DREIN DRENTEL ,E-N PIET PRIKKEL JCdu&fiaal wm den dag tyd ter beschikking van het ministerie van Marine. F 250.- F 750.- F 750.- ALLE ABONNÉ’S ongevallen verakS^wx» een der [Wie doodde Marco Graffi? ll I I I STRIJDERS VOOR HET GELOOF Vandalisme PRINS BERNHARD ALS EXAMINANDUS Dagboek oan een priester DINSDAG 15 DECEMBER 1936 De Duitsche weermacht Extra-uitgave der lil. Zeitung I o De radio hield er den moed in De millionnair zonder duiten fan studiegenoot van onzen toe- komst i gen Prins-Gemaal haalt herinneringen op bq veröee vwn Mn hand, een voet af Mn «eg ongeschiktheid tot werken door |e* 7Rf| bjj een ongeval met a. belde beenen of belde oogen VVt doodelijken afloop AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL z I o 1% ral Ze staan nog een weinig wantrouwen^ tegenover het leven zich 40 Spilsbury mijnheer HOOFDSTUK XIV Een huweiyk verhinderd (Wordt vervolgd) voorwaarden tegen [ends uitkeeringen te ver- Opeens kreeg het schip een verschrikkelijke schok en alles tuimelde door elkaar. Dat kwam, doordat Drein zijn uitkijkpost verlaten had. Nu was het schip op een klip geloopen. X Begon met een vaartje ïe zinken en de heele bemanning kroop haastig in de reddingbooten. bij levenslange geheele verlies van belde armen. en den Spilsbury. Dl Spada”, antwoordt de ——g— onderschreven, zoo onjuist. kruistochten Juist wilde brein met zijn dolk eens flink hakken, toen de deksel eraf vloog en een Chinees te voorschijn kwam. „Wel heb ik van me leven", zeiden Drein en Piet tegelijk. 0 Over smaak valt niet te twisten Er wordt dan ook aelden getwist over smaak. Des te meer wordt er getwist over wansmaak. Een nu en dan gebruikt argument is teer. Een der beelden van Epstein aan den gevel van het gebouw der Ondergrondsche spoor wegen aan St. James Park te Londen was dezer dagen met een blauwe teerachtige substantie besmeerd. Dit Is niet het eerste kunstwerk van Epstein dat aldus met den mantel van den kunstzin bedekt is geworden. Benige Jaren geleden werd bovendien de in het plantsoen bjj het parlementsgebouw ge plaatste cople van Rodin's „Burgers van Ca lais" (het oorspronkelijke staat op de Palace d'Armes te Calais) met teer besmeerd. Toch gold Rodln als 'n beeldhouwer van eenige ver dienste. Men behoefde geen al te groot kunstenaar te zijn om Rodln te bewonderen ook al begreep men hem niet. Maar men moet zeer veel van kunst afweten om niet gruwelijk X land te hebben aan Epstein en al diens werken. Ik er ken weinig af te weten van kunst. Maar nooit weet ik er minder van af dan wanneer ik sta tegenover 'n werk van Epstein. Mijn denkbeel den op t gebied van kunst zijn kinderlijk, of- schoorj ik natuurlijk geleerd heb X Albert Me- geestelijke meerwaardigheid ia ten- f -. slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding by de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot Instand- houding en voltooiing onser Unlversltelt. van, dat het huwelijk niet ergens anders plaats vindt?" Mijnheer Spilsbury schrikt by het hooren van dese mogelijkheid. De dominee zal toch wel doen zooals hem gezegd Is? En ze hebben nu al weer langer dan een kwartier gewacht. „Ik geloof heusch, Spilsbury, dat je er eens op aan moet dringen te weten, wat er nu eigenlijk gebeurt", zegt Sir Austin, die onge duldig wordt. „Zij kunnen ons, voogden, maar niet zoo laten wachten in deze Maar daar gaat de deur open, en komt de nurse binnen, die Graye bij het bedje van den Jongen baron gezien heeft, op den avond, toen hij zijn eigen leven riskeerde. Ze heeft het kind op den arm, en kijkt met verschrikte, angstige blikken van den eenen dokter naar den ande ren. Maar overigens Is ze alleen. Mijnheer Spils- bury loopt op haar toe. „Waar Is uw meesteres?” vraagt hy. De vrouw kijkt hem aan. „Ik weet niet, waar Lady