ONS BLAD Baldwin van Zal de Koning heengaan? Wordt Franco in den rug bedreigd? Frankrijk belooft terstond te helpen Een verklaring 7 :n I heden Regeering zal geen wetgevende maatregelen nemen, om huwelijksplan van den Koning te vergemakkelijken Het nieuws van baldwin hartelijk TOEGEJUICHT BASKEN OP 45 K.M. VAN BURGOS REDE VAN DELBOS IN DE KAMER DE STRIJD OM HET KRUIS JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR m£Sc. l I o o Russisch schip doorzocht -Baldwin toegejuicht i H Mevrouw Simpson te Versailles Britsche ambassade te Madrid opgeheven? De herziening van het Volkenbondshandvest Interpellatie over Buitenlandsche Zaken DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN TWEE LEGERVLIEGTUIGEN NEERGESTORT Ook door den Senaat aangenomen Vergadering van de commissie uitgesteld tot 14 December Militair wetsontwerp in België ZATERDAG S DECEMBER 1936 WU NUTRICI A’S NUTRICIA - ZOETERMEER VEREENIGDE katholieke pers De Aartsbisschop van Canterbury brengt, evenals Baldwin, een bezoek aan koning Edward 31 vliegtuigen van de Witten voerden een hevig bombar dement op Madrid uit, waarby slachtoffers vielen DERTIGSTE JAARGANG No. 57 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c-, ingez. med. 40 p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 „CHOCOMEL” - t 1 I II Baldwin zeide o.m.: 4 der ijulcht, gisteravond uit Engeland vertrokken ia. RABAT, 4 Dec. (Havas). Radio Se villa meldt. 1 Dec. 2.13 WO 100 WO WO J.00 W4 J-00 1.00 WO h*v» B ba IP (P (P f J» J» p Di officieels kringen verklaart men, dat de “Diiater-ptesident het week-elnde in Downlng- voorgeno- den Koning te Het Hoogerhuis heeft heden de „Trunk Roads- bill” besproken en In de eerste lezing aange nomen. Vervolgens is het Huls tot Maandag ver daagd, na een zitting van twee minuten. Street zal doorbrengen, in stee van zooals ge- woonlljk zich naar elders te begeven. WU hebben niet gewild, dat de burgeroorlog in Spanje naar Europa overslaat en wjj willen het ook thans niet. Na de rede van Delbos, die door de digden van linksch langdurig werd werd de zitting geschorst. WO WO 1.00 WO too '43 a. z 3 2.44 0.96 243 1.70 0.94 044 244 Baldwin, de president van het Britsche kabinet, dat in de laatste dagen een moeilijken tijd doormaakt De veiligheidspolitie te Madrid deelt cede, dat vanuit een hals, dat onder bescherming van de Flnache legatie staat, op 1 December een bom werd geworpen op paaeeerende mi- Utiemannen. Toen gistermorgen opnieuw een bom vanuit dit huis werd geworpen, waar door een kind ernstig werd gewend, bso let sa de autoriteiten een buisuoehing te daaa. Do BRUSSEL, 4 Dec. (Belga). De Senaat heeft het militaire wetsontwerp, dat reeds door de Kamer was goedgekeurd, aangenomen met 131 tegen 19 stemmen. Zes leden onthielden zich van stemming. Er werden gemeenteraadszittingen gehouden, waarin scherp tegen de verordeningen werd ge protesteerd. Burgemeesters en raadsleden ver klaarden hun ambt te zullen neerleggen, wan neer de verordeningen werden uitgevoerd. Uit alle gemeenten trokken delegaties naar Olden burg om te protesteeren. De minister deed ten slotte een concessie en wilde toestaan, dat tij dens het godsdienstonderricht het kruisbeeld in de klassen mocht blijven hangen. Het aanbod werd afgewezen. «»- *n<h sa Iets wiel, ede- l*Jke lllge Aldus luidde de verklaring van minister Dei- bos In de Fransche Kamer, die na onderbre king van de debatten over de perswet heden middag een aanvang maakte met de interpel latie over de buitenlandsche politiek, naar aan leiding van