Sportvlieger vond den dood r rève dor n- L. T. PI VER I I ^1 BESCHAMEND Brutale overval DE MOORD TE HEEZE 2 ROOFMOORD TE OPENDE I VAN HONDERD METER OMLAAG GESTORT I 1 VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 Toestel opgehaald .1 1 Jongeman verdronken Zware straffen geëischt Nog een lijk gevonden s Een goede buit Aaien De derde verdachte Vier huizen af gebrand Conaumptiemelk PHI* 5 ■itT ZDn 7\tG.IMtNT v k - I Onder trein geraakt De overval op den geldauto Schipper zag ongeluk gebeuren By *Vn pogingen om boven Waal haven te komen, gleed de heer Van der Leeuw af Onderzoek in het wrak van de Van der Wyck Tegen tweeden verdachte 2l/t iaar geëiacht Het lijk van den werkman We«»el» gevonden I i DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ WILTON DOOR ZIJN HUISHOUDSTER VERGEVEN - Tegen verdachte, die beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld, tien jaar geëiacht De derde verdachte blyft hard nekkig ontkennen en ver klaart de getuigenver klaringen gelogen Na het drama aan den Langendijk In plaata van hem direct te helpen, gingen zyn kameraden hulp helen Het lyk gevonden 11 Rykaveldwachter-brigadier buiten vervolging geateld Gemaskerd man dringt te Gra venzande een woning binnen Bekend vlieger - verongelukt Inbreiterf te Rotterdam byna duizend gulden uit een brandkaet XT’ t. CM.r^n .Hoe het ongeluk gebeurde Eenig vee in de vlammen omgekomen ,’g - de den vlieger binnen te komen langs de kust, o 4 Uitspraak over veertien dagen de zaak. te doen had. een uit- HU1AA\ tv DAACvOK&'t \-”i I r De Officier van Jasti tic meende, dat lil het getuigenverhoor wel to komen vast te staan, dat M. een en •xquil* ,n edels genietingen, zooals alléén ’n PIVEk-parfum bieden kan! Omtrent de behandeling voor de Oroningsche rechtbank van de roofmoordzaak te Opende, kunnen we nog het volgende melden: I 1 1 voor op te heer ;ns het geweest. Dirk W, die vervolgens wordt gehoord, ver klaart eveneens, dat het M. was, die hun de gegevens verstrekte. De volgende getuigen, Inwoners van Opende, hebben Rinse W. en M. een paar dagen voor den moord samen gezien bü het paadje tegen over het huls van Zetsma. Na wrak onmiddel- tngevolge laden. 8ub- meer subs. heeft uitgelokt. De verklaringen van get.1 Rinse, die uiter aard met eenige reserve moeten worden* aan genomen, kloppen geheel met de inlichtin gen, die spr. van andere zijde heeft gekre- - gen. De Officier meende, dat M. schuldig kan worden verklaard aan nitlol^ta^van diefstal en uitlokking van gewel^^fl^kr vroeg daarvoor acht jaar gevangentsstNm In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben onbekenden zichtoegang verschaft tot het pand, waar de Bouwvereeniging Patrimo- nlum haar kantoor heeft en dat gelegen ia aan den Ooat-ZeedUk. De ongenoode gasten zijn via het souterrain binnengekomen en hebben zich daarop naar de bel-étage begeven, waar de kantoorlokalen lig gen. Hier hebben zij de brandkast k ia sardine opengescheurd. Den inhoud, een bedrag van 904 in bankbiljetten en klein geld hebben zü zich toegeëigend. Daarop hebben zij het gebouw langs denzelfden weg. als zij gekomen waren, verlaten. Het is bjj nauwkeurig onderzoek gebleken, dat het lijk van den vlieger zich in de verwoeste cabine bevond. Het zal moeten worden uitge raagd, waarna het stoffelijk overschot door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel zal worden overgebracht. BATAVIA, 3 Dec. (Aneta) Het duik-on- derzoek door het gouvemementsvaartuig Castor naar het wrak van de Van der Wijck, hetwelk op 26 November j.I. is aangevangen, heeft ge regeld voortgang, voorzoover dit onderzoek niet bemoeilijkt wordt door windbuien. Opnieuw heeft men een lijk