IN EN OM ALKMAAR en Na Horthy’s bezöek aan Home den Duce REVISIE VAN TRIANON GEEN KANS Uit den Gemeenteraad rRANKENBERG Geschenken voor Heeren? ‘DINSDAG 1 DECEMBER 1936 z VRAGENBUS BURGERLIJKE STAND STOOMVAARTLIJNEN Het gezaaide zaad zal niet ontkiemen T X T eet wat lk *neb de feestdasen wilde geven aan Mien,” vroeg <*e vrouw van Jan Wat-heb-ik-er-an aan haar echtgenoot. (Mien is, moet u we ten, een ongetrouwde nicht, die bü hen in woont). „Nou?” vroeg Jan met die middel matige belangstelling, welke In dagelük- sche gesprekken schering en inslag Is. ,Jk trilde haar een boek geven,” zei mevrouw. ,JCen boek??? Maar kind,” zei Jan en s*n stem was een en al verbazing, „weet je dan niet, dat ze al een boek heeft?” »- Avlatsia (Aviation Civile). BINXEN’LANDSCHB HAVENS artikel 1 FOCUS van Hoe luidt het adres van de Aan- Haar- vnu aa 28 Nov. over- KNGUANO, De Koninklijke Huweljjkafeeaten te Alkmaar ekingen werdi in groote programma vastgesteld: er voor de kinderen een Zaterdag werd het nieuwe gebouw van de Verzekeringmaatschappij ,JSt. Petrus" aan de Maliebaan te Utrecht officieel geopend. Directie-leden en commissarissen te midden van bloemstukken bh. de Ue bij de jt an- i der SALLAND. Penang. Zeer voordeelig op den VERPLAATSING-VERKOOP bü FRANS NIJPELS Heeren modemagaadn Ridderstraat de de (Holland), rood-geel fers. die de burgemeester gaf, zeggen in dit op- - zicht wel iets. Men aoeke de verklaring van dit vergelijken derwijs hooge cijfer echter niet enkel in de kosten van Gemeentewerken. Hier moet een diepgaand onderzoek worden Ingesteld De to taalcijfers zeggen nog weinig. Men moet de samenstellende deelen kennen, om conclusies te kunnen trekken. Is hier bezuiniging bij de Openbare Scholen mogelijk, zonder het onderwijs ernstig te scha den. dan moet deze worden toegepast. Het bij zonder onderwijs is dan verplicht evenveel te bezuinigen, zoodat bet mes voor de gemeente van twee kanten snijdt. Een enkel woord nog over een minder geluk kige uitdrukking tijdens de debatten. Wethou der Bonsema vond het als een paal boven wabw staan, dat het bijzonder onderwijs jaren lang had „geprofiteerd". Wanneer hiermede bedoeld werd, dat de schoolbesturen inkomsten hebben genoten welke hun niet toekomen, dan moeten wij ernstig tegen die bewering protesteeren. Zij hebben nooit een cent meer genoten eerder minder dan waarop de wet hun rochf gaf. Over de restrerende agendapunten moeten wij kort zjjn. Te vermelden valt, dat het nieuwe oud-lid P. Dekker zonder eenlge plankenvrees het raadstooneel betrad en zich enkel maar vergiste in de plaats waar de roode fractie te genwoordig zetelt. Verder zü nog gememoreerd, dat het ventend bedelen of bedelend venten dH worden ver boden en dat de kans voor den afgekeurden gemeente-werkman, om een billijk ziektegeld uitgekeerd te krijgen, ncRr niet is verkeken. Voor het overige zulle wij onze ammunitie bewaren voor den groeten slag van 17 Decem ber. lu •nberg zelfs zóó Ingeslagen, dat vele partijen min of meer wild zjjn geworden en nieuwe grensver- beteringen ten nadeele van Hongarije verlan gen. Zoo was de stand van zaken voor Hongarije bij het bezoek aan Rome op dit tijdstip vrijwel hopeloos. Horthy brengt eenlge toezeggingen mede naar huis in verband met ruimere con- tlngenteeringen en vergemakkelijking van zijn export. Dit Is alles. Dezelfde halsstarrigheid van den Raad, wel ke het College dezen slag op de Mlent deed verliezen, dreigde een oogenblik een ander voor stel den strop om te doen. Kr was nX In het begin der besprekingen weinig enthousiasme voor de bijlage, welke den Armenraad naar het oude politiebureau wilde döëh verhuizen. De bezwaren kwamen van verschillende kanten. De een wilde liever de rechtstreeksche gemeente diensten In het stadhuis centraliseeren en den ontvanger van de Breedstraat naar de Lange- straat overpoten; de ander meende, dat het Doelenstraat-complex toch niet geschikt was te maken vo^r M. H., omdat de directeur daar In een bovenvertrek zou geïsoleerd worden, terwijl nummer drie ongelukken voorzag, wanneer de Siameesche tweelingen Armenraad en M. H. gescheiden werden. Het lid zag in zijn geest reeds een permanenten estafettedienst met ge gevens en rapporten op het traject Doelen straat, Hoogstraat, Langestraat. Wethouder Klaver, hoewel hij dezen middag verre van lijdzaam gestemd .bleek, wist nu toch met een zacht* lijntje de tegenstrevers, behalve Mr. Leesberg, op zijn hand te krijgen, daarbij tactisch geholpen door zijn koppelgenoot, wet houder v. Slingerland, die zonder veel „bult?n- landsche" woorden betoogde, dat het zóó niet langer ging. Veel bevrediging gaf ook de verklaring van den heer Klaver, dat de kosten van verbouw voor de M. H.