H ■i Memorie van antwoord inzake de Grondwetsherziening I Drukpersvrijheid Bijzohdere nooden I EEN GELUKKIG WETSONTWERP. 11 NIET REACTIONNAIR IN HE VAL GELOOPEN WERKVERSCHAFFING OP GROOTE SCHAAL I r VAN 1 HOUTENS j^CACAOj 8 DINSDAG 15 DECEMBER 1936 F Hollend over alle transen Haring naar Rusland Vierde contract afgesloten Keeper geverbaliseerd NIEUW SCHIP BESTELD D IN HET MOERAS R.K. Staatspartij GESLAAGDE NOODLANDING Maandagavond Raad van State VRIJGESPROKEN i aan 1 Stemming Staten-Ceneraal Onschendbaarheid in het parlement Politie doet een goede vangst N. S. B.-ers wilden den Utrecht-’ schen Domtoren voor hun propaganda misbruiken Regeering ziet geen reden vervol ging te binden aan toestem ming der Kamer Na ampele bespreking heeft de regeering haar besluit, geen wyzigipg voor te stellen, genomen - warme kop Geen voorstellen van verdere strekking De Thermometer daalt verkwik u een lekkere Aanbeveling van onze Prinses Militaire dienst buiten het Ryk Titel Prinses van Oranje Verblijf koeten Eerste Kamer Inkomen leden Vorstelijk Huis Radio-propaganda-avond voor de noodzakdyke actie van het Fonds Koningin en Prinses ter kerke Op weg naar het roode front Vier inbrekers gearresteerd Kamer voor het Bedrijfsleven 'Al *Vn wijzigingen niet belangrijk, herziening der Grondwet is gerecht- 9 vaardigd Duitscher waa door slecht weer verdwaald Kerk en Staat Plannen der regeering om deA lediggang tegen te gaan Wegens mishandeling tydens een voetbalwedstrijd Ministers zonder portefeuille d 'T L t bil- zouden princi- De ledentoevloed dat en te h er ai >r\het SM» het steeds uw wanne belangstelling hebben eta sr- V» Sr •s Overeenkomstig den geuiten wensch, Is het aantal leden, dat hoofdelijke stemming in de Staten-Generaal kan eischen, op 3 gesteld. Schadeloosstelling Tweede Kamerleden Ren gemilitariseerde schaapherder drijft sin beestjes naar de slachtplaats om als voornaamste voedsel te dienen voor de troepen van generaal Franco «r rz- As ken sr- len in en m> De nl-k üt- eur Ing Set in be nt ed- In de memorie van antwoord op de voorstel len tot Grondwetsherziening deelt de regeering mede, dat zij aanvankelijk het voornemen ge koesterd heeft, de wijziging te bevorderen van de grond wettelijke bepaling met betrekking tot de drukpers. De Afdeellng Valkenburg heeft haar leden wervingsactie moeten beëindigen; alle voor het lidmaatschap der Partij in aanmerking komen de personen zijn thans Ingeschreven. Te Leiden werden 50 aspirantleden gewonnen en 63 leden. n- W» in 16» op. len lijk ■M C on al het uitgezonden Fonds voor programma Te Hilversum werd een jongeren-groep op gericht met 70 leden. In een vergadering van de afdeellng Heemstede werd het volgende re sultaat bereikt: 50 aspirant-leden, 10 nieuwe propagandisten, 13 Opmarach-abonné’s, 3 nieu we colporteurs voor „De Opmarsch”. Moet echter deze parlementaire Immuni teit ook worden Ingeroepen voor het geval, dat een lid van het parlêment opruit en daarmede zyn plaats als volksvertegen woordiger zich onwaardig toont? De par lementaire immuniteit beeft dan niets eerbiedswaardlgs meer. Op dien grond ook ziet de regeering geen reden, de strafrech- telüke vervolging te binden aan een toe stemming van de Kamer, waarvan het lid. dat het feit gepleegd heeft, deel uitmaakt. beslissingen van bet Weener Congres, den titel aan van Koning der Nederlanden en bepaalde hi), dat de vermoedelijke erfge naam van het koninkrijk den titel zou dragen van Prins van Oranje, opdat «niet de naam dien vrij steeds, in alle wisselingen van de fortuin, met eere gedragen en onder welken onze voorvaderen aam de zaak der vrijheid zoo menigvuldige diensten be wezen hebben, vernietigd worde en ver- dwjjne”. In den zin van deze proclamatie behoort de titel tot de mannelijke troon opvolgers te worden beperkt. Be regeering moet erkennen, dat aan het in stituut van staatssecretarissen zekere voordee- len verbonden kunnen zijn. De moeilijkheden echter, waarvoor men zou komen te staan, wan neer het instituut in