aangetroffen, dat beklemd zat tusschen de langs boord vastgebonden sta tietrap en de verschansing, en naar Soerabaja zal worden vervoerd. Donderdagmiddag omstreeks half een is aan het strand bij het radiostation Noordwijk een droevig ongeval geschied. PARIS De 25-jarlge N. v. d. V., eenige zoon van zijn ouders, bevond zich met zijn kameraden aan het strand, toen zij een mast in zee zagen drij ven. Aanstonds rees het plan om dit voorwerp op het droge te brengen. Na zich van overtolli ge kleeren te hebben ontdaan, begaven de jon gelieden slch te water. Weldra hadden zij den mast te pakken, doch op den terugweg kantelde de mast, waardoor v. d. V. struikelde en viel. In plaats van hun vriend terstond 'uit het water te halen zijn de kameraden verschrikt naar het radiostation gesneld om hulp te halen. Eeni ge personen van het station gingen onmiddellijk mee en spoedig had men den drenkeling, die bewusteloos was, aan het strand gebracht. Een tweetal geneesheeren van het Marlagestlcht. dat gewaarschuwd was, paste kunstmatige ademhaling en injecties toe. Later werden zU bij hun pogingen om de levensgeesten op te wekken geassisteerd door leden van de red dingsbrigade uit Noordwijk. Na twee en een half uur waren de levensgeesten nog niet terugge keerd. De geneesheeren moesten den dood con- stateeren. Per ziekenauto van de reddingsbri gade is het stoffelijk overschot van het slacht offer naar Noordwijk overgebracht. Op zeer brutale wijze heeft te 's Gravenzande een overval plaats gehad in de woning van den tuinder C. van Geest aan de Lange Stukken. Toen de huishoudster van den tuinder zich des avonds, omstreeks half zeven in de keuken bevond, trad plotseling een man binnen, die een rooden doek voor een deel van zijn gelaat had gebonden en een groot breekijzer in zijn han den had. Op het zien van den Indringer riep de vrouw om hulp, waarna de 66-jarlge van Oeest kwam toegesneld. De indringer had zich intusechen naar de huiskamer begeven, waar van Oeest hem vast greep. Met het breekijzer sloeg de onverlaat den man echter zoodanig op zjjn handen, dat hü moest loslaten, van welke gelegenheid de indringer gebruik maakte om te ontvluchten. De huishoudster had intusschen iemand, die aan de andere zijde van den weg woont, ge waarschuwd. die de politie van een en ander in kennis stelde. Hoewel dadelijk een uitgebreid onderzoek plaata had, kon men den indringer niet aanhouden. De tuinder van Geest werd niet ernstig ver wond. Waar in den laatsten jijd meer pogingen tot Inbraak zijn gedaan in 's Oravenzande, wordt met dezen overval verband gezocht. Aan den rijksveldwachter-brigadier te Broek op Langendük, den heer R. C. van den B„ is vanwege den o’ficier van Justitie te Alkmaar een kennisgeving beteekend. waarin wordt mede gedeeld. dat hij buiten vervolging wordt gesteld. Zooals indertijd gemeld, was tegen den bri gadier een onderzoek Ingesteld in verband niet het gebeurde te Broek op Langendijk, in den nacht van 21 op 22 September. De drie veroordeelden hebben in hun vonnis berust. Verdachte ontkende de bedoeling—te hebben gehad, D. te dooden. HIJ beweerde uit zelfver dediging te hebben gehandeld. Een aantal getuigen verklaarde echter gezien te hebben, dat Van M. met een geopend dolk mes Dobelmann opwachtte, hem tal van malen stak en daarna het lichaam in een sloot heeft geworpen. Dr. Mettrop te 's Hertogenbosch, die de sectie op het lijk had verricht, had elf messteken ge constateerd. Voor den verdachte K.. die volledig ver antwoordelijk gesteld moet worden voor zjjn daden, vroeg de Officier, op grond van art. 218 Wetboek van Strafrecht twin tig jaar gevangenisstraf, en voor D., die verminderd