Wargrave is”, ant woordt ze. ,Jk heb haar al sinds vanmorgen niet meer gezien." „Wie zei u dan dit kind hier te brengen?" .Mynheer Di Spada, mijnheer Lucien." Mijnheer Spilsbury wendt zich tot zijn mede voogd. „Kom met me mee. Sir Austin”, zegt hij. „We moeten oogenbllkkeiyk Lady War grave gaan zoeken. Terwijl wij weg zijn, wil len de heeren dokters zeker wel het kind on derzoeken en de nurse ondervragen." Sir Benjamin Broadstairs en de twee Jonge dokters maken aanstalten om het kind te gaan onderzoeken, dat zich gelukkig niet bewust is Het schip helcW naar een kant over en de golven spoeljen al over het dek. Drein, Plet en de Chinees wilden ook In de booten krulpen. ..Dat zou Je wel willen zei de kapitein. „Aan jullie hebben we dat grapje te danken. Nu blijf Je hier maar rustig zitten.” volgenden dag. Avondmaal, krans. «8 September. WIJ bezoeken den sector waar de „Requetes" strijden. Allen gedragen als helden Een soldaat vraagt mij om biecht te hooren. Hoe meer hoe liever! En Ik doe mijn plicht in den onderaardschen telefoonpost. Drie uur lang. Onder mijn penitenten bevinden zich de commandant en het geheele kader. Comman dant en luitenant vragen my om een afbeel ding van het H Hart.... Wij gaan verder naar andere gevaarlijke punten. Als ik de compagnie van St. Quentin bereik vragen vele soldaten om te mogen biechten Verschillende Rooden arme drommels! werden hier gevangen genomen, terwijl zij naar water zochten. zy verlangen er niet naar om terug te gaan. Pater Garcia is een held, die sterke staaltjes van doodsverachting laat zien. Overal gaat hij heen en ik begrijp niet dat hy nog niet werd gedood ot gewond. Een soldaat valt: onder een hagelbui van kogels gaat hij er dadelijk heen. Hij kijkt rond of hij den stervenden man net liggen. wy hooren hem roepen: „Gauw de H. Olie hier! Hij kan elk oogenblik sterven!” „10 September. Pater Garcia komt om half zes na den middag aan. Wat een vreugde als ze hem zien! Ieder wil zijn kruisbeeld kussen. TOOr Prins Bernhard de mogelijkheid van een rustige, regelmatige carrière bij de rechtbank. Zijn besluit stond echter vast: hij ging in den handel. Kr volgde een vacantie van eenige weken, welke hij ten deele bjj zijn moeder op bet slot Reckenwalde doorbracht, cm daarna met H. D. H. Prinses Armgard naar Nederland te vertrekken. Dit was 's Prinsen eerste kennis making met zijn toekomstig vaderland. Op 1 September trad hij in dienst by de -Société des Prodults chémiques et des Ma- tières coiorantes", het Parijzche filiaal der LG. Far ben pooien, waaruit misschien blijkt, dat er nog steeds gebrek aan zachtmoedigheid Jegens die ren bestaat. Maar hoevele dagen z 1) n niet ais bejaarde gorilla's met olifantspooten I Vooral in dezen tijd van X jaar. Toen Epateèh's beeld eenige Jaren geleden onthuld werd, riepen de menachen uit: Wat *n vandalisme Toen Donderdag bleek, dat X met teer be smeerd was, riepen de menachen opnieuw uit: Wat Ti vandalisme! En toen Zaterdag de laatste sporen van teer verwijderd waren, riepen de menachen ten der den male uit: Wat H vandalisme! De regeering benutte de eenigszins eigenaardige bepaling om bin- nen 85 Jaar betalen, en i klaarde, dat dit i ook beteekende, dat de verreke- ning in het laat- ste dezer 85 jaren kon plaats hebben, dus In 3015. Tegen deze willekeur bleek geen verzet mo- gellik en dus ml aan de rechterlijke uitspraak op de voor Gilbert meest ongunstige wijze wor den gevolg gegeven. Intusachen is Mark Gilbert een arm man ge worden, en verdient hy zyn levensonderhoud van al de lasten en moeiiykheden, die zyn jonge leventje veroorzaakt. De advocaat haast zich met Sir Austin de kamer uit. „We moeten deze zaak op 'n stevige manier aanpakken", verklaart mynheer Spilsbury. „We moeten vorderen, we moeten