De verdediging Indië van E r Een nieuwe order van de N.S. Werkloosheid en haar bestrijding HET VLOOTPLAN TE BEPERKT GEACHT DE 25 MILLIOEN VOOR NED.INDIË TER BEZUINIGING OP STILLE TRAJECTEN Lost met Üw stoelgang? i li th 1 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 Geest bi j de weermacht Kerkdijk leven MGR. A. HENNINGHAUS rf DE TASCH OP DEN BUMPER BROEDER SYLVESTER P. AM AN DUS VAN DER WEY PATER A. UYEN O.P. Tegen god en godsdienst MISBRUIK VAN STEUN I Invoering October van het volgend jaar Acht Diesel-mechanische spoor- wagens van een nieuw type Marinepolitiek in het buitenland De dubbele moord te Merkelbeek Het schip spoedig weer vlot- gekoipen DE TARAKAN AAN DEN GROND SOLDATEN POOGDEN IN TE BREKEN De politie grijpt in op een com- munistische propaganda- tentoonstelling WAARSCHUWING TEGEN VROUWENKRUISTOCHT Onverkochte producten opnieuw ter veiling gebracht De Herder van de Zuid-Shantung- missie treedt af Zilveren jubileum ale alge- „Hisi meen Overste Personeel Zeemacht Engelsche sleutel gevonden, waar mede waarschynlyh vrouw Senden hoofdwonden zijn toegebracht Overal groote activiteit waar te nemen B. V.L. In de Tweede Kamer werd ge weten op de groote beteekenis van de luchtmacht Te Rome gepromoveerd tot doctor in de philosophic N. S. B.-sympathieën? M. S. S.- cachets o i’ I n Aluds ging 400 veHoren I Gedegradeerd i maand gevangenisstraf met verlaging van rang. 1 Zilveren profesaiefeest „Werk- kan 1 Verscheidene leden waren van oordeel, dat het bestellen van een belangrijk aantal vliegtuigen, ronder voorafgaande goedkeuring van het parle ment, niet kan worden gerechtvaardigd door een beroep op de ontwikkeling van de internationale omstandigheden. maatregelen nog In het loopend jaar in uit voering moeten warden gebracht. Berichten omtrent een nationaal-sociallstische actie op Curacao hebben den minister voorals nog niet bereikt. HU twUfelt niet, of de gou verneur aal bü elke ongewenschte actie, aoo noodlg, maatregelen treffen. is. dat het vuur is luldbewüzende voor- Vele leden achtten 't dringend gewenscht.dat de regeerirfft bü haar bestellingen meer reke ning zal houden met de belangen van de Neder landsche vliegtuigindustrie. Zij is zonder twüfel in stut, oorlogsvliegtulgen te leveren, welke voor die van geen ander land behoeven onder te doen. bet waar K. 8., 20 Jaar, dienstplichtig sergeant spec, comp. 21e Reg. Inf. in dienst te Amersfoort, had aldaar op 14 Oct. 1936 een nikkelen polshorloge van een soldaat ontvreemd. te een een van De eerw. broeders Bonlfacius M en Maurus M., van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, zullen op 10 December as. hun zilveren Professie feest vieren in de Psy chiatrische Inrichting „St. willibrordus” te Hel- loo. Woensdagmiddag is in de Dr. Noletstichting te Schiedam na een langdurig lüden overleden pater Antonlus Uyen O.P., in den ouderdom van ruim 75 jaar. I h De beperkte strekking van het wetsontwerp tot wijziging en verhooglng van het 13de hoofd- stuk voor 1936, had bU vele leden ernstige te leurstelling gewekt. Den toestand in den Stil len Oceaan achtten zü Van dien aard, dat op dit oogenHlk voorstellen van veel verder gaan de strekking hadden mogen worden verwacht Het eenige wapen, fiat. gezien de beperkte middelen waarover Nederland en Indië be schikken, in aanmerking komt, is, naar het oordeel van de hier aan het woord zünde le den, de luchtmacht, waarvan de beteekenls met den dag toeneemt. van de tra- waarin mede- onie I i kt n wa- echter doch Als Uw sj: hoepen ve dan voelt grauw, l ri Verscheidene leden waren van oordeel, dat het bemannlngsvraagstuk op het oogenblik voor de marine het meest belangrüke vraagstuk is. Naar deze leden opmerkten, kan het ontbreken de materieel spoedig worden afgebouwd, doch met de opleiding en oefening van het benoo- digde personeel zün jaren gemoeid. De regee. ring dient daarom met het bemannlngsvraag stuk grooten spoed te maken. Verscheidene leden zouden er prUs