ONS BLAD Onrust te Brussel Van Zeeland het verbod Er moet orde in het land heerschen De aanval op het Escurial door Het de rechtschen begonnen Rexisten-opmarsch gaat door 1 over nieuws van heden Campagne der Rexisten is van zuiver destruc- tieven aard, zij neemt haar toevlucht tot leugen en laster Ki ZETEL DER REGEERING NAAR BARCELONA? DE BAROMETER DE OPMARSCH DER REXISTEN Eriistig arbeids- ongeluk JOH. LAUWERS FATGLOT 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER r Mfa - BRUSSEL, 22 Wat Madrid meldt HONGERSTAKING Beek naar Londen Oct. Van Krachtige taal van den premier Bereden gendarmerie patrouilleert De opmarsch wordt voortgezet DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Talrijke arrestaties In Rusland Vanaf Zondag worden alle betoo- gingen, wanneer haar omvang de controle twijfelachtig maakt, verboden 4 De toestand in het Zuiden Troepen van het garnizoen te Brussel Zondag geconsigneerd De politieke situatie in Chili Een kruiser der Witten heeft op dracht gekregen alk Russisch schip met wapens aan boord in den grond te boren Zaterdag zullen 50.000 Rexieten reeds in de hoofdstad zjjn, zegt Degrelle De uitwisseling van gijzelaars Duizenden worden verbannen Verklaring van Degrelle VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 DERTIGSTE JAARGANG No. 20 ADVERTBMTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagd* prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 In aDertfl hebben de bewoners van het Belgische dorpje Waesmunster hun huizen met zandzakken g^arri cadeerd om het nog steeds stijgende water da woningen te weren NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD c> 9 Het ver- 'i l VAN ZEELAND OVER HET VERBOD DE* BETOOGING VAN DE REXISTEN. Stand Vrijdag M aar vja.: TtU Verten «tand: 7CM Aan bet Zuidelijk front, aldus het commu niqué, beeft de vijand een groot offensief in gezet en oefent hij een enormen druk uit, doch onze troepen strijden dapper. Al degenen, die de legaliteit bulten werking zouden willen stellen, zullen de kracht der wet ten voelen. Er is in België één regeering, één regeering, die beveelt in het kader van haar constltutloneele rechten en volledig gewapend is om de orde te verzekeren. Sprekend vervolgens over de voortdurende bezorgdheid van een groot aantal burgers over het communistisch gevaar, zeide Van Zeeland, dat de regeering tegen elke poging van mui terij of geweld is bewapend en in staat is zich met kracht te verzetten tegen elke dictatoriale neiging van llnksch. Evenwel moeten in den strijd tegen het com munisme niet de methodes worden gevolgd, welke sommigen willen. Het gebruik van ge veld roept geweld op. Onwettigheid is op zich- BRUSSEL, 22 Oct. (Reuter) Het persbureau der Rexisten te Brussel heeft medegedeeld, dat de Rexisten, de ijdelheid ervan. fa het slot van «Db land allen Belgen na ding, welke bet land 1 zien van deze essentie In de eerste plaats bet probleem van de nationale verdediging. De regeering beeft een ontwerp opgesteld tot regeling van het militair statuut voor langen tijd. Dan komt het probleem van de buiten landse!» politiek. Hier moeten opnieuw de ontzaglijke consequenties worden bepaald, ons internationaal statuut maakt dit noodlg. Tenslotte worstelt België met economi sche moeilijkheden. De crisis is overwonnen, doch de strijd is nog niet volbracht en het resultaat zou In bet gedrang kunnen komen als de troepen, die tot nu toe overwonnen, nu de discipline zouden opzeggen. Zondag a.s. zullen de troe pen van het garnizoen te Brus sel worden geconsigneerd. Tusschen het oogenbllk, waarop de lont wordt ontstoken en dat waarop de ontploffing ont staat,' verloopen meestal twintig minuten. Dit maal echter deed de ontploffing zich veel snel ler voor, met bovenvermeld noodlottig gevolg. De Rexistische haar aanhangers CAEN. tt Oet. (Reuter), fa een Castine mttn in de gemeente Cauvicowt o* U KJL van Falaiee heeft zich vanmiddag tegen drie uur een verschrikkelijk arbeidsongeval voor gedaan, dat 21 arbeiders het leven heeft ge kost en vier arbeiders verwondde. Nadat gistermiddag om vier uw voorposten dW opstandelingen Naval Camera binnen getrokken waren, rijn de rechtsche troepen gisteren in dit gebied in het geheel 12 K.M. 