eischen, we moeten onvermurwbaar zyn. Ik ben er zeker van, dat het hier raar toegaat. Kyk die kerels maar eens aan.” De zoo aangedulde personen zyn iemand, die klaarbiykelyk de buttler Is, en een paar jongemannen, die even klaarbiykelyk lakeien zyn en die In de hal loopen te lanterfanten met gezichten, waarop duldeiyk te lezen staat, dat ze heel goed weten, dat er iets ongewoons gaande is. Mynheer Spilsbury kent er geen vsfti. Het zyn allen nieuwe bedienden, die met Lady Wargrave en haar gasten uit de stad zyn meegekomen. Mynheer Spilsbury wendt zich op scherpen autoritairen toon tot den buttler, een zoeteiyken, glimmenden vent met gluur- oogjes, voor wien hy aanstonds een antipathie opvat. „Waar Is mevrouw de barones?,, vraagt myn heer Spilsbury. De glimmende kucht spytig. ,Ik geloof niet, dat ik u zou kunnen zeggen waar mevrouw Se barones zich op X oogenblik bevindt", zegt hy. „Ze is misschien in haar boudoir, of in de huis kamer op het Zuiden, of In de Oosteiyke wa randa, mynheer. Daar zit mevrouw nog al eens met een borduurwerkje." „Het kan me niet schelen, waar ze misschien is, ik wil weten waar ze is”, snauwt mynheer Spilsbury. „Ga haar onmiddeliyk zoeken, on- TX o Amerikaansche - kapitein Mark Gilbert I 1 is de houder van dezen uitzonderiyken titel. Hy leidt te Traverse City In den staat Michigan een hoogst bescheiden en terug getrokken leven als herbergier. Strikt genomen bezit hy dus wel eenige duiten, daar hy als herbergier zooveel sect te verdienen, dat hy een behooriyk en niet geheel armoedig leven kan hebben, doch in verhouding tot het ver mogen. dat hy in het Jaar 3015 zal ontvangen, is hy inderdaad straatarm, en millionnair zon der duiten. Dit jaar 3015 is niet een fictie en evenmin is deze kapitein Gilbert het slachtoffer van een ongepaste grap door een of anderen suiker oom bedacht en in een zonderling testament vastgelegd. Het hoogste Amerikaansche ge rechtshof heeft deze beslissing genomen en In allen ernst dit Jaar 3015 vastgesteld. Als Mark Gilbert dus Inderdaad de merk waardige prestatie zou kunnen leveren tot het Jaar 2015 in leven te biyven. dan zal de Ame rikaansche staatskas hem tot millionnair ma- van Daar intusachen de oorlog was geëindigd, wilde de Amerikaansche regeering de belde schepen nu heelemaal niet meer accepteeren en deelde mede, dat rij er niet aan dacht deze van Gilbert te koepen. Toen volgde een klacht van Mark Gilbert tegen den staat en daaruit volgde een reuaenproces, dat allen Ujd van Gilbert vroeg'èn zyn laatste bedt, op een her- Pas enkele Jaren geleden werd dit proces be ëindigd en in hoogste instantie besliste het hoogste gerechtshof, dat de aanklager recht had. Hem werd een schadevergoeding toege kend van twee tnlllioen dollar netto, en dit bedrag moest binnen vyf en tachtig Jaar wor den uitbetaald. Maar de staat begon niet na die hoogste uitspraak terstond uit te betalen. ken, door hem het slordige kapitaaltje netto twee millloen dollar uit te betalen. Hoe zit deze geschiedenis In elkaar, menigeen zich verwonderd af vragen. Mark Gilbert had reeds een werkzaam Amerikaansch romantisch leven achter rug. toen hy in 1917 het ministerie van Oorlog het aanbod deed om een drietal schepen te leveren van een zeer byzondere constructie, wel ke buitengewone voordeelen zouden bezitten in dien een zeeslag zou plaats hebben. Gilbert had reeds, als bezitter van een groote werf en be kwaam technicus, talryke zeewaardige schepen gebouwd en afgeleverd, ook aan de Ameri kaansche zeemacht.» Het ministerie onderzocht de plannen en nam na rijpe o vei weging Gil bert's voorstel aan. Een contract werd opge maakt en volgens de gesloten overeenkomst moesten de drie schepen in dienst zyn vóór de lente van 1918. Het eerste schip werd daarop spoedig, ge heel