N N DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL ÏÏCctuciAaal van cfcn dag zich, dat hy voor talloos velen een vraagbaak was, waar se vol vertrouwen op afstevenden. en het moest toch wel heel raar gaan, als hd het antwoord moest schuldig blyven. Hd AKKERTJES Volgens rrcept von Apotheker Dumont H Rüstel -------- - «-Igriep? De redevoering van Baldwin AR De instorting te Porto Demos Het proces tegen Frankfurter De gezondheid van Z.H. den Paus VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 Pirandello overleden AARDSCHOKKEN IN ITALIË Nederlandsch-Belgische betrekkingen Een afscheidswoord van Koning Edward Klokslag twaalf uur Lyken van 44 slachtoffertjes her kend; meer dan 200 gewonden H De H. Vader soa reeds eenige oogenblihken het bed hebben verlaten Amerikaansche persstemmen Carlattl haal* MM tUmM sefeoudm op. (Vervólg van pag. 1) dat een plattelandspoatbode een meer posteryen en publiek «1 de hunne om A HOOFDSTUK XII De gebroeders Dl Spada AKKER.CACHETS 13 59 s» «9 Nauweiyks was dat voorbij, of er kwam een klein neger- matrooeje aan den kapitein mededeelen, dat het kindje van een der po «—gier» was verdwenen. ,D»t heeft natuurlijk die leeiyke beer gedaan", bromde de kapitein. Het hoogerhuis, bericht Havas nader, heeft de boodschap des Konings met groote ontroe ring aangehoord. Een ongewoon groot aantal leden was aanwezig. Toen lord Halifax zich van zyn zetel verhief om de boodschap voor te Drein en Piet zochten net zoo hard als de bemanning en eindelijk vonden ae het arme wicht, eveneens bevroren, in een hoekje van bet dek- „Dat ie niets", sei Piet en hy stopte het kind in de Ijskast om te ontdooien. Hy had gelijk, want wel dra huppelde het kind weer springlevend over het dek. De Koning antwoordde, dat hy de kwestie nogmaals overwogen had. maar betreurde zyn besluit niet te kunnen wijzigen. Ik ben er van overtuigd, aldus Baldwin, dat niemand zou hebben kunnen slagen, waar Ik gefaald heb, en zU, die den Koning het beste kennen, sullen weten, wat dat beteekent. lezen, bogen velen het hoofd als ontroering te verbergen. et sou wel waar zyn. dat elk beroep zyn eigenaardige moeliykbeden en vervelen de kanten heeft, maar, en daar was Heinz tot In het diepst van zyn hart van ANCONA, 9 Dee. (Havas.) Vanmorgen zyn hier vyf krachtige aardschokken waargenomen. Ook te Macerate zyn de schokken gevoeld. Men weet nog niet of schade aangericht is en slacht offers te betreuren zyn. oppositie aan den Koning, aan Koningin Mary en Baldwin. Hy zegde den steun der oppositie toe. De leider der liberale oppositie, Sinclair, seide vervolgens, dat de regeering niet anders had kunnen doen dan een huweiyksvoorstel verwerpen. Overigens sloot hy zich geheel bij de woor den van Attlee aan. rkalvvhlll sprak een lofrede uit op den Koning en voegde hieraan toe: _Ik aanvaard ten volle, wat Baldwin bewezen heeft te weten: dat de deze week genomen beslissing door den Ko ning vryeiyk, uit eigen wil en spontaan geno men is." Wat den lerschen Vrijstaat aangaat, Baldwin heeft van De Valera een boodschap ontvangen, waarin hy mededeelt, dat zyn regeering het parlement byeen zal roepen, zoo mogelyk mor gen, ter behandeling van den. toestand, die zich voor den lerschen vrystaat heeft voorgedaan. Men meent te weten, dat er nog geen be slissing is genomen ten aanzien van de fl- nancieele bijkomstigheden van den troons afstand. Het is