STADSNIEUWS Een vraag H 1 CHIEF WHIP II waar?” Alkmaar, 7 Nov. yyls (ld ALKMAARSCHE BOYS I ALKMAAR I ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 Maziek AGENDA Film Het Vorstelijk Huwelijk Apothekeranachtdienat Feesten in voorbereiding 1 DERDE ORDE ST. DOM1NICUS F aillissementen I i' Nationaal Huwelijks geschenk MUSSERT SPREEKT NIET TEGEN DE LAATSTE VIER VAN SANTA CR UZ ONZE ALKMAARSCHE VER- EENIG1NGEN IN ACTIE o 1 1 2 3 1 1 2 District Noord-Holland van den D. H. V. B. ZONDAG A.S. HALF ELF: V wu} Sport Vergaderingen Prijsverhooging of prijs opdrijving MERIJNTJE GIJZEN <2 Tooneei van „De vreem- T entoonatellingen „De SS op o AlcmariaBloemendaal te V ic t or ia-t heater A.F.C.-nieuw* de hand doe, dat wil dus zeggen, voor een draalt HET BESTUUR FOCUS. Vlot? Zeg maar gerust „geweldig**! Iedereen schijnt te gaan beseffen hoe belangrijk het is de beste sigaret voor ieders gezondheid te rocken Het eerste treffen tusschen de Alk maar ache 3e klaasers Alkm. BoysAlkmaar daar Nieuwenkamo Kleine. Leeuwen waren „De Vreemdeling” van Antoon Coolen 4 H 3 3 3 2 2 3 4 2 2 1 1 0 0 0 1 o o o 1 1 0 1 S 5 4 2 2 1 1 1 medegenoot Van Geelkerken, f 4000.verdiende, 1 houdt het’ ning of de Onze st xinnen Bioscoop Santa Crus' 2 uur af. 2P.C India The O.I.V. St. X Gez. Punn R.OX ge Ui w< zw Stl da lai we lat pla str vai eer On nee blei I suil plo ach dit wor 11 N.E wed luid d< ei ki oi vl le ve Teunls van Yzendoom. handelaar In zuivel producten. Den Helder R.-c. W. A. Ubbens. Cur. Mr. A. Veldman. Den Helder. F. Bervoets, Hoogkarspel, A. «7. R.-c Mr. H. M. Fruln, Cur. Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar. Wil Zee’ DO De V.V. R.K Alw, N.E. Vole Dl hier gen broe waai krac zoo weer dit t te w kracl altht ward beho word Hjk i De Centi seizot O.I.V India met haaft IJmu dat 1 ZP.C toewj RIJWIELSTALLING GRATIS ZP. plaats zwakk voor vooral The 1 loopig geducl The I OU zoovee van h waard de rui zyn w Martix zou M meren, een ju kracht wel ee Het zaak v vermot hoofdz H3U. wat af in zoo< lijks m HBO. bekam) reserve. Heemst Gezelle wie no( ren het —Vites voorloc inzet 1c In al i heeft t een pu L Benneb hooren. den w« I odor o automobilist kan o dadahjk vertollen, hoeveel kilometer por uur sgn wagon hooit, moor slechts weinigen weten, hoeveel mater zo wel een dl* hebben om «set die voert te steppin4 16— 0 18—10 15— 1 6— 12 7— 13 3— 5 5—10 5—18 Dus Mr. Winke lier, CHIEF WHIP verkoopt U nogal vlot, niet? dit f 8000.is. Wanneer men weet, kosten, welke Mussert maakt, door de Beweging alsook zijn buitenlandsche reizen, onder ook voor zijn gezondheid, dan njfen dat „de liefde tot de natie niet w. S. V. A. F. C. V. I. o. 8. Berdos H. S. V. Geel-Zwart MeervogeU Z. A. P. raad kan inslaan? Natuurlijk mag men dat niet verwachten, want zoodoende zou ik al direct honderd gulden achteruit boeren in plaats van een cent te verdienen. Jan Pu bliek moet dus voorzichtig zijn met den term prijsopdrijving. Van weerskanten heeft men redelijk te zijn. Daarom is het juist zoo goed, dat onze verstandige middenstanders niet, Colj all3 op$ won! Aan de leden wordt medegedeeld, dat Zus ter Margaretha Bruin-Zwart is overleden. De leden worden herinnerd aan hun verplichtin gen: 1. Om persoonlijk, tenzij men wettig verhin derd is. bij de uitvaart a.s. Maandag om 9 uur in de 81 Dotnlnicuskerk, tegenwoordig te zijn. 2. Om binnen 8 dagen na dit bericht voor haar zielerust één Rozenhoedje te bidden, één H. Mis bij te wonen en éénmaal de H. Com munie te ontvangen. Door Z. H. Exc. den Biaschop van Haarlem 18 benoemd tot geestelijk Adviseur van het district N.