Rftgjèesteij 6 Dijkverzakking bij Kapelle t 1 HET PAARD ACHTER DEH WAGEN Man bü vechtpartij gedood Vervalsching van schilderijen De ramp van de „Lij®ter” Doodslag te Zeist WONINGEN ONTRUIMD GEEN TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 Onderzoek door den coroner Wissellooper beroofd -sigaren Vliegtuig neergestort o BERUCHTE INBREKER GEPAKT NOODLANDING BIJ OOTMARSUM UITBETALING VAN TOE SLAGEN Een twaalftal doeken uit de veiling genomen te Amsterdam Gevaar nog niet geweken L Geen reisbelasting Vast scheepsaltaar op de Nieuw Amsterdam FIAT> CENTS OUDE HEER BIJ AANRIJDING GEDOOD Bij het oversteken aangereden GRIEP IN HET GARNIZOEN TE AMERSFOORT r De Regeering kan geen^ subsidie geven Nog een De woningen in den polder ontruimd V» Wetsontwerp ia thana ingetrokken prijsklas». het /Vog gevaarlyk it i Dader veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf Er Ugt echter eenlge troost in de wetenschap, dat deze kostbare levens verloren zün gegaan zonder dat de slachtoffers geleden hebben Duitache sportvlieger door slecht zicht misleid Twee mannen maken, een tasch met f600 buit Commissie van onderzoek heeft tot opgeven van de plannen moeten besluiten Men legt verband tusschen dese geste en de critlek, door vooraanstaande kunsthan delaars op de echtheid van deze schilde rijen uitgeoefend. De door dr. Lancaster genoemde heuvelrug is de plaats, waar de ramp van de Lijster zich heeft voorgedaan. welke uit werden. Geschil, dat reeda lang bestond, werd met het mes beslecht De Willem-Annapolder, waar veel tuinbouw beoefend wordt, liep ernstig gevaar Zeven dezer schilderijen werden onder de il lustraties afgedrukt. Het niet in veiling brengen der collectie lok te onder de koopers, die in grooten getale wa ren opgekomen. eenig protest uit. Een derde van hen, die onder de wapenen zjjn, ia ziek Vaat is komen té staan, dat geen der slachtoffers veel geleden heeft 1 ïsm- riden oven rater, mak >cht ne- nfd het Maandagavond Is de wissellooper J. van het bijkantoor der Rotterdamsche Bank te Middel- harnis van een tasch met 600.-- beroofd. De man ging na afloop van zijn werk per fiets naar het kantoor der bank. Dicht nabU Middelharnis sprongen twee mannen uit een auto; een van hen pakte den wissellooper vast, terwijl de ander er met de taach van door ging. De da ders wisten met den auto te ontkomen, zonder een spoor achter te laten. Maandagmorgen om 10 uur is te Bandon Hil! (Surrey) een onderzoek van den coroner ge opend naar de ramp van de Lijster, waarbij in totaal IS personen om het leven zijn gekomen. De coroner verklaarde, dat hjj zich voorstelde vandaag uitsluitend formeele getuigenverkla ringen te vragen, waarna het onderzoek ver daagd zou worden in afwachting van het re sultaat van het door deskundigen ondernomen onderzoek. Dinsdagmorgen heeft de Utrechtsche ar rondissementsrechtbank den 26-jarigen tuinman Z. uit Utrecht wegens moord op het dienstmeisje Dlentje K. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. n ersts Snsa »wd estel Bij de sluiting der zitting speelde zich nog een ontroerende scène af, toen aan de verwan ten en vertegenwoordigers der slachtoffers de persoonlijke eigendommen der omgekomenen, het wrak gered waren, overhandigo Dinsdagavond omstreeks zeven uur is in de Spanjaardslaan te Leeuwarden de 87-jarige heer Cremer, oud-hoofd eener school, doordat deze aarzelde bij bet oversteken, door een auto aan gereden. De heer C. werd door den bumper gegrepen, kwam met het hoofd op de motorkap t"“ en viel daarna tegen den grond. Met een delbasisbreuk en enkele wonden aan het werd het slachtoffer opgenomen en nai Diaconessenhuis vervoerd, waar hU, zonder tol bewustzijn .te zijn gekomen, is overleden. De minister van Financiën heeft aan de Twee de Kamer medegedeeld, dat hij Intrekt het 29 Februari 1936 aan de Tweede Kamer aange boden ontwerp van wet tot