Sportvlieger vond den dood A 4 BESCHAMEND Brutale overval 5 rj DE MOORD TE HEEZE ROOFMOORD TE OPENDE VAN HONDERD METER OMLAAG GESTORT 1 to I 1 1 - VRUDAG 4 DECEMBER 1936 I i Jongeman verdronken Toestel opgehaald Het lyk gevonden Hoe het ongeluk gebeurde Zware straffen geëischt IN LIFTKOKER GEVALLEN HEVIGE AARDSCHOKKEN Bekend vlieger Een goede buit De derde verdachte Enorme echode werd aangericht ZDH BCTV^APJ) rjêT W ll De overval den geldauto Schipper zag ongeluk gebeuren DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ WILTON J apanschChineesche bespreking afgebroken? De derde verdachte blijft hard nekkig ontkennen én ver klaart de getuigenver klaringen gelogen DOOR ZIJN HUISHOUDSTER VERGEVEN Coen-herdenking te Hoorn -- z Consumptiemelk Tegen tweeden verdachte 2l/2 jaar geëischt l A BH ziin pogingon om boven Wtial. haven te komen, gleed de heer Van der Leeuw af Gemaskerd man dringt te Gra venland e een woning binnen Een onderhoud van den ambas sadeur met Chineeschen minister Na het drama aan den Langendijk Tegen verdachte, die beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld, tien jaar geëischt Een typhoon over de Philippijnen Ryksveldwachter-brigadier buiten vervolging gesteld Slachtoffer aan de gevolgen overleden 1 - tl •h Ja* Het lijk van den werkman Wessels gevonden te In plaats van hem direct te helpen, gingen zyn kameraden hulp halen Inbrekers te Rotterdam halen byna duizend gulden uit een brandkast Dr. Colijn zal een rede uitspreken, die per radio wordt uitgezonden t I dood I UN 1 val wi 'f D^AUONDll» t^AA/VEUiHit^ï» A On r;uH wi^ö z>t MAA.H ii> t 8 l 5 tttH i#6v .8.6 Ja nina A It n k il uit an- H H I> i, rt l «ik I N Omtrent de behandeling voor de Oronlngsche rechtbank van de roofmoordzaak te Opende, kunnen we nog het volgende melden: klaart eveneens, dat het M. was, die hun de gegevens verstrekte. De volgende getuigen, Inwoners van Opende, hebben Rinse W. en M. een paar dagen voor den moord samen gezien by het paadje tegen over het huls van Zetsma. Regiment Huzaren, waartoe (Atelier v. d. Pol, Amersfoort) Dr. Janssens, geneesheer-directeur van Voor-, burg, die een psychiatrisch onderzoek op ver dachte had Ingesteld, verklaarde, dat deze nau welijks toerekenbaar is. NEW-YORK, 3 Dec. (A.N.P.) Uit Manilla wordt gemeld, dat verscheidene provinciën der Phillppjjnen door een hevlgen typhoon zijn ge teisterd. Door overstroomlngen Is groote schade aangericht; een groot deel van den oogst is vernield. Waalhaven begeven. De heer Va$> van 42 jaar. geleden zijn zijn echtgenc, maakte hij tal van tochten door Buropa. Hij was gedelegeerd lid van den raad van beheer der N. V. De Erven Weduwe Van NeUen. SF De Officier van Justitie meende, dat alt het getuigenverhoor wel te komen vast te staan, dat M. een en ander heeft uitgelokt. De verklaringen van get. Rinse, die uiter aard met eenige reserve moeten worden aan genomen, kloppen geheel met de inlichtin gen, die spr. van andere zijde heeft--gekre gen. De Officier meende, dat M. schuldig kan worden verklaard aan uitlokking van diefstal en uitlokking van geweld. Spreker vroeg daarvoor acht Jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. een uit- af- QWU.fRiC.HT In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot Net pand, waar de Bouwvereeniglng Patrimo nium haar kantoor heeft en dat gelegen is aan den Ooet-Zeedyk. De ongenoode gasten zijn via het souterrain binnengekomen en hebben zich daarop naar da bel-étage begeven, waar de kantoorlokalen lig gen. Hier hebben zij de brandkast k la sardine opengescheurd. Den inhoud, een bedrag van 994 In bankbiljetten en klein geld hebben zij zich toegeëigend. Daarop hebben zij het gebouw langs denzeUden weg. als zy gekomen waren, verlaten. /ptn den rijkweldwachter-brigadier te Broek op^Lanyendljk, den