-Holland van den D. H. V. B. de ZeerBerw. heer J. H. M. S. v. d. Marck, Pastoor te Zaandam. De Nieuwe Doelen. Tentoonstelling van schil derijen. aquarellen en teekentngen van net schilders- en ‘eekengenootschap ww* zij ons doel”. Geopend tot en met 15 November van Voor de laatste maal vestigen wy nog even de aandacht op het prachtige tooneelspel van An toon Coolen „De Vreemdeling" welk stuk Dins dag door het Nieuw-Schouwtooneel voor de tweede maal In Alkmaar ten tooneele gebracht zal worden. De voorstelling begint te 8.15 uur in 't Gulden Vlies.. Evenals de eerste maal zal ook nu weer de hoofdrol door Ko van Dijk ver vuld worden, terwijl ook de verdere meewerken den deselfden zullen zijn als by de eerste op voering. Het stuk verdient een volle zaal en daar de entrée-pryzen zeer laag zijn, verwach ten wy Dinsdagavond 'een groote belangstelling. met de kreeften-exploltatie. Dit schip wordt ge commandeerd door kapitein Streuvele, die ver gezeld is van een paar getrouwen en’ van zijn lieve vrouw, die met dit schip haar bruldsvaart maakt. Deze menschel «ijn de helden, die, aan gekomen op Santa Cruz. hebben te vechten te gen schurken zónder rok. waarmee ze op het eiland worden achtergelaten, omdat het schip plotseling door de schurken in rok telegrafisch wordt teruggeroepen. Het is onnoodlg een be schrijving te geven van al de avonturen die worden doorgemaakt, vooraleer onze dapperen weer In de bewoonde wereld terug zijn om daar met hun gerokte tegenstanders af te rekenen. Men begrijpt, dat die avonturen talrijk en span nend zijn. Dit is vooral wat de film kenmerkt: spanning. De logica komt er niet zoozeer op aan. maar daar vraagt de liefhebber van dergelijke roman tische verhalen ook niet bepaald om Hy wil een vlot en spannend vertelde geschiedenis, waarin schokkende dingen gebeuren en die ten- slote eindigt met de overwinning der helden en de bestraffing van al de onrechtvaardigen. Welnu: in „De laatste vier van Santa Cruz" krjjgt hy zoon geschiedenis voorgedraald en op een manier, die Zeker zal voldoen en die» op verschillende oogenblikken zelfs suggestief ge noemd mag worden. De maker van de film is Werper Klinger en de hoofdrolspeler Hermann Speelman*. De Zondag- en nachtdienst zal in de week van 1 tot en met 7 November worden waargeno men door de apotheek van Mevrouw Schouten— Oele, Choorztraat 47. Gem. Sportpark: Alcmaria 1—Bloemendaal 1 Zondagmiddag 2 uur. Gulden »yHee: Jaarvergadering V.V.V. Maan dagavond 8.30 uur. Uitgesproken voor de Arr. Rechtbank te Alk maar het faillissement van: Nalatenschap van Klaas Plooyer, gewoond hebbende te Groot Schermer, gem. Zd. en Nd. Schermer. Dorpsstraat A. 52. R.-c. Mr. A. M. Ledeboer, Cur. Mr. A. Scbenkeveld. Alkmaar. Harmonie: „De laatste vier van i". Alle dagen 7.30 uur. Zondag van Gulden Vltee: 2e Opvoering i deling." Dinsdagavond 8.18 uur. sert, die uit de met Volk en Vaderland verdiende winsten, welk blad hij zich door een bijzondere stichtingsacte heeft toege ëigend, jaarlijks f 8000.incasseert, welk salaris met ingang van 1 Oct. j.l. zelfs tot f 12.000.is verhoogd, laakt hij zeer. Zijn die vroeger thans f 7000.be trekt hij er eveneens in. Om van bevoor rechting te spreken. Een gehuwde dame, die werkzaam is op het kantoor der NB.B. De Pers, die hare medewerking ten voile heeft toegezegd, zal in den vervolge aan de betrokken vereeniglngen en belangstellenden de mededeelingen doen, welke noodig zullen zyn voor een goeden gang van zaken, terwyi deze dan onder het oog van een leder komen. Men leze dus de Alkmaamche kranten met nog meer aandacht. oen de neef van Jan Wat-heb-lk-er- an een dag na de devaluatie maar drie kwartjes voor een gulden wou geven, heb ik daar dadelijk het mijne van gezegd. Ik betoogde met klem, dat het kip-lk- heb-je-systeem glad verkeerd is en door onze middenstanders niet moet worden toegepast. Een middenstander neemt veel meer dan het grootbedrijf een vertrou wenspositie in; met het vertrouwen in zijn zaak én zijn persoon valt of staat in vele gevallen de onderneming van den mid denstander. Daarom waarschuwde ik voor iedere ongemotiveerde prijsopdrijving. Maar nu Jan Publiek, (wat zitten wc toch dik in onze Jannen, het moet zoodoende wel een Janboel worden) nu Jan Publiek op