heffing van een reisbelasting. In den loop van den dag heeft men aan de landzijde van den dijk van den calami- teasen Willem-Anna-polder langs de Wes terse helde van welken dijk op drie plaat sen grooge stukken zijn afgekalfd door den stroom van het Scheldewater over een lengte van driehonderd meter een bekisting van een meter breed aangebracht. Aan de rivierzijde brokkelen af en toe nog kleine ■tukken af. Op het meest bedreigde punt la de dijk tot op één meter uit de kruin weggevallen. De toestand van den ander was van dien esrd, dat hjj overgebracht kon worden naar het bureau Kattenburg. Hjj verklaarde, dat hjj de gescheiden man is van een vrouw, over zier kinderen beide mannen Dinsdagmiddag jouden spreken. Hierover geraakte men zoo opgewonden, dat de bewoner van de kamer van het bovenhuis in de Bootstraat een zak mes trok en hem aanviel en hij zich verdedigd heeft met een scheermes. Hij beweert uit nood weer te hebben gehandeld. Dr. Lancaster, die ooggetuigeverklarlngen aflegde, besloot zijn uiteenzettingen met te zeg gen, dat een aantal van zjjn medebewoners op den heuvelrug aandrang op hem hebben uit geoefend te verklaren, dat zoolang bet vliegveld In zijn huidige ligging blijft, er maatregelen ge nomen moeten worden tot dwingende beper king, afgescheiden van de wenschen van pas sagiers en piloten, waardoor voorkomen zou kunnen worden, dat vliegtuigen starten onder omstandigheden, die gekenmerkt worden door een onmiskenbaar slecht zicht. de heer en mevrouw PI esman. heeren Martlnof namens de Air France, In den loop van Maandag heeft de nolltle uit “••rlemmenneer te Amsterdam aangehouden beruchten Inbreker en recidivist C. R., wo nende te Hilversum. Hij werd in het bezit ge- onden vsJi een cassette tafelzilver, die in den van Zondag op Maandag door middel van was ontvreemd in de woning van een Wtoot van de KLM., wonende in de Haarlem mermeer. -P** aanhouding geschiedde op aanwijzing y™ een derde. Genoemde O. R heeft in gezel- van een ander dese inbraak gepleegd. In Het gekrakeel werd behalve door omwonenden pok door een voorbij komenden agent van poli tie gehoord. De agent vond de deur van het buis gesloten, doch trapte deze in en vond in een der kamers de twee mannen, die belden deerlijk bloedden. Vooral de aangevallene had ernetlge verwondingen aan den hals. De geneeskundige dienst, die spoedig gealar- meerd was, heeft de beide slachtoffers van deze vechtpartij onmiddellljk naar het Binnen-Gast- huis overgebracht. Hun toestand is ernstig. Zij konden *>g niet worden gehoord. Omtrent dese vechtpartij vernemen wij ■ader, dat een der beide mannen kort na aankomst in het Binnengasthuis Is overie- Dinsdagmiddag is op den Heeschen weg te Oss een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Ds 82-jarige heer Van Orunsven stak den weg over, doèh bemerkte te laat, dat met vrij groote snelheid een luxe-auto naderde. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen, het geen evenwel niet gelukte. De oude heer werd aangereden en tegen bet wegdek geslingerd. Hij bleek er ernstig aan toe te zijn. Behalve inwendige kneuzingen had hij een beenfractuur bekomen. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend, is het slachtoffer naar het 8t. Anna- zlekenhuls In verband met zijn hoo- gen leeftijd voor zijn leven gevreesd. Het aantal te Amersfoort in garnizoen liggen de militairen, die aan griep lijden, neemt dage lijks toe. Ongeveer een derde deel van hen, die onder de wapenen zijn, is ziek. Ernstige geval len hebben zich tot dusver evenwel niet voor gedaan. Niet alleen de gymnastiek- en schermzalen In de kazernes, doch ook diverse z.g. schoollokalen zijn als noodzlekenzaal ingericht. Ook worden vele dienstpllchtlngen In het hospitaal en thuis verpleegd. Z. had in den zomer van dit jaar in de bos- schen onder Bosch en Duin, gemeente Zeist, het meisje aangehouden. Toen