Nationalisten voor van de poorten de hoofdstad ONS BLAD IG fel Het nieuws van heden Een goede vangst te Groningen WordtSpanjeweer Koninkrijk? ROODE ACTIE IN HET D GEHOORD FRANSCHE LEGER Incidenten in de havens der V.S. IN HET WESTLAND DE BAROMETER 2 ANTI-DUITSCHE ACTIE TE LONDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER TRAMBOTSING KANONGEBULDER WORDT IN ii naar ex-koning Alfonso o De eerste relletje» en arrestaties Het Locarno-vraagstuk Nieuwe Britsche voorstellen L lR De Frontmilitie in Japan en China Oostenrijk no I ^xwwwwnui iiu/i/zz///z/z^ Belangryke besprekingen te Barcelona Uitgifte van Duitsche schatkistbiljetten Humaniseering van den duikbootoorlog Onder den dwang van revolvers Een steen geworpen door de ruiten der Duitsche ambassade Protocol gisteren te Londen onderteekend De verkiezingen in de Vereenigde Staten Frankrijk krijgt ook een luchtin fanter ie Drie internationale zakkenrollers gepakt Versterking van het garnizoen van Aken Orandi, de Italiaansche gezant bij het Kngelsche hof (rechts) in gesprek met den Oostenrijkschen gezant, Frankenstein, over de nen-interventie in Spanje Geen persoonlijke ongelukken; materieele schade is aanzienlijk Minister Daladier zal er streng tegen optrèden 1W 5^ Si Besprekingen tusschen Kawagoe en Tsjangtsjoen sine die verdaagd 51 Indische troepen uit Addis Abeba Guardia Civil en Phalanxisten zou den in de hoofdstad den strijd zjjn begonnen tegen extre mistische elementen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aantal Baskische vrouwen in vrijheid gesteld ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 DERTIGSTE JAARGANG No. 33 ADVERTENTI B>RIJZEN; Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 e p. regel; idem op pag. één 55c p regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 S Definitieve uitslagel voor Senaat en Huis van Afgevaardigden DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Spaansche nota aan Londen NUTRICIA’S „CHOCOMEL” DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK Oproep van vice-kanselier Huel- gerth tot de leden der vroe gere weercorpsen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD B '-y WA De politie heeft de menigte verspreid. een bevel tot uitwijzing aal o 7 ai X deze uit Ken radio-luisterpost der nationalisten in de omgeving van Madrid, dat thans ernstig wordt bedreigd - -- Daladier zal strenge maatregelen nemen tegen de communistische actie in het Fransche lager. Stand Zaterdag M mar vjm: 74L1 Vorige stand: 749J r, echt- Scheld. Iroot. Om half twee vanmiddag heeft radio Sevilla o. m. gemeld, dat gisteren aan alle fronten rust heeft geheerscht. Slechts de zevende divisie van de troepen van Mola heeft Fresnedlllas d’Esco- rial bezet. Aan het front van Madrid hebben de troepen volledig rust gehouden ter voorbereiding van den aanstaanden aanval op de hoofdstad. Hei ministerie van Oorlog deelt mede, dat de regeeringstroepen Naval Carnero hebben heroverd. BERLIJN, 6 Nov. (D.N.B.) In verband met de uitvoering van het vier-jarenplan is beslo ten tot uitgifte van 4% pet. aflosbare schat kistbiljetten tot een bedrag van 500 millioen R.M., tegen den koers van 98%. De gemiddel de looptijd dezer schatkistbiljetten bedraagt 9 jaar. De inteekening staat open van 30 Novem ber tot 5 December. De het der NEW YORK. 6 Nov. (Reuter) De staking der zeelieden in de Vereenigde Staten blijft zich nog steeds uitbreiden, hetgeen groote bezorgdheid heeft doen ontstaan. Een vrouw wordt ervan beschuldigd opzette lijk schade te hebben aangericht, terwijl twee andere personen er van beschuldigd worden