ONS BLAD De moeilijkheden in Engeland o DE TRAGEDIE EENS KONINGS L Het nieuws I van heden I De Times over den aard van het verzet SPORTVLIEGER VAN DER LEEUW OMGEKOMEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEYERANCIU WW VRIJ I AG 4 DEC t en N Mevrouw Simpson Finland verdedigt zich Hitler wil tijd winnen Een vliegveld bij Berchtesgaden 'f De Pan-Amerikaansche conferentie Saavedra Lama» tot voorzitter gekozen J apansch-Chineesche onderhandelingen Mevrouw Simpson heeft Londen verlaten De koning naar Londen teruggekeerd Ten behoeve van de vorming van meer reterve-officieren Hevige sneeuwval in de Fransche Alpen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De ingewikkelde formaliteiten, by een afstand doen van den troon Vroeger eindexamen op Duitsche scholen Oorlogstoestand in Sandschak Geen aanleiding voor de aanvallen van de Sovjet-per» Chineesch protest bi’ Japan Tegen dan Japanachen inval in de bureaux van de Kwo Min Tang n 1934 - MOIBHM Da publieke opinie I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS - DERTIGSTE /AAN GANG No. 56 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Het W eer iihiiiiiiiihhiiiiiiiiiuiiiiiihuihmiiiiiii t'&j Xms Edward VHZ als „Prince charming" elt «e r- Het Hoogerhuis byeen (er iel Dat de mogelijkheid van abdicatie echter niet is uitgesloten, blijkt uit een hoofdarti kel van de „Daily Telegraph", welk blad op den achtergrond der gebeurtenissen het aftreden des konlngs ziet opdoemen. Een troonsafstand van den Koning zou Intusschen geen eenvoudige zaak zijn. Met vreugde voeren de bewoners voor de anarchisten en roode militie De particuliere secretaris van den hertog van York, sir Eric Miëville, is hedenochtend 10 uur In Downingstreet ontvangen. Tot mijn spijt moet Ik zeggen, dat Ik op het oogenbllk niets heb toe te voegen aan hetgeen Ik gisteren zeide." BUENOS AIRES. 3 Dec. (Havas). De Initia tief-commissie heeft met algemeens stemmen Saavedra Lamas tot voorzitter der. Pan-Ame- nkaansche conferentie gekoeen. BERLIJN. 3 Dec. (Havas De Duitsche mid delbare scholen zullen In het vervolg het eind examen afnemen aan het einde van de ..Eer ste Klas”. In nlaats van aan het eind van de ..Oberprima". welke klas wordt afgeschaft. De leerlingen, die door het eindexamen zullen zijn gekomen. zullen bij den arbeidsdienst worden ingelijfd. VERWACHTING: later Deze laatste formaliteit is het groote vraag- teeken, want als Groot-Brittannië's Instanties met de abdicatie accoord gaan, en er is één domlnion-parlement, dat weigert kan het af treden niet geldig worden. Dit !s in het statuut van Westminster vastgelegd. Wat mevrouw Wally Simpson betreft, deelde Havas mede, dat zij tengevolge van de opwin ding door de gebeurtenissen niet wel zou zijn. Men kan aannemen, dat de grootste druk op den koning zal worden uitgeoefend om zijn verzet te laten varen en een zuivere si tuatie te herstellen. De Daily Telegraph to van oordeel, dat de hoogste belangen, welke bij deze crisis betrokken zijn, grootet* zijn dan die van de kroon zelf of van haar huldigen drager. De toejuichingen, waarmede Baldwin gisteren werd ontvangen, toonden, dat de houding van het kabinet den steun heeft van alle politieke partijen. Ook het Lagerhuis byeen Hedenochtend elf uur is het Lagerhuis bijeen gekomen. StormwaarachuwingsdienatGeseind 4 De cember te 11.35 aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen". ren rflf het so len ae- In andere landen is beweerd en dat is hier herhaald, dat de oorzaak ligt in een ouderwet- schen, conventioneelen afkeer van een huwe lijk van den koning met een nlet-aoellijke of Amerikaansche. Niets is verder van de waar heid. Indien Zijne Majesteit zoo gelukkig sou zjjn de genegenheid van een van zijn onder danen voor zich te winnen, zou het geheele volk in zijn geluk deelen. 