Apostolische moed TRAvEDIE xnnz Openbaar lichaam voor de IJ selmeerpolder s O De ontploffing te Schiedam I NIEUWE STAATSLEENING MEDEDEELINGEN AAN DE KAMER NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK PHILIPS9 „BI-AREITA” DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 oo Onbevredigend rapport f De plannen tot uitgifte van gronden Crisisheffing op koffie vervallen Door hollend paard „gedood VERLAGING MARGARINE- ACCIJNS Een priester op het brandende tankschip Deelneming oan de Koningin dan 150 dekalumen brandt. Een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 de kalumen geeft voor 1 a 2 cent aan stroomverbruik een heeien avond hel der licht, - berekend naar de meest* gebruikelijke stroomtarieven. - Zorgt ook voor een doelmatige bijverlichtingl Ons werkje „Vag het Wondere Zien" bevat vele wenken op oogen- en ge- zondheids-gebied. Vraagt het aan. Het is gsatis! i ln menige huiskamer speelt zich des avonds ongemerkt een tragedie af. De tragediej/an verzwakkende kinder- oogen, die turen op bladzijden en bladzijden vol kleine letters Die zoo natuurlijke leeshonger leidt tot gevaarlijke oog-beschadiging en nerveuze vermoeidheid, wanneer on voldoende verlichting de teere kinder- oogen tot onmatige inspanning dwingt! Ouders en opvoeders hebben de ernstige taak, hierop te letten! Ziet toe, dat in geen enkel midden licht een lamp van minder 4 i' Deze De alachtoffera -4 Zeer binnenkort te verwachten van t - N. V. G I N D H O N Telegram van miniater Geliaaen Het Nationaal Jongeren Verbond werkt toch mede by de inzameling Pryaverhooging zal voorahanda achterwege kunnen blyven Naar wij vernemen, heeft Maandag in ver band met het onderzoek naar de oorzaak van de ontplofflngsramp aan boord van bet Griek- sche tankschip Petrarkis Nomikos, de inspecteur - generaal voor de Scheepvaart- de heer P. van t Haaff, in gezelschap van ir. A. van Driel, hoofdlngenieur-advlseur van de Scheepvaart inspectie, gerulmen tijd aan boord van het schip vertoefd. Dank en deelneming van de W ilton-directie gever Hazelaar's De Wieringermeer zal tot de provincie Noord- Holland behooren. Opheffing van den Zuider- zeeraad ligt niet in de bedoeling. -PHILIPS BI-ARLITA BESCHERMT UW OOGEN Het kind werd tegen de straat gesmakt heeft vermoedelijk een trap tegen het hoofd kregen. Het is kort daarna overleden. het :he 9e- ses Wd Hen niet te verwaarlooeen factor biedt de voortzetting van den bouw van boerderijen ook voor handel en industrie. Vooral in dezen tijd Is een behoorlijk afzetgebied van de aller grootste beteekenis. Het directe en indirecte loon, dat aan de bebouwing wordt besteed, mag veilig op 60 pct. van de bouwkosten wor den gesteld. Deze kosten beloopen op het oogenblik gemiddeld circa 356 per H.A., soodat op deze basis, bjj een bebouwing van 10.000 H.A., verdeeld over 5 jaren, daaraan ge middeld 450 arbeiders geregeld werk zul len hebben. By een bebouwing van 10.000 hec taren, verdeeld over vyf jaren, hebben gemiddeld 450 arbeid era daaraan geregeld werk De directie van Wilton—Feyenoord brengt langs dezen weg haar deelneming tot uiting aan allen die bij 1 ongeval verwondingen hebben bekomen. Zij spreekt daarbij haar dank uit aan degenen, die aan het red dingswerk hebben deelgenomen en a|n hen. die op eenlgerlei wijze hebben meegeholpen om de gevolgen van het ongeluk te beper ken, of door het blijven op hun post, het reddingswerk hebben mogelijk gemaakt. In verband met geruchten betreffende een op handen zijnde uitgifte van een nieu we staatsleenlng, is ons van bevoegde tijde medegedeeld, dat deze Inderdaad zeer bin nenkort te verwachten is. Heden zal het prospectus met nadere bijzonderheden bekend worden gemaakt. De directie maakt bekend, dat zjj van Z.Exc. minister Gellssen een telegram heeft ontvan gen van den volgenden Inhoud: ,De groote scheepsbrand met zoo noodlottig verloop heeft mij diep getroffen. Terwijl ik gaarne hulde breng aan de dappere redders, geef ik u tevens de verzekering, dat ik met het lot der slachtoffers S66T ben.