Een nieuwe order van de N.S. De verdediging van Indië Werkloosheid en haar bestrijding F' DE 25 MILLIOEN VOOR NED.-INDIË TER BEZUINIGING OP STILLE TRAJECTEN !i HET (LOOTPLAN TE BEPERKT GEACHT Lost met Uw stoelgang f I DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 I Geest bij de weermacht il Kerkelijk leven 3 MGR. A. HENNINGHAUS 3r I Personeel Zeemacht DE TASCH OP DEN BUMPER BROEDER SY4.VESTER B.V.L. Aluda ging 400 verloren I Gedegradeerd P. AMANDUS VAN DER WEY PATER A. UYEN O.P. t Tegen god en godsdienst Zilveren profeasiefeeat MISBRUIK VAN STEUN r Invoering October van het volgend jaar Acht Diesel-mechanische spoor wagens van een nieuw type Marinepolitiek in het buitenland De dubbele moord te Merkelbeek Het schip spoedig weer vlot- gekomen DE TARAKAN AAN DEN GROND SOLDATEN POOGDEN IN TE BREKEN De Herder van de Zuid-Shantung- missie treedt af Te Rome gepromoveerd tot doctor in de philosophic De politie grijpt in op een com- munistische propaganda- tentoonstelling WAARSCHUWING TEGEN VROUWENKRUISTOCHT Onverkochte producten opnieuw ter veiling gebracht Zilveren jubileum als alge meen Overste Me Se Se" COChOtS M Engelache sleutel gevonden, waar mede waarschijnlijk vrouw Senden hoofdwonden zijn toegebracht N. S. B.-sympathieën? -/ Overal groote activiteit waar te nemen Luchtverdediging sws.is litelt van ons land voortdurend in beteekenis toeneemt, dit wapen In hooge mate paraat en zooveel mogelijk vervolmaakt dient te worden. Daarenboven is het noodlg, dat er een goed georganiseerde en snel werkende alarmdienst is. Wat thans voor Nederland zal worden aan geschaft, achtten zU verre van toereikend. Aanschaffing van gevechtsvlieg tuigen, oorlogsbodems en zeeverkenners Veel voordeeliger In de Tweede Kamer werd ge wezen op de groote beteekenis van de luchtmacht Mt?-. 1 f f gaateL Vele leden merkten op, dat niet dan mrt de had ernstige men prijs op stel- i l* Uiterltik lijkt de nieuwe PU. bU- kan bet vaar jwm eerst leed gele- Het eenige wapen, dat. gezien de beperkte middelen waarover Nederland en Indië be schikken, In aanmerking komt, is, naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde le den, de luchtmacht, waarvan de beteekenis met den dag toeneemt. werk, dat 30 mlllioen gulden zal houdt de N. 8. niet op ander mogelijkheden te verkennen In werkelijkheid zijn de militaire uitgaven voor 1937 veel hooger geraamd dan voor 1936. Aldus zou Nederland aan den bewapenlngswed- looP meedoen. Hiertegen maakten deze leden ernstig beswaar. is het voorlooplg verslag der nopens het wetsontwerp tot (Defensie) der De directie ging daartoe over, r omdat verkeer met stoomtreinen op trajecten. het Hij Nogmaals sfj gewaarschuwd voor den sgn. Vrouwenkruistocht, die zich richt tot .alle wel denkende en goedwillende vrouwen van Neder land en Koloniën.” In een beweging, uitgaande van soodanlgen beginselopset, dat er plaats is zelfs voor com munisten, behoort een katholieke vrouw niet thuis. Nogmaals zij er ernstig op aangedrongen, dat de katholieke vrouwen geenerlei steun aan x dezen .kruistocht", waarmee Christus’ kruis in geen enkel verband staat, sullen geven. Voor de behartiging barer belangen is de Katho lieke Vrouwenbond het aangeweaen lichaam, den Ware de regeering den geweest en was z dedeelsamer geweest vangrijke bemoeienis ruststokers Op de tentoonstelling „Rusland, voorheen ee thana”, welke te Amsterdam in do Plantage Middenlaan wordt gehouden, en waar ook god- loochenaarspropaganda wordt gevoerd, werden door de polltle-autorltelten eenige afbeeldin gen ongeschikt verklaard voor openbare ver- toonlng. hoopen vei dan voelt grauw, groezelig uitaten, oud voor Uw tgdl Maak Schoon Mchip, neemt: de be- 1 Vele leden achtten ’t dringend gewenscht.dat de regeering bij haar bestellingen meer reke ning zal houden met de belangen van de Neder- landsche vliegtuigindustrie. Z(j Is zonder twijfel in staat, oorlogsvllegtuigen te leveren, welke voor die van geen ander land behoeven onder te doen. Verscheidene