H 9 De onderwijsbegrooting is goedgekeurd I J Prins Bemhard bank DE TRAGEDIE EENS KONINGS Lakenman’s I Het grootste kwaad HET VERKEERSFONDS NA HET VERGAAN VAN DE SCH 168 ONTSLAG DER GEHUWDE ONDERWIJZERES ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 VAN WEEK TOT WEEK Militaire rangen verleend TWEEDE KAMER I y i De a.s. feestdagen De stranding der Sirenes Getuigenis van den binnenloods Hr. Ms. Hertog Hendrik roe* SURSÉANCE HOLL. LLOYD Het Gestrande schoener wordt gelost *A een beslta- Soiree op de Fransche legatie Bij feestelijke gelegenheden baden de enorme Philips-fabrieken te lindhoven in een zee van licht en bieden een fantastisch aspect De tentoonstelling te Parijs betreft de Crisis-Hypotheek* Aflossingswet toch 10; het w ai* rto*. '•n do d.' het .Groot - Hei Tot ontbinding en geleidelijke liquidatie besloten Sleepjbootbemanning gehuldigd voor de kranige redding van negen opvarenden Koningin en Prinselyk Paar aanwezig SPOEDIGE AFDOENING VAN WETSONTWERP -- Goedkoope Kerst- en Nieuwjaars- telegrammen en -gesprekken Kweekelingen met acte Nieuwe aanval van den soc.-dem. K. ter Laan op oud-minister Marchant met kracht af geslagen Rotterdamsche Tramweg My. Plannen en mededeelingen van de regeering w - - wjj -’1 A. v. D. DEN HAAG, 4 Dec. 1936. 1837 Hr. Ms. pantserschlp Hertog Hendrik is SR ras len. Her tó- plaats vinden in overleg i Haspels, werd aangenomen. De mens, •eet «*k)e ikheden <w*t wü dan De Fransche gezant en barones De Vltrollee hebben Vrijdag te hunnen huize een soiree ge geven. Omstreeks 10 uur hebben HM. de Koningin Prinses Juliana en Prins Bemhard rich naar dit avondfeest begeven. De vorstelijke personen hebben zich gerul- men tijd te midden van het gezelschap opge houden. B(J den aanvang der vergadering gaf de Kamer haar fiat aan een aantal onteigenin gen, die noodig waren voor den bouw van het nieuwe Amsterdamsche raadhuis t» bed aSTZ eer- tot ge len. iele al”. IÜ* De begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd hierop g. h. st. goedge keurd. evenals een wijziging van de Crisis-Hy- potheek-AfloMingswet, dié ten doel heeft te voorkomen, dst de hypotheekbank meer sou moeten aflossen op haar bankbrieven dan zij ontvangen had aan aflossing op haar uitstaan de hypotheek. Vrijdagmorgen had ten kantore van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden de huldiging plaats van de bemanning van de sleepboot Nestor, voor de kranige redding van negen opvarenden van de Sch. 168, tij dens den hevlgen storm van 37 October JX Dr. Moller oefende zeer ernstige erltiek en de minister, die hem ultnoodigde de kwestie maar eens op het departement te komen bespreken, maakte sterk den indruk, dst bü van dezen, voor de katholieken grie venden en veer de tentoonstelling schadelij ken gang van zaken niet op de hoogte was. Bjj de afdeellng Kunsten en Wetenschappen heeft Dr. Moller ernstig geklaagd, dat bü de voorbereiding van de tentoonstelling, die in 1937 te Parijs zal worden gewijd aan moderne kunst en techniek, geen gebruik is gemaakt van den bijstand van een katholieken kunstenaar, zelfs niet voor de afdeellng religieuze kunst. En de vraag rijst, of de minister bij zijne be slissingen wel voldoende in het oog heeft ge houden. dat iedere handhaving van een gehuw de onderwijzeres beteekent, dat een jong onder wijzer weer langer werkloos blijft. De regeering kan, op grond van de beschik bare gegevens, de meening, dat het terugloopen van het aantal auto's een gevolg sou zijn van te zwaren belastingdruk op het benrinemotorver- keer, niet deelen. Naar zijn meening ’s de eco nomische crisis hoofdoorzaak. Zoolang niet blijkt, dat het verbruik van ben zine in sterke mate den ongunstigen invloed ondervindt van de prijsstijging tengevolge van monetaire maatregelen, bestaat voor