toepassing zou worden gebracht, zouden niet gering zijn. Voor een uit eenzetting van deze moeilijkheden moge zij ver wijzen naar de Memorie van Toelichting. Zij zijn door de voorstanders van het instituut niet weersproken. De Reedersvereeniging voor de Nederlandsche harlngvisscherij heeft Maandag een vierde ha- ringcontract met Rusland afgesloten. Het betreft ditmaal een kwantum van 13.000 Schotsche tonnen. De totale hoeveelheid van den export naar Rusland voor het seizoe^ 1936 is hiermede op- geloopen tot 91.800 Schotsche tonnen, zoodat de 100.000 in het zicht komen. Gaarne wil ik op dezen propaganda-avond voor het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo den een enkel woord van warme aanbeveling spreken voor deze noodzakelijke actie, die een voortzetting is van een zoo belangrijk deel van het werk, dat tot voor kort d Nationaal Crisis Comité werd verricht. Het gerechtshof te Den Bosch wees in hooger beroep vonnis tegen K. W. H. of 8.. koopman te Den Haag, die door de rechtbank veroordeeld was tot twee maanden hechtenis en een jaar onthouding van het rijbewijs wegens zeer roe keloos autobesturen te Eindhoven, waarbij de heer J. Hendriks uit Aarle-Rixtel, die daar per motor met zijspan passeerde, werd aange- reden en aan de gevolgen overleed. Het gerechtshof heeft den verdachte vrijge sproken. Met volle erkenning van den zwaren, Inspan- nenden arbeid, die bij het voortdurend toene men van de staatsbemoeiing In steeds grootere mate van de volksvertegenwoordigers wordt ge vergd. rekening houdende ook met het feit, dat het lidmaatschap niet onbelangrijke geldelijke offers oplegt, meent de regeering het voorstel, zooals het daar ligt, te moeten handhaven. Zij deelt de beschouwing, van andere zijde haar voren gebracht, dat de Schadeloosstelling niet is een beloonlng voor verrichten arbeid, doch slechts een middel om personen uit verschil lenden stand in staat te stellen, lid van de Ka mer te zijn. In dit licht gezien kan het voor gestelde bedrag van ƒ4000.redelijk worden geacht De vraag of het feit, dat door de werkzaam heid van den Volkenbond de omstandigheden gewijzigd zijn, zou moeten leiden tot schrap ping van artikel 180 der Grondwet, moet ént- kennend worden beantwoord. niet Instemmen, naar zij thans in de memorie van antwoord mededeelt. De parlementaire Immuniteit beeft in de historie haar ontstaans grond in den wensch de leden van het parle ment te beschermen tegen misbruik van macht van de zijde der regeeering. 1> reyrlng kan zich niet vereenlgen met “t denlAreld, den Raad van State op te heffen ®et behoud alleen van de afdeellng voor de ïescHlllen van bestuur. De regeering vereenlgt zich met de op merking, van verschillende zijden gemaakt, dat het onjuist zou zijn, indien in de Grondwet aan de dochter des konlnps, die de vermoedelijke erfgename Is van de kroon, de titel Prinses van Oranje werd verleend. Zooals bekend, vindt de titel Prins van Oranje, bestemd voor den oudsten van des konlngs zonen of verdere mannelijke na komelingen, die de vermoedeiyke erfgenaam is van de kroon, zijn wortel in de procla matie van Willem I van 16 Maart 1815. On der den indruk van den terugkeer van Na poleon van Elba nam op genoemden datum de souvereine vont, vooruitloopend op de De voorstelling, als zou de geldende regeling van de verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer tot veel aanstoot aanleiding geven, F sterk overdreven. J Nop te meer bestaat voor bet vervangen van een vergoeding van verblijfkosten door een schadeloosstelling geen reden, omdat de tegen woordige regeling leder lid in staat stelt, zon der finandleele offers zijn plicht te vervullen; De vraag is gesteld, of het geen aanbeve ling zou verdienen, in gevallen, waarin bij een van de Kamers der Staten-Generaal twijfel bestaat over de vraag, of een tot lid dier Ka mer verkoeene Nederlander is, de beslissing van die vraag op te dragen aan een niet po litiek lichaam. Die vraag worde ontkennend beantwoord. Het voor en tegen van