Tuindersvakbond L.T A PROVINCIAAL NIEUWS WEST-FRIESLAND NATIONALE c KLACHTEN EN WENSCHEN Of op 7 19S4. Wisselkoersen MARKTEN NATIONAAL-TARIEF Caf< te Zul bij P. Zuld-ï MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 BERGEN HE VERHOOGING LEDERPRIJS A Sociale Zondag UW OUDE NtEDÖRP - EGMOND AAN ZEE UITGEEST TAND A. D. O.Santpoort IT 2-*—2 LANGENDIJK 'HOORN HEEMSKERK LEVENSVERZEK ERING-BANK Vakonderwijs nood zakelijk DE DÉCONFITURE BIJ LAKEN- MAN’S BANK Weerbericht BOND VAN IJSCLUBS IN NOORD-HOLLAND R.K. ra» GEHEI BEF De VEL* Midde 34.623 op i i Het zondei wonln zamen ingeae DB i ven 1 DECK in „Dl waard „Zonder export lou de Nederl. tuinbouw en daarmede een groot deel van ’s landt welvaart verloren gaan" Toespraak geestelijke adviseur Surséance voor zes maanden Pryzen en steunregeling NIEUWE NIEDORP Winterprogram Btf het beantwoorden van de vragen, welke naar de voorzitter hierna de vergadering. aldus B. s TE KI will: t Teeitoergnnningen r 1 4; ROTTERDAM [tf- 4imkt ofvokdinosrknto Voor de pauze deelde de voorzitter nog mede, dat het bestuur van de tuindersvakgroep In principe besloten heeft, weer een eigen orgaan in het leven te roepen. Deze mededeeling, die het practisch antwoord was op tailooze be zwaren, die jarenlang in de vergaderingen wer den naar voren gebracht, werd met luid applaus ontvangen. de bevolking de indruk zou worden gewekt, dat de tuinbouw zonder verlies zou werken. Hoogste ban 40.27% 46.52% 4532% 9.75 6.52% 31.13 42.33 PLAK Plotseling sterfgeval. Zaterdagavond half 7 werd de heer A. Brands, wonende aan den Voor weg alhier, aan den kant van den weg gevonden op den Kleinen Houtweg. De man was overleden. Dr. Ypma constateerde hartverlamming. Het b tegen I baar 1 Rest! THANS root POON terstond: 7713 te TadMM. Laagste barometerstand: 9.02% 74.15 8.58% 31.17% 4235 9.77% 6.52% vergui Hyp. i P. N. Beleefd f Voor ƒ124,80 ‘s-Jaars venekert 30-jariga ƒ6000,— kapitaal plas ƒ600,- opvoodingsrowte Betas per Nea. voord verpal PLAK w SIOA1 alle r pier. I Nea genaamde slapende vergunningen maken. Betas r» sftre* Bove tl«BM lijÉ tialb INC TE A Haart Wam Nieuw Notar Schar KD DEI LA1 aan <1 Niedo perce< pep 20.0Q_^7 3842 cent per le^kwal^a^il' Nel 40.25 46.50 45.32% 1-84 A. 9.75 632% De handelspolitiek, welke de regeering tot nu toe heeft gevoerd, is er niet op ge richt geweest den export van onze tuln- bouwproducten te verhoogen. Export is het voornaamste belang van den tuinbouw; zonder export zou de Nederlandsche tuin bouw en daarmee een groot deel van 's lands welvaart verloren gaan. Dom ran 1 Hoorn goedke cembei de R Aannei □urnen en mc. venaei te Heemskerk, werden van kostprUs omdat daardoQr"bu herkozen. De heer Kampschöer ultte hierover H** hAvnllrinor inzïvulr «rui mnrrlon .ronmlzt /lof zijn bijzondere vreugde en wenschte de verga- I dering geluk met het vertrouwen, dat zy stelt in den vakbondsvoorzitter, den heer Jac. Groen. Aan het slot van de bijeenkomst sprak de heer Ir. A. W. v. d. Plassche, die namens den directeur-generaal van den Landbouw de ge- heele vergadering had bijgewoond, rijn bijzon dere erkentelijkheid uit voor den arbeid, wel ken de besturen van den L.T.B. in verband met een nieuwe economische opleving verrichten. De tijd nadert, dat men weer voor de toekomst zal hebben te zorgen, dat men de bedrijven zal hebben aan te passen aan omstandigheden, welke men na de crisis geheel veranderd zal vinden. Het bestuur van den L.T.B. heeft hier voor een open oog en toont in dit opzicht een breed maatschappelijk Inzicht, dat de organi satie en het geheeele economische leven ten goede zal komen. Bijdrage huwelijksgeschenk Om een leder van onze dorpsgenooten In de gelegenheid te stellen zijn bijdrage te schenken voor het Na tionaal Huwelijksgeschenk, zullen van heden af op het gemeentehuis bussen worden geplaatst, waarin men die bijdrage, groot en klein, stor ten kan. De geestelijke adviseur» de «eereerw. hooggel. heer A. Cleophas, deed mededeeling van de actie, welke de L.T.B. binnenkort zal onder nemen. Het is de bedoeling, dat deze actie ook vele nlet-leden zal bereiken en spr. wekte de aanwezige bestuursleden op. ieder in hun eigen afdeeling propaganda voor deze actie te maken. De waarde van een retralte-fonds willen vele afdeelingen gelukkig meer en meer inzien. Met nadruk wees prof. Cleophas op de nood zakelijkheid van vakonderwijs voor jongere boe ren en tuinders. De onderwljsvereeniglng, die een onderdeel is van den L.TJB., staat voor zware lasten. Alleen een algemeene steun kan ook dit noodzakelijk werk In stand houden. Als zich in alle afdeelingen donateurs opgeven, die door de bijdrage van drie gulden oer jaar de onderwUsvereeniging steunen, zaï het vakonder wijs kunnen fcUJven bestaan en alle vruchten afwerpen, welke men er van mag verwachten. ■ter q (MtniMi lateer w Ck 28 Nov. Vor.slotk 9.02% 74.12 beden 9.02% 74.10 8.58% 8.58 31.14% 42.35 37 NOV. Vor. slotk. bed* 9.02% 74.15 8.58% 31.16 42.36 Burgerlijke Stond Geboren: Meljne, zoon van 8. Roosendaal en T. Bakker. Ondertrouwd: U. Twisk en A. Bakker. 