Alkmaarsche politie. Dat de Alkmaarsche politie inderdaad haar taak uitnemend vervult, werd wel bewezen door de groote belangstelling bij deze gedenkwaardige opening van het nieuwe tehuis en de geschen ken, die zij van de burgerij mocht ontvangen. Spr. zei, dat men er van overtuigd kon zijn, dat de politie de belangen van alle ingezete nen behartigde en dat zij vriéndelijk en recht vaardig te werk ging. Niet de leuze: „de bur gerij is er voor de politie” wordt gehuldigd, maar de opvatting: „de politie is er voor de burgerij”. Spr. eindigde met den wensch, dat het po litiekorps van Alkmaar zou mogen groeien en bloeien, teneinde de rust en de veiligheid van Alkmaar’» Ingezetenen te kunnen handhaven. (Applaus.) Onder leiding v^n den commissaris werd het gebouw hierna door de aanwezigen bezichtigd. Na de bezichtiging verzamelde men zich in de theorlezaal op de bovenverdieping, waar thee werd rondgediend en door tal van sprekers het woord werd gevoerd. men staat aan de voorbereiding van de Wereld jamboree, de vler-jaarlijksche bijeenkomst van verkenners uit alle deelen der wereld, nu Ne derland in 1937 in het middelpunt der belang stelling zal zijn en ons land zelf zal komen te staan in het teeken der padvlndersbeweglng. Voor hen, die van de padvinderij meer wen- schen te weten, zal de demonstratiemiddag op as. Zondag een uitstekende gelegenheid rijn om nader kennis te maken met dezer, vorm van jeugdwerk, waarbij de leiders gaarne be reid zullen zijn om belangstellenden nader in te lichten. De verkennerij heeft aanspraak op Uw volle sympathie en waardeering. Immers als straks over onze grenzen zullen aankomen onze broe ders uit andere landen en hun tenten sullen opslaan op t Jamboree-terreln in Vogelenzang; als 1 volgend Jaar Baden Powell, de Chief Scout, met een .voor buitenstaanders onbeschrij felijk enthousiasme zal ontvangen worden; als straks in dat groote wereldkamp lederen mor gen weer de Kath. Verkenners den dag sullen beginnen met Christus in hun hart en 's avonds geknield voor 't Mariabeeld aan hun Moeder zullen vragen hulp om hun jonge harten rein en sterk te bewaren, dAn móet U weten, dat de Verkennerij meer is dan een uiterlijkheid, meer ia dan een parade in uniform. Natuurlijk zal dit iets ook werkelijk maar iets zijn, omdat het in het bestek van een kranten artikel niet mogelijk is, ook maar bij benadering alles op te sommen, wat omtrent deze afdee ling, die groot en ^bloeiend is en welker geschie denis vrij omvangrijk'mag worden geacht, op te sommen is. Als bewijs van dit laatste kunnen we aanvoeren, dat een boek van meer dan twee honderd bladzijden noodig is geweest, door een van de leden geheel met de hand geschreven, om alléén het belangrijkste op te teekenen, van wat in al die jaren is geschied. Op den duur werd de Volksbond, die tot nu toe een organisatie was voor alle standen, een zuivere arbeidersorganisatie, mede door de op richting van de Hanze te Alkmaar in 1907 en de oprichting van een Handelareizigenverëeni- ging. Ook in Alkmaar had men in de volgende jaren wej eens moeilijkheden over bet feit, of de vakorganisaties niet boven de standsorgani- satie stonden. Aan de wrijving, die over dit punt bestond, werd een einde gemaakt door een Bist schoppelijke mededeeling, waarin de taak van de vakvereenlgingen en die der standsorganl- satie nauwkeurig werden vastgesteld. Een van de vurigste wenschen van de afdee ling Alkmaar