op stel len te vernemen: 1. op welke grondslagen de door den minister vastgestelde personeelsorganisatie zal berusten; 2. wanneer het zeer aanzienlük tekort aan beroepspersoneel zal zün ingehaald en de vloot over voltallig goed geoefend personeel zal kun nen beschikken; 9. met welk bedrag de exploitatiekosten van de vloot in Nederland en in Nederlandsch-Indlë dientengevolge zullen moeten stUgen. Het bü artikel 40 uitgetrokken bedrag van rond f 17 millloen is bestemd voor de aanschaf fing van: 26 groote*'gevechtsvUegtuigen (laatste termijn) f 5 3QOOOO; 2 torpedojagers (eerste termijn) f 2.800.000 2 onderzeebooten K 18 en K 1* (derde termijn) f 2.400.000; 4 onderzeebooten, K 21 tm. K 24 (eerste termünl 2.800.000; een eerste groep van 18 zeeverkenners (laatste term.) f 2 500.000: een tweede groep van 18 zeeverkenners (eerste termijn) f 2.100.000. weermacht te houden, en, aoo deae bewering niet juist is, acht de Minister het dan niet noodza- kelUk, dat maatregelen genomen worden om de weermacht te beschermen tegen onware be schuldigingen omtrent haar betrouwbaarheid, waardoor haar goede naam zoowel in het bin nenland als in het buitenland wordt te na ge komen? Het onderzoek Inzake den dubbelen moord te Merkelbeek in de boerderij Het Vogelke ge pleegd is nog in vollen gang. Bü het in de boerderü ingestelde 4 ondersoek is onder een schaafbank een Kngelscbe sleu tel van groot formaat gevonden, waarmede waarschünlük de hoofdwonden van vrouw Ben den zün veroorzaakt. De sleutel is in beslag ge nomen. Verder zün in een handtaschje van de ver moorde vrouw bloedsporen gevonden. Het be treft slechts eenige kleine veegjes, vermoedelük veroorzaakt door een met bloed besmeurde hand, die in bet handtaschje is geweest. Deae veegjes komen voor aan de buttenzüde van bet taschje. aan de puntjes van eén zakdoek en aan een portemonnaie. In de portemonnale zaten nog slechts eenige centen. Het vermoeden, dat geld gestolen zou zün, vindt hierin tamelük vasten grond. De asch uit de kachel, welke Zondagmiddag, toen het parket uit Maastricht de kamer bin nenkwam stond te branden, als ware zü Rijzon der opgestookt, is eveneens In beslag genomen, omdat het niet uitgeslo gebruikt om eventueele werpen te vernietigen. De huishoudster, die nog steeds blüft ontken nen, zal heden naar Maastricht worden over gebracht. De slachtoffers van den moord worden heden ochtend half tien te Merkelbeek begraven. Niet minder bedenkelük achtten de hier aan het woord zünde leden ’s ministers plannen ten opzichte van de luchtmacht. Voor den Krügsraad te Den Bosch hadden zich te verantwoorden Chr. L. T., 21 jaar, uit Arnhem en H. O. V., 21 jaar, uit Arnhem. In vereeniging hadden deze solcMten van de Rü- dende Artillerie te Arnhem getracht op 13 Oct. 1936 uit een schuur op het erf van den vader van beklaagde T. aardappelen te stelen. De een kroop door een gat van de schuur om voor den ander de deur te openen. Maar het bleef bü een poging. De elsch luidde tegen leder der beklaagden 3 maanden gevangenisstraf. De uitspraak luidde voor ieder een maand gevangenisstraf. Toen de reiziger L., in dienst van de firma Van der Zande te Leeuwen-Beneden, Dinsdag avond omstreeks pegen uur met zün auto Oyen was aangekomen, stapte hü uit om klant te bezoeken. Zün tasch, inhoudend* bedrag van 4Q0, zette hü op den bumpel zijn wagen. Na het bezoek dacht hü niet In aan de tasch op den bumper, stapte in r gen en reed weg. Spoedig bemerkte hü zpn nalatigheid en ijlings keerde hü ter de tasch kon hü niet meer vinden. HU wist niet beter te doen, dan de politie van zün verlies op de hoogte te brengen, die een onderzoek naar deze zaak Instelt Vele leden merkten op, dat niet dan met de grootste moeite kan worden nagegaan, welke uitgaven ten behoeve van de defensie van het RUk en Nederlandsch-Indlë worden gedaan, waarvoor ze worden besteed en door welk van deze deelen van het Koninkrijk ze uitelndehjk worden gedragen. De directie ging daartoe