* Rond hem vluchtten de mensenen van boord, gewonden dragend op den schouder, van den wal werden bevelen geschreeuwd: niemand mag nu meer aan boord blijven. Aan den wal wist men nu wel, dat er géén levenden meer te vinden zouden zijn. Maar kapelaan Haselaar bleef eenzaam met de dooden achter. Zijn zwarte gestalte dwaalde over de puinhoopen. zoekend naar menschen, die in hun laatste oogenblikken van hem troost en kracht zouden kunnen ontvangen. K~- daarbij het I te H. M. de Koningin heeft den burgemeester van Schiedam ver zocht Haar oprechte deelneming over te brengen aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ramp bij Wilton-Feyen- oord, en heeft naar den toestand der gewonden laten informeeren. Vüf slachtoffera zün in het ge meentelijk ziekenhuis te Schie dam overleden, vijf in het R. K. ziekenhuis en drie lijken zijn naar het lijkenhuisje op de be graafplaats overgebracht. Van de gewonden zijn er acht ernstig en vier minder ernstig gewond, terwijl vijf hunner het ziekenhuis reeds weder hebben mogen verlaten. Raad moet ingeateld worden De proef met Staatsexploitatie zal het beetAat haar recht komen, indien de gron den In exploitatie worden gegeven aan den in art. 4 der wet tot instelling van een open baar lichaam voor de Wlcringenneer In het leven te roepen Raad. De voor Staatsexploi tatie beschikbaar |e stellen gronden zullen werden aangewezen, nadat de Raad In de Blijkens mededeeling, Maandag ochtend, van den burgemeester van Schiedam, bedraagt het aan tal dooden 1 3, terwijl bovendien nog een slachtoffer wordt ver mist. Onderzoek door den inapecteur- generaal voor de acheepvaart De toeat and der gewonden Bif”het weergeven van eigen indrukken over de scheepsramp op de werf van Wllton-Peyen- oord te Schiedam heeft onze speciale verslag- reeds melding gemaakt van kapelaan activiteit bij het verleenen van geestelijken steun asm de slachtoffers. moedige priester begaf zich ondanks het voort durende gevaar voor een nieuwe ontploffing, die hem zonder twijfel het leven zou hebben gekoet, aan boord om den stervenden bijstand te verleenen. De crisisheffing op koffie, welke 6 October JX reeds was teruggebracht tot 6 ct. per kilogram, zijnde de helft der oorspronkelijke heffing, is met Ingang van heden geheel vervallen. Ten gevolge van dezen maatregel zal een prjjsver- hooging van het artikel, welke anders wellicht noodzakelijk zou zijn, voorshands achterwege kunnen blijven. Uit den aard der zaak zal een groot-bedrijf het meest tot zijn recht komen op gronden, ge schikt voor akkerbouwbedrijf, derhalve op de zwaardere gronden. De in ons land bestaande Als laatste verliet hij het schip en nog wilde hij van geen wijken weten, want al hield men allen ver van de zoo gevreesde Petrarkis Nomi kos, kapelaan Haselaar hield zijn post bezet: er lagen gewonden, stervenden wellicht op de kade en bij hen gebood zijn plicht hem te blijven. Wie dezen geestelijke hebben gezien, arbeiders en directeuren van de werf, politieautoriteiten en dokters, zij allen spreken met grooten eerbied over dezen man. die in eenvoud en met groote liefde zijn medemenschen vertroosting bracht. Cultuurgronden Ten sanzien van deze gronden wordt geoordeeld, dat voor verkoop, erfpacht ^sm Ujdpacht een ongeveer gelijke oppervlakste toegepast moet worden. De verschillende stelsels sullen In het allergunstigste geval evenwel eerst toepassing kunnen erlangen van 1940 af. +1 Aan de bijlage van de memorie van antwoord in zake de instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJselmeer