KINHEIM I I LKM. BOYS I De Spaansche belangen in eerip speciale Volkenbondszitting BERTELS De Troonsafstand aanvaard KERKLIJSTEN DEL VAYO HOUDT EEN GROOTE REDE 2 UUR RIJWIELSTALLING GRATIS ZONDAG A.S. ALKMAAR l-HOLLANDIA I ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 Hoorn BERGEN s. kwart W ester-Zwaagdijk Een_verst<£ndig bopjr BROEK np LANGENDIJK W «sterblokker FAILLISSEMENTEN W ognum EGMOND-BINNEN Zwoag Italië en Ecuador zijn niet aanwezig in-- DrKeomg heeft daarop zgn goedkeuring gehecht aan het wette ontwerp. Lagerhui» neemt wetsontwerp sen der hoofdelijke stemming aan Het amendement werd met 403 tegen 5 stemmen verworpen. URSEM mT«I^ ter emw^Thet Fascistische mogendheden bo- dienen zich oan Spanje voor hun internationale politiek KOEDIJK vo*<Ier* Bertels' Voerr|£““ Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak ■9,. s het oog op dit resultaat. r. r- m >1 i- t. I. L I. heeft plaats gehad bU den I voorbe- k I B Berg- i. n I- u B. Een kwartier nadat bet ontwerp nit bet lagerbnb aangekomen was. word bcC door hot Hoogerbais definitief aangenomen. doelmatigheid van het dienen om de agressie in Spanje het Slachtof- er In den oorsprong van den strijd vinden w|j inderdaad een uitgesproken fascistische t. o Wanneer de Spaansche regeerlng meent de ernstige verantwoordelijkheid op zich te moe ten nemen den Volkenbondsraad te vragen bij een te komen, dan is dat juist om op de plech- tigste wy«e haar krachtige vastberadenheid te kennen te geven, zich voor zoover haar betreft te verzetten tegen dese paradoxale en moord dadige vredespolitiek. Voor velen Is de Spaansche worsteling een buitengewoon duidelijke openbaring van twee tegenover elkaar staande politieke formules: het communisme en het fascisme. Dit is een kin derlijke en simplistische opvatting. Tenslotte te deze verwarring benat, om niet te zeggen uitgelokt, door de Europee- acbe fascistische mogendheden om zich van Spanje te bedienen voor hun internationale politiek, na de vestiging van een fascistisch regime, met alles wat Spanje vertegenwoor digt door bodemschatten en aardrijkskun dige ligging. Ziedaar den werkelUken achter grond van het probleem. datum 15 arbeiders geplaatst worden bij Staatsboschbeheer te Schoort. ült de redevoering van Del Vayo concludeert men In internationale kringen vooral, dat de regeerlng van Valencia den Volkenbond niet in een delicate positie heeft willen brengen. Dei Vayo heeft niets gezegd, waardoor van tevoren reeds Internationale bemiddeling zou kunnen worden afgewezen. De eerste foto van den nieuwen kontng, genomen toen hg Donderdag van sgn broer Edward naar huis terugkeerde n naam van het belang van onze volks gemeenschap vraag* Ik U voort te gaan met in uw kringen gelegenheid te bieden tot beginselvaste, godvreeaende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beerenbrouck bij het gouden feest der Vrije Unlversltelt 1930. Zondag van den Advent, d» Onder de H.H. Missen schaal de R. K. Unlversltelt. welke cbi- Om 9 De leider der Labour-oppozltie. Attlee, aaide, dat zijn party, om dit hoofdstuk uit de geschie denis aoo kort mogelijk te maken, voor het ontwerp aal stemmen. Abstracte debatten over het koningschap zijn onvruchtbaar, en de natie moet aoo spoedig mogelijk zlctt weer besinnen op de dringende problemen van de levensom standigheden van het volk en den vrede in de wereld. Daarna heeft het Lagerhuis in twee de lezing het wetsontwerp Inzake den troonsafstand aangenomen vonder hoofdelijke stemming. o i. k d Marijtje Com. Volgens In Oeneefsche kringen opgedoken geruchten, sou de voorzitter van den Volken bondsraad, Edwards, den raad een onfwerp-re- solutle willen voorleggen betreffende de instel ling van een commissie van drie leden, die met steun van het internationale Roode Kruis sou overgaan tot de ontruiming van de legaties en ambassades te Madrid en van de zich daar be vindende vluchtelingen. en 10 uur de Hoogmis; om half 3 de Vespers, waarna openstelling der par. bibliotheek; half 8 H. Mis voor Jan Bakker, fUgebertha Jong en Dirk Bakker; 10 uur voor het welzijn der parochie. ZONDAG A.8. 