volgens het contract, op stapel gezet en afgeleverd. Toen deed zich een onregelmatig heid voor In de afwerking der overeenkomst. Kapitein Gilbert ontving officieel bericht, de hestelling der beide resteerende schepen ais on gedaan te beschouwen. Er werd niet aange geven, ot de reden daartoe gelegen was in het feit, dat mogelijk de autoriteiten over de ca paciteiten van het geleverd schip in de prac- tyk niet geheel voldaan waren, ot, dat de order werd teruggenomen omdat de oorlog ten einde liep, of om welke Zeker is wel, dat allerminst accoord ging, hy oe belde andere schepen reeds op stapel had staan en zyn geheele vermogen in deze kostbaro. doch al. sollede onderneming ge stoken had. Hy bouwde dan ook rustig doqr en stelde, zich beroepend op zyn contract, de beide andere schepen op den voorgeschreven -r-'a e „niustrierte Zeitung" (in de wandeling genoemd: de Leipalger Ulustrlerte) heef; haar nummer van 26 Nov. IJ. geheel ge- wljd aan de Duitsche weermacht, leger, vloot en luchtwapen, zooals die gegroeid is na het we der Invoeren van den algemeenen dienstplicht op 16 Maart 1935. Dit extra-nummer bestaat uit niet minder dgn 324 pagina's, waarvan slechts 70 tekst en platenmateriaal. De overige bladzyden behelzen advertenties, die echter om haar teekening. kleurendruk en uitvoering ten volle het bekyken waard zyn en duidelijk de- monstreeren. waartoe de Duitsche boekdruk kunst in stakt Is. De moderne oorlog wordt ge voerd door héél een volk en daarom zyn deze advertenties ook van belang, want «y represen- teeren alle bedryfstakken. die voor X oorlog voeren van vitaal belang zijn. De tekst is gewfjd aan het nieuwe leger, dat. volgens den Minister van Oorlog, veldmaarschalk von Blomberg, „naar binnen moet zyn een harde school, waar in soldaten worden opgevoed en mannen ge vormd en naar buiten een sterk bolwerk ter bescherming van den Dultschen arbeid, de ■Duitsche cultuur en den Dultschen vrede.” De veldmaarschalk voegt aan deze woorden nog toe, dat zin en noodzakelijkheid der soldaten opvoeding door geheel het Duitsche volk moe ten worden Ingezien en juicht daarom het ver schijnen van dit boek (want dat Is dit num mer) toe. Interessante foto's en prachtige kleurendrukplaten geven een beeld van het Duitsche leger, de vloot en het luchtwapen. Ook eenige historische foto’s zyn opgenomen. Ben bezlenswaardige uitgave. mortal in Kensington Gardens leelyk te vinden, en te zeggen dat X op een „wedding cake” lykt (Het is onze Londensche correspondent, die hier aan bet woord is.) De waardeering van Egistein's werk is niet zoozeer n kwestie van kunstopvatting als van levensbeschouwing. Wanneer iemand my zegt, dat hy lid is van de Volkenbonds Unie, of van de communistische party of van den Bond van Principleele Vegetariërs, Geheelonthouders er. Niet-Rookers, of van de Nieuw-Adventlstlsche Conventie van Demokratlsche Broederschap, dan behoeft hy niet nog erby te zeggen, dat hy bovendien vol veneratie is voor de werken van Epstein, want dit is erby Inbegrepen. Aan den anderen kant beleedlgen Epsteins scheppingen de ethische en aesthetische opvattingen van alle gepenslonneerde kolonels, voorzitters van con servatieve clubs, leiders van bewegingen voor X niet-afstaan van Britsche koloniën en botte liers van adeliyke families. Financiën, groot-lndustrle en groot-wlnkel- bedryf vertoonen sterke Epsteln-neiglngen op dezelfde manier als waarop de Fransche adel in de jaren voor de revolutie coguetteerde met de toekomstige revolutionnairen. Vandaar dat de directeuren der Ondergrond- „Tezamen met Prins Bernhard sur Llppe- Hmterfeld heb ik myn examen voor referen- a«ri« gedaan. Dat was op den gedenkwaardlgen jlen Juni ,1935. dus nu alweer een goed Jaar geleden. Een maand van te voren zyn wy sa men