andere leden, die het beginsel van de collectieve veiligheid en de daaruit voort vloeiende verplichtingen Jegens den Volkenbond agen. Met groot Godsvertrouwen en 'kkr*cht aanvaardde hij zijn verant- De eerw. broeders Bonifaclus M. en Maurus M„ van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, zullen op 10 December aa. hun zilveren Professlefeest vieren in de Psy chiatrische Inrichting „St. Willibrordus” te Hal loo. Woensdagmiddag is in de Dr. Noletstlchttng te Schiedam na een langdurig lijden overleden pater Antonlus Uyen OJ*, in den ouderdom van ruim 75 Jaar, I Een tuinder te Naaldwijk, die zijn producten aan een veiling buiten het Westland verkocht, heeft een minder juiste methode gevolgd, om in het bezit van steungelden voor den tuinbouw te komen. Het is uit onderzoek van de ambtenaren van den Crisis Opsporingsdienst nj. gebleken, dat de man kan deze veiling producten die onver kocht waren gebleven, weer meenam Mar lijn tuin, en dan later nog eens opnieuw die pro ducten veilde, waardoor hij een dubbele steun- uitkeerlng zou hebben gekregen. Wanneer de producten pJ. Voordraaien. moe ten zij gedeeltelijk wordta vernietigd, door as stuk te stooten. De man zocht echter de pro ducten die ongehavend waren gebleven uit en bracht ie opnieuw ter veihng. Berichten omtrent een nationaal-socialistiadhe actie op Curacao hebben den mintater voorals nog nfet bereikt. Hij twijfelt niet, of de gou verneur aal bij elke ongewenschte actie, zoo noodlg. maatregelen treffen. Verder zijn In een handtaschje van de ver moorde vrouw bloedsporen gevonden. Het be treft slechts eenige kleine veegjes, vermoedelijk veroorzaakt door een met bloed besmeurde hand, die in het handtaschje is geweest. Deze veegjes komen voor aan de buitenzijde van het taschje. aan de puntjes van een zakdoek en aan een portemonnaie. In de portemonnaie sa ten nog slechts eenige centen. Het vertnoeefen, dat geld gestolen zou zijn, vindt hierin tamelijk vasten grond. De asch uit de kachel, welke Zondagmiddag, toen het parket uit Maastricht de kamer bin nenkwam stond te branden, als ware zij bijzon der opgestookt, la eveneens in beslag genomen, omdat het niet uitgesloten is. dat het vuur is gebruikt om eventueele schuldbewijzende voor werpen te vernietigen. De huishoudster, die nog steeds blijft ontken nen. zal heden naar Maastricht worden over gebracht. De slachtoffers van den moord worden heden ochtend half tien te Merkelbeek begraven. Eenige leden erkenden, dat ingrijpende maat regelen als verlenging van den diensttijd en uitbreiding van het contingent zeer zware eischen aan de schatkist stellen. Zij meenden echter, dat de handhaving van onze zelfstan digheid van zoo overwegend belang is, dat voor dit doel zoo noodlg op ander gebied zal moeten worden bezuinigd. Immers dan zullen de baanvakken Arnhem- Maarn en Gouda—Den Haag, welke tot proef- trajecten zijn bestemd, geëlectrificeerd zijn en sullen van de 89 bestelde electrische treinstel len de eerste zijn afgeleverd om op die baan vakken proefritten te rijden. Aan de electriffcatie wordt hard gewerkt, al timmert men nog weinig langs den weg. Dit iten, weer- M nieuws J' Het onderzoek inzake den dubbelen moord te Merkelbeek in de boerderij Het Vogelke ge pleegd is nog in vollen gang. BK bet in de boerderij Ingestelde onderzoek is onder een schaafbank een Engelscbe sleu tel van groot formaat gevonden, waarmede waarschijnlijk de hoofdwonden van vrouw Ben- den zijn veroorzaakt. De sleutel Is in beslag ge- nomen. De reiziger in de lange dieael-mechantache spoorwagens zal door de bestuurderscabine heen op den spoorweg kunnen zien. In verband daarmee zijn de eerste vier ban ken niet als in een coupé tegenover elkaar ge plaatst, doch staan zij achter elkaar in het zelfde front. Ze zijn bovendien omkeerbaar, zoodat de reizigers op deze zitplaatsen op de heen- en terugreis steeds vooruit rijden. weermacht te houden, en, zoo dese bewering niet juist te, acht de Minister het dan niet noodza- kelijk, dat