niet waarschyniyk, dat de opbrengsten van de hertogdommen Lancas ter en Cornwall ter beschikking van Koning Edward zullen worden gesteld. .Neen, ik hoorde het later pas, en het verwon derde me erg. Tot dan toe was hy heel arm." •Dn die broer Stefano? Wat voor Iemand was hy, of ia hy?" .Hy was dokter en hy practlseerde onder zyn arme landgenooten hier In Soho." - „Waar is hy nu?" .Dat weet Ik niet, al sou ik wel willen weten, waar hy zat." .Maar u weet toch waar zyn broer Luclen is, hebt u dien dan nooit om inlichtingen ge vraagd?" Carlattl glimlachte. „Ik heb Luclen nog maar eens gezien, sinds hy Marco Graffl's lessen heeft overgenomen. Toen vroeg ik hem naar zyn broer en herinnerde hem er aan, dat hy my nog geld schuldig was. Hy antwoordde me, dat hy met zyn broers zaken niets te maken had, dat hy niet wist, waar deze uithing en dat Stefano's schulden niet de zyne waren. En dat was natuuriyk waar, en dus heb Ik hem maar niet verder lastig gevallen." ,Dus die Stefano Is verdwenen. Hoe? Plot seling?” „Plotseling. Het was, nu ik er eens over denk, rond dien tyd dat Graft! vermoord werd." „En u hebt sindsdien nooit meer iets van hem gehoord?” „Ik heb nooit meer lets van hem gehoord, en ik kan u wel zeggen, dat er in dit deel van Londen niemand is, die nog ooit iets van hem gehoord heeft Ik kom voortdurend in aanra king met menschen, die het zouden weten, als Stefano Dl Spada ooit was teruggekomen en Ik heb er nooit iets van geboord.** i» u u n 35 33 39 U5 LISSABON, 10 Dec. (Havas) 44 slacht offers van de instorting van de school van Porto Demos zyn herkend; het zyn meest kinderen van 9 i 10 jaar. Byna allen zyn gestikt onder het gewicht van hun. kameraadjes, of van de puinen, welke op hen lagen. Men vreest, dat nog meerdere slachtoffers on der de puinen liggen. de gezichten achter de zware klepels der beer potten. een omstandigheid, die de controleur dankbaar benutte, om met enkele groote etap pen naar de deur te rennen en een oogenblik later daarachter te verdwynen. Ternauwernood was een eerste, nog wat be nauwde lachsalvo losgeslagen, of hy stapte al weer binnen, zijn horloge in de hand. .Het is twaalf uur precies. Maak een beetje ruimte, mannen, myn dienst Is af." Terwijl Rüstel zyn tasch loegespte en allen liet zien dat deze geheel leeg was een han deling, waarvan hy zelf verklaarde dat M ta stryd met de voorschriften was liet de con troleur behaaglijk achterover leunend, zyn eer sten liter bier door het keelgat klokken die teach interesseerde hem weinig. Er wordt gefluisterd dat het avond was, voor de stamtafel ontruimd werd. Temidden van harteiyke toejuichingen ging Baldwin zitten. Na een korte onderbreking van de zitting bracht de leider der oppositie, Attlee, een betuiging van sympathie der labour- Alvorens de zitting van het Lager huis werd verdaagd, werd het wets ontwerp der abdicatie door de leden van het Lagerhuis in eerste lezing aanvaard. Het wordt mogelyk geacht, dat de regeering bet parlement zal verzoeken, een jaarlyksche som te voteeren; dit zal waarschyniyk weer niet geschieden. Indien Edward te kennen geeft, dat zyn particuliere bronnen van inkom sten toereikend ziln. Intuaschen is er niemand onder ons, die het besluit van den Koning niet oprecht zal be treuren. wy zyn geen rechten. De Koning heeft zyn besluit te kennen gegeven. Deze vergadering, aldus voegde Baldwin hier nog aan toe, Is