was een eigen huls. Maar zooals het meer gaat met vurige wenschen, ook deze moest lang op zijn vervulling wachten. Reeds in 1900 werd over de stichting van een eigen ge bouw gesproken en nadien ook nog vele kee- ren. In 1911 heeft de KBA. een rapport uit gebracht, waarin werd gezegd, dat het niet wenscheljjk was, dat een vereenlglng de exploi tatie van een gebouw op zich nam, en dat het tfeter was dit apn een Naamlooce Vennootschap over te laten. Besloten werd toen, dat de Volksbond in samenwerking met andere organi saties een gebouw in exploitatie zou nemen. Het eerste tehuis werd in het perceel Bier kade 9 ondergebraeht. De eerste vergadering in dit „eigen huis", dat Intusschen slechts ge huurd was, werd op 16 Juni 1913 gehouden. Een andere lang gekoesterde wensch was: een arbeidsbeurs. Deze werd eindelijk gesticht in 1913, terwijl in 1914 de kwestie van een zieken fonds in bespreking werd genomen, nochtans zonder direct resultaat. - 1 Dank zij de aansporingen van Rector Clarijs werd in 1901 een spaarbank opgericht, die spoe dig in bloei toenam en in 1914 een totale inleg - som van ƒ30.000 had. In 1903 bedankte de heer J. J. Bak als voor zitter en deze werd opgevolgd door den heer P. Messelaar, die twee jaar op den voorzitterstoel bleef en toen werd opgevolgd door den heer P. A. Fransen. De eerste sociale cursus werd in 1904 ge houden, terwijl in hetzelfde jaar voot gesteld werd te bevorderen, dat ook mln-vermogenden in het Katholieke ziekenhuis werden opgeno men. Dit voorstel had tot gevolg, dat de St. Catharlnavereeniging, welke reeds in de St. Dominicusparochle bestond, ook in de St. Lau- rentiusparochie werd opgericht. In het ge noemde jaar werd eveneens „Winterzorg” op gericht, welke instelling In een groote behoefte voorzag, terwijl in 1906 ten huize van den voor zitter een Informatiebureau voor goede kost huizen werd gevestigd. Zeker past mjj ook een woord van waardee ring ten opzichte van uw opzichter den heer De Hoop. Bij de aannemers denk ik in de eerste plaats aan de firma Sievering en Reehuis, welke op zoo kundige wijze de uitvoering van dit groot- 50he werk hebben gedaan en zeker gaan mijn i Juli, toen de heer Sievering Jr. op zoo nood lottige wijze zijn Jonge leven moest verliezen. Veel hoopvols voor familie en werk is toen in eens vernietigd geworden. Voorts denk ik aan den heer Joh. Raedeker i wiens hand als beeldhouwer 'eisteen met wapen afkom- Mr. de Lange, de voorzitter van de 8 Octo- bervereenlging zei, dat het niet alleen een blijde dag was voor de politie, maar ook voor de burgerij. Spr. was zelf daarover ook verheugd en bood namens zijn vereenlglng een stoffelijk bljjk van belangstelling aan. Voorts zei hij, dat zijn vereenlglng ook de politie ziet als een vereenlglng, waarvan de commissaris den voor zitter is, die voor het heil van zijn vereenlglnc opkomt. Het feit, dat de Alkmaarsche pollpe zoo kan worden beschouwd was een bewijs jnn de goede verstandhouding, die tussqhen gerij en politie in Alkmaar bestaat. Spi uiting aan zijn verheugenis over het feil de vereenlglng, die de politie is, nu een nieuw .Clubgebouw” kreeg. Dit clubgebouw zal door de Sternaarder» wor den beschouwd als een centrum van het ge meenschapsleven. Spr. eindigde met den wensch dat de politie nog vele jaren haar voortreffe lijke'diensten aan de Alkmaarsche burgerij zal bewijzen. Tenslotte werd nog gesproken door den heer v. d. Laan, commissaris