deman haar beet greep, begon het meisje te gillen en uit angst, dat zijn daad ontdekt sou worden, kneep hii haar de keel dicht. Later bleek dat hij het meisje had gewurgd. De officier van justitie eischte bij de behan deling van deze zaak zes jaar gevangenisstraf. Later werd echter nog een getuifte-deskundlge gehoord, die de rechtbank mededeeling deed over de verstandelijke vermogens van den ver dachte. Dinsdagmiddag moest de Duitscbe sportvlie ger Jocan van de vllegschool te Detmold met «Mn toestel, gemerkt D.EALY. in de nabijheid van den lichtmast, welke te Ootmarsum is op gesteld in de vliegroute naar Hannover, een noodlanding maken. Bi) de poging om het toe- •tel veilig op den grond te zetten, kwam het in aanraking met een paal, waardoor de kop v&n het vliegtuig zich in den grond boorde en de schroef brak. De bestuurder kwam er zon der letsel af. De politie van Denekamp nam hem een ver- ho°r af, waarbij hij verklaarde, door het slechte ücht gedwongen te zijn tot landen. De vlieger dacht in de nabijheid van den llohtjpast te Brandlecht op Dultsch grondgebied te zijn. Het toestel 13 onder bewaking gesteld. De heer Jocan heeft, na zich met de Duit- •ehe autoriteiten in verbinding te hebben ge steld, zijn Intrek in een hotel te Ootmarsum genomen. Indien Be schade ter plaatse hersteld kan worden, en er mogelijkheid tot opstijgen bestaathoopt de heer Jocan zoo spoedig moge-, Wk weer naar Dultschland terug te keeren. Sedert aan de Zuidzijde van de Schelde een zandbank het scheepvaartverkeer onmogelijk maakte, is de vaargeul langs de Noordzijde ver legd, waar de stroom voor de noodige diepte zorgt. De vaart gaat hier vlak langs den dijk, welke van de zuiging der voorbijkomende sche pen de nadeelige gevolgen ondervindt. Zeven Jaar geleden heeft zich eenzelfde «lijkval voor gedaan. Men Is er toen in geslaagd den polder te behouden. In de gemeente Kapelle, waar veel tuinbouw wordt beoefend, is juist de Wil lem-Annapolder de beste voor den landbouw. HU is 300 KA groot en bevat twee hofsteden, een woning voor den oprichter en djjkwachter en een viertal andere woningen. In totaal woont er een veertigtal menschen. In verband met lang niet denkbeeldig gevaar voor doorbraak van den dijk, hebben de Water- schaps- en Waterstaatsautoriteiten met den burgemeester van Kapelle en de politie den ge- heelen nacht de wacht gehouden op het be dreigde punt. Bj) laag water is het gevaar er het grootst, omdat de ooderspoelde dijk daa De polltiedokter Gardner verklaarde vervol gens, dat alle passagiers ernstige brandwonden hadden bekomen aan armen en beenen, maar dat de lichamen, gedeeltelijk beschermd door de kleeren, minder verbrand waren. De merk waardige rose verkleuring der lijken doet den ken aan koolmonoxyde-gas, waarmede het bloec der slachtoffers, naar getuige heeft geconsta teerd, tot 70 procent verzadigd was. De bewus teloosheid tengevolge van dit gas trad waar schijnlijk binnen enkele seconden op en in dit verband is het opmerkelijk, dat na het ongeluk van niemand der Inzittenden eenig geluid ver nomen is. De coroner verklaarde, alvorens het onder zoek te verdagen, tot 12 Januari as., er aekcr van te zijn, dat allen zich bij hem zouden aan sluiten, wanneer hij uiting gaf aan zijn diepste en meest oprechte sympathie met de personen en landen, die op zoo plotselinge en droeve wijze een verlies hadden geleden. Toen de politie aan de woning verscheen en het vertrek binnendrong, heerschte daar een groote wanorde. Meubelen lagen over den vloer verspreid. Badend in bloed lag de 33-jarige verslagene dwars over het bed. De andere man ast versuft in een hoek van de kamer. Onmiddellljk werd een agent uitgestuurd om den G.G.D. te waarschuwen, terwijl ook de commissaris van politie, de heer E. Staal, van het bureau Llnnaeusstraat, en de hoofdinspec teur, de heer M. Keizer, werden gewaarschuwd. Het