'opgerukt. Zy bevinden zich thans op 25 K-M. van de poorten van Madrid. Generaal Aranda, de heldhaftige verdediger van Oviedo is tot militair- en dviel-gouver- neur van de provincie Oviedo benoemd. Radio-Coruna heeft vanavond half negen medegedeeld, dat rechtsche Marques hebben bezet. maar België en zal De .XJberté" meldt uit Salamanca, dat een Sovjet-Russlsch schip te Santander beeft ge tracht wapens en munitie voor de regeerlngs- troepen te ontschepen. De nationalisten heb ben hierop een van hun kruisers bevolen elk Sovjet-schlp dat zich in de Spaansche wate ren bevindt aan te houden en tot zinken te brengen, wanneer biykt, dat zich wapens en munitie aan boord bevinden, pit besluit is onmlddeliyk aan alle buitenhuidsche regeerin- gen ter kennis gebracht. ver der I* een radlo-uitsending door de regee- ring van Madrid wordt a-a. gezegd, dat thans een critiek sogenblik Is aangebroken. In dezen geest heeft de regeering het besluit genomen vanaf Zondag en zoo lang de tegenwoordige spanning zal du ren, alle betoogingen te verbieden welke ook de opvatting zij van de organisato ren, wanneer haar omvang de controle, die het openbaar gezag moet kunnen uitoefenen op de bewegingen der massa, twijfelachtig sou maken. Dit zijn de drie kapitale aspecten van ons politiek leven, dit interesseert alle burgers. De demonstratie van Zondag aj. werd niet georganiseerd om de wending van een deel van onze medeburgers ten aanzien van deze vitale problemen uit te drukken en dit toont duidelijk in de richting van Madrid is gelegen, vliegveld van Madrid. Getale, werd gebom bardeerd. Drie op den grond staande toestel len werden tijdens bet bombardement nield. Te Madrid heeft men, volgens radio Jeres de la Frontera gisteren elf personen doodge schoten, die geweigerd hadden deel te nemen aan de verdediging van de hoofdsteul. Vit Avila meldt men, dat de nationalisten hun methodiseiien opmarsch voorteelten in de richting van het Buurlui. rede verzoekt Tan Zee- te denken over de hou- Ipet aannemen ten aan- le\pjpblemen, opdat het België van morgen sterker, gelukkiger en voor spoediger stf. Aan het front van Slguenza hebben da uit N. O. richting naar Madrid oprukkende na tionalisten de plaatsen Vascona en Moratilla beset. De regeertngsaanhunger» hebben zware verliezen geleden en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal moeten achterlaten. Aan het front van Teruel zijn de plaatsen Csdaredas en San Vicente ingenomen, waar bij de Volksfronttroepen eveneens zware ver liezen ^hebben geleden. LA CORUNA 22 Oct. (Reuter), om de strijdkrachten Navas del De toedracht van het ongeluk was als volgt: Castine” is een soort kalksteen, die met ijzer erts wordt vermengd om het smelten te verge makkelijken. Teneinde de castine-steen te doen springen, gebruikt men gemeenlijk vloeibare luchtpatronen, die op geregelden afstand van elkaar worden geplaatst en met een Bickford- leldlng worden verbonden. BRUSSEL. 22 Oct. (Stefani). De regeering heeft besloten den Belgischen spoorwegmaatschap pij'en te verbieden Zondag extra- treinen te laten loopen voor het vervoer der Rexisten c.a naar Brussel. Voor dat de regeering dit be sluit bekend maakte hadden de socialisten reeds een algemeene spoorwegstaking aangekondigd om het vertrek van de 60 extra- treinen, waarmede duizended Rexisten uit alle deelen van Bel gië zich naar Brussel wilden be geven, te verhinderen. BRUSSEL. 22 Oct (Reuter). Vanavond hebben zich eenige inci denten voorgedaan in de nabijheid van een lokaal der Rexisten tusschen dezen en leden van het nationale legioen. in verband met deze incidenten patrouilleert bereden gendarmerie door de binnenstad. SANTIAGO, 23 Oct. (Reuter) fa politieke kringen ziet men den polltleken toestand van Chili tamelijk donker in. De president der liberale party heeft Haard, dat bet moeilijk w«s den afloop regeerlngscrisls te voerspellen. Volgens door Briteche offlcieele kringen uit Spanje ontvangen berichten bevinden zich op het oogenbllk 10.000 gevangenen en gijzelaars, onder wie 1500 vrouwen, te Madrid. Dr. Junod van het internationale Roode Kruis, is met hulp van de Briteche autoriteiten actief doen de met de uitwisseling van gijzelaars. Tus- schen 11 en 17 October zijn 114 vrouwen van Burgos naar St. Jean de Lui gebracht, verder 41 kinderen en 5 vrouwen van San Sebastian naar Burgos, terwijl ten slotte dr. Junod met een honderdtal uitgewekenen uit Bilbao ia vertrokken. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen met het oog op luchtbombardementen. Zoo zijn de Engelsche Heuren ge hese hen op het dak van de ambassade en zijn Engelsche vlaggen uitgespreid rondom de Briteche centra. bad voor hedenavond sroepen voor bet aan- hooren van de radiorede van minister-presi dent Van Zeeland, hetgeen oorzaak was van groote drukte bij het lokaal der Rexisten. Er vormden zich samenscholingen en hier en daar hadden tegenbetoogingen plaats. Er werd ge roepen ..leve het vrije vereenigde België".'De politie en de gendarmerie kwamen tusschen- beide en maanden het publiek tot doorloopen. Een vijftigtal personen werd gearresteerd, daar zij hieraan geen gevolg Wilden geven. In de sectoren aan bet front van Slguenza heerschte vandaag geenerlei activiteit. De troepen versterken er hun stellingen. De pogingen Madrid te verdedigen worden onvermoeid voortgezet, loopgraven worden aan gelegd, prikkeldraadversperringen geplaatst tot in de naaste omgeving van da hoofdstad. De ochtendbladen publiceeren een oproep aan alle mannen, die in staat zijn de wapenen op te nemen of loopgraven te helpen aan leggen. Men is in Madrid van meenlng, dat de na tionalisten niet met een georganiseer den op- marach naar Madrid zullen kunnen beginnen, voordat al hun strijdkrachten mln of meer op gelijken afstand van Madrid zijn. fa den N. O. sector, aan het front van 81- guenza, bevinden de nationalisten zich op nog 125 KM van de hoofdstad. Intusschen zal de regeering de gelegenheid hebben baar defen sieve stellingen te consolldeeren. De zender Tenerlffe meldt, dat de leider der roode militie en Cortes-afgevaardlgde Con- zale Penis, met den oorlogsschat van 38 mll- lioen pesetas, afkomstig uit de beroovlng van de banken van Gyon en Awlles, uit Oviedo la verdwenen. WARSCHAU, 23 Oct (DNDJ Naar Uit Moskou wordt vernomen, hebben thans in ver band met de talrijke arrestaties van zoogenaam de Trotsklïstische aanhangers, vele verdachte personen bevel gekregen te verhuizen baar sen. welke dieper in het land zijn Jelrg Moskou worden door dit besluit, dat on beteelfde beteekent als verbanning, 12000, in De bezetting van Naval Carnero en lUesoas is xan groot belang met het oog op de voorberei ding van den aanval op Madrid. LONDEN, 22 Oct. (Reuter). Hot departe ment wan Buitenlandse!» Zaken bevestigt dat de Poolsche minister van Buitenlandse!» Za ken, Beek, een uitnoodlging heeft aanvaard om als gast van de Briteche regeering van tot 15 November naar Londen te koenen. o In verbaad wei da branden te Bedel zyn een man en een vrouw «eanmliiiS. Arbeider uit Wellertool wegens 1 dooden van rijn kleinkind tot nee jaar veroordeeld. fa de Mtjdreehtecbe mlüioenensaak te een eu- derseek naar test; tevens te WARSCHAU, 22 October. (Reuter), 1400 mijn werkers, die *n mijn by Swietochowlce bezetten, zijn vanochtend overgegaan tot voedsel-weige- ring teneinde loonsverhooging te verkrijgen. De regeering der nationale concentratie, steu nende op groepeerlngen, die vier vyfden der le vende krachten der natie vertegenwoordigen, wenscht geen aandacht te schenken aan den partijstrijd en zal niet afwijken van deze hou ding om zelf te treden op het terrein der par- typolemieken. Het is de taak van hen, die baai steunen, om zoo zy dit noodlg achten een te- gen-aanvalshouding aan te nemen. De regee ring echter moet het land haar werk doen ken nen. Het oogenbllk is niet gekomen, aldus ver volgde Van Zeeland, ons onderling te verscheu ren. De resultaten van een lange en moeilijke Inspanning van bijna twintig maanden zouden snel in gevaar kunnen worden gebracht, wan neer opwinding zich van ons vaderland meester maakte. zelf een