Versterking der weermacht PUN! Moerdijkbrug-feest geooend Christen vrijheid h HOOFDPRIJS VAN H.K.H. PRINSES JULIANA DORDRECHT LICHTSTAD S.D.A.P. TEGEN DE BEGROOTING 1 TANDEM-PUZZLE VOOR HET MISDEELDE KIND DEVIEZEN-POLITIEK IN DUITSCHLAND ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 VAN WEEK TOT WEEK een Samenwerking noodig Het prinselijk huwelijk Nieuwe bepalingen' Rede van den Minister TWEEDE KAMER •r w J’ A Meer concentratie bepleit WERKVERSCHAFFING WORDT STOPGEZET to Minister van Lidth de Jeude opent interessante verkeen- tentoonstelling EERSTE KAMER EN RIJKS BEGROOTING Arbeider», die in het grensgebied werken, worden er door gedupeerd Geschenk schooljeugd V e r zamelgespr ekken met Indië De sociaal-democraten stemmen wèl in met de Indische defensie-plannen Collectieve veiligheid Van 21 December tot 9 Januari Geen overhaasting Defensie van Indië Indische vorsten ten paleize De tentoonstelling Een huldiging in Den Haag op den ondertroawdag wijsgeer o 1937 het na Ir. ALBARDA heeft in een rustig en gear- Ten slotte verklaarde de minister de tentoon stelling geopend. derde opvatting, de begrooting voor fiat van zijn fractie niet krijgen kan. defensiegebied voornemens is te doen. Dat de begrooting in desen tijd „omfloerst" moet sün, spreekt vanzelf, omdat niet iedereen moet kun nen kennis dragen van wat voor de landsver dediging wordt of zal worden gedaan. Maar contact met een speciale vaste commissie, door de Kamer in te stellen voor de defensie-aan- gelegenheden, sou b.v. kunnen voorkomen, dat de Regeerlng op eigen houtje bestellingen doet zonder het Parlement daarin te kennen. Voorts heeft de heer Schaepman voor meer dan één onderdeel van de defensie op meer concentratie aangedrongen. De burgemeester betreurde het ten zeerste, dat deze tentoonstelling bescheidener moest worden opgezet dan aanvankelijk het plan was geweest. Men had immers gemeend, dat de Moerdijkbrug tegelijk klaar zou zijn met de nieuwe brug te Zwijndrecht. d het t Och •or- ub is dreef, nden gpten Een eenlgszins gelijk geluid had vóór den heer ALBARDA ook de Katholieke afgevaardigde SCHAEPMAN reeds doen hooren. Ook heeft de Katholieke afgevaardigde er op langedrongen, dat het Parlement beter en tij- dlger zal worden Ingelicht over wat men op onaardig. Duitsche daardoor Blijkens het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot vast stelling van Hoofdstuk 1 (Huis eter Koningin) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 heeft de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen der Eerste Kamer niet geleld tot opmerkingen. De algemeene beschouwingen, in de afdeelin- gen gehouden over de rijksbegrooting voor het. dienstjaar 1937, zullen eerlang in een afzonder lijk voorloopig verslag worden weergegeven. zeker Hem- einde innen Veto- Isst- obeid ervgl van n in tegen slotte Ook hij drong er in tegenstelling b.v. met den liberaal mr.. Wendelaar, die op dit gebied opeens geen flnancieele beperkingen meer kent op aan, dat rekening zal worden gehouden met de draagkracht des volks. De conclusie van Ir. Albarda en de zijnen is tenslotte geweest, dat aan de defensie- begrootlng voor 1937 geen goedkeuring kan worden gehecht, doch dat men wél zal in stemmen met de wijziging van de begroo ting voor 1936, waarin de versterking van de Indische defensie besloten ligt. sting, der Nu de dag van Inzameling nadert Dinsdag 15 December, 's morgens tien uur is het co mité dankbaar, dat de groote oenroepvereeni- gingen me'de willen werken om ook door mid del van de radio, de Nederlandsche schooljeugd in al haar geledingen op te wekken om hun bijdrage voor dit sympathieke doel te geven. Twee leden van het dagelijksch bestuur en drie leerlingen van onderscheiden ondervAjsinrich- oorlog voor- In afwachting van wat het partijcongres over het defenslevraagstuk beslissen zal het ver slag nn de desbetreffende commissie was juist gisteren verschenen stelde ir. Albarda zich op het standpunt, dat men moet blijven uit gaan van het beginsel der collectieve veiligheid