maatregelen genomen worden om de weermacht te beschermen tegen onware be schuldigingen omtrent haar betrouwbaarheid, waardoor haar goede naam zoowel in het bin nenland ata In het buitenland wordt te na ge komen? De beperkte strekking van het wetsontwerp tot wijziging en verhooglng van het 13de hoofd stuk voor 1936, had bij vele leden ernstige te leurstelling gewekt. Den toestand in den Sui len Oceaan achtten zij van dien aard, dat op dit oogenbllk voorstellen van veel verder gaan de strekking hadden mogen worden verwacht. Verschenen Tweede Kamer vaststelling van hoofdstuk 8 rijksbegrooting voor 1937. Met groote voldoening hadden verscheidene leden uit de dagbladen vernomen, dat bij de groote manoeuvres, die dit Jaar in September in Westelijk Noord-Brabant zijn gehouden, de houding der troepen aan hooge eischen heeft voldaan. Verscheidene leden waren van oerdeel, dat het bemanningsvraagstuk op het oogenbllk voor de marine het meest belangrijke vraagstuk is. Naar deze leden opmerkten, kan het ontbreken de materieel spoedig worden afgebouwd, doch met de opleiding en oefening van het benoo- digde personeel zijn jaren gemoeid. De regee. ring dient daarom met het bemanningsvraag stuk grooten spoed te maken. Verscheidene leden zouden er len te vernemefi: 1. op welke grondslagen de door den minister vastgestelde personeelsorganisatie zal berusten; 2. wanneer het zeer aanzienlijk tekort aan beroepspersoneel zal zijn Ingehaald en de vloot over voltallig goed geoefend personeel zal kun nen beschikken; 8. met welk bedrag de exploitatiekosten van de vloot In Nederland en in Nederlandsch-Indlë dientengevolge zullen moeten stijgen. Eenige leden konden zich niet vereenlgen met het standpunt van den minister van Justitie, dat de bijzondere vrijwillige landstorm zal vallen onder de wet van 11 September 1936. houdende bijzondere voorzieningen omtrent weerkorpsen. Immers zal dit er toe kunnen lel. den, dat de werkzaamheden, door den minister van Defensie aan den Inspecteur van den vrij- willlgen landstorm opgedragen, ter voorberei ding van een eventueels uitvoering van art. 35 der dienstplichtwet, voortaan onder controle van den minister van Justitie zullen komen. K. 8., 20 Jaar, dienstplichtig sergeant spec, comp. 21e Reg. Inf. in dienst te Amersfoort, had aldaar op 14 Oct. 1936 een nikkelen polshorloge van een soldaat ontvreemd. De audlteur-mllitalr oordeelde, dat zulke mi litairen niet waardig zijn een rang boven dien van soldaat te bekleeden. Conform den eisch werd beklaagde door den krijgsraad te Den Bosch veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met verlaging van rang. Ata Uw spijsvertering niet goed werkt, dan en zich op in Uw lichaam, U ellendig, dan gaat G# er Verscheidene leden waren van oordeel, dat het bestellen van een belangrijk aantal vliegtuigen, zonder voorafgaande goedkeuring van het parle ment, niet kan worden gerechtvaardigd door een beroep op de ontwikkeling van de internationale omstandigheden. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens de begroeting van het departe ment van Koloniën wordt aangaande de uit voering van het voornemen om aan Neder— landsch-Indië tot een bedrag van f 25 mlllioen steun te verleenen ten behoeve van de uitvoe ring daar te lande van bijzondere maatrege len van welvaartssorg, medegedeeld, dat tus- schen den minister en zijn ambtgenoot van Financiën overleg gaande is over de ter zake bij de Staten-Generaal in te dienen wetsont werpen. Te voren moest, in het belang van een doeltreffende en zoo volledig mogelijke toe lichting van die wetsvoorstellen, een nauwkeu rig en tijdvereischend onderzoek worden inge steld met betrekking tot de vraag, welke econo mische maatregelen in Nederlandsch-Indlë de meest efficiënte aanwending van de moeder- landsche steungelden zullen waarborgen. Bo vendien moest worden nagegaan, welke van die maatregelen nog in het loopend jaar in uit voering moeten worden gebracht. Het ms. „Tarakan”, van de Stoomvaart