-bureaux nog niet vaststaan, en wanneer ze eenigszlns beteekenend zijn, eerst door den Raad gevoteerd zullen moeten wor den. t j fr-Tt ooals van self spreekt, doen de Hongaar se sche staatslieden alsof zij zeer bevredigd zijn over de resultaten der besprekingen met den duce. Met allen luister, waartoe Rome In staat is, werd Horthy en zijn ministers 'uitgeleide gedaan. De Konlng, de Koningin als mede prinses Maria van Savoye vergezelden de gasten naar het station, waar Mussolini met heel zijn schitterenden en ultgebrelden staf van staatsau tori tel ten en partijgrootwaardig- heldsbekleeders hen reeds opwachtte. Op het perron had iets heel teekenends plaats. Bij het afscheid nemen keek de Hongaarsche regent naar de Ietwat sombere lucht en zelde den Konlng en den Duce: „Nu moet het gaan re genen, zoodat hetgeen wij gezaaid hebben ook ontkiemt". In deze verzuchting, doordrenkt van gelaten resignatie, ligt heel de tragedie van het ongelukkige Hongarije. Zooals de zaken nu staan, staan zij reeds van 1914 af en mensebe- üjkerwljae gesproken zal er geen malsche, vruchtbare regen nederkomen en hetgeen ge zaaid is zal niet ontkiemen voor zoover het de herziening betreft van het verwerpelijke ver drag van Trianon. Aan ondermijning van het parlementaire stel sel hebben wij ons willens en wetens nooit schuldig gemaakt, nóch hebben wij ooit getwij feld aan de groote capaciteiten van de 21 dames en heeren. die gezamenlijk ons hoogste be stuurscollege vormen Maar toch zou het teveel van ons geloof zijn gevergd, om nu maar voet stoots aan te nemen, dat deze brave ambtena ren, middenstanders, advocaten, renteniers ol wat ook. nu plotseling deskundigen op water bouwkundig gebied waren geworden. En toch wilde men zich als zoodanig voordoen, toen de voordracht werd behandeld, om de walmuren van de Mlent, mitsgaders de fundamenten van de Spekbrug te vernieuwen. Het werd een ge scherm met technische termen, als onderloops- held boezemstand, damwand en drangwater, dat het een leek tenminste een, die dit leek- zUn durft te erkennen duizelde voor de oogen. Is die vernieuwing nu noodig of niet? Men moet ons niet kwalijk nemen, dat wij bij de be antwoording van die vraag weinig waarde hech ten aan het oordeel van een winkelier, die bü het werk aan den Voordam vijf keer per dag naar de blootgelegde fundamenten stond te kij ken, of van een advocaat, die zijn jurldlschen blik nog den dag- te voren over de walmuren had laten gaan. Ae eeWge instantie, die hier behoorlijk antwoora op kan geven, Is de ver antwoordelijke dienst van Gemeentewerken. Ja, wanneer er allemaal Musserts in den raad zaten om andere redenen betreuren wij dit niet bepaald! dan ware een vruchtbare dis cussie misschien mogelijk. Maar zoolang dit ,jot” ons nog niet is beschoren, betwijfelen wij. of het juist gezien is, deze kwestie opnieuw in onderzoek te nemen. Wie moeten er eigenlijk onderzoeken? Vreem de deskundigen? Bij de herinnering alleen van wat dergelijke heeren voor hun rapport betref fende het Steynstraat-vocht-drama gedecla- «tukgoed Aurora. L, Cargadoorskantoor: Irene, goed. Levantkade. Idem. KON. HOI.I.. EEMLAND. thuisreis. 28 Montevideo. AMSTELLAND, 30 Nov. van Hambi - uitreis, 28 Nov. MU. NEDERLAND uitreis, M Nov. te Macassar. huurcontract in huur afgestaan. Het is gere gistreerd 29 September 1936. Wanneer de oude eigenaar, die meerdere schulden heeft, nu door een faillissement wordt getroffen, hoeveel da gen moet het koopcontract dan van kracht zijn! Antw.: In het algemeen is dat wat vóór het faillissement door den gefailleerde wordt ver richt voor den curator in het faillissement bin dend. Hij kan echter ten behoeve van den boe del nietigheid inroepen van voor het faillisse ment verrichte handelingen, mits hU kan be wijzen, dat bij het verrichten der handeling zoowel de failliet verklaarde als degene met wie deze handelde, wist, dat