3 UUR: TERREIN WE8TERWEG WERKLOOZEN GRATIS FIETSENSTALLING n ■r I. n 1- Ik wil er van overtuig* agn, dat ondanks zekere absenties aan dese tafel, bier nie- ■mad zal site, die denkt, dat de raad op grond van dam absenties zieh van tevoren reeds onmachtig am moeten verklaren. ZATERDAG gelegenheid tod biechten, be halve voor de schoolgaande kinderen, van 3— 4.30 en van 6-30—8 uur; om half 8 Roaenhoed- je in de kapel. ZONDAG, Gaudete, half Advent. Om 9 uur Communie-uitreiken, de HJL Missen te half 8 “t gevaar te den woHel af te snijden en ontwikkeling er van |te vermijden, dat WM bet doei van de Spaansche regeerlng. Mi den Vsteenkoud Verzocht voer dese Dese ving aan met er aan te herinneren, gat bij reeds in September de eer gehad beeft vanaf het Volkenbondsspreekgestoel- 1S te wijsen op de gevaren voer den vrede, gelegen in den utea wen vorm van agressie, welks een staat veroorlooft daadwerkelijk serisg te voeren, zonder voorafgaand den ssrlsg te verklaren, nX deer eerst een bin nenlandse!» rebellie uit te lokken en die vervolgens op militaire wijze te steunen. Wij zijn zeker van de overwinning van onze zaak en van de principes en de internationale samenwerking, welke tezamen het wezen uit maken van het handvest en zeker de basis zul len blijvien vormen van de nationale en de internationale politiek der Spaansche republiek. De zitting van den raad werd na de rede van del Vayo tot half zes onderbroken. Om tien minuten over half zes werd de Vol- kenbondsraadszittlng heropend en verkreeg lord Cranbome het woord. Deze verklaarde om.: Het Spaansche conflict is een binnenlandse!» aangelegenheid, die andere landen niet aan gaat. Daarom heeft de Engelsche regeerlng vol gaarne het Fransche initiatief aanvaard be treffende de niet-inm<mging. In antwoord op de* woorden van del Vayo zeide spr. dat het niet-inmenglngs-acooord van onschatbare waarde is geweest. Spr. erkende, dat de non-lnterventle ten gunste van beide partijen is geschonden. Spr. zegt, dat hij hoopt, dat de Valkenbondsraad zich gunstig gezind zal toonen ten opzichte van een strikte toepassing der niet-lnmenging. Een zoodanig optreden zou beletten, dat de oorlog zich sou ultbreiHen. Tenslotte besprak Cranbome de menscheiyke zijde van het probleem, waarbij hij met name wees op de evacuatie der burgerbevolking van Madrid, de ravltallleerlng van het Spaansche volk in zekere gebieden, de levering van ge neesmiddelen en de uitwisseling van gevange nen. De volgende spreker was de Fransche gedele geerde Pierre Vlenot, die het een ernstig feit noemde, dat op droevige wijze den huldigen toe stand van Europa onthult, dat een binnenland se!» strijd Interventies van zoo een omvang kan doen ontstaan, dat de regelmatige regee rlng er toe komt, ze als een ware agressie aan de kaak te stellen. De Fransche regeerlng beeft, om den vrede te bewaren, bet Initiatief genomen tot de non- lnterventle en heeft zich om dezelfde redenen aangesloten by Engeland bij de stappen tot het tegengaan van directe of indirecte interventie in Spanje, tot het instellen van een strenge contróle en tot het zoeken naar middelen om Film Door aanschaffing van een Pathé Rural Film-pro Jectl-toeetel by de wed. Oude- Jans, kunnen we nu op onze eigen plaats volop van de film genieten. Daar de jonge onderne ming in connectie staat met de KS A. (Katho lieke Socale Actie» zijn we van goede en boeien de films verzekerd. Do entreeprijs is zoodanig gesteld, dat dit voor niemand een beswaar zal zijn om de film te bezoeken. 