van politie te Zaan dam en oud-inspecteur te Alkmaar, die na mens de collega's uit den wijden omtrek de Alkmaarsche politie hartelijk feliciteerde, en door den heer F. Ringers, commandant van de Alkmaarsche Brandweer, die de aandacht ves tigde op de nauwe verbondenheid tusschen politie en brandweer, hartelijke woorden van gelukwensch uitte en een fraai bloemstuk aan bood. Door de burgemeester werden hierna alle sprekers hartelijk bedankt. De geultte woorden beschouwde spr. als een weerklank op zijn eigen woorden, in het begin gezegd. Spr. con stateerde twee mooie dingen: Alkmaar was een prachtig gebouw rijker geworden en Alkmaar heeft een politiekorps, dat op kundige en juiste wijze voor z'n welzijn zorgt. Spr. dankte voor dit laatste de politie aller hartelijkst en hoopte, dat zij haar taak altijd zoo goed zou waarnemen. (Applaus.) Op 14 Juli 1885 werd de „Volkskrlng opge richt, waarvan bestuursleden waren J. J. Bak, R. Snel, N. J. Obdam, J. A. Mannes, P. A. Fran sen, J. Doppens en C. van 't Hoff. De ve/êenl- glng telde bij de oprichting ongeveer twintig leden en na ongeveer een jaar honderd l^den. 37 September 1896 heeft de Centrale Adviseur van den R. K. Volksbond, Mgr. Konings, de Alkmaarsche Volksbondafdeellng officieel op gericht, terwijl het definitieve bestuur op 15 Januari 1897 gekozen werd. Het bestond toen uit P. Messelaar, P. J. Boom, A. Kusters, J. J. Bak, P. A. Fransen, B. A. Al, J. A. Coppens en C. van 't Hoff, terwijl kapelaan J. P. H. Ra makers tot geestelijk adviseur werd benoemd. Reeds aanstonds werd de afdeeling „Hulp in nood” opgericht, terwijl men ook een onder steuningsfonds in het leven riep, dat reeds aan stonds 100 leden telde en begon met een kapi taal van 120, overgebleven van den opgeheven „Volkskrlng”. Het ledental, waarmede men begon en waar in ook de leden van den „Volkskrins” waren opgenomen, telde ongeveer 300. Het voorzitterschap werd in de jaren van 1911 tot 1918 waargenomen door den heer Jb. Baart. Het ledental ging hard vooruit, soms met honderd tegelijk. De eerste gesalarieerde ambtenaar was de heer G. van Veen, die in 1919 werd aangesteld. In dat zelfde jaar werd aan de sociale zorg een nieuwe bijdrage gevoegd in den vorm van de instelling „Weduwensteun”, terwijl een jaar later een werkloozenkas voor ouden van dagen werd ingesteld. Een groot feest werd gevierd in September van 1931, toen de afdeeling Alkmaar haar vijf en twintlg-jarig bestaan herdacht. Ter gele genheid van dit feit werd door ons blad een speciaal feestnummer -uitgegeven, waarin tal van bijdragen van vooraanstaande VoUcsbond- menschen waren opgenomen, alsmede een be knopte geschiedenis van de eerste 35 jaar. Dit zelfde feestnummer is nu voor ons een bron, waaruit wij tal van gegevens» kunnen putten. Zoo hard als het ledental tijdens de oorlogs jaren en de jaren vlak daarna was vooruit gegaan, zoo hard ging het in de latere Jaren achteruit. Dit was in het geheel niet vreemd, doordat in de eerstgenoemde jaren velen lid waren geworden om er direct beter van te worden en dezen later, toen dit niet zoo hard meer ging, de organisatie weer in den steek lieten. De dag van gister was voor de stad Alk- madr een bijzondere dag. Immers, het nieu we politiebureau, dat niet’ alleen tot dienst baarheid bestemd is. maar ook een repre sentatieve functie heeft en zoodoende een tweezijdig algemeen belang beteekent, werd geopend. Bij deze