toerekeningsvatbaar is, twaalf jaar gevangenisstraf, met ter beschikkingstelling van de regeering. schuwelijke handelingen, overmand door zenuwen. Dirk is een zwijgzame figuur. Op de vragen van den president antwoordde hij met een ja en neen en gaf toe geschoten te hebben, maar niet met de bedoeling om te dooden. verscheidene mislukte pogingen om het van het verongelukte snortvliegtulg te lichten, is «men er eindelijk om i kwart twaalf *s avonds ifi geslaagd het Matei halen. Het stoffelijk ovétschot JjQyvfen Van der Leeuw bevond zich echtaCWken eerste onderzoek niet in de cabine. In verband met de vondst van het deurtje vermoedt men, dat de vlieger in de modder te recht is gekomen. Te dien einde maakte hy een bocht naar links, om daarna steil naar boven te klimmen. Hierbij gleed het toestel af en stortte Van een hoogte van ongeveer honderd meter, terwijl de motoren nog draaiden, met groot geraas in het water. De machine verdween lijk in de diepte. De schipper, die dit alles in een korte spanne tjjds had zien gebeuren, voer onmiddellijk met een roeiboot met eenige menschen, die van den kant af van het ongeluk getuige waren geweest, naar de plek, waar het toestel was gezonken. Het water borrelde en kookte nog van de ontstane beroering. De schipper zag hier een donkere overjas en een kijker in foudraal drijven. Hjj dacht aanvankelijk, dat ’t de bestuurder van het vliegtuig was en ging er op af, doch zijn vermoeden bleek niet juist te zijn en de schipper keerde naar den wal te rug. Inmiddels waren de polltleboot nr. 3 en een sleepboot van de Volharding uitgevaren naar <Je plaats van het ongeluk. Men begon te dreggen en haalde spoedig een benzinetank en een deurtje van het toestel op, waaraan later een monteur van Waalhaven een Waco- vllegtuig herkende. Nu was de heer Van der Leeuw de eenige Nederlandsche sportvlieger, die Waco-toestel- len bezat, zoodat het vinden vaa de deur er terstond op wees, dat men met zijn toestel Dr. Janssens, geneesheer-directeur van Voor burg, die een psychiatrisch onderzoek op ver dachte had ingesteld, verklaarde, dat deze nau welijks toerekenbaar is. De officier van jtistitle, mr. Dubois, steldé, ondanks deze verklaring, den verdachte aan sprakelijk voor de gruwelijke daad. De ten lastelegging van moord wilde hjj laten vallen, maar die van doodslag achtte hij wettig en overtuigend bewezen. HU eischte een gevangenisstraf van tien jaar met ter beschlkking-stelllng van de regeering. De verdedigster, mr. M. A. Lion, drong er op aan den verdachte ter beschikking *te stellen van de regeering en hem een kleine straf op te leggen, door te brengen in een bjjtondere strafgevangenis. Uitspraak over veertien dagen. Met een sleepdreg gelukte het omstreeks kwart over vijf het toestel vast te maken, doch spoedig geraakte het weer los. Een uur daarna slaagde men er opnieuw in een verbinding met het wrak tot stand te brengen, doch de poging om het toestel te lichten, faalde. Daarop heeft men een bok van het bergings- en transportbe- - drijf der firma Graaf en Koelman gecharterd, teneinde te trachten de machine op te halen. Nog altijd werd het lijk vermist van den werkman Wessels, die bij de ontplofflngsramp op de Petrakls Nomikos op de werf van Wilton om het leven kwam. Donderdag heeft de terrelnpolitie van Wilton nogmaals een ernstig onderzoek ingesteld met het resultaat, dat zü het geheel verkoolde lijk van den vermiste heeft gevonden. Het was totaal onherkenbaar, doch aan de voorwerpen, welke op het lijk zijn aangetroffen heeft men de identiteit kunnen vaststellen. Het slachtoffer was 22 jaar en ongehuwd. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Schiedam over gebracht. Nederlandsche Zuivelcentrale, 6 December t/m. 12 December 1936 conaumptiemelk regeeringscon- tact, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsmlnimühi-, prijs 5,10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2,50 cent. Op 11 Januari pleegden drie zwaar gewa pende mannen een overval op een auto, waar mee een bedrag van niet minder dan f 32000 in specie en bankpapier werd vervoerd naar de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. De overvallers reden op hun vlucht tegen een hek op, moesten den auto in den steek laten en vluchten. Het geld poogden zij nog te verber gen In een tuintje doch het werd weldra te ruggevonden. Er mankeerde geen cent aan het geroofde. Dank zjj het speurderswerk van de recher cheurs Bakker en Uitzinger konden de daders spoedig worden ingerekend. Eenige weken geleden veroordeelde de Am- sterdamsche Rechtbank een van de daders tot een gevangenisstraf van twee jaar. Donderdag stond de tweede, de 24-jarige fabrieksarbeider P. J. N. terecht. Verdachte die volledig bekent, geeft een kleu rig relaas van het gebeurde. Met drie kamera den had hij het plan in elkaar gezet. Van een arbeider der Scheepsbouw Maatschappij had den ze gehoord, dat er op bepaalde dagen groote geldsommen per auto van de bank naar de Maatschappij werden vervoezd. Den vorigen dag, dus den 16en Januari had den ze gevieren een auto gekocht. De motor was beproefd en alles was tot in de puntjes verzorgd. Verd. had een revolver gekregen van een van b Met den heer Van der Leeuw is een onzer meest bekende sportvliegers heengegaan, die ook internationaal een groote reputatie ge noot. Hü was gedelegeerde voor Nederland in het internationaal scheidsgerecht van de Fede ration Aeronautique Internationale (F.A. I.) te Parijs en van de commissie voor luchttoerisme van deze organisatie. Voorts bekleedde hü de functye van vlce-voorzitter van den Raad van Beheer der Nationale Luchtvaartschool. De heer M. A. O. van der Leeuw was een teoeder van dr. J*»- van der Leeuw, die, naar men zich herinneren zal, 28 Augustus 1934 op *ün retourvlucht naar Afrika in de nabüheid van Mpika in Noord-Rhodesia met zün toe- MALANO, 1 Dec. (Aneta) De gepenatan- neerde Europeesche brigadier Hermeling ia door zün inlandsche huishoudster vergiftigd door middel van arsenicum dat zü hem in koekjes toediende. De huishoudster is gearresteerd sn legde een volledige bekentenis aL at men dit in Indië diep beseft, 1 blijkt uit de oprichting van het Weermacht-comité, dat gelden bijeenzamelt voor de bekostiging van de dringend noodzakelijke maatregelen ter verdediging van ons kolonlaal^Jtezit. Men moge het verheugend vinden, dat de burgerij een Initiatief neemt ter be hartiging van een zoo vitaal landsbelang, maar eigenlijk Is het eenvoudig bescha mend, dat de burgerij uit eigen beweging een taak op zich heeft geno men, welke door de regeering te lang en te zeer is verwaarloosd, ofschoon zU toch een staatsbelang van de allereerste grootte betreft. Het „Bat. N. B.” vertelt ter' illustratie van het succes van de actie van het Weennacht-Comlté bij alle groepen der bevolking het volgende geval: „Dezer dagen ontving de penning meester van het Algemeen Comité uit een heel klein plaatsje in West-Java, waar zelfs geen locaal comité is geves tigd, een postwissel, vergezeld van een aantal inteekenstrooken, alle van In- landers. De een had een gulden gegeven, een ander vijftig cents, weer een ander een kwartje, sommigen slechts vijf cen ten, doch allen wilden door hun hand- teekening en bijdrage adhaesle betuigen aan het streven van het comité: ver sterking van de Nederlandsch-Indische weermacht. Niet minder sympathie voor de actie spreekt uit een brief van een detached ments-commandant der veldpolltiè ‘op een kleinen post, welke de handteeke- nlngen en bijdragen vergezelde van de geheele bezetting, van den commandant tot den jcAigsten agent. Ook daar is geen plaatselijk comité gevestigd en werd geheel uit eigen Initiatief gehandeld.