De^.partijraad vergadert IBIS SHAG Lairddag in Rotterdam D Het huwelijk der Prinses Dobbel ma vi fi lebber... man! LOONENDE ARBEID! OPENINGSREDE VAN MR. GOSELING Last met Uw stoelgang? I "4 MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 I De onbewaakte overweg Jhr. Ruys herdacht Sigarenzaak uitgebrand Overzicht van het eerste halfjaar De katholieke ministers r» l By alle verschillen is er de wil, de regeering door den moeilijken tyd heen te helpen Onze eenheid, ’s lands welvaren Dreef hoofdinspecteur handel in revolvers? LOONEN IN DE METAAL- INDUSTRIE Oude vrouw aan gereden Gezanten bij den Paus By het oversteken door een vracht auto gegrepen Samenwerking Route van den koninklijken stoet op 7 Januari 1937 thans vastgesteld M. S. Se-cachets Stryd tegen de werkloosheid is een stryd om de beginselen! HEFFING OP BOTER ■- viertal een Rotterdam, 15 November plaal cenl t- geen t monti nleto j gestel. (l I het reeds talrij! i 'en len ie ie In de middagvergadering kwamen in behan deling de door de kringvergaderingen ingezon den wenschen nopens de samenstelling van het bijzonder program van actie 1937.^ Onae eenheid is niet alleen ónae kracht, doch ook de kracht ran Nederland. UIT 5CVULA WOQDÏ «MEID OAT WLEI TWEE BISSCHOPPEN DEN MARTEL DOOD 2,'JN GESTORVEN I De eigenaar op het laatste oogenblik gered ten 800 en, sn ikt ser in tem. Hoe hebben zy sla goede partijleden hun portefeuille kunnen aanvaarden? Die vraag is herhaaldeiyk gesteld. Ministers mogen niet rijn mandatarissen van de partij. Eerst in het begin van dit jaar kwam de party te weten de hou ding en de motieven. Gebleken U, dat de Mi nisters allereerst meenende natuurlijk het land te dienen de party respecteerend de portefeuilles hebben aanvaard. In een wel zéér merkwaardig milieu komt de landdag van de R. K. Staatsparty in de Maasstad bijeen. De groote Nenytohal, waar de renbaan van de Zesdaagsche nog niet is weggenomen, is zoo goed en zoo kwaad als het gaat voor de groote vergadering inge richt. En het effect voldoet éénig. De vier groote tribunes opzij van de wijde, lichte baan, waar vaderlandsche dundoeken en spreuken, op het streven der party betrek king hebbend, op liggen uitgespreld, de vier tribunes zyn geheel bezet. me de Eigenaardige zaak te Schiedam in onderzoek; betrokkene buiten dienst gesteld Zondagnacht omstreeks half drie ontdekte een survellleerende agent van politie, dat er in den slrarrtfwinkel van den heer W. Vervoorn aan den Langendijk te Gorlnchem, brand was uit gebroken. tot ii □ti en al >r- ■er n d ir Voor de samenwerking met anderen is.ook in onzen kring een ruime belangstelling ge toond en dat te begrijpelijk. Bpr. .wil ten aanzien daarvan een groote soberheid betrachten. Het wordt, dit wil spr. zeggen, waarlijk tyd dat wij hierin onze fierheid volkomen bewaren. Wanneer wy in dezen tyd strijden om de be ginselen, om het doorvoeren van Gods wet, dan óók met betrekking tot den arbeid. üi op dat punt eischt Gods wet, dat ten spoedigste een eind worde gemaakt aan den onnatuuriyken toe stand, waarin ontelbaren hun levensroeping niet kunnen vervullen. De strijd cm den arbeid Is een stuk strijd om het beginsel. Ook nog om een andere reden: wanneer thans de valsche beginselen van uiterst rechtech en Oude man te Haaksbergen onder locomotief gedood Zaterdagnamiddag omstreeks kwart over vyf Is de 84-Jarige weduwe J. 8., wonende Harme- Jansweg te Haarlem, by het oversteken van den rijweg op den Koudenhom aldaar aangereden door een vrachtauto. De vrouw kreeg een diepe hoofdwonde en Is per ziekenauto naar het Groote Gasthuis ver voerd, waar zy ter observatie is opgeuotnen. Haar toestand is, ondanks haar hoogen leeftyd. op het oogenblik niet levensgevaarlijk. Het ongeluk is waarschyniyk geheel aan on oplettendheid te wijten. De chauffeur heeft tot het laatste oogenblik alles gedaan om een