De N.C.B. veertig jaar oud o pijnen/’ AKKERTJES DE UREN GAAN VOORBIJ 'V HERBEREKENING VAN INDISCHE PENSIOENEN FEESTVERGADERING TE TILBURG DINSDAG 27 OCTOBER 1936 f 4 Blijft één! Feestvergadering te Tegenwoordige positie der pers Verstoorde Dageraads- vergadering CONCENTRATIE MILITAIRE LUCHTVAART? Het door den Volksraad verworpen wetsontwerp by de Tweede Kamer ingediend Hartelyke toespraken van Mgr. Diepen, Mgr. Hopmans en Minister Deckers Onderscheiding voor Prins Bernhard Varkensmarkt dient beschermd worden tegen prysdaling TOESLAG VOOR VERWERKTE MELK VERHOOGD Benoemd tot grootkruis Neder- land sc he Leeuw STAATSRAAD rambonnet HERSTELLENDE AFNAME VARKENS BOVEN HET BACONGEWICHT „De krant geeft voorlichting en leiding, wat by radio film nooit het centrale punt kam worden” Koninklijke onderscheiding Rede pastoor van Kessel Eieren, tomaten, stinkbommen en donderbussen dienden als projectielen ’«st Boerenstand en de Boerinnen bond, op dit ge in I él k AKKER-CACHETS aan wor- spr. ■s Aan de memorie van toelichting op het wets- ontWëip inzake de herberekening van de In dische pensioenen wordt het volgende ontleend: UTT HET FRAN8CH VERTAALD DOOR CHRISTINE KAMP komen. De boeren moeten een macht vor men tegen communisme en goddeloosheid** hü het Op 21 September werd ren wetsontwerp by den Volksraad Ingediend en in zijn vergadering van 8 Octobct <La.V. heeft het college zich met 30 tegen 10 stemmen tegen de tijdens deschrit- teljjke behandeling door de regeering geamen deerde voors'ellen uitgesproken. Uit de gehouden beraadslagingen blijkt, dat deze '’.temming in sterke mate onder den In vloed heeft gestaan van den veranderden mo- netalren toestand en de vrees, dat de daarvan verwachte stijging van de kosten van levens onderhoud de gepensionneerden, wier pensioen voor verdere vermindering in aanmerking sou komen, in mceUjjke omstandigheden zou bren gen. n de zeer groote tegen- Fsche pensioenen geno- De minister is bereid aan de gepensionneer den, die door de herberekening in pensloen- inkomsten achteruit gaan, nog gedurende twee jaren een speciale tegemoetkoming voor school gaande kinderen te verzekeren. het pensioenpell, dat aan de thans ‘n dienst zijnde generatie van landsdienaren In uitzicht Is gesteld. Voorts vestigde hy de aandacht op de agitatie onder de kleine boeren, welke door de afdeelln- gen niet mag worden geduld en een reden kan zijn om hen te royeeren, die zich daaraan schul dig maken. ster Francois- s, zal ons hel pen door haar gebeden en kleschen invloed Met een krachtig en langdurig applaus gaf de vergadering haar Instemming te kennen met de woorden van Mgr. Hopmans. Deze bond heeft zoo goed gewerkt, dat thans na zeven jaar van zware landbouwcrisis, de boerenstand nog ongeschokt staat. In de laatste jaren is veel tot stand gekomen door samenwerking tusschen regeering en organisa ties. Het is voor spr. een groote voldoening dat de voorzitter van deze vergadering hem heeft gezegd, dat de minister het vertrouwen van de boeren heeft. Graaf Ciano, de minister van Buitenlandsche Zaken van Italië, schoonzoon van Mussolini heeft een bezoek aan Duitschland gebracht. De graaf tn gesprek met de echtgenoote van Goering Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Landbouw en Vlsscherij beslo ten. de Nederlandsche Veehouderij Centrale we derom in de gelegenheid te stellen varkens bo ven het baconge wicht af te nemen. Het ligt in de bedoeling door dezen maatregel de varkensmarkt tegen verdere prijsdaling te be schermen. Uiteindelijk zal de besparing door de herbereke ning rond 7300.000 bedragen, dus minder dan de huidige regeling aan besparing oplevert 7.700.000). Het meerendeel der pensioenen zxl een ver mindering ondergaan van 30 pCt., omdat zij 20 pCt. of meer liggen boven het huidige pensioen- peil, terwijl een relatief klein aantal pensioenen uit de periode 19251934 en een groot aantal pensioenen van voor 1925, met minder dan 20 pCt. of in het geheel niet worden verminderd. Tot deze laatste categorie behooren de meeste inlandsche pensioenen van