ONS BLAD Het bevel Een encycliek over het communisme? ii van Madrid luidt „Liever dood, dan wijken De non-interventie Ciano’s reis naar Berlijn Het vierjarenplan in Duitschland GEEN KOLEN EN GEEN GAS MEER TE MADRID CHURCHILL SCEPTISCH GESTEMD DE BAROMETER DE LEGERVERSTERKING IN BELGIË JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Het nieuws van heden i Ik gijzelaars van DIT NUMMER BESTAAT UIT Minister Prieto dood? De houding van Rusland Na Madrid CataLoni'è Drie dooden, 23 gewonden Pantsertrein ontspoord VERGIFTIGING Aanslagen op spoorweg Addis Abeba-D jiboeti Gerucht over aftreden van België’» kabinet Nog 30 K.M. verwijderd van de hoofdstad Ir. Keppler van zijn taak ontheven Wordt Rydz Stnygly maarschalk Nog meerdere supposities over het karakter van de besprekingen - Officieele kringen dementeeren echter dat hiervan op het oogenblik sprake is DE VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN Treinbotsing in Tsjecho- Slowakije Uitwisseling voorgesteld Zal Goering in plaats van Goebbels invloed op de per» krijgen? Geruchten in Romeinsche kringen, doch van bevoegde zjjde niet bevestigd New-Yorksche kappers staken Het denkbeeld, dat Engeland met Duitschland tot ,,e~n groot accoord** moet komen f2.- I 2.50 Generaal Queipo de Llano meent, dat met Azana ook de regee ring zich te Barcelona zou willen vestigen Italië, Duitschland en Portugal laten niets van zich hooren VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Minister Pezas met opper bevel belast WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 DERTIGSTE JAARGANG No. 18 ADVERTENTIEPRIJZEN t Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 G p. regel; idem op pag. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ACHT BLADZIJDEN I I rl maarschalk tot Onze Romainsche correspondent Mint ons d.d. 30 Oct.: ot er ll- Ot al gieuze beweging public eeren. Van bevoegde geen bevestiging zjjde is vooralsnog te verkrijgen. Dader van helUgschênnende inbraak in de St. Monicakerk te Utrecht tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Naar Sevilla verder mededeelde, zou Com- panys gisteren aan Azana hebben medegedeeld, dat Catalonlë alleen strijdt voor zijn onafhan kelijkheid BIJ de verovering van Robledo Chavale door de nationalisten verloren de regeeringstroepen 320 dooden. Verder hebben de Witten Torrox nabij Ma laga ingenomen. Het radiostation Teneriffe deelt mede, dat generaal Franco verklaard heeft, dat na de verovering van Madrid de nationalisten Cata- lonië zullen aanvallen om daar een einde te maken aan de roode terreur. UNGWAR, 20 Oct. (D.N.B.) TijdetJ een bot sing tusschen een personen- en een goederen trein bjj het station Tacevo zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl 23 anderen ge wond werden. Het ongeluk was ontstaan, door dat de machinist van den personentrein, die door een explosiemotor werd gedreven, tijdens den rit door de uit den motor komende benzine dampen werd bedwelmd en het bewustzijn ver loor. De onbestuurde trein ijlde toen met voile snelheid tegen den goederentrein. Onder-koning Graziani verleende te Addis Abeba talrijke onderscheidingen ter gele genheid van de herdenking van het begin van den veldtocht in Abessinie, thans een jaar geleden Zijn benoeming wordt in geheel Duitschland breedvoerig gecommentarieerd. De pers spreekt van niets minder dan een algemeene mobilisatie van alle krachten des lands. JOe Goering toevertrouwde missie is totali tair” schrijft het-Berliner Tageblatt. Zekere bladen wijzen op de aan Goering ver leende volmachten, welke zich ook uitstrekken op het gebied der pers.' BERLIJN, 24 Oct. (Havas) De riehtW- nen insake de ten uitvoerlegging van het gis teren door Hitler aangekondigde rier-jaren- plan zullen over enkele dagen werden bekend semaakt. Teaelfder ttyë sullen eenige door Goering, den nieuwen dictator voor dit plan fetee- kende verordeningen worden gepubliceerd. BRUSSEL, 28 Oct (Benter.) Uit de be sprekingen van de Vlaamorh nationalisti sche groepen inzake de rede van den koning blijkt, dat sjj zich niet kunnen vereenigen^ met het programma tot versterking van het Te Luik is een vrouw gearresteerd, die 15 personen door middel van digitaline sou heb ben vergiftigd. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat een aantal kleine torpedobooten van de Italiaansche ma rine thans een politiedienst op het Tznameer onderhoudt. leger. Dese houding verbaast anderen even wel niet aangesten de nationalisten steeds hl de oppositie rijn. NEW YORK. 30 Oct De bond van kappers- personeel heeft met ingang van vandaag de sta king geproclameerd in 3.000 kapperszaken te New York. De actie -Voer God" meals die In Neder land nog kort geleden na het schrijven der bisschoppen to georganiseerd kan ia menig opzicht als een voorbeeld dienen van de be weging. die de H. Stoel al lang wenscht op te wekken. iisd liiw LA CORUNA, 20 Oct (Reuter). De ge- heele Madrileensche pers publiceert een al gemeene order van de regeering, luidende: „De troepen, die niet kunnen oprukken, mo gen hun post niet verlaten en moeten zich liever laten dooden dan een stap terug te wijken.” Madrid. Officieele kringen in België dementeeren, dat er op het oogenblik sprake is van aftreden van het kabinet De werkzaamheden der non-Interventie-commis sie. Italië, Duitschland en Portugal laten niets van zich hooren. Dulteche kringen verklaren, dat door Ciano te Berlijn geen enkel accoord zal worden getoe- kend. Zal Goering In plaats van Gosbbeto invloed op d» pers krijgen? Wordt generaal Ryds Smygly •wWWKwECIwI Treinbotsing in Tsjecho-Slowakije: drie dooden, ,23 gewonden. Winston Churchill sceptisch gestemd ever „een groot accoord" met Duitschland. De Tweede Kamer heeft Dinsdag verschillende wetsontwerpen, waaronder Re nieuwe Vogelwet BRU88KL, 38 Oct. (Router.) In officieele Belgische kringen wordt miegertoeh gede menteerd, dat op het oogenblik sprake sou rijn van een aftreden van de Belgtoehe re geering, semto hedenmiddag het gerucht ring. Het vergaan van het K. F. M. stoomschip „Van der Wtjck” Nég 34 opvarenden vermist. Motortjalk op bet IJselmeer aan den grond; OSLO. 20 Oct (D.N.B.) Volgens de voor- loopige berekening van het resultaat van de verkiezingen behaalde de arbeiderspartij 70 of 71 zetels tegen 60 in het vorige Storting, de conservatieven 36 tegen 31, de Agrariërs 18 (33), de liberalen 23 (34) en de kleinere partijen 3 of 3 (4). LISSABON, 38 Oct. (D.N.B.) De speciale ooi respondent van de „Seculo" meldt uit Talavera, dat het volgens everloopen gis terenavond te Madrid In het ministerie van Oorlog tijdens een ministerieels bssprrtlug tot een ernstige woordenwisseling fa geko men tusschen minister Prieto en minister president Largo Caballero. Tijdens dese woordenwisseling sou Caballero zijn mede- minister Prieto door een revolverschot heb ben gedood. Het blad publiceert dit bericht met alle voorbehoud. WARSCHAU, 30 October. (Reuter). Volgens de .Kurjer Czerwony” aou Generaal Rydz Smygly, de opperbevelhebber van het Poolsche leger, op 11 Nov. aa. ter gelegenheid van den Poolscben nalionalen feestdag ter herdenking van den wapenstilstand, tot maarschalk van Polen worden bevorderd. BURGOS, 20 Oct. (D. N. B.) Uit Madrid wordt vernomen, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken Pezas belast is met het opperbevel ter verdediging van de hoofdstad. De radioclub van Teneriffa heeft mede gedeeld, dat de voorhoeden zich aan het front van Madrid op ongeveer dertig ;K.M. van deze stad bevinden. De luchtmacht der nationalisten heeft den spoorweg MadridValencia gebombardeerd J en desen geheel onbruikbaar gemaakt. Hedenmiddag dqelde radio-Sevllla mede, dat de colonne onder commando van gene raal Varela, Illescas is binnengerukt. Toen de nationalisten Illescas binnenrukten, was de telefonische verbinding niet verbroken en Varela maakte hiervan gebruik om minis ter-president Largo Caballero op te bel len, om hem mede te deelen, dat de natio nalisten de stad hadden bezet. BERLIJN, 30 Oct. (Reuter). De Italiaansche minister van Bultenlandsche Zaken. Ciano, is vanmiddag