aan rijding te voorkomen. Hem treft vermoedeiyk geen schuld. het aam hier om N K. P. Rookt IBIS b|J voorkeur uit een IBIS-pljp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. sn B- 11- e- aees rteyy AlsVwij hoepen ve dan voelt grauw, gr ■aak Schoon Schip, neemt: de or- sk- a- el van twee vooraan- onse De heffing op boter en de vervoervergunnlngen voor buttenlandsche boter is voor de week van 15—31 November vastgesteld op 75 ct. per Kg., behoudens tuascbentydsche wijzigingen. In Krasnapolsky te Amsterdam is Zater dag de Partijraad van de R. K. Staats party gehouden onder voorzitterschap van mr. C. M. J. Geseling. Dat spr. by sitter toch h kleeden vindt goedvinden i het eind van kon bel Het is de nunp van Ossen tyd, eeowel voor den menseh als voer de samenleving, dat dsse cram van den arbeid een eeuw der werkloosheid dreigt te werden, seen la de eeuw ran het kind een eeww werd eender kinderen! Wie meent daar een tegenstelling te moeten zoeken, kent de hooge Ideëele waarde niet, die de arbeid bezit voor het persooniyk en voor het maatschappelijk leven. Persooniyk is de arbeid voor den mensch een plicht geen neerdrukkende plicht, doch de opheffende vervulling van een levensroeping. Maatschappelijk gezien draagt iedere arbeid een deeltje by tot het groote geheel, dat de wel vaart van allen vormt. In het politiekorps te Schiedam is, bericht de Telegraaf, thans aan het licht gekomen, dat een hoofdinspecteur, vermoedeiyk in overleg met een lageren politiebeambte, een soort han del dreef in revolvers. Warmeer iemand een aanvraag deed om in het bedt te komen van een vuurwapen, moest hy zich wenden tot de politie. Voor het ver krijgen van de machtiging is een klein bedrag legesgelden verschuldigd. Wanneer nu een be zitter van een vuurwapen geen prijs meer stelt op dit wapen, en daarvan mededeellng doet aan de politie, dient hy het vuurwapen in te leveren. Dit geschiedde by den hoofdinspecteur. Nu is gebleken dat deze politieambtenaar dengene, die een revolver inleverde, 'vroeg voor hoeveel hy zyn bezit eventueel wilde afstaan. De eigenaar noemde dan een bedrag dat va rieerde van tien tot vijftien gulden. Kwam later een ander, die een revolver -wilde aan vragen, dan deelde de hoofdinspecteur hem mede, dat hy nog wel eenlge exemplaren te koop had. De koop kwam dan in vele gevallen tot stand, zoodat dan de aanvrager niet alleen by de politie zyn machtiging kreeg, doch tevens aan dit adres zyn aankoop kon doen. De prijs Was echter veel hooger dan die, wel ken de oorspronkeiyke eigenaar genoemd had. Dit verschil in prijs belandde in den zak van Prinses en Prins naar Schotland? heal afwijkend van ander* laxeer-middelec. Zy bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, UW lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, s Uw darmen niet eu verbeteren Uw Wilt oy langzaam laxeeren, neem er Wilt ay snel en goed purgeeren, dan t Eenmaal geprobeerd, dan zy t gy t Is een vondst van Apotheker Prettig innemen, want Gy pro. Per koker vee U stuks «0 ct. Overal verkrtlgbaaft t in de menscheiyke samenleving. moeten I rechtvaardigheid en liefde een éénheid vormen. I By alles echter blijve Hy, die werkelijk het mid- De eigenaar, die alleen thuis was en op de bovenverdieping sliep, kon het huis niet meer langs den gewonen weg verlaten. Inmiddels was een andere polltie-man toege schoten en de beide agenten konden door het aangrenzende perceel den heer Vervoorn met behulp van een ladder en door een brandluik uit zijn benarde positie bevrijden. Onmiddellijk nadat de heer Vervoorn het brandende perceel verlaten had, sloegen de vlammen uit het dak, zoodat de heer V. zyn leven te danken heeft aan het kordate optreden van de belde agenten. Aangezien er voor de aangrenzende perceelen gevaar bestond, Is de brandweer onmiddellijk uitgerukt en heeft met vyf stralen den brand