Begroeting van Landbouw aan de orde MISDAAD TEGEN GOD EN NATUUR 1 PUROL Rijksmiddelen Auto te water gereden MINISTER DECKERS VERWEERT ZICH 1 Ruwe k handen DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 TWEEDE KAMER 2 millioen beschikbaar IN HET HOL VAN DEN LEEUW Oneerlijke concurrentie INDISCHE PENSIOENEN TUSSCHEN PERRON EN TREIN GEVALLEN NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN „LIEBESGABEN" VOOR DUITSCHLAND FRAUDE TE HINDELOOFEN te KORTE VERGADERING DER EERSTE KAMER V Mr. Dr. L. N. Decker» streven rechtsgevoel Denk aan den luisterwedstryd! De geadresseerden moeten hooge invoerrechten betalen worden ten veldwachter ingebroken J. Groen Axn. nog noemde dit mr. Huwelijk in de sportwereld looning Drie weken gevangenisstraf tegen verdachte geëitcht Maatregelen tot steun van kleine - boeren en tuinders Na eenlg voortgezet debat werd de begroeting van het Dep. van Landbouw en ViascherU that aangenomen. Drie onderwerpen traden daarbU op den voorgrond: de belooning van den arbeid in den landbouw, de vorm van organisatie van den crisisdienst en de spanningen ten plat telands, waarvan sommige politieke groe pen misbruik maken. Jtt a. send wordt, |n. op zijn zijn en te irkverachaffing onderhevige waarborgsom van oordeel is: izakellk is. toonenden Boeljon blijk van belangstelling. Uit den aard der snak was Hl*. in welke club Bakhuys speelt, bet sterkst vertegenwoordigd. Evert Mul. secretaris van HAS., trad op als getuige voor den bruidegom. Eerst om tien uur kon de wagen worcten op gehaald. Daarna is de politie gaan dreggen naar den drenkeling, die eenigen tijd later is opge haakt. De heer Gebhardt was 32 jaar oud. gehuwd en vader van een kind. Het lijk van den omge komen bestuurt ér is naar het ziekenhuis te Oosterhout vervoerd. Het ongeluk veroorzaakte groote stagnatie op den drukken verkeersweg. Geweien gemeente-ontvanger ter beschikking gesteld Dinsdag werd in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld de zaak tegen H. v. d. K„ wonende te Utrecht. 24 Maart 1936 was hij door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. De 32-jarige bestuurder kwam jammerlijk om het leven De katholieke afgevaardigde heeft den minis ter verzocht, in leder geval zijn voornemens ter zake te concretlseeren. Het liefst ziet hjj san de bedrijfsorganen een volledige regelende tzak toebedeeld, uiteraard onder toezicht van dé Centrale Overheid. daar teeke- direct zjjn en Ontleend is aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake tljdeljjke korting der pensioenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische landsdie naren locale ambtenaren en bijzondere leer krachten, dat twee groepen van leden verklaar - dei. zich tegen elke bestendiging van de tjjde- Ujke korting op de Indische pensioenen te ver zetten. Een aantal principieele tegenstanders van elke korting op reeds toegekende pensioenen, ver klaarden tJi.v. dit ontwerp dezelfde houding te zullen aannemen. Andere leden grondden hun meening, dat niet tot bestendiging ook niet tot voorloopige bestendiging van de korting op de pensioenen mag worden overgegaan, op de genomen monetaire maatregelen. Verscheidene leden konden zich met net voor stel tot voorloopige bestendiging van de tijde lijke korting op de Indische pensioenen met slechts vier maanden vereenlgen. Verscheidene leden, voorstanders zoowel als tegenstanders van het herberekenlngsontwerp, konden zich eveneens met het voorstel tot ver lenging van de pensloenkortlng met vier maan den vereenlgen, doch gingen daarbij uit van do gedachte, dat. nu mag worden aangenomen, dat de herberekening van de Indische pensloe- ner. niet met 1 Januari 1937 van kracht zal kunnen worden, een zekere verlenging