voor 1935 De voorlichting, de beschouwing, het artikel, de periodieke, dageiyksche invloed, ziedaar, wat het geheel eigene blijft var. onze pers. Spr. betoogde uitvoerig, dat de pers er naar moet streven, den natuurlijken voorsprong, wel ken zjj door haar voorlichtende, beschouwende en leidende taak op radio en film heeft, te handhaven. Spr. hield vervolgens uitvoerige beschouwin gen over de centralisatie der nieuwsvoorzie ning. waaraan, naar zijn meening, economische nadeelen voor de journalisten en ideeële nadee- len voor de journalistiek verbonden zijn. Er moet geestelijke variatie blijven In de jour nalistiek. ook op dit terrein. Besloten werd de Inleiding van den voorzit ter in het orgaan der vereeniging af te druk ken en dan binnenkort in een speciale aige- meene vergadering bet debat er over te hou den. Sluit dit in. dat de nieuwe pensioenen on- van rommige commissie op Na de jaarvergadering werd in dezelfde zaal de feestvergadering gehouden ter herdenking van het veertig-jarig bestaan van den N.C.B. Het podium was versierd met een groot aantal bloemstukken, welke voor het meerendeel wa ren gezonden als blijk van belangstelling door zuster-organlsaties en Instellingen der boeren bonden. Deze vergadering werd o.m. bjjgewoond door H.H. Hoogw. Exc. Mgr. P. Hopmans en Mgr. Een uitzondering meent hij echter te mogen maken voor pensioenen van 6000 en meer, omdat zy, die deze pensioenen genieten, niet geacht kunnen worden aan de bedoelde tege moetkoming bepaaldelijk behoefte te hebben. De suggestie van de commissie om de mili taire gagementen en pensioenen van vóór 1 Jan. 1930 gelijk te maken met die van 1930, wordt door den minister gaarne aanvaard. Naar wy vernemen, heeft H. M. de Konin gin Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld benoemd tot grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De minister acht het sender meer dal- deljjk, dat te reeds verkregen besparing op de pensioen uitgaven niet mag worden prijs gegeven. Dit vooropgesteld, gaat het er thans alleen om dezen op ne gepension neerden gr legden last op rechtvaardiger wijze te verdeelen dan thans geschiedt. De Nederlandsche Journalistenkring heeft een zeer druk bezochte slgemaeno zergafhrlag gehouden te 's-Gravenhage. De voorzitter, de heer D. Hans, heeft b(J den aanvang de sinds de vorige vergadering gestor ven leden herdacht. In de plaats van den heer Is. Santcroos (Am sterdam), die wegens uittreden uit de journa listiek heeft bedankt, werd als bestuurslid ge kozen de heer J. J. F. van den Bergh (Amster dam). Aan de orde kwam een voorstel van het be stuur tot contributieverlaging. Over het princi pe hiervan ontspon zich eenlg debat, waarbij bet standpunt der verschillende vereenigingen werd toegelicht. Toen het principe in stemming kwam, ver klaarde de vergadering zich met eenlge stem men meerderheid tegen contributieverlaging. Hiermee was het voorstel van de baan en blijft de geldende regeling ongewijzigd. Lang sprak zij zoo tot den onzichtbaren Vriend. Die naar haar luisterde. Dan ging zQ te bed en de vrede, beloofd aan die van goeden wille zijn, sloot zachtjes haar oogleden. Den volgenden dag, onder voorwendsel van boodschappen in Bayonne te moeten doen, ging zij daarheen en op het bepaalde uur kwam zij aan het kleine station verscholen In de denne- bosschen, waar dichtbij het klooster der Mag dalenas zich bevond. Catali wachtte haar reeds by do eerste kromming van den weg. Zij had haar weelde rige krullen glad gestreken en verborgen onder een zwarten doek. Geen opzichtige kleuren meer, geen klatergoud. Zonder een woord te spreken liep zy vóór Margalta uit en zoo vlug, dat deze moeite had haar by te houden. Bjj de poort gekomen bleef zy staan en be val: „Schel maar! En houd mij stevig bij mijn pols vast, anders sou ik nog in staat zijn te vluchten.” De jonge weduwe greep zachtjes baar hand, aooals zij het bij een kind sou hebben gedaan en trok aan den ring, die een luidruchtige kick in beweging bracht. sooals: Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijnen, Rheumatische