thans een tooneel, waarop de geheele wereld de oogen gericht houdt. Laten wy ons bijgevolg gedragen met de waardigheid, die de Koning zelf toont in het uur van zyn beproeving en welke ook het gevoel van spyt moge zyn, dat de inhoud van zyn boodschap by ons opwekt, laat ons zyn wenschen ten uitvoer leggen, doen wat hy vraagt en het snel doen. De Britsche omroep heeft vanavond me degedeeld, dat Koning Edward Vin den wenaeh heeft zitgesproken tot het volk te spreken, zoodra hy geen Koning meer zal zijn. Deze redevoering zal waarschyniyk morgenavond tegen tien oor per radio wor den uitgezonden. gemaakt, vol stonden met ryen boeken en ge schriften, die er allemaal een beetje oud en vies uitzagen. Ook de gang lag vol met stapels boeken en met moeite slechts konden Wlrles combe en Aldobrandlnl hun weg vinden In de duisternis die er heerschte. En de detective moest zyn oogen Inspannen, vóórdat het tot hem doordrong, dat temidden van dien chaos een gestalte stond, vreemder en merkwaardiger, dan hy er nog ooit een was tegengekomen. De gestalte, die de detective niet zonder een gevoel van huivering en van geheimzinnigheid opnam, was die van een klein mager mannetje dat gekleed was in een lange afgedragen jas, die verscheidene maten te groot voor hem was. 'n Roode halsdoek was nonchalant om zyn dunnen vogelnek gedraald, en op zyn hoofd, dat op t eerste gericht niets anders leek, dan een paar vooruitstekende beenderen met een rimpelige huid er over, droeg hy een zwart kalotje. De tanden waren uit dit levende doodshoofd verdwenen, en de kromme neus en de vierkante kin raakten elkaar byna, maar het mannetje droeg geen bril, en toen Wlrles combe aan het donker begon te wennen, zag hy dat de kleine oogjes zoo beweegiyk en helder waren als die van een jong meisje. Verbaasd bleef hy staan kijken naar dit vreemde wezen, dat bedaard een dikke folio neerlegde en zich toen tot zyn bezoekers wendde. CHUR, 10 Dec. (Zw. Tel. Ag.) Hedenoch tend Is het proces tegen Frankfurter hervat met het verhoor van den beklaagde over den moord. Hy gaf een nauwkeurig verslag van de daad. LONDEN, 10 Deo. (Keuter). Het bericht van den troonsafstand is, hoewel niet meer onverwachts" na de 'beschouwingen in de ochtendbladen. In geheel Engeland en bet geheele Britsche rijk met gevoelens van diep leedwezen ontvangen. Eenige kerke- lyke hoogwaardlgheidsbekleeders verklaar den overigens, dat afstand in de gegeven omstandigheden de beste oplossing waa In het abdicatle-wetsontwerp wordt bepaald, dat onmiddeliyk, nadat de koninkiyke goed keuring aan het ^intwerp gehecht zal zyn, de abdicatie van "kracht zal worden en Edward VIII zal ophouden Koning te zyn. Het ontwerp be paalt tevens, dat de wet op de koninkiyke hu- weiyken van 1773, niet van toepassing zal zyn op Edward VIII na zyn troonsafstand, noch op zyn afstammelingen. Deze wet bepaalt, dat geen enkel lid van de koninkiyke familie in het hu- weMjk kan treden zonder de toestemming van den regeerenden Koning. Zoodra bet gerucht, dat de kleine gevonden waa, tot den kapitein was dóórgedrongen, liet hy door den trompetter van het schip „verzamelen” blazen. Zoodra de trompetter blies, vloog een kwakend eendje uit de trompet. Voortgaande deelde Baldwin mede, dat het kabinet tijdens s|jn zitting van gistermor gen het officieeie en definitieve antwoord van den Koning heeft ontvangen. Unaniem heeft het kabinet