eri dat Nederlands veiligheid en zelfstandigheid afhankelijk zijn van de internationale samen werking. Dordrecht. II December Grijsgrauw hangt een mooie wintermiddag over de stad aan de Merwede. over de pan nen daken van haar oude hulzen, die wit besneeuwd tegen de lucht afsteken, over haar stille grachten, waarin de achterkant van haar even karakteristieke huizen weer spiegelt. In den stemmlgen middag legt de stad de laatste hand aan haar feestkleed. Dit laatste voorstel voldoet aan de eischen, waaraan de sociaal-democratlsche fractie de de- fensievoorstellen voortaan toetsen zal. Het brengt, wat noodzakelijk is, indien Ne derland niet zelf door een onvoldoende uit rusting verwikkelingen in den Indischen archi pel wil uitlokken. En over de vraag, of Indië alleen door klein materieel moet worden verde digd dan wel of ook kruisers zullen moeten worden Ingeschakeld, is bij dit voorstel nog niet door de Regeerlng beslist. Met de defenslebegrooting zelf echter staat het anders. Daarin wordt meer gevraagd dan noodzakelijk is, omdat bij de Nederlandsche weermacht efficiency ontbreekt, en vooral de beschouwingen in de Memorie van Antwoord bewijzen, dat de Regeerlng de neiging heeft toe te geven aan alle mogelijke eischen, in cam pagnes als die van Nationaal Herstel gesteld. Dat een wijziging van de Dienstplichtwet, die niet op een Ueberraschungskrieg is ingerlqht, noodzakelijk is, wordt b.v. door Ir. Albarda toe gegeven, maar een vergrooting van het con tingent tot 33.000 man en een verlenging van den eersten oefentijd tot één jaar acht hij meer dan noodzakelijk is. In aansluiting bjj hetgeen daaromtrent het vorig jaar is bepaald, heeft de minister van So ciale Zaken besloten, dat ook thans in de we ken, waarin de Kerstdagen en de Nieuwjaars dag vallen, de werkverschaffingen tjjdelijk zul len worden stopgezet. De duur van deze stop zetting is bepaald op drie weken, en wel van 21 December 1936 tot en met 9 Januari 1937. Ge durende deze drie weken zullen de daarvoor in aanmerking komende arbeiders geholpen wor den overeenkomstig de bepalingen der steun regeling. De tot de werkverschaffing toegelaten zg. zelfstandigen, die echter niet in de steun regeling kunnen worden opgenomen, ontvangen over de week (weken), gedurende welke zij an ders zouden zijn tewerk gesteld, 80 pCt. van 45 maal het voor hun gemeente vastgestelde uur loon. Deze regeling is ook van krachtT'Vanneer dezen winter de werkverschaffing door vorst, sneeuw, e.d. tijdelijk moet worden onderbroken. moet maken voor Nu zal Dordrecht twee keer feest moeten vie ren, daar dit niet zoo is gebeurd. Daarom moest het feest belde keeren ook bescheidener opgezet worden. Spr. sprak de hoop uit, dat. waar verkeer handel schept en handel welvaart, door de ope ning van de Moerdijkbrug de 'economische toe stand verbeterd mocht worden en dat meer bedrijvigheid mocht opgewekt worden voor alle kringen van de maatschappij. Inmiddels zal in de Amallastraat een groep opgesteld zijn, die, zoodra het bruidspaar in het paleis Noordelnde zal zijn teruggekeerd, als blijde opening van de fleurige reeks van fees ten, welke door het comité voor de luisterrijke viering zullen worden gegeven, een „vaandel- groet" zal brengen. De vaandels der aangesloten vereenigingen zullen in een kleurrijke omlijsting van vlaggen op het voorplein van het paleis worden opge steld, ‘te midden waarvan een zing koor van ongeveer 456 kinderen, vertegenwoordigende alle Haagsche scholen, eenlge liederen ten ge- hoore zal brengen. De zang zal worden bege leid door een klein orkest van werklooze musici. Het geheel van schitterende vaandels en kleurige vlaggen zal het hooge bruidspaar, on der de tonen van het aloude Wilhelmus, be groeten. Met een rustlgen en weloverwogen uitbouw is, aldus de heer Schaepman, ook het be lang van <jie weermacht zelf veel beter ge diend dat) met het hals over kop voldoen aan allerlei plotseling urgent lijkende wen- schen. De aankoopen voor de luehtmacht, die veel beter als afzonderlijk wapen ware te