STADSNIEUWS Er wordt recht - gesproken Alkmaar, 21 Oct. Alle hens aan dek De verduistering bij de fa. Eecen DE UREN GAAN V O O R B IJ ALKMAARSCHE RECHT-, BANK Va WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 Agenda Film A Zonderlinge vader De party-grondwet RAADSVERGADERING Op Donderdag 29 October HET PAARD SCHROK DE HEER A. BAKKER Over 75 ras-leghorns EEN ROEKELOOZE FIETSER Schapen-export Zuid-Afrika Ze witten het niet Harmonie St. Caecilia Rondvraag ROODS KRUI BURGERLIJKE STAND L( Noodzakelijkheid van eenheid Fietsendieven hebben zich te verantwoorden Nadere bijzonderheden over de bekentenis van den bedrijfs leider Kon. Erk. Schietvereeniging „Nimrod” Bedankt als regent van het Centraal Ziekenhuis Als vader en zoon ruzie hebben Je kunt gekke dingen beleven La doet wet „Ieder, die het beginselprogram van de Staatsparty kent, loopt niet meer weg” - Een moeilyk geval EXTRA-HULP WERKLOOZEN DE 1080STE EN 1081STE HOND S<OLLECTE - Cem. Radio-programma Nog een die een kans kreeg Apothekersnachtdienst Uitspraken „Spook te koop.” Alle - DSaiimlsa n October 2120—3140; tag» tot het betoog van HOOFDSTUK XVHI Maar hy te toch ta Ltaerolles? f I i 'J O UIT HET FRANSCH VERTAALD DOOR CHRISTINE KAMP Na de succesvolle Jubileumschietwedstryden van de Kon. Erk. Schietvereeniging Nimrod zal hedenavond om 7 uur de offlcieele prijsuitrei king plaats hebben in 1 Wapen van Heemskerk, Breedstraat. prt he1 De verdediger Mr. Dwars'bestreed de meening van den Officier en vroeg verdachte nog een goede kans te geven. Uitspraak op 27 October. De zijn raid gesp vraa broo stral De voorzitter mr. de Kort. Tijdens de discussie na de rede gaf Mr. de Kort op verzoek van den voorzitter een uit eenzetting van de werkloosheidsbestrijding. Een zeer gek geval deed zich voor met den verdachte J. B. uit Wervershoof, die ongeveer een maand In voorarrest had gezeten en nu terecht stond wegens diefstal van 110 ten na deele van zijn'vader. Jan was door zijn bloed eigen vader aangeklaagd. De vader en de broer van verdachte, die als getuigen moesten ver- Hi deae tH< ke 1 de i neer had bij goed medi opzii La voor ondi de a ta da zó vc Hj kr Na hlek vtaei bond D tot vim stee reg» geei veri pro< brie die ven Nee rede zelf hy i drai M E tuin Jaai Haa I n II GetrouwdHendrik Bom en Elizabeth Haring; Harrnen van Zwol en Adriana Roemer. Overleden: Johann Bernard Heinrich Wlllers, wedr. van Anna Maria Eenhorst, 83 j.; Catha rina Cornelia Wetters, wed. van Cornells Tim mer. 74 j. Oi best inste ring wikk BI de e voor king men er o bete: De Na van aanc glas’ Ol het zulle biUii vent In rechl del-, mij), tredi tot j Ve teft f terlji voort over hadd ken. He het i Vo voor oblig gepls wet i Beleg Uil Ev teur der oord, He het t Mi nnj Uil N. te Dinsdag door de Alkmaarsche poli tie naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten, mj staat onder behandeling van een geneesheer, wQl zijn toestand zeer beklagenswaardig is. De man moet in de laatste dagen gees telijk en lichamelijk zeer hebben geleden, want hy te een menscheiyk wrak geworden. verduisteringen aal kunnen achterhalen. N. heeft voorts bekend het geld Inderdaad 1 gebruikt te hebben voor het wedden op paar den. De weddenschappen werden vooral afgeslo- ten in een café te Alkmaar, waar meerdere Wedders en bookmakers tezamen plegen te ko- - men. De gedetineerde K. H. uit Grootebroek stond terecht wegens diefstal van een flets ten na deel* van W. W. Scholte, koopman te Helloo. In de zitting van de Meervoudige Strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar stond het eerst terecht de gedetineerde W. E., die te Enkhuizen op 13 April een fiets had ge stolen ten nadeele van den landarbeider -T. Balk en op 31 Augustus den verzekeringsagent D. Het Crtals-Comité-B brengt onder de aan dacht van belanghebbenden, dat aanvragen om extra-hulp voor kleeding, dekking en schoeisel voor werkloozen vóór 1 November a.s. schrifte- beroep. Etsch 200 boete, uitspraak: conform. Hjk kunnen worden ingediend onder opgave van het aantal inwonende kinderen. Voor zoover de georganlseerden betreft, be- hooren de verzoeken om extra-hulp te wor den ingezonden aan het bestuur van de des betreffende vakorganisaties, terwijl ongeorgani seerden hun verzoekschriften dienen te adres- seeren aan het Crisis-Comité-B, Stadhuis. Nadrukkelijk wordt opgemerkt, dat slechts zij, die in de steunregeling voor werklooze ar- v beiders zijn opgenomen of bjj de werkverschaf- flng zijn geplaatst, voor zoover zij in dit jaar zonder vergunning van politie, hooger beroep. 