De STADSNIEUWS Er wordt recht gesproken A Alkmaar, 8 Dec. De Philippijnen overstroomd MIN LEDENACTIE VOOR DE R.K. STAATSPARTIJ VOOR DEN POLITIE RECHTER DINSDAG 8 DECEMBER 1936 De financieele kant AGENDA Mishandelingen Ifegi- OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN Weerbericht ARR. RECHTBANK ALKMAAR Ver TWEE AUTO’S GEBOTST RIJKSTELEFOONDIENST SURPRISE VAN PROFESSOR BURGERLIJKE STAND MENGELBERG DE MALVERSATIES BIJ DEN B.V.L. In de moet HET DRAMA TE BROEK OP LANGENDUK DREIGEND ONTSLAG TRAMPERSONEEL EEN DAAD VAN EENVOUDIGE RECHTVAARDIGHEID Film Levering goederen Crisu-comité B brengt het be- zoodat het St. Elisabeth-vereeniging van Nieuwe telefoonaansluitingen C. Stlkkelv. d. Kommer, 2459 werden ondergoed O. 20.35—2140 Lond. Heg.; De Vorstelijke huwelijksfeesten Heiloo Apothekersnachtdiemt Een kleine botsing vernield. Even herstellen Welke bonnen? De Directeur voornoemd, d. Heuvel. E. Zielig geval Middernachtelyk souper Ondank is ’s wereld» loon Jkn 34 vaste klant De Inschrijvingen Handelsregister 1935 De „Ryksambtenaar” 1, De Wegingen: De groote ontspanning Is er; fijn van Speculatie op den goklust St: Nicolaasfeest R.K. Handels- reizigers Uitspraken meervoudige straf kamer 8 December 4325 4326 4328 3800 3839 3901 4280 4290 2928 3080 3269 3316 3594 3695 De voormalige administrateur en propagan dist van den B. V. L. te Alkmaar, O., is na verhoor door dén rechter-commlssaris in het K4ks van Bewaring ingesloten. Voordien bevond hy zich in verband met het onderzoek nog op het politiebureau. O. W. Hylketha, Oosterstraat 6. H. O. Slotboom, Nieuwesloot 106. N. Haringbuizen, Wester weg C17a H. Huiskamp, Comanstraat 32. J. Zielhorst, Houtmanséraat 11. De slobber om een stukje brood Pieter Kr. had in café Bus te Alkmaar aan verschillende bezoekers van dit café gelegenheid gegeven tot hazardspel. Hij had een koffer vol snuisterijen. De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 December tot en met Dinsdag 15 December de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen bruine kleur. Oehaktbonnen paars met roode streep. Alkmaar, 8 December 1936. 12 van Maan o* van. 3.1» -- Nienwe Maan 13 December -noet er toch 10 mlnu- kopje koffie en een It Dit 1 voorshe Inzake in het Naar wij vernemen heeft ook de Officier van JustlUe geen hooger beroep ingesteld tegen het vonnis van de Rechtbank, waarbij K„ 8. en O., uit Broek op LangendUk worden veroor deeld tot 1 Jaar gevangenisstraf, vonnis onherroepelijk is geworden. Bioscoop Harmonie: dagen 730 uur, tot Victoria-Theater: Alle dagen 7.30 uur. va he Ee twee Toch sends t teur-gei self hel tegenwc eenige I werktijd kunnen graflsct Resul omdat omtrent verre c moeten loon, al Bovei bedrijf lei and sard. den sar drijven, vrijheid hij wil. ar beide ulng a Voor arbeid beslag arbeidt vastgee Vooi voegdl ter Het van b 1916 t 1 De t welke loondli weginj Zooi terreir het re arbeid ter n* wegge: een b< beid, voorst Uchaa I Zijl de ha en nlf en Blo 4329 4336 De ve den mli neer nli evenredl leidt dit product! van het drang 1 ten aan tisch. aaa- De van perse een i ste kom arbe: rant] wegi in de Kamer (Sociale wordt n heldscljf' een geri bespeure aanwend de Ujnei ligt, om i mogeUJk '"oordeel, op een I loosheid In hé bedrijfsr den looi bedrijfsr Drie maanden gevangenisstraf voor het stelen van een damestaschje Verdachte naar het Huis van Bewaring hoewel en meer dan een jaar lang den tijd daarvoor had gehad. Verdachte beweerde, dat hij de 50 niet kon betalen, want hy had aan die oude Ford niets hoewel de heer Veer deze alle dagen, tot vlak voor de verruiling, had gebruikt en moest dus de 70 voor een nieuwen wagen ge bruiken. De rechter vond dit vreemd en noemde verdachte een raren Chinees, omdat hy zoo’n onvoordeeligen ruil had gedaan. De officier elschte twee maanden gevange nisstraf. De rechter veroordeelde Bart tot een Duizenden menschen om leven gekomen MANILLA,..