op Onderzoek naar de landbouw crisismaatregelen Nog steeds de nieuwe Pachtwet I avond met 1 maken; Voorloopig verslag op de Rijksbegrooting. verschenen SLOTVERTROUWENS- CREDIET COMMISSIE- VAN LOON RAPPORTEERT j EENIGE AMENDEMENTEN GOEDGEKEURD DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 Komt precies uit! De valutamarkt Arbeid voor ons volk Onze detentie katholieken Een nieuw coalitie-kabinet Begrootingepoeitie veranderd Prins Bernhard te Rotterdam Bezoek TWEEDE KAMER Een redelijk bestaan Audiëntie l Hervorming crisisdienst wordt aanbevolen Depreciatie van den gulden met circa 20l/z pet. DE TWEEPRIJZEN WORDEN VERHOOGD Bedryfteteun of indivi- dueele tteun? Richtlenen ,y Katholieke fractie geeft de thant te volgen richt- lijnen aan De rechter ie niet bevoegd een gewyzigden contracteinhoud op te leggen Doekje voor het bloeden WAT KONING MANUEL OVERKWAM De landbouweteun Landbouw-crititdienti aan een aantal bedryven in de Maazttad Na da monetaire wijziging Staled van hooge heffingen aan de grant kan niet worden aanbevolen, omdat dit niet de vereiechte voor dooien biedt „Op uw leeftijd die rozet op uw revers” Het kleinbedrijf Toezicht van de pacht kamer fachterttelling van De zwevende gulden <s 9 tr •n”. l ge- 1 b s t kunstmatige eenheid door middel van staatkun dige gelijkschakeling. dé begroeting voor 1937 niet 47 mlllioen Bedraagt, doch 93 mlllioen. 1 l i l I l l voor ons economisch leven. Alles bijeengenomen, kwamen deze léden tot de conclusie, dat het eigenlijke tekort op uit de overeenkomst voortvloeiende, als buiten sporig moeten worden beschouwd. Verscheidene andere leden, zich aanslui tend bij hetgeen door het lid der Kamer den heer G08ELINO werd gezegd, stelden er prijs op. de thans te volgen richtlijnen aldus samen te vatten: Zij heeft tengevolge, dat thans iedere pacht overeenkomst gan het criterium „redelijk be staan” getoetst wordt, zij het dan alleen on middellijk, nadat zij is afgesloten en dat boven dien vernietiging van de overeenkomst geschiedt, indien aan dit criterium niet is voldaan, terwijl het ontwerp in aoo’n geval alleen verzachting van ’s pachters verplichtingen kende. "’■.enige lecen merkten in dit verband nog op. dat zij het een groote fout zouden achten Indien niet, in af wachting van de doorwerking van de gevolgen der gewijzigde monetaire politiek, aan stonds sou worden overgegaan tot verlaging van verschillende belastingen en tarieven, welke op handel en verkeer drukken, ter. einde de op leving van die takken van volksbestaan zoo spoedig mocelijk te stimuleeren. Ernstig tezwaar bestond bij vele leden In het algemeen tegen die bezulnlgings- en lekkings- maatregelen eer regeering. welke daarop neer komen, dat steeds meer lasten op de gemeenten worden afgesrhoven. Te onjuister achtten zij een zoodanige afschuiving, wijl een groot deel der gemeenten sinds lang reeds meer dan over belast is. Verscheidene leden drongen aan op ver dergaande versterking van ’s Rijks defensie. Aan dit rapport ontleenen wü het volgende. (Hierbij moge echter terstond voorop gesteld worden, dat de commissie is uitgegaan van de algemeene situatie sooals deze bestond voor 36 September JJ.J. Het ontwerp kende hier een termijn van twee jaar, die door de Kamer te lang werd geacht. Inderdaad! Alleen de wijziging van den eontracts- Inhoud wegens veranderde omstandigheden is das In het ontwerp overgebleven. pet. verhoogd zijn, overgenomen. Zij acht hier mede echter de instandhouding van den land bouw niet te duur betaald, in aanmerking ne mend. dat handhaving van een belangrijke binnenlandsche markt voor de Industrie van het hoogste belang is. Aan de hand van ue in dexcijfers der kosten van levensonderhoud komt de commissie voorts tot de conclusie, dat ook voor een belangrijk deel der industrieelc pro ducten de prijzen door overheidsmaatregelen op hooger peil worden gehouden dan bij vrije con currentie zou kunnen worden bereikt. Aan Juliana t 1 a. De regeering zal met het verleden moe ten breken. Zij zal de door haar' noodge dwongen op monetair gebied genomen maat regelen r.'