heer R. C. van den B., is vanwege den o’ficier van Justitie te Alkmaar een kennisgeving beteekend, waarin wordt mede gedeeld, dat hy buiten vervolging wordt gesteld. Zooals Indertijd gemeld, was tegen den bri gadier een onderzoek Ingesteld In verband met het gebeurde te Broek op Langendijk, in den nacht van 31 op 22 September. De drie veroordeelden hebben In hun vonnis berust. Op zeer brutale wijze heeft te ’s Gravenzande een overval plaats gehad In de woning van den tuinder C. van Geest aan de Lange Stukken. Toen de huishoudster van den tuinder zich des avonds omstreeks half zeven In de keuken bevond, trad plotseling een man binnen, die een rooden doek voor een deel van zijn gelaat had gebonden en een groot breekijzer In zijn han den had. Op het zien van den Indringer riep de vrouw om hulp, waarna de 66-Jarige van Geest kwam toegesneld. De indringer had zich tntusschen naar de huiskamer begeven, waar van Geest hem vast greep. Met het breekijzer sloeg de onverlaat den man echter zoodanig op zijn handen, dat hij moest loslaten, van welke gelegenheid de indringer gebruik maakte om te ontvluchten. De huishoudster had Intusschen iemand, die aan de andere zijde van den weg woont, ge waarschuwd, die de politie van een en ander in kennis stelde. Hoewel dadelijk een uitgebreid onderzoek plaats had, kon men den indringer niet aanhouden. De tuinder van Geest werd niet ernstig ver wond. Waar In den laatsten tijd meer pogingen tot Inbraak zyn gedaan in ’s Gwvenzandc, wordt met dezen overval verband gezocht. MALANG. 3 Dec. (Aneta) De gepension- neerde Europeesche brigadier Hermeling Is door zyn inlandsche huishoudster vergiftigd door middel van arsenicum dat zij hem in koekjes toediende. De huishoudster is gearresteerd sd legde een volledige bekentenis af. na door den mist gevlogen te zijn, plotselirg het vliegveld achter zich zag liggen en toen heeft willen omkeeren. Bij het draaien van de bocht verloor het toe stel echter zooveel snelheid, dat het 1» afge gleden. In den loop van den avond heeft de echt- ?.e.nO?te van den omgekomen vlieger zich naar P der Leeuw bereikte den leeftyo Bij behaalde ongeveer acht jaar llegbrevet. In 1933 vloog hij met >te naar Oost-Afrika en voorts ïl De officier van justitie, mr. Dubois, stelde, ondanks deze verklaring, den verdachte aan sprakelijk voor de gruwelijke daad. De ten lastelegging van moord wilde hy laten vallen, maar die van doodslag achtte hij wettig en overtuigend bewezen. Hij eischte een gevangenisstraf van tien jaar met ter beschikking-stelllng van de regeering. De Verdedigster, mr. M. A. Lion, drong er op aan den verdachte ter beschikking te stellen van de regeering en hem een kleine straf op te leggen, door te brengen In een bijzondere strafgevangenis. Uitspraak over veertien dagen. Montagefoto over de geschiedenis van het le Z. D. H. Prins Bernhard binnenkort zal behooren Omtrent het vliegongeluk van den héér Van der Leeuw wordt nader gemeld, dat de vlieger, Na verscheidbne mislukte pogingen om het wrak van het verongelukte snortvliegtuig te lichten, is men er eindelijk om kwart voor twaalf 'a avonds In geslaagd bet toestel op te halen. Het stoffelijk overschot van den -heer Van der Leeuw bevond zich echter blijkens het eerste onderzoek niet in de cabine. In verband met de vondst van het deurtje vermoedt men, dat de vlieger In de modder te recht is gekomen. De 53-jarige J. G. Meyer, chef van de druk kerij der firma M Wijt Zonen, te Rotterdam, Is Donderdag van de eerste verdieping in een liftkoker gevallen. De man is met ernstige ver wondingen en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hy in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. TASIKMALAJA, 4 Dec. (Aneta) Heden te elf uur in den morgen zijn te Taslkmalaja twee vrl) hevige aardschokken, kort