van de geldende korting noodzakelijk zal zijn om te voorkomen, dat de Indische regeering op dien datum in moeilijkheden zal geraken. Tal van sportvrienden waren Woensdag ge tuige van de huwelijksvoltrekking van den bekenden voetballer E. H. Bakhuys met me juffrouw H. W. Meijer te 's Gravenhage. Over de eerste elf maanden van 1936 f 2.218.562 meer dan over dezelfde periode van 1935 De situatie ter plaatse is. vooral bij duister nis, buitengewoon gevaarlijk, omdat de brug schuin over het kanaal loopt en men gemak- kelljk door de straatverlichting misleid wordt. Reeds herhaaldelijk is de aandacht op dit be ruchte punt gevestigd. Woensdag is ter beschikking van den off. van Justitie te Leeuwarden gesteld de gewezen ge meente-ontvanger van Hindeloopen, P. van V, verdacht van verduistering in dienstbetrekking van f 6400. Van V. was sedert den afgeloopen zomer voortvluchtig, maar is enkele maanden na zijn verdwijning in Frankrijk, aan de Rivièra, door de Fransche politie aangehouden. Thans heeft de Fransche regeering hem, op verzoek van de Nederlandsche aan onze justitie uitgeleverd. De tongen los De begrooting van Landbouw, gecombineerd met die van het Landbouwcrisisfonds, heeft *n de Kamer de tongen weer op ouderwetsche wij ze los doen raken. Meer dan twintig sprekers hadden zich tot schrik van den voorzitter doen inschrijven. En er is dezen eersten middag al weer lustig en in den breede en met veel her haling over allerlei onderdeelen van het land bouwbeleid geredeneerd. De inzittenden slaagden er in een gat in de kap te maken en daardoor heeft zich eerst de monteur, de heer van Dorst weten heen te wer ken. Door hsmckelking is hij daarna op net droge gebracht. t Ook de heer Gebhardt kroop uitden wagen, doch nog voor men hem kon bereiken, is hl) weer in het water gevallen en waarschijn lijk onder den auto terecht gekomen. De heer Gebhardt die een geed zwemmer was, is toen jammerlijk verdronken. ooals men weet, Is de toestand, dat binnen de grenzen van het Der- de RJjk onder de huidige omstan digheden met haar stremmingen en ver stoppingen van het normale interna tionale ruilverkeer op een te geringe oppervlakte een te groote bevolking leeft, voor Dultschland en zijn leiders een nachtmerrie geworden. Zoowel Hit ler als de andere Rljksgrooten berijden het om en ■en ander katholiek afgevaardigde, de heer VAN DER WEIJDEN, had eveneens den wensch, d*t voor de kleine boeren eindelijk meer zal *orden gedaan. Waarom vraagt men tot dit doel niet een deel terug van de winst, die de '•confabrikanten hebben gemaakt? °°k d* heer Vlkn der Weijden heeft de be- ‘-J van den bodemproducent besproken, is te laag te achtei., zelfs indien men reke- houdt met het feit, dat ook elders bepaal- I genezen vlug met x»30-60ct. Bij Apoth.en Drogisten Ook de Christelljk-Historische afgevaardigde KROL heeft den minister lof gebracht voor zijn voornemen, om tot decentralisatie van de Land- bouwcrisis-organlsatle over te gaan. En ook de katholieke afgevaardigde LOERAKKER, die dezen middag besloot, toonde zich hierover zeer voldaan. Dezelfde spreker heeft wederom het P'eit gevoerd voor de landarbeiders, wier loonen hij liever door het opleggen van collectieve con- tracten dan door verplichte arbitrage beschermd *11 zien. Ook de kleine boeren hadden da aan dacht van den heer Loerakker. Hjj wil ze te *®rk gesteld zien op hun eigen bedrijf. Ook zijn de afsluithekken niet voldoende ver licht. terwijl ze zich bovenden onmlddelUJk aan de waterkant bevinden. De auto een vier- persoonswagen is dan ook dadelijk van den oever gegleden en geheel onder water verdwe nen. Het kanaal is ter plaatse ongeveer drie meter diep. Het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden schrijft: Jn de vergadering van het dagelljksch be stuur van het Nationaal l^nds voor bijzondere nooden, welke Dinsdag werd gehouden en welke door de eere-voorzltster H.K.H. Prinses Juliana werd bijgewoond, kwam het bericht binnen, dat een milde geefster haar maande- Hjksche bijdrage van f 25 verhoogde tot f 100.