scheermes en knipmes, waarmede de mannen elkaar te lijf waren gegaan, werden in de kamer teruggevonden en in beslag geno men. Voor het perceel had zich een groot aan tal nieuwsgierigen verzameld. De twee mannen stonden niet ongunstig bjj de politie aange schreven. Luitenant-vlieger met hersen schudding opgenomen Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur heeft op het vliegterrein Soesterberg een ongeval plaats ge had. De tweede luitenant-vlieger F. A. A. M. Janssens maakte met den weerberichtjager D 7 een ongelukkige landing. r Toen hij bijna op het vliegterrein was neer gekomen, steeg hij weer, doch gleed op een hoogte van acht meter af. Het toestel werd ernstig beschadigd. De bestuurder kreeg een lichte kaakfractuur en een hersenschudding. Des middags is hij ter verpleging overge bracht naar het Diaconessenhuis te Utrecht. Zijn toestand'is niet ernstig. Naar wij vernemen wordt in het in aanbouw zjjnde mailschip Nieuw Amsterdam van da Hol- land-Amerika-lljn een vast altaar gebauwd. Van de bestaande Nederlandsche koopvaar dijvloot zijn het op heden alleen de Detnpo en cb Baloeran. de jongere schepen van de Rot te rdamsche Lloyd, welke een vaat scheepsaltaar bezitten. Dinsdagmiddag omstreeks half vier kreeg de urw1rr van de eerste verdieping van een huis m de Bootstraat op Kattenburg te Amsterdam baotk van iemand, die een geschil wilde be kenten. De bezoeker, een bewoner van de Indische buurt, was nog niet lang binnen, ot haalde een scheermes voor den dag, waar- mede hij zijn tegenstander ernstig toetakelde. Dese vluchtte de keuken in en nam op zijn beurt een groot keukenmes, waarmede hij zijn «pnvaDer eveneens ernstige verwondingen toe bracht. De commissie, die onder voorzit terschap van den heer Gottfr. H. Crone de mogelijkheid van het hou- den van Ween tentoonstelling van groot formAat te Amsterdam in een der eerstvolgende jaren heeft onder zocht, doet ons een mededeeling toekomen, blijkens welke de commis? sie heeft moeten besluiten de plan nen op te geven. qa rr iniater Oud heeft zelf herhaalde- [y I lijk, en nog onlangs bij. de be- handeling van de begrooting van Financiën, erkend, dat de accijns op ge distilleerd te hoog is en noodzakelijk verlaagd moet worden, maar in plaats van een wetsontwerp in te dienen, waar bij een accljnsverlaging wordt voorge steld, heeft hij een wetsontwerp Inge diend om den smokkelhandel in gedis tilleerd, welke smokkelhandel juist door de hoogte der accijnzen zoo winstgevend is en dus aangemoedigd wordt, krachti ger te kunnen tegengaan. Het handha ven van de wet en het beteugelen van overtredingen is natuurlijk goed, maar beter is de oorzaken weg te nemen, waardoor ontduikingen en overtredingen van de wet de moeite en het risico waard worden gemaakt. De eenig af doende methode is niet den. smokkel handel den kop in te drukken, maar den smokkelhandel niet meer loonend te maken door accijnsverlaging. Ons volk geeft als drankgebrulker naast Dultsche. Engelsche, Belgische en Oos tenrijkse he een treffend voorbeeld van matigheid, zoodat niet direct gevreesd behoeft te worden, dat accijnsverlaging tot ergerlijk algemeen drankmisbruik zal leiden. Door de accijnzen te verlagen zullen de bierbrouwerijen en distilleer derijen, welke nu de toekomst zeer zwart Inzien, betere vooruitzichten krijgen. De ze belangrijke tak van nationale In dustrie, welke danig aan het verschrom pelen is, zal door accijnsverlaging wees kunnen gaan bloeien. Daardoor zal de werkgelegenheid worden verruimd en tenslotte ook de thans terugloopende op brengst voor den fiscus weer worden ver hoogd. De Centrale Vereeniglng voorden gedistllleerdhandel is van plan een groo te actie te beginnen voor zulk een ver laging en indien deze actie slaagt, zal ook het hotel- en café-bedrljf, dat zich evenmin in een rooskleurigen toestand bevindt, daarbij ten zeerste