achter elkander, waargenomen. schuwelijke handelingen, overmand door zenuwen. Dirk is een zwijgzame figuur. Op de vragen van den president antwoordde hy met een ja en neen en gaf toe geschoten te hebben, maar niet met de bedoeling om te doodên. Voor den verdachte R., die volledig ver antwoordelijk gesteld moet worden voor zjjn daden, vroeg de Officier, op grond van art. 218 Wetboek van Strafrecht twin tig jaar gevangenisstraf, en voor D., die verminderd toerekeningsvatbaar is, twaalf Jaar gevangenisstraf, met ter beschikkingstelling van de regeering. Nog altyd werd het lyk vermist van den werkman Wessels, die by de ontploffingsramp °P de Petralis Nomlkoa op de werf van Wilton °m het leven kwam. Donderdag heeft de terreinpolltie van Wilton “ogmaals een ernstig onderzoek ingesteld met bot resultaat, dat zy het geheel verkoolde Hik van den vermiste heeft gevonden. Het was totaal onherkenbaar, doch aan de voorwerpen. *eUte °P het lyk zyn aangetroffen heeft men de identiteit kunnen vaststellen. Het slachtoffer was 22 jaar en ongehuwd. Het Wk L naar het lykenhulsje te Schiedam over gebracht. Met den heer Van der Leeuw is een onzer meest bekende sportvliegers heengegaan, die ook internationaal een groote reputatie ge noot. Hy was gedelegeerde voor Nederland in het Internationaal scheidsgerecht van de Fede ration Aeronautique Internationale (F. A. I.) te Parjjs en van de commissie voor luchttoerisme van deze organisatie. Voorts bekleedde hy de functie van vlce-voorzitter van den Raad van Beheer der Nationale Luchtvaartschool. De heer M. A. G. van der Leeuw was een broeder van dr. J. J. van der Leeuw, die, naar men zich herinneren zal, 28 Augustus 1934 op zyn retourvlucht naar Afrika in de nabyheld van Mpika in Noord-Rhodesia) met zyn toe stel De Goede Hoop is neergestort en daarby eveneens om het leven is gekomen. Nederlandsche Zuivelcentrale, 6 December t/m. 13 December 1936 consumptiemelk regeerlngscon- tact, taxegedeelte 6.26 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeerlngsmlnimum- prys 5,10 cent. Afdracht by levering in consumptie van an- Verdachte ontkende de bedoeling te hebben gehad, D. te dooden. Hy beweerde uit zelfver dediging te hebben gehandeld. Een aantal getuigen verklaarde echter gezien te hebben, dat Van M. met een geopend dolk mes Dobelmann opwachtte, hem tal van malen stak en daarna het lichaam in een sloot heeft geworpen. Dr. Mettrop te ’s Hertogenbosch, die de sectie op het Ujk had verricht, had elf messteken ge constateerd. haalt berustend zyn schouders op en gaat zit ten. Nadat de kantoorbedienae Brouwer en de chauffeur van den auto der Scheepsbouw My. als getuigen zyn gehoord, is het woord aan het O. M„ waargenofnep door mr. Bosch. De officier merkt op, dat deze verdachte reeds twee maal wegens inbraak is veroordeeld. Wegens diefstal met geweldpleging in vereenl- gmg elscht spr. twee en een half jaar gevan genisstraf. De rechtbank zal 17 De<^mber vonnte wy- Te dien einde maakte hij een bocht naar links, om daarna steil naar boven te klimmen. Hierbjj gleed het toestel af en stortte van een hoogte van ongeveer honderd meter, terwijl de motoren nog draaiden, met groot geraas in het water. De machine verdween ónmiddel- lijk in de diepte, ■’♦o De Inlanders, die hun bijdragen aan het Weermacht-Comité sturen, leveren een treffend bewijs van offervaardige trouw en aanhankelijkheid aan het moederland, maar zij geven evenzeer een striemend lesje aan de Nederland sche regeering, die belangrijke beslis singen Inzake de verdediging van alle deelen van het Rijk, ondanks de groote risico’s van het oogenbllk meent te mo gen verschuiven tot na de verkiezingen in 1937. Na de pauze werd behandeld de zaak tegen P. M., die het hem ten laste gelegde hardnekkig bleef ontkennen. Nadat de getuigen