bestreden. De stoombrandspult heeft echter geen dienst behoeven te doen. Het perceel brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt .de schade. Hoewel men geen zekerheid heeft omtrent de oorzaak van den brand, moet deze waarschyn iyk worden gezocht in het feit, dat in den win kel een kacheltje stond te branden. ‘De aangrenzende perceelen hebben vrijwel geen schade gekregen. Spr. behandelt dan het zitting hebben de drie katholieke Ministers, van wie er Tooc het bezetten van hun hooge ambt •taande en bekwame werken waren In party. Met enkele woorden memoreert spr. dan de verloving van de Prinses, waardoor de positie van ons Koningschap wordt verstevigd. De wijze, waarop deze tijding door het ge- heele Nederlandsche volk is ontvangen, is een blijk, dat dit zich schaart rond t Koningschap en niet dulden zal dat daaraan afbreuk zal worden gedaan door een algemeen leider, die zich als zoodanig gesteld heeft. De vergadering zingt hierna het Wilhelmus, waarna de voorzitter „Leve de Koningin, leve het Jonge Paar’ aanheft. rtering niet goed werkt, dan «a stek op in Uw lichaam. U ellendig, dan gaat Gy er verkiezing tot fractle-voor- !t partij-presldium is blijven be- zyn oorzaak daarin, dat hij, met van het party bestuur niet „aan i den rit" een ander met het werk lasten. Het volgend jaar zal in een vrijs Ing over de bezetting van de voorzitters- kunnen worden beslist. Sprekend over het werk der party in het land zegt mr. Goeeling dat de party nog steeds Op het standpunt staat dat de gezonde volks invloed tot gelding moet komen. Het zal aan het volk zyn te toonen ct het daarvoor rijp is, of het dat waardig is. Moge het katholieke volk by het opbouwende werk in de eerste rijen staan en zijn plicht te genover hét vaderland kennen. den hoofdinspecteur. Soms maakte deze gebruik .'van de diensten van een handig rechercheur, die ook koopmanseigenschappen bleek te be- Dit zou een van de feiten zyn, die er toe ge leld hebben dat de hoofdinspecteur thans ty- deiyk buiten dienst is gesteld. Alleen in het middenvak staan nog enkele leege stoelen. Onder toejuichingen en applaus betreedt te gen twee uur de voorzitter van den Kring Rot terdam, vergezeld van de landdag-sprekerz, bet podium, dat, omhangen met rood-wit-blauw en oranje, midden op de renbaan vooruitgebouwd staat. Een defüé van Haagsche jongeren trok met hun vlaggen ter begroeting voorbij. Na een kort openingswoord van Dr. A. M. L u- cas, die als verheugend feit meende te mogen oonstateeren, dat niet alleen de economische, doch ook de geestelijke crisis over haar hoogte punt heen raakt, na het zingen vervolgens van bet Wilhelmus en bet verzenden van telegrafi sche (rouwbetuigingen aan Vorstin en Biaschop, sprak Dr. H. Moller over ,,Orde". Met 8t. Thomas bepaalde Dr. Moller bet be grip orde als een éénheid, ontstaan uit de har monische verbondenheid van allen. Verbondenheid moet allereerst bestaan tus- aeben natuur en bovennatuur. Bx in de natuur linksch een dreigend gevaar vormen, dan is dat alleen omdat een maatschappelijke, toestand als de tegenwoordige, waarin massale werkloosheid heerscht, *n geschlkten voedingsbodem voor alle radicalisme biedt. Vertrouwen moeten wy geven aan onze party, die méér dan eenlge andere gedaqp heeft om loonenden arbeid voor ona volk te behouden en nieuw te scheppen. Meermalen werd dit heldere betoog door ap plaus onderbroken en onder toejuichingen ging men de paiuze in, om, na een half uur weer de plaatsen op de tribunes te bezetten. De lam pen schyjien op het dof-Uchtende vlak van de renbaan. Mr. C. Gosellng, met levendige sympathie voor de microphoon begroet, zal spreken over de éénheid der katholieken. Zy, die den weg van de splitsing opgaan, wor den op dien weg steeds verder gedreven Waar een groepje zich afscheidt, zijn er spoedig meerdere, waartoe dit ééne groepje uiteenvalt. Zoo