ONS BLAD D Toch eenig succes van de f witten bij Madrid? Tot strafexpeditie tegen Sianfoe besloten I K tofi Het nieuws van heden Fransche Kamer herdenkt Mermoz Communisten in Griekenland Eden over Italië DE BAROMETER I JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER TENEINDE DRUK UIT TE OEFENEN Ml 1 i 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Nieuwe raad spoedig gevormd? het De Sandjak-kwestie Von Ossietzky uit het Mgr. Palica overleden Zal Japan ingrijpen? 5^ 0 De vredesconventie in Amerika Beslag op archief leidt tot 16.000 arrestaties Berichten omtrent militaire opera ties geven geen duidelijk beeld van den toestand Mijn ondergeloopen in Brazilië Gelijkschakeling van de Duitsche jeugd De Volkenbondsraad zal drie neutrale waarnemers zenden De klachten betreffen alleen kleine kustvaartuigen De regeeringscrisis in Catalonië Onze zeelieden te Londen Tegen het einde van Januari on verwacht Reorganisatie van het Belgische kabinet? p. regel; idem op Bij contract sk De overtredingen dek deviezenwetten s 'Protestbrief van het Beiersche Episcopaat y Zestien mijnwerkers om leven gekomen DONDERDAG 17 DECEMBER 1930 DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Het ontwerp van de V.S. aangenomen Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a >p pag. één 55 a p. regel terk verlaagde prijzen Voor da kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Grensplaats gebombardeerd 4 De houding van Japan - - - F f Q - •j en van het Heilig A_ 4P l* - I I "I UK het gevonden materiaal blijkt, dat de com munisten In alle steden en in vele dorpen spe- Op grond van deze ontdekkingen zijn niet minder dan 16.000 personen gearresteerd. Van de vijf bestuursleden zijn, er drie in hechtenis genomen. Het was dezer dagen vijf en twintig jaar geleden, dat wijlen Roald Amundsen de Zuidpool bereikte. Momenteel wordt zijn schip „Discovery” te Londen in ge reedheid gebracht voor een nieuwe Zuidpool-expeditie, thans onder leiding van den Engelschman G. W. Walker Men wees er in dit verband op, dat de ex ploitatie van dergelijke schepen slechts-met de grootste moeite rendabel is te maken, zoodat de kapiteins lederen last, welke hun overbodig schijnt, van zich trachten af te schuiven. Mede is zoo verklaarden zegslieden de loon- standaard op der gelijke schepen van dien aard, dat deze, met uitzondering van den kapitein niemand der opvarenden eenig uitzicht biedt. bombardements-vliegtuigen, jagers. Uit Chineesche bron verluidt, dat de gevech ten, die geleverd zijn in de streek van Langtsjau tusschen de centrale troepen en die van Yoe Boe Tsjoeng. den gouverneur van Kansöe, die Tsjang Soe Liang gunstig gezind is, ten gun ste van laatstgenoemde zijn verloopen. Het ontwerp bepaalt o. m., dat de Amerikaan sche naties zich verplichten alle conflicten, die zich onder haar mochten voordoen, langs vreed- zamen weg op te lossen. Wanneer niettemin vijandelijkheden uitbreken, zullen de andere Amerikaansche naties in hun kwaliteit van neu trale landen, een gemeenschappelijke houding aannemen ten aanzien van het conflict en den verkoop van wapens. In antwoord op een andere vraag verklaarde Eden, dat op 13 September de Britsche zaakge lastigde te Rome, overeenkomstig instructies van Eden, den Itallaanachen minister van Bulten- landsche Zaken, Ciano. er van in kennis heeft gesteld, dat iedere wijziging van den status quo In t Westen van de Mlddellandsche Eee een kwestie sou zijn, die ten nauwste de Britech- regeering sou raken. Dit is wederom bevestigd tegenover den Brtl- schen vlootattachë te Rome door den minister van Marine, terwijl de Itallaansche ambassa deur te Londen bij verscheidene gelegenheden dergelijke verklaringen beeft gegeven. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde Eden, dat de verplichtingen van Enge land volgens de termen van het verdrag met Portugal, ook betrekking hebben op de beacher ming van de Portugeesche koloniën. Stand op Donderdag 16 sw vjn.: 7564 Vorige stand: 7454 I ATHENE, 16 Dec. (DNB) Het te de politie gelakt, het archief der communistische par tij, dat betrekking heeft op het geheele land, met uitsondering van Macedonië en Thracië, in beslag te nemen. Een deel van het ar chief is gesequestreerd te Athene, een an der deel te Patras. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Britsche torpedoboot ..Fearless" bij het verlaten van de haven in aanvaring is gekomen met een schip, dat gijzelaars vervoerde. De „Fearless" bracht 274 vluchtelingen naar St. Jean de Luz over. Het andere schip dreef af en raakte aan den Krond. De gijzelaars moesten van boord worden gebracht; zjj werden in een gevangenis opgeslo ten. De „Fearless" had eenlge schade opgeloo- Pen. doch kon de reis voortzetten. Hit San Sebastian wordt gemeld, dat tus schen de regeering te Bilbao en de autoriteiten te Burgos geen overeenstemming is bereikt ten aanzien van de voorgenomen uitwisseling van gevangenen in Bilbao, Pampeluna en San 8e- ’’“tlan. De Baskische regeering heeft namelijk bezwaren kenbaar gemaakt aangaande enkele «Üzelaars. MADRID, 16 Dec. (Havas) Een hevig bombardement, dat de rechtsche vliegtuigen vanmiddag boven de wijken Quatro Caminos en Tetoean uitvoerden had meer dooden ten gevolge dan men aanvankelijk geloofde. Men spreekt thans van 80 k 100 slachtoffeA, terwijl het juiste aantal gewonden nog niet bekend is. Een andere lijst vermeldt bijzonderheden over de organisatie van het politieke bureau der verboden partij'en bevat de namen van de le den van het bestuur. Ciano gaf toen den Britschen zaakgelastigde de verzekering, dat de Itallaansche regeering zich voor noch na den aanvang der Spaansche revolutie in eenlgerlei onderhandelingen met Franco had begeven, waardoor de status quo in de Mlddellandsche Zee zou worden gewijzigd Evenmin zou de Spapnsche regeering zich in de toekomst met onderhandelingen inlaten. steeds verder op, zoodat Sianfoe nauwer in gesleten wordt. Belangrijke afdeelingen van het leger van Tsjang Soe Liang zouden zich reeds hebben overgegeven. Zijn artil- lerietroepen te Hoeaying, Loyang, Hsoe- chau en Saichau, langs den Loenghai- spoorweg en te Kankou zouden ontwapend zjjn, omdat zjj het bevel tot opstand niet zouden hebben opgevolgd. Van de^e zijde werd de gegrondheid van deze klachten bevestigd, doch tevens werd hierbij de opmerking gemaakt, dat zij uit sluitend betreffen de kleine kustvaartui gen, die in hoofdzaak door kapitein-elge- naars worden geëxploiteerd. De chef van den inlichtingendienst van t Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het agentschap Domei tele grafisch medegedeeld, dat Tsjang Kal Sjek ongedeerd te Sianfoe is en „een goed mo reel"'heeft. De echtgenoot* van den maar schalk beeft Donald een telegram gezon den, waarin zij hem verzoekt naar Nanking terug te keeren, inplaats van naar Sianfoe te gaan, zqpals hij dat van plan was. Bij het bombardement van Madrid is ook het huis van Caballero getroffen LONDEN, 16 Dec. (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft vandaag in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag me degedeeld, dat de kwestie der Engelsche verte genwoordiging in het bezette Abessinië reeds eenigen tijd in studie is, vooral met inbegrip van problemen, die voortvloeien uit het behoud van een diplomatieke missie, welke geaccrediteerd is bij een regeering, die geenerlei plaatselijk gezag meer uitoefent. In ieder geval ligt het niet in het voornemen van de Britsche regeering rech tens de erkenning van de annexatie van Abes sinië te verleenen. dale steunpunten bezaten. Op de ledenlijsten heeft men de namen van ambtenaren en militairen, onder wie drie offideren, gevonden. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De „News Chronicle” publiceert een onder houd, dat generaal graaf Aldo Rossi, gouver neur van Majorca, in het hoofdkwartier van de Spaansche „Phalanx” heeft verleend aan Frédéric Basedow. Rossi, die gekleed was In de uniform van de Phalanx, met Itallaansche en Spaansche onderscheidingsteekens, verklaarde het volgende: De ftjjksmMdelen hebben over de eerste elf maanden van 1936 f 2.218.562 meer opgebracht dan over dezelfde periede van 1935. O BRUSSEL, 16 Dec. (Havas). Het dagblad ,X>e Solr” maakt melding van geruchten be treffende een reorganisatie van het kabinet, welke tegen het einde van Januari zou wor den tot stand gebracht, aan het einde van de parlementaire vacanties en bij den terugkeer van Van Zeeland, die binnenkort ver trekt om eenigen tijd rust te nemen in Zwitser land. Toen het Britsche stoomschip „City of Oxford” vandaag te Gibraltar uit Liver pool aankwam, rapporteerde de gezagvoer der, dat toen hij buiten de Portugeesche slagschip van slg- vandaan Nadere berichten over de gebeurtenissen in Sianfoe blijven uit. Uit Japansche bron ver luidt, dat te Nanking oneenigheid zou zijn ont staan over al of niet uitzenden van een directe strafexpeditie. Sommige figuren te Nanking zouden voorstander blijven van het aannemen van een afwachtende houding. Te Hwashlen, op. 65 KM. teil Oosten van Sianfoe zou een ge vecht zijn ontstaan. Verscheidene gevechten schijnen in Kansoe te worden geleverd, vooral in het gebied van Lantsjoe. BUENOS AIRES, 16 Dec. (Havas.) Het door de regeering der Ver. Staten voorgestelde neu- trallteitsontwerp, ingediend ter Pan-Ameii- kaansche Vredesconferentie, is veranderd in een conventie, bestemd tot het coördlneeren, ont wikkelen en veilig stellen van de uitwerking der verdragen, die de verschillende Amerikaansche staten hebben onderteekend. Het langdurig be sproken ontwerp is goedgekeurd, waarbij echter de regeeringen van Argentinië, Columbia en Venezuela reserves formuleerden. Een ooggetuige van de gevangenneming van Tsjang Kal Sjek vertelde, dat de maarschalk op 12 December in *n plaatsje bjj Sianfoe In zjjn ante stapte, met de be doeling om naar Sianfoe te rijden toen de rebellen opeens zjjn auto omringden. Zjjn lijfwacht vormde een ring om den auto en bood hevigen weerstand. BERLIJN. 16 Dec. (DNB) Op voorstel v.. den gevolmachtigde voor het vler-jaren-plan. minister-president generaal Ooertng heeft de regeering een wet uitgevaardigd, waarbij vrij heid van straf wordt verleend voor overtredin gen van de deviezenwetten, mits de schuldige voor 31 Januari 1937 zijn vermogen, dat hij in overtreding van de deviezenwetten niet had aangegeven, onmiddelltjk of middellijk aan de Reichsbank aanbiedt. In dit geval vervallen tevens alle straffen, tot welke de schuldige reeds is veroordeeld wegens overtreding van de wet tegen de economische sabotage. - ROME, 16 December. (Havas). De bladen melden den dood van Mgr. Giuseppe Palica, titulalr-AartSbisschop van Filippi, vice-gerent van het vicariaat van Rome, consultor van de Congregatie van het Concifiè cz Officie. kust voer, het kleine Duitsche „Deutschland” hem door middel nalen gevraagd heeft, waar hij kwam en waar hij heen ging. Een diplomatieke medewerker van de Londensche Dally Telegraph weet volgens do Telegraaf te melden, dat de