** Woensdagmiddag omstreeks vüf uur is te Gel- dermalsen nabü het station een doodelük onge-' val gebeurt^ De 50-Jarlge B. 8. is bü het kolen zoeken langs de goederenwagens onder een rangeerenden trein'-gekomen. Zün been werd afgereden. In zorgwekkendan toestand is de man naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hü na aankomst is overleden. 8. was niet geheel normakl en zocht altüd kolen bü het station. Hü was een bekend straat type te Geldermalsen. zün mededaders. De roovers posteerden hun auto op den Corn. Douwesweg. Ben van de sa menzweerders bedacht zich tüdig. de drie an deren vonden dit echter geen beletsel den over val toch te doen doorgaan. De revolvers warq< schletklaar, toen in de verte de kleine grüze wagen van de Scheepsbouw Maatschappij ver schijn. pe weg was versperd door den auto van de ahoveës en sender kwade vermoedens stopte de .chauffeur van den wagen, waarin het geld werd vervoerd. Verd. en zün vriend spron gen uit hun auto en rukten zonder veel praatjes het portier van den „geldauto" open. De chauf feur werd in bedwang gehouden met een re volver, de andere roover hield zich met den kantoorbediende bezig, die achterin den auto hit het geld zat. Een worsteling ontstond en de verdachte, die thans terecht staat wist enkele zakken met geld te grijpen. Snel retireerden de roovenj1 sprongen In hun auto en.... voort ging het. De chaufleerkunst van den man achter het stuur liet echter te wenschen over, hetgeen het drietal noodlottig zou worden. Bü den Kometensingel reed de wa gen tegen een hek. „Toen moesten we er vandoor, t geld pro beerden we nog te verstoppen, maar....” hü haalt berustend zün schoudecs op en gaat zit ten. Nadat de kantoorbediende Brouwer en do chauffeur van den auto der Scheepsbouw Mü. als getuigen zün gehoord, is het woord aan het o. M., waargenomen door mr. Bosch. De officier merkt op, dat deze verdachte reeds twee maal wegens inbraak is veroordeeld Wegens diefstal met geweldpleging in vereeni- ging eischt spr. twee en een half jaar gevan genisstraf. De rechtbank zal 17 December vonnis wü- sen. •tel De Goede Hoop is neergestort en daarbü eveneens om het leven is gekomen. Omtrent het vliegongeluk van den heer Van der Leeuw wordt nader gemeld, dat de vlieger, na door den mist gevlogen te zün, plotsellrg het vliegveld achter zich zag liggen en toen heeft willen omkeeren. Bü- het draaien van de bocht verloor het toe stel echter zooveel snelheid, dat het Is afge gleden. In den loop van .den avond heeft de echt- genoote van den omgekomen vlieger zich naar Waalhaven begeven. De heer Van der Leeuw bereikte den leeftüd van 42 Jaar. Hü behaalde ongeveer acht Jaar geleden zün vliegbrevet. In 1933 vloog hü met .zün echtgenoote naar Oost-Afrika en voorts .maakte hü tal van tochten door Europa. Hü was gedelegeerd lid van den raad van beheer der N. V. De Erven Weduwe Van Nellen. Montagefoto over de geschiedenis van het 4e Regiment ffuearen, waartoe Z. D. H. Prins Bernhard binnenkort zal behooren (Atelier v. d. Pol, Amersfoort) Na de pauze werd behandeld de zaak tegen P. M„ die het hem tap laslje gelegde hardnekkig bleef ontkennen. Nadat de getuigen in de zaak tegen de twee W.’s hun verklaringen hadden herhaald, verscheen Rinse W. voor het getuigen hekje. President (nadat R. den eed heeft af gelegd) Alle wraakgevoelens, zoo die