toen den Koning verzocht oen daad, die diepe droefheid zon veroor zaken voor zijn onderdanen en hen vitaal zoo treffen, nog eens in overweging te De Koning wilde op fort Belvedere blyven, daar hy geen bezoek wilde brengen aan Londen, zoolang geen oplossing was bereikt ik eer en eerbiedig hem wegens dit be- sluit, aldus Baldwin. (Wederom krachtig applaus). In de ziekenhulsen in omliggende steden en dorpen zyn ruim 200 gewonden ondergebracht. Een groot aantal van deaen zyn zoo zwaar ge kwetst, dat voor hun leven ernstig gevreesd wordt. De oorspronkeiyk op Woensdagmiddag vastgestelde begrafenis der slachtoffers moest uren worden niitgesteld, daar de bevolking In haar droefheid de lykjes niet wilde afstaan. Er A byna geen gezin in de kleine plaats, dat niet hoor de ramp getroffen la. Ofschoon In alle parlementaire kringen uiting werd gegeven aan spyt en leedwezen over den aard van de heden gehouden zitting, iz men er het algemeen over eens, dat de door den Ko- ning genomen beslissing de best mogeiyke is? die in het belang des lands genomen had kun nen worden. Voor Baldwin heeft men niets dan lof. Myn pogingen hadden ten doel den Koning te helpen een beslissing, die hy niet nam, te nemen. Wy slaagden hierin niet en Koning heeft het besluit genomen, dat wy bekend hebben gemaakt Het was my een groote steun, toen ik hem Dinsdagavond verliet de zeker heid te hebben gekregen, dat ik niets had nagelaten, om hem het ingeno men standpunt te doen wijzigen. In de Vereenlgde Staten staat de openbare meening sympathiek tegenover den Koning, terwyi de bladen als hun meening te kennen geven, dat Groot-Brittannië en het rijk uit de huidige crisis even machtig In alle opzichten zullen te voorschijn treden. wy moeten thans ons aaneen sluiten en bedenavond sal ik de noodlge wetsontwerpen Indienen. Het Huls zal morgen bdeenkomen en bet is van groot belang, dat het ontwerp mor gen wet wordt. BRUSSEL, 10 Dec. (Belga) In de kamercom missie van bultenlandsche zaken heeft de af gevaardigde Joris het vraagstuk der betrekkin gen met Nederland naar voren gebracht. Mien deed hem opmerken, dst men geen defi nitieve onderhandellngen met Nederland zou kunnen aanknoopen, zoolang het proces over de waterverdeeling voor het Jullanakanaal by het Haagsche hof hangende zou zyn. De positie van den Koning verder bespreken de, reide Baldwin: „Zijne Majesteit heeft ons gezegd, niet langer den byna ondraaglyken last „n het koningschap te kunnen blyven dragen zonder een vrouw aan zyn zyde, en wy weten, dat deze crisis vroeger is los gebarsten, juist tengevolge van de openhartigheid van karakter van den Koning. Het sou hem volkomen mogelyk zyn geweest, ons niet te hebben,in gelicht, maar hy was zich bewust van het ge vaar en wenschte te vermijden, wat hy. niet alleen voor Groot-Brittannlë, maar voor het geheele imperium gevaarlijk wist. ROME, 10 Dec. (Havas). Hedenmorgen 8 uur is alhier overleden de bekende Itellaanache schrijver Luigi Pirandello, directeur van het Romeinache Staatstheater. Pirandello kreeg voor zyn belangrijk litterair werk in 1834 den Nobelprijs. Hy was lid van de Italiaansche Aca demie. .Ik ben hier gekomen, om eenige klachten te onderzoeken, die ons ten aanzien van uw gestes zyn geworden” het hart van den dis- tricts-controleur maakte eenige kloppingen extra na dezen ambteiyken volzin „en ook over dat hier" en met een breed gebaar