de redevoering van Eden te Lea mington. PARIJS, 4 Dec. (Havas). „Ik verklaar in naam van de Fransche regeering, dat alle Fransche strijdkrachten, te water zoowel als te land en in de lucht spon taan en onmiddellijk ter beschikking gesteld zullen worden van Groot Brlt- Mnnie, in het geval, dat drt land sen der provocatie sou worden aangevallen. Hetzelfde geldt eveneens voor België.” A /L politiebeambten werden echter ontvangen met geweer- en pteioelothoien en mitraU- leurvuur. Nadat de hulssoeking was verricht, werden ruim 4M personen, waarvan de mesrtsn tot de rechtsche partijen behoorden, geanno teerd. Voorts werd een groots hoeveelheid materiaal, bestemd voor het vervaardigen van bommen aangetroffen. De Flnscbe gtsant heeft zich onmlddeUUk «er beschikking van de veiligheidspolitie ge steld om de noodige inlichtingen te verstrek ken. --IIIIHIIIIIIIIIIII DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK Drinkt het thuis en vraagt het in cafe's en sportgeiegenheden N' ALLE PLAATSEN VERTEGENWOORDIGD NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Voor het eerst waren de dragers der hooge Roemeensche ridderorden in vol ornaat tijdens de jaarlijksche herden kingsfeesten van de nieuwe formatie van het Roemeensche rijk. Op den achtergrond de monumentale eereboog, welke mede ter herdenking van deze rijksvergrooting werd opgfricht Het Britsche voorstel tot bet controleeren van het zenden van oorlogsmaterieel over land en zee, opgesteld door de nlet-inmengings-commis- sle, is heden aan den Britachen ambassadeur te Hendaye en den Britschen zaakgelastigde te Mack i cl, Ogilvie Forbes, verzonden, om aan bei de strijdende partijen in Spanje voor te leggen. De subcommissie der non-Interventie-commis sie heeft, blijkens het offlcleele communique, in haar heden gehouden zitting van gedachten ge wisseld over de kwestie van de toenemende deel neming van buitenlandsche vrijwilligers aan den Spaanschen burgeroorlog, alsmede over anctere vormen van Indirecte interventie. In de eerstvolgende zitting, welke op 7 Decem ber zal worden gehouden, zullen te dien aanzien voorstellen worden uitgewerkt, welke aan de plenairs commissie zullen worden voorgelegd. Ik heb gemeend, dat het mijn plicht was, deze verklaring af te leggen, voordat het Huls uit ééngaat, ten einde elk misverstand uit den weg te ruimen. Op het oogenblik heb ik niets meer te verkldten." Na de woorden van Baldwin werd de zitting v*n het Lagerhuis verdaagd. Men verwacht, dat het meerendeel der com munisten zich van stemming zal onthouden vooral Indien het Centrum en ne rechtsche par tijen de non-lnterventie-polltlek goedkeuren. In den namiddag hebben wederom 31 vlieg tuigen der rechtschen op geringe hoogte bo ven Madrid gevlogen. De wijken Rosales en Arguelles werden gebombardeerd. Onmld- dellUk werd het afweergeschut in werking gesteld, waardoor de vliegtuigen aldus meldt de regeering gedwongen werden op grootere hoogte te vliegen. Er hadden hevi ge ontploffingen plaats; brandbommen wer den geworpen, terwijl luchttorpedo’s terecht kwamen op eenjge openbare gebouwen. Daardoor werd schade aangericht, terwijl er slachtoffers Vielen. Eenige branden werden spoedig onderdrukt. Tenslotte werd den 25sten November een groote betooglng gehouden, waaraan 7000 per sonen deelnamen. Ofschoon de gouwleider en Rljksstadhouder van Oldenburg zelf de maat regelen wilden rechtvaardigen, werden hun re devoeringen herhaaldeljjk onderbroken door den eisch der menigte „het kruisbeeld terug". Onder levendig applaus van