1 We luisteren naar ELIXER i.-h -4» roggesteun Het gezinsloon in practijk Kerkelijk leven A Windhoos bij Bandoeng D« 0 De misdaden te Hedel PATER ANSELMUS O.M.C. f Ongedenatureerde rogge OUDE MAN VERDRONKEN SCHUBACH HERSTELLENDE Door de duisternis misleid Herdenking Jan Pietersz. Coen NEDERLANDSCH FABRIKAAT De Inverleith wordt verbouwd GRONINGEN IN HET DONKER Audiëntie BOERDERIJ AFGEBRAND WERKLOOZENSTEUN Het vee met moeite gered SPIRITUS IN DEN HAARD Dinsdag 22 December DE VLUCHT VAN DE IBIS ZUIDERZEES TEUN WET 1925 Kindje doodgereden 1 A Geheimzinnig ongeluk f 70.000 voor liefdadig doel Jongeman in brand geraakt Kindertoeslag bij de N.V. De Spaarnestad De IJselbrug bjj Zutphen weer open der gewonden van de Lü>ter-ramp Denaturatievergoeding wordt variabel Vorstelijke kerkgang Hard koken ter voorkoming van paratyphus VOORZICHTIG MET EENDEN EIEREN Het tegengaan van misleidende aanduidingen Malversaties door een notaris? Ontploffing ontzet de schoor steenen van een huis Mechanisatie in de sigaren industrie Ernstige bedenkingen tegen wethouder Deken C. P. Verstappen gaat rusten Een aantal woningen vernield regeling wordt aangepast aan den ‘nieuwen monetairen toestand Prof. N. Steur benoemd te Warmond Nieuwe parochie te Hertogen bosch Belangstelling van den Maharadja van Jodhpoer Monopoliehefflng teenhout en mandwerk Oprichting nieuw kloogter Wijziging tarwesteun CATZAZn.VANPEKELAGRONINGEN en loodsen --- Opdracht voor Tydens een bal te Apeldoorn vatten de kleeren van een deelnemer vuur Oude man met verpletterden sche del langs den weg gevonden Op vrije voeten gestold De Justitie atelt een onderzoek in Teeltregeling voor de pluimveehouderij Storing in het electriciteits-bedryf v - Haver Opbrengst van de huur der tribunestand plaatsen Toeslagrereling 1937 voor vrijwel uitsluitend IJselmeervisschers Verdronken MAANDAG 21 DECEMBER 1936 Ongelijk feestelijkheden te OP li M. ox met 1 K I des ver- H. M. de Koningin woonde Zondagochtend de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bü. on der het gehoor van da A K. Straatsma. Z. H Exc de Bisachop van Haarlem heeft den Zeereerw. Heer Dr. N. Steur, thans Professor op het Philosophlcum, benoemd tot Professor in de dogmatiek op het Theologicum te Warmond. ft- dr in Van bevoegde züde vernemen wij, dat met Ingang, van Maandag 31 December het mono- polieprijsverschll bü invoer en het restitutie bedrag bij uitvoer van ongedenatureerde rogge wordt gebracht op f 3. In overeenstemming daarmede wordt de denaturatietoeslag gebracht op f 1 per'100 K.O. De scheepswerf De Jong en Smit te IJssel- monde ontvtjg de opdracht voor den bouw en levering van een stalen rlvler-motorvrachtschlp met hoofdafmetingen: 34.00 x 5.80 x 3.30 meter; laadvermogen ca. 330 toe. Het schip zal worden uitgerust met een 135 P-K. motorinstallatie en Is bestemd voor bin- nenlandsche rekening. Vanwege het departement van Sociale Za ken wordt het volgende medegedeeld: Nu en dan worden gevallen van paratyphus- besmettlng bekend, veroorzaakt door hét ge bruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen, is het noodlg voor direct ge bruik deze eieren hard te koken (8 minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard gebakken worden. Aangeraden wordt daarom: eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommengsels, e.d. taartvulllngen, con sumptiefs, zacht gebak, kortom: niet voor eet waren, welke niet of onvoldoende verhit wor den. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisachop van 's Hertogenbosch. zal in de volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. i 1 1 J n d 8 h d s R D E U A 8 n R de zo Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, heeft de minister van Landbouw en Vimchertj besloten, de huidige roggeoteun- rogeling te vervangen door een nieuwe re- geUng, welke een aanpassing aan den ge- wtjsU^en monetairen toestand beoogt. Daartoe strekkende beschikkingen zullen eerstdaags afkomen. De belangrijkste wijzi ging welke zal worden aangebracht Is wel het instellen van een variabele denaturatle- vergoedlng. d e 81 h de W ze or dc te H Vi z< o H W V1 Z' w o S' H Q O N O V B H SI H vi te m E B K A H A H Si B In verband met het feit, dat artikelen van buitenlandsch fabrikaat hier te lande werden en worden in den handel gebracht, voorzien van zoodanige aanduidingen, dat de indruk kan wor den opgewekt, dat men met artikelen van Neder landsen fabrikaat te maken heeft, heeft het ministerie van Handel. Nijverheid en Scheep- vssrt overleg gepleegd met bet ministerie van Justitie. In verband met een en ander heeft de minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart aan het bestuur van de vereenlglng Nederlandsch Fabrikaat in overweging gegeven van ieder ge val van misleiding, dat ter kennis komt van het bestuur van de vereenlglng Nederlandsch Fabri kaat, onverwijld, zooveel mogelijk voorzien van bewijsmateriaal, aan het Openbaar Ministerie kennis te geven. In verband hiermede zal het bestuur van de vereenlglng Nederlandsch Fabrikaat het op prijs stellen geregeld en steeds zoo spoedig moge!ijk in kennis te worden gesteld van gevallen van misleiding, als hierboven bedoeld. Vanzelfspre- wijsmateriaal. i Z. H. Exc. de Bisachop van 'z Hertogenbosch heeft, volgens de 8t. Jansklokken, met Ingang van 1 Januari 1937 een gedeelte der parochie van den H. Leonardus te 's Hertogenbosch van deze parochie afgescheiden, en dit als een zelf standige parochie opgericht onder den naam van parochie van de H. Anna te Hertogenboseb- Deuteren. Deze parochie Is toevertrouwd aan de Paters van de Socltéteit van Maria (Martelen). Tot eerste Pastoor dezer nieuwe (337e) parochie van het Bisdom 's Hertogenbosch is benoemd de Zeereerw. Pater F. A. van Benthem De-D. C. 3 Ibis vloog geheel volgens het nor male schema van Jodhphoer naar Rangoon. Tus- schenlandingen werden uitgevoerd te Allahabad en Calcutta. De Marahadja van Jodhpoer, die, zooal* bekend, een groot hichtvaart-enthouslast is, was na aankomst aldaar langdurig met de bemanning in het vliegtuig en liet zich alles uit leggen. De vorst drukte zlln bewondering uit v8br de doelmatige inrichting en de verfijnde techniek van de nieuwste aanwinst der K. U M.- vloot.' In den nacht van Zaterdag op Zondag heefb op 'n bal masqué te Apeldoorn een ernstig otw geval plaats gehad. In de groote bovenzaal van hotel De Poort van Kleef aan het Marktplein werd een bal masqué gehouden van de Apeldoornsche Mixed-Hockey clu)>. Een der deelnemers, de 17-jarige J. T., ver kleed als Kerstman, was ges.oken in een cos- tuum vrijwel geheel bestaande uit watten. IN UW BORREL i COCKTAIL LIKEUR t. JL, VERJAOUTH SHERRY Mr. Dijkstra beschuldigt den wethouder, dat bij het echtpaar Q. steeds de hand boven het hoofd heeft gehouden, ook toen hij wist, dat twee oude menschen door vrouw Q van hun spaarduitjes waren beroofd en schriftelijk be loofd was. dat dit geld teruggegeven zou wor den. De loco-burgemeester en loco-hulpofficier van Justitie C. 8. noemde de Q's toen „oppas sende menschen." Het zou schrijver niet verwonderen, als de wethouder van de daden van zijn zoons op de hoogte zou zijn geweest. Voor het algemeen belang is dit een ondraaglijke toestand, waar aan een einde moet worden gemaakt. Schrijver wilde en kon hierbij wel een handje helpen. De publieke tribune beantwoordde de voor lezing van dezen brief