een aanvulling van ar tikel 7 der Grondwet heeft de regeering zoo mo gelijk met nog meer zorg overwogen dan van eenlge andere voorgestelde wijziging. ZIJ heeft daarbij de voorlichting gehad van de Staats commissie. die in haar meerderheid het aan vankelijk standpunt der regeering deelde, terwijl vier harer leden een afwijkende meenlng ver dedigden in een nota, aan welker argumentatie beteekenls niet kan worden ontzegd. Het voorstel tot verlaging vindt zijn grond In de huidige omstandigheden. Naar den te- genwoordlgen staat van de Kroon moet mits dien ook het voorstel werden beoordeeld en dan-kan de conclusie geen andere zijn dan dat de Kroon 300.000 minder uit 's Rijks kas zal kunnen ontvangen. De regeering bestrijdt, dat geen aanleiding bestaat, een verlaging van het vaste Inkomen der Kroon in de Grondwet neer te leggen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft opdracht verleend inlichtingen in te winnen omtrent het Inkomen van staatshoofden in verschillende landen. Zoodra deze inlichtingen zfjn ontvangen, zullen de resultaten aan de Kamer worden medegedeeld. Het was der regeering aangenaam te mogen vernemen, dat het voorstel tot het verleenen van een jaariyksch Inkomen uit ’s Rijks kas aan den Prlns-Gemaal door vele leden werd toegejuicht. Alsnog is een voorziening getroffen ten aan zien van de weduwe van den Prins van Oranje. Ongeveer 23 N S B.ers hebben Maandagmor gen den Utrechtachen Domtoren tot een object van propaganda gemaakt door van den hoogsten omloop een tien meter langen wimpel af te rol len in de kleuren rood-zwart. Op deze lange vlag waren groote witte letters aangebracht, welke vanaf den grond echter niet te lezen waren. Midden op het vlaggedoek was ook in witte verf het embleem van de beweging geschilderd. De politie was onmiddeliyk ter plaatse en een drietal rechercheurs onder leiding van den heer J. C. M. Bwertz. inspecteur der centrale re cherche te Utrecht, konden het troepje N. 8. B.-ers nog aanhouden, voor dat het den bega- nen grond had bereikt. In het voorlooplg verslag op de voorstellen tot Grondwetsherziening is bezwaar geopperd tegen de opheffing van de immuniteit van volksvertegenwoordigers in geval van opruiing. Deze opheffing toch zou-hier de mogelijkheid openen van ingrijpen door het openbaar ministerie in de ambtsvervulling van een volks vertegenwoordiger, hetgeen zou kunnen leiden tot de politieke vrljheldsbelemmering, waar aan de leden der vertegenwoordigende colleges en van de besturende lichamen van de lagere publiekrechtelijke organen niet mogen bloot staan. De regeering kan met dezen gedachtengang Inzake het denkbeeld, door sommige leden naar voren gebracht, de scheiding van Kerk en Staat verder door te trekken, door den fi- n^pcieelen band tusschen beide op te heffen, wordt medegedeeld, dat van de regeering in de gewenschte richting geen voorstel te ver wachten is. Midden in het z.g. Venn, nabij 8art, bjj de Dultech-Belglsche grens, werd door een veld wachter aangetroffen een jongeman, die zóó uitgeput was, dat hij niet meer verder kon. De veldwachter verleende den beklagenswaardige, die van Nederlandsche nationaliteit bleek te zyn, onderdak. Uit het onderzoek is gebleken, dat hü zich in België wilde laten aanwerven voor bet roode Spaansche front. Later is het avontuurlijke jongmensch naar Verviers ge bracht en vervolgens over de grens naar Ne derland uitgeleid. Met de arrestatie van vier inbrekers heeft de politie te Delft, in samenwerking met de Rot- terdamsche politie, een goede vangst gedaan. Kort geleden werd Ingebroken in het kantoor van de Vereenigde Blikfabrleken te Delft. Er was gepoogd de brandkast te forceeren, met behulp van een brandkastschroef, een apparaat, dat tot nog toe slechts enkele malen in Rotter dam en omgeving bij Inbraken was gebruikt. De Rotterdamsthe politie ging daarom de gangen na van een aantal personen, dat met zulk een apparaat had gewerkt. Donderdag JJ. werd, tezamen met de politie te Delft, een huiszoeking verricht