over, omdat I verkeer met stoomtreinen op trajecten. Nederlandsche besloten de type Ook in Indië zou de vestiging van een vlieg tuigindustrie mogelijk worden. Indien de natio nale ondernemingen, welke daarvoor in aanmer king komen, met zekerheid zouden kunnen re kenen op bestellingen voor de Nederlandsche en Indische defensie. Vele leden verklaarden, met het algemeen be leid van den Minister te kunnen instemmen. Verscheidene leden achtten het gewenscht, dat het interimaat bü dit departement niet langer zal worden bestendigd. Verscheidene leden verklaarden, onaange naam te zün getroffen door het „omfloersen’ van de defensiebegrootlng. Gevraagd werd, of de Minister bezwaar sou hebben, omtrent vraag stukken en maatregelen, betrekking hebbende op de defensie, overleg <e plegen met een daar toe door de Kamer in te stallen vaste commissie. Zü wezen er op, dat bijna alle Europeesche par lementen bijzondere militaire commission heb ben. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de defensiebegrootlng de verlaging slechts heeft kunnen ondergaan, doordat een groot deel der militaire uitgaven is overgebracht naar het Defensiefonds en naar de begrooting van Koloniën. Nogmaals zü gewaarschuwd voor den x.g.n. Vrouwenkruistocht, die zich richt tot „alle wel denkende en goedwillende vrouwen van Neder land en Koloniën.” In een beweging, uitgaande van zoodanlgen beginsetopeet. dat er plaats is zelfs voor com munisten, behoort een katholieke vrouw niet thuis. Nogmaals zü er ernstig op aangedrongen, dat de katholieke vrouwen geenerlel steun aan dezen .kruistocht**, waai met Christus* kruis in geen enkel verband staat, zullen geven. Voor de behartiging barer belangen la de Katho lieke Vrouwenbond bet aangewezen lichaam, Verscheidene andere leden, die het beginsel van de collectieve veiligheid en de daaruit voort vloeiende verplichtingen jegens den Volkenbond aanvaardden en erkenden, dat de internationale verhoudingen voor de defensie van Neder- landsch-Indië bijzondere aandacht vragen, waardeerden, dat de regeering zich bü de in diening van dit wetsontwerp heeft laten leiden door het financieel mogelüke. Weer andere leden, die het beginsel van de collectieve veiligheid volgens het verdrag van den Volkenbond vooropstelden, erkenden, dat de internationale toestand versterking van de maritieme defensie van Nederlandsch-Indlë noodlg maakt. Hoewel ook zü het op prijs zou den stellen, omtrent de verdere plannen der re geering nader te vernemen, verklaarden zü. zich met de onderhavige voorstellen van de regeering te kunnen vereenigen. ■enige andere leden meenden, dat de vooruit gang der techniek sinds 1930 van dien aard Is geweest, dat het geen zin meer heeft, nog immer van het plan-Deckers uit te gaan. Naar hun mee- ntag is de verdediging van een geweldige uitge strektheid als Ned.-Indië voor een vloot slechts mogelijk, indien deze zeer veel sterker is dan de vloot die thans te onzer beschikking staat. Benige leden konden zich niet vereenigen met' het standpunt van den minister van Justitie, dat de büzondere vrüwillige landstorm zal vallen onder de wet van 11 September 1936. houdende büzondere voorzieningen omtrent weerkorpsen. Immers zal dit er tqe kunnen lei. den, dat de werkzaamheden, door den minister van Defensie aan den inspecteur van den vrü- willigen landstorm opgedragen, ter voorberei ding van een eventueele uitvoering van art. 35 der dienstplichtwet, voortaan onder contröle van den minister van Justitie zullen komen. I Een tuinder te Naaldwük, die zün producten aan een veiling bulten het Westland verkocht, heeft een minder Juiste methode gevolgd, om in het bezit van steungelden voor den tuinbouw te komen. Het is uit onderzoek van de ambtenaren van Immers dan zullen de baanvakken Arnhem- den Crisis Opsporingsdienst nj. gebleken, dat de man aan deze veiling producten die onver kocht waren gebleven, weer meenam naar zün tuin, en dan later nog eens opnieuw ale pro ducten veilde, waardoor hü een dubbele steun- uitkeerlng zou hebben gekregen. Wanneer de producten nJ. üoocdraalen, moe- Dit ten zü gedeeltelük worden vernietigd, door se wow, stuk te stooten. De man zocht echter de pro- houdt de N. 8. niet op ander gebied nieuwe ducten die ongehavend waren gebleven uit en mogelijkheden te verkennen bracht ze opnieuw ter veiling. 