't De nationalisten hebben een dorp bezet. Madonnabeeld door de straten, dat zij hadden verborgen roepen. Men vermoedt, dat in deze zitting een verklaring zal worden af gelegd om-, trent het besluit van den Koning. len, on- 'Pel op. on- os net het '01- oot het ler- sr- Dit schijnt echter niet juist te zijn, In leder geval is haar ongesteldheid niet ernstig. Ver volgens berichtte Havas, dat het niet mogelijk was vast te stellen, of mevrouw Simpson zich in haar woning te Londen bevond. Het stond wel vast, dat haar bagage weggehaald was en 'n cordon politie den ingang bewaakte van haar woning. Elke oplossing, waarbij de positie van mrs. Simpson als rchtgenoote van den koning op de een of andere wflae wordt gelegali seerd, zal op groot verzet stuiten van de geestelijkheid en andere invloedrijke krin gen. nog geen beslissing ge- vprriipnpn in rif*-st Simpson volkomen had geïgnoreerd, thans een korte officieele mededeeling door het Propa- ganda-mlnisterle is uitgegeven. Het communiqué luidt als volgt: Naar ver luidt bestaan er tusschen den koning van En geland en de Britsche regeerlng geschilpunten Daar de oorzaak hiervan van persoonlijken aard blijkt te zijn, zal de Duitsche pers in eigen berichtgeving of commentaar geen stelling kie zen in deze aangelegenheid. New York Times schrijft, dat nog vele andere wegen open staan dan troonsafstand. De Brit sche gave om een compromis te vinden schijnt dikwijls onultputtelljk en kan misschien ook In de huidige crisis een oplossing vinden. Later werd echter medegedeeld, dat mevr. Simpson Londen heeft verlaten en thans waarschijnlijk bij vrienden In Surrey ver blijft. „Thans wordt voorgesteld,” gaat het blad voort, „dat de koning met mevrouw Simpson in zijn kwaliteit van hertog van Cornwall zou kunnen huwen en dat het parlement een akte van uitsluiting zou kunnen aannemen, waarbij alle nakomelinge^ uit dik huwelijk van den troon zouden worden geweerd. Dit zou niet in het minst de positie van de kerk veranderen. Indien de koning met mevrouw Simpson In het huwelijk treedt, zullen de betrekkingen tusschen de kerk en den staat tot in den grond worden aangetast.” Welke meening In kerkelijke kringen heerscht, blijkt duidelijk uit het commentaar van de „Church Times'’, die zegt, dat het voorgestelde huwelijk des konlngs een fatale slag zou be- teekenen voor het prestige der Britsche monar chie. Deze maatregel wordt gemotiveerd met te verwijzen naar de .jecruten-arme jaren" en de noodzakelijkheid, snel officieren voor de reser ve op te lelden onder de jeugdige Intellectueelen. In Duitsche schoolkrlngen wordt het thans ingestelde eindexamen .JCriegsabitur", oor- logs-eindexamen genoemd. De Anglikaansche bisschap van Bradford, dr. Blunt, die in een toespraak tot zijn diocesanen de opvatting van de Engelse tie Kerk over de kerkelijke plechtigheden in verband met de kroning van koning Edward VIII uiteenzette en daardoor de Engelsche regeering bewoog stappen bij den koning te doen. Op de foto ziet men den bisschop in gezelschap van zijn schoonzoon en dochter GRENOBLE. 4 Dec. (Havas). De hevige sneeuwval in de Fransche alpen van gisteren en vandaag heeft aanzienlijke schade aangericht, vooral in Savoie. Het geheele gebied is verstoken van electrlsch licht en telefoon. De schade be draagt enkele millioenen francs. Hedenochtend tien uur is sir John Simon op Downingstreet gekomen en 25 minuten later is hij met Baldwin naar het Lagerhuis gegaan, waar te half elf een kabinetszittlng werd ge houden. Samuel Hoare en Neville Chamberlain ver lieten Downingstreet te 10.20 uur. De hertog van York verliet zijn paleis even voor tien uur cm naar Buckingham Palace te gaan. Te 10.25 keerde hij in zijn paleis terug. HEU3INSKI. 