verlaging van de benzinebelastlng, welke een specifiek recht is, dat door depreciatie van den gulden niet gestegen is, weinig grond. De Raad voor de Scheepvaart zette Vrijdag het onderzoek voort naar de oorzaak van de stranding van het Noorsche stoomschip „Sire nes" bij Callantsoog op 8 September JX Als ge tuige werd gehoord de binnenloods, die het schip van Amsterdam naar Umulden had gebracht. Deze loods was opgeroepen, omdat de gezag voerder van de Sirene»" had verklaard, dat hij te Umulden geen stoemsein had gezien. De loods verklaarde dat hij bjj Buitenhuizen een radiobericht had ontvangen, waarin werd mew- gedeeld dat storm werd verwacht uit het Zui den. Dit bericht is aan den gezagvoerder ge meld. Te Umulden heeft getuige het stormrein ge zien. Er werd toen storm uit het Zuidwesten verwacht. Op de vraag of get. den gezagvoerder niet had behooren te waarschuwen, zegt deze o.m„ dat hü niet geloofde in zulk een hevlgen storm, omdat het spulseln te Umulden hing en de storm dus nog niet in het water zat. Naar de meening van get. sou er met het schip niets zijn gebeurd, als het niet voor anker was ge gaan. De raad sloot hiermee het onderzoek; hij zal later uitspraak doen. Met voldoening vernam de Minister de in stemming met het aanvragen van een bedrag van 500.000, voor den bouw van een brug over den IJssel bjj Deventer. Spoedige bouw van deze brug zal zooveel mogelijk worden bevor derd. 4 December des voormiddag» te Tunis aange komen. *s Heeren Ter Laan’s poging, om zijn plompe insinuatie, dat minister Marchant’s concentra- tlemaatregelen tegen het openbaar onderwijs on der een valschen schijn zouden zijn genomen, goed te praten, mislukte deerlijk. De heer Ter Laan beweerde in zijn repliek, van vele vrij zinnigen vernomen te hebben, dat zij zich te gen minister Marchant’s maatregelen verzet zouden hebben, als zij geweten hadden, dat die maatregelen niet door een vrjjzlnnig-democra- tlsch minister, doch door iemand, die bezig was katholiek te worden, genomen werden. Bil deze plechtigheid waren tegenwoordig de heeren P. C. Tegelberg, voorzitter en H. T. de Booü, secretaris van de Noord-Zuid-Holl. Red- dlng-Maatschappü, J. Beyffert en Jac. Kui per, reap, havenmeester van het Noordzeekanaai en de Vlsschershaven en de bemanning van de motorreddingsboot Neeltje Jacoba. Evenals vorige jaren biedt de P.T.T.-dienst weder de mogelükheid tot verzending van extra goedkoope Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen (van 14 December tot en met 6 Januari) en tot het voeren van dito-geoprekken (van 31 Decem ber tot en met 4 Januari). Algemeene voor waarde is, dat de inhoud van telegram of ge sprek betrekking heeft op het Kerstfeest, c.q. de jaarwisseling. De mogelükheden zün verder de volgende: telegrammen met vaste teksten, telegrammen met vrije teksten, radiotelefoongesprekken met Ned.-Indlë en met Nederlandsche schepen op zee en radiotelefoongesprekken met de Brltsche Dominions. foe telegraaf- reap, telefoonkantoren verstrek ken alle ge wensch te nadere Inlichtingen. Vermelden wü verder van de debatten over bet Lager Onderwijs een als altüd bü dezen afgevaardigde, overdreven erltiek van mr. Westerman op het resultaat en den geest van ons onderwüs, dat te intellectualistisch (en dan nog met zoo gering succes) is en dat aan de leerlingen te weinig beschaving, karaktervor ming, eerbied voor ouderen, respect voor na tionale waarden, zin voor orde en tucht bü- brengt. Dr. Moller improviseerde over dit onderwerp alleraardigst en wees er op, dat ons onderwüs in het buitenland zeer bewonderd wordt, al er kende ook hü wel, dat hier en daar een te in tellectualistische geest de overhand heeft, en al toonde hü met een geestige persiflage aan. hoe b. v. het geschledenlsonderwüs bevrüd moet worden