met een spoedig door den voorzitter onderdrukt applaus. Het schrijven van mr. Dijkstra heeft de raad voor kennisgeving aangenomen. In antwoord op vragen, die van verschillende zijden zijn gesteld betreffende de monopolle- hefflng op teenhout en mandwerk, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat, hoewel er eenige stijging van den prijs van teenhout op de blnnenlandsche markt valt waar te nemen, vooralsnog niet het voornemen bestaat, over te gaan tot verlaging van de monopoliehefflng bij invoer op teenhout en teen- en mandwerk. DEUT8CHLAND8ENDER. 1571 M. 730 Militair «meert. 8.30 Beril)nach Phllhar- moniach orkest. 9.30 Berichten. 9.50 Pia norecital. 1030—113q Dansmuziek (gr.- Pl). De Hoogw. Magister Generaal van de Orde der Kruteheeren heeft van Z. H. Exc. den Bisachop van 's Hertogenbosch toestemming ontvangen, om een succursaalhuls te vestigen in het voor malig hotel ..Heeslust" te Hees bij Nijmegen. Er zal aldaar een studiehuis worden geopend, terwijl ook de Missieprocure daar aal worden onderge bracht. “Vwalter Schubach, de passagier, die bjj de ramp Aan het K. L. M.-vllegtuig de Lijster bij Croy don werd gewond en die in het ziekenhuis van Purley wordt verpleegd, gaat langzaam maar ze ker vooruit. Bij den gemeenteraad van Hedel Is Ingekomen een brief van den vroegeren predikant daar ter plaatse, mr. Dijkstra, die thans advocaat te Zwolle is. In scherpe bewoordingen klaagt mr. Dijk stra den wethouder en loco-burgemeester C. 8. aan. aldus meldt Het Volk, wiens beide zoons betrokken zijn b(j de misdaden, die zich de laatste jaren in die gemeente hebben afgespeeld, dóch die daarin geen aanleiding vindt om als gemeentebestuurder heen te gaan. HILVERSUM DING) foonpl. 13.00 en Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, wordt de bonificatie op tarweUoem-b met Ingang van 31 December as. met f0 40 per 100 K.O. verlaagd, terwijl de tarwe, welke door de Nederlandsche tarwe-centrale op bonnen tegen speelalen prijs wordt verstrekt, van f 7.60 op f8 per 100 K.O. wordt gebracht, waarmede de stijging In de prijzen van afvallen wordt ver disconteerd. De vergoeding per 100 K.O. onge build tarwe-meel wordt hierbij aangepast. Z. H. Exc. de Bisachop van 's-Jfcrtngenbosch heeft aan den hoogeerw. heer O. F. Verstappen, deken en pastoor te Reusel. op diens verzoek met Ingang van 18 Januari 1937 eervol ontslag verleend als deken van het dekenaat Blade! Te Heemstede is het dochtertje van de fami lie V., toen zi) uit de ouderlijke woning kwam, door de tram uit Leiden gegrepen. Het meisje was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar de Algemeene DEOtTWICH. IMO M. 113o Orgelspel 11 SO Oramofoonpl. 13.06 Het Oxford New Theater orkest 13.50 jack Wilson's kwin tet. 1-40 De Wellesley Colliery Prise Daarom zal het prijsverschil bij invoer voor een bepaald tijdvak worden vastgesteld op een vaste basis van f 3 per 100 K.O., vermeerderd met net voor dat tijdvak vastgestelde bedrag der denaturatievergoeding. Ook de restituties bij uitvoer van ongedenatureerde rogge sullen aan de nieuwe regeling worden aangepast. Ten behoeve va.r de importeurs van rogge za'. voorts een regï’.ing tot fixatie van het va riabele gedeelte van het mvoerprijsverschll worden getroffen. Eveneens zal gelegenheid tot fixatie der denatmattivergoedingen worden ge geven. Band en solist 3.38 Het BBC-Empire- orkost en het Qrlnke-trto. 3.35 Oramo foonpl. 4.40 Het Hungarla Zigeuneror kest. 5.10 Oramofoonpl. 535 Het Wlllle Wslksr octet. 6.4» Het BBC-orkest en solist. 7.40 BBC-danaorkeet. 9.30 Berich ten. 10.00 Zang. 1030 Revue-progromma. 1130 Joe Loco en zijn Band. 11.301330 Dansmuziek (grp.l). RADIO PARIS. 