Marsch der Rexisten verboden L Hét offensief tegen Madrid begonnen I ONS BLA.D Het nieuws van heder De non-interventie f "J Ciano confereert met Von Neurath HONGARIJE’S POLITIEK I DE BAROMETER WANHOPIGE GEVECHTEN EN BOMBARDEMENTEN JOH. LAUWERS rAYGLOr 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS I 1' Brand op de Berengaria -I Devaluatie in Spanje onvermijdelijk Thaelmann zal niet terechtstaan Minister Spaak bij Koning Leopold Duitschland wyst in een nota alle beschuldigingen van Madrid en Moshoa af De regeering van Chili afgetreden Ook Praag ontkent wapenlevering Britsch parlement komt niet vroeger bijeen Conflict in Randfontein- goudmijnen? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De rooden hy tegenaanval op lllescas met zware verliezep temggeslagen Het oordeel van oud-minister Chapaprieta Commissie van Buitenlandsche Zaken bespreekt België’s politiek Daranyi legt den nadruk op de kwestie der minderheden 5 De regeering meent dat het land iedere betooging van dezen aard thans bespaard moet blyven 30.000werklieden naar Oost-Afrika Dijkdoorbraken in België ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger 12.- J 2.50 Fernando de Bourbon bij de nationalisten Tot besluit van de herfstmanoeuvres van het Bulgaarsche leger nam Koning Boris III de parade af van een regiment infanterie MWWWWIMIIIi hll/////////ZZ7Z s li I DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 DERTIGSTE JAARGANG No. 1» ADVERTENTIEPRUZBM: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers lie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Italiaaneche minister woont een byeenkomst der Hitler jeugd by den voet van o o M>U een SANTIAGO, 31 Oct (Reuter) De Chiteenache i Radio-Teneriffa meldt, det Naval Car- nero hedenmiddag om 5 udr door de recht- sche troepen ia beset. Ter genezing van tuberculose heeft te Berlijn een instituut een apparaat in gevoerd, waarbij zuivere lucht, op spe ciale wijze verdund, wordt geïnhaleerd De staatscourant publiceert *n koninklijk besluit waarbij Kamer en Senaat in bui* ten<ewone zitting tegen 17 October wor den bijeengeroepen. Graaf Ciano confereert meer dan oen uur met Ven Neurath. 4 Deze mededeellng moet reeds vele menschen- levens gekost hebben. Met verbittering gewa gen de mllltlesoldaten, die de verovering van Toledo meemaakten, nog van het feit, dat aft tijdens het nationalistische offensief in den rug werden aangevallen. „Vernietigt de vijfde colonne, voor zij de ge legenheid krijgt, kwaad te stichten’’, is thans in Madrid de leuze. De sociale verslaggever van de „Daily Tele graph”, Str Percival Phillips, seint nog, dat de achtervolging van de linksche troepen bij llles cas, volgens een officier van het vreemdelingen legioen, veel meer weg had vgn het opdrijven van een stel kinderen dan van de achtervolging van een verslagen militaire afdeellng. Hoezeer de nationalisten op verbitterden en mogelijk zelfs langdurigen tegenstand voorbe reid waren, blijkt wel uit den aanval op niescas die hun tot dusverre meest uitgebreide militaire operatie geweest is. op het delen. Het is overbodig te zeggen, dat op dezelfde wijze zal worden getracht, verwezenlijking der andere desiderata te verkrijgen. LONDEN, 11 Oct. (Reuter). Het kabinet heeft, naar men verneemt, bestoten, het verzoek der Labour-party, om het parlement vroeger bijeen te roepen, af te wijzen. Het parlement aal dus op 3» October vergaderen. Naar een speciale correspondent van de „Times” uit Valencia meldt, worden razzia’s van de Madrilenen gericht tegen de vrou wen van de aanhangers va» reehtaeh. Stand ep Donderdag M mar vna, 7«SJL Vorige stand: NU' Meer dan II ment voor t Labour-party op aangedronf staan of in vr I De plechtige onthulling van het Koningin Emma-monument te Soest. H. M. de Koningin legt een krans van