van het mechanisch en automatisch en met ezelsbruggetjes van buiten leeren van jaar tallen en van de graven van het Hollandsche huis. Over de kweekelingen met acte, wier te werk stelling tegen een zeer lage wedde volgens den heer Suring toch wel belangrüke voordeelen in moreel opzicht heeft, doch wier zeer karige be zoldiging toch eigenlük strijdt met de Lager Onderwüswet, die in art. 30 voor een onderwü- zer een salaris eischt, conform het Bezoldigings besluit, heeft de minister niet veel geantwoord. Wel betoogde hü in den breed e. dat, wie be gaan is met den nood der talrijke werklooae onderwijzers, niet te veel moet klagen over op heffing van kweekscholen. Een ander groot onderwijsvraagstuk het is overigens ongeloofelük, hoe telken jare op nieuw bü het Lager Onderwüs in détails en ca suïstiek wordt afgedaald! te de concentra tie. Nieuws vertelde de minister ook dAArover niet. Alleen leidde een herhaling van den aan val, door den sociaal-democraat K. TER LAAN op ond-minteter Marchant gericht, tot een tweede protest van den huldigen minis ter, een protest, waaraan een fel woerd van verontwaardiging van dr. MOLLER en tot ons groot genoegen ook een duidelük blijk van afkeuring van mr. JOEKES, leider der vrjjsinnlg-democratische fractie, waren voor afgegaan. ding van de opvarenden van den logger. Waar het zoo zelden voorkomt, dat iets gedaan kan worden voor de bemanningen van de sleepboo- ten, die zulk een zware en gevaarlüke taak heb ben bü het steepen in slecht weer, het vastmaken van trossen en dergelüke, heeft het hoofdbestuur gemeend, dezen mannen een blük van waardeering en hulde te moeten aanbie den. Zü hebben met groot levensgevaar men- schen gered en daarbü getoond, niet voor de be manning van de reddingsbooten onder te doen. Namens het hoofdbestuur bood spr. allereerst den kapitein van de Nestor, M. de Koe, een gou den horloge met inscriptie aan, benevens een diploma. De leden van de bemanning: J. H. Stol, machinist; A. Broek, stuurman; M. A. de Vis ser, stoker; A. C. BUnkhof en 3. v. d. Graaff, matrozen, ontvingen een zilveren horloge met inscriptie en een diploma. erger dan alles wat onze voorbeeldige katho lieke zegsman weet!). Zoo gaat het toch dikwüte: „Ze zeggen van hem ik weet het ook niet zeker, maar het komt uit betrouwbare bron dat hü op ze- delük gebied zich dingen permitteert, waarover we nu maar niet zullen praten.” Degene, over wien zoo wordt gesproken, te een mensch als een ander, misschien een veel beter mensch dan al degenen, die hem op deze liefdelooze wü«e beknibbelen, hem wellicht onmogelük maken of in zün brood en zün belangen schaden. Maar sü vinden zich zooveel beter katholiek. Toch te de liefdeloosheid het grootste kwaad. Toch te de liefde het levensideaal van den chris ten. Het te verschrikkelüker, de liefde te ver liezen, dan alle andere dingen te verliezen. Wordt hieraan voldoende gedacht? Of wordt deze gedachte niet onderdrukt door de ver keerde opvatting, dat het grootste kwaad zou zün, het fatsoen te verliezen? ---- Tot liquidateur werd benoemd mr. A. van der Deure te Bennekom, met dagelükschen büstand van den heer J. Aarents te Enkhuizen. Tot leden van de commissie van toezicht, welke inzake belangrüke schulden heeft te be slissen, zün benoemd de heeren J. O. Haspels te Enkhuizen.zw. Lub Jzn. te Amsterdam en J. J. Sluis te Enkhuizen. -- Minister J. R. Slotemaker de Bruine, die Vrijdag zijn begrooting vap Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurd zag et mag tragisch heeten, dat Enge land zich thans voor een pijnlijke crisis gesteld ziet, waarvan de po pulaire figuur van King Edward vm het middelpunt en de oorzaak vormt. Als „prince charming” heeft de Brltsche publieke opinie den troonopvolger meer vergeven dan wel met de algemeene op vattingen