—. Tot dusver kwamen binnen 30.000 inzendin gen van antwoorden op den luisterwedstrijd. WU wekken een ieder op alsnog zijn op lossing In te zenden. De prijzen wachten.... en de nooden wach ten. deze nachtmerrie van het overbevol- kingsvraagstuk gaarne om Duitscb- lands expansie-drang en verlangen naar koloniën te rechtvaardigen. Dr. Hjalmar Schacht heeft dat daan, maar de rhetorlsche rit op veel bereden nachtmerrie bracht Na trekking der afdeellngen werd de open bare zitting geschorst en kwamen de afdeelln gen bijeen voor het kiezen der voorzitters ondervoorzitters. Na heropening der vergadering deelde voorzitter mede, dat tot afdeelingsvoorzltterz waren benoemd de heeren: otten. Briët, van Sasse van IJsselt, De Jong en Michlels van Kessenlch, tot ondervoorzitters de heeren: Ser- rarens. Ter Haar, Anema, Schoemaker en de Bruin. Na afloop de| openbare vergadering kwamen de afdeellngen opnieuw bijeen voer het onder- soekên van verschillende wetsontwerpen. Verdachte was vroeger agent geweest bij Panorama en overgegaan naar Stad en Land. Hjj gaf het hem ten laste gelegde toe, maar deelde mede, door 8Ud en Land te zijn overgehaald, om de weekbladen van Pa norama te laten afhalen en niet te bezorgen; hij moest dan bU de abonné’s van Panorama Stad en Land afgeven. Volgens den chef van den buitendienst van dat weekblad. Van P, kon hjj hiermede geen gevaar. De beheerder van Panorama H. verklaarde, dat er speciaal werk van gemaakt wordt, om zijn personeel over te halen. Er waren reeds verschillende aanklachten door hem ingediend en zelfs was er reeds een persoon veroor deeld in hooger beroep tot 1 maand gevange nisstraf. De procureur-generaal vroeg of dat vonnis dan niet in de pers verschenen was, daar hij toch wilde aannemen, dat de andere personip dan wel wat verstandiger zouden worden. J De vertegenwoordiger van Panorama v^- telde daarop, dat inderdaad dit vonnis in de pers was verschenen, maar dat nu door per soneel van Stad en Land werd gezegd, dat Panorama de menschen in de gevangenis liet zetten. Voortgaande werd betoogd, dat het sibsoluut onmogelijk was, alle personen, die tegen Pano rama ageerden, te laten vervolgen, daar er dan een speciale Stad en Land-gevangenis ge bouwd moest warden. In verband met het Kerstfeest worden In dezen tijd veelal talrijke pakketten met geschen ken naar Dultschland gezonden. De aandacht van de afzenders wordt er op gevestigd, dat in Dultschland in het algemeen zeer hooge in voerrechten worden geheven, in het bijzon der voor genaaide goederen van geweven stof fen. tricotages en dergelijke en tabakswarea, voor de laatste bovendien een zeer hooge tabaks accijns. Slechts in bepaalde gevallen kunnen, met goedvinden van de Dultschee douane op dit punt faciliteiten verleend worden. Het gevolg is, dat deze pakketten door de ge adresseerden meermalen worden geweigerd, zoodat de pakketten worden teruggezonden. De af zenders moeten dan bovendien nog de terug- zendingskosten betalen. Bij de aanbieding hier te lande van franco pakketten voor Dultschland, die aan hooge in voerrechten onderhevige goederen bevatten, wordt een waarborgsom van ongeveer f25. geheven om den P. T. T.