hard aan het werk gegaan. Meestal ont moetten we elkander In het Juridisch seminarie op den Franz Joseph-Platz. Daar gingen we dan stevig aan bet repeteeren, want dat was kard noodlg." Zoo lieten wy ons vertellen door dr. Hans Joachim von Wieterzhelm, een studiegenoot van «nen toekomstlgen Prins-Gemaal. Laag hangt de lucht boven Tempelhof, de weldsche luchthaven van de Duitsche hoofd stad. De slanke, zilveren gestalte van de „Sper wer" verdwijnt In den dichten nevel, die Ber lijn toedekt als een huif van natte watten. Over enkele uren zal Te Roller zijn fiere Douglas neerzetten op het vliegveld Twente, waar H.K.H. Prinses Juliana Haar verloofde en H.D.H. Prinses Armgard haar zoon wachten. De tyd, dat Prins Bemhard en Hans von Wietersheim elkaar allerlei droge, Juristische formules „einpaukten", was er één van beslis sende beteekenis In het leven van den Jongen Prins. Korten tyd'van te voren was zyn vader gestorven. Van zyn verantwoordeiykheid be wust, had hy het moeliyke besluit genomen oaa zyn studie aan de Berlynsche unlversltelt op te geven en zich voor te bereiden op het examen van referendaris, zyn keuze stond vast: hy zou zich in den handel begeven en een positie zoeken, soodra hy zyn diploma ver worven had. Niettemin was het geen sombere, voor zyn leeftyd té ernstige jonge man, die zich op den eersten dag van den zomer 1935 naar het plechtstatige Berlynsche Kammergericht in de Elsbolzstrasse begaf. ,De dag der beslissing was aangebroken. Reeds vroeg in den morgen kwam Prins Bem hard my met zyn Ford 8V afhalen. Herinner !k my goed, dan was dat een geschenk van een tante uit Amerika. Dat wil zegge^eew. „geschenk”Is misschien wat veel f^Cegd. want de belasting was lang niet malsch en de Invoerrechten bedroegen maar liefst acht-hon- derd Mark.... Maar goed, biyven wy by het examen. „Om er den moed in te houden, had Prins Bemhard zyn radio meegenomen, wy hadden bet toestel tusschen ons in staan en het lukte my. terwyi de Prins zyn auto langs den Kur- fürstendamm liet suizen, een of ander buiten- landsch station te krygen, dat luchtige jazz muziek precies wat we noodlg hadden om onze zenuwen eenigszins tot bedaren te bren gen uitzond. „Onderweg kregen we nog een pamagier aan boord. Een kennis van Prins Bemhard hield den auto aan en toen hy hoorde, wat het „sombere" doel was van onzen vrooiyken tocht, verklaarde hy zich dadelyk bereid om ons als „supporter" te vergezellen. Het „verhoor” was nameiyk openbaar en de .publieke tribune” stond voor Iedereen open. Jntusschen had onze vroolykheld hstar na tuurlijke grenzen. Een examen Is nu eenmaal geen kinderspel en er hing van een gunstlgen uitslag ook voor Prins Bemhard heel veel af. Onze radio raakte meer en meer in vergetel heid, naar mate wy de Elzholzstrasse naderden. Ttn slotte draalde Prins Bemhard met een resoluut gebaar den knop om en het werd zeer stil in ons Fordje. „Het .zweetkamertje*’ was In dit geval de gfroote gehoorzaal van het Kammergericht. Om negen uur liet een bode er ons binnen. Ons werd een tafel aangewezen, waarachter wy zoo ongeveer verdwenen. Tegenover deze tafel stond een veel kleinere en daarachter zat de examen commissie, welke wy met eenigszins gemengde gevoelens bekeken, daar de heeren Prof. dr. Bment, Kammergerichtsrat Eckart, Kammer- gerichtsrat von «Kammerer en de 'onlangs tot professor aan de unlversltelt van Jena gepro moveerde dr. Johann von Leers den naam had den zeer streng te wezen. „Met „preussische Genauigkeit” duurden de „verhooren" van precies negen uur tot precies half twaalf en van precies twaalf uur tot pre cies half twee. Daarna volgde het „requisitoir”. Daar herinner ik my maar één zinsnede van: Wy waren er dóór! Het was een heele toe spraak, waaruit bleek, dat ook onze kennis de