van het Engelsche maatschap pelijke leven viel te rijmen, maar nu de geliefde Prince of Wales de rechten en plichten van het Koningschap met al de daaraan verbonden consequenties een maal heeft aanvaard, moet zü wen- schen, dat hü zich ook overeenkomstig dat eenmaal genomen besluit gedraagt. Wij willen ons op dit oogenblik en in dit stadium, nu er nog geen beslissing ge vallen is, niet verdiepen in de staats- rechteiljke en constitutioneele mogelijk heden en onmogelijkheden, welke met deze kwestie in verband kunnen worden gebracht, doch slechts de aandacht ves tigen op het zeer menschelljke conflict, dat zich hier openbaart, een conflict, hetwelk zich zóó vaak, zij het ook op minder opvallende wijze en bü min der belangrüke personen voordoet, dat men geneigd zou zün het als een typisch verschünsel van onzen tüd te beschou wen. Dit conflict Is er een tusschen leer en leven, tusschen plicht en verlangen, tus schen wil en wensch, tusschen functie en persoonlükheid. Dit conflict komt veelvuldlger voor, naarmate de kracht van de beginselen in den mensch ver zwakt. Het is een conflict, dat vele men- schen heden ten dage met zichzelf heb ben uit te vechten, een tragisch conflict, dat echter beëindigd kan worden met een schoone en verdienstelüke overwin ning. De gelukshonger, die het mensch- dom kwelt, heeft de moderne menschheid op paden gedreven, die het een doolhof binnenleiden, waaruit alleen maar een uitweg te vinden Is door een volstrekte aanvaarding en vervulling van de plich ten tegenover God, zichzelf, den even- mensch en den staat, waarin men leeft. Dit kan moeilijk en zwaar schünen, het gevoel kan daartegen zelfs in opstand ko men als tegen een onmenscheUjke wreedheid en hardheid, en toch is er ulteindeUjk geen duurzaam geluk noch in den tüd noch in de eeuwigheid te bereiken zonder onderwerping aan de algemeene plichten, die ieder mensch zün opgelegd, en aan de büzondere plich ten van zün staat. De plichten van staat van een Konlng zün zwaarder dan die van een onderdaan. King Edward moet dat weten. Het koningschap en zün waardigheid vraagt offers van den per soon des Konlngs, bijzonder zware of fers, maar ook het brengen van offers beteekent geluk. Nelson heeft vóór den slag bü Trafalgar tot zün mannen ge zegd: „Engeland verwacht, dat iedereen zün plicht zal doen.” Moge King Edward In deze menschel!} k voor hem zoo moei- Ujke uren zich dit woord van den ver maarden vlootvoogd herinneren en moge hü met Gods hulp de kracht vinden om een besluit te nemen, dat zoowel voor hem als voor zün volk een in den diep- sten zin des woord gelukkig besluit mag heeten. Een tweede en zeker niet minder ernstig ge- vaar, dat met de eenzüdige zedelükheidsopvat- tjng samenhangt, ligt in de kans, die zü ople vert, om den samenhang van het godsdienstig leven uit het oog te verliezen. Een deugdzaam mensch wordt dan Iemand, van wlen geen on- kulsche handelingen bekend zün, ook al zou hü zelf den heelen dag de onkuische handelingen van andere menschen bespreken en berodde- len. Een goed katholiek wordt degene, die de katholieke huwelüksvoorschriften nakomt, ook al zou hü zich beestachtig gedragen tegenover zjjn personeel en al zou hü zich niet ontzien, zijn haat te koelen in een reeks geniepige vüan- delükheidjes tegen andere menschen. Ongetwüfeld is de onkuischheid groot kwaad. Hier behoeven we niet lang over te praten. Iedereen weet het en bü elke volksmissie, bü elke retraite, bü menige preek wordt het ieder een nog eens overduldelük in het geheugen ge prent. Niemand zal ooit op dé gedachte komen, het te ontkennen. Men zal dus wel willen aan nemen, dat wü allerminst een pleidooi voor de onkuischheid bedoelen te schrijven, indien wü aandacht vragen voor het feit, dat 4,e natuur lijke zedenwet, doch vooral