DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL JCet wui den dag Berlijn-New York S s i AU F. ABONNÊ’S F 750.- F 750.- saffi&F 250.- Wie doodde j Marco Graffi? 30 i i - wwi DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 Regelmatige luchtRjn Auguste Falise Es 1st nicht wahr! Lezenswaardige brochure De Lufthansa gaat verwezenlijken, wat kort geleden nog de droom van een fantast leek Dertig seconden bQ varttea wn mb hand, •en voa* of mb eos 1o lOlk 5 (Wond# g^^ tot uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo- den: knippert dan met de koplkhten ab attentleseln! geluidssignaal VERBoTFTffify AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL 186 In B. van HOOFDSTUK VHI (Wordt vervolgd) S r 1 was dan ook geen wonder, dat 1 tweetal de eerste de beste gelegenheid te baat nam, om de beenen te nemen, ’s Mid dags deed juffrouw Rita een dutje, en nauwelijks was ze in geslapen of Piet en Drein slopen de deur uit. ynaoor aan een ouden ervaringen met den ens altijd een prima kracht geweest was en< zeker meer salaris was het geval-Graffl weer voor den geest komen. En door *n sterk voorgevoel werd hij er zich oo- mlddeliyk van bewust, dat dit bezoek met die zaak in verband moest staan en hij vroeg zich, denkend aan Oraye’s kort geleden visite, met verwondering af, of ae weer op het punt stond opgerakeld te worden. ’a^eningen Drein was er geen haar beter aan toe. Die moest den grond schrobben en juffrouw Rite stond er den heelen tijd by te ver tellen, dat *t nergens op leek. Toen hl) kwaad den boender neergooide, zei ze: Dat zou je wel willen, schrobben aal Je. i - 'i Er heeft zich een comité gevormd dat zich voorstelt'een eenvoudige grafzerk te plaatsen op het graf van den beeldhouwer Auguste Fa lise, in Januari van dit jaar te Wi overleden. Het comité heeft een circulaire verspreid waarin er op wordt gewezen, dat de overledene velen, ook den staat en de kerk aan zich heeft verplicht. Door zijn werk als scheppend kun stenaar heeft hij vele groote figuren blijvend in onze herinnering doen voortleven. Penningmeester van het comité is de heer D. Klay, leeraar te Wageningen, giro No. 73223. hij haar herkend hebben? En zou hl) hemzelf ook herkennen? Het was niet waarschijnlijk na al die jaren, en met dien baard. Maar nu een smoesje. Hij lachte een beetje schamper; hij begon werkelijk handig te wor den in de kwart van smoesjes verzinnen. O. hij zou zeggen, dat hij een flat wilde huren dan zou niemand het ongewoon vinden, als hy bij het flatgebouw aanbelde. Impulsief als altijd, wanneer hy handelde op eigen initiatief, stak Graye de straat over en liep langzaam de trappen op, die hij Lady War grave tien minuten te voren had zien beklim men. Toen hij by de trap gekomen was, keek hy naar de flat op de eerste verdieping. Daar was dat raam, dat hij zelf dien morgen na den mist had geopend, datzelfde raam. Ten tweede: Hitler, Doering en Goebbels hebben besloten, elk een praalgraf te laten bouwen. Het kost eenige moeite om tot een besluit te komen betreffende de plaats, waar die praalgraven verrijzen zullen. Ten slotte stelt men vast, dat Hitler begraven zal worden op de .Jungfernheide”, Goering in den Tlergarten. ,am grossen Stern”, en Goebbels by één van Beriyns meeat bekende fonteinen, de JOrchen- brunne”. orten tyd geleden hield Dr. J. Brouwer, die alom in den lande bekend is als een der beste kenners van het huidige Spanje, een rede voor de Vereeniging „Geloof en Wetenschap” te Amsterdam, welke redevoe ring ter vergadering en later ook in de pers verslagen groote belangstelling wekte. Dr. Brouwer wenschte en wenscht zooveel het in zyn krachten staat, objectieve voorlichtingen over het zoo ingewikkelde Spaansche probleem van heden te geven. Hy volstond