zijn beurt het klp-ik-het>-je-speUetje spelen gaat, en naar de Politie loopt, wanneer de winkelier het een of ander artikel een cent duurder aianprUst, nu is het zaak daar eveneens tegen te reageeren. Men dient goed te begrijpen, dat prijsverhooging niet het zelfde is als prijsopdrijving. Aan prijsop drijving maakt men zich schuldig, wanneer men de prijzen bewust de hoogte in jaagt, zonder dat dit noodzakelijk is, prijsver hooging geschiedt, indien voor een artikel redelijkerwijze meer moet worden gevraagd dan vroeger. Met artikelen, die uit het bui tenland komen, of waarin buitenlandsche grondstoffen zitten, zal dit laatste zeker het geval zijn. We kunnen voor een gedeva- lueerden gulden op de wereldmarkt nu een maal niet hetzelfde koopen als met een gaven gulden. Ja maar, zegt Jan Publiek, dat is alles goed en wel, maar dat kan nooit gelden voor de in voorraad zijnde goederen, immers die zijn op de vroegere muntwaarde inge kocht. Zoo’n argument staat als een paal boven water, zou men op het eerste oogen- blik zeggen, maar op de^ keeper beschouwd is er een steekje aan los. Veronderstel, ik heb eep partij goederen, die mij duizend gulden kost en die ik nor maal voor 1200 verkoop. Door de devaluatie echter zou ik voor eenzelfde partij, wanneer - ik ze nogmaals moet inkoopen, 1300 gul- moeten neertellen. Mag men nu ver wachten, dat ik de voorradige goederen et „Agrarisch Nieuwsblad”, een land- bouwersorgaan, dat een heel eind in de richting-Mussert meegaat, be vat een hoofdartlkpl onder den titel: „Is het waar?” De vraag drukt de ongerustheid uit der boeren in het Noorden, die door de propaganda van de N. S. B. waren gegre pen. Ze zijn ongerust geworden door de brochure van den vroegeren N. 8. B.-in specteur, die documenten, cijfers en fei ten overlegde, welke moesten bewijzen, dat ir. Mussert alles behalve als een engel des lichts fungeert tegen den achtergrond der maatschappij, van welke hij beweert, dat ze zijn hervorming noodig heeft: Onlangs aldus het Agr. Nienwsbl. is er een brochure verschenen van de hand van den heer Wessels, oud-geweste- lljk propaganda-inspecteur der NBB., ge titeld „De N.SB.-leidlng ontmaskerd", waarin deze een boekje opendoet over heer- schende misstanden in voornoemde bewe ging. In ruim 36 plaatsen, zoo vangt de schrij ver aan, heb ik afdeelingen van de N8.B. opgericht, duizenden leden zijn door mijn werk toegetreden en thans ben ik genood zaakt aan deze leden de N.8B. te toonen, zooals ze geworden is. Van het sohoone ge baar van Mussert: „In de toekomst zal ik met potlood en pen mijn brood trachten te verdlenén”, is in de practjjk weinig terecht Het kleine Brabantsche Jog met zyn leuke snuit en verwarde haren, de Jeugdige vriend van den weerbarstlgen „Kruik”, biykt geweldig populair te zyn in Alkmaar. Drie weken lang verschynt hy al op het witte doek en nóg is dit niet genoeg. Voor de vierde achtereenvolgende week draalt Vlctoria-theater deze film, daar mede alle Alkmaarsche records met stukken brekende. Wij kunnen ons dit heel bijzondere succes best Indenken, want in vele opzichten is dit de beste Nederlandsche film, welke we ooit zagen. Fotografie en geluid staan op hoog internatio naal peil, terwyi het scenario heel wat belang- ryker is, dan by zoo vele vertoonde kluchten of operette-films. Wy kunnen daarom degenen, die nog niet met Meryntje kennis maakten, aanbevelen, deze laatste gelegenheid nog aan te grypen, om dit verzuim goed te maken. Een nieuw, uitvoerig byprogram gaat aan de hoofdfilm vooraf. Victoria Theater: „Meryntje OUaen’s jeugd" (Geprolongeerd). Alle dagen 7.30 uur. Zondag van 2 uur af. 1—3 uur. Zaterdags bovendien van 7—M uur. Zondags van 10—uur. dezen Zondag speelt ook Alétnarla thuis. Het is voor de Alkmaarsche Boys wel zeer jammer. dat deze belangrijke thuls-wedstryd samen valt met den wedstryd Alcmaria^-Bloe- mendaal, maar de K.N.V.B.