opening, die een plechtig karakter had, waren tal van auto riteiten uit Alkmaar en omgeving aan wezig. In de laatste 10 jaréh en daarvóór zelfs is dan ook meermalen de nieuwe inrichting van een politiebureau overwogen, maar al de plan- f holler, nen liepen op niets uit, zoodat ten slotte zelfs de werd gedacht aan uitbreiding van het bestaan de bureau in den tuin van de openbare lees zaal, waarmede een bedrag van f 25.000 ge moeid was. Een oplossing werd in deze niet gevonden, totdat eigenlijk een nieuw gezichtsveld werd geopend door het braak blijven liggen van het overschietende terrein aan - het Hooge Huijs van de N< ▼ensverzekering Mij. in de,St. Laurensstraat een geheel nieuw stadsjoeeld had ontplooid. Uit architectonisch oogpunt bleek het noodzakelijk, een bebouwing van dit terrein in ernstige over weging te nemen. Een uitkomst in deze moeilijkheid bracht de Instelling van het Werkfonds In April 1934, speciaal, beoogde de werkverruiming te **vorderen door beschikbaarstelling van de noodlge fondsen yag Rijkswege, die voorloopig niet rentedragend zouden zijn, maar overigens *n 49 jaar zouden moeten worden afgelost Mijnheer ^Kropholler, ik kan mij voorstellen; dat deze dag voor u beteekent - een dag ran glorie. Zooals u eerst in gedachten alles op pa pier hebt uitgewerkt en uw geheelen persoon gaf aan een bouwwerk, dat uw volle aandaclit vroeg, zoo ziet gij het thans geheel voltooid voor u. De groote kunde, waarover gij als ar chitect de beschikking hebt, te door u in dit grootsche werk aangewend voor de totstand koming van dit machtig bouwwerk, dat de eeuwen zal trotaeeren en zal getuigen van het geen de architecten van de twintigste eeuw hebben geschapen. - wensch In vervulling te doen gaan en dank baar gestemd waren jegens de Regeering, welke tot Instelling van het Werkfonds was overge gaan. Op 3 September d.a.v. vereenlgde de Raad zich met onze voorstellen. Op 16 October 1935 had de aanbesteding plaats, welke echter, zooals bekend, hooger moeAh-r toau^r*, vereenvoudigingen aangebracht, zoodat ten slotte het werk voor een bedrag van f 89.593 kon worden opgedragen aan de aannemers Sie- merink en Reehuis te Wlerden. Op Maandag 4 November 1935 werd met het werk een aan vang gemaakt en op 7 October kon het werk worden opgeleverd. ren siotte kom Ik aan de gebruikers van dit gebouw: het geheele politiecorps, van den Commissaris van Politie af tot den jongst aan- gestelden agent toe. Een nieuwe periode zal thans voor het ge heele politiecorps aanbreken, waardoor 'de werklust en ijver zeker in alle opzichten zullen worden bevorderd. Gjj, mijnheer Walraven, hebt u speciaal in gespannen, om in overleg met den heer Krop- het gebouw te doen beantwoorden aan de etechen, welke men tegenwoordig stelt aan een modern Ingericht politiebureau. Geen moeite te u daarbij te veel geweest en zeker mag de doelmatigheid van het gebouw grooten- deels op uw rekening worden gebracht. Aan het slot van mijn rede wil ik thans het nieuwe politiebureau officieel overdragen aan den Commissaris van Politie en verklaar daar mede het gebouw voor, geopend. schen van hst Werkfonds tegemoet was ge komen. De President van de Alkmaarsche Rechtbank. Mr. Holsteijn zei het een belangrijke gebeurté- nte te vinden, dat de Alkmaarsche politie dit prachtige gebouw tot haar beschikking kreeg. De zware en moeilijke taak van de politie maakte het noodzakelijk, dat zij deae naar behooren