pijnen. Spit, verdwijnen in tien mi nuien door do verrassende werking van do Nederlandsche Pijnstillers i aangetast blijven, ten aanzien nieuwe pensioenen maakt de dezen regel een uitsondering. De minister heeft echter besloten dezd uit zondering niet over te nemen. In verband waarmede de te dezer zake aan den Volksraad in uitzicht gestelde wijziging in het- ontwerp is aangebracht. Zoo is thans bepaald, dat alle op den nieuwen voet toegekende en toe te ken nen pensioenen zullen zijn vrijgesteld van her berekening. waartegenover als consequentie is gesteld, dat de oude pensioenen door de her berekening niet beneden de nieuwe pensioenen mogen dalen. Mgr. Hopmans, bteschop van Breda, wenscht zjjn sympathie te betuigen aan den NCB. en opnieuw te verklaren, dat hU zeer veel belang stelt in het werk. Mgr. heeft het ontstaan van den bond meegemaakt en heeft de geschiedenis van den bond gevolgd. Mgr. wenscht de boeren geluk met dit jubileum en soreekt clsn wensch uit. dat alle boeren zich bij den bond zullen aansluiten. Mgr zou gaarne alle katholieke boeren van zijn diocees georganiseerd zien in den N.C.B. In huis trok zich da jonge weduwe niet terug in een soort van halsstarrig stilzwijgen, dat eigenlijk een vorm van egoïsme is, omdat men geen rekening houdt met zijn omgeving. Zij praatte opgeruimd, kon zelfs glimlachen. Zoo als voorheen arrangeerde zjj bloemen in de vazen, hielp mee aan de wasch, speelde bulten met den spaniël Belza en liet hem springen staar een stukje suiker. Maar dat was allemaalmaar utterly k om afleiding te geven, om de smart van haar- vader te verzachten, die oud begon te worden zonder de hoop te kunnen voeden op een erfgenaam -van zjjn ras, die zich voorstelde, dat eens bet oude huis zou overgaan naar verre neven, of wel, dat het verkocht zou worden aan vreem delingen, die het zouden sluiten, het gras zouden laten groeien in de paden, zoodat bet slechts een verlaten graf zou lijken. Margalta gaf slechts in de kerk vrijen loop aan haar tranen, of wel op bet kerkhof, waar eiken dag heenging om het kleine graf te In den ziektetoestand van Staatsraad J, J. Rambonnet. oud-mlnlster van Marine en Hoofd verkenner der Nederlandsohe Padvinderij, is thans een merkbare verbetering opgetreden. - Maandag beeft de Noord-Brabantse he Chris telijke Boerenbond (N.C.B.) te Tilburg zijn veertigste jaarvergadering gehouden, welke werd bjjgewoond door den heer Wintermans, waarnemend dlrecteur-generaal van den Land bouw, benevens door vertegenwoordigers van verschillende zuster-organlsaties.’ De krant echter valt in de bus, behoeft ni^t herhaald te worden, is voor de kennisneming niet gebonden aan tijd, plaats en persoon. Da krant heeft voordeelen welke radio en film nooit kunnen bereiken, haar positie blijft onge schokt. Naast den arbeid op stoffelijk gebied wordt de medewerking van den N.C.B. gevraagd om de boeren te beschamen tegen Invloeden, die vooral op indirecte wijze het geloof ondergra- Waar deze nlveUeering, naast behoud van de door de. huidige korting verkregen besparing op den Ind'schen pensioenlast, de hoofdstrek king van het wetsontwerp te, acht de minister zich verplicht ondanks het afwijzend advies van den Volksraad, de onderhavige voorstellen in hoofdzaak te handhaven. Bjj de behandeling van het wetsontwerp, dat leidde tot de wet van 30 December 1935 waar bij de op de Indische pensioenen toegepaste korting tot 1 Januari 1937 werd verlengd, gaf de minister van Ko’oniën uitdrukking aan de hoop, dat hy met voorlichting van een daartoe door hem in te stellen commissie er in zou sla gen een wetsontwerp tot vervanging van de huidige kortingsregeling door een meer bevredi gende regeling gaande in de richting van normalisatie dezer pensioenen, tijdig gereed te hebben voor behandeling in de zomerzlttlng van den Volksraad De minister van Landbouw en Vlsscherij heeft bjj de verlaging van den toeslag over de tot zui vel- en melkproducten verwerkte melk, ingegaan op 17 Mei J.I., medegedeeld, dat overwogen sou worden, dezen toeslag