ONS BLAD Toch eenig succes van de witten bij Madrid? Tot strafexpeditie tegen Sianfoe besloten i 1121 (MM 1 N Het nieuws van heden Fransche Kamer herdenkt Mermoz Communisten in Griekenland Eden over Italië DE BAROMETER A TENEINDE DRUK UIT TE OEFENEN *5 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER as? is DONDERDAG 17 DECEMBER 1930 - X Nieuwe raad spoedig gevormd? de het De Sandjak-kwestie Mgr. Palica overleden i Zal Japan ingrijpen? 1 Mijn ondergeloopen in Brazilië Gelijkschakeling Van de Duitsche jeugd Protestbrief van het Beiersche Episcopaat De Volkenbondsraad zal drie neutrale waarnemers zenden De vredesconventie in Amerika Reorganisatie van het Belgische kabinet? Onze zeelieden te Londen De overtredingen der deviezenwetten Beslag op archief leidt tot 16.000 arrestaties Berichten omtrent militaire opera ties geven geen duidelijk beeld van den toestand Von Ossietzky uit het ziekenhuis De klachten betreffen alleen kleine kustvaartuigen Tegen het einde van Januari a.s. verwacht DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN verlaagde prijzen nonces Omroepers oonnummer 4330 - Zestien mijnwerkers om leven gekomen De regeeringscrisis in Catalonië »x\\\\\\\\vnii IIU/////////ZZZX S Het ontwerp van de V. S. aangenomen VEREENIGDE katholieke pers Do houding van Japan DERTIGSTE JAARGANG No. 67 ADVERTENTIEPRIJZEN: Por lossen regel 20 g, ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55g p. regel Bij contract stede Voor de kleine ahn< zie de rubriek. Teféf< G> Nanking besluit tat aea Ml 'M het vandaan i I I 1. k I 1» M rt- M 'Mi I 1 I bombardements-vliegtuigen, jagers. Uit het gevonden materiaal blijkt, dat de com munisten in alle steden en in vele dorpen spe- Volgens te Nanking ontvangen berichten rakken de troepen der Centrale Regeering BH het bombardement van Madrid is ook het huis van Caballero getroffen Uit Chineesche bron verluidt, dat de gevech ten, die geleverd zün in de streek van Langtsjau tusschen de centrale troepen en die van Yoe Soe Tsjoeng, den gouverneur van Kansoe, die Tsjang Soe Llang gunstig gezind Is, ten gun ste'van laatstgenoemde zijn verloopen. Op grond vin deze ontdekkingen zijn niet minder dan 16.000 personen gearresteerd. Van de vijf bestuursleden zijn er drie in hechtenis genomen. De chef van den inlichtingendienst van t Chineesche ministerie van Bultenlandsche Zaken heeft het agentschap Domei tele grafisch medegedeeld, dat Tsjang Kal Sjek ongedeerd te Sianfoe is en „een goed mo reel" heeft. De echtgenoot* van den maar schalk heeft Donald een telegram gezon den, waarin zü hem verzoekt naar Nanking terug te keeren, Inplaats van naar Sianfoe te gaan, zooals hü dat van plan was. Het ontwerp bepaalt o. m., dat de Amerikaan sche naties zich verplichten alle conflicten, die zich onder haar mochten voordoen, langs vreed- zamen weg op te lossen. Wanneer niettemin vijandelijkheden uitbreken, zullen de andere Amerikaansche naties in hun kwaliteit van neu trale landen, een gemeenschappelijke houding aannemen ten aanzien van het conflict en den verkoop van wapens. Van deze zijde werd de gegrondheid van deze klachten bevestigd, doch tevens werd hierbij de opmerking gemaakt, dat zij uit sluitend betreffen de kleine kustvaartui gen, die in hoofdzaak door kaptteln-eige- naars worden geëxploiteerd. In antwoord op een andere vraag verklaarde Eden, dat op U September de Britache zaakge lastigde te Rome, overeenkomstig instructies van Eden, den Italtaanschen minister van Bulten- landsche Zaken, Ciano, er van in kennis heeft gesteld, dat iedere wijziging van den status quo in t Westen van de Middellandse!» Zee een kwestie zou zijn, die ten nauwste de Britse!» regeering zou raken. Dit is wederom bevestigd tegenover den Brit- schen vlootattaché te Rome door den minister van Marine, terwijl de Italiaanse!» ambassa deur te Londen bij verscheidene gelegenheden dergelijke verklaringen beeft gegeven. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde Eden, dat de verplichtingen van Enge land volgens de termen van het verdrag met Portugal, ook betrekking hebben op de bescher ming van de Portugeesche koloniën. Stead ep Dondsrdag 16 «ar 756.6 Vorig» Stead: 7«M 5 Grensplaats gebombardeerd Hedenmorgen tegen half twaalf verschenen vier bombardementsvliegtuigen boven Cerbëres (Z. Fr.). De toestellen waren aan de onderzijde der vleugels gekenmerkt met zwart en witte strepen. Zü vlogen in gevechtsformatie. Na een zeer korte vlucht boven 'de streek van Cer bëres begaven zü zich naar Portbou (NX>.- Bpanje). Hier wierpen zü vier bommen neer Te Cerbëres kon men duidelijk de ontploffin gen hooren en de dikke rookwolken zien op stijgen. L54 L» UB 44 4 4 6 4 I MADRID, 16 Dec. (Havas) Een hevig bombardement, dat de rechtsche vliegtuigen vanmiddag boven de wijken Quatro Camlnos en Tetoean uitvoerden had meer dooden ten gevolge dan men aanvankelijk geloofde. Men spreekt thana van 80 6 100 slachtoffers, terwijl het Juiste aantal gewonden nog niet bekend is. dale steunpunten bezaten. Op de ledenlijsten heeft men de namen van ambtenaren en militairen, onder wie drie officieren, gevonden. De „News Chronicle” publiceert een onder houd, dat generaal graaf Aldo Rossi, gouver neur van Majorca, in het hoofdkwartier van de Spaansche ..Phalanx” heeft verleend aan Frédéric Basedow. Rossi, die gekleed was in" de zniform van de Phalanx, met Italiaanse!» en Spaansche onderscheldlngsteekens, verklaarde het volgende: ROME. 10 December. (Havas). De bladen melden den dood van Mgr. Giuseppe Palica titulair-Aartsbisschop van Filippi, vice-gerent van het vicariaat van Rome, consultor van de Congregatie van het Concilie en van het Heilig Officie. Een diplomatieke medewerker van de Londensche Daily Telegraph weet volgens republikeinen zouden trachten onderhan delingen aan te knoopen met generaal Franco, om te komen tot een afzonderlijken vrede, waarbjj Catalonië volkomen onaf hankelijkheid wordt gegarandeerd. Ciano gaf toen den Britschen zaakgelastigde de verzekering, dat de Italiaansche regeering zich voor noch na den aanvang der Spaansche revolutie in eenigerlei onderhandelingen met Franco had begeven, waardoor de status quo in de Middellandse!» Zee sou worden gewijzigd. Evenmin zou de Spaansche regeering zich in de toekomst met onderhandelingen inlaten. ATHENE, 16 Dec. (DNB) Het te de poUtie gelukt, het archief der communistische par tij. dat betrekking heeft op het geheele land, met uitsondering van Macedonië en thraclë, in beslag te nemen. Een deel van het ar chief is gesequestreerd te Athene, een an der deel te Patras. Een zevental Fransche nationaal-republikein- «che afgevaardigden, o.w. De Kerillls, is uit Spanje naar Parijs teruggekeerd. Zü geven als hun meenlng te kennen, dat de strijd steeds meer een internationaal karakter aanneemt en betreuren het, dat Frankrijk geen wapens le vert aan de rechtschen. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). De minister van Bultenlandsche Zaken. Eden, heeft vandaag in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag me- deged«yld, dat de kwestie der Engelse!» verte genwoordiging In het bezette Abesslnië reeds eenigen tijd in studie is. vooral met inbegrip van problemen, die voortvloeien uit het behoud van een diplomatieke missie, welke geaccrediteerd is bü een regeering, <fie geenerlei plaatselijk gezag meer uitoefent. In leder geval ligt het niet in het voornemen van de Britache regeering rech tena de erkenning van de annexatie van Abes- slnië te verleenen. Een andere lijst vermeldt bijzonderheden over de organisatie van het politieke bureau der verboden partij en bevat de namen van de le den van het bestuur. steeds verder op. zoodat Sianfoe nauwer in gesleten wordt. Belangrijke afdeeUngen van het leger van Tsjang Soe Liang zouden zich reeds hebben overgegeven. Zijn artil- lerietroepen te Hoeaying, Loyang. Hsoe- chau en Saichau, langs den Loenghal- spoorweg en te Kankou zouden ontwapend zijn, omdat zij het bevel tot opstand niet zouden hebben opgevolgd. De RUksmiddelen hebben over de eerste elf maanden van 1936 f 2.218J62 meer opgebracht dan over deaelfd» periode van 1935. O O BUENOS AIRES. 16 Dec. (Havas.) Het door de regeering der Ver. Staten voorgestelde neu- traliteitsontwerp. Ingediend ter Pan-Amerl- kaansche Vredesconferentie, is veranderd in een conventie, bestemd tot het coördinéeren, ont wikkelen en veilig stellen van de uitwerking der verdragen, die de verschillende Amerikaansche staten hebben onderteekend. Het langdurig be sproken ontwerp is goedgekeurd, waarbij echter de regeeringen van Argentinië, Columbia er. Venezuela reserves formuleerden. BERLIJN, 16 Dec. (DNB) Op voorstel van den gevolmachtigde voor het vler-jaren-plan, minister-president generaal Goering heeft de regeering een wet uitgevaardigd, waarbij vrij heid van straf wordt verleend voor overtredin gen van de deviezenwetten, mits de schuldige voor 31 Januari 1937 zijn vermogen, dat hij in overtreding van de deviezenwetten niet had aangegeven, onmiddellijk of middellijk aan de Reichsbank aanbiedt. In dit geval vervallen tevens alle straffen, tot welke de schuldige reeds is veroordeeld wegens overtredingvan de wet tegen de economische sabotage. BRUSSEL, 16 Dec. (Havas). Het dagblad ,Xe Soir” maakt melding van geruchten be treffende een reorganisatie van het kabinet, welke tegen bet einde van Januari zou wor den tot stand gebracht, aan het einde van de parlementaire vacantles en bij den terugkeer van Van Zeeland, die binnenkort ver- Uakt om eenigen tijd rust te nemen in Zwitser land- NANKING. 16 Dec. (Havas). De Politieke Raad heeft in een zitting van hedenmorgen besloten een straf expeditie te organiseeren tegen de opstandelingen, die onder bevel zal staan van Ho Ying Tsjing, den mi- nister van Oorlog. in welingelichte kringen is men van meening dat deze maatregel bestemd is druk uit te oefenen, zonder nood zakelijkerwijze te moeten leiden tot een militaire actie. Uit Sjanghai wordt gemeld dat aan de zorg voor den blnnenlandschen toestand zich thans een zekere ongerustheid paart in verband met de mogelijkheid van een 3a- pansch Ingrijpen. Uit goede bron wordt ver nomen, dat de Japansche marine aanzien lijke voorbereidingen treft. In Noord-Chlna vooral in de omgeving van Tientsin, zijn ook troepenbewegingen waargenomen, ter wijl ook de luchtmacht in actie is. TALAVERA DE LA REINA. 16 Deo. (Hsrasj. Een speciale correspondent van Havas meldt: De eergisteren ten uitroer ge legde operatie, welke gisteren is voortge- mt ten Westen van Madrid en waarbjj Boadila del Monte ingenomen werd, is voor g» regeeringstroepen zeer moorddad veest. Alleen in het paleis van den »an succa heeft men 266 dooden gevonden. Het paleis was een waar arsenaal, aaet 26 gehanteerde en 36 reserve-mitrallleurs. Na de operaties zijn twee vrachtwagens vol Guardia Civil overgeloopen naar do rechtsche Unica Het huwelijk der Prinses; redenar van -De Prineeviag”. veriiebUng