Mi). Nederland, op reis van Amsterdam vla Ant werpen naar Java, is Woensdagochtend op de Schelde by Bath aan den grond gevaren. Het schip kwam weder vlot en zette de reis naar Antwerpen voort. bevatten *n bijzondere samenstt heel afwijkend van andere laxeer-i Z(j bevatten bovendien stoffen om 1 Uw lever ea Uw ingewanden .te Werken langzaam en voorzichtig, Uw (termen niet en verbeteren U Wilt GQ langzaam texeeren, neem er één! Wilt Gtj snel ea goed purgeeren, daa twéé I Eenmaal geprobeerd, daa zift gt) overtuigd, t Is eea vondst ven Apotheker Dumont. Prettig, innemen, waat Ojj proeft aleta. Per koker van U stuks «0 c*. Overal varkrijgbaart Het bij artikel 40 uitgetrokken bedrag van rond f 17 mlllioen is bestemd voor de aanschaf fing van: 36 groote gevechtsvliegtuigen (laatste termijn) f 5.300.000 3 torpedojagers (eerste termijn) t 2.800.000; 2 onderzeebooten K 18enK 19 (derde termijn) f 2.400.000 4 onderzeebooten, K 31 tm K 24 (eerste termijn) 2.800.000; een eerste groep van 18 zeeverkenners (laatste term.) f 2 500.000: een tweede groep van 18 zeeverkenners (eerste termijn) f 2.100.000. Voor den Krijgsraad te Den Bosch hadden zich te verantwoorden Chr. L. T., 21 Jaar, uit Arnhem en H. G. V.. 21 jaar, uit Arnhem. In vereeniglng hadden deze solctaten van de Rij dende Artillerie te Arnhem getracht op 13 Oct. 1936 uit een schuur op het erf van den vader van beklaagde T. aardappelen te stelen. De een kroop door een gat van de schuur om voor den ander de deur te openen. Maar het bleef bij een poging. De eisch luidde tegen leder der beklaagden 3 maanden gevangenisstraf. De uitspraak luidde voor ieder een maand gevangenisstraf. Ook in Indië zou de vestiging van een vlieg tuigindustrie mogelijk worden, tndlen de natio nale ondernemingen, welke daarvoor in aanmer king komen, met zekerheid zouden kunnen re kenen op bestellingen voor de Nederlandsche en Indische defensie. Vele leden verklaarden, met het algemeen be leid van den Minister te kunnen Instemmen. Verscheidene leden achtten het gewenscht, dat het Interimaat bij dit departement niet langer zal worden bestendigd. Verscheidene leden verklaarden, onaange naam te zijn getroffen door het „omfloersen” van de defenslebegrootlng. Gevraagd werd, af de Minister bezwaar zou hebben, omtrent vraag stukken en maatregelen, betrekking hebbende op de defensie, overleg te plegen met een daar toe door de Kamer In te stellen vaste commissie. Zil wezen er op, dat bijna alle Europeesche par lementen bijzondere militaire commlssiën heb ben. Verscheidene leden vestigden er de aandacht °P. dat de defenslebegrootlng de verlaging slechts heeft kunnen ondergaan, doordat een groot deel der militaire uitgaven Is overgebracht naar het Defensiefonds en Mar de begrootlng van Koloniën. grootste moeite kan worden nagegaan, welke uitgaven ten behoeve van de defensie van het Rijk en Nederlandsch-Indlë worden gedaan waarvoor ze worden besteed en door welk van deze deelen van het Koninkrijk ze ultelndelijk worden gedragen. Terwijl de Nederlandsche industrie nog pas begonnen is met de uitvoering van de groote order der Nederlandsche Spoorwegen, welke het gevolg was van het besluit tot electrificatie van de thans door dieseltreinen bereden tra jecten, vernemen wij thans, dat de N. 8. een nieuwe opdracht aan „Werk spoor” hebben verleend. zoo beschel- sger wat me- over haar om- in dezen, de en en politieke uitbuiters van de publieke ontevredenheid zouden min-» der succes hebben gehad met hun vaak antl-nationaal bedrijf. Een gepaste propaganda met deug delijk materiaal heeft zijn nut. en la ten wij ons erover verheugen, dat de regeering dit blijkbaar eindelijk heeft Ingezien. De directie van de Nederlandsche spoorwegen heeft thans besloten de proef te nemen met een nieuw type dlesel-mechanlschen spoorwagen en zij beeft aan Werkspoor order gegeven acht van deze wagens te maken. aanvaardden en erkenden, dat de internationale verhoudingen voor de defensie van Neder- landsch-Indlë bijzondere