.et alleen monetair-technisch moe ten uitvoeren, maar doelbewust economisch en sociaal moeten richten, tot versterking van de positie van ons land naar binnen en naar bulten. Aanpassing is noodig en deae zou kunnen worden bereikt, indien de prijzen der land bouwproducten worden verhoogd en lobnën en salarissen van beschutte bedrijven en overheidsdiensten worden verlaagd tot een zoodanig niveau, dat de prUsen der land bouwproducten en de lasten van levens onderhoud elkaar ontmoeten. De heer J. Smid, adviseur van Landbouw en Maatschappij, geeft In een aan het rapport toegevoegde minderheidsnota van een andere meening blijk. Naar wij vernemen, is in verband met de stijging van de theeprljzen van regeeringswege goed gevonden, dat de verkoopsprijs van thee In den detailhandel met ongeveer 10 cent per pond wordt verhoogd. ZQ is tot de overtuiging gekomen, dat de voorkeur moet worden gegeven aan een systeem, waarbij den Centrales een veror denende bevoegdheid wordt verleend, als mede bet recht, om binnen bepaalde gren zen de voorschriften der landbouw-crisis maatregelen zelfstandig wit .te voeren, eek omdat slechts langs dezen weg de moge lijkheid bestaat, op den danr allen producen ten van crisis-producten onder controle der overheid de mogelijkheid te verschaffen, zelfstandig hen eigen belangen te regelen. Slechts op deze wijze acht de rnmmtssii het ep den duur mogdUk. het aantal admi nistratieve meatregelen belangrijk te be perken. De itemmimli tot reorganisatie der land- boww-crisismaatregelen, onder voorzitter schap van prof. mr. J. van Loon, aan welke was opgedragen te «adem Ara of en zoo Ja, welke wijzigingen dien ra te worden aan gebracht in de hindbouw-crisisinaatregelen, de uitvoering en de controle, heeft haar rapport aan den minister van Landbouw en Vleocherij uitgebracht. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de positie van h^t kabinet sterk is. Het volk gevoelt zich in menig opzicht veilig onder zijn leiding. De groote verdienste van dit kabinet is, dat het een krachtig gezag heeft ge toond. Deze leden wezen op het gevaar, dat er voor het bedrijfsleven schuilt in een te sterke deva luatie. Op grond van dat gevaar Juichten zij den maatregel van de regeering, den gulden voorloopig zwevende te houden, toe. Dóór de bier bedoelde gebeurtenis schijnt de positie van het Kabinet voor het oogenbllk be langrijk verbeterd te zijn. Men zou kunnen zeg gen, dat thans voor de tweede maal de gulden het kablner-Colijn heeft gered. In 1935 deed hij dat door rich te laten herstellen, in 1936” door zich te laten deprecieeren. Vele leden, die erop wezen, dat vroeger met betrekking tot de dekking van een tekort wel eens is gesproken van een „noodverband”, meenden, dat de wijze, waarop ditmaal een groot deel van het tekort is weggeWerkt, doet denken aan een „doekje voor het de productie door het opgenomen. in nauwe overzeesche hun oordeel doet hij verpachter en pachter oproepen om, op een door hem te bepalen tijdstip, uiterlijk eene maand na de ontvangst van het afschrift, voor hem te verschijnen. De oproeping geschiedt door den griffier.” Naar de opvatting van een aantal der leden, hier aan het woord, is er maar één oplossing om uit de moei lijkheden té geraken: de bevordering met alle kracht van