het Gedenkteeken BRUSSEL, 22 Oct. (Reuter). De regeering heeft besloten de bijeen komst der Rexisten, die voor Zon dag was georganiseerd, te verbieden. =SS NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ROME, 21 Oct. (Stefani) In November sullen 30.000 werklieden, volledig uitgerust en onder verdeeld in arbelders-detachementen van da militie, naar Oost-Afrika vertrekken. zy sullen In de Duitsche nota worden deze beschuldi gingen als volkomen onhoudbaar en met da grootste beslistheid afgewezen. Tevens beeft de Duitsche regeering de commissie een groot aan tal gevallen medegedeeld, waaruit biykt, dat van Sovjet-Ruaslacbe zyde bet wapen-embargo berhaaldeiyk geschonden la. LONDEN, 21 Oct. De „Daily Herald” meldt, dat Thaelmann, de leider der Duitsche com munisten, die reeds meer dan 3(4 jaar op een gerechtelijk vonnis wacht, niet zal terecht staan. H(j is voor zijn verder leven overgebracht van de strafgevangenis te Moabit-Beriyn naar een concentratiekamp in Saksen, nadat, aldus voegt de .Dally Herald” hieraan toe, de natlonaal- soclalistlsche gerechtelijke autoriteiten tot bet besluit waren gekomen, dat de zaak ..tegen Thaelmann zelfs voor een Duitsche rechtbank niet tot een vonnis zou kunnen leiden. Spoedig, nadat Thaelmann in Maart 1933 was gearresteerd, verklaarde Hitler, dat de wereld verbaasd zou staan over de ontdekkingen, welke aan het licht zouden komen by een gerechte lijke behandeling. Thaelmann werd beschuldigd ran hoogverraad waarop in Duitschland de doodstraf staat, leden van het Britsche parle- meerendeel afgevaardigden der hebben er by de Rijksregeerlng i Thaelmann te laten terecht- eid te stellen. In de toekomst, aldus vervolgde de premier, zullen wy den toestand der Hongaarsche min derheden in de naburige landen zeer aandach tig volgen. Hoewel wy gaarne erkennen, dat de Volkenbond heeft kunnen medewerken aan de oplossing van eenige gecompliceerde kwes ties, moeten wy beslist constateeren, dat de bond zich ten aanzien van de bescherming der minderheden niet bewust is van zyn no bele taak. Hongarije zal nooit ophouden aan te drin gen op verbetering in den toestand der Hon- gaarsche minderheden, zoowel door middel van den Volkenbond als door andere wettige tnld- «0 >5 De nationale raad van de Labour-party heeft heden de gebeurtenissen in Spanje en de werkzaamheid van de niet-lnrpenglngscom- ta werk worden gesteld aan het groote wegennet, missie besproken. In een communiqué, dat na de vergadering werd gepubliceerd, wordt ge zegd, dat de raad eensgezind van oordeel- Is, dat de non-interventle-overeenkomst eenzijdig wordt toegepast en dat de schending hiervan ernstige schade beteekent voor de wettige re geering van Spanje. De raad besloot een bijzondere gemeenschap pelijke vergadering te vragen van het inter nationaal vakverbond, de socialistische inter nationale en de Labour-party, welke zoo spoe dig mogelyk te Parijs sou moeten worden ge houden tot bespreking van deze kwestie. PARIJS, 21 Oct. (Reuter). De vroegere mi nister-president en minister van Financiën, Chapaprieta, die als een der eerste autoritei ten in Spanje op financieel gebied geldt, beeft tegenover het agentschap Havas verklaard, van meening te zyn, dat, nu Frankrijk, Zwit serland en Nederland gedevalueerd hebben, er voor Spanje niets anders zal overbiyven, dan, zoodra het mogeljjk zal zijn, de kwestie gron dig te bestudeeren en de waarde van de Spaan sche valuta vast te stellen in verhouding met die der landen, welke hun munt onlangs heb ben aangepast. In de daaropvolgende nachten hadden der- geiyke razzia's plaats. De concierges in alle deelen der stad zyn gedwongen om de deuren der hulzen dag en nacht open te houden met het oog op onverwachte huiszoekingen. Wat is de reden van dit krachtige optreden jegens vrouwen, die verdacht