en versiering in Den Haag; beëedlging van Prins Bernhard. De Tweede Kamer behandelde Woensdag de begroetingen van Landbouw en Landbouw crisisfonds. Dr. Plus Strjjbosch gekoaen tot abt van Lil beeeh. Men wees er in dit verband op, dat de ex ploitatie van dergelijke schepen slechte met de grootste moeite rendabel is te maken, zoodat de kapiteins lederen last, welke hun overbodig schijnt, van zich trachten af te schuiven. Mede is zoo verklaarden zegslieden de loon- standaard op dergelijke schepen van dien aard, dat deze, met uitzondering van den kapitein niemand der opvarenden eenig uitzicht biedt. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Britse!» torpedoboot .Fearless” bü het verlaten van de haven in aanvaring is gekomen met een schip, dat gijzelaars vervoerde. De „Fearless” bracht FM vluchtelingen naar St. Jean de Luz over. Het andere schip dreef af en raakte aan den *rond. De gijzelaars moesten van boord worden Kebzacht; zü werden in een gevangenis opgesio- ten- De „Fearless” had eenige schade opgeloo- Pen, doch kon de reis voortzetten. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat tus schen de regeering te Bilbao en de autoriteiten te Burgos geen overeenstemming is bereikt ten aanrien van de voorgenomen uitwisseling van tevangenen in Bilbao, Pampeluna en San 8e- hastian. De Baskische regeering heeft namelük bezwaren kenbaar gemaakt aangaande enkele gijzelaars. PARIJS, 16 Dec. (Havas). In haar gisteren gehouden bijeenkomst heeft de Kamer met algenieene stemmen het volgend voorstel aan genomen: ,Ds Kamer, diep bewogen door de verdwijning van den edelen luchtheld Mermoc en zün be- woncerenswaardlge bemanning, zich tot tolk makend van het geheele land, brengt hulde en spreekt haar bewondering en dankbaarheid uit aan de heldhaftige zonen van Frankrijk, die de eer der nationale kleuren tot aan de andere zijde van den Oceaan hebben gebracht". Alvorens dit voorstel in stemming werd ge bracht, had zich de minister van luchtvaart. Pierre Cot, namens de regeering bjj dit eere- betoon aangesloten. Na de hoop te Irebben uit- gesproluen. dat de bemanning der .Croix du sud" r1-J,'~' zz-- verder,'dat, zoo men in deze hoop teleurgesteld sou Voor, buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Nadere berichten over de gebeurtenissen in Sianfoe blüven uit.' Uit Japansche bron ver luidt, dat te Nanking oneenigheid zou zün ont staan over al of niet uiteenden van een directe strafexpeditie. Sommige figuren te Nanking zouden voorstander blüven van het aannemen van een afwachtende houding. Te Hwashlen, op 65 K.M. ten Oosten van Sianfoe zou een ge vecht zün ontstaan. Verscheidene gevechten schünen in Kansoe te worden geleverd, vooral in het gebied van Lantejoe. RIO DE JANEIRO, 16 Dec. (ANP) Tenge volge van een door wolkbreuken veroorzaakte overstroomlng is de goudmün Fanza gem in Minas Geras volgeloopen. 16 münwerkers sjjn om het leven gekomen. Men heeft nog slechts twee dooden kunnen bergen. Yoe Yoe Yen, de voorzitter van de contro- leerende Yoean is benoemd tot commissaris, belast met de pacificatie van de provincie BJensL Toen bet Britache stoomschip „City of Oxford" vandaag te Gibraltar uit Liver pool aankwam, rapporteerde de gezagvoer der, dat toen hü bulten de Portugeesche kust voer, het kleine Duitsche slagschip JDeutachland” hem door middel van sig nalen gevraagd heeft, waar hü kwam en waar hü heen ging. Jk ben een soldaat, een opstandeling en een tbensch. He behoef niet te weten, wat gisteren jsbeurd is of morgen zal gebeuren. Ik leef op bet oogenbllk om bet communisme te bestrü- den, mün grootsten vüand. Ik heb geen enkel ander belang