* Pee. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat tengevolge van een over- Strooming de grootste in de geschiedenis der Philippijnen 54 steden zUn overstroomd en duizenden menschen om het leven zijn geko men. De overstroomlng werd veroorzaakt door een typhoon in de provincie Isabella, in het Noord westen van het eiland Luzon. Tengevolge van de gladheid van den weg OF HOLLAND Telefoon 2345 UW WINKFLIER noteert orders voor „DEKA” LIEBESGABEN PAKKETTEN NAAR DUIT8CHLAND Pakketten van 5 Ko. en van 21/. Ko. ongezouten ROOMBOTER THE CONDENSED MILK CO. Alkmaar kanten kweeken een weekhartig geslacht. Ook onze kinderen ademen in deze sfeer. De tijd I van sentimenteele operettes en zangspelen is voorbij. We moeten onze jeugd iets anders geven. Het is toch een daad van eenvoudige rechtvaardig heid, dat wij onzen jongens en meisjes geen ge zond leid, een gezonden dans, een gezond spel geven, als vreugd in dezen vreugdeloozen tijd. We grijpen terug In het repertorium onset voorouders, zoolang wij zelf geen gezond elgen- tljdsch programma kunnen samenstellen. Met Kerstmis beginnen we. Helpt ons, ouders! In een stad waar de Slnt-Maartenfolklore niet sterven kon, kan ook dit. Bl> THEOPHILE 7'i. Geboren: Marie Louise, d. van Arte Meijer en Minna Bertha Preuss; Franclna Hendrica. d. van Jacob Mulleren Martha NUhuls; Petrus Gerardus Nicolaas, z. van Petrus Arie Anto- nlus Peppelenbosch en Cornelia Charistina Kraakman. Overleden: Trijntje Silver, oud 80 j., wed. van Adries VerweU; levenloos kind van Floris Moerbeek en Emma Elise Entitle Marianne Hoehne; Andreas Jacobus Dirkzen, 73 j., geh. met Anna Christina Lucassen. Nieuwe zaken: Alkmaar: W. Vrating, Leeghwaterstraat Winkel in aardappelen, groenten en fruit. L. H. Bierman. Koningstraat 15, bloembollen handel en -export. overgegaan aan Mw. de Wed. M M. den Hou- dUker-Rol. Kapsalon „Modern”, Mient 27; bedrijf uitge- breid met winkel in parfumerieën. A Vasbinder, Scharloo 5, leesbibliotheek, pa pier- en kantoorboekhandel; overgegaan aan Mw. de Wed. E. Vasbinder-Oudt. Firma C J. Geels, Baangracht 11-13-15, distilleerderij, enz. FU. gevestigd te Hilversum. de contributie voor bedankte, wanneer deter dagen een circulair^ ontvangt de^’jjl. K. Staatspartij, aarzelt dan niet Veel lawaai De starre deftigheid van de rechtszaal en de doodelijke ernst van de heeren achter de groene tafel werden een poosje verbroken door het verschijnen van mej. Hlltje K. H., woon achtig op het schdbne eiland Texel, die zich schuldig had gemaakt aan mishandeling van haar buurvrouw mej. M w. E. Knol-KUngen. door middel van haar vuist en een stuk hout. Zooals meer gebeurt school ook hier de oor zaak weer in een stel lastige kinderen. De kinderen van verdachte hielden zich onledig met het gooien van steenen naar mej. Knol, welke steenen zij in een pan van moeder bijeen hadden gezameld. ZU accentueerden deze steenengooierlj met een sorteerlng scheldwoor den. Toen mej. Knol een van de belhamels bU een arm greep om hem over zijn slecht gedrag Je onderhouden, stoof juffrouw Hlltje er met een vaart op af en pleegde de bovengenoemde mishandeling. Juffrouw Hlltje verbrak genoemde deftig heid door haar schelle stem, waarmee ze bijna Op den Rijksweg AmsterdamAmersfoort na bij de Hector Treublaan onder La ren. heeft Maandagavond, tengevolge van de gladheid van den Rijksweg, een ernstige autobotslng plaats gehad. Een ingezetene uit Vreeland, kwam met een gehuurden luxe auto, die door hem zelf werd bestuurd uit de richting Baarn over den Rijks weg aanrijden, toen, ter hoogte van de Hector Treublaan, juist een drlewiellge bakfiets, be stuurd door H. M. uit Bussum, den Rijksweg wilde oprijden. De