ia het vol gende ontleend: Binnen de muren van de stille pastorie Fran- keiand aan de Nieuwe Haven klonk de zware stag van ae eerste explosie door en ae allereer ste gedachte van den kapelaan was: menschen in nood! Zonder zich nog nader te vergewissen, ^jreep de geestelijke zjjn flets en nauwelijks op straal, bevestigde angstig huilen van de sirenes zijn vermoeden: een ongeluk by Wnton. En als de sirenes loeien, roept men om hulp over neel de stad. Dan zyn er menschen in nood, Is net te vreezen, dat er stervenden zijn. Kapelaan Haselaar kende zijn plicht. Met de eerste reddingsploeg was hij aan booro en mid den tusschen de verwarring zocht hij naar slacht offers, wien hij geestelijken bijstand kou ver leenen. Rustig en kalm deed deze geestelijke zijn werk. Eenvoudig als een grooten plicht. En toen het verwoestend geweld van de tweede ontploffing nieuwe verschrikking aan boord bracht, liep hij tusschen de gewonden, wier aantal nu op een maal beangstigend was gestegen. Bleek, maar zichzelf volkomen meester, bleet kapelaan Ha selaar zich wijden aan zijn hoogen plicht. Volgens het Handelsblad wordt de heffing op margarine heden verlaagd en wel van 44.80 op 42.60 cent per kilo, dus met 2J0 oent of 5 pCt. Dit geldt voor de gemengde marga rine, waarin 10 pCt. boter is verwerkt overeen komstig het menggebod. De boterheffing werd reeds onmiddellijk na de depreciatie verlaago met 10 cents per kilo. Opgemerkt wordt, dat het de voorkeur ver dient, de cultuurgronden, voor zoover zij niet in de Staatsbedrijven zullen worden ingé bracht, zoo spoedig mogelijk In pacht uit te geven en daarvoor met de stichting van de behuizing voort te gaan. Voor deze verpach ting is in de Algemeene Pachtvoorwaarden een begrenzing van 6 Jaren vastgelegd, welke even wel bij ongewijzigde aanneming van bet ont- werp-Pachtwet, behoudens bijzondere gevallen, tot ongeveer 12 jaren zal worden uitgebreid hetgeen evenwel niet behoeft uit te sluiten, dat het zakelijk recht van een verpachte boer derij binnen dien termijn in andere handen overgaat. Omtrent de totale oppervlakte voor Staats exploitatie te bestemmen gronden, is reeds een begrenzing vastgelegd in het Regeeringsonl- werp tot Instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer, waaomtrent de Volks vertegenwoordiging zich nader zal kunnen uit spreken Maandagmiddag is op den boek van da Dr. Schaepmanstraat en Vorstmanstraat te Zuilen een doodelijk ongeluk gebeurd, dat aan het vier jarig dochtertje van de fam. S. uit de H. Jo seph laan het leven heeft gekost. Het kind was met een auto-ped aan het spelen, toen plotseling een op hol geslagen paard den hoek kwam om zetten. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jonge ren Verbond, deelt, nu het Comité tot aanbie ding van een nationaal huwelijksgeschenk blij kens zijn communiqué van 29 October 1.1. zjjn houding ten opzichte van het vaststellen van een geschenk gewijzigd heeft, het volgende mede: In verband met het feit, dat de beslissing thans is gevallen in zake den vorm van het aan het PrinselUk Paar aan te bieden nationaal huwelijksgeschenk, en mede in verband met onzen principleelen wensch onvoorwaardelUk gehoor te geven aan het uitdrukkelijk verlan gen van het Prinselijk Paar om slechts één ge schenk namens het geheele Nederlandsche volk te ontvangen, spoort het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond alle leden aan, om zooveel mogelijk behulpzaam te zijn en hun medewerking te verleenen bij de thans begon nen inzameling van gelden voor bet nationaal huwelijksgeschenk. cohjunctuurverhoudingen afin oorzaak, dat de behoefte aan zwaardere gronden voor de uit oefening van het akkerbouwbedrijf net grootst Is. Duidelijk is dit gebleken uit de groote be langstelling, welke vorige