organi- seeren, dienen door één centrale te geschieden, wat een belangrijke besparing moet meebren gen. Ook bij den luchtbeschermingsdienst en bij de economische en industrieele voorberei ding van de verdediging, waarmee veel te laat begonnen is, zou m^t meer centralisatie veel meer kunnen worden bereikt. Wat de defensie van Indië betreft, is de heer Schaepman met de meerderheid van de cotn- mlssie-Kan van meening, dat kruisers daarbij kunnen worden gemist en dat voor de lucht macht een combinatie van landvllegtuigen en vliegbooten het meest geschikt is. Hij staat met die zienswijze tegenover zijn fractiegenoot VAN DE BILT, die de kruisers onmisbaar acht in een harmonisch samengestelde vloot en die aan watervliegtuigen de voorkeur geeft, o.a. om dat de voor de landvllegtuigen aan te leggen vliegvelden groote sommen vragen, die meer efficiënt op andere wijze kunnen worden be steed. Ook de heer van de Bilt wenscht, dat bjj de noodzakelijke aanvulling van de leemten in onze maritieme defensie rekening worde gehouden met de flnancieele draagkracht. Een dienst, die weinig geld kost, kan naar zijn oordeel aan de verdediging ter zee worden bewezen door te zorgen, dat bij het bouwen van koopvaardij schepen deze schepen zoo worden ingericht, dat zij later gemakkelijk als hulpkruisers kunnen dienen. Voorts hebben dezen middag nog het woord gevoerd de Christen-democraat VAN HOUTEN, die principieel (en onberedeneerd) tegen de landsverdediging gekant blijft en zijn tegendeel, de nationalist mr. WESTERMAN, die de voor stellen en plannen der Regeerlng natuurlijk zeer ontoereikend vond en die op het gebied van de defensie de bultensporlgste eischen stelt zonder zich een moment er om te bekommeren, hoe de vervulling van al die kostbare eischen gefinancierd zou moeten worden De Centrale Propaganda-Commlssle voor de Weldadigheidspostzegels verzoekt ons op neming van onderstaande woord puzzle: OMSCHRIJVINGEN Wie Uwer zou de actie voor het 55-65-11-16-5O-32-31-67-53-64-13-14-1 niet willen steunen? Wij gelooven: 56 41-5-6-4-19-17-47, als hij daartoe in 57-35-23-23-48 is. Daarom hopen wij zeer vele 2-8-61-3-12-43-33-66-15-45-42 te ontvangen, alle voorzien van het voorgeschreven 27-7-20-21-10. Dit late men vooral 51-33-38-54 na! Want daardoor 11-44-50-46-39-44 men juist de actie. ET moeten 58-46-33-29-60-34-24-36-33 briefkaarten 40-25-35 weldadigheids 18-63-15-63-9-13 komen! Het zij herhaald: 62-38-33-30-38-51-40-45-471 Aan U 22-9-9-25-14 om hiervoor te 37-7-20-15-6-14! 52-7-28-67-44 U met dit 26-7-7-33-17 werk even bezig! HOOFDPRIJS H. K. H. Prinses Juliana heeft den Hoofdprijs uitgeloofd, bestaande uit een kewae van den prijswinnaar, ter waarde van HONDERD GULDEN. H. K. H. heeft gemeend dat Haar prijs de grootste aantrekkelijkheid heeft als de geluk kige winnaar daarmede zelf een groeten wensch kan vervullen. Voorts o.». 5 Tandems. Als groote prijzen zijn beschikbaar os.: 5 Nieuwe Pongen Tandems, 2 Retourbiljetten KLM. voor een vlucht Amsterdam-Rotterdam v.v„ diverse paren Friesche Schaatsen, eenlge fraaie Albums v. d. AN WB en een groote hoeveelheid kleine smaakvolle voor werpen. Tezamen 300 prijzen! VOORWAARDEN VOOR OPLOSSING De oplossing moet worden geschreven op een briefkaart, gefrankeerd met 2 Weldadig heidspostzegels „VOOR HET KIND" van 6 cent frankeerwaarde (prijs 10 cent)Ten bate van het Misdeelde Kind komt alles wat boven het verschuldigde port is betaald, en boven dien de opbrengst van de geveilde afgestempelde postzegels. De oplossing moet gezonden worden vóór 1 Januari aa. aan „Tandem-puzzle voor het Misdeelde Kind”, Nicolaïstraat 17, Den Haag. Trekking der prijzen ten overstaan van Notaris Mr. 8. K. D. M. VAN LIER te "s-Graven- hage, vóór 15 Januari aa. Prijzen worden franco toegezonden. Wie ep 31 Januari niets ontvangen heeft, heeft geen prijs. rr- e weinig aandacht werd In Nederland 'j geschonken aan een vlugschrift, dat in 1 December van het vorige jaar bij Des- c)ée de Brouwer te Parijs het licht zag, en dat ^agstukken bespreekt, die voor