niet met den huldigen burgeroor log van zyn veilige schrijftafel af te volgen, maar snelde direct na het uitbreken van den moordenden broederstryd naar zyn geliefd Ibe risch schiereiland, dat hy vroeger reeds bereis de, om persooniyk te zien en te oordeelen. zyn inzicht en oordeel legde hy niet alleen neer In couranten, tijdschriften en redevoeringen, maar ook in een gedegen, brochure van 94 bladzyden (uitgegeven door Paul Brand, Hilversum). Onlangs werd er in een blad betoogd, dat de politieke mop in het Derde Ryk een ern stige malaise doormaakt en geleldeiyk aan het verdwynen is. Elk soort van humor zou gedoemd wezen om spoorloos uit den „Führerstaat” te verdwynen. Dat is niet waart Al kan men wel van *n zekere qjalaise spreken, zooal niet in de vraag naar, dan toch in het aanbod van nieuwe politieke moppen, bet feit staat ontegenzegiyk vast, dat de naderende winter met bybehoorende lange en gezellige avonden een ware „Witae”- conjunctuur met zich heeft medegebracht. Het bewijs? Buiten wisten ze niet goed wat te beginnen. Ze begrepen, dat ze hun reddlngsezeltje wel nooit meer zouden terugzien; dat hadden ze aan dien aap te danken. Maar ze wisten niet eene meer welken kant ze uit zouden gaan. o Ten eerste: .Heeft u al gehoord, dat de Brandenburger Poort wordt dichtgemetseld?" „Tja, ze willen er een kleerenkast van maken voor Hermann.” Dr. J. Brouwer: DE SPAANSCHE BURGEROORLOG, ZIJN OOR ZAKEN EN MOGELIJKE GEVOL GEN. gecompliceerde kwestie, had geen directe aan dacht geschonken aan den gedachtengang, die door Adrian Oraye’s bezoek by hem was op gewekt Hy gaf Het bezoek en de omstandig heden waaronder het was afgelegd *n plaats in zyrj geheugenkastje. prentte daarin vast wat hy dacht, dat er van belang kon zyn en zette het dan opzy voor meer dringende gevallen. Maar reeds een paar dagen later deed *n nieuwe gebeurtenis hem niet alleen hieraan denken, maar ook aan Iets, dat nog van veel grooter belang was. Het was een bezoek van den heer Quaren- don. die op ’n morgen, zeer geheimzinnig hy- gend Wirlescombe’s kamer werd binnen gelaten. Wirlescombe had den eigenaar van het Auster litz Flatgebouw al in ‘n paar jaar niet gezien, maar hy kende hem dadeiyk terug en zyn nog zyn kort verhaal .Dertig Seconden” Hy stond, gemak er langs wandelde, het raam van waar uit hy den moord had bekend gemaakt. Er brandde licht; ook achter de andere vensters van de flat; achter de dichtgeschoven gordynen verbeeldde hy zich Gemma te zien. Graye duwde de groote tochtdeuren van de hal open en liep naar binnen, terwyi hy rond keek, en net deed alsof hy er vreemd was. In den stoel van den concierge, die gezellig by den haard was gezet, zat een geuniformd mam de kramt te lezen. By het geluld van de opengaan de deur ging de krant omlaag; de lezer keek en stond op. En Graye zag dadelyk dat het Acock niet was; die zou hy zich heel goed her innerd hebben. Dat was een vreemde. De man kwam met een vragenden blik naar hem tos en wenschte goeden avond. Het Innemen van deze positie maakt den schryver in dezen tyd van allerlei meenlngen wellicht voor velen een steen des aanstoots. Het zy zoo. Dr. Brouwer staat zyn man. Maar niemand zal kunnen ontkennen, dat hy toege rust is met een in Spaansche zaken uiterst zeldzame deskundigheid en dat zyn eeriykheld boven allen twyfel is verheven, wy bevelen dam ook zyn boek warm ter lezing, neen ter bestudeerlng aam, wamt het is een der vele ver diensten van dit werk, dat het den lezer weg- wys maakt in de ingewikkelde politieke contem poraine historie van het strijdende Spanje. weinig wilskrachtig kereltje, die heelemaal niet weet op te treden of een beslissing te nemen. Je moest my toch eens het adres van dien Po werly geven. Misschien staat hy my