in de wintermaanden we der op een hooger peil te brengen, om ook door middel daarvan het verschil tusschen den zo- merprljs en den winterprUs der melk te accen- tueeren. Van bevoegde zijde vernemen wy, dat thans besloten is, dezen toeslag met ingang van 1 .No vember as te verhoogen van 3 cent tot 3.40 et per K.G, melk met een vetgehalte van 3.2 pCt. S- -- Waardige betrekkingen toegekend, zooveel mo- geNjk naar elkaar toebuigt, daarbij uitgaande van een logische vergeiykingsbasis: Volgens de Avondpost heeft de minister van Defensie al. aan een commissie onder voor- zittersdhap van den Inspecteur van de mili taire luchtvaart, luit.-generaal Raajjmakers, opgedragen het vraagstuk der samenvoeging van de luchtvaartdiensten van leger en vloot opnieuw In studie te nemen. Met de Iniische regeering stelt de minister zich te dezer zake op het standpunt, dat. indien de waardevermindering van den gulden ten op zichte van het goud de kosten van levensonder houd zoodanig zou opvoeren, dat een ver- hooglng van door crisiskortingen en herzienin gen getroffen salarissen en pensioenen niet kan uitblijven, deze verhooging ten aanzien van de pensioenen ormogeiyk op billijke wijze te re gelen is, wanneer daaraan niet is voorafgegaan een nlve’.leering van het pensioenpell door op heffing of verkleining v: stellingen, welke de Inew ten door personen, die geiykwof gelijkwaardige betrekkingen In 'stands dienst hebben bekleed, thans te zien geven. „Waarschijnlijk aldus Mgr. is dit de laatste maal, dat ik tot den boeren bond kan spreken en daarom wil Ik her halen wat Ik reeds vaak zeic>: Menschen. blijft één. Laat de beide bisdommen een eenheid blijven. Vormt geen twee bonden, en zorgt ook, dat ge de eenheid bewaart in uwe organisatie. Onthoudt dit laatste woord van uw bisschop.” Mgr. drong herhaaldelijk aan op een heid, waarvoor het offer der persoonlijke meening moet gébracht worden. Mgr. voeg de eraan toe: .BlUft ook één in de politiek.” Hier heeft de Kerk recht van spreken, want als de politiek raakt aan godsdien stige belangen, moet de Kerk tusschenbeide Minister Deckers, het woord verkrijgende, deelde mede, dat H. M. de Koningin het lid van het hoofdbestuur J. v. d. Heuvel uit Ber- chem heeft benoemd tot ridder tn de Orde van Oranje Nassau, aldus de waardeering der re geering voor het werk van den NCB. tot uiting btengend. De minister wenschte vervolgens den N.C.B. geluk met zijn veertigjarig bestaan en met bet werk, d«t in den loop van deze jaren Is verricht. De Minister vergeleek den toestand van veertig jaren geleden met dien van nu. De verbetering Is voor een deel te danken aan bet werk van den N C B. zien en gehoord hebben,*- l^ gaaine nog willen lezen; In de derde plaats hebb^i radio en film nu eenmaal een zeer bijzonder karakter: zij zijn gebonden aan tijd, vorm, plaats; het ge sproken woord komt wel tn huis, maar het vervluchtigt op hetzelfde oogenblik, dat het ge- die er op dat oogenblik naar luisterer. Wil het anderen bereiken, dan moet bet op mechani sche wijze later herhaald worden. Nsar de film moet men heengaan op bepaalde uren. Naar wij vernemen heeft de Amsterdamsche politie op verzoek van de politie te Utrecht aan de grens der gemeente een autobus aangehou den. waarin een dertigtal NB.B.-ers gezeten waren. Men veronderstelde, dat zij behoorden tot degenen, die In Utrecht een vergadering van den Dageraad hadden verstoord. ZIJ wer den allen overgebracht naar het bureau Lln- naeusstraat en daar aan een verhoor onderwor pen. Ook de Oommlssaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Jhr. v, Rtjckevorsell, bracht den N.C.B. zijn gelukwenschen over namens het provinciaal bestuur. Vervolgens werd het woord gevoerd door Mgr. Kruysberg, algemeen proost van een Belgischen Boerenbond. Er zijn zooveel banden tusschen Noord en Zuid aldus Mgr. niet alleen bij de Intellectueelen, maar ook bjj de boeren. Ze hebben hetzelfde geloof, dezelfde liefde, de zelfde levensidealen, zU zijn kinderen van de zelfde Kerk. In belde landen zijn de stands- organisaties de dragers