40.30 4635 4537% 4535 geworden en rtlet werkloos zijn geweest van 1 Maart tot 1 October 1930. In dit schrijven werd het bestuur aangespoord, in dergelijke voorkomende gevallen by het gemeentebestuur aan te kloppen om de werkloozen toch In het bezit te laten komen van de vaste toelage. Landen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N Tork caéle Rome Praag ....l Madrid Zon op vjn. 7.48 - onder n.m. X5S. Licht op n.m. 43» - Maan op n.m. 5.48 v.m. 9.4» - Laatste kwartier 5 December. St. Nicolaas. Traditie getrouw bracht St Nlcolaas, vergezeld van zijn knecht. Zondag een bezoek aan de kinderen der katholieke scholen. Te ongeveer half twee kwam Mgr. per extra- trein te Hoorn aan, lulde toegejuicht door de R.K. Kiesvereeniging In de vacature H. Vrouwe is tot bestuurslid der R.K. Klesveree- nlging gekozen de heer P. Leek, die zijn benoe ming heeft aanvaard. Uitgesteld De verloting ten bate der St. Jozefgezellen-vereenlging, welke einde October zou gehouden worden, is uitgesteld. Kerkbericbt. MAANDAG 8.15 uur Vrouwen congregatie afd. 8t. Franclcsca. DINSDAG 730 uur algemêene Kindercom- munie; 7 uur Lof. (Lied no. 86). WOENSDAG 7 uur Congregatie voor de meis jes, St. Agnes; te 8.15 St. Lldwlna. DONDERDAG ven 7 tot 9 uur biechthooren. vooral voor winkelpersoneel. (Lied no. 67>. VRIJDAG eerste Vrijdag van de maand. 7.15 uur de Litanie van het H. Hart; 730 uur ge zongen H. Mis; 7 uur Lof en akte van eerher stel (lied 64); 8.15 uur mannencongregatie der Aartsbroederschap der H. Familie. ZATERDAG 11.30 biechthooren voor de kin deren; te 4 uur voor de overigen; 7 uur rozen hoedje. Vervolgens hield de heer Groen een in leiding, waarin hy uitvoerig den huldigen toestand van het tuinbouwbedrijf behandelde. Over de gevolgen van de devaluatie kan men nog geen definitief oordeel vellen. Zij kwam Op een tijdstip, dat voor groenten en fruit het seizoen reeds grootendeels was verstreken. De kleine prijsstijging, die wij op het oogenblik misschien kunnen waarnemen, komt regel matig op het eind van elk seizoen voor., Zoekt men naar perspectieven, .dan moet men het volgende opmerken. De bloembollen hebben ongetwijfeld kans op een grooter en Joonender afzetgebied. Voor de overige sier teeltproducten zal dit in mindere mate het ge val zijn, omdat bloemencultuur en boomkwee- kery naar verhouding veel ernstiger in hun export naar de hoeveelheden waren getroffen dan de bloembollencultuur. Het minst perspectief zie ik echter, spr., voor den groenten- en fruitexport. aangaande prijzen en steunregeling waren ge steld, citeerde de voorzitter een artikel uit „De Tuinderij", waarin werd geschreven, dat het geenszins noodig is, de minimumprijzen te ver- hoogen. De bemoeiingen van de vakbendsbesturen om den tuinbouw althans een minimumprijs te ver schaffen, die de gemaakte kosten dekt, dreigen door zulk geschrijf, dat de regeering in tegen gestelden zin wil beïnvloeden, te worden ver ijdeld. Wat zullen de organisaties ooit kunnen bereiken, als er in eigen kring op deze wijze wordt tegengewerkt? De voorzitter wilde uitdruk kelijk tegen deze handelwijze protestoeren (lulde Instemming) Geslaagd De jongedames Cath. Steer en C. Mejjnen, leerlingen' der Eerw. Zusters alhier, slaagden te Bergen voor het diploma cos- tumlère. groote kinderschare, die zich op het perron had opgesteld. Met Apollo” voorop trok men in optocht naar de Vlgtoria-Bioscoop, waar de bisschop aan de kinderen versnaperingen uitdeelde en de kinderen aangenaam werden bezig gehouden. In het gebouw van de St. Jozefgezellen aan de Jansstraat te Haarlem vergaderde de Tuin dersvakgroep van den L.TJ3. Aanwezig waren om. de heer G. W. Kampschöer, algemeen voorzitter van den L.TJB., Ir. A. W. v.d. Plas sche namens den directeur-generaal van den Landbouw en de Kamerleden Ch. v.d. Bilt en Van der Weyden. De aftredende voorzitter en bestuursleden, de heeren Jac.