in Muenchen aangekomen. Na een kort oponthoud is NJ naar Berlijn vertrokken in gezelschap van den Italiaanschen ambassa deur Attelico, die hem naar Muenchen was gereisd. De Vlaamsch nationalisten verheugen zich over de jongste verklaringen van den koning, doch betwisten de urgentie van de militaire kwystle en zjj ontkennen, dat de regeering en de militaire chefs het noodige vertrouwen en moreele autoriteit bezitten. Alles wat Duitschland, behalve teruggave zijner koloniën verlangt, is, aldus Churchill, zijn handen vrij te houden in Oost- en Zuld-Europa. Dit schijnt zeer gemakkelijk gezegd, doch wat wil het eigenlijk zeggen? Dit beteekent een der verschrikkelijkste eer- logen in de geechiedento. Overeenkomstig het doel, dat de verdediging van den godsdienst is in zijn primaire beteekento moet deze actie op een zoo breed mogelijke basis van samenwerking worden gesteld. Anderzijds moet de afweer van een gevaar dat langs zoo verscheidene wegen en onder zulke verschillende vormen zijp doel tracht te berei ken ook bij uitstek beweeglijk en levendig zijn en moet deze actie „Voor God” zich aan de plaatselijke behoeften en omstandigheden aan passen. LONDEN, 20 Oct. De „Daily Telegraph” meldt uit Djiboeti, dat de spoorlijn tusschen Addis Abeba en Awasj, welke verleden week Woens dag door Abesslniërs werd vernield thans is hersteld. Ten Oosten van Awasj hebben de Abessinische benden echter nieuwe aanvallen gedaan en de lijn tusschen Atdem cn Mehesso opgebroken. Dichte bosschen maken daar de nadering der aanvallers gemakkeljjk. Eenige dagen geleden to een gepantserde trein ontspoord, waarbij de locomotief over den kop sloeg en machinist en stoker ernstige brandwon- den opliepen. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). Lord Plymouth, de president der nlet-lnmengingscommiasie in zake Spanje, heeft gisteren een schrijven ge richt aan de Dultsche, Italiaansche en Portu- geesche gedelegeerden deser commissie, waarin hij hun verzoekt hun opmerking op de bewe ringen van Sovjet-Rusland ten aanzien van Inbreuken op de nlet-lnmengingsovereenkomst voor het einde dezer week in te dienen De pre sident hoopt de commissie voor as. Zondag te kunnen bijeenroepen. waarlangs de nationalisten de stad binnennik ten. De generale staf had besloten de stad snel van levensmiddelen te voorzien. langs den weg was overal een nauwe doorgang voor het con- vool opengelaten en op enkele punten reed men onder het vuur van den vijand. Met spron gen werd voortgerukt met gedoofde lichten. Het convool reed langs de eerste huizen der stad, welke vernield zijn door granaten, bom men en dynamiet De loopgraven, welke op een 100 meter van den weg zijn gegraven zijn voor- loopig dichtgegooid met zandzakken, waarop nog de bloedvlekken zichtbaar zijn. Deze loop graven geven de grens van de stellingen van de regeeringstroepen op 4, 5 en 6 October aan, toen zij nog oprukten tegen de nationalisten, die de stad bezet hielden. Eindelijk kwam het convool bij het Noorder-statlon aan, waar een luitenant en 30 vrijwilligers van de nationalis ten gedurende 15 dagen de oprukkende regee ringstroepen tegenhielden. Zeker is, dat de H. Stoel de anti-religieuze be weging, die vooral van de communisten uitgaat, als het grootste gevaar van desen tijd beschouwt en met de meest waakzame aandacht volgt. Waarschijnlijk sal de H. Stoel niet nalaten bij herhaling de katholieken en de gansche be schaafde wereld tegen dit verderf van het gees telijk bestaan der menschheld te weer te roepen. Tr Amsterdam heeft NMa Senff het wereld record over 154 Yards rugslag verbeterd. LONDEN, 28 Oct. (Renter). Winsten Chnr- chill heeft gisteravond te Chingford (Essex) een rede gebonden, waarin h|j zinspeelde op het door verscheidene persoonlijkheden geopperde .denkbeeld, dat Engeland son moeten trachten met Duftsehland toé jeen groot accoord” te komen. Het is moeilijk te weten te komen, of dese op merking niet tot op zekere hoogte de voldoening dezer organen vertolkt, dat zjj nu ontkomen aan het toezicht van Goebbels, die