m de zaak tegen de twee W.’s hun vendaringen hadden herhaald, verscheen Rinse W. voor het getuigen hekje. President (nadpt R. den eed heeft afgelegd): Alle wraakgevoelens, zoo die bij je mochten op komen, moet je nu opzy zetten en mets anders dan de waarheid zeggen. Heb je dat oegrepen? Getuige: Ja meneer. Rinse vertelt dan, hoe hy met M. in het Huls van Bewaring kennis maakte en hoe M. hem toen had uitgenoodigd eens in Opende te ko men, want daar was geld te halen. Eenlgen tyd later is getuige naar Opende gerMen. M. heeft hem toen gegevens en inlichtingen verstrekt omtrent het huis en de woning van Zetsma. Verdachte M.: Alles wat W. zegt, is gelogen: Hy doet dat alles uit wraak, omdat hy mét myn dochter verkeerlng wilde hebben, maar ik wou dat niet hebben. Getuige: Het is wel waar, meneer. Ik durf et wel tien eeden op te doen. In Opende was ik heelemaal onbekend. Had ik van M. geen in lichtingen gekregen, dan waren wy er nooit geweest. ninracnt ou levering in t Dirk W, die vervolgens wordt geboord, ver- dere dan taxemelk 2,50 cent. Donderdagmiddag omstreeks half een is aan het strand by het radiostation Noordwyk een droevig ongeval geschied De 25-jarige N. v. d. V., eenige zoon van zyn ouders, bevond zich met zyn kameraden aan net strand, toen ztf een mast in see zagen dry- ven. Aanstonds rees het plan om dit voorwerp op het droge te brengen. Na zich van overtolli ge kleeren te hebben ontdaan, begaven de Jon gelieden zich te water. Weldra hadden zy den mast te pakken, doch op den terugweg kantelde de mast, waardoor v. d. V. struikelde en viel, in plaats van hun vriend terstond uit het water te halen zyn de kameraden verschrikt naar het radiostation gesneld om hulp te halen. Eeni ge personen van het station gingen onmiddeliyk mee en spoedig had men den drenkeling, die bewusteloos was, aan het strand gebracht. Een tweetal geneesheeren van het Mariagestlcht, dat gewaarschuwd was. paste kunstmatige ademhaling en Injecties toe. Later werden zy by hun pogingen om de levensgeesten óp te wekken geassisteerd door leden van de red dingsbrigade uit Noordwyk. Na twee en een half uur waren de levensgeesten nog niet terugge keerd. De geneesheeren moesten den dood con- stateeren. Per ziekenauto van de reddingsbri gade is het stoffeiyk overschot van het slacht offer naar Noordwyk overgebracht. 1’ BATAVIA, 4 Dec. (Aneta) Het observatorium te Batavia registreerde, te 11.96 uur een matig sterke beving uit het Zuid-Oosten op korten af- A -j-«w at men dit In Indtë diep beseft, 1 blijkt uit de oprichting van het Weermacht-comité. dat gelden bijeenzamelt voor de bekostiging van de dringend noodzakelljke maatregelen ter verdediging van ons koloniaal bezit. Men moge het verheugend vinden, dat de burgerij een Initiatief neemt ter be hartiging van een zoo vitaal landsbelang, maar eigenlijk is het eenvoudig bescha mend, dat de burgerij uit eigen beweging een taak op zich heeft geno men, welke door de regeering te lang en te zeer is verwaarloosd, ofschoon zij toch een staatsbelang van de allereerste grootte betreft. Het „Bat. N. B.” vertelt ter illustratie van het succes van de actie van het Weermacht-Comité bij alle groepen der bevolking het volgende geval: „Dezer dagen ontving de penning meester van het Algemeen Comité uit een heel klein plaatsje in West-Java, waar zelfs geen locaal comité is geves tigd, een postwissel, vergezeld van een aantal inteekenstrooken, alle van In landers. De een had een gulden gegeven, een ander vijftig cents, weer een ander een kwartje, sommigen slechts vijf cen ten, doch allen wilden door hun hand- teekening en bijdrage adhaesie betuigen aan het streven van het comité: ver sterking van de Nederlandsch-Indische weermacht. Niet minder sympathie voor de actie spreekt uit een brief van een detache- ments-commandant