be- leedigende uitdrukkingen te hebben gebezigd. NEW YORK, 6 Nov. (Reuter) Op dit oogen- blik zijn de resultaten van de verkiezingen in 106.064 der 133.773 districten bekend. Roosevelt heeft hier 34.963.134 stemmen verworven tegen Landon 15.533.410. De definitieve uitslag van de verkiezingen voor het Huls van Afgevaardigden en den Se naat is thans bekend. De senaat is als volgt samengesteld: 9 s er, oud ie Nüs, Anti-Duitschc activiteit te Londen. Voorloopig verslag der begroeting van Onder. Wijs, Kunsten en Wetenschappen. Bii een trambotsing in het Westland is groete materieele schade aangerieht; persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. eniging Hugo iet ton. Officier van Justitie te Zutphen heeft boete geëischt tegen N. S. B.-kringleider wegens ten toonstellen van de bevtachte „jmardenetal"’- brochure. P* 53 cus Pe- L Biin- Aiders, Catha ll Jaar, Uen de I bQeen die go. beeren enoem. tretarta ig werd 1935 •60 K G. 150 00 25 75 75 55 50 oo 00 5 stuks 1.703.59 es in >che am- Nan- rC uit te sche cellen In het leger, dl voor de verdediging der re werden, te ontbinden. LONDEN, Nov. De minister van De fensie, Daladier, is vastbesloten, een ein de te maken aan de communistic he en socialistische propaganda in het leger, al dus meldt de -Dally Telegraph” nH Parijs. De minister heeft vöor de legeroommissle uit de Kamer, in antwoord op de klacht van een communiatischen afgevaardigde dat’- wel „fascistische” doch geen communtetisfche bla den In de kazernes werden toegelaten, ver. klaard dat hjj besloten had alle commumstl- aoms .comlté’s bliek" genoemd 75 democraten, 17 republikeinen. 3 labour, 1 progressist en 1 onafhankelijke. Het Huis van Afgevaardigden telt 334 demo craten, 89 republikeinen, 7 progressisten en 5 leden van de labourpart ij. wisseling van zieken en geneesheéren en van alle mannelijke gevangenen, die jonger zijn dan achttien Jaar of den leeftijd van zestig jaar reeds overschreden hebben. De besprekingen, die dr. Junod hieromtrent met de nationalistische regeering te Burgos gevoerd heeft, hebben reeds tot resultaat ge had. dat de Baskische gevangehen te Vittoria, die onder genoemde categorieën vallen, in vrij heid gesteld worden. Thans tracht dr. Junod hetzelfde te verkrijgen van de autoriteiten te Bilbao. H|j wordt hierin bijgestaan door Bur roughs, den commandant van het Britsche kader torpedojagers, dat op het oogenblik de Golf van Biscaye vertoeft, alsmede door den Britschen vice-consul te Bilbao. Een dergeljjke regeling zal natuurlijk niet mogelijk zijn, voordat de regeering van gene raal Franco door de groote mogendheden is erkend. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DR 1WEE- DE KAMER OVER HOOFDSTUK I DER RUKSBEGROOTINO 1937. In verscheidene havensteden is het reeds tot incidenten gekomen. Zoo zijn te New Orleans 56 en te Galveston In Texas 38 Zeelieden we gens het veroorzaken van relletjes gearresteerd. Te Boston is de leider der stakers wegens dronkenschap in hechtenis genomen. Te San Francisco hebben de stakers er In toegestemd, dat groente en fruit gelost worden. Naar de autoriteiten te New York verklaren, bestaat het gevaar, dat op Hawaii door de sta king ernstige moeilijkheden zullen ontstaan, daar deze eilandengroep voor haar levensmid delenvoorziening en haar handel van het In stand houden der Amerlkaansche scheepvaart afhankelijk Is. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tekfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Uit Madrid seint Havas, dat de regeering In een officieel communiqué het volgende mede deelt: „De belichten uit de ver van Madrid ver wijderde fronten zijn bevredigend. In Asturië heeft het bataljon „Rusland" bij San Pedro de Nora een belangrijk convooi van den vijand aangehouden. Na twee dagen van strijd heb ben de regeeringstroepen stellingen Ingenomen bij El Monte la Verruca en El Mairal, waarbij van den vijand 500 soldaten werden gedood of gewand. Een officier, talrijke onderofficieren en tien soldaten werden gevangen genomen.” In een andere mededeellng van de regeering wordt gesproken over de bezetting van een dorp ten Westen van Madrid en van de ont ruiming door de nationalisten van Mondragon en Vergara in het Baskenland. LISSABON, 6 Now. (Reuter). De iriteindeigke strijd om Madrid is thans begonnen. De eerste troepen Afrikaansche infanterie, welke ge steund worden door honderden pant serauto's on tanks, zijn reeds in de eerste verdedigingslinie» van de hoofdstad met de regeeringstroepen in een gevecht van man tegen man gewikkeld. Vandaag hebben de vliegtuigen der nationalis ten niet boven de hoofdstad gevlogen. Wel ver schenen achttien toestellen der regeeringstroe pen boven de stad. De bevolking was aanvanke lijk wat verontrust, doch weldra werden de be stuurders der vliegtuigen toegejuicht. Overigens werd vandaag voor het eerst te Madrid een duidelijk kanongebulder gehoord. De stellingen der regeeringstroepen rondom de stad hebben geen wijziging ondergaan. In re- geeringskringen verheelt men niet, dat de toe- stand ernstig blijft. Het is In de stad volkomen rustig. Vrijdagavond omstreeks zes uur is een goede rentrein der Westlandache Stoomtram Maat schappij bU Honselersdijk, gemeente Naald wijk, op een stlistaanden goederentrein gere den, tengevolge waarvan zeer groote schade werd aangericht. WEENEN, 5 Nov. (D.NB.) Vlce-kanselier Hülgerth heeft In zijn qualiteit van leider der Frontmilltie zijn eerste order uitgevaardigd. Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Junod, de gedelegeerde van he} Internationale Roode Kruis, er In geslaagd is de Invrijheidstelling te verkrijgen van een aantal Baskische vrouwen, die door de nationalisten gevangen gehouden werden. De Engelsche torpedojager Exmouth" heeft een aantal gevangen vrouwen met 35 kinderen van San Sebastian naar Bilbao ver voerd. Dr. Junod onderhandelt thans over de uit- waarin alle leden der vroegere vrijwillige weer- corpsen, die nog niet tot de Frontmilitie zijn toegetreden, worden opgeroepen, zich onver wijld hierbij aan te sluiten. De afgetretten vlce-kanselier Baar Barenfels moet zich ook in de toekomst als commandant der Frontmllltle-reserve ter beschikking stel len. Starhemberg wordt in deze order niet ge noemd. Burgemeester Sfhmitz is tot commandant van de Weenscbe „bedrijfs-mlUtle" benoemd In alle Weensche openbare bedrijven moeten met den grootsten spoed afdeellngen van deze militie worden georganiseerd, die speciaal tot taak krijgen de bedrijven onder alle omstan digheden te beschermen. LONDEN, 6 Nov. Te Rome zijn, naar de correspondent van de Daily Telegraph aldaar meldt, uit Spanje 5 afgezanten van generaal Franco aangekomen, die op w<g zijn naar Milaan, waar zü een ontmoeting zul len hebben met ex-koning Alfonso en den prins van Asturië, den Spaan- schen troonpretendent. In Spaansche kringen gelooft men, dat de vijf gedelegeerden den prins van Asturië zul len voorstellen, de mogelijkheid te overwegen naar Spanje terug te keeren en den troon te bestijgen, indien een regeling kan worden ge- troffen voor een constltutioneele regeering. In de provincie bereidt de „nationale regee- ring” haar Intree in Madrid voor evenals een nieuwe