den heden. d..rrhen katholiek, ook buiten Frankrijk, gloeiend actueel zijn. Het is zonderling, dat dit werkje zoo weinig aandacht verwierf. Want de was niemand minder dan de alge- hoog geschatte katholieke Marltaln, wiens geschriften van zoo -1 beteekenis zijn voor de herleving van katholieke philosophic. Iets nieuws van zijn Vrijdagmiddag 13 uur werden met groot cere monieel op het paleis Noordelnde te Den Haag door H. M. de Koningin ontvangen Z. H. Pange- ran Adlpatl Ario Mangkoe Negoro VII, adju dant i.b.d. van H. M. de Koningin, hoofd van het Mangkoenegorosche huis, met zijn echtge- noote. de Ratoe Tlmoer, zuster van den sultan van Djokjakarta en hun dochter Bendoro Ra den Adjeng Siti Noeroel Koesoemo Wardhani. Vervolgens ontving H. M. om half een de ver tegenwoordiging van Z. H. den sultan.van Djok jakarta. bestaande uit Ratoe Pembajoen, oud ste dochter van den sultan, Pangeran Ario Poe- roebojo, zoon van den sultan en Pangeran Ario Pakoenlngrat, echtgenoot van de Ratoe Pemba joen. Het ligt in het voornemen van de Prinses en den Prins Z. H. Mangkoe Negoro met zijn echt- genoote en dochter heden, des namiddags te half 8, ten paleize te ontvangen. DEN HAAG, 1 1 December 1936 De fractie der S.D.A.P. is voor nemens, ook dit jaar tegen de defen- siebegrooting te stemmen. Dat is het belangrijkste, wat van dezen mid dag te noteeren valt. Tegen veler ver wachting in bleek dus het gewijzigd (doch nog niet officieel door de partij bekrachtigd) standpunt der S.D.A.P. ten opzichte v*n het vraagstuk der landsverdediging nog niet te betee- kenen, dat nu ook maar zonder meer in de uitgayen, die de Regeering voor 1937 tot-dit doel noodig acbt, be willigd wordt. Nadat de eerawjjn was geschonken werd de tentoonstelling zelf bezichtigd. Van de Merk waardig Interessante oude modellen auto's en fietsen af een collectie van den A.N.W.B., speciaal overgebracht naar Dordrecht tot de modernste Fordmodellen toe, die op het podium werden gedemonstreerd, alles was even fleurig en bezienswaardlg opgesteld. Verschillende stands trokken zeer de aan dacht, zooals de interpatlgnale nummerborden verzameling. de collectie oude verkeersmiddelen en locomotieven, vllegtuigwezen, de Amster- damsche verkeerspolitie, enz., enz. Een tentoon stelling. die ten volle de moeite van een bezoek waard is. Tusschen deze bedrijven door is de donkerte gevallen en zijn de lichten ontstoken. Met vrouw en kinderen trekken de Dordtena- ren naar het centrum van de stad, waar alles sprookjesachtig is verlicht door de llchtmassa'. van de lampjes en helle etalage-lichten. Het festjjn is begonnen. Uit de cafés klinkt vroolijke muziek. Ober Bayern-muziek en moderne bands. schrijver meen Jacques groote oe 1 hand wordt bijna altijd met onverdeelde geest drift ontvangen, en al eischt de lectuur vaak een degelijke vakkennis, de ideeën, welke Ma rltaln verkondigt, zijn toch meestal van be lang voor veel breeder kringen dan de vak- menschen. Vooral met het nieuwste boekje is dit zeker het geval. En nu hoort men maar niets over dat werk je. Hoogstens wordt het in enkele regels aan- gekondigd, doch op den Inhoud gaat men niet diep in. Het is, of een zekere schuchterheid verhindert, dat men in het openbaar spreekt over de onderwerpen, door den schrijver aan- gefoerd. Of moet men uit het stilzwijgen be sluiten, dat de/krltieir het deze maal niet met den meester e^ns is, en dat zij het werkje, ge titeld „èrief ipver de onafhankelijkheid” als eeij vergissing’ beschouwt? Wij gelooven, dat men het „groote publiek” niet rijp acht voor de bespreking der aangesneden problemen. Misschien is hier wel iets van waar, doch is hgt groote publiek dan wél rijp voor de ideeën van allerhande dwaalleeraren, die zonder schroom hun leerstellingen verkondigen, en die de massa meetrekken naar de groote gevaren, waardoor de christelijke cultuur in Europa wordt bedreigd? WU, katholieken, moeten niet al te schroomvallig zijn en vooral niet denken, dat de groote intellectueels problemen van den katholiek geen beteekenis