van dezelfde gedachte. Beide zjjn van groot belang voor de toekomst. Mgr. wenschte den N.C.B. geluk met dit feest en sprak de hoop uit. dat de bond in de toe komst zijn roeping zal blijven vervullen, voor al op het terrein der Katholieke Actie. Hierna spraken nog de heeren Verbreggen namens den Llmburpvchen Land- en Tuin bouwbond, de heer J. v. d. Heuvel, die H. M. de Koningin dankte voor c> onderscheiding, welke hem te beurt was gevallen. De voorzitter dankte alle spreken voor de goede wenschen, die aan den N.CB. zijn over-, gebracht en sloot deze feestvergadering met' den christelljken groet. Na de vergadering werd aan de deelnemers een maaltijd aangeboden. ben opgestaan, waren er te veel dingen, die mij in het hoofd spookten.... Dat kon niet zoo doorgaan! Ik ben weer gevallen.... Benige maanden van pretmaken, dan ziekte, het gast huis.... De geestelijke, die het bediende, heeft mij bezocht.... Hy was toch zoo goed voor mij! Het was ml), alsof ik de goddelijke .barmhar tigheid in hem kon beschouwen. Toen ik aan de beterhand was, heeft hij mij boeken ge leend. Een er van was zoo mooi, dat bet mij een schok in mijn gemoed gaf. Het sprak mij over mjjn land, het deed mij er de grootsch- heid en de schoonheid van kennen.” Margalta onderbrak de spreekster niet, zjj had het niet noodlg naar den titel van het boek te vragen; dien raadde zjj al. „Ik hield er te meer van,” vervolgde Catali, „omdat Ik den schrijver kende...." Nu kon de jonge weduwe een gebaar van verwondering niet weerhouden. _Ken je Ourania?” ,3a, op zekeren dag nu aoowat drie jaar geleden, ging ik voorbij Uhaldla. Een venster gelijkvloerse!) stond open, de wind blies er in en eenlge bladen papier, die op de tafel lagen, woeien naar bulten. Ik raapte ze op en zonder dat Iemand mij zag, legde ik ze weer op hun plaats, maar niet zonder er den blik op ge slagen te hebben. Ik weet wel, dat ik dat niet had mogen doen.... maar Ik heb het gedaan! Welnu, mevrouw, die bladzijden, die ik bulten had opgeraapt, heb Ik in druk teruggevonden In het boek, dat voor mij als een balsem voor mijn ziel is geweest.” Margaïta s hart klopte tel. Was het mogelük. Des morgens om tien uur is in de kerk van den H. Jozef een H. Mis van dankbaarheid op gedragen. Om elf uur werd In de zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie de algemeene vergade ring geopend. De voorzitter wees in zijn ope ningswoord op den moeilijken toestand welke is ontstaan door de veranderde monetaire po sitie van ons land. De bezwaren tegen de vigeerende regeling, welke alle pensioenen, ongeacht de groote on derlinge verschillen, verband houdende met het tijdstip van pensionneerlng als anderzlns, over één kam scheert, zjjn genoegzaam bekend. Met de wijze, waarop de commissie voorstelt aan deze bezwaren tegemoet te komen, kan de njjnister zich in het algemeen zeer wel ver- eenlgen. Een zeer gVoote verbetering zal wor den bereikt roet een regeling als door de com missie voorgeeteld. welke de uiteenloopende pensioenen san bekleeders van gelijke of geljjk- A. F. Diepen, Z Exc. minister mr. dr. L N. Deckers, den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant Jhr. mr. dr. A. van Rljckevorael. vertegenwoordigers van den Belgi schen Boerenbond, benevens door eenlge leden van Oed. Staten van N.-Brabant. Van eenlge autoriteiten van het departement van Landbouw was bericht van verhindering Ingekomen, evenals van den burgemeester van Tilburg en geestelijke adviseurs van enkele af- deelingen. De voorzitter van den N.C.B, de heer C. Moors, verwelkomde de aanwezige bisschoppen en wereldlijke autoriteiten. Het hoofdbestuur heeft gemeend dit veertigjarig bestaan op be scheiden wijze feestelijk te moeten herdenken, omdat de N.CB. in de jaren van zijn bestaan de boeren economisch heeft opgeheven en den godsdienstzin heeft verdiept. Aan allen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor den N.CB. brengt de voorzitter dank. De boerenbond behoeft daarom zijn arbeid op stoffelijk gebied niet te doen ophouden, in tegendeel; vooral de