organisatie, die bestemd Is voor de ver zekering van de diensten In de hoofdstad.. In Toledo wordt de classeering en Identificatie voortgezet van het door de regeeringstroepen achtergelaten oorlogstuig. Het grootste gedeelte, aldus ten slotte mededeelingen der nationalisten, bestaat Russische wapens en wapens van buitenland- sche merken. LONDEN, 6 Nov. De diplomatieke medewer ker van Reuter verneemt dat er Woensdag aan de ambassadeurs van Frankrijk, België, Italië en Duitechland te Londen een nieuwe Britsche mededeellng is ter hand gesteld Inzake Lo carno. De vroeger van de regeeringen dezer landen ontvangen antwoorden zijn er in bijeenge bracht en er worden nieuwe voorstellen in ge daan om de door deze antwoorden gerezen moeilijkheden te boven te komen en de pun ten van verschil met elkaar In overeenstem ming te brengen. SJANGHAI, 6 Nov. (Reuter.) Naar uit Nan king wordt* vernomen, zijn de besprekingen tus schen den Japanschen ambassadeur Kawagoe en den minister van Bultenlandsche Zaken, Tsjangtsjoen sine die verdaagd. Terwijl verder het gerucht de ronde doet, dat Kawagoe teruggeroepen zal worden, wordt ver nomen, dat Hsoe Sji Ting, de Oh Ir bassadeur te Tokio, verzocht heeft king te mogen vertrekken om raj; brengen over den toestand. BRUSSEL. 6 Nov. (Havas) De ..Natión Beige” publiceert een bericht van haar correspondent Werveroe, die meedeelt, dat het garnizoen van Aken steeds wordt versterkt. Sedert de vorige week zijn 10.000 man in de stad aangekomen, n.l. 3 regimenten infanterie. 3 mltrallleur-compagnieën en luchtvaarttroepen. In afwachting van den bouw van kazernes zijn de soldaten bij particulieren tngekwartierd. Een der speciale verslaggevers van Ha'vas meldt, dat het binnenrukken der nationalisten te Madrid het militaire opperbevel voor veel vraagstukken plaatst, welke het wenscht op te lossen aleer tot den beslissenden aanval op de hoofdstad zal worden overgegaan. Franco zoli te voren een civiele en militaire organisatie In het leven willen roepen, welke het mogelük zou maken direct allen, die ver antwoordelijke posten bekleeden en met de re geeringstroepen de stad zouden verlaten, te vervangen. Vrachtwagens met levensmiddelen, brood en gedroogde groenten zijn reeds In de l abijheld der stad. De correspondent meldt nog, dat de oorlog den dag na de inneming van Madrid niet als geëindigd kan worden beschouwd, zoodat Fran co genoodzaakt Is de veiligheid van de stad te verzekeren en er een uitgangspunt voor ver dere operaties van te maken. MONTGOMERY (Alabama) 6 Nov. (D. N. B.) Twee tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde gedetineerden van de strafgevangenis, alhier hebben kans gezien het bureau van den chef-lngenleur van de gevangenis binnen te dringen en dwongen hem met revolvers de sleutels van de kracht-installatle van het ge bouw te overhandigen. Hier sneden si) alle electrlsche leidingen en telefoonlijnen door, zoodat het gebouw geheel In donker werd ge huld en geen telefonische verbindingen tot stand konden komen. In het donker slaagden 10 gevangenen er in te ontsnappen. De gevangenen, die In de katoenspinnerij van de gevangenis waren te werk gesteld, sloegen aan het muiten en vernielden de machines. Zij konden evenwel niet vluchten door het mUraiUeurvuur van do bewakers. Daladier zelde zich verplicht te hebben ge zien een aantal reservisten te straffen, die betrapt waren op het zingen van de „Inter nationale”. Dit gebrek aan discipline was het gevolg van de propaganda van sommige com munistische bladen, die derhalve In de kazer nes verboden waren. ,Jk acht”, zoo verklaarde