dan den strijd tegen het com munisme. Ik heb Italië zonder toestemming der regeering verlaten.” Op de vraag, wat hem zal overkomen als hü naar Italië terugkeert, antwoordde hü. dat hü in de gevangenis zou kunnen worden opgeslo ten. Hü weigerde iets te zeggen over Ceuta en de Canarische eilanden en besloot aldus: „Ik stel geen belangstelling in Minorca. Wü con- eentreeren ons op den strijd tegen Catalonië. den haard van het communisme, en wü zullen de tooden verdrijven.” NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD -1 Verschillende delegaties ter Pan-Amerlkaan- sche Vredesconferentie te Buenos Aires blüven den wensch te kennen geven, zich tot het Spaansche volk te wenden, om dit op te wek ken de bemiddelingsvoorstellen te aanvaarden. Mexico echter meent, dat dit impliciet zou neer komen op een erkenning van de autoriteit van Burgos, terwül andere delegaties weinig voelen voor de regeering van Largo Caballero; die een te llnksche tendenz vertoont. De mogelükheid bestaat echter, dat men zich in vage termen tot net Spaansche volk zal wenden en er op zal sandringen de Fransch-Brlteche bemiddelings voorstellen te aanvaarden. Het was dezer dagen vijf en twintig ja ar geleden, dat~ wijlen Roald Amundsen de Zuidpool bereikte. Momenteel wordt zijn schip .JüscovenT te Londen in ge reedheid gebracht voor een nieuwe Zuidpool-expedttte, thans, onder leiding van den Zngelschman O. W. Walker De woordvoerder van het Japansche minis terie van Oorlog heeft in een commentaar op den opstand van SJensi den nadruk gelegd op het feit, dat het Japansche leger een even- tueele „communlsatie” van China niet zou dulden. Het leger wenscht echter, dat de Nan- kingregeering de orde met eigen middelen zal herstellen. BARCELONA, 16 Dec. (Havas). Vanmiddag zette Companys de besprekingen voort, om tot een oplossing te komen in de regeeringscrisis in Catalonië. Volgens een aan de pers verstrek te mededeeling wüst alles er op, dat nog he den een nieuwe kabinetsraad gevormd zou wor den. Volgens geruchten zou de nieuwe raad be staan uit vier vertegenwoordigers van de na tionale arbeidersfederatie, drie van de alge- meene arbeidersunie, drie llnks-republikelnen en een afgevaardigde van de pachters: De opruimingswerkzaamheden van een vüftlg- tal arbeldershuiaen, die vernield zün, worden in den avond voortgezet. In een kelder werd-.n zeven dooden gevonden. De overlevenden zoch ten een schuilplaats in de gangen en tunnels van de métro. Het bombardement werd uitgevoerd door 18 vergezeld van VI 15 toestellen van de regeenrg gingen den strijd aan en drie toestellen der rechtschen, Junkers-vliegtuigen, werden omlaag geschoten. KEULEN, 16 Dec. (Havas). Het Beiersche Episcopaat heeft een brief gezonden aan de autoriteiten, waarin wordt geprotesteerd tegen de wet. waarbü de jeugd verplicht wordt Ud te worden van de nationaal-socialistlsche or ganisaties. De brief erkent de verdiensten van het na- tionaal-socialisn» in den strüd tegen het communisme, doch de wet oo de jeugdbonden wordt teven het Concordaat geacht. Deze brief wordt Zondag van den kansel voorgelezen. Streicher heeft te München in een redevoer het onderwijzend personeel de Katholieke Kerk aangevallen. Hü beschuldigde de Kerk doorbet Judaïsme te zün bedorven gn met een bolsje- wlstischen veest bezield te rijn. delingen. De resaltaten van militaire operatie» zün onzeker. In Sjanghai ontstaat ongerwat- heW ever Japanaehe troepenbewegingen. Tech eenig sacees van de witten bjj Madrid? De kende verhindert een (eregelden strijd. Vel gen» gerechten soa Catalonië afsonderljjk vrede willen slatten met generaal Franco. 