* Groen Azn., J. de Kok te Loos- dulnen en Nlc. Vendel te Heemskerk, werden herkozen. De heer Kampschöer ultte hierover De afdeeling Amsterdam uitte den wensch, dat de regeering den mlnlmum-prijs der ver goeding voor doorgedraaide producten zal stel len op den kostprijs van het product, aangezien de vergoeding bij lange na niet vergeleken kan worden met den kostenden prijs. De afdeeling Leidschendam wilde b(j de re geering blijven aandringen op het uitbetalen van de volle richtprijzen, terwijl de kring De Venen* in het algemeen de verhooging van de minimum-prlJzen van de groente noodzakelijk achtte. De heer Groen belichtte het standpunt van het bestuur, dat In een uitvoerig prae-advies was neergelegd; de mlnimum-prijzen aan de veilingen voor groente en fruit dienen de kost prijzen meer te benaderen dan thans het geval is; b.v. tot 80 pCt. van den kostprijs. Het be stuur staat op het standpunt, dat de richtprijs gelijk moet zijn aan den kostprijs en dat het beter is, 80 pCt. uit te keerên van den kostprijs, dan richtprijzen vast te stellen, welke 80pCt. 788.1 te Ons VERWACHTING: Matige tot krachtiren later afnemende Westelijke tot Noord- Westelijken wind, nevelig tot zwaar be I1 wolkt, waarschijnlijk nog regen, later ha- gelbuien, iets kouder. Daar de huidenmarkt sinds enkele maanden een zeer aanzienlijke stijging heeft ondergaan (vanaf 1 Augustus: ongeveer 5C pCt.) hebben de zoollederfabrikanten op 26 November te Tilburg in vergadering bijeen zien genood zaakt gezien, naast de door de depreciatie noodzakelijk plaats gehad hebbende prijsverhoo- ging thans de lederprijzen als overgangs maatregel weder met ten minste 10 pCt. te verhoogen. Zaterdagmiddag hield de Bond van Usclubs in Noord-Holland In Paviljoen Kinheim te Alkmaar zijn algemeene jaarvergadering de maar zeer matig was bezocht. Na de opening door den voorzitter, den heer Mr. C. P. Eecen, en de vaststelling der notu len werden door den voorzitter eenlge mede- deelingen gedaan omtrent de gehouden Pede- ratie-vergadering in Leeuwarden. Ook In die vergadering was men van meening, dat de prij zen, by wedstrijden door clubs, verlaagd dienden te worden. Het totaal aan prijzen voor heeren A. D. Q. brengt den bal aanhet rollen en Groot schiet Ineens naast, waarna Santpoort ten aan val trekt, maar de A. D. O.-achterhoede kent geen pardong. Koopman krijgt den bal en lost een schot, maar de keeper te op zijn qul vlve. De bal komt weer terug en word tcorner. Koopman plaatst den bal schitterend voor het doel en Brasser schiet hem hard In, 10 Dan gaat Santpoort weer op t A. D. O.-doel af. Beentjes richt schitterend. De bal golft weer voor het Santpoort-doel, doch door een snellen aanval van Santpoort krjjgt de rechtsbuiten den bal en h|j schiet keihard in, buiten bereikt van keeper Beentjes, 1—1. By een mooien A. D. O.-aanval geeft Gróót den baal aan Meijer, die handig een speler pas seert en hard inkogelt, 21. Na de rust te het een snelle wedstrijd met belde doelen vele malen in gevaar. D keeper van Santpoort houdt er achter elkaar eenlge harde schoten van Koopman en Brasser uit. Dan komt Santpoort wéér aan ’t woord. De linksbuiten zet scherp voor en de middenvoor rent hard op t doel af en Beentjes kan nog vallende redden. Groot krygt aan den anderen kant weer een kans maar de keeper te op zyn post. Dan gaat de rechtsbuiten van Santpoort op het doel af om scherp voor te zetten. De rechtsbinnen schiet onhoudbaar langs Beentjes in het doel, zoodat de eindstand 22 wordt. Het bestuur heeft voor den komenden winter een viertal sprekers op het programma, terwyi op het einde van Januari wederom een feest avond zal worden gehouden. De heer J. Stoop vroeg of de wekeiyksche cursusavond weer doorgang zou vinden. De voorzitter zegde dit by genoegzame deel neming toe. Staande de vergadering gaven zich hierna verscheidene leden op. Besloten werd voor den cursus een vasten avond te nemen en op die avonden dan geen vergaderingen te houden, zoodat de cursus steeds doorgang zal kunnen vinden. Op een vraag van den heer J. Mul of er de zen winter evenals vorig jaar weer werkloozen- zorg zou zyn, antwoordde de voorzitter beves tigend. By de bestuursverkiezing werd In de vacature- Schrljver met bijna algemeene stemmen de heer J. Mul gekozen. By de rondvraag merkte de heer J. Mul op, dat zwakke