de welvaart van het geheele Rijk, waardoor een groo- ter deel van eigen volk kan worden Op deze bevordering, samenwerking met de gebiedsdeelen, zal naar het regeeringsbeleid dan ook in de toekomst in hoofdzaak gericht moe ten zijn. óf althans de pachtprijs zoodanig is vastgesteld, dat hij den pachter, ook t»U s bijzondere be kwaamheid en ijver, niet de Mogelijkheid van een redelijk bestaan uit de «opbrengst van het gepachte goed zoude laten, terwijl nochtans de pachter zulk een bestaan alt de opbrengst van het goed redelijkerwijze mag verwachten. Verscheidene* leden waren van oordeel, dat bü de liquidatie van de landbouwcristemaat- regelen de uiterste behoedzaamheid behoort te AU^de^i^^ring in werkelijkheid iets voor den landbouw wil doen, make zij een einde aan de schrijnende tegenstelling, die er nog altijd oestaat tusschen de belooning van de landbou wende bevolking en die van de overige groepen der samenleving. De inlassching in dit artikel van de door ons vet gedrukte zinsnede verschuift de rech terlijke beslissing, of de pachtovereenkomst den pachter een redelijk bestaan biedt, naar een vroeger tijdstip dan in het ontwerp werd voor gesteld. Daar immers was die beslissing opge nomen in art. 35. Krachtens dit artikel (dat ook de wijziging van de pachtvoorwaarden en de vermindering van den pachtprijs wegens veranderde omstandigheden kent) kon de pach ter ten allen tijde verzachting van zijn ver plichtingen vorderen, Indien ae pachtprijs te hoog bleek, om hem een redelijk bestaan uit den gepachten grond te laten. Minister van Schalk voerde daarvoor heden nog aan, dat over het „redelijk bestaan” eigen lijk pas behoorlijk kan worden geoordeeld, als de overeenkomst eenmaal loopende is, maar ook hier gaf de Kamer de voorkeur aan de door jhr. dé Geer gesuggereerde en in een amendement belichaamde gedachte. Zeer uitvoerige beschouwingen heeft de com- misssie aan dit onderwerp gewijd Zij spreekt daarbij als haar conclusie uit dat de toestand van de kleine boeren- en tulndersbedrijven bij zondere zorg der regeering vereischt. De door den minister van Landbouw en Vlsscherij in het leven geroepen Dienst voor de kleine boeren bedrijven zal een verbetering van den economi- schen toestand der bedrijven moeten nastreven i door Intensieve bedrijfsvoorlichting en door het toekennen van een bijaonderen bedrijfssteun. 1 Aan het rapport ia, behalve de reedt genoem- i de minderheidsnota van den heer J. Smid, toe- i gevoegd* een minderheidsnota van den heer J. i Hilgenga, waarin deze blijk geeft, zich met het algemeene economische uitgangspunt der ove rige leden der commissie niet te hebben kunnen vereenigen. der hield. Vandaar vertrok Z. D. H. per naar Het Loo. Des te erger moest de toegepaste aanpassing als middel tot conjunctuurherstel te kort schie ten, wijl zij geen consequente .-leflatiepolltiek is geweest, wijl niet naast de drukking van het loonpeil een verlaging van de vaste lasten beeft plaats gehad. Het tweede lid van dit artikel is nJ. komen te luiden: „Indien de rechter summierlijk van oordeel is, dat óf de verplichtingen, voor den pachter Aanneming van een amendement-Hiemstra heeft tengevolge gehad, dat een eventueele wij ziging van den pachtprijs om deae reden in werking treedt tenminste één Jaar, nadat de betreffende vordering is ingediend. mogelijk te maken, indien de verpachter self of zijn kinderen het verpachte goed in gebruik willen nemen. Wij komen daar morgen aan de hand van minister van Schalk s antwoord op terug. De commissie is van meening, dat het be staande systeem, zij het ook door wetswijziging, zoodanig kan worden hervormd, dat gegronde beswaren tot een minimum kunnen worden