aan.” van een Informatiebureau, als ik zoo doorga," bromde hy. „Welk recht heb ik om op een der- geiyke marnier te loeren en te splonneeren! X Is belacheiyk.” Toch voelde hy veel lust om in de buurt van het flatgebouw te biyven wachten tot Lady Wargrave er uit zou komen. Hy overwon die bekoring, maar slechts met het gevolg, dat hy weer een andere kreeg, en wel om eens naar Park Lane te gaan en daar het tuinpoortje gade te slaan. Maar ook die neiging onderdrukte hy tenslotte. „Neen, Ik zal morgen met hamr gaan pra ten," mompelde hy. ,Dat is een juistere me thode. Ze is een vrouw, ze zal het begrypen.” Maar toen hy den volgenden dag by War grave House aanbelde, kreeg hy slechts te hoo- ren, dat Lady Wargrave niet thuis was. Het zelfde antwoord kreeg hy den volgenden dag. Hy ging verwonderd en een beetje boos weg. Ze had hem toch altyd op een vriendeiyke ma nier ontvangen, ze scheen altyd biy te zyn als ^Wy ven. Heb je al een flat gehuurd?” hy kwam er moest bepaald iets achter die conventioneele boodschap zitten. Hy wachtte een paar dagen, terwyi hy ondertusschen hier en daar in de stad rondzwierf, en liet zich toen nog eens aandienen. En weer stuurde Lady Wargrave hem weg en hy kon toch ónmo gelijk aan den knecht, die hem de boodschap bracht, vragen wat dat beteekende. Den volgenden dag ging Graye nasr Ashen- dyke, en vertelde alles aan Herbert, zonder iets weg te laten. En toen hy klaar was, was Her bert volkomen op de hoogte. ,JEn zoo staan de zaken.” besloot Graye. vullen, als 1 tegenwoordi] „Zoudt u Myn plaats, zeide Power! den scheidenden chef, een schuchter, stotterend, elgeniyk zielig mannetje. „Och neen, dank u." hakkelde deze, „eigen lijk kan het me niet zoo heel veel schelen. Vroeger was dat anders, maar ik schrijf nu nog wel eens zoo af en toe. En sinds ik, onder dek- naam Robert Selby in Bolblngs-magasln een schreef, dat enorm Insloeg, ben ik vast medewerker gewor den tegen driehonderd dollar per maand.” „O, goeden avond," antwoordde Graye. „Ik kwam in het voorbygaan eens even binnen, om tc vragen, of er soms een flat, een gemeubileer de flat te huur is in dit gebouw. Ik kwam hier nogal eens by een vriend, een paar jaar ge leden, en ik weet nog. dat ik vond, dat de flats keurig ingericht waren. Weet u misschien ook of er kans op is?” De man keek naar een deur naast hem, waar het woord kantoor geschilderd stond. Hy schud de het hoofd. „Ik geloof niet, dat er op het oogenblik iets vry Is, mynheer," antwoordde hy. .Het kan toor Is nu natuuriyk gesloten. Mynheer Quaren- don de eigenaar is meestal lederen dag hier van 911 en van 3S. Hy zal natuuriyk wel weten, of er soms een huurder Is, die gauw weg gaat. Igaar op het oogenblik zyn alle flats bezet, mynheer.” „Zoo," zei Graye. „Misschien ga ik nog wel eens naar mynheer Quarendon. Het heeft geen erge haast. Tusschen twee haakjes, toen ik hier vroeger wel eens kwam, heette de concierge Acock. Ik herinner me hem nog wel. Waar is die nu?” .Dood^ mynheer. Hy is vier jaar geleden ge- sta^Hraan een dubbele longontsteking,” ant- vlwrdde de concierge. ,Jk ben hem opgevoigd; ja mynheer, hy is er erg plotseling van door gegaan, Charlie Acock.” ,4a, ja,” zei Graye. Hy gaf den man een schilling en vertrok. En eenmaal bulten geko men, verwenschte hy harteiyk de dwaasheid van zoo maar binnen te loopen. jk zal me nog gaan aanstellen als een spion v ■■■£- 1 „Welke zaken?” vroeg Herbert. „Die, waarover ik je nu heb zitten vertellen,” zei Graye geprikkeld. „Wat zou jy doen?” „Wat ik zou doen? Niets. Schei er toch mee uit. Ga toch niet als een Don Qulchotte achter dames aanloopen, die misschien wel heelemaal geen hulp noodlg hebben. Wacht tot Lady War- erave om je hulp vraagt. Op slot van rekening moet je hieraan denken, Adrian, ze