aandacht vragen, waardeerden, dat de regeering zich b(j de in diening van dit wetsontwerp heeft laten lelden door het financieel mogelijke. Weer andere leden, die het beginsel van de collectieve veiligheid volgens het verdrag van den Volkenbond vooropstelden, erkenden, dat de internationale toestand versterking van de maritieme defensie van Nederlandsch-Indlë noodlg maakt. Hoewel ook zij het op prijs zou den stellen, omtrent de verdere plannen der rw- geering nader te vernemen, verklaarden zij, zich met de onderhavige voorstellen van de regeering te kunnen vereenlgen. Eenige andere leden meenden, dat de vooruit gang der techniek sinds 1930 van dien aard is geweest, dat het geen zin meer heeft, nog immer van het plan-Deckers uit te gaan. Naar hun mee rling is de verdediging van een geweldige uitge strektheid als Ned.-Indië voor een vloot slechts mogelijk, indien deze zeer veel sterker is dan de vloot die thans te onzer beschikking staat. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat het een uitnemend landsbelang is, wanneer de geest In het leger goed Is. Zjj zouden gaarne vernemen, wat waar is van de bewering van den heer Van Geelkerken, den plaatsvervanger van den leider van de NJ3.B., uit wiens mond dr. Helmuth Otto, die aan de unlversitelt te Glee ën promoveerde op een dissertatie over Vlaam- ■che en Hollandsche nationale bewegingen, bij een interview opteekende: .Aan onze zijde staat net leger met zijn officieren: In een vliegkamp waren 95 pet. der officieren voor ons” Indien dese bewering juist mocht zijn, vroa- 3en zU, welke maatregelen de Minister zal tref- len, om het Mtlonaal-sociallsme bulten de k, X°°.r d* aMeeUn« Amsterdam van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot” heeft de heer H. Th. de Booy, oud-zeeofficier, Dinsdagavond In Artis” een causerie gehouden over de door de voor naamste zeemogendheden gevolgde marine- politiek. Spr. wees op de groote rol, welke de zeemacht met de tot haar behoorende luchtstrijdkrachten nog steeds speelt In het politieke schaakspel tus- schen de groote mogendheden. Zij is als het ware het op den achtergrond dreigende kasteel, dat in den eindstrijd een beslissenden invloed kan hebben. Spr. deed de groote beteekenis uitkomen der viootbasis, zonder welke een moderne vloot niets zal kunnen uitrichten en wijdde enkele woorden aan de door Engeland betoonde activiteit tijdens het Italiaansch-Abessinlsch conflict Het be proefde middel van concentratie der vloot bleek hier voor het eerst geen succes te hebben en dit is voor Engeland het sein geweest om den vioolbouw te versnellen en de marinebases te versterken. Vervolgens behandelde spr. de be teekenis van Singapore, de defensieplannen der Australische regeering en de maatregelen, die genomen worden om den zeeweg rond Kaap de Goede Hoop te beveiligen. Thans staan niet minder dan negentig oor logsschepen op stapel op Amerikaansche wer ven, de viootbasis aan de Paclflc-kust en op Hawaii werden versterkt en tal van vllegtulg- stcunpunten Ingericht op eilandjes in den groo ten oceaan. Deze dienen weliswaar voor het bur- gerluchtverkeer tusschen Manilla en San Fran cisco, doch de maritiem strategische beteeke nis er van is onmiskenbaar. Ook de aandacht, die de laatste jaren aan de Aleoeten wordt gewijd, spreekt duidelijke taal. Niet in overeenstemming met deze vlootpolitlek is echter de houding t.o.v. de Philippijnen. Van groot belang is het de ontwikkeling In de ko mende negen jaar te volgen. Indien Amerika de Philippijnen dan werkelijk aan hun lot over laat, wordt het gevaar, dat ons Indië dreigt, veel grooter. Japan heeft getoond een juist begrip te heb ben wat de zeemacht kan beteekenen voor een land en het streven om In eigen wateren opper machtig te zijn is door een doelbewuste vloot politlek volkomen bereikt. Thans heeft Japan de vlootovereenkomst ge torpedeerd qmdat het pariteit elschte. Tevens blijkt tiet van plan te zijn Formosa, Bonin en andere eilanden voor het eigenlijke