alle afgevaardig den. met uitsondering van de communisten, zeide Delboa, dat een ontzaglijke meerderheid in het land de politiek der regeering heeft goed gekeurd. Ik heb, aldus Delboa, nimmer mijn ge voelens van sympathie voor de bpaaneche Re publiek verheeld, doch wanneer men de verant woordelijkheid voor vrede en oorlog draagt, set men gevoelsoverwegingen terzQde. Het kabinet zal morgen om tien uur opnieuw btfeen komen, om de verklaring, die Maandag in het parlement zal worden afgelegd, te be spreken, en om kennis te nemen van de uit eenzettingen, die de vertegenwoordigers Dominions zullen doen. Wedgwood, de afgevaardigde, die gisteren een motie heeft Ingediend, waarin uiting' werd gegeven aan den wensch van het La gerhuis, om koste wat het kost te voorko men, dat de Koning afstand doet, heeft he denmorgen talrijke brieven en telegrammen, voor het meerendeel afkomstig van oud strijders, ontvangen, waarin hij gelukge- wenacht wordt. BRUSSEL, 4 Dec. (Belga). In de nabijheid van het vliegveld te Wevelghem zijn twee mili taire vliegtuigen met elkaar in botsing geko men en neergestort. De belde bestuurden wer den gedood. Nadat Baldwin den koning veriaien had, bracht ds Aartsbisschop van Canterbury hem een bezoek in Fort Belvedere. Het on derhond duurde een half uur. Volgens het hedenmiddag door den Verdedi- glngsraad gepubliceerde communiqué hebben zich aan de fronten van Madrid, den Taag en Guadarrama geen wijzigingen voorgedaan? Aan het front van Santander zijn de regee ringstroepen, na zich meester te hebben ge maakt van Burena en Mulllla. doorgedrongen tot het grondgebied van de provincie Burgos. dat de troepen van Franco, na een dag rust genoten te hebben, vanmiddag den aanval heb ben heropend over het geheele front bij Villa- verde. De strijd eindigde met een aanval op Cerro los Pedrlgos, waarbij gebruik gemaakt werd van handgranaten, terwijl met de bajonet gevochten werd. Driehonderd vreemdelingen, strijdende aan de zijde der linkschen, wer den gedood. Veel oorlogstuig viel den rectit- schen In handen. Het bombardement der llnk- sche stellingen in den sector Madrid is her vat. GENEVE, 4 Dec. (Havas). De secretaris generaal van den Volkenbond deelde mede, dat de vergadering van de algemeene commissie tot hervorming van het Volkenbondshandvest, welke 7 December bijeen sou komen, is uitge steld tot 14 December. Hoe de beslissing van den koning ook zal zijn, het is zeker, dat de-situatie een voort durend contact tusschen den koning en den premier vordert. Deze lezing is (zooals waarschijnlijk blij ken zal wanneer de zaak openbaar wordt ge maakt). dat de Koning uiting gegeven heeft aan den wensch een zoodanig huwelijk te sluiten, dat het een speciale vergunning van het parle ment zou vereischen, dat hjj zelf het initiatief heeft genomen om te vragen of het mogelijk mu zijn, dat zulk een vergunning verkregen zou kunnen worden en dat de ministers, na ultge- brelde overweging en raadpleging geantwoord hebben dat zulks onmogelijk was. De ministers zouden zich dus niet bemoeid hebben met de particuliere zaken des Konlngs. Hun werd een vraag gesteld, en zij hebben een antwoord gegeven. -Sommige persorganen hebben gisteren en vandaag het denkbeeld geopperd dat, Indien de KOning mocht besluiten te trouwen, zijn Ge malin niet noodzakelijkerwijze Koningin zou be hoeven te worden. Deze denkbeelden missen elke constltutioneele basis. Onze wet kent niet zoo- iets als een morganatisch huwelijk. Het eenige middel, dat het mogelijk zou maken een der- geljjk