-dienst tegen verlies te vrijwaren. Alvorens tot verzending over te gaan infor- meere men derhilve eerst bij de postkantoren Steenberghe, uit Utrecht hield een uitvoerig pleidooi. Hl) durf de geen vrijspraak te vragen, daar de feiten bewezen waren. Overduidelijk was echter uit de diverse verklaringen gebleken, dat de chef van Stad en Land van P. en nog andere hel pers de schuldigen waren. Verd. waren door deze personen zulke mooie voorspiegelingen ge daan. dat hU ten slotte is bezweken. Hij was voor zijn daad al genoeg gestraft, daar hij nu bij Stad en Land al ongeveer f7 per week minder verdiende dan vroeger 'hy Panorama Panorama, aldus de verdediger, was met de veroqrdeeling van verdachte toch ook niet ge baat, want de agitatie bleef en is op den dag van vandaag nog gaande, terwijl verdachte na zijn overgaan nooit meer iets tegen Panorama heeft ondernomen. Hij vroeg dan ook voor ver dachte uiterste clementie en verzocht om een ▼oorwaardelijke veroordeeling. De procureur-generaal, mr. D. Reilingh, wil bij de strafmaat rekening houden met het feit, dat anderen in deze zaak grootere schuld héb ben dan verdachte. Echter noemt hjj de han delwijze van verdachte toch afkeurenswaardtg. Ook wil hjj rekening houden, dat in hooger beroep in Arnhem een persoon, die hooger in functie was dan verdachte bij Stad en Land 1 maand gevangenisstraf heeft gekregen en eischt derhalve 3 weken gevangenisstraf. ■j-^ r komen in het algemeen weinig H berichten uit het nationaal- socialistische Dultschland, waar over de Katholieken zich kunnen ver heugen, maar een enkelen keer worden ook daar soms dingen gezegd en ge daan, waarmee wij tot op zekere hoog te kunnen instemmen. Dit te willen ontkennen zou kleinzielig en onrecht vaardig zijn, en kleinzieligheid en on rechtvaardigheid zjjn twee wapenen, welke door ons, die een eerlijken strijd voeren voor de schoonst denkbare be ginselen tegen alle dwalingen «n val- sche leerstellingen van onzen verwar den en ▼erwarrenden tijd, niet -mogen worden gebruikt. Trouwens het hantee- ren van zulke wapenen straft zichzelf, omdat het den weldenkenden mede stander ergert en den tegenstander tot het grijpen naar soortgelijke inferieure wapenen prikkelt. Wij mogen ons nooit beroepen op minderwaardige strijdine- thoden van onze vijanden om zelf tot minderwaardige strijdwijzen over te gaan, evenmin als wij aan onrecht, dat ons wordt aangedaan, een steekhou dend argument kunnen ontleenen om zélf onrecht te plegen. Helaas zjjn ve le geesten ook onder ons zóó vertroe beld door de onbeheerschte politieke hartstochten, dat het geenszins overbo dig mag heeten, deze eenvoudige prin cipieele waarheden vooraf te laten gaan aan onzen commentaar op een uit lating. welke Dr. Hjalmar Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank en officieel nog altijd Rljksminister voor Economische zaken, zij het ook onder de dictatoriale bevelen van Her mann Goring staande, In een zoowel politiek als economisch niet onbeden kelijke rede bij het eeuwfeest van de vereeniging voor geografie en statistiek te Frankfort heeft gedaan. Toen Woensdagmorgen de echtgenoote van den gemeente-veldwachter M. v. d. B. te Don gen beneden kwam, bemerkte zij, dat inbrekers aan het werk waren geweest. Op tafel lag de aanstelling van haar echtgenoot als veldwach ter uitgespreid, terwijl een geldsbedrag van on geveer 75.alsmede eenige sieraden tot een waarde van ruim 50 werden vermist. Dat men hier met vreemden te doen heeft, moge o. m. blijken uit het feit, dat men zich gewaagd heelt in het ..hol van den leeuw” en de inbrekers, toen zij bemerkten in wiens woning zU terecht waren gekomen, overhaast zijn vertrokken, «on der andere dingen van hun gading te zoeken. In den voortuin werd een sok gevonden. Men heeft hier dus wel met „vaklieden” te doen gehad. Dat de veldwachter zelf niets beeft be merkt, is gemakkelijk te verklaren. Het heelt den geheelen nacht gestormd en