bij den 46- jarigen D. te Rotterdam, van beroep bankwer- ker-monteur. D. wilde de politie te lijf, doch kon spoedig worden overmeesterd. Bij deze huis zoeking werd de bewuste brandkastschroef en kisten vol inbrekerswerktuigen in beslag geno men. D. werd gearresteerd. Later werden nog in. arrest gesteld de 41- jarige broer van D., de 33-jarige Van O. ie Rot terdam en de 41-jarige Li uit ’s Gravenhage. Het viertal werd op transport naar Delft ge steld en is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De Ver. Ned.'ScheepvaartmlJ. heeft aan de Schlchauwerven te Danzig opdracht gegeven voor het bouwen van een motorschip van 10.000 tón. Het schip is bestemd voor de vaart op Australië en is bedoeld als vrachtboot met ac commodatie voor enkele pesaagiesr. Onze eigen redactëur^meldt nog, dat te onge veer half elf Maandagmorgen de NB B.-ers bij een kwamen voor perceel Achter Sint Pieter 4, waarin tot voor kort het kringhuis I gevestigd was. BIJ het gezelschap waren ook twee dames. Tegen elf uur begaf men ‘fcich naar het Dom plein. Onder leiding van den bewaker van den Domtoren werd een tocht na»r boven onderno men. In gewone gevallen duurt een bezichtiging drie kwartier, doch er was al een uur verstreken en nog vertoefden de N. S B.-ers boven. Het was duidelijk, dat zij den geleider tracht ten te misleiden door zich te verspreiden. Er lie pen N.S.B -ers op alle verdiepingen en om tien voor twaalf uur kon men van den grond af zien, dat een rood doek ontrold werd. En even later wapperde van den hoogsten omloop de N. 8. B.- vlag. Maar de rechercheur die zich ongemerkt on der de N. 8. B.-ers had begeven, was tevens ooggetuige van dit feit. Blijkbaar wilde de po litieman terstond de hand leggen op de daders, want, zooals wij van den grond af konden zien, ontstond er een verward heen-en-weer-gehol boven op den hoogsten torentrans. Niet lang daarna kon men op alle verdiepingen N.8.B.-ers zien weg hollen Doch Inspecteur Swertz stond met zjjn mannen het geheele gezelschap op te wachten. Opgejaagd van achteren renden allen zoo in de armen van de politie. Het geheele gezelschap werd vervolgens naar het hoofdbureau van politie overgebracht, ter wijl de vlag, waarop geschreven stond 1931— 1936 waartusschen het embleem in beslag werd genomen. H. M. de Koningin en Prinses Juliana heb ben Zondag de avondgodsdienstoefening 'by- gewooqd te-ile Bethlehemkerk te Den Haag. Naar wjj van bevoegde zijde vernemen, heeft de regeering plannen in voorberei ding voor het op groote schaal tewerk stel len van werkloozen, met het doel den ledig gang zooveel mogelijk op te heffen. In het bijzonder mist men vooralsnog vol doende consolidatie van denkbeelden met be trekking tot het vraagstuk van de ordening van het maatschappelijk leven. Voor zoover de denkbeelden omtrent de or dening van het maatschappelijk leven veran deringen in de Grondwet medebrengen, zijn deze denkbeelden nog te vaag, te weinig om- Ijjnd en zelfs bjj hunne aanhangers onderling nog te zeer uiteenloopend, dan dat zij een eenigszins vasten grondslag zouden kunnen vormen voor zoodanige veranderingen. f et reeds in de Troonrede in het t-1». vooruitzicht gestelde wetsontwerp tot het algemeen bindend verkla ren van collectieve arbeidsovereenkom sten is thans ingediend. Al zijn er tegen de bindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten wel bezwaren en bedenkingen aan te voeren, toch zijn wij van meenlng, dat de zekere voordeelen de mogelijke nadeelen ervan veruit over treffen, zoodat wij hier gerust mogen spreken van een gelukkig wetsontwerp. Dit wetsontwerp vormt niet alleen een noodzakelijke aanvulling op dat betref fende de bindendverklaring van onder- nemersovereenkomsten, maar Is in zich zelf van groot belang voor het paclficee- ren van den nog altijd gepredlkten klassenstrijd en het scheppen en beves tigen van den socialen vrede op een duurzamen rechtvaardigen grondslag. De leuze „gemeenschapsbelang gaat vóór eigenbelang,” welke door de onte vredenheid