ONSBLAD Toestand te Madrid ongewijzigd Italië duldt geen roode centrale aan de Middellandsche Zee MOOR VULPENHOUDERS Duitsche duikboot gezonken u interventie DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DUIDELIJKE TAAL VAN DE „GKJRNALE DTTALIA” Eden over de non- I ZATERDAG 21 NOVEMBER 1036 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS a. m •s. duidelijk De staking te Rijssel Een buitenkansje De inval in Soei Joean 204 van Si Sneltrein ontspoord in Polen Zal een Nederlander Lester opvolgen? De verjaardag van Otto van Habsburg China wenscht duidelyk de bedoe lingen van Japan te kennen Een redevoering van Neville Chamberlain Aanval op Taolin afgeslagen Koopvaardijschepen worden bewapend De clandestiene wapen handel te Bordeaux Van de bemanning konden twaalf leden gered worden; acht worden venniet Als Volkenbondscommissaris van Danzig Vergemakkelijking van den terug keer tot den Volkenbond Door Kamercommissie van Defensie aangenomen Millioen pond sterling aan goud ontdekt Koning Edward heeft een bezoek gebracht aan Zuid-Wales, waar hij zich met de mijnwerker» onderhield en zich vooral op de hoogte stelde van de levensomstandig heden der werkloozen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN en Koningin Sophie, zoomede dat van Koningin Ol Kontng Constanten, van Haiti naar Griekenland Groote bijeenkomst in het Konzerthaus Het militaire wets- öhtwerp in België José Primo de Rivera terechtgesteld Rood en zouden in de Universi- teitswyk eenige gebouwen heroverd hebben Werkgevers wenschen niet te onderhandelen voor het werk hervat is Britsche regeering heeft van Franco nog geen mede- deeling ontvangen over een blokkade Een ontploffing nabij Merano VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING Felle critiek van de Prawda op Eden I I ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Orieksche torpedojager „Hydra” bracht het stoffelijk overschot van Koning - F NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD verdrag geen enkele geheime ■r. W- V O h- ik- ongeveer en j bü te V O <- tu ■i t mstemmen een en, Van Wiesner, heeft m, waarbij hjj de mo- narchisten geruststelde aangaande de strekking van het Duitsch-Oostenryksch verdrag van 11 Juli. In verband daarmede verklaarde hij: nieaw arUUerie-Instraetleechip ten iaate va» het Defensiefonda. De Manchester Guardian bericht, dat volge Londen ontvangen berichten een belangrijke ding oorlogsmateriaal binnenkort uit Hamburg naar de Spaansche nationalisten zal worden ver scheept. Alle materiaal van Duitsche herkomst wordt over zee naar Spanje gezonden, met uit zondering van de vliegtuigen, welke of wel in den nacht over Frankrijk ofwel via Oostenrijk en Italië naar Spanje vliegen. Stand op Zaterdag 1* a* vja.: 77M Vorige stand: 775.» MET GARANTIE 'A In de Tweede Kamer heeft minister Van Schalk een eiteensetting gegeven van het ge val- in do Haagsche „zedenzaak”. Ms een zekere groote mogendheid gelooft, te Montreux de poorten der Middellandsche Zee geopend te hebben voor de Sovjet-schepen, geladen met wapens ten dienste der weceld- zevolutie, dan kan gezegd worden, dat Italië en andere sterke staten in Europa besloten hebben, te verhinderen, dat een ernstige ver gissing het begin wordt van een onherstel bare verwoesting dir Europeesche orde. Door deze taak zal de verdediging tegen het com munisme door Italië en Dultschland In Europa en door Japan in Azië niet alleen passief zijn, maar nlet-offensieve reactievormen aannemen, die noodzakelijk worden door de agressie der Sovjets en hun communistische helpers. LONDEN, 20 Nov. (D. N. B.) In politieke kringen alhier wordt verklaard, dat men als absoluut zeker kan aannemen, dat In geen ge val een Engelschman Lester als commissaris van den Volkenbond In Danzig zal opvolgen. Er bestaan hiertegen zoowel vanEngelsche als van Poolsche zijde ernstige bezwaren. Het Is evenwel waarschijnlijk, dat men een on derdaan van een neutrale mogendheid, mis schien een Nederlander, als Volkenbondscom missaris zal aanwijzen. Van de uit twintig leden