bovendien kwam hij eerst om één uur uit den avond dienst. Even voor het naar bed gaan heeft hij nog met drie andere politie-mannen gesproken over de Inbraak in de pastorie in de Loonsche Moer, welke den vorigen nacht was gebeurd. Ver moedelijk zijn hier dezelfde inbrekers aan het werk geweest, die eveneens den zelf den nacht de woningen van dr. Overstraate Kruiser en van den heer Volk te 's-Gravemoer geheel door zocht hebben. Een dochtertje van den veld wachter heeft 's nachts een auto gehoord. De politie-deskundige Schatte Olivier uit Breda heeft terstond het onderzoek in handen ge nomen. DEN HAAG, 16 December 1936 De stemming over de Deftnsiebegrootlng en de Indische defensievoorstellen is he denmiddag precies zoo uitgevallen als na het debat van gisteren en Vrijdag te ver wachten was. aangaande niet met den minister eens. We staan hier voor een der moellijkste vraagstukken van de crisls-politiek. Verhooging der binnenlandsche prijzen is het eenige middel om voor de boeren iets te doen. Voor de kleine boeren is een extra-steun noo- dlg als compensatie voor de heffing op vee voeder. Ze moeten niet naar de werkverschaffing worden verwezen, doch geholpen worden in eigen bedrijf. Bij afsluiting van handelsverdragen moet meer rekening worden gehouden met de belangen van den landbouw. De heer KERSTEN (Staatk. Oer.) zegt, dat hjj zich van den beginne af verzet heeft tegen de crisismaatregelen. De Minister van Landbouw en ViascherU, mr. L. N. DECKERS, dankt voor de zakelijke en deskundige beschouwingen. Met den heer v. d. Heuvel is spr het eens, dat het gewone landbouwbedrijf wel eens in het gedrang komt door de crisismaatregelen, De stijging der kosten voor veevoeder komt het volgend jaar in nadere beschouwing. Het is spr.'s streven verbetering te brengen in de-Tnaatschappelljke en economische positie der landarbeiders. Verplichte arbitrage kan een goe den invloed hebben. Dit blijkt uit de ervaring. Vrijwillige arbitrage heeft Inmiddels de voorkeur. Er is nu echter een wetsontwerp in zake ver bindendverklaring van arbeidscontracten; mis schien is later van dit middel gebryjk te maken. Dat de crisismaatregelen het zouden krenken, moet spr. ontkennen. De minister is niet bereid een varkenscrlste- winstbelasting voor te bereiden. Het is onjuist, dat er weinig wordt gedaan voor de kleine boeren. Kan men aangeven hoe een hooger bedrag beschikbaar te stellen? Het is »1 heel moeilijk geweest, twee millioen voor de kleine boeren uit te trekken. Met die 2 millioen zal heel wat steun aan de kleine boeren kunnen worden gegeven. Met het „tewerkstellen van kleine boeren in eigen bedrijf" is spr. al begonnen. Het vernietigen van groenten heeft den mi nister steeds tegengestaan. Daarom heeft hjj steeds alles gedaan om het verbruik van groenten te bevorderen, met me dewerking van de gemeenten. Verlenging der crisis-pachtwet is zeer bin nenkort te verwachten. Geen heffingen zullen worden bestendigd dia gemist kdnnen worden. Handel en Industrie zijn in de crisls-orga- nen behoorlijk vertegenwoordigd. De l^pdbouw-crisismaatregelen kunnen nog niet wérden gemist. Met afschaffing zouden de boeren niet zijn gebaat. De minister heeft de depreciatie van den gulden nooit met een reddingsboot vergeleken. Spr. heeft geen spijt van zjjn optreden tegen prijsopdrijving en tegen ongezonde speculatie. Er is eenige wanverhouding tusschen de loo nen van arbeiders ten plattelande en elders. Dit Is altijd zoo geweest. Spr. zal er echter steeds naar streven, het loon van den landarbeider te verbeteren, waar mogelljk en noodig. By een Want de Vrljzlnnlg-democraten, wier woord voerder. de heer Schllthuis, door geen ander lid der fractie meer was gevolgd, bleken dit