is een Itallaansche en heeft andere opvattingen dan wy. En daar is het die Dl Spada waarschyniyk veel meer mee eens, dan jy of Ik het ooit zou den kunnen zyn.” Graye beet op zyn tanden. „Maar ik houd toch van haar,” zei hy. Dat toe te geven is nog de verstandigste zet, dien Je gedaan hebt. Toe, laat den boel maar waaien. Er zal vanzelf wel Iets gebeuren en dan kun Je je er nog altyd mee gaan bemoeien, tegenwoordigheid deed hem al de feiten van Wees er zeker van. dat als Lady Wargrave in moeiiykheden komt, dit niet lang geheim ml TT—M i- al .Heen,” zei Graye. „Nu, ga dan morgen je boeltje uit dat hotel halen en kom naar hier toe. Ik heb hulp noo- dlg." Graye bleef vyf minuten zitten nadenken, en zei toen: „Goed!” Bet itandbeeld van den kranten jongen tn een ier hoojdstraken van Rto de Janeiro langzaam draalde Barrymoor zich In zyn armstoel om, zag over zijn bril Powerly aan en vroeg toen: „Wat heb jy elgeniyk gedronken?” Powerly voelde, dat hy de situatie heelemaal niet meester was, hy voelde zyn knieén knik ken, zyn vingers trillen, er stonden zweetdrup pels op zyn voorhoofd. Hy spande zyn uiter ste krachten in: ,Als u my niet dertig geeft om terstond hon derd seconden te krijgen.... ik bedoel, als u niet voor vierhonderd dollar terstond my dertig per maand geeft...." Powerly was den draad volkomen kwyt, hy voelde zich een afschuweiyk figuur slaan, hy wist niet meer wat hy elgeniyk zei: „Verstaat u! Onmlddeliyk vyfhonderd dollar, ik laat niet afdingen, ik heb er recht op en anders is het uit tusschen ons!" .Accoord,” zei Barrymoor en begon weer te werken. „Gaat u naar de kassa en laat u zich tot en met vandaag ultbeta- len. Goeden middag." Des avonds vertelde vriend en zakenman z| jongen Powerly, die ovi waard geweest, wanneer hy dat op de Juiste wyse zou verzocht hebben. „En toch geloof ik. dat Je verkeerd gehan deld hebt. Barrymoor. In onzen tyd hebben wy beslist behoefte aan betrouwbare en zelf standige krachten, jy hebt zyn vastberadenheid ontzenuwd door je verschrlkkeiyk flegmatieke gewoonten. Er zyn er meer, die tot de besten behooren en niet over dergeiyke particuliere zaken kunnen spreken. Ik heb by mjj een chef, die weinig meer uitvoert. Een gewillig, maar eerst zelfstandig party. Toen de eerste rook wolken van den strtjd optrokken, zag men twee Spanjes tegenover elkander staan." De schry ver wijst dan op het feit, dat deze twee Span jes niet passen in de simplistische denkwyze. dat de maatschappeiyke en politieke strijd in de wereld zal worden uitgevochten tusschen bet communisme en het fascisme. Volgens hem is de burgeroorlog in Spanje geen stryd tusschen communisten en fascisten, maar tusschen twee Spanjes, het Spanje dat in vrijheid en naar natuuriyke gegevens tot ontwikkeling wil ko men en het Spanje, dat zyn nationale vemieu- wing zoekt op de grondslagen der oude tradi tie. Deze tegenstelling, die door bykomstlge verschynselen aan het oog wordt onttrokken, heeft de schryver in zyn brochure toegelicht. Men zoeke in dit boekje geen sensatloneele be richten. De schryver spreekt slechts over het probleem, dat tenslotte niet louter Spaansch, maar algemeen menschelyk is. Dit probleem, deze problemen zyn niet slechts van zedelyken, verstandeiyken en religieuzen aard. Het poli tieke en maatschappeiyke leven is er mede ge moeid. Want, hoewel de burgeroorlog in Spanje in het wezen der zaak een Spaansche aange legenheid is, een botsing van twee levensbe schouwingen of levenshoudingen, is hy, zoo zegt de schryver terecht, door de nauwe be trekkingen, waarin tegenwoordig de landen staan, een verschynsel van wereldbeteekenls. De onmiddeliyke oorzaken en de onmlddeiyke gevolgen zyn met het lot van andere landen innig verbonden. Daarom doet de schryver