zouden hebben voor de massa. Nog een andere angst kan de beoordeelaars hebben afgehouden van een meer uitvoerige behandeling der Inzichten van Jacques Mari- tain: de angst, dat men zou worden uitgekre ten voor communist of voor vriend van de communisten. Dit verwijt is tegenwoordig erg In de mode. Van een zoo onverdacht katholiek strijder als Mgr. Poels werd b.v. ipet even vele woorden in Volk en Vaderland geschreven, dat hij bezig is, de katholieke arbeidersmassa’s uit te leveren aan het marxisme. Wie maar durft aandringen op sociale rechtvaardigheid, heet en plaats moet maken voor meer vriendschap pelijke verhoudingen, wtor samenwerking, welke men tegenwoordig pleegt aan te duiden met het woord coördinatie, dat op aller lippen ligt. Maar het zal duidelijk zijn, dat deze coördi natie slechts vruchtdragend kan zijn, als de coördineerende elementen van goeden wil zijn. Het is een verheugend verschijnsel, dat meer en meer het begrip doordringt, dat be langhebbenden ook zelf moeten medewerken om een inderdaad doeltreffende coördinatie tot stand te brengen, en, Indien de voor- Reekenen niet bedriegen, zal binnen zeer af- zlenbaren tijd aan den dag kunnen treden, dat dank zij een voortdurend streven naar een oplossing in den hier bedoelden zin. het einddoel dichter genaderd U, dan men in deze periode van voorbereiding vermag waar te nemen. Zooajf bekend bestaat er gelegenheid een te lefoongesprek mét Indië te voeren, waaraan meer personen in verschillende spreekgelegen- heden in Indië deelnemen, (z.g. telefonisch ver gaderen). Met ingang van 15 December as. wordt de toeslag voor deze verzamelgesprekken verlaaga in dier mate, dat voor den tweeden en volgen den deelnemer slechts 1 per minuut, met een minimum van 3 verschuldigd zal zijn. Voor een gesprek van drie minuten, waaraan op Java tegenwoordig beïnvloed, door de Sovjet-ünle. drle persopen in verschillende plaatsen deel nemen, moet derhalve worden betaald 15+2X/3-/ 21. Zoodra 19 December bet hooge bruidspaar ten stadhulze te Den Haag in ondertrouw zal zijn opgenomen, zullen aldaar van het Kerk plein een zestal herauten, ieder vergezeld van twee bazuinblazers, langs verschillende wegen zich door de gemeente begeven om den volke van de heuglijke tijding kond te doen. thans over de uitgaven voor leger en vloot anders gedacht wordt dan vroeger, maar tevens, waarom, niettegenstaande die veran- tlngen zullen zich tot al wat schob! gaat, rich ten. j Zondag 13 December can 3.20 uur spreken voor de A.V.R.O., de heer Joh. H. M. Derksen, lid van hët comité en Toos Gondrie, leerlinge van een R. K. Uloschool. Maandag 14 December om 5.20 uur spreken voor de N.CR.V. de heer dr. W. van der Wijk, penningmeester van bet comité en Dora Jungcurt. leerlinge van een Chr. Uloschool, terwijl dien zelfden avond om 6.20 uur voor de Avro zullen spreken dr. W. van der Wijk en Elsje Boon, lyceïste. Tenslotte wijst het comité er langs dezen weg op, dat ook de avond-land- en tulnbouwcursus- sen zullen kunnen bijdragen aan het geschenk Het comité was niet in de gelegenheid zich tot elk dezer cursussen te richten, maar nu er ook daar belangstelling voor het plan blijkt te be staan, zal het op prijs gesteld worden, indien ook deze cursisten hun bijdrage schoolsgewijze asm het comité willen overmaken door storting op de postrekening van den penningmeester dr. W. van der Wijk, te Den Haag, giro 18943. was het Woord, door Hetwelk alles gemaakt is! Hjj was de Vrijheid in persoon.” Zulke fiere taal in den mond van een ka tholiek geeft misschien ergernis, maar Mari- taln stoort er zich niet aan. De nood van den tijd is te groot. Met géheele scharen loopen de volksmassa’s het verderf tegemoet. Ze ont- j trekken zich aan de kerkelijke, leiding. Ze scheuren zich af van de katholieke liefdesge meenschap. Waarom? Waarom? Het moet be antwoord worden! Er moet iets gedaan wor den. ^)e vrijheid van den christen wortelt in de vrijheid van zijn God. Het is dese vrijheid van God, die de Joden in Jezus Christus niet ver dragen konden. .Jtcce