zaaiende en aanwakkerende nationaal-socialisten in alle toonaarden wordt aangeheven en herhaald, wordt in dit wetsontwerp toegepast. Terecht wordt in de memorie van toelichting op dit ontwerp dan ook opgemerkt, dat de collectieve arbeidsovereenkomsten voor den behoorlijken gang van het bedrijfs leven, het bevorderen van de samenwer king tusschen werkgevers en arbeiders en het scheppen van redelijke arbeids voorwaarden van zoo groote beteekenls zijn gebleken, dat 1 wegruimen van be lemmeringen, die haar verdere ontwik keling in den weg staan, van groot maatschappelijk nut is te achten. moge de steun en de sympathie, die ge ook het Nationaal Crisis Comité hebt geschonken, thans op het Fonds overgaan. Het Fonds biedt u de gelegenheid, uw landgenooten, die door de zware omstandigheden van onzen tijd ge troffen zijn, metterdaad te helpen. Na een intermezzo van symphonlsche muziek sprak Z. Exc. dr. H. Coljjn, minister-president, een opwekkend woord, waarin spr. er vooral op wees, dat in deze dagen van vreugde over het geluk van het jonge Vorstenpaar juist onze landgenooten niet vergeten mogen worden, die als stille armen zooveel van bittere crisis te lijden hebben. Ieder waar Nederlander, oie daartoe in staat is, moet met milde hand geven, allereerst uit aanhankelijkheid voor onze Prinses, die vier jaar lang haar krachten wijdde aan het moei lijke werk van het Crisiscomité en vervolgens omdat er honderdduizenden zijn, die noch door Burgerlijk Armbestuur noch door Maatschap pelijk Hulpbetoon kunnen worden geholpen. Spr. bracht in herinnering, dat ook H. M. de Koningin het Beschermvrouwschap op zich heeft willen nemen. Ons antwoord daarop moet zijn een welgemeende steun aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Hierna werd een luister wedstrijd gehouden in zes klankbeelden. Deze werden afgewisseld met korte toespraken van Z. Exc. dr. J. R. Slote nmaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Z. Exc. mr. P. J. Oud, minister van Fthancién. prof. mr. P. J. M. Aal- berse, minister van Staat, voorzitter der Twee-1 de Kamer, den heer J. van Zutphen, voorzitter van de vereeniging „Zonnestraal’’ en den heer Bouwe Vlas, commsmdant van het Leger des Hells in Nederland. Prof. mr. P. J. M. Aalberse wees er o.m. op, dat de katholieke charitatieve instellingen in Nederland veel en goed werk verrichten, doch dat er gevallen zijn, waar steun op breeder ter rein noodig is. Spr. was er van overtuigd, dat de katholieken 1 van Nederland dit Fonds voor Bijzondere Noo- I den krachtig zullen steunen. Hierna werd nog een muzikasd programma uitgezonden. Zjj heeft ook den indruk gepeild, dien de voorstellen van de Staatscommissie hebben gemaakt op de publieke opinie. Na ampele overweging is toen het eindoordeel geweest, niet U volharden bü het aanvankelijk voor nemen en geen wijziging van het artikel In zake de vrijheid van drukpers voor te stellen. De regeering blijft van meenlng, dat arti kel 7 niet in den weg staat aan een lijdelijk verbod van verschijning van een bepaalds uitgaaf. Niemand heeft een voorafgaand verlof noo dig, om Zijn-gedachten en gevoelens door mid del van de pers te openbaren. Het verbod van verschijning van een bepaalde uitgaaf tast deze vrijheid niet aan. Slechte wordt een bepaald kanaal van openbaring afgesloten. Wel verre dat zulk een verschijningsverbod preventieve censuur zou zijn en dan nog wel in haar ern stigste gedaante, is van censuur hier in het ge heel geen sprake. De vraag is gesteld, of naar de meenlng van de regeering zonder wijziging van de Grondwet mogelük zou zjjn bladen, die misbruik maken van de persvrijheid, te verplichten tot het op nemen van een antwoord van dengene, wiens wensch daartoe door een bevoegde autoriteit is rechtmatig geacht De regeering beantwoordt deze vraag bevestigend. De grondwettelljke bepaling van de vrijheid van de pers bevat geen enkel element, dat aan het vestigen van een zoodanig droit de reponse in den weg zou staan. Met de strekking’ van het