worden van na tionalistische tendenzen? Is men van plan haar als gyzelaars te gebruiken voor het geval het komt tot een beleg van de hoofdstad? Het is in dit verband niet van interesse ont bloot de aandacht te vestigen op een artikel in de communistische „Mundo Obrero”, zoo gaat de „Times”-medewerker voort. In dit ar tikel wordt gewezen op de nationalistische in vloeden die zich nog steeds in de hoofdstad doen gelden en die zich aldus het blad uiten in de verspreiding van valsche berichten en het kweeken van défaitisme. In verborgen hoeken wachten deze rechtschen op het gun stige oogenbllk om uit hun schuilplaatsen te voorschijn te komen en straatgevechten te ont ketenen, is de meening van de .Mundo Obrero”. Naar aanleiding hiervan wordt door den schrijver van het artikel de aandacht geves tigd op de activiteit van de vrouwen uit de aristocratische wijken, wier activiteit voor de regeering een stUgend gevaar vormt. BERLIJN, 21 Oct. Hedenmorgen heeft de Ita llaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, een beïbek gebracht aan minister von Neurath, in het (Jepartement van Buiten landsche Zaken. De besprekingen duurden ruim een uur. Zoowel van Itallaansche als Duitsche zyde wordt de grootste reserve over den inhoud der besprekingen in acht genomen. Men jnr- klaarde slechts, dat de Europeesche probMpen besproken waren. Ciano zeide, dat hy tevreden was. Het is verleden week in den nacht van Woensdag op Donderdag begonnen. Circa dui zend vrouwen uit de aristocratische wyken werden opgesloten in twee onteigende hulzen. Haar echtgenooten en haar zoons konden haar zien en schreeuwden haar van de straat af toe. Doch hun pogingen om haar te helpen waren vruchteloos. Aan deze houding heeft bulten twyfel ook een radlo-mededeellng van de nationa listen geen goed gedaan. Gezegd werd hier in, dat generaal Franco, behalve zyn vier colonnes rond Madrid, nog een „vyfde co lonne” in Madrid zelf had. President Azana heeft zich hedenmorgen met zyn gevolg naar het parlementspaleiz te Barcelona begeven, waarin thans zUn officieel bureau is ondergebracht. Mevrouw Azana, de vrouw van den president der Spaansche repu bliek, is per vliegtuig uit Alicante te Toulouse aangekomen. ZU is onmlddeHijk doorgereisd naar Parijs. BRUSSEL, 21 Oct. (Reuter) De Noord-Wes terstorm der laatste dagen heeft het water in de Schelde en haar zyrivleten doen stygen. Op twee plaatsen nJ. bit de brug van Waesmunster en by de gemeente Zele zyn de dyken bezweken, waarvan overstroomingen het gevolg waren. Alle maatregelen zyn getroffen om de gaten te dich ten. 6 Ciano heeft hedenavond een vergadering van de Hltlerjugend in het Sportpalast bijgewoond. In de vergadering waren 15.000 leden van de Hitlerjeugd, jongens en meisjes, bijeengekomen, terwyi ook vertegenwoordigers van de jeugdige fascisten v&n de Itallaansche kolonie met hun standaard aanwezig waren. Ciano, gekleed in het fascistische uniform, werd ontvangen door den leider van de Hitler jeugd, Baldur von SchLach. Na een défilé hield Ciano een toespraak, waarin hy dankte voor de ontvangst en zyn bewondering uitsprak voor de goede houding van de Hitlerjeugd, welke den besten Dultschen tradities waardig is. Verder wees spreker op de.goede betrekkingen tusschen de Hitlerjeugd en de Itallaansche fascistische jeugd. Tenslotte sprak nog Baldur von Schirach. GROOTE AANTAL OP MADRID OVER ALLE FRONTEN INGEZET. De i—zsrwb va» 2M.M3 Rextaten waar Drwmil daar *e Belgische regeering verbaden. Duitschland wijst in aan note aan den isterit ter der non-interventie-commtaele alle beechul digingen van Madrid en Moskou af. De Hongaarsche premier Daranyi legt In de re- geeringeverklaring den nadruk op de kweetie der BERLIJN, 21 Oct. (DJ4M.) De Duitoche regeering heeft vandaag daar haar aaakge- lastigde te Landen