van die handeling een benadeellng der schuldeischers een gevolg zou zijn. Vraag: bestedt ngscourant Antw.: Gedempts Oude Gracht 138, lem. Vraag: Hoe luidt het adres van den Amster dammer. die in Spanje gesneuveld is? in Antw.: H. F. W. DeUemUn, Valeriusstraat 338, Vrijdagavond vergaderde ten Stadhuize het hoofdcomité voor de as. Koninklijke Huwe lijksfeesten te Alkmi Na uitvoerige bei trekken het volgend Op 5 en 6 Januari bioscoopvoorstelling. Hierbij «al aan de jongeren een herinnerlngsbeker en aan de ouderen een medaille worden ifegeven. - Voor de leerlingen van de Middelbare Scho len en Uloscholen zal getracht worden op 5 Januari te doen opvoeren het stuk: „In Hol land staat een huls” door het Amsterdamse!) Toonrel. Vastgesteld is nu, dat de feesten op den hu welijksdag zelf, 7 Januari zullen worden ge houden. Te 8 uur des morgens lulden de klokken en 11 u. van deerlijk verminkte en instemt met het woord van wijlen Briand: „Wie kan sr aan twijfelen, dat de Hongaarsche grenzen willekeurig zijn vastgesteld", maar dit is niets dan sentiment, ten gevolge der harde politieke werkelijkheid zal er nog heel wat water door den Donsu moe ten stroomen alvorens er „gerechtigheid voor Hongarije" zal komen. Zeker is, dat ook het pralende >n ruischende staatsbezoek niets aan de bepalingen van het dictaat van Trianon zal veranderen. De pracht en de warmte van de Romeinsche ontvangst is niets dan een nood druftige pleister op bloedende wonden. o -v e Reichsverweser, de regent van Hon- I 1 garije, admiraal Horthy, heeft een be- zoek aan Rome gebracht, waar hjj door het Koningshuis en het hoofd der Itallaanscbe regeering. Mussolini, met Koninklijke eerbe wijzen werd ontvangen. Het Romeinsche volk ontving den regent met meer dan gewone'har telijkheid en met grooten luister. Tijdens het verblijf in de Eeuwige Stad toog Horthy ook naar het 'Vaticaan, om den Paus te huldigen. De reis naar Rome maakten mede de Hon gaarsche minister-president Daranyi en de minister van Bultenlandsche Zaken Kanya. Met deze reis van Horthy naar Rome is het eigenaardig toegegaan. Het plan voor deze.reis werd gevormd toen Mussolini bezig was, het Romeinsche imperium in Abessinië te stichten. Mussolini ha& toen vrienden noodig in een we reld, welke hem al heel weinig vriéndelijk ge zind was. Hongarije en Italië stonden reeds lang op goeden voet met elkander. Mussolini gebruikte nu de gelegenheid, om de vriend schap met Hongarije, vooral met het oog op de gespannen verhouding tusschen Italië en Joego-Slavië, nog eens dubbel te onderstrepen en hij noodlgde ostentatief den Regent van Hongarije uit. een staatsvisite aan Rome te brengen. Inmiddels is het Abessinisch avontuur In voor Italië zoo gunstig mogelijken zin be slist en in de diplomatieke kanselarijen als „erledigt” ad acta gelegd. Tengevolge van al lerlei economische belangen werd de verhou ding tusschen Italië en Joego-Blavië steeds be ter. En men zat nu te Rome een weinig in ver legenheid met het staatsbezoek van Horthy. Afwimpelen kon men het niet, want dat sou een veel te geaccentueerd, politiek karakter aan het geval hebben gegeven. Toen hield Mussolini zijn opzienbarende rede, waarin hij opkwam voor het Hongaarsche revisionisme, maar liet er meteen geen twijfel aan bestaan, dat het voorshands bij schallende woorden zou blijven. Het Hongaarsche volk werd diep teleurgesteld. Vooral ook toen bleek, dat Duitschland niets van revisionisme wilde weten en dit standpunt in een sensationeel artikel van Alfred Rosen berg in de Völklsche Beobachter liet verdedi gen. Van de Kleine Entente heeft Hongarije niets te verwachten. Het land weet, di|. Roemenië heeft het artikel van iurg te Amst. van"~Coombo te IH1IIHIHIIIHIIHIHIIH smumimiiiiiimimiiiiiiiiiuiiiumil reerd hebben, liepen den Raad de koude rillin gen langs het lichaam. Of moet het probleem opnieuw in de commis sies behandeld worden, waar het reeds uit den treure is besproken? Meent men dan van den dienst van G. W. nu ineens lafert rapporten te krijgen? Laten wij eens heel openhartig zeggen, wat naar onze meening de oorzaak is van deze door het College geleden nederlaag. Er is in den raad o.a. een groep leden, die twijfelt aan de deskun digheid of aan de objectiviteit der leiding van den belangrijken dienst van Gemeentewerken, ’t