jaar Inderdaad eenstemmig. Zij stemden zoo wel voor de begrooting als voor de Indische voorstellen, al legde mr. JOEKES, de fractie voorzitter, in een verklaring vóór de stemming vast, dat geenszins met een 33000 man en een oefentijd tot 12 maanden zouden medegasm. Precies hetzelfde standpunt bad de SDJIF. kunnen innemen zonder in strijd te komen met ‘den inhoud van ir. Albarda’s betoog. Maar zU deed dit niet. ZU wacht blijkbaar liever eerst de uitspraak van het Partijcongres af, alvorens de zwenking op defensiegebied volledig te doen zijn. Tegen de begroeting waren dus de diverse „Marxistische” fracties alsmede de Christen democraat Vin Houten en mr. Arts, de katho- llek-democratische pacifist, die het Zuiden blijkbaar liever onbeschermd ten prooi laat aan leder, die er gelieft binnen te vallen. Zelfs de Indische defensievoorstellen vonden deze ver blinde broederen in het gezelschap van de Sta linisten en den Trotzkiaan, voorstellen, waar mede de sociaal-democratische fractie in stemde. beter te worden en moet ook voor den tuinbouw de prijsregeling worden ingevoerd. Een compliment neeft de minister van tal van afgevaardigden mogen incasseeren voor zijn mededeeling in de Memorie van Antwoord, dat hij, conform de adviezen van de commis sie—Van Loon, voorstander is van een reorga nisatie der landbouwcrisisdiensten in dezen zin, dat een belangrijk stuk werk b. v. de teelt- regelingen moet worden overgenomen door de uit het bedrijf zelf opgekomen organisaties Dit denkbeeld ontlokt uiteraard tal van afge vaardigden wij noemen den Christ.-Histonc. Bakker, den anti-revolutlonnair Van den Heu vel, den katholiek Groen, den sociaaldemo craat Van der Sluis hartelljken bijval. De heer Groen wenscht aan de bedrijfsorganen ook een taak op het gebied van de prijsregeling te geven. Want in agrarisch opzicht is prijsrege ling eigenlijk blijvend geboden. Doordat men het areaal pleegt in te richten op eventueels tekorten tengevolge van tegenvallenden oogst, dreigt immers steeds, indien de uitkomst gun stig is, een surplus en een prljsdruk, die dan gecorrigeerd moet worden. Ook Be de» ook hem niet buiten het rijk der droomen. waarin voor alle groote naties der we- *i reld (de kleine schijnen nu eenmaal niet meer mee te tellen, wanneer het om gelijkgerechtigdheid gaat) de moge lijkheid heet te bestaan van zooveel grondgebied en zoo groote grondstof fenvoorraden te bezitten, dat zjj vol komen los van de rest van de wereld, geheel op zichzelf zouden kunnen be staan. Al bleef Hjalmar Schacht dan ook In het rijk der nooit volledig te -verwezenlijken wenschdroomen, toch beleefde hij een verheugend helder oogenblik, toen hjj verhaalde, hoe'een buitenlandsch diplomaat hem den raad had gegeven, dat Dultschland zijn over bevolking door geboortenvermindering moest bestrijden. Dit immoreele advies noemde Schacht terecht in strijd met de meest primitieve grondslagen van de goddelijke wereldorde. HU verklaar de willekeurige beperking van het toe nemen der bevolking te houden voor een misdaad tegen God en natuur, „zoolang de aarde in haar geheel mo gelijkheden voor de voeding van de er op wonende menschen biedt.” Deze laatste toevoeging is echter onjuist. Het Neo-Malthusianisme blijft onder alle omstandigheden en ongeacht de moge lijkheden tot voeding van alle menschen altUd een verwerpelUk euvel, dat Inbreuk maakt op rechten, welke alleen God toe komen. De Rijksmiddelen hebben in de maand November opgebracht f 34.414.472. hetgeen f 4.41 368 meer is dan over November 1935 en f 3.454.056 meer dan de raming. Over de eerste elf maanden van dit jaar was de opbrengst f 337.240.466 of f2.218.562 meer dan over dezelfde periode van 1935, doch f 3.324.1 I 7 minder