bestaande beman ning konden twaalf gered worden. Geen van allen verkeert in levensgevaar. Acht man wor den vermist. Er bestaat geen hoop meer hen te redden. Voor de berging van het schip en de vermisten zijn de noodlge maatregelen ge nomen. BOLZANO, 20 Nov. (Stefanl) In een spring stoffenfabriek te Slnlgo, nabij Merano, heeft een ontploffing plaats gehad, die een begin De militaire attaché van Japan te Peking bevestigt, dat vorst Teh een telegram heeft rondgezonden, waarin hij Binnen-Mongolië on afhankelijk verklaart. van brand veroorzaakte. Vier arbeiders werden gedood zestig gewond. ROME. 20 Nov. Naar Havas uit Merano ver neemt, heeft de explosie In de fabriek der Montecatinl voor de vervaardiging van salpe terzuren ammoniak meer dooden geëlscht, dan oorspronkelijk gemeld werd. Het aantal dooden zou volgens dit bericht omstreeks 12 bedragen. Het aantal gewonden zou zeer groot zijn. De betreffende fabriek ligt op slechts 15 K.M. afstand van de Oostenrjjksche grens en wel In de nabijheid van het kasteel Verucca. Er Is geen enkel communiqué omtrent het ongeluk gepubliceerd. VALENCIA, 20 Nov. (Havas.) Uit Ali cante wórdt gemeld, dat Jodë Antonio Pri mo de Rivera door een peloton Guardi de Asalto vanmorgen om half seven op de bin nenplaats der gevangenis gefusilleerd is. BRUSSEL, 20 Nov. (Belga). De Kamercom missie voor nationale verdediging heeft met acht tegen zes stemmen en zeven onthoudin gen het militaire wetsontwerp der regeering aangenomen, waarin o.m. de dienstplicht voor den tijd van 18 maanden is vastgesteld voor een zeker deel der lichting ter verzekering van de grensdekklng. WEENEN. 20 Nov. (Havas) Ter gelegen heid van den 24sten verjaardag van Otto van Habsburg is in het Konzerthaus een groote de monstratie gehouden, die door 5000 personen werd bUgevftxmd. De leider der legitim: daarin een rede gehod CAIRO, 20 Nov. (Reuter.) In de kelders van het Egyptisch ministerie van Financiën is Mn millioen pond sterling aan goud ontdekt. Deze ontdekking heeft veel opzien gebaard. Het blijkt, dat het een deel is van het goud. dat is bijeengebracht overeenkomstig het plan tot aankoop van goud door de regeering van 1931. Het goud werd zoolang in de kelders ge borgen. tot een beslissing zou zijn genomen om het naar Engeland te vervoeren, waar het ver kocht sou worden of zou worden gebruikt al» dekking voor de bankbiljetten in omloop. actie, zonder het te willen, beschadigd zouden worden. Een nadere waarschuwing zou niet ge geven worden. Verder werden de buitenlanders en non-combattanten gewaarschuwd Barcelona te verlaten, vooral de wijken by de haven, op dat ook zy niet getroffen zouden worden. Eden voegde hieraan toe, dat na het ont vangen van deze mededeellng de Britsche am bassadeur te Henday e opdracht heeft gekregen de autoriteiten van Burgos te verzoeken een veilige ligplaats te verzekeren by Barcelona, zooals zy dit ook by andere havens hebben gedaan. Ook werd gevraagd voor het begin van de operaties een tyd vast te stellen, opdat de Britsche onderdanen buiten gevaar zouden kun nen worden gebracht. Eden zeide verder, dat de Britsche consul- generaal te Barcelona en de autoriteiten van de Britsche vloot In de Middellandsche Zee op de hoogte worden gehouden. RIJSSEL, 20 Nov. (Havas.) De Kamer voor de metaalindustrie van Ryssel en omgeving heeft een brief gezonden aan den minuter- presldent, waarin wordt geprotesteerd tegen het bezetten van de fabrieken door stakers en waarin wordt aangedrongen op maatregelen tot het verzekeren van de vryheid van arbeid en het eigendomsrecht. De Kamer verklaarde verder niet te zullen onderhandelen, zoolang het werk niet aal zyn hervat. De staking omvat thans 7000 man. Gisteren hebben de stakers een delegatie gezonden den prefect om hem te verzekeren, dat de king in goede orde zou verloopen. 1) dat dit v- - - - clausule bevat betreffende de restauratie der Hateburgers. 2) dat Dultschland dit verdrag niet sou kunnen schenden zonder zyn goede verstand houding met Italië in gevaar te brengen, daar Mussolini de eerbiediging door Dultschland ven de onafhankeiykheid van Oostenrijk als voor opgesteld beschouwt. 