kan geen opbouwend werk worden verricht, in het volk niet en in de Kamer niet. Splitsing is tegen het Staatsbelang. Zooals de activiteit van onze mannen Lim burg behoed heeft voor de roods golf, die de mynstreken eromheen overspoelde, zoo zullen wy over ons land de bruine golf breken. W\j kunnen Nederland redden zelfs Neder land beter maken. De mate echter, waarin en het tempo, waarmee wy dit kunnen, hangt af van onze eenheid. Gaan wy hierin vooruit, dan zullen wy winnen. Hier ligt de taak van de jongeren, die zich by onze gelederen moeten aansluiten en zich gedragen moeten weten door een sterke bereidvaardigheid tot dienen van bet vaderland en van de eer van Christus. Burgemeester Th. Eisen, van Naaldwyk, voorzitter van den Kring Dordrecht, sprak ten slotte een dank- en afscheidswoord, waarna de vergadering onder het zingen van „Aan U, o Koning der Beuwen** uiteenging. Mr. Goeeling herinnert dan aan de verwer ping van het wetsontwerp inzake de vaste las ten, dat een jaar edreigend boven het volk had gehangen. Spr. zet nog eens uiteen, welke de motieven waren welke de R. K. fractie er toe brachten haar stem tegen dit ontwerp uit te brengen. Vervolgens releveert spr. hetgeen geschied is rond de voorgestelde wijzigingen taM den werkkxwensteun, waarbij, tegen het gebruik in, de Eerste Kamer de spits afbeet. De interpel- latie-de la Bella draalde uit op een motle-de Bruyn, ingediend in volkomen eenstemmigheid in de R. K. fractie, voor welke eenstemmigheid spr. haar hulde brengt. Toen men daarna nogmaals in de Tweede Kamer wilde gaan interpelleeren achttede fractie dit onnut en overbodig, zy meent dit nog en acht haar houding toen ingenomen juist. Het loslaten van den gouden standaard heeft ertoe geleld dat de aangekondlgde wyzi- gingen zijn teruggenomen, ‘t Zou evenwel ook mogelijk geweest zijn, dat de Minister by na der inzien niet tot uitvoering van deze maat regelen zou zijn overgegaan en die mogelijk heid tot ..bekeering” was hem dan ook ge makkelijker gemaakt door het besluit dat de Tweede Kamer nam. Dank zy de- voorlichting, welke is gegeven heeft ons volk de monetaire maatregelen rus tig en kalm opgenomen. Sinds 26 September van dit jaar ia er een wezenlek verschil gekomen in de basis, waarop met dit kabinet kan worden samengewerkt en by alle Verschillen die er nog zyn is er toch de wil om de Regeering door dezen moeilijken tjjd heen te helpen- Tsgen het zltting-nemen in het extra-parie- mentair kabinet kon wel geen mensch beswaar »«en. Dit is dan ook niet gebeurd. Maar dit “Mnet heeft een verandering ondergaan en een hybridlsch-dualistisch karakter, een tweeslachtig karakter gekregen. het zitting hebben van politieke voorman- J*” daar legt spr. den nadruk op in een kabinet. Het gaat om de wedergeboorte van de Minls- m WM, ook van de katholieke Minis- Zaterdagavond omstreeks half elf is op den onbewaakten overweg naby de R. K. school in de buurtschap Veldmaat, gemeente Haaksbergen, de circa 55-jarige ongehuwde Johannes ten Thlje door een losse locomotief aangereden en op slag gedood. De machinist bemerkte een verdacht ge luld voor aan de locomotief, hetwelk ver. oorzaakt werd door het totaal verwron gen rijwiel. Hy stopte en bemerkte de aanrij ding. Terugkeerend vond hy tusschen de rails het totaal vernflnkte Ujk van den ongelukkige. Het iyk van het slachtoffer is naar het Bt. An- thonlus-gasthuls te Haaksbergen vervoerd. Onze eenheid handhaven wy niet door geiyk- schakellng doeh door een christeiyken gemeen schapszin, die plaat» laat voor een geordende medezeggenschap, voor een gezonde democratie. Wy willen geen individualisme, zooals de libe ralen verkondigen, die de welvaart van den Staat alleen verzekerd achten, wanneer alle burgers maar geheel vry worden gelaten geen individualisme, van welken kant het ook komt ook onder de onzen, wy willen