zwaaide zyn rechterarm door het café. Terwijl zijn blikken met een onverholen meerderwaar- dlgheldsultdrukklng de stamgasten één voor één monsterden, had Heinz Rüstel de weinig benUdenswaardige situatie, waarin hy was ge raakt. overzien, en besloten zyn oude beproefde tactiek toe te passen, welker devies was: JXr op of dr onder!” De dlstricta-controteur liet een brommerig keelgeluid hoeren, stapte op Rüstel toe en com mandeerde andermaal: „Je tasch hier, asje blieft!" „Pardon, wilt u zich even legltimeeren?” was het onverwachte antwoord, dat den controleur klaarblijkelijk uit zijn evenwicht bracht. .Deins Rüstel”, klonk het toen en het amb- teiyk gelaat deed een poging tot een suur-goet lachje, ,jnyn beste kerel, je kent me toch ze ker wel!" ,4a, als ik u goed bezie, lijkt u sprekend op myn districU-conttoleur. U zou zyn tweeling broer kunnen zyn. Maar wie bewijst me, dat u werkelyk is, wie u voorgeeft te zijn?" Als aan den grond genageld, staarde de con troleur Rüstel asm, zoekend naar een houding, die hem in de oogen der in spanning toeziende stamgasten volkomen sou rehabülteeren. Nu meende hy de oplossing gevonden te hebben en zelfbewust klonk het: „Maar je ziet toch, dat ik de uniform van je meerdere draag!” „Mag ik u aan den kapitein van Kópenlck herinneren, die was ook in uniform." Herinnert u de geliefde en geëerbiedigde Koningin Mary (toejuichingen), laten wy aan haar denken tijdens het debat, dat wjj zullen voeren als bewaker van de democratie en laten wy onzen plicht doen, die erin bestaat de in tegriteit van de monarchie te handhaven, welke den eenigen band van ons rijk en den waarborg van onze vrijheid vormt. Een verklaring, geltjklaidende welke ta het Lagerhuis te isorgulszen. te •ok ta hst nesgsrhote vesegelezsn, O Tydens zyn rede betreffende een motie tot behandeling van de Koninkiyke Boodschap, verklaarde lord Halifax, dat de Dominions Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland, en Zuld- Afrika, alle instemden met bet nemen van de noodlge wetgevende maatregelen. Baldwin besloot zyn rede aldus: „Laten wy ons aaneensluiten achter den nieuwen Koning en hem helpen. (Langdurig en krachtig applaus). Laten wy er naar streven de schade te herstellen, die voor het land zou kunnen zijn ontstaan en de taak voortzetten ons land tjjt het beste land voor allen te maken.” Zoo’n zwaar gavoal in Uw hoofd Voelt Ge U loom, als lamgeslagen? Dat is dikwijls het begin van griep, maar zoover behoeft het niet te komen. Neemt dadelijk één of twee "AKKERTJES" en in negen van de tien gevallen wordt de griep-aanval in de kiem gesmoord I "AKKERTJES" zijn echte griep-bestrijders I De geneeskrachtige stoffen, waaruit «ij zijn samengesteld maken de griepbacillen on- schadelijk en werken koorts-verdrijvend. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun seer snelle pijnstillende werking bijt Hoof dpi) n. Kiespijn, Spierpijn, Z enu wpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Wlrlescombe zei, dat hy niets meer te vragen had. De oude man keek hem onderzoekend aan. ,Dlt blijft natuuriyk onder ons”, zei hy. ,Jk zie, dat u Signor Aldobrandlnl vertrouwt. Welnu, mag ik u dan jane iets vragen? Staat dit allee in eenlg verband met den moord op Mareo Graffi?" „Het sou er mlschlen iets mee te maken kunnen hebben”, antwoordde 'Wlrlsernmbs „Wei. hebt u daar een bepaalde meaning over, mynheer