15 December hoopt de eerw. B.roeder Sylvester, I algemeen Overste van de Congregatie van de Broeders van Huybergen, het zeldzame feit te herdenken, dat hü 25 jaar zonder onderbreking deze waardigheid bekleedt- Een zware taak' wachtte hem, toen hem In December 1911 het bestuur der Congregatie werd opgedragen. Met groot Godsvertrouwen en jeugdige werkkracht aanvaardde hü zün verant- woordelük ambt. Zoowel de Congregatie als de Jubilaris zelf kunnen met dankbaarheid op de afgeloopen 25 jaar terugzien. Het is een periode geweest van innerlüken en ulterlüken groei en bloei. Het werkterrein der Congregatie heeft zich in deze jaren belangrijk uitgebreid en verruimd; vele nieuwe scholen werden gesticht; op sociaal en charitatief gebied werd vruchtbaar gewerkt. Ook het Missiewerk werd onder zün bewind in den werkkring der Congregatie opgenomen. Sinds 1921 zün de Broeders van Huybergen werkzaam op Nederlandsch Borneo, waar thans bloeiende scholen gevestigd zün te Singkawang. Pontianak en Bandjermasin. Gods zegen heeft in de laatste 25 Jaar zicht baar op de Congregatie gerust, soodat het Jubllé van Broeder Sylvester als algemeen Overste een uitstekende gelegenheid geeft om met dank baarheid het vele goede te herdenken, dat onder zün bestuur en leiding In deae 25 jaar is tot stand gekomen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens de begrooting van het departe ment van Koloniën wordt aangaande de uit voering van het voornemen om aan Neder— landsch-Indië tot een bedrag van I 25 millloen steun te verleenen ten behoeve van de uitvoe ring daar te lande van büzondere maatrege len van welvaartszorg, medegedeeld, dat tus- schen den minister en zün ambtgenoot van Financiën overleg gaande is over de ter zake bü de Staten-Generaal in te dienen wetsont werpen. Te voren moest, in het belang van een doeltreffende en zoo volledig mogelüke toe lichting van die wetsvoorstellen, een nauwkeu rig en tüdvereischend onderzoek worden Inge steld met betrekking tot de vraag, welke econo mische maatregelen in Nederlandsch-Indlë de meest efficiënte aanwending van de moeder- landsche steungelden zullen waarborgen. Bo vendien moest worden nagegaan, welke van die en der grootste kwalen van desen tjjd la wel de werkloosheid. Niet alleen sociaal en economisch, maar ook moreel heeft zü onbereken bare schade aangericht. In ons land, waar tot voor kort het werklooaenclj- fer, In tegenstelling met de landen, wel ke ons op den weg der devaluatie zijn voorgegaan, nog steeds stijgende was, hebben wij dat misschien sterker en dieper ervaren dan elders. Politieke de magogen hebben van dezen betreurena- waardigen toestand gretig gebruik ge maakt om de heersebende algemeene ontevredenheid zooveel mogelijk aan te wakkeren, wetend, dat ontevredenheid met het bestaande een der krachtigste bondgenooten is' in den strijd om de macht voor de toekomst. Daardoor heeft de veelversprelde meenlng post gevat, als zou In ons land van overheidswege te weinig voor de bestrijding van de werkloosheid zijn gedaan, een meenlng, welke niet nagelaten heeft de actie der onverantwoordelijke politieke alles-be- lovers meer te begunstigen dan redelijk en ook verantwoord was. Nu willen wij niet seggen, dat de of- flcleele ~zorg voor de werklooaen en de maatregelen, genomen om de volkswel vaart verterende kwaal te bestrijden in het verleden niet een en ander te wèn- schen zouden hebben overgelaten, en dat er nooit reden voor gegronde onte vredenheid aanwezig zou zijn geweest, maar van den anderen kant verbiedt de eerlijkheid de toestanden zwarter af te schilderen dan zü in