de bovennatuurlijk geopenbaarde christenplicht nog wel Iets meer 'bevat dan de bekende geboden betreffende de onkuischheid Het komt ons zelfs onjuist voor, wanneer deze onkuischheid zoo maar klakkeloos en altijd wordt afgeschilderd als „het grootste kwiad”, want hoe afschuwelük en onteerend de zonde van onkuischheid ook mogen wezen, het groot ste kwaad is toch de overtreding van het hoog ste gebod, en rechtstreeks luidt dit gebod: „Gü zult God 'beminnen, ge zult uwen evennaaste beminnen.” De heer Tegelberg, sprekende tot <fe mannen van de Nestor, zelde dat de Reddlngmaatschap- Pü alles wat op de kust gebeurt met groote aan dacht volgt. Het optreden van de bemanning van de Nes tor op 37 October JJ. te aan haar aandacht niet ontgaan. Het hoofdbestuur weet, dat niet alleen de reddingsbooten met hun bemanningen eer ste klas zün; dat geldt ook voor de sleepbooten en hun bemanningen. De gebeurtenissen van 37 October hebben dit weer eens bevestigd. In de vergadering van 17 November 1a aan het hoofdbestuur uitvoerig gerapporteerd over het geen de mannen van de Nestor gedaan hebben en hoe zü zich onderscheiden hebben bü de rad- De heer Tegelberg verzekerde tenslotte dat niet alleen de Reddlngmaatschappü, maar ook geheel Nederland de daad van de mannen van de Nestor toejuicht en daar bewondering voor heeft. Spr. wenschte tenslotte ook den vertegen woordiger van het bureau Wijsmuller, den heer J. Boon, geluk met zulke mannen. De heer Boon dankte nr ns de reederü voor de mooie belangstelling. w..arin hü een uiting van waardeering zag voor het werk der beman ning. De zeesleepers liggen hier om wat te ver dienen, maar wanneer er menschen in nood zün dan vraagt de bemanning zich niet af of er wM aanzit, maar zü vaart uit en doet wat zü kan om hulp te verleenen. Is het gedaan en krügen zü waardeering voor bet werk waarbü spr. herinnerde aan bet telegram van ds Koninklüke Familie dan zün zü dazu- dankbaar voor. Br was overigens nog een kleine schuld te vereffe nen. Onlangs te de bemanning van een der sleep booten der reederü. de Drente, gered. Welnu, thans te de Nestor in de gelegenheid geweest om anderen te redden. Spr. eindigde met de ver zekering, dat altüd op de sleepbooten gerekend kan worden Van den gestranden motorachoener .Tuglen” wordt op het oogenblik. de lading hout gelost en naar Temeuzen ovgrgebracht. Daarna aal opnieuw getracht worden het schip van de Spü- kerplaat te sleepen De administratieve ambtenaren van het lükstoezicht op de spoorwegen kunnen naar de rüksverkeersinspectie overgaan, terwül Met in de bedoeling ligt om de nieuwe ambtenaren, hetzü op arbeidscontract, hetzü in tüdelüken dienst aan te stellen. Vervanging van de belastingen door een en kelvoudige heffing op benzine verdient geen aanbeveling. Overwogen wordt de mogelükheid, de motor rijtuigenbelasting ook per maand ot per twee maanden te betalen. Naar de meening van den minister bestaat niet voldoende grond om de motorrü tuigen be lasting te verlagen voor motorrütulgen, die niet dan binnen een beperkt gebied gebruikt wor den. Het ligt in het voornemen geheel ot gedeel- telük op rijkskosten ook andere bruggen dan die, welke begrepen zün in het plan tot ver snelden bruggenbouw, uit te' voeren. Als zoo danig kunnen worden vermeld de brug over de Dieze te 's Hertogenbosch en de Hoornbrug te Rüswük. In daarvoor in aanmerking komende gevallen zal het rük het aanleggen van tun- nete en het verbeteren van traversen door be bouwde kommen bevordeft-en, terwül binnenkort de indiening van voorstellen aan de Staten-Ge neraal mag worden verwacht In verband met de financiering van tertiaire wegen. Om verschillende redenen acht de minister het gewenscht het dercte vüfjarige werkplan, dat thans in voorbereiding te, een jaar later te doen Ingaan. Het ligt In het voornemen, dit werk plan systematisch en iq een snel tempo te doen uitvoeren, waarbü zooveel doenlük rekening zal worden gehouden met de herhaaldelük in de Kamer uitgesproken wenschen.