1 f r. i j ’i - Maar de voortdurende schendingen van dit accoord en de onmacht van de commissie as te verhinderen, had als gevolg, dat anderen verklaarden zich slechts In dezelfde mate door het accoord gebonden te beschouwen, als het accoord door de anderen geëerbiedigd werd. In ieder geval is er geen twijfel aan de QP- doelmatigheid van het systeem. agressie. Aan den anderen kant is het Spaansche volk vastbesloten de verwarring, die door deze agressie veroorzaakt la, te laten voorbij gaan zonder op definitieve wijze de hinderpalen uit den weg te rui men, die de ontwikkeling van Spanje op den weg van -de democratie en de sociale rechtvaardigheid hebben belet. Duitschland en Italië zouden er dan In ge slaagd „i'n Spanje te overmeesteren, met ge lijktijdig proflteeren van de gelegenheid van de Balearen en misschien nog andere vlootbases aan de Middellandse!» Zee of den Atlantlschen Oceaan. Als ulteindeiyk resultaat zou verwacht kunnen worden een gepacificeerd Europa, tot vrede gebracht, dank zy de weldadige actie van het fascisme. Natuurlijk sou deze vrede het te ven gekost hebben van duizenden mannen, vrouwen en kinderen en talrijke hoofdsteden rouden het lot hebben ondergaan van Alicante en Cartagena, maar officieel zou de vrede niet rijn verstoord. Daar de prevenl handvest heeft kui togen te houden, z Ier is, moet de Volkenbond toch minstens toe kunnen dienen den dagelijks dreigender al- femeensn brand te stuiten. De Internationale oorlog, die in feite bestaat, kan op onherstel- **re wijze tot ontwikkeling komen, wanneer »en voortgaat hem over het hoofd te zien De bewijzen voor dese beweringen zijn thans van dien aard, dat niemand ernstig kan twij felen aan de werkelijkheid der feiten. Ondanks het niet-lnmenglngs-accoord zijn duizenden jonge menschen het slachtoffer geworden van de fascistische luchtmacht en van het buiten landse!» oorlogstuig. Stopsetting werkverschaffing Naar wfl vernemen zal, evenals het voirg jaar, de werk verschaffing In zijn geheel, worden stopgezet van 21 December tot en met 9 Januari. Het meentebestuur zal echter pogingen in het werk stellen, dat voor de werkverschaffing baggeren een uitsondering wordt gemaakt, daar by stop zetting dit object niet verder ten uitvoer ge bracht kan worden. Vandaag ligt do hoofdstad van een staat, die lid Is van den Volkenbond, in puin en worden honderden vrouwen en kinderen vermoord onder leiding van de generaals door de luchtstrydkrachten van staten, die In feite den oorlog hebben ontketend en die voortgaan hem te voeren, terwijl men spreekt over handhaving van den vrede. De Internationale oorlog is een feit op den S^xumschen borium. ’“‘«nr Hjmm te komen. F tot een uur. Men sie de advertentie. Vla de organisatie zal een beperkt aantal kaarten gratis worden verstrekt. Verlenging winkelsluiting In verband met de op handen zijnde feestdagen is vergunning verleend dat de winkels tot des avonds 10 uur geopend mogen blijven op 31 December, 1, 4, 5. 6 en 7 Januari 1937. Collecte commissie bijzondere nooden Naar wij vernemen, zal deze commissie a.s. Woens dag een collecte houden. Een leder, die voor het mooie doel gevoelt, kan zijn gyve geven, zoowel In gesloten enveloppe alsook in de aan geboden collectebus. Als één man doe men ook mede aan den voor dit doel uitgeschreven groeten Radio-Sport- luisterwedstrijd op Maandagavond as. om kwart over acht. Spanje heeft zich een buitengewoon offer op gelegd, om te verhinderen, dat het huidige con flict het. punt van uitgang sou worden voor een onherstelbaren rampspoed. Dit vaste voor nemen heeft Spanje ingegeven het niet-lnmen- glngs-aocoord te aanvaarden, het accoord, dat oorlog geweten moet worden, niet heeft kunnen verhinderen. Na de bittere ervaring, die tot dusverre is opgedaan streeft de Spaansche regeerlng er vooral naar, dit contrUe -systeem een waarborg voor doelmatigheid te verleenen. De Spaansche minister van Buitenlandse!» Zaken besloot vervolgens zijn rede aldus: Het is moeilijk een bepaalde grenslijn vast te stel len tusschen datgene, dat tot het binnenland se!» leven van een volk behoort en datgene, wat boochouwd kan worden als van belang voor het internationale leven. bond. Het Spaansche volk te teleurgesteld sich in eigen geval de besluiteloosheden te alen her halen. die zich reeds tevoren hebben voorge daan in het organisme, dat in het teven Is ge roepen