jaren en ook thans weer voor het pachten van dit soort bedrijven bestaat. Met Ingang van 1 November 1936 ko men 4 akkerbouw-, 18 gemengde- en 12 welde- bedrjjven voor uitgifte in aanmerking, waarvoor zich onderscheidenlijk 187, 98 en 87 gegadigden, die bijna allen aan de voor pachters gestelde elschen voldoen, hebben aangemeld. Deae be hoefte in aanmerking genomen, is het minder gewenscht een complex (van 2000 H.A.) van de zwaardere gronden voor groot-bedrijf te be stemmen, waar een verdeeling in bedrijven van normale grootte in zooveel sterkere mate aan de behoefte aan land tegemoet kan komen. Het aantal als normaal bedrijf te exploiteeren boerderijen zal dan in totaal een oppervlakte van maximaal 3000 H.A. moeten omvatten. Deze 'boerderijen zullen in complexen van varleeren de grootte, verspreid over den polder, kunnen worden geëxploiteerd op ulteenloopende grond soort. en verschillende bedrijfsrich.ing. Hier door zullen de Staatsbedrijven groote beteekenis kunnen krijgen als vergelijkingsobject in ver schillend opzicht met de andere vormen van grondgebruik. la in haar ochtendblad van Zondag schrijft de neutrale ,Ji. Rott. Crt.” .Alleen kapelaan Haselaar bleef onver schrokken op zijn post, om den stervenden bij stand te verleenen en sommige gewonden aan boord nog te verbinden. Pas toen de laatste gewonde van het dek was gehaald in het inwendige van het schip kon men onmogelijk komen en hi) er van overtuigd was, dat zich op bet dek geen levenden meer bevonden. is hij weer assg den wal gekomen. Deze hooge plichtsbetrachting heeft niet nagelaten een diepen Indruk na te laten.” -• Een werkelijk bijzonder sterk voorbeeld van apostollschen moed heeft kapelaan Hazelaar getoond Onze eerbiedige hulde. Ook de Telegraaf vestigt de aandacht op het heldhaftige gedrag van kapelaan Haselaar tij dens de ontplofflngsramp in Schiedam. Het blad doet dit in de volgende bewoordingen: Kapelaan Haselaar. de praeses van de Schle- damsche Josephsgezellenvereemging, heeft zijn plicht tegenover geloofsgenooten en medemen schen eenvoudig en vanzelfsprekend waargeno men aan boord van het rampzalige Grieksche schip. Het volgende to er aan ontleend: Zoodra de publiekrechteljjke organisatie van de Wieringermeer is geregeld, worde de gele genheid geopend bouwgrond in de dorpen in vollen eigendom te aanvaarden. 1. De cultuurgronden in de Wieringermeer, voor zoover deze niet voor Staatsexploitatie zullen worden bestemd, worden, zoodra de cultuurtoestand dit mogelijk maakt, aan par ticuliere landbouwers in pacht uitgegeven, waartoe met het stichten van behuizing voor zooveel noodlg worde voortgegaan. 2. Zoodra de conjunctuurverhoudingen dit naar het oordeel van de Regeering mogelijk maken, zal tot uitgifte van cultuurgrond in koop of in erfpacht kunnen worden overgegaan, met dien verstande, dat noch voor verkoop, noch voor uitgifte in erfpacht meer dan 500C H.A. zal worden bestemd. 3. Er worde rekening mede gehouden, dat de onderscheidene uitglfte-stelsels in verachll- van de Wieringermeer worden Betreffende de uitgifte van gronden werd tot heden nog geen omlijnd plan vastgesteld. Zij wordt onderscheiden in uitgifte van bouw- perceelen in de dorpen en uitgifte van cul tuurgronden. Eerstgenoemde uitgifte geschiedt in erfpacht. Zoodra de publiekrechtelijke status van de Wieringermeer is geregeld, behoort de Staat, aldus de bjjbehoorende nota, van dit terrein zooveel mogelijk terug te treden, om dit verder over te laten aan het ter plaatse optredende publiekrechtelijk gezag. Dan ook is het oogen- blik gekomen, om ook tot verkoop van de bouwpereeelen over te gaan. In de nota worct voorts gewezen op de voordeelen, verbonden aan de uitgifte in erfpacht en aan den ver koop van grond. gelegenheid zal zijn gesteld daaromtrent