kleine boer, en de kleine pachter, van wie er velen tot proletariërs zijn geworden, vragen thans de aandacht en hen moet thans een bestaansmogelijkheid den gegeven. In verband hiermee deed een beroep op de ministers en de kamers tJi.v. ris nieuwe pachtwet. Pastoor W. van Kessel, oud-advlseur van den N.CB., die aangezocht was om de feestrede te houden, kan met genoegen constateeren, dat de N.CB. na veel strijd thans staat als een krach tige Instelling, gesteund door vele leden. Pastoor van Kessel wenschte het hoofdbe stuur en de leden geluk met dit feest, dat met zoo groote opgewektheid wordt gevierd Deze opgewektheid is alleen mogelijk by hen. die ver trouwen hebben in de Goddeiyke Voorzienig heid. Spr. schetste met enkele woorden den toe stand der boeren voor een halve eeuw en wydde enkele woorden aan de stichting van den N.CB. en aan Pater v. d. Elzen, die thans rust in de abdy van Berne. By een feest als dit kykt de N.CB. niet al leen naar het verleden, maar ook naar de toe-- komst, waaraan door deze organisatie met 40.000 leden wordt gebouwd. De boeren kunnen de toekomst afwachten met een rustig ge moed, maar niet met rustende handen, want ook onder de boeren moeten nog veel resten van liberalisme worden opgeruimd. Op sociaal gebied moet aan de boeren nog een en ander gevormd worden. In de toekomst moeten ook dc boeren meedoen aan de Katholieke Actie; niet alleen de boeren individueel, maar ook in en door hun organisatie. zei, elk myner uren goed moge zijn voor de eeuwigheid.... Want de uren gaan voorbij.... Fugetl” bezoeken, waar haar lieve Jean rustte het kind met den bleeken glimlach, dat zyniet vergeten kon. Op een schoonen Meiavond, toen de onder gaande zon den horizon in gloeiende stralen zette, vond zy op het grafheuveltje een kruis, gevormd door fyne schelpen. Dadelyk ging haar gedachte uit naar de zigeunerin, die sedert zeer langen tyd niet meer in den om- .trek te zien was geweest. Onwillekeurig keerde zy zich om en vond het meisje achter haar staan, zoo bleek, zoo vermagerd, dat zy bijna niet te herkennen was. ^Mevrouw,” fluisterde Catali, Jk kom u vragen at u my zou willen vergezellen naar ginds." Met de hand duldde zy in de richting van het klooster der Magdalena's. „Alleen zou ik er den moed niet toe hebben, ik zou daar niet naar de overste durven vragen, die my zou zeggen, «at ik doen moet om aan genomen te worden by de dienaressen van den Heer, die berouw hebben en boete willen doen.” „Ik zal je er heel graag heenbrengen," ant woordde de jonge vrouw. „En Xavier, vroeger juffrouw d’Uhl V w. -■ Catali zweeg, tusschen de vingers wreef zy een grassprietje, dat zy aan den weg geplukt had. „U vraagt my niet eens," zei zy elndeiyk op byna harden toon, „hoe ik hier weer terug gekomen ben.” „Het is voor my voldoende, dat ik je terug sla, bezield met rouwmoedige gevoelens....” .Neen, dat is niet voldoende! U moet het weten! Den eersten keer, dat ik uit de zonde i Bovendien Ie er neg een groot verschil en hiermee komt spr. In het hart van de kwestie, aooals hy haar stellen wfl. Do krant geeft iete. dat by radio en i Urn nooit het centrale pent kan worden: voorlich ting en als gevolg daarvan: leiding. Als soodanig behoudt de pen, kan s|j altham behouden, een beteekenis, waarvan de In vloed moeiiyk kan worden onderschat en die door radio-eursm en radiovoordracht selfs ait de verte niet kan werden bena derd. nleerde en Hep met groote passen weg, alsof iemand haar achterna zat. Margalta sprak met niemand over hetgeen Catali haar gezegd had. maar toen zy dien avond alleen was zocht zy J3e Behoedster van den Haard” op om eenlge passages te herlezen. Telkens weer kleurde een blos haar bleeke wan gen. „Het wae aan my dat hy dacht, terwyi hy dat schreef! Hy had er van gedroomd my de plaats van zyn moeder te zien innemen, haar zoo heeriyke taak te vervolgen en.... ik heb hem teleurgesteld!” Toen het middernacht was, sloot zy het boek en knielde neer voor het kruisbeeld in de hoop er afleiding van haar ontroering te vinden. Maar zy kon niet zoo spoedig