een nota aaa den vaar- ritter der nen-in«erviintlo l emmteale laten overhandigen, waarin ad atelUng neemt te- gen de onlangs dear de regeeitng van Ma drid en Sovjet-Rmland geuite beoehaldigin- gen, dat Duitschland het wa^en-embargo geschonden heeft. De „Oaservatore Romano” publiceert een ■eer Indrukwekkende gedetailleerde lijst over de vervolgingen, waaraan de Spaansche gees telijkheid van de zyde der revolutionnalren heeft bloot gestaan. Vier 'bisschoppen viaien dat door den Duce is ontworpen. Begin Novem ber zullen de eerste 3450 arbeiders te Napels scheep gaan. Ten aanzien van de verklaring van den ver dediger van Oviedo, generaal Aranda, dat de regeenngstroepen Tsjecho-Slowaakscbe wapenen gebruikten, deelt het TSjecho-Slowaaksch pers bureau mede, dat gedurende den burgeroorlog in Spanje de regeering te Madrid geen wapens in Tsjecho-Slowakye beeft besteld. Ook zyn baar geen wapens of uitrustingsstukken door Tsjecho-Slowakye verkocht. De regeering van Tsjecho-Slowakye houdt zich nauwkeurig aan de bepalingen van de niet-lnmenglng in Spanje. Talrijke vliegtuigen der Witten vlogen boven de fronten en bestookten de regee- ringztroepen en maakten iedere activiteit f’ der roode tachtmacht ónmogelijk. De regeeringstroepen bieden wanhopig tegenstand. In een communiqué, dat na afloop van den kabinetsraad, die des avonds gehouden is, is gepubliceerd, wordt o.a. met betrekking tot het verbod van de rexistische betooging mede gedeeld, dat de regeering van mee ning is, dat in de tegenwoordige periode van economisch herstal iede re betooging van dezen aard bezwa ren en risico's met zich medebrengt, waarvoor het land gespaard moet worden. JOHANNESBURG, 11 Oct. (Reuter). Acht honderd arbeiders, die werkzaam zijn in de goudmijnen van Randfonteln zullen vandaag een stemming houden over de tewerkstelling van niet by de mynwerkersorganisatle aange sloten arbeiders. Het resultaat der stemming, welke de in stemming heeft van de Zntrt.afiHkuanw.tw, mynwerkersorganisatle, wordt niet voor mor genochtend vroeg verwacht. Mochten de mijnwerkers tot een staking be sluiten dam zal deze zich, nasur verluidt, slechts bepalen tot de Randfocitetnmljnen. RABAT, 21 Oct. (Reuter). Van avond om 7 uur heeft radio-Tetoean medegedeeld, dat de regeering te Madrid toebereidselen treft om naar Catalonië te vertrekken. Radlo-Sevilla bericht verder, dat volgens me- dedeelingen van vluchtelingen uit Madrid in de hoofdstad groote verwarring heerscht. Vrou wen en kinderen trekken door de straten en roepen: „Wy willen geen bloedvergieten meer. Wy elschen, dat de stad wordt overgegeven.” Minister-president Largo Caballero zou van af het balkon van het regeerlngspaleis een verklaring hebben willen afleggen, doch de me nigte op straat zou hem hebben uitgefloten. LONDEN, 20 October. (D. N. B.) Hedenmid dag ia brand uitgebroken op het mailschip „Berengaria” dat op het oogenbllk te Southampton in dok ligt. De brandweer was het vuur na een half uur Zeven hutten warden heanhartigd. Dé oor- aaak iz niet bekend. PARIJS, 21 Oct. (D. N. B.) Ra- dio-Sevilla meldt, dat Don Fernando de Bourbon, hertog van Sevilla, in die stad is aangekomen en zyn dien sten aan de rechtoche beweging heeft aangeboden. Regeeringstroepen, die een tegen- aanval op lllescas deden, zijn met zware verliezen afgeslagen. By Ovie do zetten de rechtache troepen hun zuiveringsactie voort Het is de be doeling, dat daarna ia geheel Astu- rië de orde en rust hersteld worden. De verovering van het eiland Fer nando Poo wordt bevestigd. BRUSSEL, 21 Oct. (Reuter). De commissie van Buitenlandsche Zaken van den Senaat is hedenmiddag bijeen geweest. Volgens een com muniqué, dat na afloop der vergadering werd uitgegeven, heeft minister Spaak een uiteen zetting gegeven van de houding der Belgische buitenlandsche