3) dat de Oostenryksche regeering dit ver drag door de Oostenryksche natlonaal-socialis- ten sou weten te doen eerbiedigen, waarby de legitimisten haar sullen steunen. PEKING, 20 Nov. (Havas). Officieel wofdt medegedeeld, dat een aanval van de Mand- sjoekwo-Mongoolsche troepen op Taolin werd afgeslagen. Rond Hsingho wordt hevig ge vochten. Het blad schryft verder, dat de Duitsche auto, riteiten de grootste geheimhouding in acht ne men. zelfs zouden leden van de nat.-soc. party gearresteerd zyn in verband met mededeellngen van een buitenlandse!) radiostation, dat door een Duitsche firma vliegtuigmotoren naar Spanje zouden worden gezonden. De laatste weken heeft Dultschland steeds meer mannen en materiaal naar Spanje gezon den. vrywllllgers worden gevraagd en kort gele, den hebben twee compagnieën pantserwagens gemonsterd voor Spanje. De dienst in het leger der rechtschen Is zeer populair want de vrij willigers worden goed betaald Een soldaat twee de klasse ontvangt 500 mark per maand en een onderofficier 700 mark. BERLIJN, 20 Nov. (D. N. B.) Vrijdagmorgen ia de Duitsche on derzeeër U. 18 van het duikboot- flotille „Weddigen", bjj een oefe- M -htü .AöStedaschieten ia de Luebecker Bocht tengevolge van een aanvaring gezonken. Eden zeide verder, dat de nieuwe Britsche bewapeningen nooit zouden worden gebruikt voor een agressie-oorlog, noch voor een doel, dat niet In overeenstemming zou zyn met ’t Volken- bondshandvest of het Kellogg-pact. Zy zouden kunnen, en wanneer de gelegenheid zich voor deed ook worden gebruikt ter verdediging van Frankryk en België tegen een nlet-uitgelokten aanval, zulks volgens de bestaande verplichtin gen. Zy zouden kunnen worden gebruikt en, wanneer een nieuw westelijk pact tot stand zou zyn gekomen, ook inderdaad worden gebruikt ter verdediging van Dultschland tegen een niet uit- gelokten aanval van de medeonderteekenaren van dit pact. Onze bewapeningen, aldus Eden verder, zouden kunnen worden gebruikt voor hulpverleenlng aan slachtoffers van agressie. In leden geval zouden wy meenen, dat dit moet geschieden volgens de bepalingen van het handvest. Ik zeg „zouden kunnen”, want In dusdanige gevallen is er geen enkele automati sche verplichting tot het nemen van militaire maatregelen. Het is overigens billyk, dat dit zoo is, want ik verwacht niet, dat de volkeren militaire verplichtingen op zich zullen nemen, behalve voor streken, waar vitale belangen op het spel staan. Aldus zyn de bases van onze politiek ten aanzien van het ontwerp-Locamo- pact, welke wü gL»U>vi> aan onze medeonder teekenaren hebben medegedeeld, wy meenen, dat dit redeiyke en wederzyds aanvaardbare voorwaarden zyn In het licht van de antwoor den, die zy ons reeds hebben doen toekomen. „Giomale artikel, waar o.m. 1 NANKING, 20 November (Reuter) De Chineesche regeering is vastbesloten weerstand te bieden aan den inval In Soei Joean, en In een interview verklaarde Tsjang SJoen, de Chi neesche minister van bultenlandsche zaken, dat de besprekingen met Japan niet zullen wor den voortgezet, zoolang Japan niet duidelyk uiteen heeft gezet welke zyn bedoelingen zyn ten aanzien van Soei Joean. In welingelichte Chineesche kringen wordt vernomen, dat met behulp van de zeer moderne luchtmacht van maarschalk Tsjan? Kal SJek voorbereidingen worden getroffen om de door Japan geholpen Mandsjoekwo-Mongoolsche ongeregelde troepen uit Soei Joean en Tsjahar te verjagen. Japan wordt zoo gedwongen te be slissen of het sterk genoeg Is om openiyk de wereld en China te trotseeren door Japansche troepen een inval te laten doen in Blnnen- Mongoilë. De Russische bladen „Iswestla” en „Prawda” oefenen felle critlek uit op de woorden, welke Eden In het Lagerhuis gesproken heeft. De „Prawda” beschuldigt Eden er van op „huichel achtige wyze” Dultschland en Italië te steunen en te hebben gesproken om hen te helpen, die trachten de pogingen van de nlet-inmengings- conunissle te niet te doen. Het valt te betwyfe- len, aldus