dan ook een ernstige poging, om het vraagstuk zoo zuiver mogelyk te stellen. Er zyn machten in de wereld (naar rechts en links) die de Spaansche kwestie hebben vertroebeld en die van zins zyn en ook ten deele gereed zyn een overeenkomstigen strtjd in andere landen te doen ontbranden. De schryver waarschuwt, dat j wy daarop bedacht en voorbereid moeten zyn. .Het is onjuist te meenen,merkt hy op, „dat wy in het een of andér kamp zullen worden 1 gedrongen. Er zyn tusschenwegen. Indien men den zedelyken moed en de onafhankelykheid 1 van geest tot oordeelen en het zelfstandig be- j palen van zyn gedragsiyn behoudt.” 1 Inspecteur Wlrlescombe, die het in dien tyd erg druk had met hetHiitplulaen van *n uitent Ten derde: een ,/auler Wits”, die verteld werd door den conférencier van een groot va riété. .Drie heeren. laten we zeggen, dat ze Adolf, Hermann en Joseph heeten. staan onder een paraplule. In de parapliiie is een gat. Wie van de drie wordt er nu nat£’ Een stem uit het publiek: .Hermann”. De conférencier: „Neen, ze hebben geluk, die drie. Het regent namelyk niet.” Een maand later droeg de leider van de in- koop-afdeellng der firma Dorchester en Cy. zyn taak over in handen van den. jongen Po werly. Vastberaden en overtuigd van zyn ge schiktheid, had hy het aanbod der directie ge accepteerd om tegen driehonderd dollar per maand een geiyke zelfstandige functie te ver- >y Barrymoor, den vriend van zyn |en directeur. diet eens probeeren by Barrymoor? dezelfde als hier, is daar nog open,” met welgemeend medeiyden tegen letvrat Dr. Brouwer behandelt In zijn brochure ach tereenvolgens de richtiynen van de Spaansche republiek, de samenstelling van het Volksfront en van het rechteche front, het karakter en het verloop van den burgeroorlog en de moge- lyke gevolgen van dien stryd. De auteur gaat uit van de vaststaande these, dat de republiek het gevolg is geweest van de onhoudbaarheid der monarchie, dat zy dus een negatief pro duct was, als het ware een noodhulp. Onder de laatste jaren der monarchie en onder die der republiek is veel veranderd in Spanje. DU bleek, toen Franco zyn pronunclamiento ont ketende. Deze opstand paste geheel in het Spaansche kader. Het was een pronunclamiento, dat zich scheen aan te passen by de tallooze militaire opstanden in den loop van anderhalve eeuw. Na eenige dagen bemerkte de wereld echter, dat de gebeurtenissen niet verliepen zooals dit anders het geval was. .Het volk, dat een eeuw lang over zich had laten twisten,” al dus drukt Dr. Brouwer zich uit, „koos voor het’ motorige, geheel metalen vliegboot, die by een maxlmum-snelheid van twee-honderd-zestig ki lometer en een kruissnelheid van twee-honderd- twintig kilometer een actieradius heeft van ruim vyf-duiaend kilometer, en die by voorkomende ongevallen ook in volle zee volkomen stabiel is. Met inbegrip der vier koppen tellende beman ning kan de Do. IS een last van tien ton ver voeren. De vliegboot is door haar lange, uiterst smalle vormen direct herkenbaar als een toe stel, dat er alleen naar streeft om zeer snel te wezen en vast in de lucht te liggen. Aan com fort is geen enkel offer gebracht. Zulks was overbodig, daar de nieuwe transatlantische dienst, evenals de lyn Stuttgart—Santiago, voor- loopig geen passagiers meeneemt en alleen maar als een snelle postverbinding bedoeld is. In den zomer van dit jaar maakte de po. 13 haar eersten grooten proeftocht. Dertig uren zweefde zy boven zee en legde in dien tyd een afstand af, welke haar officieelen actieradius niet alleen beduidend te boven ging, doch welke, haar tevens deed kennen als een toestel, welks* prestatievermogen op het oogenblik door geen der bekende types in andere landen belangrtjk overtroffen wordt. In September