der veldpolitie op een kleinen post, welke de handteeke- ningen en bijdragen vergezelde van de geheele bezetting, van den commandant tot den jongsten agent. Ook daar is geen plaatselijk comité gevestigd en werd geheel uit eigen initiatief gehandeld.” Met een sleepdreg gelukte het omstreeks kwart over vyf het toestel vast tp maken, doch spoedig geraakte het weer los. Een uur daarna slaagde men er opnieuw in een verbinding met het wrak tot stand te brengen, doch de poging om het toestel te Mehten, faalde. Daarop heeft men een bok van het bergings- en transportbe drijf der firma Graaf en Koelman gecharterd, teneinde te trachten de machine op te halen. ns volk is over het algemeen zeer (I pacifistisch en weinig militarls- tisch van aanleg, ofschoon onze vaderlandsche geschiedenis in heldhaf tigheid voor die van geen andere natie onderdoet. Wij hebben den vrede lief en soldaatje spelen achten wij een aardig tijdverdrijf voor.... kinderen. De tijden zijn echter zorgwekkend ge worden. Van alle kanten dreigen er gevaren. De volkeren schijnen zich te verdeden in twee elkander op leven en dood bestrijdende kampen, dictators prediken koloniale expansie-politiek; overal wordt met koortsachtlgen Ijver bewapend zoowel te land als ter zee als in de lucht, politieke hoogspanningen tusschen verschillende staten kunnen onverwacht tot kortsluitingen, explosies en brand leiden en in dezen toestand is het meer dan ooit noodzakelijk, dat Nederland op „sljn saeck” let. Wij kun nen den vrede helaas niet beter dienen dan door onze defensie zoo snel en zoo drastisch mogelijk op een dusdanig peil te brengen, dat anderen, zelfs zij, die begeerlge blikken werpen op het koloni ale bezit, waardoor ons land een wereld- mogendheid van beteekenls is, zich wel tweemaal zullen bedenken, alvorens ons aan te vallen. De goede rustige tijd van soldaatje-spelen is voorlooplg voorbij, thans is soldaat-ztfn de onaangename maar niet af te wijzen boodschap. Ge lukkig heeft dit inzicht, zij het ook wat laat en wat aarzelend, veld gewonnen bij ons volk en bij de regeering, maar toch is het teekenend, dat de Defensie-begrooting de grootste teleur stelling heeft opgeleverd. Al zijn de geruchten over een geheim Duitsch x Japansch accoord, waarbij Nederlandse!) Oost-Indië in Duitsche en Japansche invloedssferen zoude zijn verdeeld, ook categorisch van vrijwel alle betrokken zijden tegengesproken en noemde de regeering deze berichten pure verzin sels, de verhoudingen vooral in het Verre Oosten zijn ook zonder zulk een accoord van dien aard, dat de weer baarheid van onze koloniën krachtig dient verzorgd te worden. SJANGHAI, 3 Dec. (Havas) Het Japan sche agentschap Domei meldt, dat de Japan sche ambassade, nadat de ambassadeur, Kawagoe, heden een onderhoud had gehad met den Chineeschen minister van Bultenlandsche Zaken, Tsjang Tsjoen, een lang document heeft gepubliceerd, hetwelk doet verwachten, dat de onderhandelingen tusschen Japan en China zullen worden afgebroken. f Een schipper van de Zoutmyn, een lichter, die in de haven gemeerd lag, N. van Schellln- gerhout, stond aan dek en zag uit westeiyke richting een klein vliegtuig naderen. Op dat oogenbllk hing er boven het vliegveld een dikke mistbank, terwyi het boven het water goed helder was. Het vliegtuig geraakte in den mist. De heer Van der Leeuw bemerkte blijk baar, dat hy niet zou kunnen landen en hy heeft getracht het vliegtuig boven Waalhaven te brengen. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch is behandeld de strafzaak tegen den 41-jarigen arbeider J. E. van M. te Leende, die zich te verantwoorden had wegens moord op J. Dobel mann te Heeze gepleegd. Met ’n groot dolkmes had hy Dobelmann ste ken in borst en rug toegebracht, tengevolge waarvan deze, kort daarop, is overleden. Sub sidiair was Van M. doodslag en meer subs, mishandeling den dood tengevolge hebbend, ten laste gelegd. IN XL De schipper, die dit alles in een korte spanne tyds had zien gebeuren, voer onmiddeliyk met een roeiboot met eenige menschen, die van den kant af van het ongeluk getuige waren geweest, naar de plek, waar het toestel was gezonken. Het water borrelde en kookte nog van de ontstane beroering. De schipper zag hier een donkere overjas en een kijker in foudraal drijven. Hy dacht aanvankeiyk, dat ’t de bestuurder van het vliegtuig was en ging er op af, doch zyn vermoeden bleek niet juist te zyn en de schipper keerde naar den wal te rug. Inmiddels waren de politieboot nr. 3 en een sleepboot van de Volharding uitgevaren naar de plaats van het ongeluk. Men beRn te dreggen en haalde spoedig een benzinetank en een deurtje van het toestel op, waaraan later een monteur van Waalhaven een Waco- vllegtuig herkende. Nu was de heer Van der Leeuw de eenige Nederlandsche sportvlieger, die Waco-toestel- len bezat, zoodat het vinden vau de deur er terstond op wees, dat men met zyn toestel te doen had. Alvorens met de behandeling van de zaak, waarvoor uiteraard een zeer groote belangstel ling bestaat, werd begonnen, bracht de pre sident, mr. B. P. Enklaar, hulde aan het prach tige opsporingswerk, dat»de politie in deze zaak verrichtte, en waardoor net mogeiyk was, dat de daders, eenige dagen na den moord, konden worden gepakt. In de zaak tegen de W.’s zyn 17 getuigen gedagvaard. In die tegen Pieter M. niet minder dan 28. Het eerst staan de twee broers W. terecht, twee pootige kerels, die tusschen twee veld wachters plaats nemen op de verdachtenbank. Ondanks het groote aantal getuigen neemt het verhoor van de broers niet langer dan een uur in beslag. De getuigen zyn vrywel allen po- litie-ambtenaren, die het onderzoek leidden, of de daders arresteerden. Dr. c. Mieremet, die de sectie op het Wk verrichtte, verklaart vier schotwonden gevon den te hebben. Tengevolge van deze wonden verloor het slachtoffer twee liter bloed. De dl- rendige ver- recte doodsoorzaak is dan ook lnW< bloeding. Dr. 8. v. Mesdag had den jongster Het is by nauwkeurig onderzoek gebleken, dat het lyk van den vlieger zich in de verwoeste cabine bevond^ Het zal moeten worden ultge- zaegd, waarna het stoffeiyk overschot door den geneeskundigen dienst naar hét ziekenhuis aan den Coolsingel zal worden ov^rgebracht. ■n verdachte Dirk onderzocht. Hy is tot de conclusie geko men, dat deze jongeman een zwakzinnig indi vidu is, de hem ten laste gelegde feiten kunnen hem niet worden toegerekend. De oudste verdachte, Rinze. vertelde, dat hy in het Huis van ..Bewaring te Groningen een tip kreeg van Pieter M., dat er by Zetsma in Opende veel geld was te stelen. Rinze, die op de vragen van den president aanvankeiyk kalm antwoordde, en voerig en nauwgezet relaas gaf van zyn werd op het laatst s Ten stadhuize te Hoorn is Woensdagavond door den burgemeester geïnstalleerd een comité voor een eenvoudige, doch waardige nationale herdenking te Hoorn van Jan Pieterszoon Coen, naar aanreiding van diens 350-sten geboorte dag. J- De burgemeester heeft ter vergadering mede gedeeld, dat dr. H. coiyn zich op het daartoe tot den minister gerichte verzoek bereid heeft verklaard het voorzitterschap van het dezer da gen te vormen nationale eere-comité op zich te nemen en voorts zelf op een nader te bepalen dag in Januari 8 Januari, de geboortedag zelf, komt daarvoor, in verband met de voltrek king van het huweiyk van H. K. H. Prinses Ju liana op 7 Januari, begrypeiykerwyze niet in aanmerking in de Groote kerk te Hoorn, Coen’s geboorteplaats, een herdenkingen te spreken, die per radio zal worden uil den. Het kem-comité zal bestaan uit de heeren: mr. H. O. Leemhorst, burgemeester van