Is een hoog woord, doch het moet maar eens publiek gesproken worden. Die twijfel uit zich in critiek op alles en nog wat, In speldeprikken, in heele of halve ver dachtmakingen. Soms ook in de eigenaardig heid om tegen uitspraken van den «recteur te debatteeren. inplaats van tegen de voorstellen van het verantwoordelijke College. Dat alles schept een ongezonden toestand, welke niet in het-belang der gemeente kan zijn Het is hoog noodig, dat de lucht eens gezuiverd wordt, zij het dan door een onweer. Dan kan daarna de raad in technische kwesties weer rustig varen op de aanwijzingen van zijn eigen dienst en dan zal het niet meer voorkomen, dat de raadsmeerderheld een werk, hetwelk de technische wethouder npodzakelijk acht, en dat de financieels bewindvoerder met zijn verant woordelijkheid dekt, wegstemt. om negen uur muziek van het bordes van het Stadhuis, waarna muzikale rondgang. De ver dere ochtenduren zijn vrijgehouden om te kun nen luisteren naar het radiovergjag der plech tigheden in Den Haag. Des middags van 2 tot 3,30 uur wordt een optocht gehouden door de stad, waarna van half vier tot 4 uur op het Waagpleln een volks- zanghulde zal plaats hebben, waarvoor mede werking der zangvereenigingen zal worden in geroepen. Des avonds te 8 uur is er dan nog een taptoe Op den avond van 6 Januari zullen in de kerken wjjdingsbljeenkomsten worden gehou den. Voor den optocht zal ook de medewerking der middelbare scholen worden Ingeroepen. Verzocht zal worden, dat iedere school' voor M.O. een viertal afgevaardigden zendt naar een bijeenkomst ten stadhuize op Woensdagavond 2 December te 8 uur. Op voorstel van een stadgenoot zal gepropa geerd worden om tijdens de bruidsdagen auto’s enz. te voorzien van vlaggetjes in kleuren: rood-wit-blauw (Llppe) en Oranje. Wat de financiën betreft, hoewel men zeer dankbaar was voor de medewerking van het gemeentebestuur, moest geconstateerd worden, dat er nog niet voldoende geld aanwezig is. Ge tracht zal nog worden de financiën te verster ken om. door den verkoop van Oranjespeldjes Deze beeldspraak uit de wiehennerswereld nog een oogenblik voortzettende, mag worden geconstateerd, dat de raadszitting van Donder dag dan een trainlngsrit geweest is vóór het groote evenement op 17 December. Onze vroed- welke nauwelijks stof bood voor twee uur dis cussie. meer dan 4 uur vol te praten, wat na tuurlijk pleit voor het geweldig uithoudingsver mogen onzer stadskampioenen. Aan de hoofdnummers gingen paar politieke sprlntwedstrijden. De eerste was een match A trots om het re gentschap van het Centraal Ziekenhuis. Deel nemers: de heeren Bakker, v. d. Vall en Alfe- rlnk Deze werd na een spannende rade gewon- nerf door den heer Bakker, die ook al eenlge jaren tevoren de kampioenstrui had gedragen. Vooral op het laatste gedeetle liep hjj geweldig in, zoodat hij de eindstreep met drie lengten voorsprong op zijn ernstigsten concurrent, den heer v. d. Vall, passeerde. Maar laten wij het niet voor ieder toeganke lijke terrein van de beeldspraak verlaten en terugkeeren. tot het vóór den raadsjournalist meer geëigende gebied van de nuchtere reali teit De stemming over het regentschap van ons Centraal Ziekenhuis had ditmaal meer dan ge wone politieke beteekenls. Het zal nog wel niet vergeten zijn, dat in de vorige zitting het oud- raadslid A. Bakker de consequentie uit zijn royement als S.D.A.P.'er had getrokken en be halve voor het raadslidmaatschap, óók had be- dzujrt als regent van het ziekenhuis, daarmede erkennende, dat hij deze functie bekleedde als vertrouwensman van de socialistisch denkende burgerij. Mr. de Groot reageerde toen op dit bedankje met de klacht, dat het toch zoo jam mer was, dat geschikte regenten, om kwesties buiten dit regentschap, voor deze functie moes ten bedanken. Aan welke klacht hij den wensch verbond, dat men toch meer zou letten op de persoonlijke hoedanigheden dan op politieke of religieuze kleur. Wij weten niet precies, of het College van Regenten in meerderheid de gevoelens van mr. de Groot deelt, dan wel of het overtuigd was van de onmisbaarheid van den heer Bakker, maar een feit is. dat op de ingediende voor dracht de vrijwillige afgetredene weer nummer een prijkte. Als tweede man een noodzakefljk kwaad! had men er aan toegevoegd den fractieleider