-programma's zyn eenmaal vastgesteld en dan valt er weinig aan te veranderen. Intusschen heeft men een op- lossing gevonden dooi' den wedstryd Alkm. gekomen, zegt hij. De houding van Mus- BoysAlkmaar in de morgenuren te spelen. -- - - De stryd zelf tusschen onze beide derde klas- sers op het Boys-terrein belooft spannend worden, daar naar onze meening het krachts verschil tusschen beide ploegen elkaar niet zoo veel zal ontloopen. Van groot belang is vanzelfsprekend of beide ploegen volledig kunnen uitkomen, want zoo wel de Boys als Alkmaar hebben de laatste wedstrijden met invallers moeten uitkomen. Al ligt een gelyk spel in de lyn der verwach ting. toch is het niet onmogelyk. dat een der partijen beide punten uit 't vuur sleept, al zou den we 't dan op de Boys moeten houden. Wy twyfelen er geenszins aan of het zal een faire kamp worden. Alcmaria ontvangt bezoek van Bloemendaal en men kan gerust gelooven. dat de belangstel ling groot zal zyn. Al zyn de tot nu toe door Bloemendaal behaalde resultaten niet zoo groot, toch kan men veilig aannemen, dat Alcmaria zal moeten aanpakken van ’t begin tot het einde. De Bock, de rechtsbinnen van het Ne derlandsche elftal, zal ongetwyfeld de belang stelling hebben van de toeschouwers, maar ze ker ook in niet mindeer mate van de Alcmaria- verdediging. Een spannende ontmoeting kan op het Alkmaarsche Sportpark tegemoet gezien wordeh. Twee weken liet ir. Mussert de beschul digingen, die veel meer bevatten dan het bovenstaande op zich zitten. Geprangd door de vragen ook van dui zenden anderen heeft hij begrepen, dat hij zich, gelijk in andere gevallen, ditmaal met zwijgen van de duidelijk omschreven aanklachten niet kon afmaken. Een der nummers bevat op de voorpagina over de volle breedte de repliek van den leider der N. 8. B. op de vraag van mede- en tegenstanders, of het waar is? Ir. Mussert zit verlegen, maar zich in een zekere houding. Hij scheldt op „het schotschrift tegen de N. 8. B. verschenen onder den naam van een uit de N. 8. B. verwijderden propagan dist, en tracht dezen te kleineeren om zijn laster, persoonlijken eerroof”, en als een lid der bende van „de minderwaardigen, de dommen” eni. Terwijl ir. Mussert het beter vindt, maar geen proces in te spannen wegens lasteren eerroof tegen zijn beleediger, beweert hij, dat hij de brochure niet gelezen heeft en niet lezen zal. ,Jk lees ze niet”, en hij ver maant zijn volgelingen, ze ook niet te le zen. Intusschen verzoekt hij „den kamera den, die zich schuldig hebben gemaakt aan het lezen van vuil, hun misstap goed te maken door aan de Beweging een extra of fer te brengen." Maar als hij de brochure niet gelezen heeft, waarom tracht hij ze dan te weer leggen? Hoe kan hij vier kolom vol schrij ven over een aanklacht, die hij niet Ja, beweert hij, ik heb het van hooren zeg gen. Ik weet, dat ze verschenen is „bij Joachlmstal, den uitgever van Joodsche kerkboeken" en „niemand zal mij zoover brengen", dat ik lectuur van zulk ge halte lees, maar „ik heb vernomen, dat het laatste product gaat over de Nenasu, over |mljn medewerkers van Geelkerken en Van Donderdagavond vergaderden de besturen der Algcmeene Oranjevereeniging en der Christe lijke Oranjevereeniging in het stadhuis, ondei leiding van den burgemeester, ten einde een be spreking te houden over cle feesteiykheden. der Alkmaarsche burgery aan te bieden ter gele genheid van het a.s. huweiyk van Prinscc Ju liana en Prins Bernhard. Aan het verzoek, al geméén aan vereeniglngen en corporaties ge-* richt, om mede ter vergadering aanwezig te zijn, was in ruime mate gevolg gegeven. Circa 60Alkmaarders, vertegenwoordigende 43 ver- eenigingen, gaven biyk van hunne belangstel ling. De burgemeester sprak er zyn vreugde over uit. dat de opkomst zoo groot was. zoodat ver wacht mocht worden, dit dien avond goede resultaten zouden worden verkregen. De bur gemeester stelde voor om de dageiyksche be sturen van de belde Oranje-vereenlglngen te