8 maanden of langer werkloos zijn geweest. Kan- voor extra-hulp In aanmerking kunnen komen. Verzoeken van hen, die aan deze voorwaar den niet voldoen, of die dit jaar reeds extra- hulp van het Comité ontvingen, worden zon der meer ter zijde gelegd. Llserolles per rijtuig naar haar zoon zou kun nen gaan. Bjj het passeeren van een garage op de Ka- naalkade, waar juist een motorrijwiel, waaraan de knalpot ontbrak, werd aangeslagen, schrok een paard zoo hevig, dat het een zijwaartschen sprong maakte en tegen een juist .van tegen overgestelde zjjde naderenden vrachtauto terecht kwam. Tengevolge hiervan brak het lemoen van den wagen, waarvoor het paard gespan nen was. Het paard verloor een paar hoefijzers, terwijl de carrosserie van den vrachtauto be schadigd werd. 'V Aan het bureau van politie zijn Inlichtingen te bekomen over een zwarten" ruigharigen hond, een soort bouvier, alsmede een klein bruin hondje, welke dezer., dagen op straat zjjt> opgevangen. Het begtasetprogram is de grondwet van deze partij en ieder, die dese grondwet kent alle Katholieken behooren haar te kennen zal niet spoedig van de partij wegioopen. de Kort had als titel voor zijn rede hens aan dek De R. K. Staats- bjj alle groepen van de bevol- Vrijdag 23 October, zal de jaariyksche collec te voor het Roode Kruis worden gehouden. Het bestuur der afdeeling Alkmaar zou gaarne zien, dat zeer velen van deze gelegenheid ge bruik maakten hun bijdrage te geven en het daardoor mogelijk te maken, dat het Roode Kruis zijn zegenrijke taak kan blijven vervul len. Collectanten (trices) kunnen zich opgeven bij mevr. Cohen Stuart, Wilhelmina laan 28, alhier, terwijl men zich als lid bij den secretaris, Nas- saulaan 39, alhier op kan geven. Het bestuur der Harmonie „St. Caecilia” ver zoekt ons te berichten, dat hedenavond gean repetitie wordt gehouden. De Zondag- en nachtdienst zal in de wéék van 18 tot en -met 24 October worden waarge nomen door de apotheek van den heer H. J. F. Wanna, Rltsevoort 5. Bioscoop Hannspüe: dagen 7.30 uur. City: „De gevangene van het haaieneiland.” Alle dagen 8 uur Victoria: Theater: „MeriJntje GUaen'a Jeugd.” Alle dagen 7.30 uur. Gisteravond sprak Mr. M. de Kort, leider van het partijbureau In het Patronaatsgebouw aan bet Vamébroek voor de afdeeling Alkmaar van de R. K. Staatspartij. De opkomst van de Katholieke kiezers en klezeressen was niet overmatig. De vergadering werd geopend door den voorzitter. Mr. A. J. M. Leesberg, die Mr. de Kort met een kort woord inleidde. Mf. gekozen: Partij si king niet gelijk aangeschreven. De party Is echter nog weet vitaal als voorheen, hetgeen zij te danken heeft aan het feit, dat de Katho lieke Staatsparty een beglnselparty is. Voorts moet men de zwakke plekken in een afdeeling opzoeken en ae verbeteren met alle mogelijke'hulpmiddelen, waarvan de lectuur niet vergeten mag worden. Niets mag worden verteuimd, opdat men den ko menden stryd In volle kracht tegemoet kan treden. Spr. wilde deze gedachte weergeven aan allen, dat leder een leekenapostolaat moet beoefenen om de wereld van verder- feiyke Invloeden 'te redden. We kunnen dit doen door naast de maatschappy de kerk te beschutten. We moeten de men- achen binden aan de kerk door onze maat schappelijke en politieke beginselen. Hy die zich daaraan onttrekt pleegt verraad. Maar degene, die zijn best heeft gedaan kan peggenwij hebben gewacht, wy hebben gezwoegd, laat nu .kómen wat komen wil. (Applaus). Verdachte erkende het gepleegde feit en zei zonder geld van de Hoomsche kermis te zyn gekomen en toen, om aan geld te komen, de fiets te hebben weggenomen om te verkoopen. De reclasseerlngskansen werden niet groot ge acht, maar toch adviseerde de heer Wiggers het nog eens te probeeren. De Officier vond het boter aan de galg ge smeerd het met dezen verdachte nog eens te probeeren. Verdachte had reeds zooveel kansen