der 8.D.A.P.. den heer v. d. Vall. Een meerder heid in het College van B. en W. vond dit nog niet voldoende, en plaatste bovendien oog op de voordracht den heer Alferink, die reeds eenlge malen als tweede candidaat voor spek en boe nen had meegeloopen. Bü de stemming overwon de heer Bakker ondanks het verzoek der S.D.A.P. om den heer v. d. Vall te verkiezen. Het kan ons op zich zelf beschouwd koud laten of de heer Bakker, dan wel de beer v. d. Vall regent is. Van den eerste hebben wij aan den lijve ervaren, hoe hü de daden van regen ten door dik en dun verdedigde, terwijl van nummer twee weinig minder strijdbaarheid voor deze dlfre 'gemeente-instelling mag verwacht worden Doch er is een meer algemeene kant aan deze zaak. Als leidraad bij de benoeming van regenten is Indertijd aangenomen, dat de diverse schakeeringen onzer burgerij in dit col lege moesten vertegenwoordigd zijn. Nu gaat het maar om de vraag: bepalen regenten zélf, wie dit zullen zijn, óf spreken andere instanties daarin een woordje mee? Wij zijn nog niet ver geten. dat onlangs bij een Katholieke vacature evenmin rekening werd gehouden met de wen- schen van onze raadsfractie. Natuurlijk schake len wij iedere persoonlijke appreciatie van de candidaten uit. maar zuiver principieel be schouwd wil het ons voorkomen, dat men het aan de daartoe bevoegde instanties moet over laten eenlge personen te noemen, die zi) voor de functie het meest geschikt achten. Dat de raad dit in meerderheid niet heeft gedaan, betreuren wij. al zouden wij ons kun nen indenk'en dat de herinnering aan wat de Katholieke vacature is geschied, op stem van enkelen invloed heeft gehad Een staatsman met voorultzlenden blik heeft eens gezegd, dat na de Onderwijspaciflcatie van .1920 de schoolstrijd uit de Staten-Generaal zou overgebracht worden naar de Gemeenteraden Inderdaad, 18 jaar praktijk van de nieuwe wet. hebben hem volkomen In het gelijk gesteld. Er zouden bibliotheken zijn te vullen met debatten uit honderden raden, waarin de „rechtschen” vochten voor hun goed recht en de Jlnkachen” trachtten de weoretiscM erkende gelükstelhng in feite te torpedeeren. Opmerkelijk is het. dat ook zonder eenig vast bondgenootschap, de oude antithese, rechtslinks bü dergelüke debatten altlld vanzelf naar voren komt. Zoo heeft ook de Alkmaarsche raad Donder dag den schoolstrijd weer eens zien opvlam men, een strijd, waarbij de beroemde gemoede lijkheid van dit college wel eens een oogenblik verloren dreigde te gaan. De kwestie, waar het over ging is nogal ta melijk technisCh. maar wü zullen trachten ze zoo simpel mogelijk voor te dragen. Voorop moge worden gesteld, dat de gemeent. vergoedingen voor het bijzonder onderwijs vol gens art. 101 van de L. O.-wet dat zijn de ge wone onderhoudskosten ten nauwste ver- -band houden met de uitgaven door de gemeente gedaan ten behoeve van soortgelüke openbare scholen. Er mag n.l. nooit meer aan de büzon- dere scholen worden gegeven, dan de openbare hebben gekast. (Dit beteekeefP"n1ëï\dat door de schoolbesturen al dit gel/! mag warden opge maakt. Slechts da werkthnj gemaakte kosten, die gedaan worden om dbn goeden gang van het onderwijs te verzekeren, worden vergoed, tot een maximum bedrag per leerling, als ook voor de openbare uitgegeven is.) Een lager be drag per leerling voor de openbare scholen heeft dus automatisch ten gevolge, dat ook de schoolbesturen over minder kunnen beschik ken. Hieruit volgt, van hoe groot belang het is. dat de uitgaven voor het openbaar onderwijs zoo juist mogeltjk worden bepaald. Over dit punt nu liep voornamelijk het debat, van Donderdag. Gemeentewerken voert het on derhoud uit van de openbare scholen. Deze diensten moeten natuurlük voor een bepaald bedrag op de rekening worden vermeld. Hoe nu de hoogte hiervan te bepalen? Tbt heden toe werd een methode gevolgd, waarbij een deel der algemeene bestuurskosten van dit bedrijf, in de totaalsom werd verwerkt. Toen kregen B en W. een tip uit den Haag, dat de onderwüskosten hier omlaag moesten. Men d.i. het niet-katholieke deel van het College meende dit het gemakkelükst te kunnen vinden door een nieuwe wijze van be rekening voor de diensten van G. W.. waarvan met reden kon vermoed worden, dat ze een be langrijk lager uitkomst zou geven. De geheele