Carlattl?" „Verschillende." „Bijvoorbeeld?" vroeg Wirleecotnbe. Maar de oude man schudde hét hoofd. „Spreken over meenlngen", zei hy. ,Js sprekei. over lucht. We zouden er maar veel kostbaren tyd mee verknoeien. Maar Ik geloof, dat als gy den moordenaar zoudt vinden van den man. die by Signor Aldobrandlnl logeerde, gy ook den moordenaar van Graffi gevonden zoudt hebben." Wlrlescombe knikte. Het was een Idee, dat hy zich zelf al lang te voren had gevormd, on dat hy al dlkwyis overdacht had. .Mynheer Carlattl”, zei hy. ..hebt u er oott over gedacht, wat er van dat meisje kan ztfn geworden?" ,Jk geloof alleen, dat het wegloopen van het meisje niets 'met den moord te maken had." „Waarheen denkt u dat ze gevlucht te?** .Honderden jonge meisjes verdwijnen ta Lon den, mijnheer Wirleeocmbe. verdwenen voor altijd." „Dat te myn man, mijnheer Carlattl. En de andere?" Carlattl glimlachte. .De andere? Die heet Stefano Dl Spada.” Dn wie is hy?” ,ny is de broer van Luclen." Wlrlescombe sweeg even. Hy wist niet goed hoe verder te gaan, daar hy overtollige infor matie zooveel mogelyk wilde vermijden. ,Jk zou graag” zei hy. na een oogenblik nadenken, ..zooveel mogelyk willen weten over Luclen Dl Spada.” ,Jk wü u met genoegen alles zeggen, wat ik van hem weet, mynheer Wlrlescombe”, ant woordde Carlattl. ,Jk begrijp heel goed, wie u bent, en ik zou wel kunnen raden, waarom u die Informatie noodlg hebt" .Herinnert u zich nog dien moord op Mareo Graffi, In zyn flat In het Austerlltagebouw. zeven jaar geleden?" vroeg Wlrlescombe, di rect tot de zaak komend. „Zeker, daar herinner Ik me nog alles van. Ik heb nog allerlei krantenuitknipsels, die er betrekking op hebben. Ook herinnerde ik ZM uw naam nog In verband daarmee." .Kende u Luclen Dl Spada £1 dien tyd?” ,KU verdiende zijn kóst met lesgeven In Fransch en Italiaansch, en met het maken van vertalingen voor verschillende uitgevers." „Verdiende hy geld?” ,Jk zou zeggen, dat hy er net van kon leven." „U weet, dat hy Mareo Oraffl's cUënteele overnam. Toen had hy dus geld. Kunt u me dat verklaren?" Wlrlescombe had Aldobrandlnl verlof gege ven om Carlattl te vertellen wie hy was en wat hy wilde; hy bleef, terwyi de belde Itali anen in hun eigen taal met elkaar spraken, zwijgend staan luisteren. Ten laatste ving hy het woord Dl Spada op, en zag hy de glinste rende zwarte oogjes van het vreemde manne tje zich van den café-elgenaar naar hemzelf toewenden. En toen keek Wlrlescombe verrast op. Want de stem, die uit dit doodskopachtige gelaat sprak, was even helder en duidelijk als ze zacht en laag was. Reeds by de eerste woorden was zyn aandacht geheel geboeid, en voelde hij intuïtief, dat hy hier op iets byzonders Was gestooten. ,Dua u komt van Scotland-Yard, mynheer Wlrlescombe?” zei de vleiende, zoetklinkende stem. .Inderdaad, mynheer Carlattl. Hier is myn kaartje; Ik ben zeer biy, dat u me te woord wilt staan. „En u wenscht me een paar vragen te stel len over een zekeren Dl Spada?" „Als u er niets op tegen hebt, mijnheer Car lattl." „Maar Ik ken twee tnenschen, die Di Spada heeten. Hoe is de voornaam van dien Di Spa da, waar u belang in stelt?” De detective haalde zyn notitieboekje voor den dag en keek op een van de bladzijden. .Luclen”. .Juist. Luclen Is een leeraar In talen. Hy woont in het Austerlitz Flatgebouw in Malde Vale." „Carlattl te een oude kerel, die hier vlakbij ezn boekwinkeltje