óók geen cul- tuur-bolachewisme, hetzij in communistische, hetzij in nationaal-socialistische gedaante. Enkele vooraanstaande personen uit de Haagsche sportwereld hebben het initiatief ge nomen, om gedurende de feestelijkheden welke aan het huwelyk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard sullen voorafgaan, een sportfeest op Houtrast te organiseeren, ten einde daarmede de Haagsche sportwereld in de gelegenheid te stellen het Vorsteiyk Paar hulde De tiende aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek be vat het halfjaarljjksche overzicht van de ver diende loonen in de metaalindustrie, ditmaal over het eerste hblfjaar 1935. Voor alle ge meenten te samen bedroeg het gemiddeld uur- inkomen van de arbeiders van 31 jaar en ouder in de ondernemingen, aangesloten by het nor- maUsatle-bureau voor arbeidszaken in de inyverheid, 55 cents voor geschoolden, 60 voor geoefenden en 45 cents voor onge- den. tegenover resp. 57, 51 en 45 cents in het tweede halfjaar 1S35. In het tweede half jaar 1930. toen de loonen op het hoogste peil stonden sinds het begin der crisis, bedroegen deze cijfers resp. 75, 64 en 57 cents. Het totaal aantal arbeiders van 31 Jaar en ouder (ruim 23.000) by alle in het onderzoek betrokken ondernemingen, was in het eerste halfjaar 1936, Mn vergelijking met het vooraf gaande halfjaar, met UpCt. gestegen. Vergeleken met het tweedehalfjaar 1923. toen het aantal arbeiders het geringste was, bedraagt de stijging 35pCt„ echter maakt het aantal arbeiders in bet eerste halfjaar 1936 nog slechts 54pCt. uit van dat vóór de crisis (tweede halfjaar 1939). Men kan over een misverstand spreken. Weer spreken zal spr. dit niet, maar bespreken aal hy het evenmin. Alleen wil hy den wensch uiten, dat iets dergeiyks in de toekomst tal worden vermeden. Thans is het woord aan anderen buiten deze vergadering, maar spr. wil wel zeggen: tfeat niet roekeloos om met bekwamen. verlichting der belastingen voor de gezinnen. Verder bepleitte hy een invoering van een wetteiyke regeling van den kindertoeslag en betere steunregeling voor de gezinnen in crisis nood en een biliyker schoolgeld bU het Nyver- heidsonderwijs. Daarna was het woord aan stemgerechtigde leden. De heer Moonen, Den Haag, besprak de achterstelling van katholieken by de besetting van openbare functies. Voor een program van actie achtte de voorzitter deze zaak minder geschikt. Deze aangelegenheid moet in eigen kring tot oplossing worden gebracht. De heer Hemel uit Coevorden bepleitte eenlge specifiek Drentsche wenschen betreffende or dening in den landbouw, opdat de loonen in dit van arbeiders overstroomde gebied niet nog verder dalen. Verder zal er tegen gewaakt moeten worden dat van Regeertngswege te sterk wordt inge- grepen in het autonome beheer van noodlijdende gemeenten. Nadat de heer Roelvink uit Zwolle de aan dacht voor economische aangelegenheden had gevraagd, adviseerde de heer Roling (Fries land) aan het program van actie een nationaal karakter te verleenen. De vergadering is daarna gesloten. ET is’ zoo besluit spr., alle reden om met fierheid en vertrouwen verder te gaan met ons werk tot heil van Nederland en tot eer van Christus Koning, Wlen te dienen heerschen is en Wiens heerschappy de eenlge vrijheid is. (Apidaus.) Mr. van Voorst tot Voorst dankt den voor zitter voor zyn rede en voor zijn werkend voorbeeld, den wensch uitend, dat hy nog lang zyn krachten aan de party zal mogen geven. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en het maken van opmer kingen. Naar aanleiding van een betreffende opmer king door een der Haagsche afgevaardigden om te trachten de K. D. P. tot de party te rug te brengen antwoordt mr. Gosellng, dat van de centrale leiding geen initiatief in die richting te verwachten is. Ook daarin heeft de party haar fierheid te toonen en te be waren. Wat leden individueel kunnen bereiken kan natuuriyk worden gedaan. Men moet het echter niet beschouwen als lijmen van scherven. Het gtfzt geest, juist als indertyd met de ook die geest is niet dood. Naar de Telegraaf verneemt beztact de mo- geiykheid, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. H Prins Bernhard kort na hun huwelyk een reis sullen maken naar Schotland, cm daar een deel van de wittebroodsweken door te brengen. Naar verluidt sou een kasteel ter beschikking van het jonge paar worden gesteld door een Schotsche adellijke familie, waar H. M. de Ko ningin en H. K. H. de Prinses verleden Jaar ge logeerd hebben. - Na afloop van deze huwelijksreis sou het Vorstelijk Paar op de terugreis naar Neder land ran Vllsslngen uit een bezoek aan Wal cheren brengen. Sportfeest op Houtrust 'Na de hoofdelijke oproeping van de stem gerechtigde leden werden de notulen van de Partijraadsvergadering van Februari jl on veranderd goedgekeurd. De voorzitter hield vervolgens een inleiding over het werk der Party in het land en in het Parlement. 8pr. ving deze inleiding aan met een herdenking van het overlijden van Jhr. Mr. Öh. Ruys de Beerenbrouck, voor wiens zielerust een gebed werd gestort. Het onmlddeliyk gevolg Van zijn verschelden is geweest, dat moest worden voorzien in het presidium der Kamer, welke zich unaniem be reid verklaarde dit door Prof. Aalberse te doen bezetten. Met waardigheid, doch tevens met gemóedeiykheld troont hy op dezen zetel. Bpr. wenscht hem in de vervulling van deze func tie veel succes en voldoening. Voor het werk, dat Prof. Aalberse daarvoor deed als voorzit ter van den Partijraad brengt spr. hem in deze vergadering warmen dank. (Applaus.) Juist door de sterkte van onze fractie dra gen wy de zwaarste verantwoordelijkheid. Eerst na de verkiezingen is het mogelijk met de stukken in de hand te zien welken kant het uitgaat en welken kant het uit moet. Sommigen hebben in deze zaak amsak in een merkwaardig negativisme, door te gaan verklaren wat wy niet moeten doen. Met alle bereidheid tot innige samenwer king roept spr. den anderen partyen toe: Niet op de knieën en niet er achter aan. e regeering der Vereenlgde Staten zal een gezantschap vestigen bij den H. Stoel, et» daarmee zal niet alleen diplomaten-corps bij het Vattcaan wederom worden uitgebreid, maar opnieuw een bewijs worden geleverd van de groote plaats, welke het Pauselijk Rome ook naar het oordeel van niet-katholleke regeeringen in de wereld en het interna tionaal verkeer Inneemt. /Toen de Paus in 1870 zijn tijdeiyke macht verloor, was dit voor vele regeerin gen een motief,- om maar niet te zeggen een voorwendsel, tot het opheffen der di plomatieke betrekkingen. De Paus was geen souvereln meer, meen de men; hy was alleen nog maar preten dent; en dus kon het geen zin hebben nog langer een gezantschap bij zijn hof te on derhouden. Ook wis land ging dien weg op, In November 1871 werd, na een heftig debat, in de Tweede Kamer een amende- ment-Dumbar aangenomen, waarbij de di plomatieke vertegenwoordiging bij den H. Vader werd afgeschaft. Het was een gratuite krenking voor de katholieken de regeering was tégen het amendement geweest maar tevens een Het to onjuist en uiterst gevaariyk te meenen, dat er een tegenstelling zou be staan tusschen den strijd om hoogere waar den, dien de R. K. Staatsparty in dezen tyd moet voeren en den sterken nadruk, dien zy legt op den zoo materieelen etoch van hoo nenden arbeid vfer ons volk.” absolute miskenning van de werkbijkheid. Want de Paus had zijn souvereinitelt niet verloren, en een aantal regeeringen bleven dan ook hun gezantschap bij den H. Stoel bestendigen, terwijl, wat ons land betrof, de intemuntiatuur in Den Haag gehandhaafd bleef. Kr woei toen echter een sterke antl-cle- ricale wind over Europa in Dultschland begon Juist de Kulturkampf en het