volmaaktheid nog niet bereikt had. Het was echter niet allemaal critlek, wat wy te hooren kregen, - de examinatoren schenen tevens te hebben vastgesteld, dat er ook nog wel Iets goeds over ons te vertellen viel. Wy verhoo- vaardlgden ons evenwel over het laatste al even weinig, als wy ons door het eerste lieten ter neer slaan. Wij waren er immers dóór!" Toen de, intusschen vermaard geworden, gele Ford 8 V van Prins Bemhard den terugweg aan vaardde van de Elzholzstrasse naar de Duls- burgerstrasse 8, waar ook Prins Aschwln woon de, die zyn studie In de Chineesche taal en letterkunde voortzette, moest de radio weer doen wat zy kon om de biyde stemming van baar eigenaar te vertolken. zyn geslaagde referendarls-examen opende reidde als er tenminste zich geen omstan digheden voordoen, waardoor de Amerikaan sche regeering met reden van haar verplich ting tot betaling zal worden ontslagen! Kapitein Mark Gilbert gaat echter aller minst gebukt onder de vreemde positie, welke hy inneemt. Integendeel, wanneer men hem vraagt, of dit alles niet uiterst pynlyk voor hem la. antwoordt hy glimlachend en oprecht: „Een oude zeerob met zooveel land-ervarlng als ik, is nu eenmaal niet zoo byzonder teerhartig. Ik kan tegen een stootje en heb erger dingen meegemaakt dan dese teleurstelling en Ik heb voor mezelf het gevoel, dat. naar de feiten te oordeelen. ik myn teleurstelling beter verdraag, dan de regeering die over haar verloren proces. Overigens zyn er in Amerika heel wat mlllion- nalrs, doch er is maar één .millionnair zonder duiten I' -* /r erkwaardlg la het om na te gaan, hoe de rWI pers oordeelt over den stryd, die zich -LT-L in Spanje afspeelt. Een katholiek week blad als de Universe bijvoorbeeld heeft vrijwel van het begin af den stryd der rechtsche troe pen afgeschilderd als een soort modernen kruis tocht. In een hem overgebleven herberg, een erfgoed, dat hy toevalllgerwyae niet verkocht had, toen hy al zyn bezit te gelde maakte om zyn scheepswerf te financieren. Als bescheiden waard brengt hy thans zyn laatste levensdagen door en weigert elk aanbod van verzekerings maatschappijen, die hem voorschot willen geven Waarschijnlijk zal dan ook een kleinzrxm eens met dankbaarheid den grootvader ge denken, die hem zoo n ongewone verrassing bo menden buttler door de deur heeft zien ver dwijnen, komt langzaam naar den advocaat toe. en laat merken, dat hy feta te zeggen heeft. Hy vergeet zelfs zyn waardigheid zoover, dat hy begint te knipoogen, .Dat is allemaal bluf, mynheer”, fluistert hy. .Het waren orders van mynheer Dl Spada. Mevrouw is-rplet In huis." „Niet In huls?” roept uit. „Neen mynheer, ze Is met mynheer Dl Spada de tuinpoort uitgegaan, en vandaar In een auto weggereden", zegt de lakei. „Ze gingen den kant van het dorp uit. Als u X my vraagt, mynheer, dan zit er hier Iets In de lucht, dat niet In den haak is. X Is me de heele week al opgevallen en Ik heb trouwens al opgezegd ook." Mynheer Spilsbury denkt bliksemsnel na: Weg met Dl Spada en Di Spada met de vergunning van den Aartsbisschop In zyn zak! Hy begrypt wat dat beteekent en hy grypt Sir Austin by de mouw. „Kom mee. Wrexham!" roept hy uit. .Kom mee! De auto! Die kan nog Iets doen. Ze zyn vertrokken, naar een geesteiyke natuuriyk. Kom mee. vlug!" En hy trekt Sir Austin mee de trappen af, duwt hem in Herbert's auto, die nog voor de deur staat, schreeuwt onnoodlg hard den chauffeur toe om naar het huls van den dominee te rijden en zet hem met drukke gebaren tot spoed aan. Halverwege de laan laat hy hem stoppen, want middeliyk, en zeg haar, dat Sir Austin Wrex ham en mynheer Spilsbury haar wenschen te spreken." X Glimmend wezen wendt zich langzaam tot zyn ondergeschikten. „Ga eens kyken, Waiters, of Je mevrouw de barones kunt vinden", zegt