Hoorn, algemeen voorzitter; 8. J. J. Luyckx, onder voorzitter; H. J. Room, secretaris van Hoorn, secretaris; P. Steenblok, penningmeester; G. Schollen en C. C. L. Dokter, leden. L Omtrent het tragische vllegtuig-ongeluk, aan den heer Van der Leeuw overkomen, verne men wy de volgende by zonderheden: De heer Van der Leeuw was Donderdagmid dag te Hastings gestart en maakte, zooals ge meld. "n tusschenlandlng te Oostende, waar hy ach telefonisch in verbinding stelde met het vliegveld Ypenburg, om naar de weerberichten te informeeren. Hier deelde men hen mede, dat te Vlisdin- geb vier tot tien K.M zicht was en een twee tc,t driehonderd meter hooge bewolking. Be treffende Waalhaven luidde het bericht, dat het vliegveld dicht zat en het weer slecht was. Op Ypenburg zelf was het op dat oogenbllk goed weer en er werd zelfs les gegeven. Het zicht was hier vier tot tien K.M., de bewolking honderd tot tweehonderd meter. Men adviseer de den vlieger binnen te komen langs de kust, omdat het daar, hoewel de wolken laag hin gen, zeer helder was. Het duurde niet lang of de vlieger werd dan ook boven Vllssingen gesig naleerd. Op Ypenburg zou men de natrium-obstakel- Hchten ontsteken. Men vermoedt nu, dat de heer Van der Leeuw van zyn voornemen is af geweken, daar het te donker werd en omdat hy wist, dat er op Waalhaven landingslichten waren. Op 17 Januari pleegden drie zwaar gewa pende mannen een overval op een auto, waar mee een bedrag van niet mtnder dan f 32000 in specie en bankpapier werd vervoerd naar de Ned. Scheepsbouw My. te Amsterdam. De overvallers reden op hun vlucht tegen een hek op, moesten den auto in den steek laten en vluchten. Het geld poogden zy nog te verber gen in een tuintje doch het werd weldra te ruggevonden. Er mankeerde geen cent aan het geroofde. Dank zy het speurderswerk van de recher cheurs Bakker en Uitzinger konden de daders spoedig worden Ingerekend. Eenige weken geleden veroordeelde de Am- sterdamsche Rechtbank een van de daders tot een gevangenisstraf van twee jaar. Donderdag stond de tweede, de 24-jarige fabrieksarbeider P. J. N. terecht. Verdachte die volledig bekent, geeft een kleu rig relaas van het gebeurde. Met drie kamera den had hy het plan in elkaar gezet. Van een arbeider der Scheepsbouw Maatsdhappy had den ze gehoord, dat er op bepaalde dagen groote geldsommen per auto van de bank naar de Maatschappy werden vervoerd. Den vorigen dag, dus den 16en Januari had den ze gevieren een auto jtekocht. De motor was beproefd en alles was rot in de puntjes verzorgd. Verd. had een revolver gekregen van een van £yn mededaders. De roovers posteerden hun Muto op den Cora, Douwesweg. Een van de sa menzweerders bedacht zich tydig, de drie an deren vonden dit echter geen beletsel den over- x>ch te doen doorgaan. De revolvers waren itklaa?, toen In de verte de kleine gryze :n van de Scheepsbouw Maatschappy ver en. De weg was versperd door den auto van de roovers en zonder kwade vermoedens stopte de chauffeur van den wagen, waarin het geld werd vervoerd. Verd. en zyn vriend spron gen uit hun auto en rukten zonder veel praatjes bet portier van den „geldauto” open. De chauf feur werd in bedwang gehouden met een re volver, de andere roover - hi^ld zich met den kantoorbediende bezig, die achterin den auto by het geld zat. Een worsteling ontstond en de verdachte, die thans terecht staat wist enkele zakken met geld te grypen. Snel retireerden de roovprs, sprongen in hun auto en.... voort ging het. De chauffeerkunst van deifc man achter het stuur liet echter te wenschen over, hetgeen het drietal noodlottig zou worden. By den Kometensingel reed de vra gen tegen een hek. „Toen moesten we er vandoor, t geld pro beerden we nog te verstoppen, maar....” hy

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15