overheerschend liberalisme scheen werke lijk den naïeven waan te koesteren, dat met den val van de wereldlijke macht ook het Pausdom-zelf zijn ondergang te gemoet ging. Sindsdien werd in meer dan één land vraag, of men al fcan niet met bet Vatl- caan diplomatiek verbonden moest zijn, een strijdvraag, waarvan de beantwoording verschilde naar de omstandigheden, naar de samenstelling van het Parlement en de signatuur van het Kabinet- Toen bijv, in België de liberalen de meer derheid kregen in de Kamer. werd het ge zantschap by den H. Stoel opgeheven. Maar toen eenlge jaren later, In 1884, de katholieken, na een verpletterende stem- bus-overwinnlng weer aan *t bewind kwa- men, werd het spoedig hersteld. En toen in het Jaar daarop Bismarck, de machtigste staatsman van dien tijd, de bemiddeling van den H. Vader inriep in het CaroUnen-ëonfllct met Spanje, en In een vermaard geworden schrijven den Paus als „Sire” betitelde, kon dit worden be schouwd als een zeer duidelijke en zeer gezaghebbende erkenning van des Pausen positie als souvereln. Toch bleef men aan die souvereinitelt op kleingeestige wijze tornen. Het antl-clertcalisme gaf daarbij steeds den toon aan, en nog In het begin dezer eeuw, toen Combes en consorten het roer In handen kregen, werden in Frankrijk'de diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel verbroken. De wereldoorlog en de velerlei bemoeiin gen van Benedlctus XV vestigden weer op zeer bizondere wijze de aandacht op de positie van den H. Stoel. Ook niet-katholleke bewindslieden leg den daaromtrent verklaringen af, waaruit ondubbelzinnig bleek, hoe hoog men die positie aansloeg, en door ons land werd, in het belang van den vrede, wederom een gezantschap bjj den Paus gevestigd. De trieste vertoonlng met het amende- ment-Kersten makkte hieraan, zooals men weet, In 1925 een einde, zeer tegen den zin der regeering. En reeds eenlge Jaren later herkreeg het Hoofd der Kerk een wereldlijk gebied, een gebied van zeer bescheiden cmvang wells- waar, maar dat Pius XI, naar verluidde, zelf niet grooter had gewild, en dat In elk geval daadwerkelijk uitdrukking gaf aan zijn souvereinitelt. De rij der Stoten, die bij den H. Stoel vertegenwoordigd zijn, is daarna nog toe genomen. Ook het Quirinaal heeft tegen woordig een gezant bjj het Vaticaan. En nu komt de groote Republiek aan gene zijde van den Oceaan de rij versterken. Het Pausdom te wederom een wereld macht geworden, schreef Indertijd de Ixm- densche Times. Het blad scheen dit met eenlge verba zing te moeten constateeren. Maar voor die verbazing bestond reden. Het Pausdom had nooit opgehouden een wereld-macht te zijn, de grootste aedeiyke macht ter wereld. Alleen, men had daarvoor de oogen ge sloten; men had die macht niet kunnen, of niet willen zien, totdat de feiten dwongen haar te erkennen, zooals ook de „Ijzeren kanselier” dit deed met HJn fameusen gang neer Canossa. P. r Bekend wordt gemaakt, dat 7 Januari 1937. den huwelijksdag van H KB. Prinses Juliana en ZJ3H. Prins Bernhard van Llppe-Bleeter- feld, de koninklijke stoet de onderstaande route zal volgen: Van het paleis Noordzinde langs het Koord einde, de Heulstraat. den Kneuterdyk, den VU verdam, het Buitenhof (rechtsom), de Gra venstraat. de dageiykrche Groenmarkt, naar den hoofdingang van het stadhuis tegenover de Nieuws traat Vervolgens van dienselfden hoofdingang rechtstreeks naar den Ingang van de Groote of S.t Jacobskerk, gelegen tegenover de kantoren van het dagblad ..De Residentiebode" aan de Rlviervtochmarkt Ten slotte van dezen Ingang der kerk langs de Rlviervtochmarkt. de Torenstraat, de Bllder- dykstraat, de Vondetotraat, de Elandstraat, het Piet Helnplein (rechtsom), de Anna Pauloema- straat. de Laan Copes van Cattenburch. het Nassaupleln. de Javastraat, de Alexanderstraat. het Plein 1813 (rechtsom), het verdere gedeel