om den vrede te verzekeren. Den laat- sten tijd» wordt dit gevoel gedeeld door het grootste deel van de wereldopinie, die zich niet kan neerleggen by de opvolgende capitulaties voor de aanvalskrachten. In het belang van den vrede en van den Volkenbond komt het er op aan, dat onze beraadslagingen ultloopen op opbouwende resultaten. Kerstgave RJL Volksbond Het Bestuur van den RK. Volksbond zal trachten dit jaar ten behoeve van zijn arme werklooss leden «en Kerstgave in natura te verstrekken. Hiervoor aal door de Bestuursleden as. Zon dag 13 December na alle HJH. Missen een col lecte gehouden worden aan de kerk. Het Bestuur beveelt dese collecte by de pa rochianen zeer vriendeiyk en beleefd aan.. Giften in natura worden ook dankbaar aan vaard. Nieuw raadslid Als opvolger van wylen den heer A. Glas staat als no. 1 op de lijst der A. R party de heer J. C. Koolaard Sinclair beloofde eveneens den steun van zjjn partij voor het ontwerp, waarop Maxton een amendement voorstelde, waarin hij de Kamer ultnoodigt de goedkeuring aan het ontwerp te onthouden, omdat thans aan bot. licht te ge komen, boe gevaarlijk de erfelijke monarchie voor bet algemeen welsijn te. Voortgaande herinnert spr. aan de feiten, die de klacht zyner regeerlng hebben gemotiveerd, waarna hy verklaart: Aan den anderen kant hebben zekere mogend heden de overheenchende bezorgdheid opgevat te voorkomen, dat de strUd tot de rest van Europa zou kunnen worden uitgebreid. De nlet- inmengingspolltiek en haar uitvoerend orgaan werden tot middelen, die gebruikt werden met Hij voegde hieraan toe, dat de oude hofstaat een onwerkeiyk aureool om het koningschap ge schapen heeft, een valache eerbied om den konlng en de beperkte kring van bevoorrechten dwarsboomden den konlng in zijn goede voor- ZONDAG, 13 Deo. 3e Zondag van den Ad vent, genaamd Gaudete. Plechtige viering van het 12 K-jarig priesterfeest van kapelaan Bak ker. Euch. Zondag. De H.H. Mimen als naar gewoonte. Te 10.45 (te plechtige Hoogmis, op gedragen door den jubilaris met predlcatie: tijdens de Hoogmis wordt de Mlasa Pppull ge zongen, waarby allen medezlngen. Onder alk» H.H Missen collecte voor de sieraden der kerk. Het H. Sacrament la uitgesteld tot na de H. MIs van half 10 en des middags vanai half 4 tot na het Lof. Te 3 uur officieels re ceptie en aanbieding van het parochle-cadeau in bet GeaeUenbuls, waarbij aanwezig zullen zyn de besturen van vereenlglngen. Vanaf half 3' tot half 4 receptie voor alle parochia nen in het Gezellenhuls, groots saai. Te 7 uur plechtig Lof en Te Deum (door allen mede te zingen, boekjes meebrengen). Na het Lof bed: „Aan U. o Konlng der eeuwen.’’ MAANDAG kwart over 8 vrouwencongrega- tie St. Franceoca. DINSDAG 7 uur St. Antonlus-Lof. WOENSDAG verjaardag van de Bisschops keuze; te half 8 gezongen H Mte: te 7 uur 8t. Agnes- en te kwart over 8 St. Lldulna-congre gatle. DONDERDAG 7 uur Lof en te half 9 Uur. VRIJDAG 7 uur Kruiswegoefening; over 8 H. Familie. ZATERDAG half 12 teechtbooren voor kin deren: van 4—0 uur voor de grooten. uur Roeenhoedje en vereering van de relikwie van de H. Barbara. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG. Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- hcmdlxigsdagen. As. ZONDAG collecte voor de parochleele armen. Het wetsontwerp werd daarna door bet Hoo- gerhuls behandeld. By zijn uiteenzetting bracht Baldwin hulde aan den aftredenden Konlng, jegens wlen hy de erkenteiykheld van bet par lement uitsprak, hieraan toevoegend, dat men hem niet zal vergeten. grooteiyks gediend. Wat de vrywilllgers betreft, zou men aoo ver te het gekomen kunnen vreesen, dat wel dra op Spaansch gebied aoldatenformattes Uit geheel Europa tegenover elkaar komen te staan. Wanneer het laatste Fransch-Brltsche Initia tief door de verschillende regeeringen wordt aanvaard, zou het mogelijk worden deze vrij- wllllgerskwestie tot oplossing te brengen. 