teruggebracht. MINISTER VAN 8CHAIK heeft het voor nemen van de Kaïfier, om den rechter die be voegdheid te ontnamen, nog eens bestreden. Hij had daarvoor eenige goede argumenten os. haalde hij art. 1345 van het Burgerlijk Wet boek aan ten bewijze, dat krachtens ons be staand civiel recht de rechter zelfs het boete beding, dat menigmaal den doorslag geeft tot het aangaan van een contract, mag aantasten maar erg hevig was zijn verzet toch niet. En zonder eenig dreigement van 's ministers zijde kon daq ook de Kamer haar beslissing nemen. Wat het beleid op economisch en sociaal gebied betreft, behoort volgens dezelfde leden richtsnoer en doelwit te blijven: Ar beid voo- ons volk rz Den Haag, 28 October 1936. De bevoegdheid van den rechter, om na kennisneming van een afgesloten pacht- contract aan partijen een gewijzigden con- tractsinhoud op te leggen wegens de „bui tensporigheid” van de verplichtingen, die -krachtens het oorspronkelijk contract op den pachter zouden komen te rusten, is door de aanvaarding van een amendement- v. d. Heuvel met 60 tegen 27 stemmen uit het ontwerp-Pachtwet gelicht. Dat was de belangrijkste beslissing van dezen middag. *t Komt dus precies uit, wat wij veronder steld en voorspeld hebben: de NBB. is uit knokken gegaan om zichzelf als christe lijker dan de christelijke regeering te doen.... schijnen. Prompt is de pharlzaeïsche tegenstelling regeering-N.SB. naar voren gescho ven. De heer Van Geelkerken heeft blijkbaar vooraf begrepen hij weet immers, hoe zijn Pappenheimers getaxeerd moeten wor den dat de godsdienstige verontwaardi ging der knokkers maar weinig ernstig ge nomen zou worden, en daarom voegde hij al maar bij voorbaat aan zijn verklaring toe, zich wél te kunnen Indenken, dat de betrokkenen uit verontwaardiging tegen de actie van „De Dageraad” hebben gehan deld zooals zij deden, omdat die actie in strijd moet worden geacht met het karak ter van het Nederlandsche volk.... „Uit verontwaardiging”.... Zijn deze volgelingen óók zoo verontwaar digd over het nieuwe, rampzalige heiden dom, dat in het voorbeeldige Duitschland zoo krachtig gepropageerd wordt en daar zoo welig kan bloeien? „Uit verontwaardiging”? Och, kom! richting van een aluminlumfabriek in Limburg afgestuit is op bezwaren van het departement van Defensie. Indien dit inderdaad het geval Is, zouden sommigen de ia desen gevolgde ge dragslijn sterk afkeuren. Aan het verslag fa toegevoegd een nota van den heer Bongaerta inzake de centralisatie van de bewerking der verschillende van rijks wege verzamelde statistische gegevens. Deze leden-zagen in het herstel van de vroe gere samenwerking tusschen de partijen ter rechterzijde den besten waarborg voor een juiste toepassing en goede werking van ons par lementaire stelsel. Of dit mogelijk is, kan thans niet worden beoordeeld. In de hierbedoelde omstandigheden vond een belangrijk deel dezer leden aanleiding als zfjn oordeel uit te spreken, dat op dit oogenbllk van een mln of meer breede theoretische be- sprekitig van de economische en tlnanc’eele politiek, welke tje regeering tot 26 September heeft gevoerd en voornemens was ook daarna nog te voeren, behoort te worden a .'gezien. Sommige leden, die er op wezen, dat een over zicht, 'dat eenig houvast kan bieden, wel niet binnen korten tijd zal zijn te verkrijgen, vroe gen, of de regeering bereid is, in de memorie van antwoord reeds van haar -oorloopigen in druk op dit punt te doen blijken. „Een beweging als die van „De Dageraad” moet hoe eer hoe beter verdwijnen, zij moet zoo spoedig mogelijk worden opgehe ven of ontbonden. R.K. en Christelijke or- ganisaties nemen wel moties aan tegen'de' actie van