werkelijkheid zün geweest. Op het oogenblik is het werk- looeencüfer in verschillende hoogst be langrijke takken van bedrtjf gelukkig aan het dalen. Dit feit is op zich zelf als lucht- en hoopgevende realiteit van meer belang, dan de vraag, of dit ver heugend resultaat niet vroeger en snel ler had kunnen worden bereikt. De kunst is moeilük, en de critiek is ge- makkelük, zegt een Fransch spreek woord en dat geldt in het bijzonder voor het werkloosheidsvraagstuk, zooveel Internationale factoren spelen, welke aan de macht van regeering ontsnappen. De Minister van Sociale Zaken, Mr. Sllngenberg heeft thans een overzichte- UJk boekje opengedaan over hetgeen de regeering gedaan heeft en nog doet ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk en dit boekje sluit harmonisch aan bü dat, wat mr. W. van Balen met mede werking van de regeering onder den ti tel „Het Werkende Land" op populair bevattelijke en onderhoudende wijze over dit onderwerp heeft geschreven. Zoowel uit de mededeellngen van den minister als uit het boek van Mr. W. van Balen blükt, dat er aan de bestrü- ding van de werkloosheid van rege ringswege méér gedaan is, dan alge meen bekend was en erkend werd. Zoo is b.v. het aantal van van rijkswege te- werkgestelden van 6000 In 1919 tot büna 56000 in 1935 gestegen. Van 19201936 werd 2165 millloen gulden, dus onge veer 135 millloen per jaar, besteed aan openbare werken. Alleen bü het Depar tement van Waterstaat staan nog voer 382 millloen gulden werk op het pro gram. RUk en gemeenten hebben voor werkloozenaorg een bedrag besteed, dat van 3.5 millloen in 1919 gestegen Is tot 141 millloen in 1935. Deae cüfers spreken voor zichzelf. Zü bewijzen, dat de regeering waarlük niet heeft stil gezeten en haar taak bü de bestrijding van de werkloosheid ernstig heeft opgevat. Het is alleen maar jam mer, dat deze publicaties in zoo over- zichtelüken en populalren vorm eerst thans, nu hopelük het ergste leed gele den is, worden gedaan. Ware de regeering niet aoo beschei den geweest en was zü vroeger wat me dedeelzamer geweest over haar om vangrijke bemoeienis in desen, de on ruststokers en politieke uitbuiters van de publieke ontevredenheid zouden min der succes hebben gehad met hun vaak anti-nationaal bedrijf. Een gepaste propaganda met deug- delUk materiaal heeft zün nut, en la ten wU ons erover verheugen, dat de regeering dit bhjkbaar elndeUJk heeft in gezien. Voor de afdeellng Amsterdam van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot” heeft de heer H. Th. de Booy, oud-seeoffider. Dinsdagavond in Artis” een causerie gehouden over de door de voor naamste zeemogendheden gevolgde marine- politlek. Spr. wees op de groote rol. welke de zeemacht met de tot haar behoorende luchtstrüdkrachten nog steeds speelt in het politieke schaakspel tus- schen de groote mogendheden. Zü is als het ware het op den achtergrond dreigende kasteel, dat in dan eindstrijd een beslisrenden Invloed kan h<' Spr. politiek volkomen bereikt. Thans heeft Japan de vlootovereenkomst ge torpedeerd omdat het pariteit eischte. Tevens 1 blijkt het van plan te zün Formosa, Bonin en andere eilanden voor het elgenlüke Japan gele gen te willen versterken, hetgeen den actieradius van de vloot aanzienlük grooter maakt. Spr. vestigde daarna de aandacht op de groote ge heimzinnigheid van Japan Inzake den viool bouw en de vlootmanoeuvre tengevolge waarvan het uiterst moeilük is, te kunnen oordeelen in hoeverre de Japansche zeemacht gelükwaardig kan worden genoemd aan die van Westersche mogendheden. Vervolgens wees spr. op de z.g „Zuidwaarts gerichte expsmsie” wkar Japen thans propa ganda maakt. Ook Frankrük is, evenals Japan, na 1922 met geweldige activiteit oorlogsschepen gaan bouwen en wel voomamelük kruisers, torpedojagers en onderzeebooten. De rivaliteit met Italië en de angst voor de wedergeboorte der Dultsche vloot hebben grooten invloed gehad op de Fransche marlne-politlek. Vervolgens behandelde