advies van de Staatscommissie, om af te zien van voorstel len, die de mogelijkheid zouden openen vaneen. Kamer voor het Bedrijfsleven als derde kamer der Staten-Generaal,heeft de regeering zich kunnen vereenlgen. Men kan voor het tegen woordige ook naar haar oordeel volstaan Aet het scheppen van de mogelijkheid naast open bare lichamen voor bepaalde beroepen, be drijven en groepen van beroepen en bedrijven •en algemeen lichaam voor het beroeps- en be drijfsleven in te stellen, met als ^aak de werk- •aamheld der lagere organen te ooördineeren en zich de meer tdgemeene belangen, van het beroeps- en bedrijfsleven aan te 'trekken. Na afloop van den Zondag op het Maurtts- terrein te Lutterade gespeelden voetbalwedstrijd MaurlteKilonla heeft de majoor der rljksveld- wacht te Geleen proces-verbaal opgemaakt te gen den keeper W. van Kolonia wegens mishan deling van den speler Reiners van Maurlte, door dezen opzettelijk, terwijl hij op den grond lag, een trap in de llnkerllesstreek te geven, waar door hij bloedend gewond werd. De wedstrijd had een ruw verloop en na af loop nam het publiek een dreigende houding aan. De politie wist wanordelijkheden te voorkomen De leden, die in de samenstelling van het kabinet de verklaring zochten voor de naar hun Utecht te geringe draagwijdte der herziening, zyn m gebreke gebleven aan te geven, waarop hun meenlng steunt. In het streven van de regeering om In deze moeilijke tijdsomstandig heden, nu alle nationale krachten zich moeten vereenlgen, te vermijden, dat politieke en gees telijke tegenstellingen zich toespitsen, mag mede niet de reden gezifen worden, dat geen prin- clpleele herziening van de Grondwet wordt voorgesteld. Het kiesrecht zou volgens een aantal le den dienen te worden gewijzigd in dezen zin, dat het bestaande Individualistische kies recht zou worden vervangen door een organisch kiesrecht met het gezin als uitgangspunt. De regeering moge zich in dit verband de vraag veroorloven of'de leden, die‘deze gedachte naar voren brachten, Inderdaad van meenlng zijn, dat de tijd voor een prindpieele wijziging van het kiesrecht in gezegden geest gekomen is, nu de maatschappij, niet alleen in ons land maar over de«geheele wereld, in een toestand van omvorming is als slechte zelden in den loop der wereldhistorie is aan te wijzen. De regeering ontkent het en van haar 'is dan ook thans geen daartoe strekkend voorstel te ver wachten. De aanhangige voorstellen pieel reactlonnalr zijn. Mag het reactlonnalr worden genoemd, als de bevoegde macht de bestaande orde verde digt tegen een streven naar haar omverwerping door onwettige middelen? Geen staatsorde, hoé ter wereld georiënteerd, zal nalaten ten deze maatregelen te nemen. Met reactie heeft deze defensieve houding tegen gewelddadige versto ring der orde niets ultetaande. Van de regeering Is geen voorstel te wachten «>t beperking van het kiesrecht. De Centrale Propaganda Dienst meldt, als gevolg van de 100.000 nieuwe-leden fictie ’n ware toevloed van leden valt waar te nemen. Hier volgen enkele opgaven van aanwinsten: In Voorburg steeg het aantal leden van 400 tot 1.400. In de laatste twee weken werden 335 nieuwe leden Ingeschreven. Te Breda werden 400 nieuwe leden gewonnen. Een Afdeellng van Amsterdam <N.) won 34 leden. Te Rotterdam werd een nieuwe afdeellng op gericht met 36 leden, thans telt die afdeellng 52 leden in 35 Katholieke gezinnen. De Afdeellng Tilburg berichtte als voorloopig resultaat 1.000 nieuwe leden. Te Berlicum werden 70 nieuwe leden inge schreven; te Kerkrade-kom 120; de Afdeellng Eygelshoven voerde haar ledenwinst op tot 330; te Amby (L.) zijn 400 nieuwe leden Ingeschre ven. Thans is de memorie van antwoord inzake de voorstellen tot herziening der Grondwet verschenen. Het vol gende is daaraan ontleend: De regeering heeft aan deze voor stellen nimmer een grootere^draag- wijdte toegekend dan zij inderdaad bezitten, en het is niet geheel duide lijk. hoe de aankondiging van de hert ziening van de Grondwet door