bij je mochten op komen, moet je nu opzü zetten en mets anders dan de waarheid zeggen. Heb Jc dat Begrepen? Getuige: Ja meneer. Rinse vertelt dan, hoe hü piet M. In het Huls van Bewaring kennis maakte en^hoe M. hem toen had ultgenoodigd eens in Opende te ko men, want daar was geld te halen. Eenlgen tüd later is getuige naar Opende geréden. M. heeft hem toen gegevens en inlichtingen verstrekt omtrent het huis en de woning van Zetsma. Verdachte M.: Alles wat W. zegt. Is gelogen. Hü doet dat alles uit wraak, omdat hü met mün dochter verkeering wilde hebben, maar ik wou dat niet hebben. Getuige: Het Is wel waar, meneer. Ik durf et wel tien eeden op te doen. In Opende was Ik heelemaal onbekend. Had Ik van M geen in lichtingen gekregen, dan waren wü er nooit oeweext De heer Van der Leeuw was Donderdagmld- dag te Hastings gestart en maakte, zooals ge meld, n tusschenlandlng te Oostende, waar hü pch telefonisch In verbinding stelde met het vliegveld Ypenburg, om naar de weerberichten te Informeeren. Hier deelde men hem mede, dat te Vljssin- gen vier tot tien K M. zicht was en een twee tot driehonderd meter hooge bewolking. Be treffende Waalhaven luidde het bericht, dat het vliegveld dicht zat en het weer slecht was. Op Ypenburg zelf was het op dat oogenbllk goed weer en er werd zelfs les gegeven. Het zicht was hier vier tot tien K.M., de bewolking honderd tot tweehonderd meter. Men advisqer- v de den vltogci1 vliuïéu kóiUcii óc küat, omdat het daar, hoewel de tp611vn laag hin gen, zeer helder was. Hét duidde niet lang of 8é vlieger werd dan ook boyen Vlissingen gesig naleerd. Op Ypenburg zou men de natrlum-obstakel- lichten ontsteken. Men vermoedt nu, dat de heer Van der Leeuw van zün voornemen is af geweken, daar het te donker werd en omdat Een schipper van de Zoutmün, een lichter, die In de ’haven gemeerd lag, N. van Schellin- gerhout, stond aan dek en zag uit Vestelljke richting een klein vliegtuig naderen. Op dat oogenbllk hing er boven het vliegveld een *tBtke mistbank, terwül het boven het water góed helder was; Het vliegtuig geraakte in den' mist. De heer Van der Leeuw. bemerkte blük- bqar, dat hü niet zou kunnen landed en hü heeft getracht het vliegtuig boven Waalhagfn te brengen. De Inlanders, die hun bijdragen aan het Weermacht-Comlté sturen, leveren een treffend bewijs van offervaardige trouw en aanhankelijkheid aan het moederland, maar zij geven evenzeer een striemend «lesje aan de Nederland sche regeering, die belangrijke beslis- singen inzake de verdediging van alle deelen van het Rijk, ondanks de groote risico’s van het oogenbllk meent te mo gen verschuiven tot na de verkiezingen in 1937. ns volk is over het algemeen zeer J pacifistisch en weinig militaris tisch van aanleg, ofschoon onze vaderlandsche geschiedenis in heldhaf tigheid voor die van geen andere natie onderdoet. Wü hebben den vrede lief en soldaatje- spelen achten wij een aardig tijdverdrijf voor.... kinderen. De tijden zün echter zorgwekkend- ge worden. Van alle kanten dreigen er gevaren. De volkeren schijnen zich te verdeelen in tvjpe elkander op leven en dood bestrijdendekampen, dictators prediken koloniale expansie-politiek; overal wordt met koortsachtigen üver bewapend zoowel te line! ate ter see als in de lucht, politieke hoogspanningen tusschen verschillende staten kunnen onverwacht tot kortsluitingen, explosies en brand leiden eQ in dezen toestand'te het meer dan ooit noodzakelük, dat 'Nederland op ,3Ün saeck” let. Wü kun- nen den vrede helaas niet beter dienen dan door onze defensie zoo snel en zoo drastisch mogelük op een dusdanig peil te brengen, dat anderen,/zelfs zü. die begeerlge blikken werpen