Daladier, „de rubriek, waarin de „Humanité" (het orgaan der communisten) brieven publi ceert van soldaten, waarin dezen hun officie ren beleedigen. zeer gevaarlijk. De gevolgen hiervan voor het moreel der troepen kunnen betreurenswaardig zijn. Ik heb gezien dat ae „Populaire” (het orgaan van Blurn) sedert eenlgen tijd het voorbeeld van de „Humanité” heeft gevolgd". De Nationalisten voor de poorten van Madrid. Kanongebulder wordt in de hoofdstad gehoord. Dy staking der zeelieden in de Amerikaansehe havens heeft ook reeds relletjes en arrestaties ten gevolge. - Vanaf de hoogten van Getafe tot de brag van Toledo ia het land onbewoond. Madrid lijkt volkomen in vsrwarring te zijn. Krijgsgevangenen verklaren, dat gisteren in de straten van Madrid plot seling Guardia Civil en Phalanx-solda- ten verschenen, die zich meester maak ten van tanks en daarmede den strijd aanbonden tegen extremistische ele menten. LONDEN, 8 Nov. (Renter). Een groote menigte heeft zich Donderdagavond voor de DuKsche ambassade veivameld. Er werd een steen door de ruiten geworpen. Een door twee locomotieven getrokken goe derentrein van zestien wagons was van het vei- llngsterrein Looeduinen gereden met bestem ming Delft, waar de goederentreinen ver der door de NS. naar het buitenland zouden gedirigeerd worden. Van Poeldijk was een tweede trein vertrok ken, die op het station Honselersdijk nog een paar wagons aangekoppeld zou krijgen. De trein uit Poeldijk moest bij den zoogenaamden Rolpaal stoppen, omdat er een auto dwars over de rails stond. Toen nu de trein uit Loosduinen aan kwam rijden met een vaart van 20 kilometer bemerkte de machinist plotseling, toen hl) uit de bocht kwant rijden, dat het roode achterlicnt van een stlistaanden trein vlak voor hem was. Hjj gaf nog een fluitsignaal doch kon niet meer tijdig remmen. Met een hevigen slag liep de trein op den achtersten wagon. Eenige wa gons werden in elkaar gedrukt: vier ontspoor den. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De wagons vervoerden veel kistjes druiven, waarvan een groot aantal werd beschadigd. De locomotieven werden over een andere lijn te ruggevoerd. Met het oprulmlnjswerk werd da delijk een aanvang gemaakt. Da schade Is aan- zienlijfc IÏOME. 6 Nov. (Reuter). De Britsche am bassadeur heeft minister Ciano in kennis ge steld van het besluit der Engelsche regeering om onmiddellijk de Indische troepen uit Addis Abeba terug te trekken. LONDEN, 6 Nov. (Reuter) Het protocol in zake deel IV van het vlootverdrag van Londen, dat betrekking heeft op de humaniseering van den duikbootoorlog, is vanmorgen op het Fo reign Office geteekend door vertegenwoordi gers van Frankrijk, Groot-Brlttannië, de Ver eenigde Staten, Itadë, Japan en de Britsche dominions. In de inleiding van het protocol wordt ver klaard; dat het thans mogelijk moest zijn om ook onder de overige mogendheden een over eenkomst op gelijke grondslagen te doen cir- culeeren. Men meent, dat Dultschland, dat heden het protocol niet onderteekende. te verstaan heeft gegeven met een dergelijke overeenkomst in te stemmen en men verwacht, dat Dultschland binpenkort het protocol zal onderteekenen. MADRID, 6 Nov. (Reuter.) Een twaalftal vliegtuigen der nationalisten beeft van avond de dorpen en verdere omgeving van Madrid, die zich nog in handen der regee ringstroepen bevinden, gebombardeerd, regeeringsartillerie set onafgebroken bombardement voort op de stellingen nationalisten bij Romanes en Getafe, In het begin van dit Jaar kreeg de Neder- landsche-politie uit Roosendaal kennis, dat er vijf Internationale