den voorzitter van den Raad van Minis- - ters verwachtingen heeft kunnen wek ken, zoo groot, dat zjj door de on derhavige voorstellen niet in vervul ling zullen gaan. De regeering volstaat ten deze met de opmerking, dat, lende voorgestelde derdaad niet zeer wijzigingen in haar menhang van zijn, om een Grondwet te rechtvaardigen. Voor voorstellen van verdere strek king acht de regeering den tijd nog niet gekomen. al zjjn verschil- wjjzigingen in- belangrjjk, deze onderlingen sa- voldoende beteekenis herziening van de Maandagavond werd over beide zenders om 8.1 5 uur een programma voor het „Nationaal bijzondere Nooden”. Dit werd verzorgd door de vier groote omroepen- Na een inleidend woord van mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, Oud-gouverneur van Suriname, als voorzitter van het „Nationaal Fonds voor bijzondere Nooden sprak H. K. H. Prinses Juliana als eere-voor- zitster van het Fonds als Volgt: Maandagmiddag heeft een Duitsche korpo- raal-vUeger, die, naar hij bij zijn verhoor aan de marechaussee mededeelde, door het slechte weer verdwaald was geraakt en meende nog op Dultsch grondgebied te zjjn, met zjjn toestel een zeer geslaagde noodlanding gemaakt op bouw land nabij den Odoornerstraatweg te Emmen. Het toestel bleef geheel onbeschadigd, terwijl de bestuurder geen enkel letsel had bekomen. De korporaal-vlieger heeft zijn intrek genomen in een hotel te Emmen. Het toestel is onder be waking van de marechaussee gesteld. Indien de vereischte toestemming van het departement van Defensie zal zijn verkregen, zal de bestuurder weer opstijgen en naar zijn standplaats terugkeeren. r is hier geen sprake van redelijken dwang, van een te autoritair ingrijpen in bedrijfsleven, maar van een eerlijk bedoelde algemeen geldende op lijkheid en wederkeertg goedvinden gebaseerde regeling van arbeidsverhou dingen, waarbinnen nog vpldoende speelruimte overblljft vpor de noodzake lyke vrijheid in bijzondere gevallen en byzondere omstandigheden. Dit wets ontwerp kan het sluiten van collectieve arbeids-overeenkomsten aanmoedigen, omdat het a-socialen en egoïstischen minderheden den pas afsnydt naar het zoeken van „voordeel” door zich afzydig te houden van door de meerderheden gewenschte collectieve contracten. Dat in het wetsontwerp de mogeiykheid tot bindendverklaring van loonen niet is uitgesloten, getuigt van een gezonden zin voor realiteit. De arbeidsloonen zyn Immers een voorname factor voor het vaststellen van productle-kosten en verkoopsprijzen en waar de ondernemers Straks onderling door collectieve con tracten gebonden zullen zyn ook ten opzichte van de prijzen, kan het niet meer dan biliyk zyn, dat de loonfactor een algemeen geldende is. Natuuriyk zal dit wetsontwerp, wanneer het eenmaal wet geworden is, alleen dan aan zyn goede bedoelingen beantwoorden, indien de collectieve overeenkomsten zelf aan de eischen van rechtvaardigheid en bil ly khe ld beantwoorden en niet door al te machtige en eenzijdig ingestelde ,vak- vereenigingen worden afgedwongen. Het feit, dat ongeorganiseerde arbeiders eventueel in de gelegenheid sullen wor den gesteld hun bezwaren voor een'on- partydige instantie kenbaar te maken, kan in dit verband een gewenschten waarborg bieden. In ieder geval mogen wy in dit wets ontwerp een te waardeeren stap in de richting van de door ons voorgestane ordeningsgedachte zien. JEerhaald$iyk en niet alleen in deh tateren tyd is in de staaterechtlltteratuur een trfhs* ge broken voer het instituut vanr ministers zonder portefeuille. De gronden, waarop het verdedigd werd, hebben doorgaans niets gemeen met een streven om de .positie van de regeering tegen over het Parlement te versterken. Dit streven heeft ook bü de regeering niet voorgezeten. *Zoü de regeering zich ten aarizien van het gebruik maken van het nieuw te scheppen in stituut niet de noodige zelfbeperking aanleggen, dan is het Parlement daar, om tot die zelfbe perking te dwingen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5