te van de Alexanderstraat, de Parkstraat, de Oranjestraat en de Paletostraat terug naar het paleis Noordeinde. BU de bepaling van deze route to In het be lang van het publiek rekening gehouden met de wenscheiykheid, smalle verkeerswegen en Wa terkanten te vermijden, terwyi de niet-bebouwde ruimten aan de Torenstraat en de Vondetotraat en ook het Alexanderveld de gelegenheid bieden tot het plaatsen van ruime tribunes, die aan 1 verkeer en de opstelling van het publiek niet in den weg staan. De totale route to ongeveer 5 KM. lang. Het ligt in het voornemen van de Regeering om by gelegenheid van het as. huwelyk van H. K. H. Prinses JuMana der Nederlanden en Z. H Prins Bernhard van LippeBlesterfeld. een blij vende herinnering te doen vervaardigen, die zal worden uitgereikt aan alle leerlingen en leer krachten van hier te lande gevestigde inrichtin gen van lager-, (meer) uitgebreid lager-, middel baar-, voorbereidend hooger- en nijverheidson derwijs, de avondcursussen inbegrepen, benevens aan de leerlingen en leerkrachten van de Neder landsche cursussen In Duitsehland. Zy sal bestaan in een z«. rijmprent, een com binatie van een toepasselijk dlchtwoord met een zinrijke versiering In kleDtendruk, waartoe In middels opdracht is geggven aan een dichter en een grafisch kunstenaar. denpunt to, ook het centrum van alles: God. Zonder Hem to geen orde mogeiyk. wy, die ons onder Zijn leiding stellen, moeten de orde scheppen, ander schept niemand haar. Ons ge bed luide: Blijf by ons. Heer, in dezen zwaren tyd, by het vervullen van deze zware taak. Met applaus werd deze voor een landdag wel zéér hooggestemde en moeiiyk te volgen rede ontvangen. Na het zingen van „Roomsche biydschap” trad Pater Mr. Dr. D. Beaufort ©JM. F00r„<le mlcroPhoon o® te spreken over ,^u- Dlt to, zoo zeide Mr. Goeeling, de eerste toe passing van de reglementswijziging van 1934 In de vergadering van Februari 1937 zal het program van actie worden vastgesteld, naar een ontwerp door het partijbestuur opgemaakt. Het program van actie zal kort en pakkend zijn en niet paar volledigheid streven. Een commissie van vyf zal worden benoemd om het program van actie te ontwerpen. Tot leden der commissie werden gekozen Mr. M. P. L. Steenberghe, Dr. D. Beaufort OJ*M, Mr. P. J. M. Bach, Ir. H. Bemelmans, H. J. Kuiper. Het overleg vanwege het partijbestuur zal worden gevoerd door Mr. C. Gosellng en Mr. F. Teullngs. Het advtoeerend lid, mej. Dr. J. Killen, drong er op aan de bevordering van den vrede tot programpunt te maken. Verder bepleitte zij een betere aanpassing van het lager onderwijs aan het leven. Tenslotte sprak zy den wensch uit, dat In het program geen paragraaf zou worden opgenomen betreffende beperking van arbeldsmogeiykheld van de ongehuwde vrouw Dr. H. Mlilder uit Rysenburg bepleitte af schaffing van art. 136 B.W., waarin aan godsdlenstbedlenaren verboden is huwelijken in te zegenen vóór het burgerlijk huwelyk en van het daarop aansluitende art. van het W. v. 8. De heer Andriessen vroeg bijzondere aandacht voor de werkloosheidsbestrijding, waarbij de mogelijkheid om het nog voorradige werk een breeder terrein te laten bestrijken, kan wor den onder het oog gezien. Door opvoering van den leerplichtigen leeftyd kan bereikt worden dat de aankomende werknemer later In het bedrijfsleven wordt opgenomen. De heer van Meegeren dankte allen die degewerkt hebben om de belangen van groote gezinnen lp de politiek tot gelding te doen komen. Van de Regeering is echter geen spontane medewerking met de katholieke ge zinspolitiek te bemerken. Voeren we niet een bewuste gezinspolitiek, dan zou het wel eens kunnen zyn dat we In de toekomst bevolkingspolitiek zuUen te voeren hebben. Spr. beval aan de gedachte om de opbrengst van een vrijgezellenbelasting aan te wenden tot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5