kwaad. Hst zou de grootste vergissing zyn als men in den wil de orde te verdedigen, begon met agitatie en wanorde. Drie problemen beheeraeben op het oogenbllk het openbare te ven in België. Radio-Sevllla heeft medegedeeld, dat bet Noorderztation van Madrid gebombardeerd is. Radio Jeres de la Frontera heeft medege deeld. dat de nationalisten in den sector van Guadalajara Maqulla en Pslegrimo hebben bemt, welke plaats op 7 K-M. van Slguenza Belgische regeering verbiedt den spoorwegneten. Zondag as. extra-treinen te laten loopen veer het vervoer der Rexisten naar Brussel. De sa- ctaüsten kondigen algemeene spoor uegstsking aan. Treepen te Brussel Zondag gersnelgte—d. De aanval op Escurial deer de nationalisten be gonnen; hevige strijd aan het front by Hnsaen; graat offensief in het Zuiden. Degrelle verklaarde hedenavond te Brugge: W(j zullen Zondag alten in Brus sel zyn. De extra trrhitn zulten worden verboden. maar Zaterdag zullen RN» Rexisten uit de provincie in Brussel sRn, waar sy gehuisvest rullen zyn by fawasel- sebe Rexteten. Plechtige uitvaart en begrafenis van graf. dr. W. Mulder S. J. PARIJS,'22 Oct. (D. N. B.) De „Paris Soir” meldt uit Madrid, dat de regeering gisteren, na de verove ring van Naval Carnero door de na tionalistische troepen, besloten heeft haar zetel van Madrid naar Barce lona over te plaatsen. (Reuter). Zeeland heeft hedenavond zijn reeds eerder aangekondigde redevoering voor de radio uitgesproken. Hierin ontwik kelde hij de redenen, die er toe leid den, dat de regeering het noodzake lijk achtte de Rexistische betooging, die voor Zondag was aangekondigd, terverbieden. Bij dit besluit heeft de regeering vooral rekening gehouden met de essentieele overweging, dat de orde moet worden gehandhaafd. Daartoe had zij niet alleen het recht, maar ook den plicht. Orde heerscht in België ast ml er blijven iMcndMiie gische regeering, de meeting te Brus sel en den daarmede in verband staanden opnuursch nsmr Brussel zul len doen plaats vinden. BUREAUX: HOF 6/ALKMAAR felefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Speamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De uit Slguenza komende troepen zetten hun opmarsch naar Madrid voort zonder tegen stand te ontmoeten. Vervolgens ging de eerste minister over tot bespreking van den binnenlandschen toestand in België. Daarbij zeide hy o. m. dat een poli tieke party tegen de nationale regeering een heftige, hatelyke campagne voert van een zui ver negatieven en destructieven aard, door syste. matisch haar toevlucht te nemen tot beleedi- glng, leugen en laster. Wat doet nu de regee ring? zy werkt, zy schenkt geen aandacht aan dit optreden en wenscht het vrije spel der nationale Instellingen te doen eerbiedigen. Nooit zal Bel gië een regeering van de straat aanvaarden. TENERIFFA, 22 Oct. (Reuter). Om elf uur gisteravond deelde de radioclub van Teneriffa mede, dat de aanval der nationalisten op het Escurial is begonnen. De regeering van Mateid naar ■sresisus aver- gebraeht? B« eea ernstig arbritesagnsl te Fzaate* z«n tl sarnsia gedood au 4 gewond. Er heeft een conferentie plaats gevonden tusschen den minister-president, de ministers van Binnenlandse!» Zaken «R Justitig, dm burgemeester va» Brussel en- eenige hoogs ambtenaren, teneinde de orde-maatregeten vast te stelten, die voor Zondag sullen worden genomen. Een Rexistische afgevaardigde beeft ver zocht den minister-president te mogen inter- pelleeren over de belemmeringen, die door de regeering in den weg gelegd zyn aan de uit oefening van het recht van vergadering. De rechtsche troepen souden ten Noorden van Malaga verslagen zyn door de repubükein- sche troepen, die daar een gedeelte van den spoorweg beset hebben. -plaat- gen in it ongeveer Leningrad 20.000. In Charkow 11,000, in Ktew 22.000 personen getroffen. fa Moskou zelf zyn verder 40 buitenlanders waaronder 20 vrouwen, gearresteerd. H. K. H. Printes Juliana heeft aan een jacht op de bezittingen van het elot Reckenwalde deelgenomen. Het gezelschap by het geschoten wild - «W* ■*"r?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1