reehterzüde kon en wilde niet zon der nader onderzoek erkennen, dat de nieuwe berekening blllijker zou zün, en verzette zich daarom tegen aanneming van dit deel der bü- lage. Doch dit was nog niet het ergste. Heel mild had de meerderheid van het College bepaald, dat die nieuwe berekening de verlaging dus niet zou gelden voor het jaar 1933 Zij zou eerst Ingaan per 1 Januari 1934. Dat is toch wel het toppunt van onbillijkheid! Drie jaar lang laat men de Schoolbesturen in de ver wachting. dat de oude berekening zal gevolgd worden en aan het eind van de drie-Jarige pe riode zou nu maar ineens bepaald worden, dat veel minder wordt uitbetaald! Geen wonder, dat a'. wat voelde voor de rech ten van de bijzondere school, dit voorstel ver ontwaardigd afwees. Toen de meerderheid van het College zag. dat door toevallige omstandigheden de rechterzijde haar billijke verlangens zou kunnen bevredigd krijgen er ontbraken nJ. 2 8. D. A. P.-ers deed zü heel politiek en nam de bülage terug, die anders zeker verworpen zou zün. De kwestie zal nu te gelegener tüd. wanneer links voltallig is. wel weer opnieuw op het tapü’. komen. Het is te hopen, dat men vóór dien el kaar zal weten te vinden,. Dat ia heelemaal niet onmogelük Wü stellen ons voor, dat ook rechts er niets tegen zal hebben, om heel serieus te onderzoeken, hoe het beste de kosten van O. W voor het Openbaar Onderwijs te berekenen zün Maar als voorwaarde, waarover n|et te praten valt, zal dan moeten gelden, dat de nieuwe regeling ingaat per 1 Januari 1937. Terugwer kende kracht over de drie afgeloopen jaren is onaanvaardbaar. Heel iets anders is, of de vergoeding van ruim 18 per leerling voor dezen tüd niet wat aaa den hoogen kant is. De vergelükende cü- Geboren: Pietronella en Adriana Maria, dochters van Jan de Raat en Anna Maria Elisabeth Schipper; Hermanns Jacob, zoon van Jacob Johannes van der Heüden en Elizabeth Zuzanna Bikker. AntoniaMargaretha, dochter van Paulus Johannes Korver en Antonia Maria Ra heling. Overleden: Petronella Geertruida Hart. 12 Jaar. Arlaantje Klijn, wed. van Dirk Visser. 78 jaar. Hendrik Jan Lemmers, wedr. van -Maria Christina Baaü, 88 jaar. Jacoba Winder, 20 j. IJMUIDEN, aangekomen 28 Nov. Prowess, ms.. Londen (voor Zaandam); Waterland (Bngelsche). s.. Ooole; Beien, a., Cardiff: Venern, e., Herno- sand. 28 Nov., Tankfahrt n, nu., Vlaardlngen (voor Zaandam): Ta jandoen mjs.. Hamburg: O. A- Knudaen, tank, Curaagao; Ural Masch. s.. Le ningrad; Alkmoar, B.. Antwerpen; Royston. s„ Gdynia; Poietdon. s., Rotterdam, naar Genua, als bijlegger. wegens verlies van schroefblad; IJstroom, ma Hull; Monica, m.s., Rotterdam (voor Zaandam): Boekelo. a„ Stratonl; Kyloe, S-, Newcastle. 30 Nov., Leeuwarden, s.. Londen; Ek. s.. Oslo; Borthwick, s., Leith; Teano, a.. Fowey; Pan Go- thla. tank, Aruba (diepgang 87 d.M Schok land Newcastle (voor Velsen); Amstelland. s„ Homburg. Vertrokken 28 Nov., Joma. mj.. Morlalx; Queenworth, s., Sunderland; Anna W ms.. Bos ton L.); Oetmark. s.. Hamburg. 29 Nov Surreybrook, a-, Goole; Bloemfontein, nu, Zuid-Afrika vla Rotterdam. 30 Nov.. Boekelo. s., Sundswall. Aangekomen 30 Nov., Martha Halm. s„ Danzig (voor Westaaan). Vertrokken 30 Nov., Ransdorp, nu, Norden ham; Zeeland, a.. Newcastle. AMSTERDAM, aangekomen 38 Nov. .Waterland (Bngelsche), Goole. steenkolen. Rleltlenden, Bcheepv en Steenk. Mij.; Helen, Cardiff, steen kolen, Pransche boelen. Vlnke en Co. 39 Nov Venern, Hemosand. hout. Houthaven, J. Sydzes en Co.: Tajandoen. Hamburg. stuk goed. Sumatrskade. MÜ. Nederland; O. A Knud son, Curasao laatat Londen, stook- en diesel olie. Steiger Btaafsche Petroleum Mü„ Net! Bevr. kantoor; Ural Maasch.' Leningrad. hotft, Houthaven. Oebr. Schoner; Alkmaar. Antwerpen, stukgoed. Surlnamekadë. Vrachtmall; Royatsn. Gdynia, steenkolen. J. P. Ooenhsven. Ned. Steen kolen Handel MU: IJstroom, Huil, stukgoed. Handelskade. Holt. Stoomboot MU Poseidon Rotterdam naar Genua, als byiegger. repareeren. Ned. Dok, Verg. Cargadoorskantoor; Boekelo. Stratonl. bunkeren. J. F. Coenbaven, Ned. Steenk. Handel MU. 30 Nov., Kyloe. Newcastle, steenkolen. J. F. CoenhaPen. Ned. Steenk. Handel MU Leeuwar den. Londen, stukgoed. Handelskade. General Steam Transport Cy; Ek Oslo, stukgoed. Han delskade. Verg Cargadoorskantoor; Borthwick Leith, stukgoed. Zeeburgerkade. idem; Pan qp- thla, Aruba, benzine en gasolle. Petroleumhaven. A. F. C.; Theano. Fowey, kiel en stukgoed Riet landen. Holl Stoomboot MU: Schokland. New-„ castle. steenkolen. Rietlanden. Scheepvaart Sr Steenk. MIJ.; Portia, Hamburg. stukgoed. De Ruyterkade. Van Es Van Ommeren: Amatel- land Hamburg, stukgoed. Handelskade, Wm. H. Muller A Co. Aangekomen 30 Nov.. Amrtelkerk. Hamburg. 