aanvaardde men de groote reis naar Amerika. De Aeolus” en de „Zephlr” vlo gen naar Lissabon, vanwaar men in minder dan zeven uren den zeventlen-honderd kilometer langen weg naar Horta op de Azoren aflegde. De .Aeolus” klom op eigen kracht het water uit en de lucht in. De Zephlr” liet zich in de hoogte schieten door de catapult van de .jSchwa- benland”, welk schip voor deze gelegenheid was teruggeroepen uit het Zuiden van den oceaan, waar de „Ostmark" zyn taak overnam. Van Horta vloog de .Aeolus”, ondanks zeer ongunstig weer in ruim twee-en-twintig uren naar New York. De „Zephlr” maakte ook thans weer gebruik van de catapult der „Schwaben- land”, die het vliegtuig achterop was gestoomd. De „Zephlr” vloog niet direct naar New York, doch verkende eeh Zuideiyken weg, die leidde over Hamilton op de Bermuda-eilanden. Acht geslaagde oceaanvluchten maakten de .Aeoius” en de „Zephlr”, van Oost Baar West en van West naar Oost. By deze proefvluchten werd een totale afstand afgelegd, die byna ge- iyk is aan den omtrek van de aarde, nameiyk vyf-en-dertlg-dulzend kilometer. Dultschland heeft de acht pioniers, die voor het eerst de vlag van de Lufthansa deden wap peren op Amertkaahsche vliegvelden, harteiyk gehuldigd. Thans is de periode van kortston- dlgen roem voor deze mannen weer voorby en vervullen zy hun gewonen dienst. Voor eenige maanden. Want dgn wordt het ernst en zul len ze starten voor Lissabon—HortaHamilton Boston—New York, zooals ze op het oogenblik hun .kist” van den grond halen om even naar Amsterdam, Rome, Lenden of Moskou te gaan.... wee malen in de week maakt een der vo- ^1' gels «ran de KXM. den sprong van Schip- A hol naar TJUUltan. De Imperial Airways verbinden Croydon met Indié, de PhUlppynen, China en Zuld-Afrika. De Air France heeft haar Ujnen op Saigon en Zuid-Amerika. De Pan-American Airways bedienen een luchtnet, d*t den cntzagiyken driehoek tusschen de 8t. Lawrence-rivier, den staat Obregon en de Straat van Magelhaens omspant. Er is echter nog een andere luchtvaartmaat- aebappy, welke tot de grootste der wereld be hoort. soo zy niet -selts de allergrootste is. Dit feit valt te meer op. daar deze luchtvaartmaat- schappy niet is gevestigd in een land, dat een aoo kolossaal territorium heeft als de Vereenlg- de Staten, terwyi de overzeesche bezittingen, welke in Nederland, Engeland en Frankrijk den senten stoot gaven tot de intercontinentale luchtvaart geheel ontbreken. Wy spreken over de Deutsche Lufthansa. Ook al houdt men geen rekening met de lucht schepen LZ 127 „Graf Zeppelin” en LZ 129 .Ven Hindenburg”, welke Dultschland een uniek, positie verschaffen in de internationale burger lijke luchtvaart, doch die officieel niet het eigendom zyn van de Deutsche Lufthansa en toebehooren aan <fe Zeppelln-Reederel. dan nOg JÖn de groote Dultsche luchthavens. Beriyn en Stuttgart, de knooppunten van een luchtnet, sooals geen ander land bezit. De Dultsch-Russlsche Maatschappy Deruluft to ontbonden, maar dit neemt niet weg, dat de dienst onderhouden wonft en dat men nog al tyd van Tempelhof kan starten voor een reis dwars door Rusland naar Mandsjoekwo en de groote steden der Chineesche kust aan de Gele Zee. Wekeiyks vertrekt er voorts uit Stuttgart een snelle Heinkel, die de eerste étappe vliegt van den langen weg naar Santiago de Chili. Zonder onderbreking en zonder één ongeluk maakte de Deutsche Lufthansa reeds twee-hon- derd malen den sprong naar het uiterste Zui den van Amerika, waarby tusschen Dakar in Afrika en Porto Natal in Brazilië een Dornier Wal ruim drie-dulzend kilometer Atlantlschen Oceaan overvliegen moet, terwyi tusschen Bue nos Aires en Santiago de hoogste bergketen ter wereld, de Cordillera de los Andes, de Junkers 48 dwingt om tot zes-dulzend