automobilist heeft deze bakfiets willen ontwijken en daarbij vermoedelijk geremd, met het gevolg dat de auto op het gladde wegdek irzyde van den richting nader- Gistermogen is een wielrijder op de Nicolaas Beetskade, terwijl hij linksaf wilde slaan in de richting van de stad, aangereden door een vrachtauto, gaande naar Bergen. Het voor- het r«WMI<M8 DOOt da, politie wordt naar da v aataMiteMf een onderzoek rtigestèld. Het R. K. Eerste Kamerlid Nivard heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Waterstaat Is het juist, dat de N. V. Brabantsche buurt spoorwegen en autodiensten eerlang de exploi tatie der tramwegen in Noord-Brabant, voor zoover het goederenvervoer betreft, zal stop zetten? Zoo ja, kan de minister dan mededeelen of dientengevolge inderdaad ongeveer 60 mannen zullen worden ontslagen, welke geenerlei uit- keering zullen ontvangen, alhoewel zich hier onder beambten hervinden met een diensttijd varieerende van 25 tot 33 jaren? Acht de minister het niet billijk, dat dezen beafiibten één redelijke dltkèering wordt toe gekend, of dat een wachtgeldregeling wordt ge troffen? Is de minister bereid te bevorderen, dat een regeling, als hiervoor bedoeld, tijdig tot stand komt? De R K. Handelsreizigers hadden Zondag een kinderfeest georganiseerd waarop St. Nicolaas was uitgenoodigd. die zoo goed was hieraan te voldoen. De goede kindervriend liet familie voor familie bij zich komen en onderhield zich dan met de ouders en kinderen, als steeds was Zwarte Piet aan zijn zijde en reikte elk kind e^n cadeau pit. Onderwijl werden den kinderen versnaperingen aangeboden. Nadat elk kind een cadeau had ontvangen, verbleef St. Nieolaas nog een poosje In hun midden, om het optreden bij te wonen van den heer Emiel Moretti de aan wezigen vergastte op zijne goocheltoeren. Alleen de kleinen, doch ook,' de ouders hebben hiervan kunnen genieten. Vervolgens had hierna nog een verloting plaats, waarna met enkele dankwoor den aan en van «t.Ntoateae dW^k!nderfee**f>Jék' door den voorzitter werd gesloten. eigenlijk de schuld was van de heele bewe ging, maar hun verdediging baatte zoo weinig, dat ze conform den elsch tot 20boete of tien dagen werden veroordeeld. Arie vond, dat dat wel wat veel was voor een rjjksambtenaar als hij. Tot algemeens vroolljk- held bleek, dat-hij meende als dienstplichtig milicien hij had het soldatenkloffie aan een rjjksambtenaar te zijn en dan een, die natuurlijk niet veel geld in den zak had. De heer moesten tevens ning betalen. Naast dan autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den ruj gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar van de R. K. Staatsparty verzoekt ons te melden, dat in de heden verspreide circulaire een fout is geslopen. De minimum contributie voor ge zinsleden is nJ. niet 50 cents, maar 40 cents. De nachtdienst zal in de week van 6 tot 13 December worden waargenomen door de apo theek van mevrouw Schouten—Oele Cboer- straat 47. Maar het engste is wel, dat h(j zoo vaak de pauze van half elf vergeet. Als er van 9 uur af ingespannen gestreke- geslagen, getrokken., ge blazen en geluisterd ten rust wezen voor „trekje”. Dat is regel, dat is reglement. Maar de meester vergeet het; ziet de groote klok daar vlak voor hem niet; hoort het gemur mel onder de orkestleder, niet.Hij gaat door. Tot het elf uur, soms later Is; dan pas komt de zoo noodige ontspanning. Zaterdagmorgen 5 December. 