^ Het ligt in de bedoeling, tien districten van de Rüksverkeersinspectie in te stellen, met de leiding waarvan rijksinspecteurs van het ver keer worden belast, die zooveel noodig wod- den bügestaan door adjunct-lnspeeteura. Hoe reageerde de Kamer hier thans op? Rechtsche afgevaardigden, de heer SURING, de antl-revolutionrudr ZIJLSTRA. de Chrtetelük- Historische afgevaardigde TILANUS en ook ds. KERSTEN, oordeelden, dat de minister veel te mild was geweest, terwül uit de linkerzijde de dames DE VRIES—BRUINS en BAKKER— NORT opnieuw het lot der wél ontslagenen be jammerden ert ook nu weer aandrongen op een geleldelük verminderende schadeloosstelling. Deze laatste wensch de heer SURING wees daaróp terecht was misplaatst, omdat Inder- tüd juist opzettelük als ingangsdatum van het ontslag 1 Januari 1937 gekozen te. om den be trokkenen een behoorlüken termün tot aan passing aan de nieuwe omstandigheden te ge ven. Ook minister SLOTEMAKER voelde voor dit desideratum niets. Vroeger zou een schade vergoeding gunstig hebben kunnen werken, om dat zü waarschünlük had kunnen lelden tot ontslag op veel grooter schaal. Thans was zü overbodig, omdat de minister van het in 1935 gekozen systeem gebruik heeft gemaakt, om In bijzonder pünlüke gevallen bepaalde tennünen van uitstel van het ontslag toe te staan. Met de Rotterdamsche Tramweg Maat- schappü te langdurig van gedachten gewisseld omtrent de mogelükheid van Instandhouding van haar bedrijf. Dit zal gepaard gaan met een ingrijpende reorganisatie. Overleg is nog gaande met de provinciale be sturen omtrent de voorgestelde reorganisatie. In de onderstelling, dat omtrent een en ander overeenstemming zal worden verkregen, wordt het wenschelük geacht thans reeds bü nota van wüziging artikel 36 met 75.000 te verhoo- gen, daar wellicht in de naaste toekomst daar aan behoefte zal bestaan. y De Minister heeft zich bereid verklaard, mits overeenstemming wordt bereikt, te bevorderen, dat het bedrijf gedurende drie jaren wordt ge steund met subsidie tot dekking van het exploi tatieverlies, waarvan nevenbedrüven, die afzon- derlük beheerd worden, uitgesloten zün. voorzitter der Eerste Kamer te voorne- zün voorstel asm de centrale afdeellng. betreffende het op Woensdag December aA en volgende dagen te houden afdeellngsonder- aoek, aan te vullen met het wetsontwerp tot wüziging en aanvulling van de Crlste-Hypo- theek-Aflossingswet 1936, van welk ontwerp de regeering spoedige afdoening heeft verzacht. Naar wij vernemen, ia Prins Bemhard van Lippe-Biesterfeld bij Koninklijk Besluit benoemd tot lui tenant ter zee der le klasse (kapi tein) a la suite bij de Koninklijke Marine en tot kapitein (ritmeester) a la suite by de Koninklijke Land macht. Voorts is by een tweede Konink lijk Besluit aan Prins Bernhard de titulaire rang verleend van kapitein (ritmeester) by het Kon. Ned. In disch leger. Daarna werd voortgegaan mqt de behande ling der begrooting van Onderwüs, Kunsten en Wetenschappen. Men herinnert zich, dat de katholieke sdge- vaardigde Suring in vorige jaren aanhoudend heeft aangedrongen op het ontslag van de hu wende en de gehuwde onderwüzeres. Die actie heeft succes gehad. Minister Marchant maakte het ontslag van de onderwüzeres. die in het hu- welük treedt. Imperatief, terwül later bü de be handeling van het Bezulnigings-ontwerp een amendement-Suring ook het ontslag van de nog In dienst zünde, reeds gehuwde onderwüze- ressen in de Lager Onderwüswet legde. Den minister werd daarbü de bevoegdheid gegeven, om In gevallen, waarin het ontslag wegens bü- zondere oorzaken (b.v. kostwinnerschap) ongewenschte hardheden voeren zou, de huwde onderwüzeressen In dienst te laten. Minister Slotemaker de Bruine, die reeds toen onmlddellük verklaarde, dat voor hemzelf „de werkelükheid buitengewoon pünlük zou zün,” heeft sedertdien het nieuwe wetsartikel gehanteerd. En het gevolg te, dat van de 710 gehuwde onderwüzeressen aan 438 uitstel te ver leend van het ontslag, dat op 1 Januari zou moeten Ingaan. Aan de Memorie van Antwoord over het Ver- keersfonds is het volgende ontleend. Onlangs te van de commissie een voorstel ontvangen om trent regeling van autopersonenvervoer: het ontwerp van een algemeenen maatregel van be stuur. waaromtrent het advies van den raad van state is ontvangen, zal spoedig zijn beslag kun nen krijgen De minister hoopt, dat een regeling van het goederenvervoer, welke de commissie voorbe reidt. binnenkort zal kunnen tot stand komen. Hü acht niet uitgesloten, dat deze dadc- litk In bedoeld wetsontwerp zou kunnen worden opgenomen. Dat de voorgenomen coördinatie meer en meer zou gaan gelüken op subordinatie van alle an dere verkeersmiddelen aan de spoorwegen en A. T. O., zooals sommige .eden meenden, moet de minister ten stelligste ontkennen. In de Vrijdagmorgen te Enkhuizen gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van Wed. S. Lakenman en Zn.’s Bank aldaar, is met algemeene stemmen besloten tot ont binding en geleldelüke liquidatie der N.V. Aan de directie der bank te In overeenstem ming met de voorstellen der credlteurencom- mlssle-Haspels opdracht verleend een accoord aan crediteuren aan te bieden. Een amendement-Haspels. om de bevoegdheid der directie tot het wüzigen van het accoord zoodanig te beperken, dat wüziging alleen kan met de comnüssle- Een druk bezochte vergadering van crediteu ren van den Kon. HoU. Lloyd te Vrüdag gehou den om te beraadslagen over de verlenging van de aan deze maatschappü verleende surséance van betaling. De büeenkomst werd gepresideerd door mr. de Vries. Aan vorderingen voor pensioengerechtigden welke bedragen f 1.500.000.— was een kapitaal aanwezig van f 1350.00.—. Voor deze groep trad op mr. G. Sent, die mede met mr. van Mullwük vertegenwoordigde het comité uit de negen be kende organisaties. De „Benas" werd vertegen woordigd door mr. Schadee uit Rotterdam. Medegedeeld werd, dat de bewindvoerders voor verlenging van de surséance waren. Mr. van Haersolte deelde namens den Holl. Lloyd aan de Rechtbank mede, dat hü vermoe- delük binnen drie maanden, ulterlülc over zes maanden een llquldatle-accóord kan aanbieden. Ten slotte bleek, dat niemand tegen verlen ging van de surséance wag De Rechtbank zal Woens zing nemen. i Onkuischheid zal vaak een zware zonde tegen de naastenliefde zün; doch het te lang niet de eenige zonde tegen de naastenliefde! Laster en kwaadspreken büvoorbeeld, twee kwalen, die men in brave Roomsche milieu's dikwüte met beel wat minder zorg vermüdt, zün vaak veel erger. De absoluut fatsoenlüke juffrouw, die al leen maar haar mond niet kan houden over het onfatsoen van haar buren of verwanten, eondlgt misschien zwaarder dan de absoluut onfatsoenlüke juffrouw, die al haar zinnelUke begeerten bevredigt, doch er nog zoo iets als •arm gevoel voor haar medemenschen op na houdt. Dit klinkt wel heel onwaarschünlük, en onze maatschappü is veel eerder geneigd het onfatsoen af te keuren dan de „fatsoenlüke” kwaadsprekerü, maar wie de katholle levens leer diep beseft en haar tot een werkelükheid ran zün eigen leven maakt, zal grif moeten toe leven, dat de schending van de liefde het meest van alle kwaad in strijd te met de evangelische voorschriften. De duivel heeft er belang bü, het kathollcis- ®e te verzwakken en hü zal dit liefst doen vol lens een weinig opvallende methode, waardoor het kwaad langzaam