hy. .Ktuur ze allebei en ga zelf ook”, zegt Spils bury. ,JEn vlug wat". De glimmende let er niet op. Hy knikt naar Waiters, en deze verwydert zich. .Hoorde je me niet?" vraagt mynheer Spils bury, zich meer en meer ergerend. ,Ik zei. stuur ze allebei, en ga zelf ook! Versta je me niet kerel?” De glimmende richt zich op. Hy bekykt mijn heer Spilsbury van top tot teen. .Bardon, mynheer, Ik hoor en versta u. Ik verzoek u echter beleefd er aan te denken, dat u niet het recht hebt my orders te geven. Ik ben uw bediende niet, mynheer. Ik ben de buttler en u hebt niet het recht my te bevelen. Neemt u me niet kwaïyk.” ,jy.... jy,...” begint Spilsbury byna bul ten zichzelf van woede. Jk zal je....” Maar het glimmende personage draalt zich om. „Daar u me bedreigt, mynheer, zal ik zoo vry zyn me te verwijderen", zegt hy beleefd, maar vastberaden. En met opgeheven hoofd gaat hy weg, terwyi Sir Austin en zijn mede voogd In stomme verbazing over zooveel bru taliteit elkaar aankyken. Maar dan gebeurt er iets, wat ze niet ver wachten Iets, dat de zaken een anderen keer geeft. De achtergebleven lakei, die den glim-1 daar «let hy het angstige gezicht van den do minee van achter een grooten rhododendron uit gluren. „Biyf weg! Biyf weg!” schreeuwt hy, den verschrikten gestelijke achteruit du wend. „Vooruit, loop een heel eind het boech in! Verberg u Loop maar verloren, maar schiet op! Ga weg!” .Maar.... maar werpt de dominee te gen. .Maar ze zyn weg. Ik heb ze gezien.” „Wie. wie?” vra .Lady Wargrave dominee. ,Dc zag ze een paar minuten geleden hier in een auto langs komen.” Mynheer Spilsbury kreunt; een nieuwe ge dachte komt In hem op. „U hebt een hulp- dominee, niet? Ja? Waar woont die? Vlug! „Vlak naast Herbert,” „*n Huls met groene blinden. Maar waarom?” Maar Spilsbury wacht niet om hem uit te leggen waarom. Hy beduidt den dominee zich weer terug te trekken In de schaduw van zijn schuilplaats, rent terug, springt weer In den auto en zchreuwt, den chauffeur toe, naar den hulpdomlnee te rennen. .Daar zullen ze wel naar toe zyn", legt hy aan Sir Austin uit. .De hemel geve dien hulp- dominee het benul, om die zaak uit te stellen, totdat hy den dominee heeft gesproken. Maar het lamme ervan is Wrexham, dat die vergun ningen een dominee verplichten "n paartje overal en ten allen tyde te trouwen; ook al kent hy ze niet Ik hoop, dat we ze nog te pakken krygen." Uit andere uitingen onzer eigen pers biykt soms, dat dit oordeel niet steeds wordt Ons Ujkt de vergeiyklng niet Wanneer men bedenkt dat de In de practyk niet steeds dat Ideale karakter droegen, dat schoolboeken er soms aan geven, mag men inderdaad zeggen, dat in de Spaansche bergen een oorlog wordt gevoerd, die in vele opzichten herinnert aam dien stryd van het christenvolk tegen de mach ten, die hun heiligste bezit bedreigden. Dit kan biyken uit het dagboek van een Jezuïet, Pater Juan Martinez, die onlangs sneuvelde, terwyi hy In de vuurlinie aan een soldaat de bietht afnam. Hieruit beeft La Croix de volgende treffende gedeelten gepubliceerd. September. De kapitein neemt my mee naar de vuurlinie. Hy acht het gewenscht, dat de soldaten aan hun godsdienstplichten den ken, en tt heb het druk met biechthooren. Des middags nog 30 nieuwe biechtelingen. Een van hen zal zyn eerste H. Communie doen. Ik gevoel een groote vreugde dat Ik gekomen ben, en breng dank aan God.... De Rozenkrans wordt eiken avond om 6 uur in de vuurlinie gebeden. Ieder bidt mee, ter wyi de kogels fluiten en het geschut dhs bom bardeert Wie kan nu nog zeggen, dat Spanje niet katholiek Is? De kapitein vraagt my om myn kruisbeeld, kust het en verlaat my dan tot den Dan de Rozen- Morgen wordt de H. Communie uitgereikt. Eerst biechthooren. Waar? By den ingang van deze loopgraaf. Byna