meter te klimmen. En intusschen zyn alle voorbereidingen ge troffen voor éen nieuwen intercontirjentalen dienst, welke in het voorjaar van 1937 werke- lykheld zal worden. In de lente van het ko mende jaar zal de eerste regelmatige luchtiyn tusschen Europa en Noord-Amerika geopend worden. Het is wederom de Lufthansa, die gaat verwezenlijken, wat kort geleden nog de droom van een fantast, het drieste stuk van een waag hals leek. Over enkele maanden zal de Oceaan- viucht, niet alleen van West naar Oost, maar ook van Oost naar West, iets zyn, waarover de kranten zich niet meer opwinden en dat gebeurt, niet aan de hand van met spanning tegemoet geziene weerberichten, doch volgens een onver- IMdeiyk dieMtpldn. De Lufthansa zal de zooge naamde Znideiyke route velgen. Niet omdat daar het weer gewoonlijk iets beter is dan op de beruchte Noordeiyke route, doch omdat Ierland, waar kolonel Lindbergh momenteel de mogelijkheden van een Europeesche verbinding der Pan-American Airways bestudeert, zyn sa menwerking weigerde. Het was in 1929 dat de eerste proeftochten boven het Noorden van den Atlantlschen Oceaan begonnen. Het was het kleine roode catapult- vllegtuig van het mailschip „Bremen”, waaraan deze pioniersarbeid werd toevertrouwd. Zoodra het schip de kust van Amerika of Europa na derde veerde een machtige catapult het kleine toestel in de lucht, opdat het de post aan land bracht, lang voordat de ..Bremen” New York of Hamburg bereikte. In 1930 kwam de trotsche Europa in de vaart, die Jarenlang den fel om streden Blauwen Wimpel zou voeren, en ook dit schip werd met een catapultvllegtulg uitge rust. In 1934 wydde de Lufthansa haar eersten transatlantischen dienst in. Voor de Afrikaan- sche en de Zuld-Amerikaanscbe kust werden twee catapultschepen gestationneerd, de ..West falen” en de .JBchwabenland”, die de Dornier Wal Do. 10 hielpen starten voor de reis over den oceaan van Dakar naar Porto Natal en te rug. De catapultschepen werden in dienst geno men, omdat een watervliegtuig nogal moeliyk ,Jos" komt en een catapult het draagvermogen met niet minder dan een kwart vermeerdert. De Do. 10 voldeed goed in de byna drie jaren tyds, dat zy meehielp om een reis van Dultsch land naar Brazilië slechts twee dagen te doen duren. Haar actieradius ligt echter niet ver bo ten drie-dulzend kilometer en de weg over het Noorden van den Atlantlschen Qceaan is byna dubbel zoo lang. De Do. 10 moest dus verder ontwikkeld wor den. Dit lukte vry spoedig, dank zy vooral den 4umo 205”, een zware-olle-mptor van Junkers, welke een beduidend lichteren voorraad brand stof vraagt dan de gemiddelde benzlne-motor. Zoo ontstond de Dornier Wal Do. 18, een twee- om precies te zyn, nog geen tien minuten in Austerlitz Road, maar zyn onge rustheid en het bewustzyn, dat Lady Wargrave ■oo vlak by hem was, deden hem alles vergroo- ten. En in plaats van weg te gaan, zooals een nuchter en verstandiger man gedaan zou heb ben, bleef hy daar maar treuzelen en onder de boornen op en neer loopen, alsof hy de vrijer ten de meld was en stond te wachten, tot zyn waaruit hy den agent had geroepen, die op zyn “w^e^ -"w^Tdoen - dat 1. de teaag!" gromde hy. „Als ik maar wist wat.” En Ineens bedacht hy iets. Hy herinnerde «ich den man. die by het onderzoek getuige geweest. De man. die daar op was getreden de concierge, de huisbewaarder van het Austerlitz flatgebouw. Hoe heet hy ook weer? J*. Acock! Acock zou er nog wel zyn. Men- •chen die dergeiyke baantjes hebben, houden die meestal wel. En Acock kon nog niet zoo h««l oud zyn. Hy meende zich nog te herinneren, dat *®ock by het onderzoek verklaard had, dat hy avonds dienst had van acht tot twaalf. Dan *®u hy er dus nu moeten zyn en sou hy Lady Wargrave hebben moeten