gehad, dat een nieuw experiment niet wensche- iyk was. Hij eischte daarom één jaar gevange nisstraf. De Texelsche veehouder J. Eelman, die er een hoenderpark op na houdt van echte ras leghorns, merkte op een kwaden dag In de lente van dit jaar, dat plotseling 75 hennen van een zeldzaam goéd soort waren verdwenen. Een poosje later ontdekte hy by zyn buurman, den Duitschen schoenmaker J. A W. Z„ een geiyk aantal witte leghorns van dezelfde prach tige kwaliteiten als by had. Het vermoeden rees, dat die hennen by zyn nabuur wel eens de zyne konden zyn. Aangifte van kippen- dlefstal volgde en zoo had J. Z.'zlch nu te ver antwoorden voor de rechtbank. In totaal waren niet minder dan zes getuigen k charge en twee getuigen k décharge gedagvaard, zoodat het een zeer langdradig verhoor werd. Tydens dit ver hoor werden tal van technische vraagstukken behandeld. De Officier meende uit de verhoeren te kun nen opmaken, dat verdachte, die ontkende, zich wél degeiyk aan dezen grooten diefstal had schuldig gemaakt en eischte ƒ100 boete of 50 dagen. De verdediger, Mr. Crevecoeur, achtte geen voldoende bewyzen voorde schuld van beklaag de aanwezig en vroeg vryspraak. Uitspraak op 27 October. Wynand van D-, tuinder te Heemskerk, over treding reglement Slerteeltoentrale, hooger be roep. Elsch 50 boete, uitspraak: 10 boete. Petrus H., autobuschauffeur, beschuldigd van z.g. snyden by passeeren, hooger beroep. Elsch vryspraak, uitspraak conform. Heine L. en Berend de Vr., arbeiders te Wie lingen, mishandeling. Elsch 1 maand gevange nisstraf. vryspraak. Johanna C., verlofhoudster te Den Helder, toelating van vrouweUJk personeel In haar café Normandié 8.20—8.05; Parijs Radio 1120—13.06; 15 ten nadeele van Deen. Verdachte had de fiets aan een ander verkocht. Getuige Balk verklaarde, dat de In de rechts zaal aanwezige flets de zyne was. Getuige D. zei, dat hy, toen hy in een Iet wat aangeschoten stemming was ter gelegenheid van de kermis, door verdachte naar huis was gebrafiht en later had bemerkt, dat hy zyn portemonnaie met 15 kwyt was geraakt. De Reclasseeringsambtenaar achtte de kan sen'op reclasseering niet geheel ongunstig. De Officier, Mr. v. d. Peen de LUle, wilde den verdachte de gelegenheid geven om uit -de ge vangenis te biyven en eischte één jaar gevan genisstraf Voorwaardeiyk, met een proeftyd van drie jaar en met oplegging van byzondere voor waarden. Uitspraak 27 October. genls tegen hun broer te willen afleggen en niets liever te jien, dan dat alles maar blauw blauw werd gelaten. De vader zei, dat zyn zoon berouw had getoond, terwyi deze nota bene voor de rechtbank vlakweg alle schuld ont kende. Tusschen een vrachtauto en een wlelryder vond op den hoek Boterstraat-Langestraat een aanryding plaats. De vrachtauto kwam uit de Boterstraat en wilde linksaf de Langestraat inryden. Van uit de richting Groote Kerk na derde met groote snelheid de wlelryder. Een .botsing kon niet meer worden voorkomen. De wlelryder bekwam een hoofdwonde, terwijl aan auto en rywiel schade ontstond. Door de politie werd procee-verbaal opgemaakt. Men schryft ons: Dinsdagmorgen zagen we "n iftBlrydenden auto de Handelskade te Alkmaar passeeren, waarop by wyze van reclame vermeld stond Schapen- Export Zuld-Afrlka. Ons indenkende hoe van veehouderszyde ge protesteerd Is tegen den aanstonds hernieuwden invoer van Deensch rundvleesch, vroegen wy ons af. zou nu Zuld-Afrika®onze schapenhouders weer gaan belagen met schapenVleesch? Een Informatie „by een wel Ingelicht adres, bracht echter een veel meer verheugend feit aan het licht. De bedoelde auto <was op weg om rammen op te halen, welke heden in quarantaine moesten worden gesteld te Hoek van Holland met het doel deze te exporteeren naar Zuid-Afrika. Een voor enkele jaren naar de Landbouw Hoogeschool te Stellenbosch (Kaapkolonie) gezonden ram heeft daar dermate de aandacht getrokken, dat voor korten tyd door het Kaap- sche Gouvernement aan prof. J. W. F. Reimers, vroeger by onze fokkers algemeen bekend als goed veekenner en landbouw-joumalist. thans professor te Stellenbosch, opdracht werd gege ven een 8-tal beste Texelsche rammen te koopen. Onder leiding van den heer Jn. Süp, secr'. van het Texelsch