spr. de marinepolitiek van Italië, gericht op heerschappü in de Mid- dellandsche Zee en die van Sovjet-Rusland. Van de Russische vloot is zeer weinig bekend ge maakt en spr. trok de berichten over enorme uitbreiding van het aantal onderzeebooten in twüfel. Dat Rusland er echter naar streeft, om ook op zee een rol te spelen, is een feit. De ont wikkeling van de Noordelüke route, de verster king van de vloot in Oostzee, Zwarte Zee en het Verre Oosten, is er het bewüs van. Tenslotte wüdde spr. enkele woorden aan de wedergeboorte der Dultsche zeemacht. Voorloo- pig is de hoofdtaak der Dultsche vloot de marl- De auditeur-mllltair oordeelde, dat zulke ml- tieme superleurlteit in de Oostzee te handhaven, litalren niet waardig zün een rang boven dien doch de bouw van zware slagschepen, vlieg- van soldaat te bekleeden. kampschepen en grootere onderzeebooten wüst Conform den elsch werd beklaagde door den er wel op, dat de Dultsche vftot niet alleen voor krügsraad te Den Bosch veroordeeld tot een de Oostzee is bestemd. r --ri.cHn® v«r> Naar uit R&ne wordt gemeld, heeft de Pau- relüke Universiteit „Oregoriana” den doctors titel in de phlloeophie verleend aan F. Aman- dus van der Wey, Ord. Carm. Het reeds onlangs bü Ferd. Schönlngh te Paderborn verschenen proefschrift is getiteld: Jacob Anton von Zallinger zum Thum und seine Kantschrift v. J. 1799. In werkelükheid zün de militaire uitgaven voor 1937 veel hooger geraamd dan voor 1936. Aldus zou Nederland aan den bewapeningswed loop mAdoen. Hiertegen maakten deze leden «mstlg bezwaar. - Met groote voldoening hadden verscheidene leden uit de dagbladen vernomen, dat bü de (roote manoeuvres, die dit Jaar in September In Westelük Noord-Brabant zün gehouden, de houding der troepen aan hooge eischen heeft ▼oldaan. Sommige leden vestigden er de aandacht op, oat het een uitnemend landsbelang Is, wanneer Qt geest in het leger goed Is. Zü zouden gaarne vernemen, wat waar is van de bewering van den •jeer Van Geelkerken, den plaatsvervanger van o«n leider van de N.S.B., uit wiens mond dr. Helmuth Otto, die aan de universiteit te Gles- “n promoveerde op een dissertatie over Vlaam- *™e en Hollandsche nationale bewegingen, bü ow interview opteeteende: .Aan onze züde staat leger met zün officieren; in een vliegkamp ’«en 95 pet der officieren voor ons.” ïndlen deze bewering juist mocht zün, vroe- *en Mi. welke maatregelen de Minister zal tref- ien. <»n het nationaal-socialisms buiten de Dit bekrompen plan voor de Indische marine achtten zü beschamend voor ons land, vooral in dezen ernstigen tüd, die ern stige voorzieningen vordert ter handhaving van onze neutraliteit en ons volksbestaan. Ook betreurden zü, dat de regeering blijk baar slechts oog heeft voor de maritieme defensie in Indië en geen maatregelen voor stel! ter voorziening in het groeiende te kort van de maritieme defensie ia Europa. Men schrüft ons uit Teterlngen: De missie van Zuld-8hantung heeft een nieu wen herder. Deze missie Is de oudste missie van de Congregatie van bet Goddelük Woord van Steil-Uden. Reeds lapg had Z. H. Exc. Mgr. A. Henninghaus aan den H. Vader om ontslag gevraagd. Zün doofheid liet hem niet langer toe zün plichten naar behooren te vervullen. In 1885 werd de nu afgetreden bisschop tot priester gewüd in Steil. Kort daarop vertrok hü naar de missie van China, waar hü in 1904 door den H. Vader werd aangewezen als de opvolger van den plotseling te Rome overleden Bisschop Mgr. von Anrer. In zün 32-jarig epis copaat heeft deze grüre Bisschop veel zorgen gekend. Eén enkele kerk heeft hü geconsacreerd in deze lange periode, en dl- ééne kerk is niet in zün missie, maar ligt hier in Europa. HU consacreerde die in 1929, toen hü hier zün zll- Het ma. „Tarakan van de Stoomvaart Mü. veren Bisschopsfeest vierde. Nederland, op reis van Amsterdam vla Ant- Uit zün vicariaat zün vüf nu nog levende werpen naar Java, is Woensdagochtend op de missiebisschoppen voortgekotnen. Schelde