dan de raming was. morgen omstreeks zeven uur aan het Centraal Station te Amsterdam tusschen het perron en een trein gevallen. Zij kwam met den trein van de Mulderpoort en moest overstappen naar den trein naar Zaan dam. Op het oogenblik, dat zjj zou uitstappen en zich haastig naar den anderen trein sou begeven, kreeg zij een klap van het geopende portier. Daardoor verloor zij haar evenwicht en viel tusschen perron en trein. Nadat zij met moeite uit haar benarden toestand was be vrijd, bleek, dat zij eenige verwondingen had opgeloopen. Deze werden in het Blnnengast- de categorieën het slecht hebben. Men moet rekenen met den samenhang der verschillende bedrijven. En een platteland, dat niet voldoen de inkomen heeft, kan ook ónmogelijk een goede klant voor de industrie en een behoorlijk be lastingbetaler zijn. Vooral de vaste lasten druk ken nog te zwaar op den boerenstand. Ten bate van de hypotheek-boeren dient een speciale geldleening te worden uitgeschreven, om het agrarisch bedrijfsleven aan goedkooper geld te helpen. Behalve een pleidooi voor een verlaging van de graanhefflngen l«eft de heer Van der Wed den een uiteenzettiiM gegeven van kljn Ijk op de te voeren crlsispolitlek. Hl) is «an meening, dat Nederland noodgedwongen naar een na tionale planhulshouding moet. Er dient een Inventarisatie te worden gehouden van de agrarische productie, welke moet worden aan gepast aan de veranderde afzetmogelijkheden. Een boterexport naar Engeland, die afhankelijk is van de vraag, of de Dominions al dan niet een tekort hebben, acht dé katholieke afgevaar digde te riskant. En ook de afzet naar Dultsch land zal, naargelang het autarkisch daar vordert, steeds minder worden. Wat de belooning van de landbouwproducen ten betreft, zjjn alle agrarische deskundigen het er vrijwel over eens, dat minister Deckers te tevreden is met hetgeen is bereikt. Een loo- nend bedrijf, aldus b. de katholieke afge vaardigde GROEN, is bij lange na niet be reikt. Sterker: zelfs de richtprijzen, die nog •el waren afgestemd op het vooroorlogsch peil, werden veelal niet gehaald. Hoe kan men dan eigenlijk zeggen, dat de ondergang van het landbouwbedrijf door de crisiswetgeving is tegengehouden? Een bedrijf, dat niet loo- nend is, en hier mede was b. v. de anti-revolutionnair VAN DEN HEUVEL hét volkomen eens is immers bezig onder te gaan. De heer Groen valt den minister dan ooz van harte bij, als de ze van meening is dat een prijsregelend optreden gehandhaafd moet blijven. Alleen dienen de prijzen Woensdagavond ongeveer zes uur ia een per sonenauto, bestuurd door den beer Gephart, chef van het Sphinx Service Station te Breda, in volle vaart door de gesloten hekken van de brug over het WUhelminakanaal nabij Ooster hout gereden, met het gevolg, dat de wagen in de diepte verdween. Een naast den bestuurder gezeten monteur wist zich te bevrijden en kon worden gered. De bestuurder is echter verdronken. Omtrent het auto-ongeluk bjj de brug over het WUhelminakanaal te Oosterhout vernemen wjj nog de volgende bijzonderheden: Voor de gesloten deurhekken van de brug stonden enkele auto's te wachten, toen de heer W. Gebhardt met groote melheid uit de rich ting Breda kwam aanrijden, waarschijnlijk heeft hU gedacht, dat de auto’s geparkeerd stonden voor het café, dat zich daar ter plaatse be vindt en heeft hij niet bemerkt dat de wagens voor de geopende brug moesten wachten. -y iettemin is het verheugend, dat Dr. Schacht zich zoo duide- A Ujk tegen het kwaad van ge boortebeperking in het openbaar heeft uitgesproken. Het is alleeh maar jam mer, dat op ander gebied b. v. door de sterilisatie-wet en door maatregelen te gen de Katholieke jeugdvereenigingen de door God gewilde orde'-en