de .Prawda”, of een dergviyke tus- schenkomst er toe kan bydragen de zeer ge spannen atmosfeer, die In Europa geschapen is, te verbeteren. m goed ingelichte kringen, te Rome wordt verzekerd, dat het artikel van de „Giomale dltalia” geen officieel karakter draagt en dat Italië’s houding voor niemand een bedreiging inhoudt. Men schynt ervan overtuigd, dat de vestiging van een communistische republiek in Catalonië slechts mogeiyk zou zyn, wanneer de Sovjet-strydkrachten In grooten getale in tervenieerden. Men voegt hieraan toe, dat In dat geval de non-lnterventie-commissle, welke Italië niet van plan is te verlaten, zich zou moeren uitspreken en alle mogendheden, die belangen hebben by de Middellandsche Zee, zouden dan een gemeenschappelijke en realis tische opvatting van de situatie hebben. De zelfde Romelnsche kringen zyn van opvatting, dat deze „realistische opvatting” terrein wint in alle Europeesche landen en dat zy voldoen de zal zyn, om elke nieuwe complicatie te voor komen en dat zy een diep optimisme recht vaardigt. De diplomatieke correspondent van Reuter meent, dat, indien Franco voornemens is een blokkade in te stellen, de Britsche regeering in geen geval zal toestaan, dat Britsche sche pen in volle zee worden doorzocht, noch door de schepen van Franco, noch door de schepen van de regeering, zoolang de rechten van oor logvoerenden nog niet zyn erkend. Indien evenwel Britsche schepen by een bombardement van de schepen van Franco na een behooriyke waarschuwing binnen de drie mijl zone worden beschadigd, zullen zy geen recht op schadeloosstelling kunnen doen gelden. In antwoord op een vraag van den leider der Labourparty, Attlee, In het Engelsche Lagerhuis, verklaarde de minister van Bultenlandsche Za ken, Eden, geen mededeellngen te hebben ont vangen over een blokkade, doch wel ontving de Britsche regeering 11 dezer een mededeellng van de regeering te Burgos over een mogeiyk bombardement van Barcelona. Hierin werd ge- zegd, dat deze regeering besloten was, met alle middelen te barer beschikking den Invoer van wapenen, munitie, pantserwagens en zelfs gif- gy vla de haven van Barcelona te verhinderen. Deze Invoer zou voornamelijk door Russische en Spaansche schepen geschieden. Indien noo- dlg, zou de regeering van Burgos er toe over- S»an de haven van Barcelona te vernietigen en 1 derhalve werden de schepen van buitenland- sche nationaliteit gewaarschuwd, zoo spoedig mogelijk deze haven te verlaten, teneinde te voorkomen, dat zy by een eventueele militaire 1 BORDEAUX, 20 Nov. (Havas.) De clan destiene wapenhandel-affalre schynt zich te ontwikkelen, zooals dit In den aanvang leek. Het feit, dat huiszoekingen en vermoedelijk ook inbeslagnemingen geschieden In verscheidene Zuld-Westeiyke steden wijst er op, dat men hier staat voor een ultgebreldc organisatie voor de clandestiene vervaardiging van oorlogstuig, welke niet In Bordeaux alleen werkte. Bour- dale, de gearresteerde Ingenieur, ziet zich ge plaatst voor steeds meer beschuldigingen. Zoo zou men by een bank te Bordeaux twee chèques gevonden hebben, van 17.000 en 50 000 francs, uitgeschreven door het Spaansche con sulaat aan order van Bourdale. LONDEN, 20 Nov. (Reuter). Vol gens de laatste hier ontvangen be richten is de toestand te Madrid niet gewijzigd. Bij het bombardement van giste ren is aanzienlijke schade aange richt, o.a. werden twee gebouwen van dagbladen vernield, en werd de Roemeenache legatie ernstig be schadigd. Voor zoover tot nu toe bekend is werden 1 I personen gedood en gewond. Ncnos. O.BLAZEP I METZ N.V LONDEN. 