Vrijdenkers, maar er gebeurt niets. We hebben een gereformeerden mi nister van Binnenlandsche Zaken en een R.K. minister van Justitie en voor deze bei den moet het een kleine kunst zijn om binnen vier en twintig uur ,JDe Dageraad” te doen ontbinden.” De wet bepaalt dus thans in artikel 9, dat de rechter, wanneer parten niet toestemmen in een vrijwillige wijziging van de overeen komst, aan de geheele overeenkomst door ver nietiging een eind maakt. Doordat tegelijk een amendement-de Geer op art. 8 werd aange nomen, is ook in de beweegreden, waarom de rechter de overeenkomst nietig verklaart, wij ziging gebracht. De .'eden, hier aan het woord, stelden er prijs op, uitdrukkelijk Jte verklaren, dat zij in geen enkel opzicht bereid zijnoot het aangaan van eenige pol'tieke verbintenis met de links-extre- mlstische groep, ondanks de ultnoodlgingen tot samenwerking in een eenheidsfront of een volksfront, die deze groep telkens yeer tot ben richt. Naar wjj van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Landbouw en Vlsscherij aan de commissie-Van Loon alsnog de vraag ge steld, of zij onder de gewijzigde monetaire ver houdingen haar opvattingen omtrent de ver plaatsing van alle crisisheffingen en -toeslagen naar de grens handhaaft. De commissie ver zocht, den minister hieromtrent voor 1 No vember a-s. te antwoorden. Velen van hen. die de monetaire verandering met blijdschap hebben begroet, verwachten thans niet alleen een economische opleving, maar ook het einde van de deflatiepolitiek. Worden zij in dit laatste teleurgesteld, dan zal de nu eenigermate tot bedaren gekomen ontstemming over het reqeferingsbeleid weder toenemen. In het valutaverkeer van gisterochtend kwam de gulden tot een verdere lichte ver betering. Het Pond Sterling liep nl van 9.06 3/8 tot 9.06—9.08% terug en de Dollar van 185 7/18 tot 1.85—1.85%. Onder beurstyd trad voor genoemde devie zen geen verbetering in. De Dollar noteerde 1-85 en ten opaichte hiervan toonde de gulden een waardevermindering van circa 20% pet. b. Er nl een bewuste, typische politiek van conjunctuur-stimuleering moeten bor den gevolgd. Daarin ligt ook de beste, maar dan ook de afdoende waarborg, dat sociale aftakeling en sociale afbraak worden be- elndigd en voorkomen. Op deze basis waren de leden, hier aan het wootc. bereid aan dit Kabinet een slot- vertrouwe.iscrediet te geven. In dit verband werd het denkbeeld geopperd, dat de overzeesche gebiedsdeelen zoo noodig door het moederland in staat zullen worden gesteld ter gelegenheid van de aanstaande huwelijksplechtigheden een deputatie naar Nedrtiand te zenden. Hierdoor zou naar men meende, het saamhoorigheidsgevoel van de in woners van het geheele Koninkrijk worden ge steund. den toekomstlgen gemaal van Prinses is. de hoogste Nederlandsche onder scheiding. die van ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw toegekend. Ook Prins Hendrik ontving indertijd deze onder scheiding welke, op enkele spaarzame uitzon deringen na os. was Kardinaal van Rossum er mee begiftigd alleen aan vorstelijke per sonen en staatshoofden wordt verleend. - De minister had oorspronkelijk de mogelijk heden van wijziging van de pachtovereenkomst in zijn ontwerp opgenomen, omdat het meer radicale middel van de vernietiging tenslotte ook den pachter dupeert, die daardoor immers zonder grond komt te zitten. Daartegenover dient echter de preventieve werking van de vernietiging niet te worden onderschat. Een verpachter Immers weet tevoren, dat een pacht overeenkomst, die vernietigd .wordt, ook later weer, als hij op dezelfde basis met een anderen pachter zou willen coutracteeren. aan vernie tiging bloot staat. Verscheidene