zakkenrollers op komst wa ren. Inderdaad Is dit ook gebeurd. Tot hun operatieterrein behoorden om. Groningen, Assen en Zuld-Laren. De politie had een signalement van de hate ren. Op 18 October j.l. werd de veemarkt te Groningen bezocht en werden twee personen gerold. O.m. werd een portefeuille met geld ge rold door met een scherp voorwerp de Jas vam- ten te scheuren. Ook op de Zuldlaarder markt waren de zakkenrollers aanwezig, doch zij roo- ken lont en waren spoedig verdwenen. De vo rige week werden op de veemarkt te Assen eveneens twee personen gerold. Donderdag is de Groningsche recherche er in geslaagd, drie mannen te arresteren, nX twee Belgen en een Italiaan. Zij waren In het bezit van Nederlandsch en Belgisch geld. Het drietal Is in bet hoofdbureau van politie ingesloten totdat worden gegeven. In het program van de reorganisatie van de Fransche luchtmacht zijn ook een aantal maat regelen opgenomen tot oprichting van eenhe den „luchtJnfanterie". Deze eenheden zullen tot taak hebberl' om In geval van oorlog met behulp van parachutes achter de linies van den vijand te opereeren. Groepen van deze luchtlnfanterie zullen ge- stationheeerd worden te Reims en te Algiers. De inwendige organisatie bestaat uit compagnieën fuseliers en escadrilles transportvliegtuigen. Verder zullen de ministeries van leger, ma rine en luchtvaart samenwerken om de lucht macht zoo spoedig mogelijk te voorzien van de hulpdiensten, welke zij noodig heeft. Onder voorzitterschap van Companys ia van nacht In het generaliteltspaleis een belangrijke bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door alle leden van den Generaliteltsraad van Catalonlë en de vertegenwoordigers van de .politieke partijen en vakbonden, die in den raad vertegenwoordigd zijn. Het doel van deze bijeenkomst was de be- studeerlng van de dringende vraagstukken, opgeworpen door den oorlog en het revolution- naire tijdperk, dat thans wordt doorgemaakt. Men is te Barcelona van meenlng, dat deze nachtelijke bijeenkomst en de bereikte resul taten, die gunstig zouden zijn, er in oelangrijke mate toe zullen bijdragen om onder alle klas sen de discipline, die aan het front noodig Is, en de binnenlandsche orde te herstellen. Men wijst er tevens op, dat deze discipline en orde sedert de tot standkomlng van den huldigen Generaliteltsraad reeds belangrijk verbeterd zijn. Des Spaansche ambassadeur te Londen heeft het departement van bultenlandsche zaken een nota toegezonden van de Spaansche regeering betreffende Italiaansche hulp aan de Spaan sche nationalisten. In de nota wordt oa. be weerd, dat volgens de verklaringen van een Italiaanschen soldaat, Siliberta genaamd, die door de regeeringstroepen gevangen genomen was op 1 November aan het front voor Madrid, vijftig niet-vrijwlllige manschappen, onder wie zich Siliberta bevond, door den commandant van het tiende regiment artillerie van Italië aangewezen zijn en naar vigo zijn gezonden. Generaal Franco zendt afgezanten tezamen met 15 kanonnen en 50 kisten mu nitie. Siliberta heeft aan deze verklaringen toegevoegd, dat 15 Italiaansche gepantserde auto’s door Italiaansche soldaten bestuurd werden. Dr>nkt het thuis en vraagt het in cafe s en sportge egenheden NUTRICIA - ZOETERMEER De straten van Madrid zijn nog steeds vol met vluchtelingen uit de dorpen der omstreken, doch ook met bewoners der hoofdstad, die hun huizen heöBen verlaten, omdat deze voortdurend onder vuur worden genomen. De barricades aan de voornaamste toegangswegen van Madrid zijn minstens een meter breed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13