20 Nov. (Reuter) Neville Cham berlain heeft gisteravond te Leeds een rede voering uitgesproken, waarin hy herhaalde, dat Groot- Brlttannle een zeer groot belang heeft by de handhaving van den vrede. De Volken bond biyft de basis der Britsche politiek. Spr. voegde hieraan toe, dat de Volkenbond niet meer In staat Is den wereldvrede te hand haven, daar de Vereenigde Staten, Dultsch land en Japan er bulten staan. „wy moeten trachten den Volkenbond te ver sterken,” aldus Chamberlain. „De eerilge ma nier, waardoor men hem krachtig kan maken, Is door de groote mogendheden, welke er bul ten staan, In zyn boezem te doen terugkeeren. Wy zouden hun terugkeer moeten vergemakke lijken door hun te "bewijzen, dat de Volkenbond niet bedoelcj is om voor altyy alle zaken In den tegenwoordlgen staat te laten, doch dat hy voorziet In de middelen, waardoor gewet tigde grieven, die uit den tegenwoordlgen toestand voortvloeien, kunnen worden be sproken en zoo mogeiyk met vreedzame middelen worden hersteld. Indien deze grieven bestaan en niet op vreedzame wyze kunnen worden opgelost, moeten wy er op verdacht zyn, dat zy met geweld worden opgelost.” Ten aanzien van het plan voor een Westelyk pact zou Chamberlain willen zien, dat pacten van dezen aard voor alle punten van gevaar In Europa zouden worden tot stand gebracht. HU deed evenwel opmerken, dat de waarborg door een natie als Groot-Brlttannlë voor niemand een bescherming zou kunnen zyn, noch een werkeiyke bUdrage tot den vrede, tenzy Groot- Brittannlë machtig genoeg zou zyn, om, Indien het geval zich zou voordoen, zyn Inmenging doeltreffend te maken. De luchtmacht bombardeerde gisteren met succes de verbindingslijnen van den vyand achter het front voor Madrid alsmede Sala manca, Avila, Palma de Majorca en Cordova. De vliegtuigen der nationalisten bombardeer den wederom herhaalde malen Madrid waar door vele slachtoffers vielen. Tijdens een lucht gevecht boven Madrid werden gisteren acht toestellen der Witten omlaag geschoten. Volgens aan de grenzen ontvangen berich ten zouden de Basklsche regeerlngstroepen, die samenwerken met de aan Madrid loyale troe pen een offensief hebben ontketend tegen de nationalisten. Na zich meester te hebben ge maakt van Beasain hebben zy Villafranca be zet, dat gelegen Is tusschen Vergara en Toloaa De Spaansche regeering is thans bezig met hét bewapenen van alle koopvaardijschepen In de Spaansche havens, teneinde de scheepvaart in de Straat van Gibraltar te kunnen belem meren en de kusten te kunnen bombardeeren van Spanje en Marokko. Men verwacht te Tan- ger, dat de oorlogsschepen „Jalme Prlmero" en „Almlrante Cervantes" de volgende week wee’ in actie zullen kunnen komen. De nieuwe be wapening dezer schepen en van andere vaar tuigen zou van Russlschen oorsprong zyn. WARSCHAU, 20 Nov. (Havas) De snel trein Zakopane-Krakau te ontspoord, vyf rei zigers die in het laatste rytuig zaten werden gedood, drie werden ernstig gekwetst. Hedenmiddag heeft de verdediglngsraad van Madrid een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de hevige stryd in de unl- versiteitswyk, welke gisteren werd gevoerd, ten gunste van de regeerlngstroepen Is beëindigd. Met uitzondering van het asyl Santa Christi na zyn alle gebouwen, die door de Mooren be zet waren, heroverd. De tegenaanvallen van de nationalisten In dezen sector hedenochtend werden alle afge slagen met zware verliezen voor de aanvallers LONDEN, 20 Nov. (Havas) In zyn kies kring Leamington heeft de minister van Bul tenlandsche Zaken, Eden, vanmiddag een rede uitgesproken, waarin hy o.m. verklaarde, dat Engeland de politiek der niet-inmenging zal handhaven. Het feit, dat het niet-inmenging»- accoord niet nauwkeurig In acht genomen wordt, aldus Eden, zal ons niet op onze beslissing doen terugkomen. Omdat sommigen, wier taak het zou moeten zyn te stryden tegen den brand, olie op het vuur werpen, moeten nog niet alle brandweerlieden hun post gaan verlaten en het Europeesche vuur aanwakkeren. Als Glufenbrood Beschuit. Meel. Havervlokken. -Biscuits, Suikerarme melk. Room. iams. etc Vraagi prosp. aan „NUTRICIA” - ZOETERMEER In alle plaatsen vertegenwoordigd ROME. 20 Nov. De d’ Italia” bevat een in gezegd wordt: „Het moet zeer duidelijk ver klaard worden, dat Italië niet kan met de installatie van nieuwe, roode revolutionnaire centrale, een nieuwe basia voor de politieke en militaire operaties van bet communisme, aan de Middel- landache Zee en op Spaansch gebied. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13