Japan gele gen te willen versterken, hetgeen den actieradius van de vloot aanzienlijk grooter maakt. Spr. vestigde daama de aandacht op de groote ge heimzinnigheid van Japan Inzake den viool bouw en de vlootmanoeuvre tengevolge waarvan het uiterst moeilijk is, te kunnen oordeelen in hoeverre de Japansche zeemacht gelijkwaardig kan worden genoemd aan die van Westersche mogendheden. Vervolgens wees spr. op de z.g. .Zuidwaarts gerichte expansie” waar Japan thans propa ganda maakt. Ook Frankrijk is. evenals Japan, na 1922 met geweldige activiteit oorlogsschepen gaan bouwen en wel voornamelijk kruisers, torpedojagers en onderzeebooten. De rivaliteit met Italië en de angst voor de wedergeboorte der Duitsche vloot hebben grooten Invloed gehad op de Fransche marine-politiek. Vervolgens behandelde spr. de marinepolitiek van Italië, gericht op heerschappij in de Mid- dellandsche Zee en die van Sovjet-Rusland. Van de Russische vloot is zeer weinig bekend ge maakt en spr. trok de berichten over enorme uitbreiding van het aantal onderzeebooten In twijfel. Dat Rusland er echter naar streeft, om ook op zee een rol te spelen, is een feit. De ont wikkeling van de Noordelijke route, de verster king van de vloot In Oostzee, Zwarte Zee en het Verre Oosten, is er het bewijs van. Tenslotte wijdde spr. enkele woorden aan de wedergeboorte der Duitsche zeemacht. Voorloo plg is de hoofdtaak der Duitsche vloot de mari tieme superieuritelt In de Oostzee te handhaven, doch de bouw van zware slagschepen, vlleg- kampschepen en grootere onderzeebooten wijst er wel op, dat de Duitsche vloot niet alleen voor de Oostzee is bestemd. het Reizigersverkeer minder druk is als voorbeeld denke men aan de Hjn Alkmaar— Den Helder daar tot nu toe een onevenredig kostbare accommodatie aan materiaal en bedie ning heeft geëlscht. Er werd een sterke be hoefte gevoeld aan zuiniger materiaal op deze lijn-gedeelten. Eenige leden meenden redenen te hebben om aan te nemen, dat aan de bekwaamheid en paraatheid van den militairen vllegdlenst zeer veel ontbreekt. Ook over het materieel klachten vernomen. Verscheidene leden vroegen weder naar den stand van zaken met betrekking tot de econo mische en industrieele voorbereiding der verde diging. Vele leden gaven als hun meening te kennen, dat uitbreiding van het contingent dienstplich tigen dringend noodzakelijk is. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft de Pau selijke Unlversitelt „GregoriaM" den doctors titel in de philosophic verleend aan P. Aman- dus van der Wey. Ord. Oarm. Het reeds onlangs bij Feed. Schöningh te Paderborn verschenen proefschrift is getiteld: Jacob Anton von Zalllnger sum Thum und seine Kantschrift v. J. 1799. Men schrijft ons uit Tetertngen: De missie van Zuid-Shantung heeft een nieu wen herder. Deze missie Is de oudste missie van de Congregatie van het Goddelijk Woord van Steil-Uden. Reeds lang had Z. H. Exc. Mgr. A. Henninghaus aan den H. Vader om ontslag gevraagd. Zijn doofheid ilet hem niet langer toe zijn plichten naar behooren te vervullen. In 1885 werd de nu afgetreden bisschep tot priester gewijd in Steil. Kort daarop vertrok hij naar de missie van China, waar hij In 1904 door den H. Vader werd aangeweaen als de opvolger van dén plotseling te Rome overleden Blsschop Mgr. von Anzer. In zijn 33-jarig epis copaat heeft deze grijze Blsschop veel zorgen gekend. Eén enkele kerk heeft hij geconsacreerd in deze lange periode, en die ééne kerk is niet in zijn missie, maar ligt hier in Europa. Hij consacreerde die in 1929, toen hU hier zUn zil veren Bisschopsfeest vierde. Uit zijn vicariaat zijn vijf nu nog levende missiebisschoppen voortgekomen. Zoo zal dan de 70-jarige grijze kerkvorst het bestuur overgedragen aan Z. HrExc. Mgr. Theo- door Schu. die reeds sinds 1935 als reguliere overste van de 8VD-vicariaten in China den Blsschop ter zijde stond. De nleuw*-benoemde Blsschop is geboren In 1893 en dus 44 jaar oud. De exploitatiekosten van dit matatteal sullen op