rite gevoelen kenbaar te maken. De permanente Staatsexploitatie zal als op zMhself commercieel bedrijf moeten worden epgenot. soodat Mj afsinlting van een expiollatlejnar een salver inzicht In de flnaneieele witkom- sten zal worden verkregen. In de memorie van antwoord wordt verder ge zegd dat de regeering ernstige aandacht heeft gewjjd aan de opmerkingen van verscheidene le den, die er de aandacht op vestigden dat dit ont werp omtrent de verhouding van de onder scheidene bestuursorganen welke onnoodig inge wikkeld is, veel in het duister laat. Hoewel het denkbeeld, den raad ook te belas ten met het treffen van gemeentelijke voorzie ningen. op het edrste gezicht, uit een oogpunt van vereenvoudiging, zeker aantrekkelijk ia, dient in het oog te worden gehouden, dat dan deze raad met een zeer heterogene taak sou worden belast. Het komt de regeering voor, dat de voorge stelde splitsing betere waarborgen biedt voor een doelmatige uitoefening der bestuurstaak, dan wanneer deae aan een orgaan wordt opgedragen. Taak van den raad Het ligt in het voornemen vap de regee ring, den raad de organisatie van het defini tieve staatsbedrijf en de leiding van de staatsexploitatie op te dragen. Naast de in de wet omschreven werkzaam heden zal den raad in een algemeenen maat regel van bestuur tevens een taak worden opgedragen ten aanzien van de personeels formatie. de bezoldigingsregeling van het personeel, vaststelling van Instructies, als mede de benoeming van personeel, terwijl hem tenslotte nog de bevoegdheid zal wor den toegekend zijn oordeel omtrent de be groeting aan de regeering kenbaar ■naken. Omtrent de wijze van exploitatie staat een drietal mogelijkheden open en wel: oprichting van één aaneengesloten groot-bedrijf; b. oprichting van een aaneengesloten groot-bedrijf met daarnaast een aantal be drijven van normale grootte; c. oprichting van uitsluitend bedrijven van normale grootte. p 27 November van het vorige jaar installeerde de minister van Land bouw de commissie van Loon. In de gehouden rede zeide de minister, dat het geboden was het samenstel van maatregelen op landbouwgebied, zooals dit als gevolg van den gewijzigden economi- schen toestand snel gegroeid was, aan een grondige herziening te onderwerpen. Vóór alles diende te worden nagegaan of, en zoo ja welke, wijzigingen zouden moeten worden gebracht in de la^ribouw- crlsismaatregelen, hun ultvoeringl en de controle. Hierbij zou door de commissie de organisatorische zijde van het vraagstuk op den voorgrond dienen te worden ge steld, terwijl ook onderwerpen het beleid betreffende daarbij onder de oogen dienden te worden gezien. Daarnaast had de re geering nog twee bijzondere wenschen, en wel voorstellen waardoor de administratie ve maatregelen tot een minimum zouden kunnen worden beperkt, en daarnaast een stelsel, waarbij het best zou kunnen wor den samengewerkt met de landbouworgani saties en den Rijksvoorlichtingsdienst. De verwachting was hoog gespannen, want de voormannen op land- en tuinbouw gebied hadden zitting in deze commissie. Hetgeen zij zouden adviseeren zou van zeer groote beteekenis kunnen zijn voor den economischen toestand in de komende ja ren. te meer daar er maar weinig zullen zijn, die gelooven dat de bestaande toe stand binnenkort groote wijzigingen zal ondergaan in de goede richting. Eerder kon verwacht worden, dat de toestand slechter wordt. Wie nu van het thans na elf maanden studie verschenen rapport kennis neemt in de verwachting daarin de> zoo zeer door de regeering gewenschte richtinggevende 'ad viezen te vinden, moet na lezing dit boek van 132 pagina’s wel bitter teleurge steld 1 bevredigend en het is wel een heele uitzon dering. dat hier te lande een commissie 'n dergelijk stuk werk aflevert. Een afgerond