homo vorax et potator vlnl”. „Ziedaar een mensch, die veel eet en die wijn drinkt” (Matth. XI. 19) zoo zeiden zij. Hij echter at met de tollenaars. Hij genas op den Sabbath, Htf veroordeelde de rijken, Hij predikte voor dë armen, HU wandelde op de wateren. De christen moet overal zijn en hij moet overal vrij zijn.” Dit is een pleidooi tegen den hokjesgeest, waardoor de Katholieke Kerk in verschillende landen zich afscheidt van* de maatschappelijke samenleving, met het gevolg, dat de katholieke waarheid haar zegenrijke werking op de maat schappij niet kan uitoefenen. Marltaln herhaalt het woord van Sint Pau lus, dat wij de waarheid moeten verdedigen „opportune, importune", d.wx of het gelegen komt of niet. De vrijheid van den christen is een vrijheid, die ergernis kan geven aan de klelnzieligen en de bevooroordeelden. doch het is de vrijheid, waarmede het katholieke beginsel moet worden uitgedragen, zonder val- sche schaamte. Het evangelie is niet alleen van beteekenis voor ons. Het is ook van beteekenis voor de anderen. Maar het zal van ons afhangen, van onze levenswijze, van ons optreden, van onze woorden, of de anderen deze beteekenis erken nen, en of ook door hen zal worden geijverd voor de verwerkelijking van de evangelische waarden in de moderne samenleving. Wie spreekt over de universaliteit van de ka tholieke Kerk en de volstrekt algemeene gel digheid van den plicht der naastenliefde, moet zich getroosten, te worden uitgekreten voor een communist. Zoo is het ook met Jacques Maintain gegaan. Een betrekkelijk onbeduidend gevalletje werd hem aanleiding tot het schrijven van dit boekje, waarin hjj de onafhankelijkheid en de vrijheid van den katholiek behandelt. De groo te katholieke schrijver had namelijk een uit- noodiging ontvangen tot het uiteenzetten zij ner opvattingen over de hedendaagsche maat schappij in het links gerichte weekblad „Ven- dredi”. Hij meende, in zulk een geval niet te mogen weigeren. Indien de andersdenkenden, en dit geldt evenzeer voor socialisten en com munisten, belangstelling blijken te bezitten voor de katholieke ideeën, moet men hun tenminste den eenvoudigen liefdedienst bewijzen, deze ideeën kenbaar te maken. Niet iedereen zal hiertoe geroepen zijn, doch een man als Ma- ritain, die gewoon is, de katholieke waarheid te verdedigen, moest de gelegenheid wel waar nemen tot een verdediging „op vijandelijk ter rein". Zijn artikelen maakten diepen indruk op de lezers van het blad. Doch wat gebeurde? Onder de geloofsgenoo- ten van den schrijver stak een storm van ver ontwaardiging op. De beroemde htaritain, die ineens ging medewerken aan een links gericht blad! Die steun ging verleenen aan een com munistische onderneming! Allerlei insinuaties en beschuldigingen volgden. De redactie van Vendredi nam helaas een zeer onhandige hou ding aan, zoodat Marltaln de medewerking staakte, tegemoetkomend aan de bezwaren zij ner geloofsgenooten. Hij richtte echter naar aanleiding van dit kleine incident een open brief aan zijn vrien den, en publiceerde dezen brief onder den titel .Lettre sur llndépendance”. Hij behandelt daarin de verhouding tusschen katholieken en andersdenkenden, zooals die in de tegenwoor dige wereld geworden is. Want zulk een ver houding is uiteraard onderhevig aan verande-. ringen, naar gelang de wederzijdsche waardee- ring (of afstooting) grooter wordt. Men kan in deze aangelegenheden eenige algemeene be ginselen laten gelden, doch de gedragslijn, te volgen bij het toepassen van die beginselen, is niet voor alle menschen en voor alle tijden uit te stippelen met onwrikbare zekerheid. Hier is een groote speling mogelijk, en juist hier Mag de vrijheid van den christen niet belem merd worden door de kleinzieligheid van ge loofsgenooten, die aan elke streving ten goede ren verkeerden uitleg geven, omdat zij de si tuatie heelemaal niet of tenminste niet vol- 'edlg begrijpen. Dat de christen door de ge boden en door de kerkelijke tucht beperkt is in zijn bewegingen, weet iedereen, maar men moet