Schapenstamboek werden dezer da gen verschillende fokbedryven bezocht en ten slotte de voor het doel (kruising met Merino’s tot het verkrijgen van meer voor expqrt geschikte vette lammeren) meest geschikte vaderdieren uitgekozen. Deze dieren waarvoor gemiddeld f 110 per stuk werd betaald, zullen pas over drie maanden hun bestemming bereiken, aangezien niet tegen staande ^et serieuze uitzoeken en de gezond- heldsattesten van de dierenartsen, 30 dagen qua rantaine in ons land en 21 dagen In Kaapstad geboden biyven. Gehoopt wordt dat de krulslngsresultaten van dien aard zullen zyn, dat ook daar ons nationale schaap de Texelaar als hoogstaand vleeschras naar voren zal komen. Het is voor onze veefokkers in 1936 wel het tweede schitterende succes; eerst ons zwart-bont melkvee naar Engeland, thans ons Texelsche schaap naar Zuid-Afrika. Terecht staande fietsendief nummer twee was J. L, chauffeur van beroep en wonende te Bar- slngerhorn. L. had op 9 Februari en op 3 Maart de fietsen gestolen van den slager G. Acker man en den slager J. Homan, beiden te Alk maar. Verdachte had de fietsen verkocht. De Reclasseeringsambtenaar adviseerde een voorwaardeiyke veroordeeling en het stellen van verdachte onder de hoede van het Leger deé Hells. De Officier wilde ook dezen verdachte ta kans geven gp eischte een jaar voorwaardeUJk met drie proefjaren en byzondere voorwaarden. - Uitspraak 27 October. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag 39 October een ver gadering van den gemeenteraad te beleggen. onmachtig verklaarde. Wat er om haar heen gebeurde, sy merkte er niets van: zy was slechts een hart, dat brak! Opeens werd er aan het hek gescheld! zy richtte niet eens het hoofd op, scheen de ge smoorde uitroepen niet te hooron, ook niet de stappen, het neerleggen van een zwaar voor werp op’ het tapyt in de vestibule, maar Josefa, die heen en weer liep, zich wydende aan de verpleging van bet stervende kind, werd onge rust door die ongewone geluiden en zachtjes ging zy naar het portaal Yocheppa kwam de trap op, bleek en ver- bysterd. „O, juffrouw, als u eens wiet! Myn heer Llserolles wordt op een draagbaar hier gebracht!” Mynheer Martel ra Jiy was op de terugreis, juffrouw. Een mankement aan de machine heeft het jacht genoodzaakt tegenover Biarritz voor anker te gaan.... Toen heeft mynheer Dominique aan den kapitein geseind In welken toestand zyn kind zich bevond. Mynheer is aan wal willen komen, zyn moeder wilde het hem beletten, omdat de zee zoo woelig was. Volgens hetgeen de matroaen vertellen, hebben zy er over ge- Wlelnlg gebrek aan liefde tusschen vader en zoon werd gedemonstreerd in het geval van' den vrachtrijder I. B. uit Den Helder, die fail liet zynde, zyn vrachtauto voor ƒ560 had ver kocht zonder zyn curator daarin te kennen. Hy had dit gedaan zei hl], om de schuldeiSehers te betalen behalve zyn vader, die een vordering van ƒ1000 op hem had en hem. failliet had laten verklaren. De verhouding tusschen die twee was allesbehalve liefeiyk. De getuige, Mr Mulder uit Den Helder, cura tor in het faillissement, verklaarde, dat het actief van verdachte, bulten den vrachtauto om, ƒ45 bedroeg. Het passief wist hy niet nauw keurig, maar gezien de vordering van den vader was dit geweldig veel grooter. De Officier constateerde, dat de vrachtauto eigeniyk het geheele actief ultmaakte. Hy vond het een ernstig feit, wat verdachte had gedaan en eischte tien maanden gevangenisstraf. Mr. Mulder toonde zyn goed hart en pleitte ongevraagd voor verdachte, die gehuwd Is en vader van een klein kind, en die volgens hem oprecht spyt had van zyn daad, welke hy had verricht op aanstoken van zjjn moeder. Ver dachte had tegenover hem eeriyk alles opge biecht. Bevoordeelli# van zich zelf was niet de opzet geweest. j Uitspraak 37 Ocjbber. Waarom hy naar Zeeuwsch-Vlaanderen is gegaan, weet hy zelf niet. Connecties had hy daar niet en hy was er dit In tegenstelling met vorige berichten behalve lang geleden ip Goes, nog nooit geweest. N. schynt er vandoor te zyn gegaan, omdat hy zelf vond, dat het niet langer meer kon. Een rilling liep over zyn ledematen. Ben uur te voren, toen hy de toekomst had gepeild, was Hugo7 Llserolles hem Verschenen