leden opperden ernstig beswaar tegen het continueeren van de voor 1936 toe- gestane or centen op een aantal belastingen Verscheidene leden zouden ernstig oezwakr hebben tegen het voeren van een flnancieele politiek, waarbij reeds met een verwachte doch nog niet verkregen verbetering van de begroo- tingspositie zou worden rekening gehouden. De commissie heeft voorts onderzocht, wel ken invloed de landbóuw-crisismaatregelen heb ben op het levenspeil in het algemeen. Zij heeft hierbij de reeds eerder gemaakte berekening, dat de kosten van levensonderhoud tengevolge van de landbóuw-crisismaatregelen met 7 A 8 De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat zal in plaats van Maandag 2 No vember worden gehouden Maandag 9 Novem ber aja In verband hiermee rijst de herinnering aan een curieus geval, dat indertijd nu wijlen ko- ning Manuel van Portugal te Parijs overkwam. De konlng. die nog zeer Jong was. toen hij, na den moord op zijn vader en ouderen broeder in 1908, den troon besteeg, waarop hij slechts enkele Jaren«sou zetelen, bevond zich eens in cognito in de Fransche hoofdstad, en wandel de op de boulevards, toen een Inspecteur van politie hem aanhield. „Ik moet u erop attent maken”, zeide de in specteur, die den konlng niet kende, „dat u "n onderscheiding draagt, waarop u vermoedelijk geen recht hebt.” „U bedoelt?".... vroeg de konlng argeloos. „Ik bedoel”, antwoordde de polltie-man iet wat baracher, „de roset op de revers van uw Jacquet. Het is de rozet van het grootkruis van het Legioen van Eer. ids u het niet weten mocht. En op uw leeftijd”.... „Mijn leeftijd heeft er niets mee te maken”, zeide Manuel, die pleister in *t geval begon te krijgen. „Uw nsmm!” beval hij grimmig. „Ik reis incognito”, antwoordde de vorst, „en ik heb geen legitimatiepapieren bij mij.” .Dan mee naar het bureau”, gebood de poll tie-man. „U hebt mij te volgen.” En vijf minuten later bevond de souverein zich inderdaad op het politiebureau, om het enkele oogenblikken daarna, toen het incogni to was opgeheven en de vermeende schuldige herkend, weer te verlaten, uitgeleide gedazm door een gansche schaar van diep buigende poUtie-mannen. Men verklaarde zeer te zijn getroffen door het bijzondere, hartelijke karaktei van de hulde, die het geheele Nederlandsche volk bjj die ge legenheid aan de Koninklijke Familie beeft gebracht. Voor zoover dit nog noodig was, is thans wel overtuigend gebleken, dat het Neder landsche volk geen nieuwe vormen in zijn staatsbestel behoeft om zich een eenheid te ge voelen. Voorop stelden deze leden, dat de ideologieën, de levens- en wereldbeschouwing, het staat kundige wérk moeten blijven beheerschen. In Nederland is verscheidenheid van beginselen als werkelijkheid te azmvaarden. Eerlijke strijd op dat niveau is verre te verkiezen boven doffe, Gisteren heeft Prins Bernhard v. Llppe Bles- terfeld, vergezeld van sjjn secretaris, jhr. Ir. W. O. Róell, per auto een bezoek aan Rotterdam gebracht, daartoe uitgenoodigd door eenige lei ders van bedrijven aldaar. Verschenen is het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over Hoofd stuk 1 der Rijksbegrooting voor 1937. Aan de Algemeene Beschou wingen ontleenen wjj het volgende: Zeer vele leden meenden hun be schouwingen ditmaal te moeten aanvangen met uiting te geven aan hun blijdschap over de verloving van Prinses Juliana. Ten aanzien van dit vraagstuk blijkt de com missie in groote meerderheid van gevoelen te zijn, dat het door de regeering gekozen stelsel van bedrijfssteun het beste is geweest en in het belang vah land- en tuinbouw en in het belang van de arbeidsgelegenheid ten plattelande. n ons artikeltje „OodsdienstpaiadiJ- nen" gaven wjj blijk van hevlgen twij fel, ot At N. 8. B.