tot nu toe pers dictator is geweest. Zeker is, dat Goering door X jongste decreet van Hitler het wint van zijn collega Goebbels. De pers spreekt de hoop uit. dat Goering krachtig de nieuwe prijzen zal handhaven en dat zijn spreekwoordelijke energie van Invloed zal zijn op den handel. De Führer heeft, zooals gemeld, Goering be last met de doorvoering van het vier-Jaren-plan. Deze opdracht omvat ook de economische kwes ties, welke de Führer indertijd heeft opgedragen aan ir. Keppler, in het bijzonder de kwestie van de grondstoffen. Ir. Keppler wordt thans van deze taak onthe ven en generaal Goering zal hem in het kader van zijn Opdracht een uitgebreid gebied ter be handeling opdragen. Generaal Queipo de Llano heeft in een radio rede den nadruk gelegd op het feit, dat de rt- geeringscommuniqués steeds korter worden. Uit het bericht omtrent het bezoek van Azana aan Barcelona leidde hij af, dat de regeeringsleden er over zouden denken Madrid te verlaten en zich te Barcelona te vestigen. BERLIJN, 30 Oct. (Havas) In Dultsche politieke kringen verklaart men, dat de bespre kingen met den Italiaanschen minister van bultenlandsche zaken betrekking zullen hebben op den strijd tegen het bolsjewisme Met klem verklaart men hier, dat „geen enkel accoord geteekend aal worden”. De gebenrtentosen in Spanje sollen Mj de be sprekingen een eerste plaat» Innemen. Het agentschap Havas vraagt stek af, of het hier soa gaan om een erkenning van de re geering te Burgos en aan den anderen kant van het Italiaansche keizerlijk. SK NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door do N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger LONDEN, 20 Oct; (Reuter). De minister van Bultenlandsche Zaken heeft een telegram ge zonden aan dei< Britschen zaakgelastigde te Madrid, Ogilvie Forbes, waarin hij zijn goed keuring uitspreekt over hetgeen deze heeft ge daan met toestemming van de Britsche regee ring, tot vermindering van het gevaar voor de non-combattanten. In het telegram wordt ver der gesproken over het groote getal personen, dat gedurende de troebelen in Spanje als gijze laars gevangen wordt gehouden. Er bestaat ern stig reden te vreezen voor het lot van dezen en de regeering van Zijne Majesteit voelt zich ge dwongen op zuiver menscheltfke gronden een beroep te doen op belde partijen om te komen tot een overeenkomst tot uitwisseling van deze gijzelaars en vooral om de vrouwen vrij te laten en deze naar een veilige plaats over te bren gen. Tot dit doel is de Britsche regeering bereid mede te werken met beide partijen en- indien transport over zee gewenscht wordt, is zij be reid de Britsche vloot hiervoor beschikbaar te stellen. Den gezant wordt opgedragen onmiddellijk in dezen zin voorstellen te doen bij de regeering van Spanje. Bovendien wordt hem opgedragen in nauw contact te blijven niet de Britsche vlootautoriteiten en hen op de hoogte te houden met de ontwikkeling en met hen de eventueele evacuatie in bijzonderheden te regelen. Vanmiddag zijn 1500 vrouwen in optocht door net centrum van Madrid getrokken, met den kreet „de mannen naar de fronten en de vrou wen in de achterhoede”. De optocht vond bij de tallooee toeschouwen geestdriftige' Instemming. Het radiostation Barcelona deelt mede, dat voor het verlaten van Madrid van nu af een pas noodig is. Personen, die het zonder pas zouden willen probeeren, zullen als nationalis ten worden beschouwd. Hij verklaarde, dat het ongetwijfeld voor Groot Brittannië, en wellicht ook voor Frank rijk, gemakkelijk zou zijn met Duitschland een accoord tot stand te brengen. Er gaan geruchten 4at H. Vader Mnnenkart een encycliek ever hef communisme zul pubM- ceeren. De regeering te Madrid beveelt, dat men rich liever moet laten dooden, dan een stap terug te Wijken; de nationaltoten neg 38 KJL van de hoofdstad verwijderd. De Spaansche minister Pesos to benoemd tot opperbevelhebber van de verdediging vaa In Madrid wordt de rantsoeneering der Inwo ners steeds strenger. Er is geen huisbrand- steenkool en geen gas meer, 