1. Handelskade. Holland-Afrika Lün: Hamburg, stukgoed. Sumatrakade. Verg. -- - Kopenhagen, stuk- UOYD Nov. v.m. p 17 December az wordt de politieke f 1 ronde van Alkmaar'verreden d.w.t dat V-Z blükens mededeeling van den burgemees ter op dien datum een aanvang zal worden ge maakt met de behandeling van de gemeente- begroottng 1937. Vraag: Kunt u mü de adressen opgeven van de vllegbladen „Der Deutsche Sportflteger” cn „Luften Kraftfahrt”? Ook had ik graag éenige adressen van Australische, Russische. Poolsche. Oostenrüksche en Zweedsche vllegbladen Antw.: „Der Deutsche Sportflteger Petters- stein 19, Leipzig. Luft- und Kraftfahrt is sedert October 1935 overgegaan In handen van Wlrtzchaft. Technik, Verkehr. Alte Jakobstrasse 14^'155, Vertin, S. W. 88 Aircraft, 83/74 Flinders Street. Melbourne. „Wings” for Aviation. Box 4542. G.P.O., Mel bourne. Aviapromyschlennoet d’lndustrie Aéronauti- que), Moscou. Grajdanskaya Moscou. Khronlka Voedouschnovo De la (Chronique de l’Actlvlté Aéronautlque), Krasnoarmelskaya 14. Moscou40 Tekhnlka 1 Vooroujenle (Technique et Arme- ment), Moscou. Tekhnlka Voedouschnovo Flota i Technique de la Plotte Aérienne), Moscou. Lot Polski. 9 rue Wierzbowa, Warszawa. Polska Skrzydlata. Wawelska 3, Warszawa. Przeglad Lotniczy, Warszawa Technlka Sotnochodowa. Czacklego 3/5. Wars zawa Der Pilot. Elisabethstrasse 9, Wien I. Luftschutz. Krlehubergasse 2426, Wien V. Sport tn österrelch. Prinz Eugenstrasse 12. Wien IV. Flygnlng. Kungsgatan 28. Stockholm. „Underritteleer Fran Luftfartsmyndigheten’’ (Notices to Airmen», Kungl. Kommunlkatlons- departementet, Stockholm. Vr.: Hoe krü8 is een groen fluweeten japon en een blauw fluweelen jongenspakje dat door het dragen vuil geworden is, schoon? Antw.: Fluweel kan doorgaans gewaszqhen worden, maar mag nooit gewrongen worden. Indien de japon een donkere kleur heeft is houtzeep aan te bevelen. Goed met koud water naspoeleu totdat er geen zeepsop meer in zit. Vr.: Hoe bereidt men een konijnenhuid? Antw.: Zet de huid 24 uur in koud water. Daarna op een plank uitspannen en met een bot mesje alle velletjes, vleescbdeelen eni. wegnemen. Daarna in «en oplossing van aluin en keukenzout (150 gram aluin, 200 gram keu kenzout en 1H liter later) de huid dompelen en goed kneden. Na vüf minuten de bewerking herhalen en na een dag dezelfde- bewerking herhalen. Dan de huid flink spannen en drogen in een niet verwarmde kamer, doel} zorgen dat de huid niet bevriest. Het drogen moet van 10 tot 14 dagen duren, dus niet te vlug. Dan kloppen en kneden om de huid soepel te ma ken. Vr.Hoe luidt het adres van den Conëui Florida Miami (N.-Amerika). Antw.: De Nederlandsche Consul te Tampa Florida is de heer J. R. van Julstngha BUnck. Voor zoover onze InHlhtingen gaan is er in Miami gen Nederlandslhe consul gevestigd. Vr.: Waar moet men zich vervoegen om ge monsterd te worden voor de zeevaart in Am sterdam of Rotterdam? Antw.: In Rotterdam is dat bureau gevestigd aan de Gedempte Glashaven 15a; in Amster dam aan de Nieuwe Vaart 3. Vraag: ik heb een peet oude schuld genomen van den eigenaar, zün inventaris, die in kopcontract is vastgelegd en wederom vooraf eer. X Tat de revisie van het vredesdictaat van Trianon betreft, blüft alle» bü het T oude. De Romeinsche pers kon deze revisie niet geheel doodzwügen en vond er een vage, gereserveerde formule voor uit: „Gerech tigheid voor Hongarüe dat is de wil van Mussolini en der partners van het Pact van Rome moet eenmaal komen.” En toch is voor Hongarüe de herziening van Trianon het vraagstuk, dat alle andere bükans verdringt Het gevierendeelde land is bü zün huidig be- stand niet levins vatbaar. Hongarüe heeft in 1919 gedwongen moeten afstaan aan Tsjecho- Slovaküe 82.000 K.M2 land en 745.000 Hon- garen, aan Joego-Slavië 83.000 K.M4 en 450.000 Hongaren, aan Roemenië 103.000 KM.2 en 1.750.000 Hongaren. Dit was er wat Hongarüe betreft