8t. Nicolaas! Mengelberg repeteert zonder pardon, Ingespan nen. geconcentreerd. Weet van niets! Is hij de oude niet meer? Heeft hy zyn gezonden humor verloren? Het is als alle andere dagen: streng, aanhoudend werken, niet loslaten. Pause! begon te glijden, naar de linker weg. Uit de tegenovergestelde ri< de Juist een luxe-auto van den heer P. uit Baarn Belde wagens kwamen meteen hevlgen slag met elkander in botsing. De ingezetene uit Vreeland werd door glasscherven vrijwel alle ramen aan de rechterzyde van zyn auto waren versplinterd ernstig aan het hoofd verwond en is In het St. Jansziekenhuis te Laren ver banden. Een dame In den auto van den heer P. uit Baarn, werd eveneens gewond, doch kon haar reis naar Baarn per auto voortsetten. De chauffeur bleef ongedeerd. De materieele schade is aanzienlijk. Belde auto's moesten met kraanwagens worden weg- gesieept. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Alkmaar: ,4e Ooievaar”, Ritsevoort 46, café; Wy herinneren aan den byzonderen verplich ten avond van morgen, welke in 8t. Nicolaas- stemmlng zal worden gevierd. Hoe dit zal ge beuren: elzt blyft een St. Nicolaasverrassing. Komt daarom op tyd; dan kan alls ongestoord verloopen. Hoogste barometerstand 7744 te Partt. telQken wind, betrokken tot «waar be W met kans op regen, later opklarend rankeKlk veel mchter. Zon op 7.58 - onder 3.45 - Licht op 4» Maan op vjn. 3.19 onder Bjb Ntewwe Maan 13 December De niet verschenen Hendrik H. had op 5 September te Callantsoog f 20gestolen uit den spaarpot van den heer W. Dykstra. De officier noemde Hendrik een zielig geval, dat gebukt ging onder den last van een slechte opvoeding en ellendige economische omstan digheden. De kansen op reclasseering waren gering, omdaj Hendrik een zwerver was. Geelscht werd dan ook twee maanden gevan genisstraf. De rechter veroordeelde Hendrik conform dezen elsch. Pauze wordt afgebeld. Daar komen de orkest leden weer voor hun lessenaars. Een ondeugende tinteling in Mengelberg's oogen: ieder vindt «P zijn plaats een kistje sigaren, merk: 100%, goede, veelgerookte sigaar!! Persooniyke hulde van den dirigent aan zijn beroemd orkest. Even verbazing, dan een homerisch gelach, om deze eenige, fyne geste van den groeten n»»n' die op geestige wijze uiting geeft van zijn diepe waardeerlng voor de kunstenaars van het Con certgebouworkest 1 Dan bromt plotseling de fagot: ,^le de m**° schynt door de boomen”. Zimmermann stemt enthousiast in en onmiddeliyk is heel het sn- semble bezig om, zonder dirigent, leder op sü0 eigen houtje of kopertje het populaire 8t. Nlco- laasUedje van J. J. Vlotte en dr. J. F- ®eyé .te spelen. Een bekend criticus stelde my eens de vraag: Waarom laat Je dit tooneelspel door kinderen spelen; het werd toch voor grooteren geschre ven? Ik heb hem 'een wedervraag gesteld: Waarom laat je het Onze Vader door je kin deren bidden; het werd toch voor volwassenen uitgesproken door Christus? Sinds dien tyd begrepen wy elkander. Er is een schoonheid, die beiden aangrypt: volwas- sener^en kind. Gaarne wil ik, naar aanleiding van een nieuw Kerstgebeuren dat hier in deze stad aanstaan de is, eenige gedachten omtrent spel en lied weergeven. Wanneer men jaar in jaar uit tooneel- en zangdemonstraties van onze jeugd observeert, komt men tot het klaar inzicht, dat er een ontstellendtekort is aan beschaafd jeugd- tooneel en jeugdlled. Het is niet te ontkennen, dat hier en daar een meer verbiydend pogen tet saneering te signaleeren valt (in de KJC byvoorbeeld), maar het is toch meestal het succes van een apostolisdhen eenling, wiens beste bedoelingen onze gemeenschap niet be reiken. Aan Jop Pollman komt de eer toe de katholieke volksgemeenschap klaar te hebben onderricht betreffende de verbysterende nala tigheid in het gebruiken van de liederenschat, die ons, ondanks de reformatie, nog is over gebleven. Laat ons oprecht zyn: we zyn nog te bang om ons katholiek folkloristisch 11e- deren-repertoire uit te dragen naar buiten, naar het volk, uit welks hart dit alles is voort gekomen. De meeste gemeenschapsavonden ademen geen gezonde sfeer meer. Conferenciers probeeren ons een lach te ontlokken om een Rauwe