-knokploeg Maandag- I wel naar Utrecht was getogen om haar „argumentatie” bekeeringen te t was blijkbaar z»o schreven wij om een propagandarelletje te doen, om een ook door ons geconstateerd ver zuim der regeering uit te buiten door zich zelf als christelijker dan de christelijke regeering te proclameeren. Nauwelijks was dit artikeltje geschreven of nieihand minder dan de heer Van Geel kerken, algemeen secretaris van de N. 8. B., kwam reeds het bewijs leveren, dat ons boosaardig vermoeden volkomen gewettigd was. Het Utrechtsch Nieuwsblad to nX bij ge noemden heer Van Geelkerken op visite geweest om hem te vragen, wat hij van *t rumoerige geval dacht, en de geïnterview de heeft tot bescheid gegeven, dat hij een optreden, als Maandagavond plaats had, niet direct toejuichte, maar dit toch ook niet kon afkeuren: De oorspronkelijke begrootingsstukken kunnen thans, naar vele leden meenden, niet meer dienen als grondslag voor een gedachtenwisseling met de regeering over haar huldig en toekomstig economisch en financieel beleid. De wijziging in de mone taire politiek heeft tot gevolg, dat de be- grootingsposltie een andere wordt. De Prins bezocht eerst de fabriek van de Erven de Wed. J. van Nelle N.V„ waar hij om kwart over tien arriveerde. Hij begaf zich ver volgens via de haventerreinen van de N.V. Thomsen’s havenbedrijf en de N. V. Mij. Lek haven, aan boord van een motorboot van de N. V. de Rotterdamsche Droogdok-Mij. Een korte tocht werd gemaakt door de havens, waarna het noenmaal werd gebruikt in het Sociëteitsgebouw van de Koninklijke roei- en aeilvereeniging ,De Maas”. Aan dezen koffie maaltijd zaten ongeveer zeventig stadgenooten aan met wie de Prins zich gcruimen tijd on- auto Vrij veel tijd is besteed moeten worden aan een amendement-v. d. Heuvel, om pachtcon- tracten, die betrekking hebben op zeer kleine stukjes grond, bulten het toezicht van de pacht- kamer te houden. Ter vermijding van allerlei rompslomp was hier natuurlijk veel voor te zeggen. Daartegenover stond echter, dat mis bruik van de bepaling kon worden gemaakt door stukken grond te gaan splitsen in perceel tjes van de maat, die juist bulten deze be palingen valt. Van Katholieke zijde was er aandrang van de heeren GROEN. LOERAKKER en VAN KOEVERDEN, maar minister van Schalk stond er Juist vanwege de kans op misbruiken sceptisch tegenover. Tenslotte is men tot elkander gekomen over een tekst, die de bepalingen Inzake het con trolerecht van de pachtkamer buiten werking stelt voor overeenkomsten betreffende los land van minder dan H.A., waarvan de pachtprijs lager te dan 50 gulden per Jaar. De verplich ting, om de overeenkomst schrifteltfk aan te gaan, blijft echter ook voor deze stukjes land gehandhaafd tengevolge van een subamende- ment-van Koeverden. De soepeler regeling voor deze kleine perceeltjes te vooral van belang voor de tallooze landarbeiders, die voor eigen ge bruik een lapje grond huren. Art. 19 (betreffende de reparaties aan het gepachte goed) te tengevolge van een door den minister nog wat gewijzigd amendement-v. <1. Heuvel in dier voege getemperd, dat de pachter niet zonder meer bevoegd zal zijn, de kosten van verplichte reparaties, die de verpachter niet wilde doen, met den pachtprijs te verrekenen. Artikel 28 te tengevolge van de aanneming van een amendement-Droesen verzacht in dezen zin, dat het niet meer een absoluut verbod voor den pachter Inhoudt, om de oestemming van het gepachte goed geheel of gedeeltelijk te ver anderen. De pachter zal daartoe oe machti ging van den rechter noodig hebben, die dan natuurlijk den verpachter daarover - hoort. Dit