bü Bath aan den grond gevaren. Het Zoo zal dan de 70-Jarige grüze kerkvorst het schip kwam weder vlot en zette de reis naar bestuur overgedragen aan Z. H. Exc. Mgr. Theo- Antwerpen voort. door schu, die reeds sinds 1935 als reguliere overste van de SVD-vicarlaten in China den Bisschop ter züde stond. De nieuw»-benoemde Bisschop is geboren in 1892 en dus 44 Jaar oud. de groote beteekenls uitkomen der viootbdns, zonder welke een moderne vloot niets zal kunnen uitrichten en wijdde enkele woorden aan de door Engeland betoonde activiteit tüdens 1 het Italiaansch-Abesslnlsch conflict. Het be proefde middel van concentratie der vloot bleek hier voor het eerst geen succes te hebben en dit is voor Engeland het sein geweest om den vlootbouw te versnellen en de marinebases te versterken. Vervolgens behandelde spr. de be teekenls van Singapore, de defensieplannen der Australische regeering en de maatregelen, die genomen worden om den zeeweg rond Kaap de Goede Hoop te beveiligen. Thans staan niet minder dan negentig oor logsschepen op stapel op Amerlkaansche wer ven, de vlootbasls aan de Paciflc-kust en op Hawaii werden versterkt en tal van vllegtulg- steunpunten ingerich» op eilandjes in den groo ten oceaan. Deze dienen weliswaar voor het bur- gerluchtverkeer tusschen Manilla en San Fran cisco, doch de maritiem strategische beteeke nis er van is onmiskenbaar. Ook de aandacht, die de laatste Jaren aan de Aleoeten wordt gewüd. spreekt duidelüke taal. Niet in overeenstemming met deze vlootpolitiek is echter de houding to.v. de PhilippUnen. Van groot belang is het de ontwikkeling in de ko mende negen Jaar te volgen. Indien Amerika de PhilippUnen dan werkelük aan hun lot over laat, wordt het gevaar, dat ons Indië dreigt, veel grooter. Japan heeft getoond een juist begrip te heb ben wat de zeemacht kan beteekenen voor een land en het streven om in eigen wateren opper- I machtig te zün is door een doelbewuste vloot- het reizigersverkeer minder druk is als voorbeeld denke men aan de Hjn Alkmaar— Den Helder daar tot nu toe een onevenredig kostbare accommodatie aan materiaal en bedie ning heeft geëlscht. Br werd een sterke be hoefte gevoeld aan zuiniger materiaal op deze lün-gedeelten. De reiziger in de lange dierel-mechanlsche spoorwagens zal door de bestuurderscablne heen op den spoorweg kunnen zien. In verband daarmee zün de eerste vier ban ken niet als in een coupé tegenover elkaar ge plaatst, doch staan zü achter elkaar In het zelfde front. Ze zün bovendien omkeerbaar, zoodat de reizigers op deze zitplaatsen op de heen- en terugreis steeds vooruit rüden. Veel voordeeliger De exploitatiekosten van dit materiaal zullen op stille trajecten belangrük lager zün dan die van de stoomtreinen. De bediening Is eenvou diger, het brandstofverbruik geringer en voor al het onderhoud Is minder kostbaar. Door hun grootere aanzetsnelheid zün de wagens ge schikt voor Ujnen met veel stopplaatsen, terwül zü per dag een veel grooter aantal kilometers kunnen afleggen dan stoomtreinen. Het aantal wagenkllometers wordt op 100.000 per jaar geschat; dat is evenveel als dat der dierel-eleo- trische treinstellen. Terwijl de Nederlandsche industrie nog pas begonnen is met de uitvoering van de groote order der Nederlandsche Spoorwegen, welke het gevolg was het besluit tot electrtficatie van thans door dieseltreinen bereden jecten, vernemen wij thans, dat de N. 8. een nieuwe opdracht aan „Werk spoor” hebben verleend. Aanschaffing van gevechtsvlieg tuigen, oorlogsbodems en zeeverkenners dat des zomers de frissche lucht vrijer binnenstroomen. Ook zün de vensters van de bestuurderscabl ne van hoogte veranderd. Dit heeft een on verwacht resultaat voor den reiziger. Tot de specifieke indrukken van een treinreis be hoort, dat men de wereld van opzü ziet. Men kan zich een treinreis niet voorstellen zonder plotseling te voorschün schietende telegraafpa- Op d/ tentoonstelling „Rusland, voorheen et thans”, welke