benoemen tot hoofdcomité van de uitvoerende feestcommissie, welke laatste door de volledige besturen der belcï? genoemde vereeniglngen zou worden gevormd, een en ander onder vpor- zittrschap van den burgemeester. De voorzitters der beide Oranje-vereenigin- gen bespraken wyders de door hunne besturen ontworpen plannen, die uiteraard wel rqoesten staan in het teeken van het ongunstige jaar- getyde, waarin het huweiyk zal worden vol trokken. Na discussie en ampele bespreking werd ten slotte besloten den dag voor de hu- weiyksplechtigheid als hoofdfeestdag te be schouwen. terwijl de avond van den huweiyks- dag zou moeten worden de apotheose der festi viteiten. Op een voorstel uit de vergadering werd in principe besloten op den feestdag een optocht te houden, waarby elke vereenlging, op eigen initiatief, een groep zou vormen. *1 welke groe pen samen tot een stoet zouden worden gefor meerd. De buurtcommissles werden uitgenoo- dlgd daartoe in vergadering te zamen te ko men, en wel op Dinsdag 17 November as. te 8 uur in het stadhuis, alwaar ook de mogeiyk- held van buurt collectes zal worden besproken. Verder komen er k’nderfeesten. muziek- en zanguitvoeringen en zoo mogelyk ysfeesten, terwyi de buurten verlicht en versierd worden. De financieele kant van de te organlseeren feesten (pas d'argent, pas de Suisse) werd ook onder het oog gezien; een beroep op de bur gery zal moeten worden gedaan voor dit feest van allen voor allen. Op Zaterdag 21 Novem ber as. zal met lysten en bussen worden ge collecteerd; een ieder geve naar draagkracht; de kleine gave zal evenzeer worden gewaar deerd als de grootere. Deze collecte moet niet worden verward met die, welke op Dinsdag 10 dezer zal worden gehouden, immers die strekt uitsluitend voor het aan het Bruidspaar aan te bieden Nationaal huweiyksgeschenk. Na afloop van de algemeene vergadering bleef de uitvoerende commissie ter nadere be spreking en indeeling der werkzaamheden bij een. De Pers, die hare medewerking nu zelfs meer, terwijl haar man renteniert. Haar baantje heeft ze blijkens deze bro chure te danken aan het feit, dat zij een nichtje is van Mussert. Als schrijnende tegenstelling vermeldt hij nog, dat een gehuwd employé het moest doen met een salaris van f 50.— per maand. Op zijn dringend verzoek om sala- risverhooging kreeg hij van Mussert ten antwoord, dat de geldmiddelen dit niet toelieten. Wat daarvan waar is, weten wij niet. Dat is een vraag, die de leiding der betreffen de partij nader onder 't oog heeft te zien en tevens heeft te beantwoorden. Is ’t waar, is dat alles waar, wat deze uitgeworpene thans mededeelt? Het eerste elftal gaat morgen op bezoek fcy H. S. V. te Heiloo. De eerste ontmoeting op het A. F. C.-terrein bracht een groote 61 overwin ning voor A. F. C. Wy zullen hopen, dat dit voor A. F. C. geen reden zal zyn om dezen wedstrya te licht op te nemen. We weten dat H. 8. V. op eigen terrein een zeer gevaariyke tegenstan der is welke daar niet makkeiyk is te slaan. Dus A. F. C.-ers houdt hier rekening mede en zwoeg van het begin tot het einde want er mag geen wedstryd verloren worden willen jullie de kans voor de bovenste plaats behouden. De wedstrijden A. D. O. 2A. F. C. 2 en A. F. C. 48. O. 8. I ziln uitgesteld. De reden voor het uitstellen van A. F. C. 4 8. O. 8. I is ons niet bekend. Het 3e elftal gaat naar S. V. W 2. Indien er flink aan gewerkt wordt geven wy het 3e elftal de kans om 2 pun ten ryker te worden. Voor de adsp. is het ook weer een drukken voetbaldag. Vastgesteld zyn H. 8. V. aA. F. C. a; A. F. C. bBerdos b en Rood-Wit aA. F. C. c. De A-adspiranten dienen er rekening mede te hou den dat zy het vorige seizoen struikelden tegen H. 8. V. wat een van de redenen was dat hun het kampioenschap ontging. Dus jongens tanden op elkaar. De b-aspiranten achten wy wel in staat van de Berdos b asp. te winnen, maar dat de c-asp. van Rood-Wit asp. zullen winnen, daar