voorstel, hoe men zou kun nen komen tot een grondige herziening, *n nieuwe organisatie, die in de plaats zou moeten treden van degene, die er is en het kenmerk draagt van een zeer lijdelijk karakter, ontbreekt geheel. Het tijdelijk gebouw wil men wat opknappen, hier of daar er wat aan verbouwen, maar voor de rest vindt men het nog niet zoo kwaad, en men vergeet dat dit op den duur niet kan blijven, immers: land- en tuinbouw zijn niet alles overheerschend in de volkshuis houding, al zijn ze van groote beteekenis. Het is ijfeen wonder, dat men tot dit te leurstellend resultaat gekomen is; niet al- leen toch de twee leden, die in afzonder lijke nota's van hun afwijkende meenlng blijk gaven, maar ook de andere leden wa ren het op tal van punten, zooals wordt medegedeeld, lang niet eens. Het gevolg moet dan wel zijn, dat men oppervlakkig wordt en niet met positieve, flink doortas tende voorstellen kan komen, hoe noodlg die ook zijn. De algemeene beschouwingen in het rap port zijn, vooral omdat ze niet werden uit gewerkt, op tal van punten zeer aanvecht baar. Zoo wordt, om een paar voorbeelden uit de eerste bladzijden te nemen, er na druk op gelegd waarom uit een oogpunt van weerbaarheid, van het groo&te belang is, dat het landbouwapparaat in het binnenland intact blijft. Hoe nu die werk baarheid op de beste wijze verzekerd kan worden, wordt niet verteld en daar komt het juist op aan, want het apparaat aal daartoe zonder twijfel gewijzigd moeten worden. Zoo lezen we ook. dat het verkeerde be grip van het verband tusschen landbouw en industrie in bepaalde kringen verbijste rend is. De groote fout is volgens het rap port, dat men landbouw en industrie als gelijksoortige grootheden ziet, terwijl ae toch in wezen zeer verschillend zijn. Men vergeet echter dat de tuinbouw, vooral de veredelde, feitelijk industrie is, evengoed als een deel van de zuivelbereiding, waarvoor de grondstof uit het buitenland komt. We kunnen niet inzien, dat de minister aan dit rapport iets heeft, in dien zin, dat hij het als grondslag kan gebruiken voor een betere organisatie. Het ergste is echter, dat er intusschen een jaar voorbt] is gegaan en de Minister nu nog even ver is als een jaar geleden, terwijl het te bezien staat at hij thans in de enkele meende*, die hem resten, wel genegen zal zijn zelfstandig bet werk ter hand te nemen. We verwachten dan ook geen ingrijpende wijzigingen, en vermoeden, dat Straks het nieuwe kabinet weer kan beginnen met de studie, terwijl intusschen de onbevredigende toestand Be terzijde leggen. Het is volslagen off- ♦„nrth.Qfd blijft. Van de ernstig gewonden, die in het algemeen ziekenhuis te Schiedam verpleegd worden, was de toestand van H. J. Voort, die zwaar gewond was, gistermorgen iets gunstiger. De toestand van J. Onder de Linden blijft ernstig, terwtfl gistermorgen in den toestand van den 59-jarigen P. v. d. Broek een verslech tering was Ingetreden. lende deel toegepast. 4. Voor definitieve Staatsexploitatie wordt een oppervlakte van teil hoogste 3000 H A. ter beschikking gesteld en Ingericht voor exploita tie van een aantal normale bedrijven van ge varieerde grootte, grondsoort en bedrijfsrlch- tlng, gelegen in verschillende deelen van de Wieringermeer. 5. De onder 4 bedoelde Staatsexploitatie wordt uitgevoerd onder leiding van den raad, bedoeld in artikel 4 van de ontwerp-wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer. 6. De gronden, voor zoover deze niet slln verpacht of voor blijvende Staatsexploitatie zijn bestemd, worden geëxploiteerd door de onder leiding van de directie van de Wierin germeer staande LandbouwcultuurmaatschappU en wel tot het tijdstip, waarop deze gronden aan particulieren kunnen worden uitgegeven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13