gevolg te vermijden, zou zijn een wetge ving voor een speciaal geval. De regeering is niet bereid een dergelijke wet In te dienen. Volgens hot D. N. B. heeft de Britsche zaakgelastigde ia Madrid allen Briteeben on derdanen, die nog la de Spaansebe hoofdstad v verblijven, aangesogd Madrid zoo spoedig mogelUk te verlaten, daar waarschijnlijk ook de Britsche Ambassade aal werden epgohe ven. Degenen, die aan dezen raad, om van de na nog openstaande mogelijkheid gebruik te maken, geen gevolg geven, sullen veer eventueel ep komst sijnde riljjWi eden uslf Het Oldenburgsche ministerie voor kerk en school hsd den 4den November j.l. een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke het voortaan verboden was openbare scholen kerkelijk in te wijden of te zegenen. Tevens werd bevolen, dat uit alle openbare gebouwen van staat en ge meente, met inbegrip van de volksscholen, de kruisbeelden of afbeeldingen van Luther ver wijderd moesten worden. Als motief werd aan gevoerd, dat openbare gebouwen voor de ge meenschap en niet voor een bepaalde godsdien stige gezindte dienen. Aan het Avalafront hebben de regeerings troepen zich gisteren meester gemaakt van de hoogten ten Zuiden van Nafarrate welke door de rechtschen waren bezet. De opmarsch naar Axis werd voortgezet. In den avond bezetten de regeeringstroepen den top van den Epabe, welke het slagveld bij Villa Real beheerscht. De luchtmacht der regeering bombardeerde de witten. Aan het front bij Marquina zijn verscheidene manschappen van een genle-regiment naar ds regeeringstroepen overgeloopen. Minister-president Baldwin verklaarde in bet Lagerhuis, dat de regeering geen speciale wet gevende maatregelen sal treffen, om het voor genomen huwelijk van den koning te vergemak kelijken. Minister Delbos verklaart In de Fransche Ka mer, dat Frankrijks strijdkrachten ter onmld- dellUke hulp klaar staan b(j een niet-geprovo- ceerden aanval op Engeland en België. De aanval der regeeringstroepen uit het Noor den sou ep 45 K.M. afstand van Burgos gena derd zijn. De Witten bombardeerden Madrid o* hevige wijze. Geruchten omtrent het opheffen der Britsche ambassade te Madrid. De gelijkschakeling van de Duttsche jeugd; de regeering zwicht voor verzet der bevolking te Oldenburg. De Tweede Kamer heeft de begroeting van On derwijl Kunsten en Wetenschappen goedge keurd. alsmede de wijziging der Crista-Hypo- theek-Afloaaingswet en onteigening voor den bouw van een nieuw raadhuis in de hoofdstad. H. M. de Koningin en het prinselijk paar hebben Vrijdagavond de soiree van den Franschen ge zant bezocht. verklaring waarbij hij harte- lyk werd toegejuicht verlieten de afgevaar digden langzaam de Kamer, in kleine groepjes den toestand besprekend. Baldwin begaf zich naar den mlnlster- rzad, ten einde met zjjn collega’s opnieuw den toestand onder de oogen te zien. Alle ministers hebben de afspraken, welke til voer heden gemaakt hadden, afgezegd. Het schijnt dat zij vrijwel voortdurend in **Rweking blijven. Nakv aanleiding van bovenstaand Havas-be- richt, waarin gesproken wordt van een opposi tie, die Baldwin ontkedend zou hebben, wijzen op de lezing van een bijzonderen Handels- Wsd-correspondent Ben dijkdoorbraak veroorzaakte in het Neder-Blbegebied een ware catastrophe. Het verkeer kon slechts met bootjes worden onderhouden Aan de fronten in het Noorden en Noord westen verlpopen de gevechten in het voor deel van de regeeringstroepen. In Basken land hebben de witten Vitoria gedeeltelijk ontruimd, in verband met het oprukken der republikeinsche