dit niet zóó uitleggen alsof de christen heele- Maal geei\. bewegingsvrijheid zou genieten en nooit eenlg eigen initiatief zou mogen volgen. „De onafhankelijkheid van den christen ge tuigt in het aanschijn van de wereld voor de vrijheid des geloofs” aldus Jacques Marltaln, die dan vervolgt: „Deze onafhankelijkheid is het tegendeel van een terugtocht of een vlucht, zij is het tegendeel van een lafheid tegenover de eischen van het menscheljjk bestaan en van een zich opsluiten in een specialistische belang- «telllng. in werkelijkheid is zij een gevolg uit de Menschwording van Christus, in wier ont zettend dynamisme elke christen tot op zekere hoogte wordt medegevoerd, indien hij zich niet tegen zijn eigen christeljjken aard verzet. Wie tel dit begrijpen, die zelf geen christen is? Ja, gumenteerd betoog uiteengezet, waarom in de welke christen kan zich er mee vleien, dit ge heel te omvatten? Onze God is nedergedaald het vleesch en gestorven op een kruis! Hij Dit standpunt brengt mede, dat niet alleen de Nederlandsche weermacht in stand moet worden gehouden, doch dat zij ook versterkt en gemoderniseerd dient te worden, wijl op dit gebied stilstand achteruitgang beteekent. In dit licht heeft de soclaal-democratische fractie getracht, de begrooting onbevangen te bezien, onbevangen, hoewel het verbod, dat aan ambtenaren van defensie belet, lid van de SDAP te zijn, dit zeer moeilijk maakt. ZU heeft evenwel gepoogd, haar objectief oordeel niet te doen beïnvloeden door het krenkend bewijs van wantrouwen, dat in dit nog altijd gehand haafd verbod besloten ligt. De feiten, die de 8.D.A.P. geleid hebben tot een herziening van Op het stationsplein flitsen twee machtige lichtpagoden aan, geflankeerd door groote licht kolommen, waaraan fraaie lichtbollen hangen. Witte feestslingers strengelen zich aan de palen, die langs de wegen naar de stad staan. Aan hotel Ponsen, waar de A N W B, zijn controle post heeft Ingericht en waar al druk auto's van den stemt af. en aan rijden, is Iedere raamlijst en Iedere deurpost met groen omhangen. Overal waaien de vlaggen van de huizen; dwars over de hooge straten zijn kleurige doe ken gehangen. Feërlek wordt de electrische feestverlichting, die in slingers naar beneden hangt. Sommige groote gebouwen hebben feeste lijke Illuminaties aangebracht. De winkels scheppen feesten van licht en kleur achter hun helle etalages, waarin in kar ton, hout, doek, suiker en slagersvet de brug, de nieuwe Moerdijkbrug, is uitgebeeld. ■Aan den buitenkant van de stad ligt het ge bouw van Kunstmin. Een school in de buurt gaat net uit en de kinderen verdringen zich aan den ingang van het Lunapark, waar de draaimolens, koekkramen, schommels, orgels en heel het schitterende, flankerende, levende tin gel- tengel, hun oogen doen flikkeren. In de bovenzaal van het gebouw verzamelt zich geleidelijk een groot gezelschap dames en heeren, onder wie vele autoriteiten. De zaal is geheel gevuld, als Z. Exc. de minister van Wa terstaat. jhr. Ir. O. C. A. van Lldth de Jeude, vergezeld van de burgemeesters van Dordrecht en Breda, de zaal binnentreedt, en de wethou der, de heer Van Muiden, het met verschillende microfoons omlegerde spreekgestoelte bestijgt tot het uitspreken van een kort welkomstwoord. Hierna nam de burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, het woord. De Nederlandsche arbeiders, die in h Duitsche grensgebied werken, krijgen n sedert eenlge jaren hun loon in guldens ui! taald. De betrokken werkgevers geven aan Bank de diverse loonbedragen op en deze zorgt voor verrekening in Nederlandsche munt. De Duitsche arbeiders, die in eigen land wonen, maar in de plaatsen van het Nederl. grensgebied hun loon verdienen, krijgen dat gewoonltjk in Nederlandsche munt altbetaaldalo Namen ztf dat geld mee naar hun woonplaats - in Duitschland, om het daar tegen Marken in‘*I te wisselen, dan zouden op die wijze de devie- zen, die door de Neder!, arbeiders uit Duitsch land wegvloeien, ook weer terugkomen, mis schien wel met eenlg overschot, omdat