16t» M. 830 Oramo foonpl. 11.30 Parysch kamerorkest a 50 en 4.50 Grsmofoonpl" 630 Paadeloup-ka- merorkest. 9.06 Zang. 113013 35 Pas cal -danaorkeot. De IJselbrug bij Zutphen zal. nadat ongeveer een half jaar verbouwingswerkzaamheden aan de brug zijn verricht. Donderdag 34 December as. te twaalf uur weer voor het verkeer ge opend worden. Het Engelsche tank-stoomschip Inverleith, groot bruto 6958 ton, gebouwd in 1931, zal bij Wilton-Feljenoord worden verbouwd tot vracht schip. De Inverleith, die sinds September 1930 te Oareloch was opgelegd, wordt door de Ne derlandsche sleepboot Indus naar Rotterdam gesleept. ingang van 9 Mei iwi. Personen, aan wie in 1933 g®en broedvergun- nlng te uitgereikt, en dte meenen voor 1937 toch aanspraak te kunnen maken op een ver gunning, kunnen eveneens vóór 15 Januari 1937 een verzoek daartoe indienen bij het de partement van Landbouw en Vtescheri). Ver zoekschriften, welkt na 15 Januari 1937 wor den ingediend, kunnen niet meer in behande ling worden genoenen. HILVERSUM II, Ml M. (AVRO-UITZEN- DING) 8.00 Oramofoonpl. 9.00 Om roeporkest. 10 00 Morgenwijding. Oramo foonpl. 10.30 Orgelspel. 11.00 Hulsh. wen ken. 1130 Het Omroeporkest. 1.1» Het Lyra-trio. 3 00 Kovacs Lajos' orkest. S 00 Knipcursus. 4.00 Oramofoonpl. 430 Kln- derkooraang 3.00 Voor kleine kinderen. 830 Oramofoonpl. 6.00 AVRO-dansorkest. 730 Engelsche les. 8.0n Berichten ANP. Mededesllngen. 8.10 Oramofoonpl. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtrein. 1015 Oramo foonpl. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO- danaorkaet. 113013.00 Oramofoonpl. Een zonderlinge wijze om een haard aan te maken veroorzaakte in een perceel aan de Kifkdulnstraat te Amsterdam een ontploffing, die echter geen persoonlijke ongelukken veroor zaakte. Tegen zes uur was de haard vrijwel uitge brand. Om het vuur weer aan te "iz^en. ge bruikte de bewoner een hoogst gevaarlijk mid del. Hl) goot er n.l. spiritus in. Enkele “E*n- blikken later volgde een vrij hevige ontploffing. Dc brandweer werd gewaarschuwd doch be hoefde geen water te geven. Het bleek, dat de schoorsteen was ontzet. De bewoners van het geheele huls kunnen hierdoor hun schoorstee nen niet meer gebruiken. Aan het personeel, in dienst bü de N.V, Druk kerij de Spaamestad te Haarlem, te namens de directie een circulaire jiltgereikt, waarin wordt medegedeeld, dat na overleg met heeren com missarissen der Vennootschap besloten te een kindertoeslag op het loon van de ambtenaren en van het technisch personeel in te voeren, voor zoover dezen beneden de 3500 per jaar ver dienen en meer dan twee kinderen beneden de 15 Jaar hebben. Uitgegeven te Staatsblad 839 e. wet van 5 No vember 1936, houdende tüdelüke maatregelen betreffende de mechanisatie In de sigaren industrie (dag van inwerktreding 19 December 1936). In overeenstemming met deze nieuwe regeling zal ook het prüsverschil bü invoer aan wüzlging onderhevig zün, aangezien dit prüsverschil ge- lüken tred moet houden met den variabelen roggesteun. Twee ijlings toegeschoten brandwachts wier pen het slachtoffer op den grond en trachtten de brandende kleeding te doven. Hlerbü raakten echter de serpentines op den dansvloer even eens in brand. Met behulp van Mlnimaxen slaagde de brandweer erin het vuur te blus- schen. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis noodzakelük. De toestand van het slachtoffer valt mee. De jongeman had brandwonden aan handen en ge laat bekomen en te, na in het ziekenhuis te Zün verbonden, naar zijn woning gebracht. Voor elk derde en volgend kind beneden dien ieeftüd wordt per jaar 5 pCt van het loon als kindertoeslag betaald. Iemand met vier kinderen beneden 15 jaar ontvangt dus een toeslag van 10 pCt. op zün loon. De betaling geschiedt ééns per kwartaal. Een büzondere Kerstverrasslng te wel, dat voor de eerste maal de betaling vóór 35 December 1936, binnenkort dus, plaatsheeft. Wü twijfelen er niet aan, of dit bericht zal allerwegen gezonde belangstelling wekken. Dat bü de vaststelling van het loon ook met het gezin van den arbeider rekening wordt ge houden is een bü uitstek christelüke gedachte, die echter ook in algemeenen kring terecht steeds meer aanhang vindt. Een der opgewor pen moeilijkheden te echter tot nu toe steeds geweest de toepassing van de theorie in het particuliere bedrüf. Moge dit voorbeeld alom stimuleerend werken. dan den dood constatecren. was ingetreden door geweld. Er was echter geen enkel vaststaand spoor waar te nemen waarmede dit geweld was aan gedaan. hoewel men onmiddellük heeft gedacht aan een auto. Qeen enkel autospoor kon men evenwel in de nabüheid van het slachtoffer aantreffen, dat eenige opheldering gaf. Het eigenaardige van het geval te bovendien, dat de man. die van de richting Coevorden kwam, voorover met zün hoofd naar Coevor- den lag. Zulk een zwaai tengevolge van een auto-aanrüdlng te moeilijk verklaarbaar, hoewel niet uitgesloten. Hiernaast treft nog weer hert vreemde, dat het lük even op de rechterhelft van den weg lag. gerekend in de richting van Slagharen naar Coevorden. De politie heeft zich onmiddellük met ver schillende plaatsen In verbinding gesteld om op het auto-verkeer te letten. Het lük werd later in het lükenhuisje te De Krun opgebaard. Ongeveer 30 minuten na het ongeluk was de politie aanwezig, zoodat eventueele autorijders nog niet ver verwüderd konden zün. Daar het slachtoffer bekend stond als iemand, die nogal eens een borrel gebruikte, heeft men direct een nauwkeurig onderzoek In die richting Ingesteld, doch bü den man kon men geen enkel spoor van alcoholgebruik waarnemen, terwül van be trouwbare rijde werd medegedeeld, dat de man zich den laatsten tijd van alcoholgebruik ont hield. De overledene laat een vrouw en twee vol wassen kinderen achter. De datum der herdenking vin Jan Pietersz. Coeti Je Hoorn, zün gébómtestad,' waarbij de minister-president dr. H. Coljjn in de Oroote Kerk een gedachtenisrede zal uitspieken, die per radio zal wórden uitgezonden, ook naar Ne- detlf.ndsch-Indlë, te thans bepaald op Maandag 1 Februari 1937. 100 pet. van den grondslag; Regeling b, de toeslag wordt vastgesteld op 90 pct. van den grondslag. De van brandstichting verdachte J. N., te Blerick, die door de gemeentepolitie werd aan gehouden en in het politiebureau werd 1H8«* sloten, te wegens gebrek aan bewijs op vriJ* voeten gesteld. Nieuwe malversaties zün te Gemert aan het licht gekomen. Nadat dezer dagen een ambte naar was gearresteerd, die zich op oneerlijke wijze geld had toegeëigend, heeft de Officier van Justitie bü de rechtbank te Roermond thans een onderzoek Ingesteld ten kantore van notaris A v. d. L. Deze zou in den loop der jaren duizenden guldens hebben verduisterd. Het onderzoek in de boeken van notaris V. te Oemert heeft aan het licht gebracht, dat er een bedrag van tienduizenden guldens te ver duisterd. Het juiste bedrag te op geen duizend gulden nauwkeurig op te geven. Men spreekt zelfs van f 50.000. De aanleiding tot het onderzoek te geweest dat de heer v. H., een van de cliënten van nota ris V., geïnformeerd heeft bü «ün zakenrelaties naar zün geldelijke verplichtingen; uit de ant woorden, die hü op deze vraag ontving, bleek bem, dat de notaris reeds gerulmen tüd ver zuimd had de aan hem algegeven bedragen door te zenden. Van H. heeft daarop de gemeente politie gewaarschuwd, waarvan het