militie. In de provincie Burgos zouden de linkschen twee dorpen veroverd hebben, hetgeen zou beteekenen, dat zij ongeveer* 25 kilometer zouden zijn opge rukt. ZU zouden zich thans op 45 kilome ter van Burgos bevinden. Een kanonneerboot der rechtschen heeft op eenigen afstand van Gibraltar een Russisch stoomschip doorzocht. Een officier heeft zich aan boord van het schip begeven, dat thans koers zet naar Oeuta, begeleid door de kanon neerboot. De verdere behandeling van het ontwerp werd uitgesteld tot Dinsdag as. Vervolgens werd een ontwerp aangenomen in zake de uitzonderingsprocedure bjj de behan deling van de begrootlng-1937. Om half vier begon de bespreking van de interpellatie inzake de buitenlandsche politiek. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR T«Woon Adminirtrati* 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. p«r kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor button Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de p4.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De leider van de Labour-opposltie, Attlee, Mde na de verklaring van Baldwin, dat hij het zelfs ongewenscht achtte, om de woorden »sn den minister-president te becommentariee- ren of te bespreken. Wel zal men er zijn ernstigste aandacht aan moeten schenken. BU den aanvang der zitting is de behandeling van het wetsontwerp tot contröle op de pers voortgezet. Een amendement van Deschlnauz, waarbij aan ministers verboden werd geheime fondsen te verstrekken aan bladen of journalis ten, behalve aan Fransche bladen, welke in het buitenland verschijnen, werd met 578 stemmen tegen 2 aangenomen. VWTOlgens werd met al gemeene stemmen een amendement van den communist Valliant Couturier aangenomen, waarbij '*en Fransche bladen verboden wordt geheime sommen van buitenlandsche mogend heden In ontvangst te nemen. Een bewoner van Canada verklaart In zijn telegram, er van overtuigd - te zijn, dat een referendum, dat in het geheele Britsche Rijk zou worden gehouden, ongetwijfeld gunstig voor de zaak van den Koning zou uitvallen. Bevestigd wordt, dat mevrouw Simpson, die gisteravond uit Engeland vertrokken is, zoo Juist te Versailles Is aangekomen, na den nacht, te Rouaan te hebben doorgebracht. Haar vertrek uit Londen wordt aldus uitge legd, dat zjj den koning geheel vrij wil laten, om zijn besluit eventueel te herzien. De Britsche Hooge Commissaris bij de Zuld- Afrlkaansche regeering heeft zich per vlieg tuig van Pretoria naar Smitfield begeven, om met generaal Hertzog den toestand te bespre ken. LONDEN, 4 Dec. (Havas). Mi nister-President Baldwin heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van den Labour-afgevaardigde Attlee rerkhsrd, dat de regeering niet be reid was, speciale wetgevende nuat- regelen te nemen om het men huwelijk van vergemakkelijken. hl parlementaire kringen is men volgens Havas van meening, dat de oppositie, die Baldwin tegen het hu welijk des Konings heeft ontketend, den troonsafstand van den Koning vrijwel onvermijdelijk tnaalrt Kort na zes uur kwam Baldwin te Fort Belvedere aan, waar de Koning zich be vindt. Na een onderhoud van twintig minuten verliet minister-president den koning weer. Baldwin had daarop nog een onderhoud met Sir John Simon, die waarschijnlijk eveneens het weekeind in de stad zal doorbrengen. Het gerucht, dat Simon van andere meening zou zijn als de andere leden van het kabinet wordt nadrukkelijk tegengesproken. Later stelde Baldwin zich nogmaals in vzr- binding diet Attlee. Delbos begon met