en in een goede omgeving kon vervullen. Het nieuwe gebouw kwam hierin tegemoet en het zou zeker een steun zijh bij het dagelijksch werk en een aansporing tot grooten ijver. Spr. wenschte den burgemeester, den commimsris en het politiekorps geluk en sloot zich aan bij de hulde, die architect Kropholler was ge- bracht. De Officier van Justitie, Mr. Hümans, wenschte het gemeentebestuur en het politie korps eveneens geluk met dezen heuglijken dag en hield een geestige beschouwing óver zijn zienswijze omtrent het uiterlijk van het nieuwe gebouw, dat hjj in zijn geheel beschouwde als een waarschuwing voor hen die verkeerd willen en als een gids op het rechte pad. Jhr. van Foreest, burgemeester van Heiloo, sprak namens de burgemeesters van de bul- eveneens woorden van geluk- zel, dat de buitengemeenten nogal eens met Alkmaar en zijn politiekorps te maken hadden en dat zjj, nu de politie zoo perfect Ingericht is, met nog meer gerustheid zich pnder de hoede van Alkmaar kunnen stel len, want Alkmaar waakte over de geheele streek. Dr. Mol wenschte den burgemeester commissaris namens de hoofden van de takken van dienst hartelijk geluk en hoopte, dat het nieuwe gebouw nog vele jaren zijn dienstbaar heid sou kunnen bewijzen en bood een fraaie l- bloemenmand asm. De heer SUkkel sprak woorden van geluk wensch namens de Vereenlglng voor Vreemde lingenverkeer en bood een pasu- „Kropholler- stoelen” akn voor de hall.- Dow het Werkfonds werd het plan voor de «Ichtlng van een nieuw dienstgebouw In gunsti- 8* overweging genomen. Het spreekt van zelf, het plan Kropholler naar voren werd ge- oezeht, maar met deze restrictie, dat het al- *en zou beoogen de noodzakelijke huisvesting de politie. Dit bleek dan ook dul- uit de voorloopig beschikbaar gestelde Pedragen. Voor den bouw zou plm. f 80.000 **den gevoteerd, mitsdien een bezuiniging van I 50.000 en voor de inrichting 6.000 In plaats ’’•O den oorspronkelijken opzet van 10.000, *°odat slechts drie-vljfde van de oude ramings- “«ten zouden kunnen worden besteed. fcee«ttth?n weO^ouderT op 1 landsch fabrikaat.’Aan den bouw zelf was 7M Niet alleen een politiebureau in denzelfden •tljl, doch ook een overspanning in de St. Lau rensstraat door een poortgebouw, ter hoogte ?zn het Prinsenhof, zou een sieraad worden voor dit stadsbeeld. Dit eerste ontwerp kwam op 30 Juni 1931 in behandeling bij de Com missie voor openbare werken, die haar oordeel weliswaar opschortte, maar zich toch in prin cipe uitsprak voor de bebouwing van het ge- meenteterrein aan het Kerkplein met een bij de omgeving passend openbaar gebouw. Het plan Kropholler, zooals dit genoemd werd, Neef liggen en de tijden werden moeilijker, eoodat de kans, om ook de noodlge gelden Beraamd op 130.000 te vinden, steeds klei ner werd. Zoo stonden de zaken, toen Ik In Januari 1934 mijn intrede deed als burgemeester en bij het eerste bezoek aan het politiebureau was mij *el heel duidelijk gebleken, dat een andere en hetere huisvesting zeker ook in deze tijden teen luxe kon worden genoemd. 