haar geest los maken en in plaats van de gewone avondge beden te fluisteren, waar zy geen aandacht voor kon vinden, wierp zy zich met al haai verbijstering, haar aarzelingen, haar angsten in het goddeUJk Hart. ,Myn God, Gy hebt my nooit verlaten! Ver licht my. leid my! Ik ben bang voor de nieuwe gedachte, die in myn geest is opgekomen en die myn ziel in verwarring brengt. Toch te die gedachte nu niet meer schuldig, als zy vroeger was, toen een vreemde aantrekking my dreef naar dien geheimzinnigen Ourania. Toen hebt Oy my tegengehouden voor een stap, waar over Ma nu zou blowen Wees daarvoor geze gend, myn God!.... En wijs my den weg, dien ik begaan moet. Ik wil niet meer mijn grillen opvolgen, ik verlang slechts U beter te bemin nen en U zoo te dienen, dat, zooate oom Michel i i x. Maandagavond werd in het N V.-Hute te Utrecht een vergadering gehouden van Dageraad". Nadat de eerste spreker het woord had gevoerd, kwamen nog ongeveer honderd menschen in de zaal, die door den voorzitter aan een plaats werden geholpen. Toen echter de tweede spreker aan het wx>rd kwam, wer den plotseling eieren, tomaten, stinkbommen en donderbussen naar bet podium geworpen. Er ontstond spoedig een algemeene vechtparty. De enkele politieagenten, die in de zaal aan wezig waren, konden de orde niet herstellen. Derhalve vroegen zy assistentie aan. Onder lei ding van de inspecteurs Klers en Rossmalen begaven zich tien manschappen naar het N.V.- huis, waar zy krachtdadig met den gummistok moesten optreden. De orde was daarna spoedig hersteld. De bezoekers, die lid waren van de veree- nlging, waardoor de vergadering van de Da geraad was belegd, koesterden ernstige ver denkingen tegen NS.B.’ers. Derhalve ging men op zoek naar voertuigen, waarmede dezen ge komen moesten zyn, omdat het. denkbeeld had postgevat dat deze groep van elders moest ge komen zyn. BlT’den Stadsschouwburg vond men een touringcar, die naar men meende, zeer acihteraf was qpgesteld. als om den wagen verborgen te houden. Men wilde den wagen reeds bestormen om hem te vernielen toen bleek, dat deze toebehoorde aan het gezelschap dat dien avond een tooneelstuk in den Stads schouwburg speelde. Het onderzoek werd daar na voortgezet naar voertuigen, die men hei- rneiyk moest hebben geparkeerd. dat Dominique, de vriend barer kindsheid, altyd zoo gereserveerd, zoo weinig spraakzaam, wiens inwendig leven haar slechts als in bliksem flitsen was getoond, dezelfde was als die Ourania met zyn diepe gedachten, die hy in eenvoudige en exquise woorden wist uit te drukken en die weergaven, wat zy vaag had gevoeld en waar naar zy gestreefd had? Tegenover die ontdek king bleef zy sprakeloos en zoo. wit als het crêpe randje, dat haar japon aan den hals afsloot. - Catali ging voort, nog steeds met haar ruwe, harde stem: .Als ik u dat vertel, dan te bet, opdat u zou begrijpen wat hy verbergt onder zijn ulteriyke koelheid. Op den dag, dat hy uw verloving had vernomen, heeft hy zyn makhila genomen en is naar het gebergte gegaan. Toen hy weer thuis kwam, heeft zyn zuster niet vermoed, dat hy geweend had. maar ik heb hem in het gras zien liggen als een man, die door de smart verpletterd te.... Ach, Andrea, boe heeft u zich toch zoo vergist! Hy alleen waa uwer waardig." Margalta, de oogen strak als brandend, ver zette zich met al haar kracht om niet te schreien. „En nu," hernam de zigeunerin, uiu heb ik voor zoover dat mogelyk was het kwaad goed gemaakt, dat ik u had gedaan, nu heb ik niets meer te doen dan het toevluchtsoord op te zoeken, waar my geleerd zal worden goed te leven om zalig te sterven.... morgen om twee uur wacht ik op u aan de poort ran het klooster!" zy vroeg niet eenaof dat uur Margalta conve- ven. De boerenbond moet ook zyn leden cte eenheid voorhouden op staatkundig gebied. De voornaamste wijze, waarop de vorming voor de Katholieke Actie moet plaats hebben, is de beleving van het geloof by het dageiyksche leven. Het zal onmogelyk zyn voor Christus en de Kerk te stryden en misschien wel te ster ven. als men niet voor