heeft, waar je allerlei buiten- landsche boeken kunt koopen," antwoordde Aldobrandlnl. Van allee, Fransch, Italiaansch, Bpaansch, Russisch. Iedereen, die geen En- «elschman Is. koopt by Carlattl, ziet u. en zoo doende kent hy heel wat vreemdelingen. En ate die man leeraar in talen is, dan is er des te tessr kans, dat hy hem kent, niet?" -Juist,” set Wlrlescombe. „Goed, dan sal ik daar maar sens gaan vragen. Waar te het ergens?” -Ik aal zsif met u meegaan," zei Aldobran- dtat „Wacht u een oogenblik, dan knap ik me •st op voor dit wandelingetje." ■••n later kwam hy terug met een deftige swarte jas aan, een hoogen hoed op, gele tlscé’s aan en met een keurige paraplu by zich. Hy geleidde zijn metgezellen met veel plechtlg- krid het restaurant uit, de straat door, en sloeg tenslotte af In een steegje, dat van voor tot achter volgepropt scheen met oude meu- Msn. Ts midden van al deaen rommel hield M KI voor een winkeltje, waarvan ds étalages, M ta juto niet schenen te zün scbocn- De leider der opposltloneele labourparty, Snell, gaf uiting aan zyn spyt en aan die zyner vrienden, over het besluit van den Koning, waarby hy in herinnering bracht de sympathie die de Koning steeds voor de arbeiders heeft getoond. Hy gaf uitdrukking aan het medege voel van zijn party met de Konlngln-Moeder. de leden der koninkiyke famüle en den eersten minister in deze moeliyke omstandigheden. Vervolgens gaven de leider der liberalen. Crew, en de aartsbisschop van Canterbury uitdruk king aan de droefheid, waarmede deze troons afstand In het rijk zou worden ontvangen. Het publiek was over het algemeen verslagen en gevoelde diepe sympathie voor den Koning In diens Inneriyken strijd. Gedurende eenige minuten heerschte een .diepe stilte onder de twintigduizend personen, die zich voor het par lementsgebouw verzameld hadden, toen de troonsafstand bekend was geworden. VATICAANSTAD, 10 Dec. Ben voortduren de verbetering in den toestand van Z. H. is waar te nemen; volgens Stefanl sou de H. Va der selfs eenige oogenbllkken zijn bed verlaten hebben. Men vertrouwt, dat Z. H. de Paus met Kerst mis zoover hersteld sal zyn, dat Hy het Ool- lege van Kardinalen zal kunnen ontvangen, om op de jaariyks weerkeerende grootache plechtigheid de gelukwenaeben in ontvangst te nemen. Prof. Mllanl sou willen, dat de H. Vader tot Kerstmis rust hield. De omgeving van den Paus twyfelt ar echter aan, of de Paus de activiteit zal kunnen her vatten, waarvan Hy nu al vyftien jaar zonder onderbreking bUjk geeft. De crisis Immers, die de Paus pas te boven is pekomen, werd veroorzaakt door een riekte, die moeliyk op ztfn leeftijd geheel te genesen Is. Het hart is verzwakt en de bloedsomloop on dervindt stoornissen. Men wil Hem daarom alle overbodige audiënties en alle oorzaken van vermoeienis besparen. Vervolgens werd een aantal stukken uit correspondentie van den beklaagde met zyn bloedverwanten voorgelezen, waarna da eenige getuige van den moord, de weduwe van het slachtoffer, mevrouw Gustloffwerd gehoord Haar getulgeris bevestigde de reeds bekende feiten. ZO verklaarde ojt., dat de telefoon gesprekken van haar man dlkwyis werden ge stoord, waarover haar man zich herhaaldeiyk verbolgen toonde. Hy heeft evenwel nooit door de telefoon gesproken over .JSaujuden", zooala beklaagde meent te hebben gehoord. Frankfurter verklaarde, dat vooral hst lezen Van de „Stuermer" zyn haat