over gebleven van het Wilsonsche vredesproject, dat beloofd had ren vrede zonder annexaties, self- bepalingsrecht voor de volken en de venrer- kehjklng van het natlonaUteitenbeglnsel. Het ongelukkige, büna lam geslagen Hongaarsche volk blüft vasthouden aan de beloften. Inder- tüd door president Wilson gedaan en eischt: ten eerste de teruggave van die gebieden in de landen der Kleine Entente, die in meerder heid door Hongaren worden bewoond, ten tweede ren plebisciet, dat volledig onpartüdlg moet worden georganiseerd, in die gebieden der Kleine Entente, waarin de Magyaren vermengd met luidere volken leven en ten derde gewaar borgde autonomie voor de Hongaren, die in compacte massa In Zevenburgen wbnen. Het valt niet te ontkennen, dat bet grootste ge deelte der wereld sympathiek staat tegenover een herziening van Trianon, dat Hongarüe zoo standsmllieu. Boeken zijn daar doorgaans taboe. Kijk maar gerust hier en daar in de binnenkamers van onze middenstandsge- zinnen, boeken, werkelijke boeken zult ge er zelden vinden, van een huisbibllotheekje is heelemaal geen sprake. Dat een boek ‘n nieuwe wereld voor den lezer kan openen, dat hij daarin het lief en leed van men- schenzielen leert verstaan, dat daar door de- vier wanden, waarbinnen de midden stander doorgaans leeft, opensprlngen en een blik doorlaten op de groote, wijde we reld daarbuiten, zie Je, dat snapt Jan Wat- heb-lk-er-an niet en dat snapt z*n heele familie niet. „Wat heb ik daar nou an," is hun lijfspreuk en een ander lid van de fa milie placht te zeggen: „Wat verdien ik daar an," en weer een ander: „Wat koop je daar voor” en zoo zou ik kunnen door gaan. Dat door deze mentaliteit het geestelijk leven van den middenstander werkelijk geschaad wordt, dat zijn horizont Inkrimpt, dat hij zelf geestelijk opgesloten zit en verarmt binnen de vier wanden van zijn „bedrijf*7 z’n woning en z’n winkel, dat dringt helaas niet tot hem door. Tenminste tot zeer velen van hen niet, {k meen julstr dat de middenstander meer dan wie ook behoefte, heeft aan verrijkende lectuur. Immers, bijna geen ménsch leeft zoozeer in een eigen, afgesloten wereldje als hl). Neem maar eens een winkelier. Zijn huis, dat doorgaans winkel en woning gelijkelijk omvat, vormt zijn dagelljksch gebied, waarbuiten h(j zelden treedt. Zijn vrienden en kennissen vindt hij vanzelfsprekend in een aan het zijne gelijk milieu. Deze geslotenheid van het midden standsmilieu vormt voor een deel onze kracht, maar tevens onze zwakheid, want een stand, die zoozeer op zichzelf aange wezen is, leeft in het voortdurend gevaar van geestelijke verschrompeling. Zooals er een lichamelijke Inteelt be staat, bestaat er ook geestelijke Inteelt. Wij hebben ons telkens weer te vernieuwen en te verrijken en kunnen dat niet, zoo wij ons niet openstellen voor het geheele leven In al zijn schakeeringen. Het boek nu Is een dier middelen, waardoor wij In con tact kunnen komen met heel die wijde en rijke wereld van den geest. En als Ik zeg „het boek” bedoel Ik èn het studieboek, dat over de een of andere be langrijke kwestie inlicht, èn den roman, den werkelijk goeden inzichtgevenden romanDat er slechte romans bestaan, weet Iedere katholiek, maar, dat er ook goede romans zijn, schijnt velen onbekend. Dat Ik zelfs een verzenbundel fou willen aanbevelen, durf ik maar zachtjes te zeggen, waat ders springt heel de uitgebreide famüie Wat-heb-ik-er-an’s me naar de keil vraagt of ik stapelgek ben. „Boeken koopen?" vroeg laatst een col lega van me, „maar man, ik stik in de boeken. Daar heb je het grootboek en bet kasboek en het crediteurenboek en weet ik veel wat voor boeken nog mey." Jawel, natuurlijk boekhouden is goed, maar van boeken houden is ook niet kwaad, en men behoeft het eene niet tegen het andere uit te spelen. Overigens heeft m*n strijd voor het boek mij al een rondje gekost. Dezer dagen toch zei iemand me: wed om een rondje, dat ik je binnen tien minuten bij een middenstander breng, die een collectie boeken bezit waar je van rilt.’ Ik nam de weddenschap aan. en verloor. De middenstander, waar men mij bracht hadeen boekenwinkel. Zoon antwoord is teekenend voor de geestelüke sfeer van het doorsnee midden- e t k J. er B» en u- o- de ur »n ur lU

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 7