kalender-aardigheid en de lied-fabri- en N.V. Maatschappij tot Détailverkoop van Pe troleum ..De Automaat”; In llq. getreden. Pil. Alkmaar, Den Helder en Behagen opgeheven. Den Helder: L. Scheltis voorheen E. N. Heyil- genberg. Keizerstraat 111. verllchtlngs- en ra- c*o-artlkelen. FU. gevestigd te Den Helder, Rijksweg 38 Nieuwe Niedorp: Coöp. Landbouwersaankoop- ver. annex malery „De Toekomst” bestuurs wijziging. Noord-Scharwoude: C. Bood, A 96, vracht- schipper; zaak verplaatst naar Haven Kolhorn (gem. Barsingerhorn). De bewoners van Anna Paulowna hadden ter' gelegenheid van het JubUeum hunner Pastoor op 15 Augustus j.l. een bal-champétMb op touw gezet. Vermoedelijk viel dat nogal m den smaak, want om half twee des nachts was men nog druk aan het dansen. Ook de 19- jarige mej. P. K. wilde nog een dansje maken en liet daarby gemakshalve haar taschje, waarin diverse schatten, een portemonnaietje en een gouden armbandje waren geborgen, op een tafeltje liggen. Toen ze uitgedanst was en bij haar tafeltje terugkwam, was het taschje verdwenen. Als verdacht van den roof stond terecht de 22-jarige landarbeider Jan 8. uit Anna Pau lowna, die den roof bekende en zei alles, op het geld na, in het water te hebben gegooid. De officier vond het een tameiyk zwaar mis drijf, herinnerde aan andere diefstallen, door beklaagde gepleegd, en elschte vier maanden gevangenisstraf. Vonnis drie maanden gevangenisstraf, ging in hooger beroep. Een rare Chinees heeren Arie en Theodorus Si., beiden landbouwer* te Grootebroek, hadden op 2 September N. F. Swart afgedroogd en wel op zoo n manier, dat deze laatste aan den dokter moest betalen voor de noodige repara ties aan z’n hoofd. brandstoffenhandelaar Bartholomeus H uit Groot Schermer had in November van een vrachtauto, dien hy van de firma Schmidt te Alkmaar op afbetaling voor 150 had gekocht en waarvan hy 100 had afbe taald, verruüd voor een oudere Ford van den heer Th.Veer te Alkmaar. Hij had by deze transactie f 70 toegekregen. Evenwel had h(j verzuimd de 50 aan de firma Schmidt te be talen, hoewel hy herhaaldelyk was aange- maand De heeren stelden het zoo voor, alsof Swart Mevr. Wed. Corfstraat 5. C. van Duin, Westerweg C194, Helloo. A. van der Hoek, Langestraat 1*. A. Elzas, Langestraat 37. A. A. Ort, Emmastraat 63. Wed. C. A. OudBruin, HouttU 9. R. G. C. Schröder. Mlddellaan A196, Heiloo. Ruygh, Schoutenstraat All. J. Laan, Heiligland 25. J. zyistra Hz. N.V. Langestraat 35. Mevr. R. H. ToblnPrins, Friescheweg 27. C. van der Meyden, Frederikslaan E93 Heiloo. Uit het verslag der St. Elisabethvereeniglng, dat natuurlyk uitvoerig vertelt van het mooie diamanten bestaansfeest, hetwelk dezen zomer is gevierd, en dat met weemoed herdenkt het overleden Ud mej. N. Merkx, ontleenen wy de volgende cyfers: In het vereenigingsjaar 1935-1936 vervaardigd 57 uitzetjes voor baby's in behoef tige gezinnen. Aan 8 kinderen der St. Domlnicusparochie werd by de eerste H. Communie verstrekt, alsmede aan 4 kinderen by vertrek naar een sanatorium. By de groot£ winterultdeellng ontvingen by na 600 schoolkinderen ieder 2 stuks onder- kleedlng. St. Nicolaasfeest van de Gezellen In het nachtelyk uur Heerenstraat 28b. Alkmaar, Den Helder en Schagen: N.V. Maat schappij „Petrolifere’* (Petroleum-Kleinhandel) schreven Zaterdag, dat behalve yy het recht om mee te doen aan de partijstemmingen, nog andere, ideëele motieven en niet Indirecte, zoo als men ons pér zetfout liet zeggen het dringend ribodzakelljk maakten, dat de ledenactie voor de R. K. Staatspartij ten volle slaagt. Deze rectificatie moest even voorafgaan alvorens wij met een enkel woord de finan cieele zijde dezer nieuwe ledenactie spreken. Hierbij komt allereerst de vraag, welke wij hier en daar wel eens hoorden stellen: „waarvoor Is toch dat geld voor