'erschlllende onder-aanne- de taïlooze arbeiders, die hun krachten aan het werk hebben gegeven. Ook onze eigen directeuren van Bouw- en Woningtoezicht, gemeentewerken en UchtbedrU- ven hebben medegeholpen en belangrijke ad viezen en diensten gegeven. En daarom wil ik dan ook aan allen die op eenlgerlel wijze hebben medegewerkt aan de totstandkoming van dit gebouw namens de ge meente mijn welgemeenden dank uitspreken. De heer Talma, die het Werkfonds vertegen woordigde, wenschte het gemeentebestuur en de politie van harte geluk met het. nieuwe ge bouw en zei het gebouw niet alleen te be schouwen als een huisvesting voor de politie, --- -- maar ook als een aanwinst voor het stads- gen VBn chlef 8c9ut Baden Powell, schoon van Alkmaar. Spr. gaf nog een kort overzicht van de medewerking, die het Werkfonds bij den bouw had verleend en deelde mede, dat ongeveer 16.000 arbeidsloon in den bouw begrepen was, terwijl het indirecte loon de fabricatie van de noodlge materialen en onderdeelen op een gelijk bedrag moest worden geschat Om ook dit loon zooveel mogelijk aan Nederland sche arbeiders ten goede te laten komen, was zooveel mogelijk gebruik gemaakt ran Neder- Naast de groepen, die het gewone verken- nerswerk beoefenen, zijn er nog de B. E. of „bijzondere elschen” groepen, die tot doel heb ben lichamelijk onvo(waardlge Jongens op te nemen. Zij verrichten daardoor voornamelijk haar werk onder langdurige bedpatlënten In ziekenhuizen en sanatoria, onder blinden, doo- ven e. d. Deze groepen heffen het minderwaar digheidsgevoel, dat Velen dezer jongens hebben, op en brengen licht en zon in hun leven. bestaan helaas nog vele misverstanden ten aanzien van de padvlndersbeweglng en om nu den Alkmaarschen ingezetenen 'n Indruk te Onder de velen, die zich tegen twee uur In de groote hall van het nieuwe gebouw aan het Kerkplein hadden verzameld, bevonden zich Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, raadsleden, leden van de Rechterlijke macht, leden van de Balie, burgemeesters van om liggende gemeenten, commissarissen van po litie van eenige belangrijke steden in Noortl- Holland, de oud-lnspecteurs van Alkmaar, de heeren Dreeuws, Zoll en Bakkum, hoofden van takken van dienst der gemeente Alkmaar en vertegenwoordigers van V. V. V., Kamer van Koophandel, 8 Octobervereenlging, maar en andere organisaties. Bloemstukken waren er van den Burgemees ter van Alkmaar en wel in drievoud, n.l. een voor de kamer van den Commissaris, een voor de kamer van den Inspecteur en een voor de kamer van de Adjunctlnspecteurs; voorts van de N. H. Levensverzekering Maatschappij, de Ver- eenlging Hofplein, van de familie Walraven, Burgerwacht, Brandweer, Hoofden van takken T v^Xhmendrie partlc.ulie.ren' grachten even tenTg kaa^ de twXde’hritWan Voorts waren er verschillende geschenken, waarvan we vermelden een fraaie eikenhouten bank voor de hall, geschonken door het politie korps. Ter gelegenheid van de feestelijkheid het gebouw met fraaie tapijten versierd. De burgemeester. Jhr. F. H. van Kinschot, hield een rede, waaraan wjj het volgende ont- leenen Het is mij een voorrecht u allen namens het gemeentebestuur van Alkmaar een hartelijk welkom toe te roepen in ons nieuwe politie bureau. Alle aanwezigen zullen uit eigen ervaring het wel met mij eens zijn, dat de noodzakelijkheid van een verandering van het bestaande politie bureau bijzonder urgent was. Het is mij geble ken, dat de oud-Alkmaarders niet anders dan het oude bureau gekend hebben, zoodat daar uit wel duidelijk is, dat tusschen het stadhuis en het politiebureau een band van jaren her heeft bestaan. Maar het was zonder twijfel een band geworden, welke van politiezijde als ■n knellende kon worden beschouwd, al werden van gemeentewege in den loop der jaren di verse verbeteringen