als de hinderpaal op den weg naar het geluk. Zou nu het noodlot dien hinderpaal verwy- deren! Hy schaamde zich over de bedwelming, die by die gedachte hem beving. In zyn ziel aooals op den Oceaan waren er golven, die tegen elkander botsten. „Waarom gaan zy er niet In?” bromde Bldegaray. .Zij verliezen hun tyd.... Nu is het niet het oogenbllk om eerst de hand der dames te kussen. Binnen vyf minuten aal de branding beletten er door te komen!” J ■en matroos naderde hen en zei: ,Baas. ik geloof, dat er een passagier is.zeker een of andere fUne heer, die in Biarritz wat achocne boorden wil gaan koopen....” ,,Daar zou hy duur voor moeten betalen,’' beweerde Bldegaray. Het broee, lichte bootje, loegemaakt van het wi oewigd door fligctrtsciw Het Bestuur en de WedstrydcomnJssie hebben gemeend, deze gebeurtenis een feesteiyk ka- I rakter te moeten geven. Alle belangstellenden worden met hunne dames, wier tegenwoordigheid op hoogen prijs Naar wy vernemen heeft de heer A. Bakker, die als vertegenwoordiger der S. D. A. P. Inder- tyd gekozen was tot regent van het Centraal Ziekenhuis, nu na zyn royement als lid van de 8. D. A P., ook bedankt voor dit regentschap. De Weleerw. Pater RUBERG bespreekt het probleem der jongeren. Hoe Is by dezen spr. bedoelt de schoolvrije jeugd boven 1718 jaar belangstelling te wekken voor staatkundige en politieke vraagstukken? Mr. DE KORT meent, dat deze jongeren van alle standen tezamen gebracht moeten worden. In een paar cursusvergaderingen, die gezellig moeten zijn ingericht, worden met hen in groote trekken de voornaamste staatkundige vraagstukken besproken. Dieper op de zaken ingaan kan alleen by kernvorming. De heer ROBERT Jr. vraagt, wanneer de actie met de „Opmarsch" begint. Wel ziet men twist, maar mynheer is toch van boord ge gaan. Het juiste moment was echter toen voorbij en ze zouden met de matrozen in het roei bootje verdronken zyn als mynheer Dominique hen niet te hulp was gekomen. Maar mynheer 1S gewond. Men wilde hem naar het ziekenhuis brengen, maar dat verkoos hy niet!” Josefa luisterde al niet meer. Snel liep zy de trap af en boog zich over hem, die de groote, de beroemde LiaeroUes was en dien zy nog niet kende. Op het strand hadden de matrozen hem zyn natte kleeren uitgetrokken en hem in een wollen deken gewikkeld, zonder het dunne straaltje bloed, dat maar aldoor tusschen zyn lippen vloeide, zou men gemeend hebben, dat hy al was overgegaan tot de eeuwigheid. j De medelijdende blik, die op Item géveetlgd werd, scheen het levensvlammetje aan te wak keren. Hy opende met moeite de oogen en fluisterde: „Margaïta!” „Aanstonds zult u haar zien,” beloofde juffr. d'Uhalde. „Voor het oogenbllk gaan wy u te bed brengen.” Hy liet zich meevoeren als een man, die ge heel uitgeput is, maar toen hy tusschen de witte lakens lag en de dokter, die tegeiyk met hem was gekomen, heen was gegaan na zy voorschriften te hebben meegedeeld, herhaaiae hy: .Margaïta!” Men ging haar halen. Zij gaf geen biyk v«® verwondering, het leek, dat nu haar kind ster vende was, niets haar meer aanging. «Wordt vervolgd.) licht, probeerde dapper tegen de booze golven te strijden, maar weldra werd het duideiyk, dat, aooals de visscher voorzien had, men niet door de branding kon komen. „zy zien er van af!” riep opeens de matroos. Inderdaad kwam het bootje terug naar het jacht, maar genoodzaakt tegen den wind in te manoeuvreeren, kwam het slechts langzaam voort. „Wat moeliyk zal zyn.” zei Bldegaray, „dat is ze weer aan .boord te halen.” Dominique zweeg en niemand om hem heen vermoedde, dat hy de handen in elkaar wrong, zoodat de 'nagels in het vleesch drongen. Het bootje legde elndeiyk aan en zy konden het vastibaken aan een takel. Het leek nu veilig. Op dat oogenbllk weerklonk een geluld als van een ontploffing, gevolgd door den kreet van een vrouw, boven het geweld van den wind en de zee uit. „Wel, sapperloot,” roept de visscher uit, „de takel la losgeraakt. Nu krijgen zy in het bootje het zoute water te proeven!” De matroos keek hem aan. „Haar, uw pinas is wat anders dan dat speelgoed.... Als wy er eens heengingen....” t •Mav we zyn maar met sta iweeén. jy en ik!” Maar Dominique kwam tusschenbeiden. wy