16.666 arrestaties in Griekenland In verband met brslsg op de archieven van de eommanls- Uoche partü- Eden verklaarde In bet Lagerhais, dat Enge land in geen geval Abesslnië als Italiaanse!» sal erkennen. Reorganisatie van het Belgische Kabinet te verwachten? GENEVE, 16 Dec. (DNB) De Volkenbondsraad heeft vanochtend het rapport van den Zweed- schen minister van Bultenlandsche Zaken aan gaande de voorloopige maatregelen in het Fransch-Turksche geschil om Alexandrette en Anttochië aangenomen, bü onthouding van den Turkschen minister van Bultenlandsche Zaken In verband hiermede zullen binnenkort drie neutrale waarnemers naar Sandjak worden ge zonden. Anderzijds heeft Frankrük zich ver plicht direct na aankomst der waarnemers de onlangs ter versterking gezonden troepen uit Sandjak terug te trekken, en de daar gestatlon- neerde troepen weer op normale sterkte terug te brengen. Voorts verplicht Frankrük zich met de rati ficatie van het Fransch-Syrlsche verdrag te wachten, totdat de Raad zich over de kern van de aangelegenheid zal hebben uitgesproken. Frankrijk zal 75.000 franken büdragen in de kosten voor de uitzending der drie waarnemers. Naar aanleiding van het feit, dat men in het Engelse!» Lagerhuis den minister van Handel. Rundman, gevraagd heeft of het hem bekena was dat de kapiteins van Nederlandse!» vuur tuigen bü het binnenvaren van de haven van Londen voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods en dat meermalen het gedrag van deze kapiteins tegenover Engelse!» loodsen van beleedigend karakter is, hebben wü nadere in lichtingen gevraagd aan het bestuur van de Vereenlging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardü. De gedelegeerde raad ter verdediging van de boofdstad beeft vandaag een communiqué ver spreid, waarin oan. wordt medegedeeld: Er vallen geen operaties te melden van het jront voor Madrid. De recbitachen hebben hun pogingen voortgezet om het front te doorboren Ie den sector Boadila del Monte; zü werden echter energiek afgeslagen. Aan het front van Alava hebben de regeeringstroepen Izasmendi beset. De felle kqude verhindert operates op bet front van Burgos. Tüdens een nieuwen aanval op Oviedo hebben de llnksche strüd- krachten de vüandelüke stellingen van Calel- lada en de kazerne Pelayo vernield. Door hun bombardement deden zü de kazen» Rubin in brand vliegen. BERLIJN, 16 Dec. (Havas). Carl von Os sietzky is Maandag uit het ziekenhuis Westend. waar hü sinds eenige weken in be handeling was, ontslagen. Men weet niet, waar hü zich op het oogenbllk bevindt. Een syndicaat van Chineesche banken onder, leiding van Soeng, den president der Chineesche Bank, heeft met een Fransch syndicaat een contract gesloten voor den aanleg van een spoorweg tusschen Tsjoeng King en Tsjeng Toe. een lengte van 133 KM. De Tsjoean Tsjien-spoorwegmaatschappü zal de Hjn ex- ploiteeren. Een ooggetuige van de gevangenneming van Tsjang Kai Sjek vertelde, dat de maarschalk op 12 December In *n plaatsje bü Sianfoe in zün auto stepte, met de be doeling om naar Sianfoe te rüden toen de rebellen opeens zün auto omringden. Zün lijfwacht vormde een ring om den auto en bood hevigen weerstand, doch toen het aantal manschappen sterk verminderde en zü vreesden, dat Tsjang Kal Sjek door een verdwaalden kogel getroffen sou worden, gaven zü zich over. Een officier van de lüfwacht ontsnapte, en vluchtte naar Sienyang, waar hü het garnizoen waarschuwde. Toen de opstandelingen de stad twee uur later aanvielen, vonden zjj de verdedi ging geheel voorbereid. worden teruggevonden, verklaarde Cot den, een herdenkingsbüeenkomst gehouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1