op het koloni ale bezit, waardoor ons land een wereld- mogendheid van beteekenls is, zich wel tweemaal zullen bedenken, alvorens ons aan te vallén. De goede rustige tijd van soldaatje-spelen is voorlooplg voorbü, thans is soldaat-zVn de onaangename maar niet af te wijzen boodschap. Ge lukkig heeft dit Inzicht, zü het ook wat laat en wat aarzelend, veld gewonnen bü ons volk en bü de regeering, maar toch is het téekenend, dat de Defensle-begrooting <Je grootste, teleur stelling heeft opgeleverd. Al zün de geruchten over een gehefln Duitsch— Japansch aceoord,. waarbü Nederlandse!) Oost-Indlë in Duitsche en Japansche invloedssferen zoude zün verdeeld, ook categorisch van vrijwel alle betrokken züden tegengesproken en noemde de regeering deze berichten pure verzin sels, de verhoudingen vooral in bet Verre Oosten zün ook zonder zulk een accoord van dien aard, dat de weer baarheid van onze koloniën krachtig dient verzorgd te worden. Alvorens met de behandeling van waarvoor uiteraard een aeer groote belangstel ling bestaat, werd begonnen, bracht de pre sident, mr. B. P. Enklaar, hulde aan het prach tige opsporingswerk, dat de politie in deze zaak verrichtte, en waardoor het mogelük was, dat de daders, eenige dagen na den moord, konden worden gepakt. In de zaak tegen de W.’s zün 17 getuigen gedagvaard. In die tegen Pieter M. niet minder dan 28. Het eerst staan de twee broers W. terecht, twee pootige kerels, die tusschen twee Veld wachters plaats nemen op de verdachtenbank. Ondanks het groote aantal getuigen neemt het verhoor van de broers niet langer dan een uur in beslag. De getuigen zün vrijwel allen po- litie-ambtenaren, die het onderzoek leidden, of de daders arresteerden. Dr. C. Mieremet, die de sectie op het lük verrichtte, verklaart vier schotwonden gevon den te hebben. Tengevolge van deze wonden verloor het slachtoffer twee liter bloed. De di recte doodsoorzaak is dan ook inwendige ver bloeding. Dr. 8. v. Mesdag had den jongsten verdachte Dirk onderzocht. Hü is tot de conclusie geko men, «dat deze jongeman een zwakzinnig indi vidu is, de hem ten laste gelegde feiten kunnen hem niet worden toegerekend. De oudste verdachte, Rinze, vertelde, dat hü in het Huls van Bewaring te Groningen een tip kreeg van PMter M., dat er bü Zetsma in Opende veel geld Was te stelen. Rinze, die op de vragen van den president aanvankelük kalm antwoordde, en voerig en nauwgezet relaas gaf van zün af werd op het laatst Voor dé rechtbank te Js Hertogenbosch is behandeld de strafzaak tegen den 41-jarigen arbeider J.^E. van M. te Leende, die zich te" verantwoorden had wegens moord op J. Dobel- manwte Heeze gepleegd. Met 'n groot dolkmes had hü Dobelmann ste ken in borst en rug toegebracht, waarvan deze, kort daarop, is'overl sidialr was Van M. doodslag^ir mishandeling, derf dood tengevolge hebbehd. ten laste gelegd. In den nacht van Woensdag is door onbeken de oorzaak brand ontstaan in een blok van vier tuinders woningen, genaamd „Roeenstein” te Pietersblerum, gem. Barradeel (Fr.). Het vuur, dat niet direct ontdekt werd breidde zich snel uit, zoodat het de brandweer van Barradeel niet mogelük Mas de hulzen te behouden. Alle bewoners konden in veiligheid worden gebracht. Een zieke vrouw moest naar bulten voeden gedragen. Met een kruiwagen werd deze vrouw naar de buren gebracht, bü wie zü is «Pgenotnen. Persoonlüke ongelukken kwamen niet voor. Dertien runderen en een paard zün In de vlammen omgekomen. De vier woningen zün totaal afgebrand. Omtrent het tragische vliegtuig-ongeluk, aan den heer Van der Leeuw overkomen, verne men wü de volgende bijzonderheden:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5