en ziekeiyke arbeiders nog steeds naar Schoort gaan, terwijl de flinke arbeiders na de sluiting van de werkverschaffing in de Wieringermeer stempelen. Spr. noemde dezen toestand ongezond en wilde hierover schrijven contact-commlssie. Hiervan zal werk :t worden. Met de opwekking de avonden van het win terprogram in grooten getale te bezoeken, sloot De afdeeling t Kalf was van meening. dat bet niet Juist is de teeltvergunningen voor den tuinbouw op den persoon of het bedrijf te laten. In zijn prae-advies bleef het bestuur echter op het standpunt staan, dat het teelt- recht aan den persoon behoort te bUjven De grootste grief ten aanzien van de teeltver- gunnlngen te wel, dat de regeling gebaseerd is op den toestand van 1933 en daarom verstart. Algemeen was men bet van den anderen kant met het prae-advies eens, dat het areaal niet mag worden vergroot. Wanneer biykt, dat een tuinder niet van zyn tuinbouw-teeltvergunnlng gebruik maakt en aangenomen mag worden, dat hy dit ook In de toekomst niet zal doen, acht het bestuur het volkomen bfllyk, dat zyn teeltvergunnlng wordt ingetrokken en dat met de vrykomende ver gunning bovengenoemde categorieën worden geholpen. De voorzitter zegde toe, dat dit zeer voor name punt steeds de onverzwakte aandacht van het bestuur heeft. Uiteraard kan dit ge compliceerde onderwerp niet in vollen omvang door de vergadering worden behandeld. Nationaal Huweiyiugeschenk. In verband met het huweiyk van Prinses Juliana heeft zich alhier een comité gevormd, bestaande uit de heeren: P. Pluister, voorz. dr. C. R. N. de Boer, secretaris; J. v. Sprakelaar, penningmees ter; Pastoor v. d. Burg, D. Wit Cz., W Leeg water en F. Stenneberg. Het ligt in de bedoeling voor het nationaal huwelyksgeschenk met een bus by de ingeze tenen rond te gaan. Verder zullen lysten ter teekening worden aangeboden. Van de opbrengst zal men een kinderfeest organlseeren en aan hen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, een uit- keering In den een of anderen vorm doen. wy twyfeien niet of allen, wlen dit maar eenigszins mogeiyk te, zullen gaarne hun by- drage voor dit sympathieke doel afstaan. De vereenlging .Katholiek Hoorn” heeft Zon dagmorgen den eersten Socialen Zondag ge houden in dit winterseizoen. Te acht uur werd voor de deelnemers in het Sint Jans Gasthuis door den hoogeerw. Deken de H. Mis opgedragen, waaronder Z. H. Eerw. in een korte toespraak het doel van desen dag schetste. Na het gezameniyic ontbyt. door de Eerw. Zusters van het Gasthuis uitstekend ver zorgd, volgde een halfuurtje verpoozing, waarna de vergadering begon. De voorzitter, de heer v. d. Knaap, sprak bij de opening een speciaal woord van welkom tot den inleider Profegsor Alph. Steger, alsmede tot diens echtgenoote, zoon en dochter die sich eveneens order de aanwezigen bevonden. Vervolgens kreeg Professor Steger het woord. Deze begon met een uiteenzetting waarom in dezen tyd het zoo allernoodZakeiykst te dat wy ons bewust warden wat voor geesteiyke stroo- mlngen op ons komen aanzetten, stroomingen van een totaal godlooze levensbeschouwing, wel ke de staatsmacht boven de godsmacht wil stellen. Spr. beperkte zich tot het meest ge- vaariyke stelsel, het communisme, dat Inter nationaal werkt en op een wyze die diep in grijpt, ook in ons land. Spr. gaf een duideiyke uiteenzetting van de leer van het communisme, waarin scherp belicht werd de totale vermate- riallseering van den mensch met uitbanning van alles wat kan dienen tot een geesteiyk leven waarin het bestaan van een godsbegrip moge- lyk Is. wy hebben ons te wapenen tegen den aanval van het communisme. Niet alleen de fensief maar vooral offensief, wat helaas al te lang te verzuimd. De Katholieke actie roept allen op mede te werken om paal én perk te stellen aan de communistische ondermyning. Aller eerst te noodig dat wy in daden toonen, goed katholiek te zyn en niet alleen in naam. Als wy zóó positief helpen bouwen aan den w/der- opbeuw van het Godsbegrip in de maatschappy dan alleen kunnen wy er in slagen de vloed golf van ongeloof buiten onze grenzen te hou den. De voorzitter dankte Prof. Steger voor zyn leerzaam en boeiend betoog, waaruit een over vloed van practteche conclusies valt te trek ken om nader uit te werken en door te voeren in de vereenlglngen. Met een zeer geanimeerde gedachtenwisseling kwam het einde van dezen wel geslaagden Socialen Zondag. Debet BroeranaDen Das. .Onder