gebaat zijn. Het paard moet vóór en niet gelijk thans geschiedt, achter den bierwagen worden gespannen, en het is te hopen, dat het geyecht voor accijnsverlaging geen gevecht tegen de bierkaai wordt, opdat eens met een goed en goedkoop onschuldig glas bier, dat niemand ons volk zal misgunnen, geklonken zal kun nen worden op de herleving van een va- derlandsche industrie, welke zoo wijde vertakkingen heeft, dat zij voor breede lagen van ons volk van groot belang ge acht moet worden. Verschenen is het verslag der commissie in zake de inlichtingen op het adres van het hoofdbestuur van den Algemeenen Militairen Pensloenbond, te Amersfoort, betreffende de wijze van uitbetalen der toeslagen der pensioe nen van oud-gepensionneerden. De commissie stelt voor den minister van Financiën te verzoeken, in ernstige overweging te nemen de mogelijkheid van een uitbetaling per postchèque- en girodienst van voormelde toeslagen. qr-5 sn belasting, die te hoog wordt op- H gevoerd, brengt geen voordeel, maar nadeel aan den fiscus. Im mers, wanneer een artikel te zwaar wordt belast, wordt bet te duur. Wat te duur is, wordt minder verkocht en ge kocht. Wat minder gekocht en verkocht wordt, wordt minder gemaakt. Waar minder gemaakt wordt, wordt minder gewerkt en verdiend. Waar minder ge werkt en verdiend wordt, valt voor den fiscus ook minder te halen. Men ziet, dat een te straf aangedraaide belasting- schfoef uiteindelijk een zeer pijnlijk knellende duimschroef wordt op den Ijverlgen telduim van den fiscus. Niet echter van den fiscus alleen, maar ook van den consument en den producent, van den arbeider en werkgever, van den handelaar en tusschenhandelaar. In ons land hebben verschillende belastingen de grens overschreden, welke niet over schreden kan worden zonder dat haar opbrengst vermindert. Een der meest typische voorbeelden van zulk een belas ting is de accijns op gedistilleerd. Uit statistische gegevens blijkt, dat in de ja ren 1912—1914 het verbruik van gedis tilleerd in Nederland per jaar en per hoofd der bevolking gemiddeld 5.36 li ter bedroeg en dat dit verbruik tot 1 Ja nuari 1936 geleidelijk gedaald is tot 1.56 liter per hoofd en per jaar. De totale uitgaven voor bier, wijn en gedistilleerd daalden van 1930 tot 1935 per hoofd der ---bevolking van f 23.58 tot f 15.50 per jaar. Oeheel-onthouders en drankbe strijders zullen zich verheugen over de zen achteruitgang, welke voor een groot deel toegeschreven moet worden aan de hooge accijnzen, maar van den anderen kant zullen zij bij dieper nadenken toch ook de sociale, economische en ook mo- reele bezwaren ervan moeten erkennen. De moreele bezwaren treden duidelijk aan het licht, wanneer men bedenk hoe tengevolge van de hooge accijnzen de meest twijfelachtige kroegen aan de andere zijde van de grenzen door Ne derlanders bezocht worden, omdat daar de drank goedkooper is, en hoe de ac cijnzen de productie van minderwaardige en gevaarlijke alcoholische dranken on gewild bevorderen. In ieder geval wenschen wij hier uitdrukkelijk vast te stellen, dat wij er niet aan denken het drankmisbruik ook maar eenigszins te willen aanmoedigen, doch slechts het licht willen laten vallen op een totaal verkeerde fiscale tactiek, waarbij het paard achter in plaats van vóór den wa gen wordt gespannen. Intaaachea fa au CommMe duidelijk geworden, dat thans, wat een internationale tentoonstelling aangaat, in vertend met de bepalingen van bet Internationale Ten- toonstellingzverdrag Parijs 1928 de t|jd voorbij ia om nog met baas op sneees aUn te dringen op toelating van Nederland tot het honden van een latirnsllsasls tentoon stelling binnen de eerste acht jaren. Mits dien heeft de Commissie, tot haar leedwe zen, moeten besluiten de plannen op te geven. can fritzeha melange ge.- dekt met fijn rijp Sumatra Zandblad. 