politiek in de huidige proble men. De „Dernière Heure” meldt, dat minister Spaak een nota voorbereidt als antwoord op de vragen, welke door Londen en Parijs aan de Belgische regeering gesteld zyn naar aan leiding van de nieuwe Belgische buitenland sche politiek, welke in de rede van Koning Leopold werd uiteengezet. Reuter meldt nog uit Brussel, dat Koning Leopold minister Spaak in audiëntie heeft ontvangen. Chileensehe regeering afgetreden. Ook Woensdag heeft de Tweede Kamer ver- whillende wetsontwerpen aangenomen; debat over contingenteeringspolitiek. Koningin Emma-monament te Soest door H. M. ie Koningin onthnld. Ata gevolg van het gebruik van ondengdqltjke makreel ta ook in Groningen een vergifUgings- geval geconstateerd. Ond-dlrecteur van de Coöperatie De Toekomst, te Groningen, als verdacht van verduistering gearresteerd. Voorloopig Nederlandsch elftal wint te Rotter dam met 7—3 van de Doncaster Rovers. De onderhandelingen welke zijn gevoerd tusschen de vertrouwenslieden van generaal Franco en de Basklsche separatisten over de capitulatie van Bilbao zUn mislukt aangezien de Basken een algemeene amnestie verlangen, alsmede erkenning van de door Madrid toege kende autonome rechten. Generaal Franco wilde deze elschen niet Inwilligen. Een bommenfabriek is gisteren naby Madrid tydens het bombardement door een vliegtuig der nationalisten getroffen en in brand gevlo gen. Hlerby zyn, volgens te Burgos ontvangen berichten, 126 personen gedood. In een regeeringscommuniqué wordt mede gedeeld, dat aan het front van Gyon een bloe dig gevecht is geleverd. De mynwerkers heb ben de nationalisten in de nabyheld van Ovie do aangevallen en na een gevecht, dat den ge- heelen dag geduurd heeft, hebben zy de stel lingen van den vyand genomen. De rechtschen namen de vlucht met achter lating van 81 dooden. Vier en twintig kisten munitie, 62 geweren en een monarchistische vlag vielen in handen der mynwerkers. Door deze overwinning ta de verbinding tusschen de nationalisten te Oviedo en de rechtsche hulptroepen verbroken. De stroom van vluchtelingen uit Oviedo houdt ■an. By Malaga zijn de regeeringstroepen verschei dene malen de stellingen der nationalisten bin nengedrongen om de spoorwegverbinding met Algeciras te verbreken. Tweemaal hebben sy een trein met oorlogstuig voor de witten doen ontsporen. De Spaansche ambassade te Parijs spreekt formeel het bericht omtrent den dood van Prieto tegen. BOEDAPEST. 01 Oct. (Reuter). Minister president Daranyi heeft vanmiddag in de Ka mer syn regeeringsprogramma uiteengezet. Hy zeide, dat er geen enkele wijziging zal komen in de groote lUgen der buitenlandsche poli tiek. Wy zulten aldus zeide hy de construc tieve vredespolitiek blyven volgen, op de basis waarvan wU tot dusverre hebben samenge werkt met een gehoste reeks Europeesche staten als slachtoffer van den haat der rooden. Wken der priesters liggen nog verspreid op de wegen. Honderden werden levend verbrand, anderen werden verschrikkelijk gemarteld. Men bedacht de meest geraffineerde pijnigingen, niet alleen voor de priesters, maar ook voor de seminaristen. In zijn commentaar op deze wreedheden schryft het orgaan van het Vati- caan: Het is een schouwspel van ontzetting, maar tegelykertyd-ook van prachtlgen luister. Nederige priesters hernieuwden de daden der vroegere martelaren, zy vielen by honderden, maar vergaven hun moordenaars. Hun laatste kreet was: „leve Christus Koning.” BURGOS, 21 Oct. Hedenmorgen is den nationalisten bevel gegeven op ■11e fronten rondbm Madrid het of fensief te beginnen. Te 13 uur be gonnen de infanterie en de cavalerie der nationalisten op te rukken het Zuiden, Zuid-Westen, Westen en Noord-Westen na een hevig bombar dement, dat aan den opmarsch was voorafgegaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1