zeer .groote belangstelling te Donderdagavond het debat gehouden over de huurverlaglng van ar beiderswoningen tusschen de heeren Broersma, als afgevaardigde van het bestuur van het Werkloozen-Comité, en Den Das, als vertegen woordiger van de afd. Bergen der S DA.P. Dit debat, voornameiyk handelend over het verschil van inzicht over hetgeen de belangen der werkloozen etechen, heeft voor dezen, voor- loopig althans, nog geen enkel resultaat opge leverd. daar het standpunt, door den heer Den Das ingenonten, door hem geenszins werd prijs gegeven. Volgens den heer Broersma was het meer concurrentie brengen op de woningmarkt, dus meerdere woningen te laten bouwen, het eenigste middel om tot huurverlaglng te komen. Met het bouwen van deze arbeiderswoningen wensch te hy echter geenszins te beweren, dat in Ber gen een tekort aan woningen zou bestaan; de eenlge bedoeling hiervan was menschen onder te brengen die momenteel zomerwoningen be wonen of by anderen inwonen. Volgens zyn be rekening zou de huur van deze woningen, welke per stuk op 1600 komen, ver beneden het huur- gemiddelde komen, dat de gemeente etecht. De heer Den Das achtte dit plan echter on uitvoerbaar, daar by bouwen 6 1600 volgens hem woningen moeten ontstaan welke aan de hier bestaande bouwverordening onmogelijk kunnen voldoen. Het wonlngpeil, aldus Den Das, moet hier gehandhaafd biyven en daar het by den arbei derswoningbouw in gedrang komt, weigert hy pertinent hieraan zyn medewerking te ver- leenen. De bedoeling van het gemeentebestuur is, een algeheele huurverlaglng niet alleen voor de werkloozen, doch voor allen, die met een week loon van 1825 moeten rondkomen. Den Das verklaarde uitdrukkelyk dat, wan neer werkeiyk een gebrek aan woningen zou ontstaan, waarvan momenteel nog geen sprake te, B. en W. nu reeds besloten waren tot woning bouw over te gaan. Wethouder Den Das wees het Werkloozen- Comlté er ten slotte op, met zyn adressen toch voorzichtig te zyn, daar het adres over de schoolvoedlng door den voorzitter by het begin der vergadering ter sprake gebracht, hem, om zyn inhoud, bitter had gegriefd. Een dergeiyk caritatief werk verdient niets dan hulde en geen veroordeeling. Het feit, dat viermaal zooveel kinderen als men verwacht had hiervan wenschen gebruik te maken, moge dit doen beseffen. Dit debat, dat ruim drie en een half uur duwde-, werd door ,de aanwezigen aandachtig gevólgd. Gemeenteraad. Onder de Ingekomen stuk ken was een schryven van Maatschappelyk Hulpbetoon, waarin afwyzend wordt beschikt op het verzoek om meer dan 1/3 der bydrage voor bet ziekenfonds voor de werkloozen te betalen. Het verzoek van het Witte Kruis om de leening van f4000 te willen verhoogen tot f7000, aangezien het te stichten wykgebouw veel duurder zal komen dan oorspronkeiyk ge raamd was, en de subsidie van f600 op f750 te brengen, werd ingewilligd. By de behandeling der begrootlng voor 1937 stelde de heer Dekker voor, het salaris der belde wethouders, dat f 300 bedraagt, te ver dubbelen, aangezien hun taak aanmerkeiyk zwaarder is geworden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd (de beide weth. onthielden zich van stemming). Verder wil de heer Dekker 't salaris van den gemeente- opzlchter met f300 verhoogen. De heer Snoeks was hier tegen en zou liever t. z. t. een grati ficatie geven. Het voorstel Dekker w<erd met 5 tegen 1 stemmen aangenomen, waarby weth. Broek zich van stemming onthield. De hoofdinspecteur der Volksgezondheid en de architect Saai hebben afkeurende rapporten over den toestand van het gemeenleschoolge- bouw uitgebracht en daarom stelden B. en W. voor, een nieuwe openbare school te laten bouwen, in de hoop dat de regeering dit plap zal goedkeuren. De raad Juichte de totstand koming van een nieuw gebouw algemeen toe. Besloten werd een stukje grond aan de Ju- llanastraat te koop te stellen f 230 per M3., met de bepaling dat de eigenaars van de aan grenzende perceelen by eventueelen verkoop de voorkeur zullen hebben. By de rondvraag klaagde de heer Halff over de belemmering, welke de Egmondsche vtech- venters te Bergen ondervinden by het verkrij gen van een ventvergunning, terwyi negen in woners van Bergen vry hun waren In Egmond mogen uitventen. De burgemeester beloofde, zich tot B. en W. van Bergen te zullen wenden om een biliyker regeling. De laatste jaren heeft men zich noodge dwongen steeds meer op het binnenland Inge steld. Het