'n Luxe sigaar Het zjjn de nummers 100—113 moderne schil derijen, welke Dinsdagmiddag door den heer 8. J. Mok van Waag in het gebouw Leesmu seum zouden worden geveild. In den catalogus staan zij aangegeven als Boschweg van Louis Apol, Parkvljver Van Th. de Bock, Polderlandschap van P. J. C. Oz- briël, Op oden uitkijk van Jozef Israëls. Scha pen op de helde van Charles Jacque, Koren molen van Jacob Marls, Herfst van Willem Marls, Schapen op heide en Landman van Anton Mauve, Bommen op Strand en Bommen op Zee van H. W. Mesdag, BI) den Haard van Albert Neuhuys, Kamer en Polderlandschap van J. H. Welssenbruch. Naar wg vernemen, zouden op openbare veiling van moderne oude schilderijen Dinsdagmiddag on der leiding van S. J. Mak. van Waay in het Gebouw Leesmuseum te Am sterdam, een twaalftal doeken uit den verkoop genomen zjjn, daar deze schilderstukken een vervalsching zou den zjjn. Het betreft hier werken van de Haagsche School. Dinsdagmiddag maakte een Dultsch sport! Vliegtuig uft Dortmund een geslaagde nood- “nólng op een welde aan den Zuidelijken Rljfi- °«ver te Arnhem, in de nabijheid van het Bur- ttjneester De Monchy-monument. J* bestuurder verklaarde aan de politie, dat «U verdwaald was en wegens een machlne- «fect moest dalen. niet langer den steun van het water hreft en doordat hij als het ware los komt te hangen veel spoediger afbrokkelt. De woningen In den polder zijn voor het grootste gedeelte ont ruimd en de boeren hebben hun graan naar Biezelinge. dat buiten den polder Ugt. gebracht. Dinsdagmorgen om negen aur, zoodra het goed dag was. is men met vijftig man begon nen om de gehavende plek te verstevigen. Ook aan de binnenzijde van den dijk maakt men versterkingen om het gevaar van doordraak zoo lang mogelijk te keeren. Het onderloopen van den polder met het zoute Scheldewater zou, be halve de schade van de overstroomlng zelve, een uiterst nadeeligen invloed op den vruchtbaren bodem hebben. De polder heeft aan de land zijde echter goede slaperdijken, zoodat, wan neer ondanks de thans aangebrachte voorloopige voorziening van basalt en zakken zand, de djj< het toch mocht begeven, -het verdere Zeeuwsche land niet wordt bedreigd. Intusschen is men op zijn hoede: voortdurend wordt de dijk geobserveerd. BegrafMit J» Ver kérk Onder «eer .groote belangstelling, vooral van de zijde van de Katwijksche bevolking, is Dins dagmorgen het stoffelijk overschot van den bij de ramp van de Lijster om het leven gekomen mecaniclën J. Verkerk op de begraafplaats van de Ned. Hervormde gemeente te Katwijk ter aarde besteld. Vele kransen en bloemstukken baar. Om elf uur vertrok de rouwstoet uit de ouder lijke woning aan de Annastraat. De baar werd gedragen door Katwljkaché vrienden van Jaap Verkerk, terwijl direct achter de baar behalve familie en kennissen, eenlge werktuigkundigen i dienst van de KX.M, meeUepen. Daarachter volgden o.m. namens de KXJ4. vervolgens de en voorts vele kennissen en vrienden van de fa milie Verkerk. Aan de geopende groeve sprak de heer A.’ Plesman een woord van troost tot de famlUe en verzekerde, dat de herinnering aan Jaap Verkerk bjj de KLM altijd sal blijven voort leven. De vader van den overledene dankte mede namena familie voor de betoonde belangateilings De aanwezige vertegenwoordiger van de K.L.M., de heer I. Aler, sloot zich aan b« de woorden van den coroner. De Commissie heeft zich er van vergewist. de Regeering, na de bekende motie in de Tweede Kamer, bereid is tot het verleenen van een subsidie om de reeds ontworpen plaruien. aan welke het gemeentebestuur van Amsterdam krachtlgen steun toezegde, tot verwezenlijking te brengen. Naar de Commissie- bleek, kan de Minister raad echter geen vrijheid vinden aan het ver langen van de meerderheid der Tweede Kamer tegemoet te komen. Wel heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die zich persoonlijk moeite heeft gegeven, wegen te vin