3 Dec. (D.N.B.). De minister van Bultenlandsche Zaken heeft In den Rijks dag ojn. gezegd, dat Finland geen aanleiding heeft gegeven voor de aanvallen, die den laat» sten tijd in de Sovjetpers op het land zijn ge daan. Overigens zal Finland zich verre houden van alle machtsgroepeertngen, die niet veree- nigbaar rijn met zijn plichten tegenover den Volkenbond. Minister-president Kallio heeft zich, op wensch van de Flnsche boerenpartij, bereid verklaard, zich voor die party candidaat te stellen by de presidentsverkiezingen In Januari 1937. Er moeten vele formaliteiten vervuld worden, schrytt de Telegraaf over deze moge ykheld. Ten eerste moet de koning, Indian hy tot zulk een stap besluit, den premier daarvan ver wittigen. Dan moet de privy council worden bijeengeroepen om de abdicatie goed te keuren. In de derde plaats moeten de oelde Huizen van het parlement byeen worden geroepen en het besluit aanvaarden en ten vierde moeten alle parlementen der dominions er hun goedkeuring aan hechten. Het to moeilijk vast te stellen, hoe het volk In al zijn geledingen reageert op de publicaties over den popufalren* vorst en hoe het denkt over de situatie, schrijft de Telegraaf. Er to slechte één tegenwerping en deze to overweldigend, deze to, dat de dame in kwestie nog twee gescheiden echtgenooten In leven heeft. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Hedenochtend zag men den auto van den Koning fort Belvedère verlaten en in de rich ting van Londen vertrekken. Men vermoedt, dat de Koning in den auto was. LONDEN, 4 Dec. (DNB-ANP) Het Hoogerhuis is hedenochtend voor een buitengewone zitting byeenge- Het to verder geen geheim, dat de minister president en de dominions deze kwestie be schouwen als één, welke het geheele imperium betreft en niet alleen Engeland zelf. Ongeregeldheden in de Fransche Kamer by bet debat over de perswetten. De snceeasen der nationalisten rendom Madrid worden ontkend. Briteche wet op wapenembargo naar Spanje door Hoogerbais aangenomen en door den Ko- ning onderteekend. Tegen verdachte van den moord op een arbei der, te Heese gepleegd, te tien tear gevange nisstraf geëlschl. De bekende sportvlieger Van der Leeuw to Don derdag met >Un vliegtuig in de Waalhaven ge vallen en om het leven gekomen. Drie-verdachten staan In Groningen terecht In verband met den roofmoord te Opende. De Tweede Kamer heeft Donderdag de behan deling der Onderwas-begroeting voortgezet. Indie's bndgitsiri positie nog zeer zwak; uiterste soberheid geboden MJ het samenstelten der begroeting voor 1938. De moeiiykheden in Engeland nog onopgelost: mevr. Simpson sou Londen verlaten hebben. Primes Juliana en Prins Bernhard begeven zich Zaterdag naar Berlijn voor een bezoek aan de Moeder van den Prins, die ongesteld il voornaamste nieuws Hoogste barometerstand: 787.4 te Toulouse Laagste barometerstand: 727.5 te Kinn. De Telegraaf wist tenslotte te berichten, dat het orgaan der Deensche socialisten „Social- demokraten” een bericht uit Londen zou bren gen, dat mevr. Simpson zich waarschynljjk nog heden per particulier vliegtuig, via Amsterdam, naar Scandinavië zou begeven. Dit in verbana met de doórtjit blad gedane publicaties van ge ruchten, dat mevrouw Simpson vrywlllig zou afzien van een huwelijk met den koning en En geland zou verlaten; een ander gerucht voegt daaraan toe, dat de koning haar naar het bui tenland zou willen volgen, nadat hy afstand van den troon zou hebben gedaan en dat zy, zich, na een verbiyf op het vasteland, in Argen tinië zouden vestigen. Vannacht to half twee to de Koning van Buckingham-Palace naar fort Belvedère terug gekeerd, waar hy omstreeks twee uur aankwam. De hertog en de hertogin van York hebben vannacht kwart over twaalf Marlborough Hous- verlaten. United Press meldt uit Beriyn, dat, nadat de Duitsche pers een week lang de affaire- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: p«r kwartaal voor Alkmaar De leider van de Labour-party vroeg den minister-president of het hem mogeiyk was een verklaring af te leggen omtrent den constitu- tioneelen toestand. Baldwin antwordde: „Attlee is zoo goed ge weest my tydens de zitting van het kabinet een mededeeling te zenden, dat hij dit zou vragen. I t ,Z- Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zon op vjn. 7.53 onder n.m. 3.47 uur. Licht op n.m. 4.17. Maan op n.m. 15.52, onder v.m 11.39. Laatste kwartier 5 Deo. ^tllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHUUUllllllil Leidt een abdicatie van koning Edward der halve tot een gecompliceerde situatie, dit is niet minder het geval, als de regeerlng-Baldwin zich door het gebeurde tot aftreden genoopt ziet. Baldwin en zyn collega’s zouden na hun aftreden weigeren een nieuw kabinet te vor men; majoor Attlee, de leider der oppositie, zou dit desgevraagd eveneens weigeren, evenals sir Archibald Sinclair, de leider der oppositle- liberalen. De koning kan dan een vooraanstaand oud-minlster met de kablnetsvorming belasten, b.v. Lloyd George of Winston Chur.'