tegen het natio- naal-soclalisme beeft opgewekt. dlgen van een glaasje, zelfs onder diensttijd. Zoo in zKhzelf voortmymerend, wa< hjj on gemerkt .Het Gouden Zwaantje" genaderd, waarin hy spoedig zyn plaatsje aan de stam tafel had Ingenomen en met heeriyke teugen het opkomende chagrijn wegspoelde. Even later «hoven gezellige kaarten over de tafel. .Mijnheer Rüstel, ik sou gaarne uw dienst- tasch even willen nazien.” Als ware de duivel in eigen persoon versche nen. zóó verschrikt sprong Heinz Rüstel van zyn stoel op by bet hooren van die zWare bas stem, welke hy onmiddeliyk als die van den districts-controleur herkende. „Wnbllef” was het eenige dat uit rijn van verbazing opengezetten mond kwam. overtuigd, wat een postbode zich sooal moest het er met zich sett dan ook volksmsn over laten welgevallen, daar was gewoon het eind van soek. Toen hy het erf van boer Bauchmann was opgestapt, was het eerste wat deze by het term van den volbedrukten brief hem toe beet: .Kan je niet wat beter op tyd komen?" „Wat dan?” Tegeiyk dat hy dat zei, keerde Heinz Rüstel zich om en keek den grofge- bouwdtn boer vlak In het gezicht. Dacht deze kerel soms dat hy een voorschrift in zyn zak had, hoe laat hy nu hier en dan daar moest zyn? Heinz Rüstel'z al grijzend hoofd liep om van alle orders en maatregelen, die in de laat ste jaren sla een eindelooee lawine over hem gekomen waren, maar zoover hadden de groote bazen op het hoofdkantoor het toch nog niet laten komen. En daarby. die boer kon toch op zyn dooie vingers wel uittellen, dat een platte- landspoetbode een te veel gevarieerde route heeft om steeds om en nabij denzelfden tyd op hetzelfde adres te zyn. vandaag is er veel en morgen weer weinig te bezorgen. Dat was nu eenmaal zoo en dat zou ook wel zoo blyven. „Een mooie tyd voor een krulsjassie,” had die boer hem nog nageschreeuwd, toen hy al weer op den landweg liep. Maar dat was na tuuriyk om zijn razernij lucht te geven, toen Heinz Rüstel hem de deur met één slag voor zyn gericht had dichtgegooid. En het was die zelfde raserny, dl? hem een oogenblik later naar de telefoon deed grijpen, welke In een minimum van tijd een record aantal klanken kreeg te verwerken. Mokkend liep Heinz Rüstel voort. Door regen en wind, hitte of sneeuw, lederen morgen en middag opnieuw trok de postbode er op uit om met een niet geëvenaarde nauwgezetheid zyn plicht te vervullen. En dan kon je rekenen op een behandeling, zooals hy die zich zoo- even van dien akelig-gierigen boer moest laten welgevallen. Natuurlijk was het niet overal zóó. Met een zekeren trots herinnerde Heinz Rüstel Ds Koning overwoog voortdurend, dat, wan- ^eer hij heen sou gaan, dit waardig en met zoo jnln mogelyk last voor zyn ministers en zyn yjraren zou geschieden. Tevens wenschte hy i1-r, te gaan onder omstandigheden, die de ^rmsbestuging gemakkeUJk mogelyk zou ma ten voor zyn broers, terwijl Iedere gedachte aan ag- .Aonlngsparty” hem tegenstond. (Lgngdurlg en krachtig applaus). Ken aardig snapshot van prinses Klisabeth, de vermoedelijke troon opvolgster, aan wie echter nog niet de titel van kroonprinses zal worden verleend eens, i vooraanstaande plaats in de sa menleving innam dan welke dorps- magistraat ook, terwyi hy het evenmin betwy- felde of de ver standhouding tusschen L werd het best gediend met het gezamenlijk le-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9