den. teneinde de plannen tot uitvoering te bren gen, op de mogelijkheid gewezen langs parti culieren weg middelen, bijeen te brengen, maar de Commissie acht het uitgesloten, om van uit sluitend particuliere zijde de daarvoor ver- eischte gelden te verkrijgen. Omtrent den djjkval in den dijk van de Wes- terschelde langs den calamlteuzen Willem- Annapolder onder Biezelinge en ’s-Gravenpol- der, vernemen wjj nog, dat omwonenden Maan dagavond omstreeks vier uur het alarmeerend geluid van den dljkval hoorden. Groote stuk ken van het talud aan de rivierzijde stortten in het Scheldewater. Terstond werden de dijk graaf van den polder en de ingenieurs van den Provincialen Waterstaat gewaarschuwd, die zich onmiddellljk naar de bedreigde plaats spoedden. De kruin van den dijk was op de zelfde hoogte gebleven, maar de glooiing naar de rivierzijde was verdwenen en de dijk ging over een afstand van twee tot driehonderd me ter steil omlaag het water in. Het bedreigde punt ligt juist op de plek, waar de Westerschel- de ’n scherpe bocht naar 't zuiden maakt en de stroom schuurt hier voortdurend met groote kracht langs den dijk. Telkenjare worden nieu we zinkstokken aangebracht, om het gevaar van den polder te keeren. Dat het gevaar geweken zou zjjn kan men nog niet zeggen. De situatie ter plaatse is derma te precair, dat nooit te berekenen is wanneer zich dljkval zal voordoen. Dit kan zelfs bU stil weer plaats hebben. Maandag, toen er storm weer was, zag het er bedenkeljjk uit, doch Dinsdag is het geheel stil geworden, waardoor men de gelegenheid had de meest noodzakelij ke voorzieningen te treffen. Woensdag zal er rijshout in de gat» worden neergelaten, na dat men eerst de diepte van de gaten sal heb ben gepeild. Men vfèet op het oogenblik nog niet of de zinkstokken, welke den afgeloopen zomer zijn aangebracht al of niet met den stroom zjjn meégesleurd. De dljkval geschiedde niet op een plaats, waar men hem wel verwacht sou hebben. Voor het geval zich dljkval zou voordoen, verwachtte men dezen een paar honderd meter meer naar het Westen. Teraardebestelling ing. A. van Donkelaar Van de rouwkamer der fl. V. Innemee en Zn., begrafenisondernemers te 's Gravenhage, is Dinsdagochtend omstreeks 10 uur het stoffelijk overschot van Ir. A. van Donkelaar van de Ne derlandsche Scheepsbouw Mij., naar Dordrecht overgebracHt om aldaar ter aarde te worden besteld. De baar was bedolven onder een schat van kransen. Om kwart over twaalf arriveerde de rouw stoet aan de begraafplaats. BU de plechtigheid waren o.m. aanwezig drie heeren Goedkoop van de directie der N. 8. M., baron P. M. L. van Geen, commissaris van de N.8.M., de heeren Tolk en Van Drlel van Wageningen van de K. L. M.. de heer Overweg van de firma Stork en Co„ Hengelo en vele vertegenwoordigers van de Nederlandsche Industrie. den avond van Zondag 11 deser hebben rij rich ook schuldig gemaakt aan diefstal van een kistje krenten, ter waarde van 16 ten nadeele van den bakker G. de H. te Laren (N.H.). Vervolgens hebben zg een bezoek gebracht ““de woning van den heer G. v. d. B. aan de Naarderstraat te Laren (NK). Hier rijn zij «Ater onverrichterzake vertrokken, daar de fa- nulie v. d. B. juiit dien avond thuis was en «U hun voornemens daarom heten varen. Het tweetal dat per auto was, is daarna vla Amsterdam naar Haarlemmermeer vertrokken, wa« het toen de inbraak bü den piloot der K. L. M. pleegde. De aangehouden inbreker C. R- is te Haar lemmermeer in verzekerde bewaring gesteld en voor den Officier van Justitie worden ge- Het onderzoek in deze zaak wordt door de pouue van Haarlemmermeer en van Laren Ijve rig voortgeset. dekten Be gen aanblik van de ontstellende verwoestingen, welke op de PhUipptfnen door de overstroomingen van de Rio de Cagayan en de daarna neer gevallen slagregens zijn aangericht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5