er op te wijzen, hoe de moeilijkheden in Europa zich opstapelen. De verdragsachendingen en de ineenschrompeling van den Volkenbond hebben geleid tot toestan den, die reeds een prikkel tot oorlog vormen. Onze pogingen, aldus Delbos. z{jn erop gericht, den brand in Spanje in het beiang van geheel Europa te beperken en te blusschen De regeering en het geheele land zijn in vriendschap verbonden met Engeland, een vriendschap, die een hoeksteen vormt voor den Europeeschen vrede. Frankrijk en België zijn het tens omtrent de toepassing van het Locarno-pact. Wij hebben Duitschland uitgenoodigd tot dit veiUgheids- pact toe te treden. Vervolgens verklaarde spr., dat Frankrijk trouw blijft aan den Volkenbond. De overbe wapening voert de volken naar ralneering en oorlog. Over enkele dagen zullen wij w Genkve onze voorstellen verdedigen tot voorkomen van oorlog en tot ontwapening. Toe alle landen aai een ultnoodlging gericht worden voor een be perkt plan tot ontwapening. Spr. gaf uiting aan zijn verlangen naar toe nadering tot Italië. Ten aanzien van Duitschland zeide hij: Niets zou voor den vrede meer noodzakelijk zjjn dan een toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch land. die elkaar op het slagveld hebben loeren achten. Een zoodanig bondgenootschap is mo- gelijk met het beginsel van met-lnmenglng in blnnenlandsche aangelegenheden. Bovendien zijn deze kwesties vsn ge meenschappelijk belang voor het geheele gemeenebest, en een zoodanige verandering zou niet zonder de goedkeuring van alle Dominiona tot stand gebracht kunnen wor den. Na een door mij ingesteld onderzoek ken Ik tot de overtuiging gekomen, dat een dergelüke toestemming niet sou worded verleend. Vliegtuigen der regeering hebben vanmor gen‘de verbindingslijnen der rechtschen achtet het front gebombardeerd, ter verhindering vin de ravltallleerlng. Verschillende troepen en mu- nltieconvooien leden schade. Een tooneeltje, dat kenschetsend is voor de Britsche openbare meening in de huidige crisis, speelde zich vanochtend te Londen af voor het Buckingham Palace. Op het moment van de aflossing van de wacht naderden twaalf jongelieden, die met taxi’s naar het paleis wa ren gereden, het hek en hieven het volkslied aan, waarop zjj een drievoudig hoera voor ko ning Edward VIII lieten volgen. Een hunner zeide tot de journalisten, dat zijn metgezellen en hij zelf, allen kantoorbedienden, hun vrije uurtje hadden willen gebruiken om „op de een of andere manier te doen uitkomen dat wij alleen eenvoudig zeer getrouwe onderdanen van den koning zijn.” Het jongste besluit van het Duit- sche kabinet om de geheele Duitsche jeugd gelijk te schakelen en de be noeming van den katholiekenhater Wagner tot minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in Beieren, hebben, aldus meldt Kipa. de verhouding tusschen Kerk en Staat aanzienlijk verscherpt. Het feit, dat Wagner juist nu tot minister van Onderwijs benoemd is na den dood van Hans Schemm, ruim een jaar geleden, bleef de ministerpoet vacant is van groote beteekenis. De benoeming heeft dan ook groote ontstemming verwekt onder de Beiersche katholieken. De strijd van bet natlonaal-socialisme tegen de katholieke kerk Is thans ta een beslissend stadium gekomen. Steeds had de Kerk nog op de in het Rüksconcordaat genoemde overeen stemming Inzake de katholieke jeugdorganisa ties gehoopt en hiernaar haar houding be paald. Thans ia alles duidelijk. Br staan Kerk groote moeilijkheden te wachten. •'7 -rf-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1