Catalaansche republikeinen zouden trachten onderhan delingen aan te knoopen met generaal franco, om te komen tot een afzonderlijken vrede, waarbij Catalonië volkomen onaf hankelijkheid wordt gegarandeerd. Een syndicaat van Chineesche banken onder leiding van Soeng, den president der Chineesche een van een en Tsjeng De Tsjoean Hjn ex- Een zevental Fransche nationaal-republlkeln- sche afgevaardigden, o.w. De Kerillls, is uit Spanje naar Parijs teruggekeerd. Zij geven als hun meening te kennen, dat de strijd steeds meer een internationaal karakter aanneemt en betreuren het, dat Frankrijk geen wapens le vert aan de rechtschen. PARIJS, 16 Dec. (Havas). In haar gisteren gehouden bijeenkomst heeft de Kamer met algemeene stemmen het volgend voorstel aan genomen X* Kamer, diep bewogen door de verdwijning van den edelen luchtheld Mermoa en zijn be- wonderenswaardige bemanning, zich tot tolk makend van het geheele land, brengt hulde en spreekt haar bewondering en dankbaarheid uit aan de heldhaftige zonen van Frankrijk, die de eer der nationale kleuren tot aan de andere zijde van den Oceaan hebben gebracht”. Alvorens dit voorstel in stemming werd ge bracht, had zich de minister van luchtvaart. Pierre Cot, namens de regeering bij dit eere- betoon aangesloten. Na de hoop te hebben uit gesproken, dat de bemanning eter .Croix du Sud” zou worden teruggevonden, verklaarde Cot verder dat, zoo men in deze hoop teleurgesteld zou worden, een herdenkingsbijeenkomst zou worden gehouden. Verschillende delegaties ter Pan-Amerikaan sche Vredesconferentie te Buenos Aires blijven den wensch te kennen geven, zich tot het Spaansche volk te wenden, om dit op te wek ken de bemiddelingsvoorstellen te aanvaarden. Mexico echter meent, dat dit impliciet zou neer komen op een erkenning van de autoriteit van Burgos, terwijl andere delegaties weinig voelen voor de regeering van Largo Caballero, die een te llnksche tendenz vertoont. De mogelijkheid bestaat echter, dat men zich in vage termen tot het Spaansche volk zal wenden en er op zal aandringen de Fransch-Britsche bemiddelings voorstellen te aanvaarden. wordt Zondag van den kansel voorgelezen. Streicher heeft te München in een rede voor het onderwijzend personeel de, Katholieke Kerk aangevallen. Hij beschuldigde de Kerk doorbet Judaïsme te zijn bedorven en met een bolsje,- wlstischen yeeet bezield te zijn. RIO DE JANEIRO, 16 Dec. (ANP) Tenge volge van een door wolkbreuken veroorzaakte overstrooming is de goudmijn Fassagem In Minas Geras volgeloopen. 16 mijnwerkers om bat teven gekomen. Men heeft nog slechte twee dooden kunnen bergen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 .ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Speamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Hedenmorgen tegen half twaalf verschenen vier bombardementsvliegtuigen boven Cerbères (Z. Fr.). De toestellen waren aan de onderzijde der vleugels gekenmerkt met zwart en witte strepen. Zjj vlogen in gevechtsformatie. Na een zeer korte vlucht boven de streek van Cer bères begaven zij zich naar Portbou (N.O.- Spanje). Hier wierpen zjj vier bommen neer. Te Cerbères kon men duidelijk de ontploffin gen hooren en de dikke rookwolken zien op stijgen. GENEVE, 16 Dec. (DNB) De Volkenbondsraad heeft vanochtend het rapport van den Zweed- schen minister van Buitenlandsche Zaken aan gaande de voorlooplge maatregelen in het Fransch-Turksche geschil om Alexandrette en Antiochië aangenomen, bij onthouding van den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken In verband hiermede zullen binnenkort drie neutrale waarnemers naar Sandjak worden ge zonden. Anderzijds heeft Frankrijk