30j Januari a i.dat vanwege Gedeputeerde Sta- tefi kasopname heeft plaats gehad by den ad ministrateur van het Gemeentelyk Electricl- teitsbedryf; de kas werd In orde bevonden. Overeenkomstig het voorstel wordt hierna vastgesteld de verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentcfondsbelastlng. Naar aanleiding van de aanbieding der wij zigingen van de gemeentebegrootlng voor 1936 merkt wethouder ZUT op. dat geheel te afge voerd van die begroeting het In orde maken van het speelterrein in de wyk 8t. Pancras, hetgeen een groots teleurstelling te voor de menschen die dit hebben gevraagd, daar al verschillende materialen waren gekocht. Spr. zou gaarne zien dat de Raad ’t terrein tegen een biliyken prys voor de vereenlgtng beschik baar stelt Tevens zegt spreker dat de begrooting zoo laat terugkomt, hy zou er wel op aan willen dringen dat dit eerder geschiedt. De VOORZITTER zegt, dat inzake de ver huring van het terrein een voorstel aan den Raad kan worden gedaan In de volgende ver gadering en wat de begrooting betreft te reeds eerder op spoed aangedrongen. Overeenkomstig de aanbieding worden de be- grootingswyzlglngen daarop vastgesteld, waar by als bydrage van het Ryk in de kosten der huishouding van de gemeente te geraamd f 30 450. Het verzoek van de vereenlglng „IJsstryd" om toe te treden als lid wordt voor kennisge ving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van den rappor teur. den heer Jb. Kramer, worden de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde wy- zigingen in het reglement van orde vastgesteld. De voorzitter brengt dank aan wethouder Zut voor den door dezen tydlg gegeven wenk om nog een redactloneeie wijziging in het voorstel aan te brengen. De voor den Keuringsdienst van Waren te Alkmaar vastgestelde balans en verlies- en winstrekening over 1935 geven geen aanleiding bezwaren daartegen In te brengen. Hierna slui ting. llng .boeren” sitter, de beer Zuurbier, zette de practteche voordeelen uitvoerig uiteen; de meerderheid voelde echter nog niet voor toetreden, zoodat voorloopig nog alleen bet persoonlijk toetraden mogelijk Op 19 December zal dn. Brakman te Alkmaar spreken over den voorlichtingsdienst door de consulenten, die thans «eer te ultgebereid en waarvan ieder landbouwer en veehouder kan proflteeren. Adviezen over voeding en bemesting worden kosteloos gegeven. Dien dag zal meer In byzonderheden de nieuwe Pachtwet bespro ken worden. Bywoning aanbevolen. Op voorstel van het bestuur werd onder al gemeens Instemming besloten, een verzoek tot het Schoolbestuur te richten, om In de vacature van hoofd der R. K. School te voorzien door de benoeming van iemand, die In het bezit van de akte landbouw te. Pater Caron O.8.B. wees nog in het byzonder op het groote nut van een bevoegde. Besproken werd de sllobouw uit de verschil lende mededeelingen bleek, dat alle proefne mers uiterst tevreden waren met de resultaten. Het Is zeker, dat er volgend voorjaar nog ver schillende silo’s zullen worden bygebouwd. Ter vermindering der kosten kan dat weer door be middeling der vereenlglng geschieden. Aanvra gen moeten by het bestuur zyn Ingekomen vóór 1 Februari. Ook kunnen gesamenlyk zout en suiker worden aangekocht, dat In een bewaar plaats hier kan worden gedenatureerd. Deze rechtstreekse!» aankoop te voordeellger. Be stellingen by het bestuur vóór 1 Februari. Voor toetreding tot een ontwikkelingscursus voor volwassenen, waarvoor plannen ontworpen waren, werd weinig gevoeld. De heer Ory vroeg of het niet op den weg van den L.T.B. ligt, mee te werken, den weg van Egmond-Blnnen door de duinen naar het strand vry te krygen voor het publiek. Over dit onderwerp werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. De voorzitter vreesde, dat er nu niets meer te bereiken zal zyn, nu de Kan tonrechter uitspraak gedaan beeft. De vergade ring vond de uitspraak echter onbegrypelyk, daar de vaste overtuiging hier geworteld te. dat de weg openbaar te. Besloten werd, een vergadering met andere vereenlglngen en meer op de hoogte «ynde personen te beleggen, om -- xle-gaak nog.