te Amsterdam in de Plantage Mlddenlaan wordt gehouden, en waar ook god- loochenaarspropaganda wordt gevoerd, werden door de politie-autoriteiten eenige afbeeldin gen ongeschikt verklaard voor openbare ver- toonlng. Maam en Gouda—Den Haag, welke tot proef- trajecten zün bestemd, geëlectriflceenV zün en zullen van de'89 bestelde electrische treinstel len de eerste zün afgeleverd om op die baan vakken proefritten te rüden. Aan de electriffcatie wordt hard gewerkt, al timmert then nog weinig langs den weg. L' werk, dat 30 millloen gulden zal kosten, weer- vergiften zich op in Uw Hchaam, .It Ge U ellendig, dan gaat Gij er groezelig uitzien, oud voor Uw Ujdj Haak Schobn Mchlp, narent: •vatten *a bijzondere samenstelling, ga* heel afwijkend van andere laxeer-mlddelen. I ZQ bevatten bovendien stoffen om Uw blood, I Uw lever en Uw ingewanden te reinlgon. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gecteL Wilt Gtj langzaam laxèeren, noem er Mnl Wilt Gü snel en goed purgeeren, dA twéé! Eenmaal geprobeerd, dan sQt gfl ovorta]|gd. *t Is oen vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want OU proeft nieta, Pw kokae vaa 13 stuks 40 et. Ovnral vwkrügbaaft De directie van de spoorwegen heeft thans proef te nemen met een nieuw dieael-mechaniachen spoorwagen zU heeft aan Werkspoor order gegeven acht van deze wagens te ihaken. Aangezien het in de bedoeling ligt de acht bestelde wagens in October van het volgend jaar in gebruik te nemen, kan men de eerste proefritten in den volgenden zomer tegemoet zien. De volgende zomer zal dus het reizend pu bliek verschillende nieuwigheden brengen. Uiterlük lükt de nieuwe diesel-mechanische spoorwagen het meest op de electrische stroom- lünwagens, welke thans dienst doen op het baanvak RotterdamHoek van Holland. Hü heeft denzelfden gestroomlünden neus en de zelfde groene kleur. Doch dit type kent geen treinstellen, zooals zün diesel-electrlsche fami lieleden. Elke trein ml slechts bestaan uit één enkel- voudigen spoorwagen, die met zün ongewone lengte van 26.70 meter de langste onder de Nederlandsche Spoorwagentypen ml zün. Elke wagen bevat een groote afdeellng derde klasse met 56 zitplaatsen en acht staanplaatsen en een afdeellng tweede klasre met 15 zitplaatsen en acht staanplaatsen. Het Inwendige komt over een met dat van den dlesel-electrischen trein, met dit verschil, dat eenige verbeteringen zün aangebracht, waartoe de ervaring- met de oudere gestrootnlünde treinen heeft doen be sluiten. De nieuwe wagens hebben ramen, welke bü- na geheel open kunnen worden gedraaid, zoo- Verechenen la het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk 8 (Defensie) der rUksbegrooting voor 1937. Luchtverdediging Vele leden betoogden, dat, aangezien het luchtwapen voor de handhaving van de neutra liteit van ons land voortdurend in beteekenis toeneemt, dit wapen in hooge mate paraat en zooveel mogelük vervolmaakt dient te worden. Daarenboven is het noodlg, dat er een goed georganiseerde en snel werkende alarmdienst is. Wat thans voor Nederland zal worden aan geschaft, achtten zü verre van toereikend. Eenige leden meenden redenen te hebben om aan te nemen, dat aan de bekwaamheid en paraatheid van den milltaireu vliegdienst zeer veel ontbreekt. Ook over het materieel had men ernstige klachten vernomen. Verscheidene leden vroegen weder naar den stand van zaken met betrekking tot de econo mische en industrieele voorbereiding der verde- diglng. Vele leden gaven als hun meenlng te kennen, dat uitbreiding van het contingent dienstplich tigen dringend noodzakelük is. Eenige leden erkenden, dat ingrüpende maat regelen als verlenging van den dlensttüd uitbreiding van het contingent zeer zware eischen aan de schatkist stellen. Zü meenden echter, dat' de handhaving van onze zelfstan digheid van zoo overwegend belang is, dat voor dit doel zoo noodlg op ander gebied zal moeten worden bezuinigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13