vaststellen van redeiyke mlnimum- pryzen te een der eerste hulpmiddelen, die daartoe zyn aangewezen. Men heeft gezegd, dat het bedrijf niet meer levensvatbaar zou zijn. Die dit meenen, demon- streeren een ontstellende onkunde. We! te het bedrijf in de moeUyke jaren «eer sUeftnoeder- lyk behandeld Zou zoo ons overig bedrijfsleven aan zyn lot zyn Overgelaten geweest, dan ston den we nu voor een volslagen economische ruïne. Vrijhandel zou aan den tuinbouw den ge nadeslag toebrengen. Het eerste doel van de landbouw-crisismaat- regelen te geweest te voorkomen, dat de land en tuinbouw In de crisis ten onder zouden gaan, niet om den land- en tuinbouwer In dien tyd een ruim bestaan te verschaffen. Steeds is het de regeering er om te doen geweest, de bedrij ven op een bepaald peil te handhaven. Dit peil was zeer laag, afgepeild op de prijzen van voor den oorlog; voor vele producten werd dit,peil niet eens bereikt. Zoo kunnen deze maatrege len gekarakteriseerd worden als een langzame ondergang. Het was bitter noodzakeiyk, dat uit den ge- wyzlgden monetairen toestand ook eenlg voor deel voor den landbouw zou voortvloeien. Dit door vermindering van den steun neutrallseeren, jou dezen langzamen ondergang niet stop- zetten. Het juiste standpunt lykt my in deze, dat die maatregelen worden geliquideerd, die, zon der schade aan den land- en tuinbouw toe te brengen. Inderdaad gemist kunnen worden. En met dergeiyke maatregelen uiteraard ook het apparaat, dat er voor in het leven was geroe pen. Al wil Ik hier aanstonds aan toevoegen, dat men hierby overweegt In hoeverre dat gene dient te worden behouden, dat een goede ordening, ook bulten crislstyd, zal kunnen be vorderen. Dit goéde kunnen wy tenminste van ons Jandbouwcrtetebeleld zeggen, dat getracht te ons agrarisch bedrijf als een geheel te be schouwen en dat bet M» mogeiyk was middels het landbouwcrisisfonds de groepen, die het zeer moeliyk hadden, te steunen uit de be dragen, die van de producten van andere groe pen worden geheven. Zou het nu mogeiyk zijn deze laatste baten van het betrokken product op te heffen, dan heeft men vooraf te beden ken dat men daarmede meteen de andere groep van de middelen berooft, waardoor zy tot heden In stand is kunnen biyven. In zyn gedegen inleiding, welke aUe aanwe zigen met groote aandacht volgden, sprak de heer Groen er voorts zyn voldoening over uit, de Minister in de Kamer In de Memorie van Antwoord heeft verklaard, dat de regee ring alles in het werk zal stellen om den ex port van land- en tuinbouwproducten zoo goed mogeiyk te bevorderen. Vervolgens ging men over tot de behandeling van de ingekomen afdeelingsvoorstellen. Goedkoope cokes. B. en W maken be kend dat met ingang van 7 December zal wor den overgegaan tot het beschikbaar stellen van cokes tegen gereduceerden prijs. Deze verstrekking zal geschieden aan onder steunden van de gemeenteiyke instelling voor maatschappelyk hulpbetoon en voorts aan hoof den van gezinnen en kostwinners, wier inkom sten minder dan 18 per week bedragen. Geen verstrekking geschiedt aan hen, die in de steun regeling of in de werkverschaffing zyn opge nomen en een kolen bijslag ontvangen. Zy die voor goedkoope cokes in aanmerking wenschen te komen moeten zulks schrifteiyk aanvragen op een formulier dat verkrygbaar is aan het bureau van Maatschappelyk Hulp betoon. Van de beslissing zal aan belanghebbenden mededeeling worden gedaan. Het bestuur Is van meening, dat allereerst moet worden tegemoet gekomen aan de moei- lykheden, welke de jonge tuinders en de groo ter wordende gezinnen ondervinden. In ver band hiermede zou het wenacheiyk zyn de zoo- mobiel te R.K. Volksbond De R.K. Volksbond afd. Langendyk hield een algemeene ledenvergade ring. Van de drie Langendyker gemeentebesturen Waren schryvens ontvangen betreffende de vragen van den R.K Volksbond over het door maken van wachtweken door arbeiders, die ver stoken waren van andere gezlnslnkomsten. De besturen stelden zich op het standpunt, dat dergeiyke arbeiders geen wachtweken mochten doormaken. In verband met een schryven van het comité tot oprichting van een dr. Nolens gedenkteeken in Venlo werd besloten hiervoor f 1.by te dragen. Van het Werkliedenverbond was een schry ven ontvangen over de vaste toelage aap z.g. nieuwe werkloozen door de huishuur, welke slechts in enkele gemeenten mag worden ge geven. Onder nieuwe werkloozen worden ver staan zy, die na 1 October 1936 werkloos zyn Ijsclub. De Ijsclub Oude Niedorp verga derde. Het kassaldo met inbegrip van de opge haalde contributie bedroeg f 95.10. In de plaats van den heer J. van Zoenen, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer P. Krouwel. Beslóten werd de Ijsbaan weer te verlichten. Het bestuur kreeg vry mandaat om wedstrij den te organlseeren. ALKMAAR, 30 Nov. Veemarkt. 