zien binnenkomen. Zou prakeloos staarde directeur Dawson den jongen man aan, die volkomen rustig voor hem in een bureaustoel sat. Elndeiyk barstte hU toe „Weet u. wat u daar allemaal elgeniyk zegt? U moet totaal verbijsterd zyn! Wanneer u sten niet onmlddeliyk verontschuldigt. „Verontschuldigen?” lachte de Jonge man rustig, „dat meent u niet. Ik wil trouwen en myn vrouw een paszenti thuis aanbieden. Daar om wensch ik van nu af driehonderd dollar per maand te verdienen.” „U durft my iets voor te schryven?" schreeuw de de directeur, „driehonderd dollar.... meer dan tweemaal uw tegenwoordig salaris. U bent gek, u.,.." bent voor de firma absoluut onmisbaar," maakte de jonge man den volzin af. „Wanneer u niet binnen dertig seconden myn voorwaarden aanneemt, verlaat ik dit kantoor en daarmede tevens voor goed uw geachte firma.” De jonge man nam zyn horloge in de hand en zag onverschillig op de wy zerp laat. „De firma verlaten!” stootte Dawson er woe dend uit, en hy sloeg met de vuist op zyn bureau. .Juist, en onmlddeliyk! Daar zal ik voor zorgen. U is ontslagen, hoort u, en op staanden voet! Begrepen!” De jonge man stond glimlachend op, stak zijn horloge weg en zeide eenvoudig: .De dertig seconden zyn voorby. Ik kan u tot myn spyt niet langer tyd geven om tot betere gedachten te komen.” Daarop ging hy met vastberaden stap naar de deur van het kantoor. „Stop! Kom nog eens even hier," klonk, het achter hem. De jonge man keerde zich om, zyn vroegere chef was opgestaan en zag hem lachend aan. zyn gezicht In de vriendeiykste plooien, welke hy slechts voor zyn beste klanten reserveerde: „U heeft gewonnen! Inderdaad heeft u de laatste jaren uw afdeeling volkomen zelfstan dig geleld, maar ik dacht, dat het u op het be slissend oogenblik toch aan voldoende vastbe radenheid zou ontbreken. Ik heb my daarvan nu laten overtuigen, myn proef is uitnemend ge slaagd. Komt u dus weer zitten en laat ons de zaak nader regelen. Uw gestelde verhooging van salaris wordt u natuuriyk toegekend...." Aldus eindigde het Interessante korte verhaal in het Bolblngs-magasln. Bob Powerly sloeg het tydschrift dicht en be gon over het gelezene na te denken. Hy begon zelfs heel ernstig na te denken. Elgeniyk stond hy in een volmaakt gelyke positie. Sedert drie jaar leidde hy volkomen zelfstandig zynafdeeling, hy wilde trouwen, maar zyn salaris was niet voldoende om daar toe te kunnen overgaan. En daar las hy nu toevallig dit korte verhaaltje, dat de schryver Robert Selby .Dertig Seconden” had genoemd. Waarom zou hy ook zyn chef niet overbluf fen, hy zou niets onredeiyks vragen. Powerly kwam tot een resoluut besluit; deze methode moest ook hem een oplossing brengen. Den volgenden dag las hy het verhaal eens zorgvuldig door en meldde zich by directeur. De heer Barrymoor zat over zyn schryfbureau gebogen. Mynheer Barrymoor, ik wensch een salaris- verhooglng," begon Powerly. „Uitgesloten,” antwoordde Barrymoor, Bonder zelfs op te zien van zyn werk. .Dan zal ik de firma verlaten,” ging Powerly even beslist verder. „Geen bezwaar," zei Barrymoor en schreef. Er viel even een pyniyke stilte, Powerly for ceerde zyn beslistheid: .Hoor eens. er wordt hier niet gespot. Ik vertrek onmlddeliyk. Ik wil trouwen en kan dat niet op myn salaris. Wan neer u my niet drie, drie.... twee honderd dollar per maand geeft en dat binnen dertig seconden, knapt u uw zaakjes maar alleen op. Dat is, wat ik te zeggen had.” Er kwam geen antwoord. Powerly nam zyn horloge in de hand; hy schrok toen hy zag dat zyn hand beefde: ,Jk geef dertig, dertig, ik bedoel honderd seconden en dan moet myn sa laris tot.... tot honderdvyftig dollar verhoogd zyn! Hebt u dat begrepen?” 165 184

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9