stille trajecten belangrijk lager zijn dan die van de stoomtreinen. De bediening is eenvou diger, het brandstofverbruik geringer en voor al het onderhoud is minder kostbaar. Door hun grootere aanzetsnelheld zijn de wagens ge schikt voor lijnen met veel stopplaatsen, terwijl zij per dag een veel grooter aantal kilometers kunnen afleggen dan stoomtreinen. Het aantal wagenkilometers wordt op 100.000 per jaar geschat; dat is evenveel als dat der diesel-elec- trtoche treinstellen. Toen de reiziger L., In dienst van de firma Van der Zande te Leeuwen-Beneden, Dinsdag avond omstreeks negen uur met zijn auto te Oyen was aangekomen, stapte hij uit om een klant te bezoeken. Zijn tasch, Inhoudende een bedrag van 400, zette hij op den bumper van zijn wagen. Na het bezoek dacht hij niet meer aan de tasch op den bumper, stapte in den wa gen en reed weg. Spoedig bemerkte hij echter zijn nalatlgJbeld en ijlings keerde hij tenig, doch de tasch kon hij niet meer vinden. Hij wist niet beter te doen, dan de polltie van zijn verlies op de hoogte te brengen, die een onderzoek naar deze zaak instelt. 15 December hoopt de eerw. B roeder Sylvester, algemeen Overste van de Congregatie van de Broeders van Huybergen, het zeldzame feit te herdenken, dat hij 25 jaar zonder onderbreking deze waardigheid bekleedt. Een zware taak wachtte hem, toen hem In December 1911 het bestuur der Congregatie werd opgedragei jeugdige werl woordelijk ambt. Zoowel de Congregatie als de jubilaris zelf kunnen met dankbaarheid op de afgeloopen 25 jaar terugzien. Het is een periode geweest van innerlijken en uiterlljken groei en bloei. Het werkterrein der Congregatie heeft zich in deze jaren belangrijk uitgebreid en verruimd; vele nieuwe scholen werden gesticht; op sociaal en charitatief gebied werd vruchtbaar gewerkt. Ook het Missiewerk werd onder zijn, bewind in den werkkring der Congregatie opgenomen. Sinds 1921 zijn de Broeders van Huybergen werkzaam op Nederlandsch Borneo, waar thans bloeiende scholen gevestigd zijn te Slngkawang. Pontianak en Bandjermasin. Gods zegen heeft in de laatste 26 jaar zicht baar op de Congregatie gerust, zoodat het jubilé van Broeder Sylvester als algemeen Overste een uitstekende gelegenheid geeft om met dank baarheid het vele goede te herdenken, dat onder zijn bestuur en leiding In dese 25 Jaar to tot stand gekomen. Aangezien het In de bedoeling ligt de acht bestelde wagens in October van het volgend Jaar in gebruik te nemen, kan men de eerste proefritten in den volgenden ipomer tegemoet zien. De volgende zomer zal dus het reizend bliek verschillende nieuwigheden brengen. Dit bekrompen plan voor de Indische marine achtten z(j beschamend voor ons land, vooral in dezen ernstigen tyd, die ern- Stige voorzieningen vordert ter handhaving van onze neutraliteit en ons volksbestaan. Ook betreurden z|j, dat de regeering blijk baar slechte oog heeft voor de maritieme defensie in Indië en geen maatregelen voor stelt ter voorziening in het groeiende te kort van de maritieme defensie in Europa. en der grootste kwalen van desen H tijd te wel de werkloosheid. Niet “^alleen sociaal en economisch, maar ook moreel heeft Hj onbereken bare schade aangericht. In ons land, waar tot voor kort het werkloozencjj- fer, In tegenstelling met de landen, wel ke ons op den weg der devaluatie zijn voorgegaan, nog steeds stijgende was, hebben wij dat misschien sterker en dieper ervaren dan elders. Politieke de magogen hebben van dezen betreurens- waardigen toestand gretig gebruik ge maakt om de heerschende algemeene ontevredenheid zooveel mogelijk aan te wakkeren, wetend, dat ontevredenheid met het bestaande een der krachtigste bondgenooten te in den strijd om de macht voor de toekomst. Daardoor heeft de veelversprelde meening post gevat, als sou in ons land van overheidswege te weinig voor de bestrijding Van de werkloosheid zijn gedaan, een meening. welke niet nagelaten heeft de actie der onverantwoordelijke politieke alles-be- lovers meer te