93 vette koeten 130.00370, redelyk. 11 graskalveren 30.0060, 51 nuchtere slachtkalveren 6.0016, 53 vette scha- per stuk. «11 vetta varkens, zware. kg., stug. 30 Nov. veemarkt. «M kosna: 3e kwal. 52—M. 3e kwal. 44 SS cent per kg. slachtgew. 91 melk- en kalikoeten 160.00310. 74 vette kalveren: 3e kwal. 46S3. Se kwal. 4346 cent per kg. levend gew. 549 varkena: vleesohvarkena, wegende van 90—110 kg. 50—61. zware varkens 49—50, vette varkens 4840 cent per kg. slachtgew. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Runderen behoorlijke aanvoer, kalme handel met lagere prijzen dan vorige week. Vette kalveren korte aan voer met tragen handel en afbrokkelende pryzen. Nuchtere kalveren ge wone aanvoer, handel vlug en vrywel prijshou dend. Schapen behoorlijke aanvoer, handel sle pend. pryzen lager. Varkens behoorlijke aanvoer, willige handel met'iets hoogere pryzen. AMSTERDAM, 30 Nov. Aardappelenmarkt. Zeeuwsche bonte en blauw» f '2.30250, Idem Eigenheimers f 1.902.10, idem Bevelanders f 1.70—190, Idem poolers f 150—1.60, Friesche bergers f 1.909.10, N.-Holl. eigenheimers f 150 3.00, Idem Bevelanders f 1.70150, Andyker bonte en blauwe f 3.102.25, Drentsche zand f 1.90—2.20, duinzand f 2.80—3.20. alles per HL. Aanvoer 256.000 Kg. AVWHORN, 38 Nov. Ooöp. Land- en Tuin bouw- en Marktver. Avenhorn en Omstreken. 2500 kg. aardappelen: Eigenheimers 150230 per 100 kg 7500 kg Roode kool 1—1.70, 75000 kg- Gele kool 1 00 per 100 kg. 1500 stuks Groene ol Putjeskool 0.502.60 per 100 st. 17500 kg. Deen- ache Witte kool 80 cent per 100 kg. 15500 kg. Uien: groote maat 1.601.80. gewone maat 130 1.60. drielingen 1.701.90. nep 6630 per 100 kg. 10600 kg. groote Bleten 0.60—1.10. 10.000 kg. kleine Bleten 1—1.40 per 100 kg. 13000 kg. Wor telen: Flakkee. verbeterde 0.50—1 per 100 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Nov. Aanvoer: 16.000 Kg. wortelen f 1—1.30; 4000 Kg. roode kool f 11.70; 116.000 Kg. gele kool f 1; 49.000 Kg. Deensche witte kool f 080; 4000 st. groene kooi f 0.70—2.70; 16.000 Kg. uien: gele Uien f 1.10—1.40, grove f 1.40—1.60. gel drleellngen f 130—2.10, gele nep f 6.10; 550 stuks bloem kool: reuzen le soort f 8.809.40, idem 2e soort f 2.90; 17.000 stuks andyvle f 0.50—0.70; 4000 Kg. bieten f 050—1.30. BOVXNKARSPEL. 38 Nov. ,JOe Tuinbouw” 100 baal aardappelen: Bonte 0.951.10, Elgenh. 0.90—1.10 per baal. 175000 stuks Bloemkool: I 8.30—13.40, n 3.40—730. III 230—4.10 per 100 stuks. 11000 kg. Bleten 40—80 cent. 14500 kg- Roode kool 1—1.70. 46000 kg. Gele kool 1—130. 2000 kg Deensche kool 80_90 cent. 3000 kg. «Wit te kool 80 cent per 100 kg. 75 baal Uien: grof 90 05 cent, groote 8085 cent, drielingen 60 cent per baal. 75 baal Wortelen 50—66 cent per baal. Spruitkool 8095 cent per baal. HOORN. 28 Nov. Veemarkt. 6 schrammen 2430 —30. 10 biggen 8.00—12, 73 schapen 14.00—30. Handel goed. MEDEMBLIK. 28 Nov. St. Joeeph. Blauwe aard appelen 1—130. Bleten 0.55—130. Uien: grof 00 —05 cent, groot 75—05 cent, drielingen cent. Bloemkool: I 9 70—1250, H 6.4Ö—7 80. JU 3—800. Wortelen 0 «0_1.10, Roode kool 1—1»* Witte kool 80 cent, Gele kool 1.00. Deensche kooi 80 cent. w- NOORD-8CHARWOUDE. 30 Nov. 2000 zg- aardappelen: BI. Elgenh. 2.10. 14Oo kg. men. Drielingen 100. Uien 1.40. gr%ve Uien l.M. WW kg. Peen 1.00. 550 kg. Roode kool 100, 6000 sa- gew. Witte kool 80 cent. 8000 kg. D. Witte ko« 80 cent. 5900 kg. Gele kool 1.00. 5200 stuks An dHvle 5065 cent. «„nv/ter' OUDEWATER, 30 Nov. Kaasmarkt. Aanw* 42 partyen. 