allen biechten. Avond maal. De nacht valt.... Als de morgen komt: op nieuw biechthooren. Pater Garcia begint met de H. MIs. Een altaar Is opgeslagen by den ingang van de loopgraaf en de grond ia uit gegraven, zoodat hy beschermd kan worden door de borstwering. Ter weerszijden van het altaar knielende soldaten. Dr ga door met biechthooren De Rooden moeten eenig geluld gehoord hebben, want het vuren begint weer. Ongeveer 50 man ontvangt de H. Communie. Na Pater Garcia draag Ik aan hetzelfde altaar de B. MIs op. Als hei vuren op zyn hevigst is, hef ik de Heilige Hostie, het teeken van den Vrede, omhoog. De Voorzienigheid beschermt zonder twyfe) Pater Oarcla. In de vorige week viel, toen hy juist met de H. Mis was- begonnen, een gra naat vlak voor hem neer, maar ontploft niet. Als iemand my zeggen zou „U zult worden getroffen. Zoek een andere plaats.” zou ik toch biyven. Dit Is een missie, en méér dan dat, en beter dan een missie.... ....Een H. Mis In de loopgraaf. Niet ieder kan haar bywonen wegens den dreigenden luchtaanval, en alles moet in stilte gebeuren. Ik draag het Offer knielende op. Er zyn te weinig H Hosties en allen, of byna ellen, willen de H». Communie ontvangen. De commandant: „WUt u my de H. Commu nie geven?” .Ja zeker, en als er meerderen zyn zal Ik de groote H. Hostie verdeelen.” Onder de H. Mis hoor ik de geweren en mitrailleurs. Bo ven ons een vliegtuig der Rooden. Gelukkig gebeurt er niets. Ontbyt. dan biechthooren by hen die gisteren geen beurt kregen. Onge veer dertig man.” Zes dagen later sneuvelde de schrijver van het dagboek. Een bom sloeg In en doodde den Pater, samen met den soldaat wien hy de biecht afnam. Tezamen verschenen zy voor hun Konlng. sche Spoorwegen, ofschoon op 't eerste gezicht meer verwant aan gepensioilatelde kolonels en botteliers van adeliyke families, eenige Jaren geleden Epstein beeldengroepen lieten maken voor hun nieuw gebouw aan St. James’ Park. Eén groep symboliseerde den Dag en een an dere den Nacht. Vandalen hebben thans de groep, welken den „Dag” symboliseert, met teer bestreken. Beweerd wordt, dat zy 'opzetteiyx deze groep uitverkoren hebben voor hun snood werk, maar hoe zy X klaargespeeld hebben Juist deze als „dag” te Identificeren, Is my niet recht duldeiyk. De groote verdienste der beide groepen is Juist hierin gelegen, dat men met geen moge lijkheid zeggen kan welke den dag en welke den nacht voorstelt. Vooral in dezen tyd van X Jaar bestaat er in Londen zoo weinig onder scheid tusschen dag en nacht, dat geen kun stenaar dit nlet-bestaande onderscheid treffen der had kunnen weergeven dan Epstein X ge daan heeft. Zeker zyn „dag” Is hoogst on- bekooriyk. Iemand heeft het beeld juist verge leken met een bejaarden gorilla met ollfante- ■n opnieuw moeten de twee voogden en de beroemde specialist uit Harley Street wachten, of ze willen of niet, zy moeten zelfs zoo lang wachten op het verschynen van Lady War grave en haar zoon, dat Intusachen de auto al terug te met dr. Herbert en dr. Graye, die binnenkomen als menachen, die verwachten midden in een scène te zullen vallen. En nie mand maakt ze eerst veel wijzer, totdat Spils bury hen terzijde neemt. ..We waren nog net op tyd, om een groot on geluk te verhinderen", fluistert hy. .Lady Wargrave en die Dl Spada stonden op het Punt te trouwen met een speciale vergunning v*n den Aartsbisschop. De dominee was al onderweg om de plechtigheid te voltrekken." Herbert werpt een snellen blik naar Graye. Deze klemt zyn kiezen op elkaar en veinst on- *erschllllgheld. ••Dan wordt volgens my”, zegt Herbert, .Lady wargrave daartoe gedwongen. Bent u er zeker andere mogeiykheld ook. Gilbert met dit schrijven voornamelyk omdat o O O

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9