zyn wy niet zoo zeker van. Voos belangstellenden geven wy hier den stand van de 2e klasse B van den D. H. V. B. Bilderbeek en over een kameraadsche het hoofdkwartier.” Ingelicht van hooren zeggen over de voornaamste aanklachten, spreekt ir. Mus sert ze niet tegen. Hij erkent, „dat ik de ultelndelljke zeggingskracht heb over de door mij opgerichte en bestuurde uitgeve rij.” Ook erkent hij er sedert zijn aftreden als ambtenaar er niet op achteruit te zijn gegaan: „door een goed beheer der uitge verij ben ik erin geslaagd, mij onafhanke lijk te houden van geldmagnaten zoowel als van de financiën der Beweging." Maar niettemin wil hjj zorgen, „dat Volk en Va derland” ook na „mijn dood aan de Bewe ging zal komen en niet aan mijn erfgena men vervalt.” Aangezien scheldwoorden in de waardee- ring van het openbaar fatsoen geen scheldwoorden zUn, moet men behalve de erkenning van bovenomschreven feiten voorshands de juistheid aannemen van de door den heer F. W. Wessels gedane me dedeelingen lo. Mussert moest geld hebben en talrijk zijn zijn pogingen geweest om daaraan te kennen. Kwamen er leden, die er goed bijza ten, alras ontvingen zij een vooraanstaan de functie en wanneer wij dan ook7 thans de lijst der functionarissen nagaan,-? dan' zien wij dan ook, dat het allen pienschen zijn, die er financieel goed bijzitteh, die de hooaste functies bezetten. Men neme b.v. alleen maar de Gewestelijke Comipissaris- sen, zooals: van der Weyde, de Ruiter, Plekker, Müller en vooral niet te vergeten den inmiddels overleden Ir. Smit Namen als van Hoey Smit, van Boomkamp, d’Ansembourg, e.a. van lateren datum. 2o. Wanneer wij nu het salaris van den heer Mussert nagaan, hetwelk maandelijks k, W.USWS UCi alleen reeds van N.E.N.A.S.U. f 666.67 be- heeft een salaris van f 100.per maand, draa8^> dan sten wij, dat dit per Jaar 221 L— t, dat alle voor de Beweging worden betaald. waar- 1 ziet zoo Heel groot is” en men zoo langzamerhand begint te gelooven aan de reinste demago gie. Op den dag van zijn vertrek bij de Griffie ontving hij uit de handen van Ir. Smit Kleine, te Heemstede, een garantie fonds voor de eerstkomende jarenVan dat fonds van f 14.500.kreeg hij 2/3 en van Geelkerken 1/3, waarvoor Mussert dadelijk een lijfrente kocht voor zijn vrouw. Aan de den leden werd verteld, dat de leden in Indlë de. Bioacoop Harmonie Romantische geschiedenissen, waarin sprake is van schurken en dappere helden, oefenen no„ steeds op het menschdom een groote aantrek kingskracht uit. We genieten nog graag van dergelyke verhalen, we leven mee met onze hel den, die zoo lang in de verdrukking moeten leven, tegenslag op tegenslag ondervinden, maar die tegenslagen met telkens nieuwe heldendaden overwinnen en zich tenslotte In een glorieus eindgevecht de lauwerkroon der algeheele over winning op het hoofd mogen drukken en we zyn eerst dan in ons rechtvaardigheidsgevoel bevredigd, wanneer de schurken, die de helden zoozeer belaagden, hun laatsten adem uitblazen of voor heel hun leven de gevangenis in gaarr. Zoo zijn we, ook al maken we‘ons zelven wijs, dat we afgerekend hebben met dft dwaze ro mantiek, die toch immers alleen maar in boeken voorkomt of hoogstens in het verleden, toen het menschdom nog niet zoo beschaafd was als nu. werkeiykheid kon zyn. Ons onderbewustzyn gelooft er in, wil er in gelooven; Immers, een held en een schurk in een verwikkeling van avonturen zyn iets, dat spreekt tot onze ver beelding. Geen wonder, dat de filmindustrie met gretig heid zich toelegt op de vervaardiging van films, waarin dergelyke gegevens zyn verwerkt. Een van de jongste films van dat soort Is „De laat ste vier van Santa Cruz". Ook hierin wordt de hoofdrol gespeeld door een paar helden en een aantal schurken, waarvan een paar dageiyks in rok of keurig colbert gekleed gaan, terw^l de rest van het aantal reeds in het uiteriyk allerlei kenteekenen van schurkaêhtlgheid met zich draagt. De