mag worden aangenomen, dat er meer Duitochers ln„ het Nederl. grensgebied te werk gesteld zijn, dan Nederlanders in het Duitsche. In de praktijk komt van deze rekening echter niets terecht. De Duitochers wisselen op Neder- landsch gebied hun guldens tegen Marken 8 43 ct. en vergrooten op deze wijze de koop kracht van hun loon op Duitoch gebied niet De Duitsche Regeerlng en het economische leven komen echter voor een deviezentekort te staan en waar men toch al met groote moeilijkheden zit, is het geen wonder, dat men tracht maatrege len te nemen om dit gat te stoppen. Men heeft aan de Duitsche arbeiders bekend gemaakt, dat zij slechts hun loon in Nederl. munt in Duitschland mochten invoeren, doch daarop werd aan hen door verschillende werk gevers in' Nederland, veelal op verzoek der be trokkenen, het loon in Duitsche munt uitbe taald. Dit trucje hebben de Duitsche autori teiten niet zonder meer genomen. Zij hebben aan de betrokken Nederl. ambtenaren ge vraagd. de loonuitbetaling in een voor ons vreemde munt te verhinderen. Maar volgens de bestaande verdragen en wetten is dat in het grensgebied niet mogelijk. Er mag in het Nederl. gebied in Duitsche munt betaald wor den. Vroeger was dat zelfs op alle fabrieken in Enschede de gewoonte. Daarop werden aan de doorlaatposten op Duitoch gebied van de hier werkende «Dult- schers de loonzakjes opgevraagd. Bleek, dat het loon in Nederlandsche munt was uitbetaald en had de betrokken Duitocher het geld hiér in Duitsche munt omgewisseld, dan volgde bekeu ring op grond van de Duitsche devlezen-be- pallngen. Ook werd bekeuring Ingesteld, wan neer het loonzakje uitwees, dat in Duitoch geld was uitbetaald, doch dat de betrokkene in Nederland betalingen had verricht in Neder landsche munt, omdat men in zoon geval fraude kon vermoeden. Deze zaken zijn door het Hauptzollamt te Gronau l./W. eenige weken geleden bij de Deviesenstelle in Münster aanhangig gemaakt, en het verluidt, dat daarop reeds verschillende veroordeelingen zijn gevolgd. Er zouden boetes zijn op gelegd van 35 tot 60 Mark, maar offi cieel is dat aan de instantie, welke de bekeu ringen instelde, nog niet bekend. Deze in stantie heeft echter aan de Regeering voorge steld bepalingen in het leven te roepen, vol gens welke het verboden zal zijn, arbeiders, die in Nederland werken en in Duitschland wonen, onverschillig of het Duitechers of Nederlanders zijn, anders dan met hun loon in Nederlandsche munt bij zich de Duitsche grens te posse eren. De betrokkenen zullen dan hun loonzakjes en hun geld aan de doorlaat posten moeten toonen en het in Duitschland - op een bank moeten omwisselen. Op deze wijze zou dit devieaengat gestoptkunnen worden. Deze maatregel is nog niet afgekondigd, doch men verwacht aan de Duitsche grensposten, dat hij op 1 Januari van kracht zal worden. De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. van Lldth de Jeude, sprak hierna een rede uit, waarin hjj om. het volgende zeide: Op een tentoonstelling als deze wordt bij eengebracht het beste, wat op elk gebied voor de verschillende belanghebbenden bij het ver keerswezen wordt gepresteerd, hetgeen moet leiden tot onderlinge waardee’ring. Daardoor wordt immers het besef levendig, dat elke tak van verkeer zijn eigen verdiensten heeft en elk een eigen taak in het verkeers wezen heeft te vervullen. Dan zal duidelijk wor den, dat de verschillende belangen niet tegen over elkaar, doch naast elkaar moeten worden behartigd; dat een vinnige concurrentiestrijd, die niet zelden tqt wanklanken en tot weder- zijdache schade leidt, dient vermeden te worden haar standpunt, zijn be kend genoeg. De misluk king der Ontwapenings conferentie heeft een bewapeningswedloop tengevolge gehad, waar bij de fascistische staten het tempo aangeven. De oorlog, zij het met geld gevoerd, is er eigenlijk reeds. En de democrati sche staten zijn wel ge noodzaakt, aan dien oorlog met geld mee te doen, om den met bloed te Ir. J. W. ALBARDA komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5