zich ver plicht direct na aankomst der waarnemers de onlangs ter versterking gezonden troepen uit Sandjak terug te trekken, en de daar gestation- neerde troepen weer op normale sterkte terug te brengen. Voorts verplicht Frankrijk zich met de rati ficatie van het Fransch-Syrische verdrag te wachten, totdat de Raad zich over de kern van de aangelegenheid zal hebben uitgesproken. Frankrijk zal 75.000 franken bijdragen in de kosten voor de uitzending der drie waarnemers. Nanking baalnit tot «en strafexpeditie tegen Sianfoe, om drwk uit to oefenen op de opstan delingen De resultaten van militaire operatie» zijn onaeker. In Sjanghai ontstaat ongerust heid over Japenache troepenbewegingen. Toch eenig succes van de witten bU MadridT De koude verhindert een geregelden strijd. Vol gens geruchten zou Catalonië afzonderlijk vrede willen sluiten met generaal Franco. 16.600 arrestaties in Griekenland in verbaad met beslag op de archieven van de ceezmanls- tlache partij. Eden verklaarde in het Legerhut», dat Enge land in geen geval Abeaalnië ah Italiaaaach zal erkennen. Keorganiaatie van het Belgische Kabinet te verwachten f Uit Sjanghai wordt gemeld dat aan de zorg voor den binnenlandschen toestand zich thans een zekere ongerustheid paart In verband met de mogelijkheid van een Ja- pansch ingrijpen. Uit goede bron wordt ver nomen, dat de Japansche marine aanzien lijke voorbereidingen treft. In Noord-China vooral in de omgeving van Tientsin, zijn ook troepenbewegingen waargenomen, ter wijl ook de luchtmacht in aetle ia. BARCELONA. 16 Dec. (Havas). Vanmiddag zette Companys de besprekingen voort, om tot een oplossing te komen in de regeeringscrisis In Catalonië. Volgens een asm de pers verstrek te mededeellng wijst alles er op. dat nog he den een nieuwe kabinetsraad gevormd zou wor den. Volgens geruchten zou de nieuwe raad be staan uit vier vertegenwoordigers van de na tionale arbeidersfederatie, drie van de alge- i meene arbeldersunle, drie Unks-republikeinen en een afgevaardigde van de pachters. 4k ben een soldaat, een opstandeling en een mensch. Ik behoef niet te weten, wat gisteren gebeurd is of morgen zal gebeuren. Ik leef op het oogenblik om het communisme te bestrij den, mijn grootsten vijand. Ik heb geen enkel ander belang dan den strijd tegen het com munisme. Ik heb Italië zonder toestemming der regeering verlaten." Op de vraag, wat hem zal overkomen als hij naar Italië terugkeert, antwoordde hij, dat hij in de gevangenis zou kunnen worden opgeslo ten. HU weigerde Iets te zeggen over Ceuta en de Canarische eilanden en besloot aldus: „Ik stel geen belangstelling In Minorca. Wij con- eentreeren ons op den strijd tegen Catalonië. den haard van het communisme, en wij zullen de rooden verdrijven.” TALAVERA DE LA REINA, 16 Dee. (HavasEen speciale correspondent van Havas meldt: De eergisteren ten uitvoer se- lefde operatie, welke gisteren is voortge- Kt ten Westen van Madrid en waarbij Boadila del Monte ingenomen werd, is voor de regeeringstroepen zeer moorddadig ge- Veest. Alleen in het paleis van den hertog T*n Succa heeft men 200 dooden gevonden. Het paleis was een waar arsenaal, met 26 gemonteerde en 38 reserve-mitrailleurs. Na de operaties zjjn twee vrachtwagens vol Guardia Civil overgeloopen naar de rechtsche linies. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft vandaag een communiqué ver spreid, waarin o.m. wordt medegedeeld: Er vallen geen operaties te melden van het Xront voor Madrid. De rechtschen hebben hun pogingen voortgezet om het front te doorboren in deh sector Boadila del Monte; zij werden echter energiek afgeslagen. Aan het front van Alava hebben de regeeringstroepen Izasmendi bezet. De felle koude verhindert operaties op het front van Burgos. Tijdens een nieuwen aanval op Oviedo hebben de llnksche strijd krachten de vijandelijke stellingen van Calel- lada en de kazerne Pelayo vernield. Door hun bombardement deden zjj de kazerne Rubin In brand vliegen. Het huwelijk der Prinses; cadeaux van „De Frincevlag”, verlichting en versiering in Den Haag; beëediging van Prins Bernhard. De Tweede Kamer behandelde Woensdag de begroetingen van Landbouw en Landbouw crisisfonds. Dr. Plus Strijbóoch gekozen tot «obt van Ui beech. doch toen het aantal manschappen sterk verminderde en zjj vreesden, dat Tsjang Kal Sjek door een 'verdwaalden kogel getroffen zou worden, gaven zjj zich over. Een officier van de lijfwacht ontsnapte, en vluchtte naar Sienyang, waar hj) het garnizoen waarschuwde. Toen de opstandelingen de stad twee uur later aanvielen, vonden zij de verdedi ging geheel voorbereid. Bank, heeft met een Fransch syndicaat contract gesloten voor den aanleg spoorweg tusschen Tsjoeng King Toe, een lengte van 123 K.M. Tsjien-spoorwegmaatschappiJ zal de ploiteeren. De opruimingswerkzaamheden van een vijftig tal arbeldershuizen, die vernield zijn, worden in den avond voortgezet. In een kelger werdr.n zeven dooden gevonden. De overlevenden zoch ten een schuilplaats in de gangen en tunnels van de métro. Het bombardement werd uitgevoerd door 18 vergezeld van 37 15 toestellen van de regeering gingen den strijd aan en drie toestellen der rechtschen, Junkers-vllegtulgen, werden omlaag geschoten. Yoe Yoe Yen, de voorzitter van de coötro- leerende Yoean Is benoemd tot commissaris, belast met de pacificatie van de provincie SJensi. Volgens te Nanking ontvangen berichten rukken de troepen der Centrale Regeering De woordvoerder van het Japansche minis terie van Oorlog heeft in een commentaar op den opstand van SJensi den nadruk gelegd op het feit, dat het Japansche leger een even- tueele „communlsatie” van China niet zou dulden. Het leger wenscht echter, dat de Nan- kingregeering de orde met eigen middelen zal herstellen. Naar aanleiding van het feit, dat men In het Engelsche Lagerhuis den minister van Handel, Runciman, gevraagd heeft of het hem bekena was dat de kapiteins van Nederlandsche vaar tuigen b{j het binnenveren van de haven van Londen voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods en dat meermalen het gedrag van deze kapiteins tegenover Engelsche loodsen van beleedlgend karakter is, hebben wij nadere in lichtingen gevraagd aan het bestuur van de Vereenlging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij. NANKING, 16 Dec. (Havas). De Politieke Raad heeft in een zitting van hedenmorgen besloten een straf expeditie te organiseeren tegen de opstandelingen, die onder bevel zal staan van Ho Ying Tsjing, den mi nister van Oorlog. In welingelichte kringen is men van meening dat deze maatregel bestemd is druk uit te oefenen, zonder nood zakelijkerwijze te moeten leiden tot een militaire actie. BERLIJN, 16 Dec. (Havas). Carl von Os sietzky is Maandag uit het ziekenhuis Westend, waar hjj sinds eenlge weken in be handeling was, ontslagen. Men weet niet, waar hü zich op het oogenblik bevindt KEULEN, 16 Dec. (Havas). Het Beiersche Episcopaat heeft een brief gezonden aan de autoriteiten, waarin wordt geprotesteerd tegen de wet. waarbij de Jeugd verplicht wordt Ud te worden van de nationaal-soclalistische or ganisaties. De brief erkent de verdiensten van het na- tionaal-socialisnve in den strijd tegen het communisme, doch de wet op de Jeugdbonden wordt tegen het Concordaat geacht. Deze brief

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9