quintessence van de geschiedenis is, dat een paar schurkachtige kooplui een fictieve onderneming van grooten omvang op touw zet ten, die zich bezig zal houden met de vangst van kreeften op het eiland Santa Cruz, ergens in de buurt van Zuid-Afrika. Er wordt een massa aandeelen op de markt gesmeten, die goud opbrengen, terwijl een expeditie naar het eiland wordtjUigefuzi, die een bjgm zai maken 1 «onmiddellijk na de rede van minister |fi de prijzen hebBten verhoogd, want ■n zij die door hun correcte manier van eden toen het vertrouwen hebben ge- jien, zullen nu de noodzakelijk gebleken verhooglngen kunnen toepassen, zonder dat zij daardoor op redelijk verzet stuiten. Ja maar hoor ik Jan den ambtenaar al zeggen, dat is nu alles goed en wel, maar de deva luatie brengt practisch mede, dat ik om te beginnen minder inkomen heb dan vroe ger, want de munt waarin ik uitbetaald krijg, is minder waard. Als Ik nu genoegen moet nemen met minder verdienste, waar- pm. dan ook de middenstander niet met ginder winst? Gelijke monniken, gelijke lappen. Inderdaad zou daar Iets voor te zeggen zijn, indien de winstmarge gelijk deze in de meeste bedrijven geldt, nog eenige speling overllet. De ellende is echter Juist, dat vele bedrijven vrijwel, sommige totaal, zonder winst werken en enkele zelfs beneden den kostprijs verkoopen. BIJ zulk een toestand is er van „spelling” na tuurlijk geen sprake, noodgedwongen moet de verhoogde inkoopprijs direct op den ver koopprijs drukken. En het lijkt allerminst juist deswege den geheelen middenstand voor een stelletje prUsopdrijvers of woe keraars aan te zien dat reis van d4n heer Mussert betaalden. Waar-; vo°r den ouden prijs van 1200 gulden van om niet eerlijk gezegd, dat het van Leeu- de hand doe, dat wil dus zeggen, voor een wen Boomkamp was, die deze reis flnan- PrUs waarvoor ik niet eens denzelfden voor- clerde? En dat het zijn zoon was, die den heer Mussert in Athene opwachtte? Was het niet Nieuwenkamp, die zijn grond be schikbaar stelde voor 4,e „Hagespraak"? Zijn het niet de kapitalisten Muller, Steen beek en van Hoey Smit, die het pand aan de Maliebaan 35 te Utrecht kochten? Zullen ook deze grootgrondbezitters het vertrou wen van het volk deelachtig worden? 3o. Royaal genomen kunnen wij het sala ris van Van Geelkerken gedurende het laatste jaar, dat hij op de Griffie werk zaam was, vaststellen op ten hoogste f 3000. In de NBB. werd het salaris van den heer v. Geelkerken op 1 Oct. jJ. verhoogd tot f7000.—. Weldra verhuisde hy van de Westerlaan te de Bilt naar de Hobbemastraat te Utrecht. Deze woning werd hem weldra eveneens te klein (het gezin telt trouwens twee personen), zoodat hij een landhuis te Lunteren noodig had. Dat hij dit landhuis kon betrekken, daarvan weet de grondbezittende kapitalist meer. Evenals ik uit absoluut betrouwbare bron weet, dat meubelen voor deze woning ten bedrage van pijn, f 800.door middel van bonnen door van Bilderbeek (dus NJB.B.) betaald werden. Al spoedig was een auto voor zijn prlvé-gebrulk noodig be nevens een auto voor NjB-B.-relzen, welke lü. alleen ter zijner beschikking stond. „Is het waar?” vroegen de geschrokken lezers van het boerenorgaan in Meppel, die tot dusver geloofd hadden, dat de/bestrij- baatzuchtlgheld waren. Ir. Mussert en van ders van de cumulatie voorbeelden. van on- Geelkerken hadden hun betrekkingen er aan gegeven om het volk te dienen. Maar het volk moet hun auto’s betalen' Ta yog eerder dan werd verwacht zal de dag van het vorstelijk huwelijk, waar heel Nederland verlangend naar heeft uitgezien, daar zijn. De 7de Januari 1037 wordt een gewichtige, een feestelijke dag voor héél het land, gewichtig en feestelijk óók voor de jonge Vorstenkinderen. Ons Nederlandsche volk zal in deze dagen meer dan ooit uitin^geven aan zijn liefde en eerbied voor Het nationale vorstenhuis, aan zijn diepe genegenheid ook voor de bel de jonge menschen, die de