'aldus verklaart generaal Queipo de Llano. het dorp Tardlenta beheerscht, hetwelk nu wel spoedig vallen zal. Voorts werd voor den zender medegedeeld, dat minister Prieto de nationalisatie heeft alle fabrieken van lucht zullen raden van beheer ingesteld, gevormd door vertegenwoor digers der regeering en der arbeiders. Zondagavond is de correspondent van Havas met het eerste convool levensmiddelen, bestaan de uit 60 vrachtauto’s, Oviedo binnengetrokken, tezamen met andere Fransche en Britsche jour nalisten. De bevolking kwam onmlddellijk van alle zijden toegestroomd, om nieuws uit het overige Spanje te vernemen. De correspondent van Havas had de reis gemaakt op een auto, volgeladen met zakken rjjst, aardappelen en hammen, welke gezonden waren door de bewoners van de dorpjes in de omgeving aan de „dappere verdedigers van Oviedo”, zooals met groote letters op de auto's stond vermeld. Het convool reed langs denzelfden weg ate* in sommige Romeinsche kringen gaat het gerucht, dat de Paus bin nenkort een encycliek over het com munisme of liever over de anti-reli- van dezen tgd zal Volgens nog niet bevestigde geruchten heb ben de nationalisten de stad Antora aan den grooten autoweg Jerez de la FronteraMalaga ingenomen. Hierdoor zouden de nationalisten tot 40 K.M. ten Westen van Malaga zijn op gerukt. De vijfde divisie van de nationalisten, welke nabij Huesca strijdt, deelt mede, dat zij een strategisch punt aan den ^patweg Almudevar Tardiente heeft ingenon^B. Een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitge maakt. Volgens betrouwbare berichten bevindt het eiland Fernando Po. eên Spaansche bezitting in de baal van Blafra, aan de Westkust van Afrika, zich thans in handen der nationalis ten. De gouverneur is verbannen en er is een voorlooplg bewind gevormd, waarip ook l» heemschen vertegenwoordigd zijn. Aanhangers van Madrid zijn gevangen gezet, teneinde „bur geroorlog te vermijden”. La Coruna heeft medegedeeld, dat de regee ringstroepen, die in den sector Guadarrama na bij Chaplneria tot den aanval waren overge gaan, verslagen zijn. Daarbij zijn 320 dooden en 210 geweren op het slagveld achtergelaten. In den sector Teruel hebben de opstandige lucht- strjjdkrachten een bombardementstoestel, drie jachtvliegtuigen en een verkenningstoestel der loyale troepen neergeschoten. In den sector Huesca hebben de rechtschen zich meester ge maakt van Santa Vitoria, een hermitage die De veronderstellingen hebben volgens het bu reau niets onwaarschijnlijks. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefanl, aldus wordt uit Rome gemeld, riet in het bezoek van Ciano aan Berlijn en Berchtes gaden een bijdrage tot een constructieve poli tiek in Europa. Italië en Duitschland zijn ver bonden door belangrijke economische accoor- den, die zich tijdens de sanctieperkxie hebben ontwikkeld. Zij spelen bovendien een vooraan staande rol in bet ruilverkeer der Qonauian- den. Het is dan ook volkomen natuurlijk, zoo besluit de redacteur van Stefani. datUtfe Ita liaansche en Dultsche leidende persoonlijkhe den met elkaar voeling houden, waar net hun directe belangen en de algemeene politiek van' samenwerking betreft. werd minister Prieto voorgeschreven van vaartmateriaal. Er worden In Russische kringen te Lonaen acht men de berichten, volgens welke de Muskousche regee ring besloten zou hebben haar vrtiheid in de Spaansche kwestie te hernemen en zich terug te trekken uit de non-lnterventie-commlssle. voorbarig. Men voegt hier echter aan toe, dat het hier gaat om een veroAderstelllng, die niet afgewe zen kan worden en welker verwerkelijking af zal hangen van de houding der drie mogend heden, die beschuldigd worden van zekere in breuken op de nlet-lnmengingsovereenkomst. 1 Het schijnt, dgt het mogelijk is, dat de Rus sische regeering Mnnen een vrij korten tijd haar standpunt in d«n zal bepalen. In de omgeving van Madrid betrekken de regeeringstroepen hun stel lingen om de opdringende nationalisten tegen te houden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1