aangebracht en uitbreidin gen gemaakt. De geniale Engelscbe Bekeerling Kardinaal Newman zeide eens in een nachtelijke toe spraak. die hjj hield voor mannen in een der hoofdkerken van Londen: „Mijne Vrienden ik vraag u vannacht een kwartier stilte voor God en uw onsterfelijke ziel.” Den volgenden morgen kwam een jonge man tot hem en zeide: „Eminentie, ik heb dezen nacht voor T eerst in mijn leven eens ernstig nagedacht over God en mijn onsterfelijke ziel en het heeft mijn leven gewijzigd!” Katholieke Middenstanders wij vragen dit jaar twee dagen stilte voor God en uw onsterfe lijke ziel in het Bt. Canlalus-retraite-huls te Bergen! Het zal uw leven wijzigenI Bü het koortsig tempo van het drukke. Jach tende leven heeft de mensch nauwelijks tijd om In zich zelf te keeren. De moderne mensch heeft hemel en aarde doorvoracht, de afstanden der hemellichamen gemeten, de diepte der zeeëh gepeild, zich selven echter peilt en doorvoracht hjj minder dan ooit! Alle raadselen der natuur heeft hij opgelost, voor het groote raadsel van eigen wezen en het huiveringwekkend probleem der eeuwigheid heeft hij geen aandacht!.... Telescoop en microscoop ontsluieren hem dagelijks nieuwe geheimen; met röntgen-stralen doorlicht hij zijn beenderenstelsel, maar hoe weinigen belichten eigen ziel om er Gods Beeld en Wezen in te speuren! „Waarom houdt gij niet gedurig een spiegel „voor uw ziel, vroeg eens de heilige abdis Rade- „gundls aan haar geestelijke dochters.” Men zou deae vraag aan menigeen van ons kunnen stellen. Bij de Jachtende vaart van dit haastige le ven; onder de concerten en redevoeringen die door het radlo-apparaat over ons losstcr- men, vernemen wij nauwelijks meer de stille stem van Gods genade, die ons toefluistert, dat God alleen eeuwig en onsterfelijk is onze ziel. Welnu de as. Mlddenstandsretralte noodlgt u uit: Kom en rust wat! Het leven is kort. Het leven te ernstig. Het leven is vergankelijk. „Quand en vielllit,” schreef René Basin. kort voor zijn dood, „tout en ra mals Dieu vient." „Als men oud wordt, gaat allee voorbij, maar God komt nabij!” Eerst als men ouder wordt leert men bet aardsche naar zijn ware waarde schatten, en den diepen zin verstaan van dat diepzinnig woord van den Christus: „Slechts één ding te noodzakelijk.” (Luc. X 43). Het leven belooft wel veel maar geeft dikwijls zoo weinig: veel schaduw, weinig licht, veel leed, weinig vreufcde. veel teleurstelling en maar weinig geluk! Alles gaat voorbij. God komt nabij! En mét God, de groote afrekening: de ver antwoording! Daarom dan een retraite gehou den en de balans opgemaakt, want God is eeuwig en onsterfelijk uw ziel! Deae retraite zal warden geleid door den Z.E, Directeur zelf. Pater v. d. Maagdenberg, aan wien velen uwer zulke onvergetelijke herinne ringen bewaren. Ze begint Zondagavond 35 Oct. en eindigt Woensdag 26 Oct. des namiddags te 2 uur. Wie dit jaar kan, moet het niet uitstellen tot het volgend jaar, want: „OU zijt niet eens zsker van den dag van morgen." (Jac. IV—14.) RECTOR O. VIS. Algemeen Adviseur. Ik geloof, dat In deze de groote stuwkracht is geweest mijn ambtsvoorganger in deze ge meente, Mr. W. C. Wendelaar, die met zijn kennis van het stadsschoon een zeer fraaie op lossing voor oogen had, welke door den ar chitect van het Hooge Huijs, den heer Krop holler te Wassenaar, op zoo kundige wijze was ontworpen. -.w-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 17