zyn met z’n drieën! Ik zal het roer houden!” „O, commandant, met u waag ik my tot aan het einde der wereld!” J Zonder toeven, want het werd, tyd, liepen de drie mannen naar het strand. De jonge offi cier was de eerste, die in de pinas sprong. De Castrlcumsche veehouder J. Br. kwam in hooger beroep tegen het vonnis van den kan tonrechter, waarby hy-was veroordeeld tot een boete van 10 of 8 dagen wegens bet toelaten van kampeertenten op zyn terrein, terwyi hy daarvoor niet de vereischte vergunning had. Br. verklaarde nu niet te weten, dat hy daar voor een vergunning noodig had en hy ging zelfs zoo ver te beweren, dat er ip Castrlcum geen kampeerverbod bestond. De Officier vond, dat verdachte wel erg naïef deed. De elsch was bevestiging van bet vonnis. De tweede appellant voor een precies geiyke zaak was de Castrlcumsche tuinder Jacob L„ die ook niet wist dat hy zonder vergunning niet op zyn grond mocht laten kampeeren. £flcier vond, dat ook deze mynheer J van van den kantonrechter, zynde 8 of Uitspraak in beide zaken op 27 October. Lyn 1 Hilversum I Lijn 2 Hilversum II Lyn 3 Parys R. 8.05—8.20; Keulen 9.05—11.20: '5°”.. - v Brussel VI. 1306—1420: Parijs R. 1430—1529- Begrijpeiykerwljs was de rechtbank over head Keulen 1520—16.10; Parijs Radio 16.10—1720- V?rb“aM env d€ Brusse> V1 17.20—18.50: Brussel Fr. 18.50—19.»; et <ler sj?elen ?®,n^Sn’ Beriyn 19.20—21.30; Droltwich 21.20—21.40; Weenen 2L4O—24^. I4Jn 4 .O Brussel VI. 8.009.20; Normandié 9.20—10.40; Lond. Reg. 10.40—15.35; Droltwich 1535—1820; Luxemburg 18.2019.00; Droltwich 19.00-1 2030; Lond. Reg. 2030—2130; Paris P. P. 2130 —22.20; Droltwich 33.20—34.00. Geknield naast de wieg, waar een byna onmerkbare ademhaling zich nog deed hooren, smeekte Margaïta den Meester van leven en dood om een wonder, daar de wetenschap zich In het City-ffieater draalt van Vrijdag de nieuwe, door den bekenden regisseur Frank Lloyd gemaakte avonturenfilm „Onder twee vlaggen”. Over deze film oordeelde „de Maasbode" on.: „Ouida’s roman „Onder twee vlaggen” is voorheen zeker drie of vier maal zwijgend ver filmd, de sprekende film is echter heel wat beter dan haar voorgangsters, wat te danken is aan de bezetting van de vier, hoofdrollen, en aan het vele werk dat gemaakt is van de gevechten tus schen de soldaten van het legioen en de Arabie ren. De bestormingen van het fort in de woes- tyn. de rulteraanvallen op het in een hinderlaag gevallen bataljon, zyn adembenemend. Duinenden cowboys hebben de veldslagen ge leverd, in Fransche uniformen en in witte man tels gehuld, de bravoure is niet van de lucht, en er zyn heel wat ongelukken gebeurd by de woeste charges in het Califomlsche zand. Deze taferee- len overtreffen alles wat men tot nog toe op dit gebied op het witte doek heeft kunnen zien. De vier hoofdpersonen spelen uitstekend, met Claudette Colbert voorop, Rosalind Russell als goede vierde, en Rofirald Oolman en Victor Mac- Laglen aan elkaar gewaagd, de heele film door.” Naar ons door den commissaris van politie te Alknyiar, den heer Walraven, hedenmorgen werd medegedeeld, heeft de in de duinen van Zeeuwsch-Vlaanderen - gevonden Alkmaarsche bedrijfsleider, Wietse N„ by zyn bekentenis tegenover den commissaris verklaard, geen cent” meer over te hebben van het door hem verduisterde geld. Bovendien schynt het juist te zyn, dat hy nog tal van schulden had aan bookmakers en verschillende andere personen. Hoe groot het verduisterde bedrag was, weet N. zelf niet, daar hy het nimmer had byge- houden. Hoewel de verduisteringen over ver schillende jaren 100pen, moet N. vooral het laatste jaar zich veel geld hebben toegeëigend. Het accountantsonderzoek is nog niet beëin digd. Op hef oogenbllk staat juridisch een verduistering van ongeveer f 7700.