gewichtigste daad van een menschenleven gaan stellen: het vormen van een gezin. Hoe sullen die gevoelens van respect en liefde zich uiten? Naast een innig gebed voor een voortdu rend geluk, naast oprechte feestvreugde op den heuglijken dag, natuurlijk óók door een feestgeschenk. Men weet het, het Is de wensch van onze Prinses, dat dit geschenk een nationaal geschenk zij, bijeengebracht door zooveel mogelijk landgenooten. Het gaat niet allereerst om de waarde. Ach, het zou niet zooveel moeite kosten om van Instellingen en een kleiig aantal gefor- tuneerden ’n som bijeen te krijgen, voldoen de voor het beoogde doel maar om de ge voelens van nationale liefde en nationale verbondenheid met het Oranjehuis, welke dit geschenk van het Volk moet vertolken. Daarom moet dit huwelijkscadeau worden bijeengebracht door héél het volk, ieder naar de mate van zijn vermogen. De ééne cent van den arbeider of werk- looze is hier precies evenveel waard als het bankbiljet van den meer gefortuneerde. We herhalen, wat we reeds gister schreven: Wel zelden is er voor een zóó sympathiek doel een beroep gedaan op een zoo tastbaar blijk van medeleven, van instemming; een leder stelt er een eer in. óók iets bijgedra gen te hebben voor het Nationaal Huwelijks geschenk, dat de vaderlandsche vreugde van héél het volk zal vertolken in lengte van dagen en waarvan de aanbieding een histo rische beteekenls zal hebben; een leder voelt er persoonlijk een feestelijke voldoe ning in, een der schoonste en blljvendste momenten van het komende feest, mede te mogen voorbereiden. Het spreekt, dat Alkmaar hierbij niet zal achterblijven. Onze stad heeft reeds in de blijde Septem berdagen op ondubbelzinnige wijze uiting gegeven aan haar blijdschap bij de vorste lijke verloving; ons Alkmaar, door zijn historie zoo nauw verbonden aan het Oran jehuis, herinnert zich nog steeds met vreug de, hoe de lieve Bruid reeds eenige malen OP de meest ongekunstelde wijze onder ons vertoefde. Neen, wij zijn geen oogenbllk bevreesd, dat Alkmaar zijn rechtmatig deel aan het -Nationaal geschenk niét zal bijdragen. Te meer niet, nu de gelegenheid, om zich van dien eereplicht te kwijten zoo gemakkelijk wordt gemaakt. Dinsdag as. 10 November immers, komt een klein legertje dames langs de hulzen van alle stadgenooten. Zij hebben een Hjst bij zich waarop men zijn gave kan neerschrijven. Maar noodza- kelljk Is dat niet. Men kan ook zijn pen ningske ongezien storten in de bus. Alleen wordt dan aangeteekend, dat wéér een Ne derlander met liefde iets geofferd heeft voor zijn KroonprinseHJk Paar. Laat men 't den collectricen dien dag ge- makkelijk maken, door met opgewektheid te geven, door zoo noodig zijn gave reeds klaar te leggen. Er moet op dien eenen dag een berg werk worden verzet. Maakt gij, Alkmaarsche stad genooten dat mogelijk. Mocht iemand Dinsdag niet thuis zijn, mocht Iemand per abuis worden overgesla gen, dan is er Woensdag as. nog gelegen heid dit verzuim te herstellen. In een der vertrekken van het Stadhuis, >mité zitting om de handteeke- :lft in ontvangst te nemen, telt rond acht duizend huisge- moge als bijdrage van de goede Oranjestad Alkmaar even zoovele giften aan het nationale comité kunnen afgedra gen worden! Ten slotte wijzen wij er ter vermijding van misverstand nog op, dat deze collecte enkel Is voor het geschenk. Voor de 1 feestelijke herdenking in Alkmaar zal op 21 j November afzonderlijk een bijdrage opge- haald worden. Gulden Vlies: Opvoering van de operette „Enninle”, door de Alkm. Operette en Orchest- vereenlglng Zondagavond 8 uur. A.F.C., onze katholieke voetbalvereenlging, gaat naar Heiloo om daar HB V te bekampen. A.F.C.-ers er kan gewonnen worden, maar aanpakken is de boodschap. Het eerste treffen tusschen onze beide derde klassers Alkmaarsche Boys en Alkmaar heeft ’t wel byzonder slecht getroffen, want juist op

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 14