zoo’n kles- vereeniging noodlg?” Het getuigt toch werkelijk niet van veel Inzicht In organlsatiezaken, wanneer men met een ernstig gezicht deze vraag durft stellen. Waar en hoe ter wereld is eenige actie mogelijk zonder geld? Zijn er niet aller lei uitgaven te doen als zaalhuur, propa- ganda-materiaal, onkosten van sprekers e. d.? Moeten op een verkiezingsdag niet tientallen zieken worden gehaald of kiezers worden aangevoerd, die in andere plaatsen hun werk hebben? Bovendien zijn er nog de Centrale organisatie: rljkskieskring en Statenkieskring, die door de gezamenlijke afdeelingen gefinancierd moeten worden. Over één ding kan men geruft zijn: de gelden worden voor 100 procent besteed aan verkiezlngsdoelelnden; betaalde, al dan niet paard rijdende „bonzen” kennen onze party-afdeelingen niet. Hoewel er dus geld moet zijn, wordt van niemand het financieel onmogelijke ge vergd. Het gezinshoofd betaalt als mini mum contributie 80 cent per jaar, de ge zinsleden 40" cent. Dat zijn toch geen be dragen, die iemand behoeven te weerhou den om zijn polltleken plicht te doen door als lid toe te treden tot de R. K. Staats partij. Vooral niet, nu de mogelijkheid is geschapen,"*®m dit bedragje in vier termij nen te betalen. Wij willen hier toch een ernstig beroep doen op degenen, die d« laatste twee jaar bedankt hebben, omdat, de contributie met een paar dubbeltjes per jaar verhoogd was. Was dat nu wel een goed overwogen daad? O, wjj kunnen ons de stemming wel in denken, waarin het geschied is. De zaken gaan slecht; er Is alweer loons- of salaris korting, en dan wordt er geschrapt. Mee- doogenloos gaat het potlood door alle on verplichte uitgaven, en dan sneuvelen, be halve charitatieve bijdragen, maar al te dikwijls de contributies voor de politieke organisatie. Toch gelooven wij niet, dat iemand, die kalm en rustig overweegt, welke belangen op het spel staan, deze daad niet zal betreuren en ongedaan ma ken. Het contributle-bedrag Is in vergelijking met onze andere „vaste lasten" toch zoo onbeteekenend. Wij hoorden eens op een vergadering van den Rljkskieskring, toen daar voor de zoo- veelste maal de „te hooge” contributie werd aangevallen, den voorzitter deze op- mefkirtg maken. „Wie onzer geeft zelfs in deze c&sistljden aan den wekelijkschen or gelman zijn cent niet? Zal men dan voor zijn hoogste belangen minder overhebben dan voor de ongevraagde straatmuziek?” Zoo Is het inderdaad. Er is toch met een beetje goeden wil in een heel jaar wel 80 cAten te besparen. Neen, wie financieele bezwaren .oppert, gebruikt uitvluchten die zijn tegenzin wegens andere redenen, moe ten bedekken. Het beste bewijs is wei, dat op het zwaar beproefde platteland van Noord-Holland de geringe contributie met liefde betaald wordt. Het is ook niet kwaad eens een lesje bij den tegenstander te gaan nemen. Weet men wel, dat leden van partijen als N.S.B. en S.D.A.P. tien en meer keer zooveel voor hun politieke organisatie offeren? Met het gevolg, dat zij bij verkiezingen over veel grooter middelen voor propaganda be schikken dan wij. Zoo Is het heelemaal niets bijzonders, dat b.v. de Alkmaarsche S. D A. P. bij verkiezingen beschikt over een fonds van bijna 2000 gulden. Voor onzen penningmeester, om de tranen In de oogen te krijgen. Komt, Alkmaarsche katholieken, die nog geen lid zljt der Staatsparty, of daar om gij van langer én treedt toe. Honderdduizend nieu we leden kweekt de Staatsparty in deze maand. Zou Alkmaar zyn rechtmatig deel daarvan niet leveren? Zorgen jullie voor een slokje, dan zal ik voor een k'onyntje zorgen, zei de Urker Klaas B. tegen zyn vrienden, den slager Jan B. en den visscher Jelle R. in den nacht van 7 op 8 October. Het slokje kwam en het konyn was er ook, maar dit bleek te zyn gegapt van den heer R. Gnodde, visscher te Urk, die den diefstal in de gaten had gehad en Klaas aan het werk had gezien. Klaas was niet verschenen en de officier elschte tegen hem, omdat hy de verleider was geweest en een allesbehalve blanco strafregister had, en ook, omdat zoo weinig van de vele diefstallen op Urk gepleegd, te achterhalen zyn. drie maanden gevangenisstraf. Tegen de twee anderen werd 15 of tien dagen geëtecht. politierechter veroordeelde Klaas H. tot maanden gevangenisstraf en sprak de twee anderen, die iedere schuld ontkenden, vry van het hun ten laste gelegde. i.’ Dat wordt een Slager Carel Hendrlkus D. uit Hoorn wekt den schyn een vaste klant van den politie rechter te willen worden. Thans was het de derde keer binnen drie maanden, dat hy voor de groene tafel in de rechtszaal verscheen, waarvan het de tweede keer als beklaagde was. Hy had zich nu schuldig gemaakt aan mishan deling van J. W. Hekman. Hoewel hy het feit ontkende achtte de of ficier de daad bewezen, zoodat Carel 25 boete tegen zich kon hooren elschen. De poli tierechter, die niet veel symphatte voor Carel heeft, veroordeelde hem conform en dreigde bovendien voor den volgenden keer met gevan genisstraf. Carel nam het niet en zei in hooger benoep te zullen gaan. De lange ry zaakjes, die de Alkmaarsche politierechter, mr. Ledeboer in zyn Maandag- sche strafzitting te behandelen kreeg, werd ge opend met een aangehouden zaak tegen de 19- jarige Geertje M. te Wlerlngen, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van 20.—. De zaak was aangehouden voor het hooren van den heer Wiggers, den ambtenaar van de reclasseering. Deze adviseerde, hoewel ver dachte zich aanvankeiyk met hand en tand tegen het plan verzet had, een voorwaardelyke veroordeellng en opzending naar het door gangshuis te Utrecht, teneinde het meisje zoo doende weer voor het maatschappeiyk verkeer geschikt te maken. De rechter besloot het plan te overwegen en op 21 December aa. uitspraak te doen. Het gemeentebestuur van Alkmaar ter openbare kennis van gegadigden voor de levering van schoeisel. kleedlng en dekking ten behoeve van het Crisiacomlté B, dat zy hunne bemonsterde offerten daartoe kunnen indienen op Maandag 14 December aa., des. namiddags tussehen 35 uur ten Stadhuize. De monsters behooren Dinsdag 15 Decem ber ax. vóór 13 uur dés middags te worden teruggehaald. Alkmaar, 8 December 1936. Het gemeentebestuur voornoemd, F A. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Zie, de maan schijnt door de boomen! Mengelberg repeteert en Is,... lastig. Niets deugt er, niets is er goed. Steeds even een paar maten spelen, dan weer aftikken; ellenlange verhandelingen hoe bet wél moet wezen. Zijn beroemd geworden uitdrukking- „Het moet 100 procent ztfn" hoort men tallooze malen. En dat in repetities over stukken, die reeds Jaren lang gespeeld zyn. Maar het Concertgebouworkest moet een voorbeeld wezen voor de gebeele wé reld; als het ergens volmaakt kan zyn, dan hier! De meester heeft zich In een lange loop baan van ongeloofiyken arbeid zelf nooit ge spaard o<n bet Ideaal te bereiken, hU spaart ook een ander niet, hy vergt van zyn kunste naars het uiterste. ■De papsoldaat", alia en met Woensdag. „Vrouw of jecretaretee". en^ftt liefhebbers voor een kwartje met een paar dobbelsteenen om het bezit van een van deze zaken gooien. Gooide men een vooraf geluksnummer, dan had men De in een woonwagen wonende en het land dóórtrekkende Haarlemsche koopman Klaas B. was op 17 September door de gemeente Heer Hugo Waard getrokken in het aangenamé ge zelschap van zyn confrater Willem Sch. Op een gegeven oogenblik vonden zy langs den weg, voor het hek van een huis, een zak met aardappelen. ZU vonden, dat de zak het ver seer belemmerde en meenden het, volgens hun zeggen, voorwerp als gevonden te moeten aan geven