«ene nadar te berprtaen. goede plaats, UMprefce die Zondag yan half- Vergadering van den Raad Donderdag ven- Opgegeven door v. d. Graaf Sc O»., N.V. (Afd. Handetelnlonnatlea). Surséance van betaling lx. Johannes van Keu len. aannemer, Bloemendalscheetraat 85 te Amen»- foort b|) beschikking dd. 7 Dee. JJ. te bepaald: dat schuldvorderingen, aen aanzlen waarvan de surséance werkt, ulteriyk 18 Jan. 1937 bij den bewindvoerder, mr. R P. van der Mark te Amers foort moeten warden ingediend; dat behandeling van t ter griffie gedeponeerde ontwerp-accoord aal geschieden op woensdag 27 Jan. 1937 dea v.m. te 11.90 uur in het Paleis van Justitie te Utrecht. Surséance van betaling: verzocht door J. M. de Heer, handelaar In por selein. glas en aardewerk, wonende te Wagenlngen. Hoogstraat 114; de Rechtbank heeft bealtet, dat behandeling van het verzoek niet zal plaats heb ban: bewindvoerder mr, L Hermann van Essen te Veenendaal. Raadpleging en besliaalng over het aangeboden accoord op 30 Dec. 1936 das vjn. te 10 uur In het Paleis van Justitie te Arnhem. Bell Het verklaard: 9 Dec.: B. Caesar, bakker, Rotterdam. 1 NV. Woning-, Handels- en Flnane onderneming Wohaflon, zaak doende anc__ naam Brandstoffenhandel Da Zon. Beukelsdyk 35 te Rotterdam. De nalatenecbap ton J. J. de Beet, in leven gewoond hebbende te Rotterdam. Streveteweg 38. Th. H. M. Engelhard, bleekersknecht, Gouda. Raam 282. N.V. Timmerfabriek en Modelmakerij In dustrie te Ridderkerk. - J- o. Brleneaae, handelende oA. naam Qebr. Brieneese. Betonbedrijf. Amerongen. O. F. J. Slijper. Bonder beroep. Amerafbort, Blsschopweg 183. H A. van Groeneetetn. Soest, Schoutenkamp- wwj 43. J. Llbblnga, kruidenier. Amersfoort, Soeeter- «eg 309. O. G Lengen, koopman. Bearn. Boechstr. 3. J. van Oostvoon, winkelier. Utrecht, Voor straat 57 bte. De nalatenschap van wijten J. W. van Wee- treenen. aannemer, destijds wonende te Zetet. 10 Dec.: M. Kruyer. koopman In groenten en fruit. Arnhem. Kerkstraat Sa. W. F. Gerritsen, beroep onbekend. Nijmegen. Hasenkampecheweg 91. Wed. J. M. W. Hagdom-Dottegnlee. beroep onbekend. Nijmegen. Hasenkampacheweg 21. G F. van B. winkelier. Arnhem. Korteetr. 10. Vennootschap onder de Fa. Mol Boelhou- der. beroep onbekend. Rhenen. Duistere weg. Johannes Mol. vennoot ven de Venn, onder de Pa. Mol Boelhouder. Rhenen. Duistere areg. Jan Boelhouder. vennoot van de vennoot schap onder de fa. Mol Boelhouder, Rhenen. VreowMkpMn. W. Bruinen», oobUder, Baard (Weetdoadora- deel). Wij hebben gezien, hoe de opstandelingen, ingevolge het echéc van de Marokkaanache tnapen stek gereed maken nieuwe contlngen- tefte ontvrofc4K4 «Btate noe- men. Bovendien moet gevreesd warden, dat reeds gaaeen gebruikt worden. Het ergste voor den Volkenbond zou een miskenning van dezen toestand zyn, zou zyn door 'stllzwygendheid en werkeloosheid de uitbreiding mogeiyk te maken van den oorlog. Het gaat er dus niet om, een enkelen elsch de Spaansche regeerlng of van het Spaan- tohe volk, dat geenerlei hulp vraagt om zijn 'igen moeilijkheden op te lossen, by den raad to to dienen. Wanneer ons initiatief slechts het r**u]t4at ware geweest van overwegingen van natlonalen aard, zouden wy er reeds sinds lang toe zyn overgegaan. WU «Un er van overtuigd, dat zelfs voor den °P«tand de opstandelingen konden rekenen op iton materieelen en moreelen steun' van het buitenland. Maar dese steun, zelfs al vormde die een aanslag op het internationale recht, toverde niet hetzelfde, onmlddellyke gevaar op Tan een algemeen vredes-standpunt. gaderde de gemeenteraad. Afwezig was de beer Jb. Boon. Na opening der vergadering door den voor zitter worden de notulen der vorige vergade ring aan de orde gesteld en onveranderd goed gekeurd. Hierna doet de voorzitter de volgende mededeelingen dat van heeren Gedeputeerde Staten goedge keurd zyn terugontvangen de besluiten tot het aangaan eener Rekening-Courant-Overeen komst en een Kasgeldleenlng en het besluit tot het beschikbaar stellen van een schoollokaal aan G. Sletsma; dat kasopname heeft plaats gehad by den administrateur van het Burgeriyk Armbestuur en by den Gemeente-Ontvanger; kas en boe- werden in orde bevonden; it de werkverschaffingen zyn verlengd tot Da van OUDS BEKENDE naam BEITELS waarborgt gehalta, kwa-- litait an zuiverheid van Uw veekoek- |as, varkens- en plulmvóevdedeT. Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabriokan N.V. - Amsterdam Werkverschaffing Biykens Ingekomen be richt te de werkverschaffing baggeren verlengd tot 27 Februari a.s. en mogen tevens tot dien het L. T. B. In de vergadering van de afdee- van den L.T.B. kwam als eerste punt een aansporing, de retraite by te wonen, maar de kas kon er niet aan bydragen en een bestuursvoorstel om de contlrbutle met 50 cent te verhoogen en uit de opbrengst eenlge leden gratis te laten gaan, vond geen genade. De voorzitter deelde mee, dat prof. Cleophas op 17 December in het Patronaat een lezing zal houden over „Vereenigingsleven”. Krachtig klonk de opwekking om zoowel leden als nlet- leden tot bywoning der bijeenkomst aan te sporen. Voor de bezoekers van Egmond aan. den Hoef zal een kosteloose bus ryden. Ingekomen was een verzoek van de Vereénl- ging voor Veearbitrage, die reeds jaren te Schagen en Punnerend werkzaam is. om ook voor Alkmaar en Hoorn afdeellngen te stichten, ten einde geschillen by den markthandel in der minne te regelen.. Voor aangesloten veehouders Is deze arbitrage kosteloos, alleen by hooger beroep, wat zeer zelden voorkomt, komen er ge ringe kosten. Toetreding tot de Vereenlglng kost 1-— per persoon, doch zuivelfabrieken zyn engros toegetraden, waardoor de leden geen bydrage behoeven te storten. Dit sou oök kun nen met afdeellngen van den L.T.B. De voor- Begrafenis wethouder Glas Donderdag middag te het stoffelijk overschot van wyien wethouder A. Glas Cz. ten grave gedragen. Naast den raad en personeel der gemeente secretarie waren verschillende corporaties ver tegenwoordigd, waarin de overledene zitting heeft gehad als bestuurslid. By de groeve werden door ds. Donner woor den van troost gesproken, terwyi daarna bur gemeester Slot den eenvoud schetste van den overledene en wat deze tydens zyn leven voor de gemeente en voor hem als vriend was ge weest. Een zoon van den overledene dankte voor de deelneming en belangstelling. Rede Het Kasteel. Maandag 14 December zal op initiatief van de „Katholieke Actie” te Bergen, de heer drs. Het Kasteel, parlementair redacteur van De Maasbode, in de groote zaal van „de Rustende Jager* spreken over het onderwerp: „De Jongeren In de Katholieke Partij-. De toegangsprijs te zeer laag (geen collecte). In verband hiermede vertrouwt het bestuur van de „Kafch. Actie”, dat, gezien de bekend heid van den heer Kasteel (te Bergen mis schien alleen bekend door radio of persver slagen) die in de groote steden van ons land een zeer gevierd spreker te, de groote zaal van ,Xte Rustende Jager" geheel bezet zal zyn. Ook uit (te omgeving sullen zeer zeker velen van deze gelegenheid willen gebruik maken, om op deskundige wijze over het genoemde vraagstuk te worden ingelicht. In verband met het onder werp worden echter vóóral ook de jongeren verwacht. Het zal voor hen een byzonder nut tige, leerzame en opwekkende avond wor den. Wie echter verzekerd wil zyn van een ZONDAG: 7J0 Nlc. Corn. Appel; 10 Parochie; 1.30 Vespers; daarna vergadering Derde Orde. MAANDAG: 7 Mart. Keunlng en Ag. van Zelm; 8 Corn. CarolyS Kooter. DINSDAG: 7 Geertr. Schipper—Vekon8 Si mon Dirk en Aaf Je Buis. WOENSDAG: 7 Ma Steur; 8 Retnllde Wie- rlng—Ruiter; 77 45 Maria-Congregatie voor de jongelui tot 17 Jaar; 8—8.45 Maria-Congregatie voor de Jongelui boven de 17 Jaar. DONDERDAG: 7 Cath. Blauw; 8 Mevr. WUh. CommandeurSchaper. VRIJDAG: 7 Grietje Wennlps—Smit; 8 Her manns van Berkel: 7 uur Lof ter eere van den H. Hieronymus, met Rozenhoedje. ZATERDAG: 8 Corn, wynker en Besaellng. In het Pt. Agnes-gesticht: Ursam en familie. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG Quatertemperdagen, geboden Vasten- en Ont- houdlngadagen. Maandagmiddag aal de subsommteele der non-lnterventle-commtesle bijeenkomen ter be handeling van de maatregelen tot oontróle vhn de toegangswegen in Spanje te water en te land. Verder verlangt de Britse!» regeerlng. dat de contróle In de lucht sterker wordt dan op het oogenblik. De kwestie der vrijwilligers sal niet behandeld worden, daar dit vraagstuk op het oogenblik door de verschillende regeeringen wordt bestudeerd. ZATERDAG om 5, 6, 7 en 8 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG, 3e Zondag van den Advent, Gau dete. Om half 7 uitreiken der H. Communie; de H.H. Missen om 7 uur en half 10 de Hoog mis; 1 uur Congregatie voor de meisjes in de kapel van het klooster; om 2 uur de Vespers. Na de Vespers te de parochiale bibliotheek ge opend. In de week zijn de H.H. Missen In de kerk op Dinsdag. Donderdag en Vrydag om 7 uur: de overite dagen om 8 uur (tevens kindermis» in de kapel van JBethlehem” op Maandag. Woensdag en Zaterdag om 7 uur; de overige dagen om 8 uur. WOENSDAG om 8 uur de Gulden Mte. Heden begint de noveen ter voorbereiding vsn het Kerstfeest. Vasten- en onthoudtngsdag; des avonds cm 7 uur Jongellngencongrepatie. VRIJDAG feest van O. L. Vrouw verwach ting. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG. Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- houdingsdagen. ZATERDAG om 8 uur H. MIs met zang der kinderen. Gelegenheid om te biechten om 5. 6, 7 en 8 uur. ZONDAG laatste Zondag van den Ad vent. In de week de ILH. Missen om 7 en 8 iiur, uitgezonderd Dinsdag en Vrijdag dan alleen om 8 uur, wegens H. Mis In de byksrk. WOENSDAG cm 8 uur de Gulden Mis. Des avonds Maria-Oongregatie. VRIJDAG, O. L. Vrouw verwachting; des middags om kwart vóór 4 biechthooren voor de schoolkinderen, volgens rooster. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van 34.30 en van 6.30—8 uur; om half 8 wordt In de Maria-kapel het Roeenhoedje met Li tanie gebeden. As. ZONDAG laatste Zondag van den Ad vent. WOENSDAG begint de noveen ter relding van het Kerstfeest. Deze week: WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG, Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- ho'idingsdagen. GENEVE, II Dec. (Havas). Na de gebruikelijke korte bealoten it- ting is de Volkenbondsraad vanmor gen om half elf zijn gewone zitting begonnen. De zetels van Italië en Ecuador bleven onbezet. De raadsvoorzitter, Edwards, gaf onmlddelltjk M de opening hat woord aan dan Spaanscben Bdalster van buitenlandse!» zaken, Alvarez del Vsyo. 1 Het Hooger- en Lagerhuis hebben gistermorgen vergaderd ter behandeling van bet wetsontwerp betreffende dan troonsafstand van Edward VIII. Baldwin zeide In rijn toelichting, dat deze vet noodzakelijk was, daar de wet xjm 170! geen artikel bevat over troonafstand M opvolging daarna. Spaansche regeerlng heeft geloof In de doelmatigheid van den Volkenbondsraad en in technische mechanisme van den Volken- En dese opvatting beeft trouwens haar offideele erkenning ontvangen door de Hansch-Britsche démarche van 4 Decem ber, welke het communiqué van eergisteren ter kennis van de wereld heeft gebracht. gelegerüteid om te Wachten van 5—8 uur; om b|üf 8 Lof t“ 'Goddelijk Hart. ZONDAG. 3e Z MIs Gaudete. collecte voor lecte zeer bijzonder wordt aanbevolen, uur Communie-uitreiken: de H.H. Mtezen te half 8 en 10 uur de Hoogmis; des middags te half 3 de vespers; half 8 H. Mte voor over!, fam. Blokker—Pronk: 10 uur tot zekere in tentie. Deze week de H.H. Missen op Dinsdag en Vrydag om 8 uur. WOENSDAG-avond Maria-Congregatie. VRIJDAG, feest van O. L. Vrouw verwach ting. ZATERDAG gelegenheid cm te biechten van 58 uur: om half 8 Lof. WOENSDAG begint de noveen ter voorbe reiding van het Kerstfeeat. Deze week: WOENSDAG. VRIJDAG en ZATERDAG, Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- houdlngsdagen. As ZONDAG de laatste Zondag van den Advent.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 3