te b.v. in verband met het scheuren van gras land van belang. De Kamer la tenslotte blijven steken in de behandeling van amendementen van den vrij- zinnig-democraat Ebels, den katholieken afge vaardigde mr. Truyen en den liberaal Louwes op artikel 36 betreffende de opaegging van het pachtcontract. Hun strekking te, de opaegging tegen haar sin is overgegaan aal naar de meening 4ei hierbedoelde leden slechte een halve *atregel bitsen te s0n. als de galden met woddi vastgemaakt aan dollar en pond. Vrü algemeen heerschte het voel, dat na de devaluatie een nieu we kans was ontstaan voor herstel van Verscheidene leden gingen ült van de over tuiging. dat in het Nederlandsche volk een diepe gehechtheid aan den vrede leeft. Zij meenden, dat Nederland, zoowel ter wille van den vrede als voor het behoud van zijn eigen onafhanke lijkheid. al het mogelijke moet doen om den Volkenbond in stand te houden en te versterken. Ons land meet daarom bereid zijn ten volle zijn Volkenbonqspllchten te vervullen. De defensie politiek ven ons land behoort naar bet gevoelen dezer leder op de bevordering van de collectieve veiligheid, waarvan ook het lot van ons volk afhangt, te zijn gericht. Sommige leden meenden een woord te moe ten wijden aan het aandeel, dat bjj benoemin gen aan het katholieke volksdeel te beurt valt De natuurlijke en geschiedkundige oorzaken, welke in dezen tot een achterstand hebben ge leid en gedeeltelijk nog lelden, waren hun be kend. ZU hielden daarmede ten volle rekenin». Ook wenschten zij de goede trouw bij het doen van benoemingen niet in twijfel te trekken Zij meenden er echter wel de aandacht op ti moeten vestigen, dat, indien men bewust der toestand op dit gebied zou handhaven, van welks bestaan uit de in den laatsten tijd ge publiceerde gegevens te gebleken, er een mo ment zou kunnen komen, waarop het geloof in de goede trouw zijn volkomenheid zou moe ten verliezen. Andere leden stelden hiertegenover, dat naar hun meening van een achterstelling geen sprake is; De bewering, dat de Katholieken tegenover andersdenkenden een overeenkomstige houding aannemen, als waarover zij zich zelf beklagen, noemden eerstbedoelde leden ongegrond. Als voorbeeld wees men op Nijmegen, waar het percentage van niet-kathoUeke ambtenaren ver boven dat van het nlet-katholleke gedeelte der bevolking uitgaat. Ook in ’s Hertogenbosch valt een gelijk verschijnsel te constateeren. Gevraagd werd, of het juist te, dat de op- De vervanging van het bestaande stelsel van heffingen en toeslagen door dat van heffin gen en toeslagen aan de grens heeft een be langrijk onderdeel van het onderzoek der com missie ultgemaakt^ De conwnóasfe te In evergieeto meerder heid van oerdeel, dat een stolsel van heoge heffingen aan de gram niet kan weiden aanbevolen, omdat dit voor den landbonw geen voerdeel biedt en evenmin een eenvou diger systeem van uitvoering brengt, terwijl daarentegen wel een booger werden van het IrvBuepsn ^nar~ daarmede gepaard gaapde verminderde consumptie het gevolg la. Sommige der leden, hier aan het woord, stel den er prijs op, iets nader in te gaan op de '-oorultalchtcn, welke door het verbod van goud- uitvoer zouden zijn geopend. Deze leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het krampachtig vasthouden aan den gou den standaard, terwijl 15/16 van den wereld- nandel beneerscht werd door de met 40 pCt. in waarde grcaalde valuta's van pond en dollar, voor ons 'end noodlottig is geweest. Onze seneepvaart is zeer aanzienlijk inge krompen en oe Nederlandsche vlag is van een deel der wereldzeeën verdwenen. Het verlaten van den gouden standaard.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5