indruppelt in de harten onder den schün van het goed. De mensch, die, de gedragingen van andere menschen aan de kaak stelt, voelt zich zelf boven die gedragingen verheven en te zich hier goed van bewust. Hü vindt zich heel wat beter dan die anderen, voor •ie hü zün neus ophaalt. O, hü te een braaf man, zelfs voorbeeldig! Hü Is alom bekend als goed katholiek. Wat zou er tegen zün, dit duidelük ie laten merken aan iedereen? Wü moeten toch •aarachtig voor ons geloof en voor onze over tuigingen durven uitkomen. Welnu, dan wil nü •el eens duidelük aan zün omgeving te ver- «tean geven, dat hü die badcostuums van me vrouw Zus of zoo en die wereldsche manieren v*h meneer Dinges volstrekt afkeurt! Hü wil wel duidelük zeggen, dat hü die nare men- •ohen met hun gedurfde solréetjes niet als goe dé katholieken beschouwt! Wat denken ze wel? *n sooate ze hun kinderen maar met Iedereen 1Men omgaan! Jongens en meisjes door elkaar! Kou, dan behoeft u niet te vragen! Enfin, papa k zelf ook van dat slag. °«tee voorbeeldige katholiek, op wiens zedelük •*drag vooral niets' te zeggen valt, roert reeds dapper de tong, en wat we het eerst volgende te hooren krügen, te een heele reeks van ^rdachtmaklngen en kletspraatjes, die bewüzen ihoeten, hoe slecht de andere menschen zün en ho« goed onze vriend te. Hoe ze het met hun ké’sten kunnen overeenbrengen, begrüpt hü Jdril Kn die knecht van den bakker! Die wordt ““ar gehandhaafd! Terwül toch Iedereen nietwaar? dat hü met het keuken- maar neen, hü zal u die onsmake- sparen! Wü kunnen het wel raden! i moeten .raden” te veel en veel Dr. Moller wees ten overvloede op mr. Mar- chant's eigen verklaring, dat er In zün staat kundige lün geen verandering gekomen was. Maar overigens: wat een standpunt, als men bepaalde maatregelen niet öp~tain eigen waar de schat, doch alleen ziet naar den persoon, die ze treft! Heeft men ooit een benepener staaltje van partüpolitiek beleefd? En dr. Moller én mr. Joekes verklaarden met dat de verdachtmaking van de bedoe- van een man, dien de Kamer gedurende jaren als een door en door eerlük mensch heeft leeren kennen, beneden de waardigheid van het Parlement was. nzedelükheid J Wie dit woord uitspreekt, wekt In onze A-X dagen bü zün hoorders de gedachte aan oyertredlngen van het zesde of negende gebod. Onzedelükheld te vereenzelvigd met onkuisch heid. De strijd voor de zedelükheld te de strijd tegen badgelegenheden, waar het yiinder net jes toegaat, de strüd tegen mln of meer gevor derde stadia van ontkleeding, de strüd tegen Èet wulpsche en het wufte. Men spreekt van onzedelüke Weeding, men spreekt nooit van on- sedelüke loonen. Het is natuurlük in menig opzicht een goed teeken, dat de kutechheld zoo hoog staat aan- geschreven. Toch schuilt er een gevaar in, In dien men de geheele zedenwet onbewust gaat vereenzelvigen met de twee geboden, die een kuischen levenswandel betreffen. Ten eerste gomt dit lang niet altüd voort uit werkelüze hoogachting vbor de deugd, doch hangt het dikwijls ten nauwste samen met een geldende fstsoens-opvatting, die de burgerlüke maat schappü aan de oorspronkelüke moreele inzich ten van den godsdienst ontleend heeft, doch die allengs ontaardde tot een grondslag van eonversatie, waarmede het waarlüke zedelüke le vensbesef al lang niets meer te maken heeft. Onzedelüke menschen, zoo oordeelt dit fatsoen, syn de menschen, met wie men niet meer kan omgaan. Het zün de menschen, die zich ge compromitteerd hebben. Ze maakten zich ón mogelijk door een llefdes-affalre of iets van dien aard. Wü zelf zün daar veel te fatsoenlük voor. Wü stellen onzen goeden naam op veel te beogen prijs. Wü willen dus met deze onze- delijken volstrekt niets meer te maken heb ben! Verbeeld u.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5