God en Kerk leeft. Spr. herinnerde eraan, hoe verschillende in stellingen van rien N.C.B., zooals de Jonge bied voorbeeldig werk doen. Mgr. Diepen, bisschep van Den Bosch, wilde op deze feestvergadering verklaren, dat altyd met sympathie en belangstelling werk van den N.CB heeft gevolgd. Mgr. her innerde aan het zilveren feest, waarby dui zenden boeren waren saamgestroomd by het beeld der Zoete Moeder in Den Bosch. Mgr. spoorde de boeren aan tot solidariteit met de andere standen, vooral met den priesterstand. Deze stand heeft voel aan de boeren te dan ken. maar heeft ook veel aan de boeren ge geven. Veertig jaren zyn de boeren trouw ge bleven aan het Kruis; voor de toekomst heeft Mrg. zeer veel verwachting van den Jongen Boerenstand, die de leiding der priesters aan vaardt by zyn werk en leven. Mgr. besluit zyn toespraak met den wensch. dat de katholieke geest steeds meer moge doorwerken in den boerenstand. Na de opening werden de verschillende agen- da-punten afgewerkt. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenzoo de rekening over 1935 en de begrooting voor 1937. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren L G. de Brouwer te Tilburg, F. v. Cam- pen te Graauw, M. Cox te Eindhoven, P. A. Kuylaars te Breda en C. Moors te Nieuw-Vos meer. By de behandeling der voorstellen van de af delingen werd besloten, dat door het hoofd bestuur opnieuw pogingen zullen worden aan gewend om alsnog van de regeering geldeiyken steun te verkrijgen voor de schade door vorst aan rogge ontstaan. Voorts zal het hoofdbe stuur yveren om voor landbouwers op de ont- glnnlngsbedrijven met regeeringssteun ver-», zachtlng te verkrijgen van de regelingen tJi.v. de betaling van renten en de aflossing der schulden. Ook werd het hoofdbestuur erop ge attendeerd, dat door de veranderde monetaire positie de toestand vooral van de gemengde bedrijven zeer moeiiyk te geworden. Het hoofd bestuur zal evenzeer diligent zyn tA.v. den gel- deiyken steun aan de kleine bedrijven via den pas ingestelden dienst voor kleine boeren. In verband met een voorstel der afdeeling Millingen verklaarde het hoofdbestuur zich te gen de afschaffing van de cristehefflng op het slachten van rundvee en tegen de wyzlging van de bestaande regeling t.a.v. de kalverenfokkery. Op voorstel van de afdeeling Oud-Gastel zal het hoofdbestuur yveren om de mogeiykheid te verkrijgen, dat evenals voor auto's ook voor landbouwpaarden een wegenkaart van twee of drie maanden voor de provinciale wegen Brabant beschikbaar zal worden gesteld. Voorts werd door enkele afdeellngen aange drongen op een bespreking in het hoofdbestuur nopens de uitvoering der Jachtwet. By de be spreking van dit voorstel heeft de afdeeling Berlicum geprotesteerd tegen de uitvoering der jachtwet, by welk protest zich andere afdee llngen aansloten. De grief ging vooral tegen de hooge sommen, welke door de jachtcommissies worden vastgesteld. Naar de secretaris mee deelde. is momenteel overleg gaande nopens deze zaak tusschen de departementen van Landbouw en Financiën. De voorzitter van den Ned. Journalistenkring de heer D. Hans, hééft in een algemeene leden vergadering van dien kring een inleiding ge houden over de tegenwoordige positie der pers. Publiciteit is een ruimer begrip dan pers. De pers en de journalistiek te een der vormen van de publiciteit, zy heeft moeten ondervinden, dat in latere jaren andere vormen *yn opge komen en zich op snelle en sensatloneele wyae hebben ontwikkeld. Spr. noemt radio en film. Ook deae bereiken het publiek /an dag toe dag, ja, van uur tot uur en daarbij heeft de radio dikwyis nog een voorsprong op de pers. Zoo heeft de pers nieuwe concurrenten gekre gen. Beteekent dit nu een bedreiging onzer po sitie? Om drieërlei redenen: neen. In de eerste plaats bereiken radio en film slechts een deel van het publiek; in de tweede nlaats bewijst de ervaring overvloedig, dat, wat de menschen ge- De mogeiykheld bestaat, dat de Jachtwet binnenkort zal worden gewyzlgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13