begunstigen dan redelijk en ook verantwoord was. Nu willen wij niet zeggen, dat de of- flcieele zorg voor de werklooaen en de maatregelen, genomen om de volkswel vaart verterende kwaal te bestrijden in het verleden niet een en ander te wen- schen zouden hebben overgelaten, en dat er nooit reden voor gegronde onte vredenheid aanwezig zou zijn geweest, maar van den anderen kant verbiedt de eerlijkheid de toestanden zwarter af te schilderen dan zij lp werkelijkheid zijn geweest. Op het oogenbllk is het werk- loozencijfer in verschillende hoogst be langrijke takken van bedrijf gelukkig aan het dalen. Dit feit te op zich zelf als lucht- en hoopgevende realiteit van meer belang, dan de vraag, of dit ver heugend resultaat niet vroeger en snel ler had kunnen worden bereikt. De kunst te moeilijk, en de critiek te ge- makkelljk, zegt een Fransch spreek woord en dat geldt in het bijzonder voor het werkloosheidsvraagstuk, waarin zooveel internationale factoren mede spelen, welke aan de macht van yppze regeering ontsnappen. ABr De Minister van Sociale Zaken/ Mr. Slingenberg heeft thans een overzichte lijk boekje Opengedaan over hetgeen de regeering gedaan heeft en nog doet ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk en dit boekje sluit harmonisch aan bij dat, wat mr. W. van Balen met mede werking van de regeering onder den ti tel „Het Werkende Land" op populair bevattelijke en onderhoudend» wijze over dit onderwerp heeft geschreven. Zoowel uit de mededeelingen van den minister als uit het boek van Mr. W. van Balen blijkt, dat er aan de bestrij ding van de werkloosheid van regee- rlngswege méér gedaan te, dan alge meen bekend was en erkend werd. Zoo te b.v. het aantal van van rijkswege te- werkgestelden van 6000 in 1919 tot bijna 56000 in 1935 gestegen. Van 1930—1936 werd 3166 mlllioen gulden, dus onge veer 136 mlllioen per jaar, besteed aan openbare werken. Alleen bij het Depar tement van Waterstaat staan nog voor 382 mlllioen gulden werk op het pro gram. Rijk en gemeenten hebben voor werkloozenzorg een bedrag besteed, dat van 3.5 mlllioen in 1919 gestegen is tot 141 mlllioen in 1936. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Zij bewijzen, dat de regeering waarlijk niet heeft stil gezeten en haar taak bij de bestrijding van de werkloosheid ernstig heeft opgevat. Het te alleen maar jam- i mer, dat deze publicaties In zoo over- zichtelljken en populalren thans, nu hopelijk hef ergi den te, worden gedaan.' y nlejf Niet minder bedenkeljjk achtten de hier aan het woord zijnde leden 's ministers plannen ten opzichte van de luchtmacht. diesel-mechanische spoorwagen het meest op de electrische stroom- lijnwagens, welke thans dienst doen op baanvak Rotterdam—Hoek van Holland. heeft detuelfden gestroomlljnden neus en de zelfde groene kleur. Doch dit type kent geen treinstellen, zooals zijn dlesel-electriache fami lieleden. Elke trein aal slechte bestaan uit één enkel- voudigen spoorwagen, die met zijn ongewone lengte van 26.70 meter de langste onder de Nederlandsche Spoorwagentypen zal zijn. Elke wagen bevat een groote afdeellng derde klasse met 56 zitplaatsen en acht staanplaatsen en een afdeellng tweede klasse met 15 zitplaatsen en acht staanplaatsen. Het Inwendige komt over een met dat van den dlezel-electrtechen trein, met dit verschil, dat eenige verbeteringen zljti aangebracht, waartoe de ervaring met oudere gestroomlijnde treinen heeft doen sluiten. De nieuwe wagens hebben ramen, welke na geheel open kunnen worden gedraaid, zoo dat dea zomers de frisache lucht vrijer binnenstroomen. Ook zijn de vensters van de bestuurderscabi ne van hoogte veranderd. Dit heeft een on verwacht resultaat voor den reiziger. Tot de specifieke indrukken van een treinreis be hoort, dat men de wereld van opzij ziet. Men kan zich een treinreis niet voorstellen zonder plotseling te voorschijn schietende telegraafpa* len en langzaam wegdraaiende landschappen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5