— vast maar men kan aannemen, dat het werkeiyk ver dwenen bedrag veel grooter is, omdat de ac countants met hun werk nog lang niet klaar wordt gesteld, verwacht. De schutters, die tydens dezen stryd een be kroning hebben weten te bemachtigen, zullen hunne keuze uit de talryke prijzen met behulp der dames zeer gemakkelyk kunnen bepalen. Naar wy ve<iemen zullen verschillende auto riteiten dese prysultrelklng bywonen. De matroos wierp een tros uit en een der mannen aan boord van het bootje greep dien. Het bewustelooss lichaam werd met een touw omwonden en de stuurman van het bootje wierp zich met hem in see. Dominique greep op het- juiste oogenbllk het slappe lichaam en trok bet aan boord. Er vloeide een beetje rood schuim langs zyn lippen. De Jonge officier had geen tijd om’ hem te onderzoeken, noch met hun inzittenden van het bootje, die zich met hun passagier bezig hielden. Hy greep weer bet roer met vaste hand en wendde den boeg naar de visscherahaven. Gedurende dien tijd haalde men aan het Jacht het anker op, want het was niet veilig daar te biyven. De reparatie was buitendien volbracht en de kapitein ging een toevlucht zoeken ta St. Jean de Lux. vanwaar mevr. C. B., Alkmaar, In vrijheid gesteld, nader on derzoek gelast. Ebert B.. chauffeur te Volendam, verkeers overtreding, hooger beroep. Elsch 10 boete, vryspraak. Johannes D., fietsendiefstal. Elsch 8 maanden gevangenisstraf, uitspraak: 4 maanden gevan genisstraf. Petrus J„ bollenkweeker te Hoogkarspel overtreding reglement Slerteeltoentrale, hooger Uitspraak: bevestiging van vonnis van tonrechter. - L^B., veehouder te Burgerbrug, dood door schuld. Elsch 200 boete of 60 dagen, uitspraak 100 of 25 dagen. „O, dat is zeker waar!" antwoordde de ma troosMaar wat zwaar werk zal zyn, dat is die vlsch aan boord te krijgen.... Er schynt een gewonde te zyn." Het zoeklicht vanaf het jacht toonde hun inderdaad, dat de stuurman van het bootje een lichaam vast hield, dat levenloos scheen. „Het ia tyd,” bromde Bldegaray, ,Mj «in ken....” Op gevaar af de pinas te verpletteren tegen hetgeen nu niet meer dan een wrak was, stuurde Dominique hun vaartuig tot op een halven meter. Hy had Hugo Llserolles herkend in dat doodsbleeke wezen, dat de zee zou hebben verzwolgen. Indien een sterke arm het niet verdedigd bad. Dit beginselprogram houdt onder andere in een streven naar een algemeen welzyn, waar by het individu en niet de staat op den voor grond staat, in tegenstelling met de practyk en theorie van sommige tegenwoordige dlcta- tuurstaten. Reeds Schaepman zag het beperken van de staatsmacht als een der voornaamste beginselen van een katholieke partfjvotming. Het recht om gezag uit'te oefenen is aan geen enkelen staatsvorm gebonden, al zyn aan de wenschelykheid van een bepaalden vorm ver schillende belangrijke voorwaarden verbonden. De aard en de geschiedenis van een volk zyn wel de belangrijkste punten, die daarby in het geding zyn. Voorts valt alles, wat het persooniyke en inwendige leven van den tnensch aangaat, bui ten de bevoegdheid van den staat. Ook op het gebied van het kerkeiyke leven moet den Staat het recht van elke inmenging worden ontzegd. Voorts huldigt de staatspary de geesteiyke vrijheid voor lederen persoon, mits men zich houdt binnen de aigemeene richtiynen; on- dermyning van het gezag en godloozen-propa- ganda vallen buiten deze richtiynen en dienen onderdrukt te worden. Tenslotte zei spr. over het beginselprogram dat de party tegen eiken vorm van dictatuur is, wyi deze hoogstens geschikt ta voor on machtige volkeren, hetgeen Nederland nog lang niet ta. Spr. besprak hierna het program ma van actie voor de komende verkiezingen, dat gebaseerd is op het algemeen beginsel- program. Het actieprogramma kondigt aan een streven naar een chrtateiyke regeering. In den komenden tyd zal een zware stryd gestredën moeten worden. Eenheid, waarachtige en over tuigde eenheid ta daarby noodig, wil men dezen stryd niet hopeloos verliezen. By het voeren van propaganda moet ieder de actie steunen in de practyk van zyrv of haar dageiyksch leven door het voeren vair gesprekken en het ver spreiden van lectuur. Mr. Dr. BROMBERG vraagt aan de verga dering. of er belangstelling bestaat, óm een specialen-avond te wyden niet Mr. de Kort als spreker, over de nieuwe wyze van werkloos heidsbestrijding, waarop de aanwezigen met applaus bevestigend antwoorden. Getracht zal worden in samenwerking met klesvereenlglqg en C. C. zoo spoedig mogeiyk dezen avond té organiseeren. Hierna werd door den voorzitter met een harteiyk woord van dank aan Mr. d£ Kórt en den Christeiyken groet, de vergadering gexloten tefcer u of zonderlinge