.hlU, dosh het to niet waarschjjniyk, dat zy die opdracht zouden aanvaarden. De koning zou dan ge noopt zyn zich opnieuw tot Baldwin te wen den, die dan zyn voorwaarden zou kunnen «tel len. De Morning Post schryft In een noofdartl- kel, dat er op het oogenbllk geen •vnstitutlo- neele moeilykheid is. Er iq eenige ontspanning Ingetreden, hoewel de toestand nog angstwek kend is en zonder eenlg modern precedent of parallel. Men kan moeiiyk gnooven, dat een monarch, die zulk een plaats In de harten van zyn volk wist te veroveren, gcmakxejyk een dergelyk bezit zou prijsgeven en niet ten koste van groote persoonlijke offers trouw zou blijven aan dat, wat beschouwd kan worden als zijn hoogste en heiligste plicht. MUENCHEN, 4 Dec. (Havas) Hitler laat op het oogenbllk een vliegveld by Berchtesgaden aanleggen, teneinde zich het tijdverlies van het autotraject Muenchen-Berchtesgaden. 120 K.M. lang, te besparen. SJANGHAI, 4 Dec. (Havas). Japansche krin gen te Nanking zyn van meening, dat het gebaar van den Chlneerschen minister van bultenland sche zaken, Tsjang Tsjoen, die ’t alde-mémoire, dat de Japansche ambassadeur Kawagoe hem gisteren overhandigde, teruggaf, 'n beleediglng to. öe Japansche. ambassade besloot het alde- mémoire naar het Chineesche ministerie van bultenlandsche zaken terug te zenden In Japansche kringen verklaart men, dat de Verbreking van de Chineesch-Japansche betrek kingen een voldongen feit Is en men verwacht, dat Kawagoe heden naar Sjanghai vertrekt. Donderdagmiddag vgf minuten over half vijf ia een sportvliegtuig, dat op het vliegveld Waalhaven wil de landen, bjj het dalen afgegleden en in de Waalhaven terecht geko men, waar het onmiddellyk zonk. Uit een boordtaach; welke men het eerste vond, maakte men op. dat het hier ging om het Nederlandsche sportvliegtuig P. H. V. D. L'., dat Donderdagmiddag om kwart voor vier, komende uit Londen, van Oostende naar Ypenburg startte met den directeur van de N.V. de Erven de wed. J. van Neilen, den heer M. A. G. van der Leeuw als bestuurder. De heer Van der Leeuw is om het leven gekomen. (Vervolg elders in dit blad)' Stormachtige tot krachtigen. later afnemende Neord- WestelUke tot Westelijken wind. zwaar bewolkt met tüde!(jke opklaring, regen- of hagelbuien; aanvankelijk kouder. De besprekingen der ontstane moeiiykheden duren onverminderd voort, zoowel van de zyde des Konlngs als van die van liet kaolnet. Een oplossing moet Immers zoo spoedig mogelijk worden gevonden. Rustig staan de menschen voor de gebouwen kalm doet ieder zijn dagelljkschen arbeid, maar het is wel zeker, dat het gebeurde een omwen teling beteekent In de tradities, welke men In Engeland heeft gehuldigd. De krantenhebben geschreven over personen en dingen, die anders onbesproken biyven en de menschen spreken over qnderwerpen, die men anders angstvallig bulten het domein der discussies houdt. ANKARA. 4 Dec. (D. N. B.) volgens mededee- lingen van de Turksche bladen to in Sandgchak en Alexandrette de oorlopéoestand afgekon- dlgd. Tijdens een demonstratie opende de politie het vuur, waarby drie personen werden gedood on 50 gewond. NANKING. 