de door God aan Zijn Kerk en de ouders gege ven opdracht in Dultschland niet zoo zeer geëerbiedigd en erkend worden als bij den strijd tegen het Neo-Malthusia nisme. Daardoor wordt de indruk ge wekt, dat het den heerschers van het Derde Rijk in wezen toch eigenUjk méér om de macht, welke door een zoo groot mogelijke zedeUjk levende bevol king ten zeerste gebaat wordt, dan om de aedeUjkheid zelve te doen is. Stad en Land onkundig was van deze wijze van werken door haar personeel. Wel moest voor deze oneerlijke concurrentie worden aangesproken de chef van den buiten dienst, Van P-, die overal beweerde alle conse- kwenties te zmllen nemen. De- getuige A décharge Van Z was ook bij .Panorama werkzaam geweest en overgehaald door Stad en Land. HU vertelde uitvoerig hoe een en ander in zUn werk was geyaan. Op kantoor van Stad en Land werd zUn sollici tatiebrief getypt en dien moest hij nen. Na teekening ontving hU schriftelijke aanstelling. Sollicitatiebrief aanstelling hadden denzelfden datum. De tweede getuige A décharge L. vertelde ook van zUn ervaringen bU Stad en Land. HU was aanwezig geweest bij besprekingen met verdachte. De president merkte op, dat dit geen over halen was van personeel, maar l.c- ronselarij. De verdediger. In de avondvergadering der Tweede Kamer werd Woensdag voortgezet de behandeling van hoofdstuk 11 (Landbouw en ViascherUi en der begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1937. De heer EBELS (V. D.) is van oordeel, dat de productiekosten in den landbouw naar' be neden moeten. In Nederland is voor het ach terlijke bedrijf geen plaats. Overigens moet het ook in den landbouw tbt meer ordening komen. De heer SCHALKER (Comm.) dient een mo tie in, volgens welke de Kamer va dat een landbouwcrlslspolitiek na die den land- en tuinbouwers ee prijs voor hun product verzekert; dat den landbouwer bijstand vei waardoor het hem mogelUk taxi eigen bedryf werkzaam te kutjfRi worden gevrijwaard van de. dat een einde wordt gemaakt aan fle hinde rende bureaucratische maatregelen De heer VAN HOUTEN (Chr. Dem.) acht hoogere vergoeding voor agrariseben arbeid, zoowel van den boer als van den arbeider, noodzakeiyk. - De steunmaatregelen moeten dienstbaar wor den gemaakt aan ordening en koopkrachtver- hooging De heer 8CHILTHUI8 (V. D.) zegt, dat by de crisis-maatregelen niet alleen de belangen van den landbouw betrokken zijn. Verschillen de maatregelen, den uitvoer betreffende, late men binnen zekere grenzen over aan den han del, ook om te voorkomen dat politieke 'facto ren een rol zouden gaan spelen. De monopolie- heffingen van graan en veevoeder zün niet ver laagd. de handel moet echter vrijen armste- hebben. De heer SNEEVLIET (Rev.-Soc.) «luit zich aan bij hen. die gewezen hebben op de nooden der landarbeiders. Voor de kleine boeren moet aan betere maatregelen gedacht worden. De regeering zou de beletselen voor een loo- nende productie willen trachten weg te nemen. Spr. vraagt zich af, hoe de minister dit zou wil len bereiken. De heer DROESEN (R.K.) acht rationalisatie in al onze bedrijven noodig om te concurree- ren. De minister heeft gezegd, dat de verhooging van koeten door de devaluatie werd gecom penseerd door de elndpryzen der producten of door andere maatregelen. Spr. is het dien wel voor de begrooting als voor de voorstellen, al legde mr. JOEKES, de 4 ra AAra trawlelA wéraew irAAa. iun goedkeuring van de begrooting Kslbot^ dat zj) later ook eventueel van het contingent tot 'erlenglng van den eersten Hoogspanning in de waskaarsenfabrieken nu de vraag naar kaarsen voor de komende feestdagen zeer groot is De Eerste Kamer is Woensdagavond half ne- t 6

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13