geschiedenis stom verbaasd Officier stak het niet onder stoelen of banken, dat hy dit alles zeer eigenaardig vond. Hy was verbaasd over het feit, dat een vader zyn eigen zoon aanklaagde, hetgeen voor een vader toch ta zware stap moet zyn, dien men niet doet dan na rypeiyk over de gevolgen te hebben nage dacht. Deze vader had dien stap gedaan, had dus dat mocht men aannemen dezen rype- lyk overdacht en kwant nu, nadat zyn zoon reeds een heelen tyd in het Huis van Bewaring had gezeten, vragen zyn zoon niet te vervolgen. Spr. vond dit een schandalig optreden, waar door de justitie werd behandeld als een kwa jongen, en bot Ryk werd benadeeld. Spr. kon nu, wegens gebrek aan bewys, niets anders dan vrijspraak vragen. De verdediger Mr. Leesberg, kon de veront waardiging van Tien Officle^UaagriJpen, maar zei, dat men het^gkai lUtlf niet zoo op moest nemen als dez^fad gedaan. De vader had by de aanklacht in overyidheid gehandeld en had daar nu spyt over. Men moest dit geval meer uit menschkundig oogpunt bezien. Overigens betuigde spr. zyn spyt over dezen gang van zaken. De rechtbank deed onmiddellyk uitspraak, sprak verdachte vrij en gelastte onmlddeliyke invrijheidstelling. „Een oliejss,” riep hy, terwyi de matroos het anker ophaalde. „Daar, commandant, in die kist! Die heeft de reis naar de Dardanellen nog meegemaakt.” „Is er genoeg benzine?" ,4a, commandant. Wat de lantaarns betreft, ta bet nutteloos ze aan te steken, want de storm zou ze direct uitdooven." „Nu dan, in Gods naam!” „Pas op het roer, commandant. Dat luistert niet gemakkelyk Ata antwoord op die aanbeveling, zette Dominique zyn ’voeten tegen de roeibank en hield met beide handen de roerpen vast, alsof hy al zyn energie er wilde instorten. Dadeiyk begon de pinas op de golven te dan sen. Ata er een aankwam steigerde zy Zachtjes, dook met den boeg onder, richtte zich op en viel weer terug in de branding, die ata hagel op het dek neerviel. „By de tweede golf zullen wy wel wat lang zamer moeten gun,” dacht Bldegaray. Maar dat gebeurde niet! zy sprong over dien twee den hinderpaal heen zoo vlug en zoo soepel, zoodat als haar zuster aan de Dardanellen, zy een zeezwaluw scheen te zijn. Een oogenbllk. een heel kort! Dominique liet het roer los. De pinas viel recht in de diepte gevormd door een derde golf. Ben vreeseiyk geslinger te midden van de zuidwester golven en de branding, die van het Noord westen kwam. Bldegaray kon een kreet van bewondering niet onderdrukken: „Sapperloot commandant, u heeft bet ?ak niet verleerd!”' ’s Zaterdagsvonds blóden van alle mogeiyke richting colporteeren, maar onze prachtige Katholieke propaganda-courant ontbreekt. De voorzitter, Mr. LEESBERG, antwoordt, dat aan een der bestuursleden het organtaee- ren van deze actie ta opgedragen. Er zal op spoed worden aangedrongen, want njet langer mogen wy ontbreken. De beer BRAKENHOF beklaagt zich, dat de K. D. P. zoo fel wordt bestreden. Deze men schei zyn evengoed katholiek en strijden voor God en geloof, maar zy zien den politieleen toe stand anders in dan dé Staatsparty. Wanneer deze ook na de verkiezingen de gedane belof ten nakomt, ta de K. D. P. overbodig. Spr. zyn gevallen bekend, dat dé actie tegen de K. D. P. katholieken er toe brengt communistisch te stemmen. Mr. DE KORT zegt overtuigd te zyn van de goede trouw van velé K. D.'P.’ers, al wordt het wel eens moeiiyk’by sommige leiders daar aan te big ven gelooven. Doch laat de K. D. P. de werkeiykheld erkennen; zy heeft nooit eenige macht gehad en zal. alle teekenen wy- zen er op, die ook nooit krygen. Wat men be reiken wil. kan alleen geschieden in en door de Staatsparty. Bovendien ta dp actie van de K. D.'P. niet z^aider gevaar voor het geloof. Juist ata de N. S. B. bestrydt de K. D. P. de door de Bis schoppen voorgeschreven actie voor het geloof en lastert, dat deze actie bedoelt het bureau der 'Staatsparty te versterken. Dit toont spr. aan met een verslagje uit Roosendaal in „On ze Vaan." En ondanks alle ontkenningen heeft spreker de bewyzen, dat in sommige afdeellngen van de K. D. P. aan volksfrontery wordt ge daan. ieman De jjeswverkocht en eischte bevestiging 6 dagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 10