1890 stuks, 9450 Kg. le soort R-M- f 30—31- 2e soort Idem f 18—19. Handel matig. zou met meer mogen zyn. dan 350 en totaal voor dames niet meer dan 250. Ook deed de voorzitter eenlge mededeelingen over de invoering van amateur-wedstrjjden op de korte baan, die alleen gehouden mogen worden door by den K.N.8.B. aangesloten ver eenlglngen met benen korter dan 400 M. De heer A. van Reenen o*rd tot bestuurslid herkozen. Uit de verantwoording van den penning meester bleek, dat de inkomsten en uitgaven over het afgeloopen vereenlgingsjaar f 23557 hadden bedragen. Het batig saldo was 121.55. Op advies van de kas-commissie Zaanrian)" werd den penningmeester décharge verleend. By de bespreking van het werkprogramma werd besloten de kampioenschappen van noord-Holland in Heiloo te laten rilden, omdat Heilooo de twee vorige jaren, we gens gebrek aan ys, daartoe niet de gelegen heid heeft gehad. Voortaan zal een vereenlging, die het fecht krijgt de kampioenschappen té laten verrijden, en deze wegens gebrek aan Ijs niet kan houden, dit recht behouden, totdat er een jaar komt, waarin het wel voldoende vriest. Hierna sluiting. De débêcle by de N.V. Wed. 3. Lakenman’s Bank te Enkhulzen, in den zomer van dit Jaar, ligt nog versch in het geheugen. Vooral In West-Friesland. waar honderden hun flnancieele Interessen, hetzy als debiteur, hetzy als crediteur, by deze oude, vertrouwde bankinstelling hadden, bracht het bericht van deze nooit vermoede déb&cle de grootste ont steltenis. Enkhulzen leek in die dagen een stad, welke door een algemeenen rouw was geslagen. Nadat de eerste ontsteltenis voorby was, wer den energieke pogingen in het werk gesteld, om uit de pulnhoopen nog te redden, wat te redden was. Onder leiding van burgemeester Haspels, van Enkhulzen, werd een comité ge sticht, dat in nauw contact met de benoemde bewindvoerders de gevolgen van deze ramp zoo veel' mogeiyk trachtte te verzachten. Van dit drama speelde Zaterdagmorgen een acte helaas nog niet de laatste voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Tégen tien uur waren hier de crediteuren byeengeroepen om te beraadslagen over het rapport der bewindvoerders en te stemmen over de daarin voorgestelde surséance. De behandeling van deze kwestie geschiedde in raadkamer en was niet voor de pers toegan- keiyk. Toch waren wy na afloop in de gelegen heid van eenlge crediteuren de volgende by. zonderheden te vernemen. Aanwezig waren o m. de bewindvoerders, mr. Josephus Jltta en mr. C. de Lange, de directeur en onder-directeur, de presidentcommlssarls en een vyftigtal crediteuren. Een groot aantal van deze laatsten was echter niet persooniyk aan wezig, doch had machtiging gegeven aan het comité-Haspels en aan mr. Dönzelman uit Amsterdam. Allereerst werden uiterst nauwkeurig nagegaan de verleende volmachten, waarna door mr. De Lange namens bewindvoerders een uitvoerig rapport werd uitgebracht. Hierin kwam naar voren, dat bewindvoerders by onderzoek gebleken was, dat de boekhouding aan de bank in orde was. De oorzaak van de deb&cle werd gezocht in de gevoerde credietpolltiek. Deze was niet voor zichtig genoeg, vooral in de laatste crisisjaren. Dikwyis werden In volkomen hopelooze zaken nieuwe kapitalen gestoken, In de hoop, dat de oude credieten daardoor weer liquide zouden worden. Bewindvoerders hadden niet kunnen onderzoe ken of de schuld hiervan bij directie of com missarissen lag. Voor zoover bewindvoerders hebben kunnen nagaan, Is het eigen kapitaal der N.V geheel verloren en moet zelfs een belangryk gedeelte op de vorderingen worden afgeschreven. Voor- loopige schattingen hebben uitgewezen, dat van de rond vier millloen vorderingen op de Bank ongeveer drie millloen verloren moet worden geacht. Opgemerkt werd, dat de balansen der laatste Jaren geen juist beeld gaven. Er is nJ. op de renterekening veel rente bygeschreven op kapi taal, dat verloren moet worden geacht. Deze fictieve winst is bestemd geweest voor de reser ves; eens zelfs Is er een klein dividend uit betaald. De schattingen wezen uit, dat, ongerekend de kosten, per 31 October 47 percent voor cre diteuren beschikbaar was. Saneering zóó, dat ten volle de vorderingen betaald kunnen worden, achtten bewindvoerders uitgesloten. De beste oplossing was h. 1. liqui datie en deze geleldelyk uitgevoerd, daar fail lissement nog mindere resultaten zou opleveren. By een surséance zouden ook de debiteuren het meeste gebaat zyn. Iedere andere oplossing zou West-Friesland nog meer dupeeren. Komt In de voofgestelde periode geen accoord tot stand, dan is 'n faillissement onvermljdelyk. Niemand van de schuldeischers noch der ge machtigden verklaarde zich tegen het voorstel, al vond men den termyn wat kort. De president sprak hierna de surséance uit voor den tyd van zes maanden, aanvangende 27 Augustus In dezen tyd zal door liquidatoren een accoord worden aangeboden. 40.30 46.55 1.84% 9-75 6.55

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 2