3 Dec. (Havas.) De minister van Bultenlandsche Zaken heeft by den Japanschen ambassadeur een protest doen hoeren tegen de recente gebeurtenissen te Tkingtao. waar Ja- pansche zeelieden een huiszoeking hebben ge houden In de plaatselyke bureaux van de Kwo Mln Tang China eischt vergoeding van de aan gerichte schade en teruggave van de wegge nomen documenten. De Japansche ambassadeur verklaarde, dat hy de hem overhandigde nota zou doorgeven, en vroeg voorts hervatting van de Japansch-Chineesche onderhandelingen over een wederaanpassing der betrekkingen. De mi nister antwoordde, dat de toestand in Boel Yoean en de incidenten van Tslngtao een voor de hervatting der onderhandelingen op dit oogenbllk ongunstige sfeer scheppen. Sir William Davison vroeg vervolgens den minister-president, of hy In staat zou zijn later op den dag Iets mede te deelen aan het Huis, daar het zeer wenschelyk Is, dat zoo spoedig mogelljk een verklaring wordt afgelegd. Baldwin antwoordde: „Ik vrees niets te kun nen toevoegen aan mUn verklaring" f y et mag tragisch heeten, dat Enge- 1-4 land zich thans voor een pijnlijke crisis gesteld ziet, waarvan de po pulaire figuur van King Edward VUT het middelpunt en de oorzaak vormt. Als „prince charming” heeft de Britsche publieke opinie den troonopvolger meer vergeven dan wel met de algemeene op vattingen van het Engelsche maatschap lijke leven viel te rijmen, maar nu de ge liefde Prince of Wales de rechten'en plichten van het Koningschap met al de daaraan verbonden consequenties een maal heeft aanvaard, moet het wen- schen, dat hij zich ook overeenkomstig dat eenmaal genomen besluit gedraagt. Wij willen ons op dit oogenbllk en in dit stadium, nu er vallen is, niet verdiepen in de^staats- rechteiljke en constltutioneele mogelijk heden en onmogelijkheden, welke met deze kwestie in verband kunnen worden gebracht, doch slechts de aandacht ves tigen op het zeer menschelljke conflict, dat zich hier openbaart, een conflict, hetwelk zich zóó vaak, zij het ook op minder opvallende wijze en bij min der belangrijke personen voordoet, dat- tnen geneigd zou zijn het als een typisch verschijnsel van onzen tijd te beschou wen. Dit conflict Is er een tusschen leer en leven, tusschen plicht en verlangen, tus schen wil en wensch, tusschen functie en persoonlijkheid. Dit conflict komt veelvuldiger voor, naarmate de kracht van de beginselen in den mensch ver zwakt. Het is een conflict, dat vele men schen heden ten dage met zichzelf heb ben uit te vechten, een tragisch conflict, dat echter beëindigd kan worden met een schoone en verdienstelijke overwin ning. De gelukshonger, die het mensch- dom kwelt, heeft de moderne menschheid op paden gedreven, die het een doolhof binnenleiden, waaruit alleen maar een uitweg te vinden is door een volstrekte aanvaarding en vervulling van de plich ten tegenover God, zichzelf, den *ven- mensch en den staat, waarin rrffcnileeft. Dit kan moeilijk en zwaar schijnen, het gevoel kan daartegen zelfs In opstand ko men als tegen een onmenscheljjke wreedheid en hardheid, en toch is er uiteindelijk geen duurzaam geluk noch in den tijd noch In de eeuwigheid te bereiken zonder onderwerping aan de algemeene plichten, die ieder mensch zijn opgelegd, en aan de bijzondere plich ten van zijn staat. De plichten van staat van een Koning zijn zwaarder dan die van een onderdaan. King Edward moet dat weten. Het koningschap en zijn waardigheid vraagt offers van den per soon des Konlngs, bijzonder zware of fers, rndar ook het brengen van offers beteekent geluk. Nelson heeft vóór den slag bij Trafalgar tot zijn mannen ge zegd: „Engeland verwacht, dat iedereen zijn plicht zal doen.” Moge King Edward In deze menschelijk voor hem zoo moei lijke uren zich dit woord van den ver maarden vlootvoogd herinneren en moge hij met Gods hulp de kracht vinden om een besluit te nemen, dat zoowel voor hem als voor zijn volk een in den diep- sten zin des woord gelukkig besluit mag heeten. LONDEN, 4 Dec. (Reuter) In mb hoofdartikel schrijft de Tune», dat er een misverstand moet h—tean inzake den aard van het verzet tegen een huwelijk, zooals de Koning zou over wegen. Churchill vroeg, of hy zyn vraag van gisteren mocht herhalen of de minister-president kon verzekeren, dat geen onherstelbare stappen ge daan zouden worden voor een verklaring was afgelegd in het Lagerhuis. Ook hierop ant woordde Baldwin, dat hij niets had toe te voe gen aan hetgeen hy gisteren zeide.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11