by de Alkmaarsche politie, hoewel ze vlak by het H. H. Waardsche gemeentehuis waren, waar de gemeentepolitie gehuisvest is. Later bleek, dat de zak met aardappelen daar door den heer Luke was neergezet, opdat de melkryder F. KnUn deze voor een klant zou meenemen. Jammer genoeg geloofde de officier dit schoone verhaal niet en elschte deze 15 boete of tien dagen. De rechter toonde ook al 's werelds ondank en veroordeelde belden tot de schappeiyke boete van 10 of vyf dagen. Het hoofdcomité voor de feesten by het a.3. vorsteiyk huweiyk, verzoekt ons het volgende" te berichten: Hoewel op den 7en Januari de feesteiykheden te Alkmaar worden gehouden en het comité dus hoopt, dat alle stadgenooten hieraan deel nemen, acht men het niet uitgesloten, dat enkelen op dien dag naar Den Hiaag willen gaan. Wie dat wil doen en gezameniyk per gereser- veerden trein wil reizen, gelieve zich vóór Dec. a.s. op te geven bU den Eeiretaris een der beide Oranjevereenlgingen. alles straal ontkende; maar wyi ze zeer onge articuleerd en bovendien een beetje plat sprak, was drie kwart van hetgeen ze zei niet ver staanbaar. Toen de officier, mr. v. d. Feen de Lille 10 boete of 5 dagen tegen haar elschte, verklaarde zU met zooiets geen vrede te nemen en toen de recher, die vond, dat zy haar party wel blazen kon, haar conform den elsch veroordeelde, zei ze met dat vonnis niet accoord te gaan. Gem. Radio-programtna WOENSDAG 9 DECEMBER L(jn 1: Hilversum I. LUn 3: Hilversum IL Ltjn 3 8.009.50 Keulen; 9.50—10.30 D tem der; 10.2011.06 Luxemburg; "11.06—11.20 Tzmé Reg.; 11.2012.20 Radio Danmark' 12 9(1 Brussel VI.; 12.50—13.20 Droitwlch'; 13.2O-UM Brussel VI.; 14.20-14.50 Luxemburg- 14.5/. 17.20 Parus R.; 17.20—17.50 Keulen; 17.50—U06 Brussel VI.; 18.05—19.05 Keulen; 19 05-1930 Luxemburg; 19.30—20.05 D. Sender; 20.06—30» BerlUn; 20.3521.40 Lond. Reg.; 21.40—2400 Weenen. UJn 4: 8.00—0.30 Brussel VI.; 9.30—10.35 Nor- mandlë; 10.35—11.50 Droitwlch; 1150—U10 Lond. Reg.; 15.10-18.20 Droitwlch; 1840—1900 Luxemburg; 10.00—24.00 Droitwlch. Pieter M molenaar te K'oorn. overtreding Tarwe wet. Hooger beroep. Elsch f 800 (bevesti ging). Vbnnis conform. Cornells Hendricus M„ chauffeur te Amster dam, diefstal van regenjassen uit een café. Elsch 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis con form. Wouter van der P., koopman, medeplichtig heid aan fietsendiefstal. Elsch drie maanden gevangenisstraf. Vonnis conform. Dirk K.. tuinder te Oudkarspel, openbare schennis der eerbaarheid. Vonnis 1 dag gev. en voorwaardelyke ter beschikking stelling de regeering. Martinus dr. Frederlk MathUs Kr., monteur Jan Jacobus Pieter V., koopman, Jacob van der H., loe-werkman en Cornells Marinus T., z. b., allen te Amsterdam, diefstal van karpers van het Prov. Landgoed te Castrlcum (de eerste twee bovendien verzet en opruiing tegen Jachtopelener). Elsch respectlev^iyk 4 maan den gevangenisstraf, 10 maanden tuchthuis straf, 1 maand gevangenisstraf, f 20 of 10 dagen en 10 ipaanden tuchthuisstraf. Vonnis 4 maanden gevangenisstraf, 6 maan den tuchthuisstraf, f 20 of 10 dagen, idem en 3 maanden tuchthuisstraf. zaken aangegeven -wat. Pieter was voor dit strafbare feit gedag vaard. Verschenen was hü niet, maar de kof fer met de pryzen was ter rechtszitting aanwe zig. Twee getuigen, de Akerslooters W. van Vulpen en C. Zwaan hadden ieder drie keer gegooid met de veeloogige steenen. Evenwel had alleen eerstgenoemde geluk gehad. HU won een vulpen van inferieure kwaliteit en een goudkleurigen horlogeketting. De officier elschte tegen Pieter, die al eer der voor een dergelUk feit was veroordeeld, twee maanden gevangenisstraf. De politierech ter veroordeelde conform. Dat komt er van als men verstek laat gaan! do tea ga

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 10