onderzoek door het parket te Roermond het gevolg te ge weest De notaris genoot vroeger het volle vertrou wen. doch dit verminderde, toen hü luxueuzer ging leven en het bekend werd, dat men moei- lük geld kon loskrijgen van hem. Naar wü nader vernemen te de notaris v. d. L. te Oemert, verdacht van verduistering In verzekerde bewaring gesteld. Aan de hand van den marktprijs voor rogge zal telkens vooraf voor een toekomstige periode van een week worden bepaald, welke denaturatietoeslag In die periode zal warden betaald. Gedurende deze periode zal de vast gestelde denaturatietoeslag. behoudens zeer bü zondere omstandigheden, niet worden gewij zigd Te IJmulden-Oost te Zondagmorgen In den ouderdom van 74 jaar overleden de zeereerw. Pater Anselmus O.M.C. (in de wereld J. Kanten uit Westwoud N.H.). De overledene was een der oudste Paten Capucijnen In Nederland. vüf Mei 1933 vierde hü onder groote belang stelling zün Gouden Klooeterteest De uitvaart zal geschieden Woensdagmorgen 10 uur In de Paterskerk, Willemskerkweg alhier, waarna bü- zettlng In 1 Priestergraf der Paten Capucüne op het R.K. Kerkhof te Driehuis. A 1 I. 1875 M. (KRO-UlTZENi 8.0C9.15 en 10.00 Oramo- 113012.Oo Bybelscbe causerie. Berichten. 12 15 KRO-Melodlaten gramofoonpl. 2 00 Vrouwenuur. 3.06 Orgelconcert en soliste 4 00 KRO-Orkest en gramofoonpl 7.00 Berichten. 7.15 Cy clus: Wat de tijd leert. 7 35 Oramoloon- pl. 7.45 PTT-kwartiertje. 8.00 Berichten ANP. 8-Iq KRO-Symphonle-orkest en so list. 9.00 Gramofoonpl. 9 15 Vervolg con cert 9 4» R.K. Oratorium vereen Haar lem en solisten m. m. v. de H. O. V. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Farkas Jenö’s Hongaarsch orkest. 11.00 KRO-Melodlaten. 114613.00 Gramo foonpl. x De Minister van Blnnenlandsche Zaken heef, ter kennis van de gemeentebesturen gebracht dat In verband met dp wüziging van de voor nemens der Regeertng met betrekking tot dé be rekening van de gewone bijdrage uit het Werk- loosheldssubsidiefonds voor het Jaar 1937, waar omtrent aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal mededeeling te gedaan bü de Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag betref fende de begrooting van het Werklooshelds- subsidiefonds voor 1937, ten behoeve van de ra ming dier büdrage op dé gemeentebegrootlngen voor 1937, eenige mededeellngen dienen te wor* den verstrekt. In afwijking van het ter zake aan de gemeentebesturen medegedeelde bü rond schrijven van 11 Augustus 1936, ligt het thans In de bedoeling der Regeertng als grondslag voor de toekenning van de gewone büdrage uit het Werkloosheidssubeidiefonds voor het dienstjaar 1937 te nemen het totaal der Uitgaven wegens ultkeeringeri aan werkloosen en arbeidsloonen, te betalen bü werkverschaffing aan werkloozen, zooals deze zün omschreven in art. 8 van het K.B. van 37 Juni 1935, welke gedaan zullen wor den ten laste van den gewonen dienst der ge meen tebegrooting voor 1937. De regeling, gebaseerd op de landbouw-cri- siswet 1933, welke in 1937 voor de pluimvee houderij zal gelden, Is in groote trekken gelük aan die, welke In 1936 heeft gegolden. Het broedvelzoen voor het broeden In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men te De Kritn In de buurtschap De Scheere een vreeseUjke ontdekking aedaan. Het betrof hier eeh geval, dat men dien zelfden nacht niet heeft kunnen ophelderen, hoewel de rüksveldwachter Schuring, geas sisteerd door marechaussees, oogenblik- kelük een diepgaand onderzoek Instelde. De 00-Jarlge arbeider J. B. had zich avonds te voet naar Coevorden begeven, moedelük om getuige te zün van de feestelük- heden In die plaats ter gelegenheid van den vorstelüken ondertrouw. Vrü laat in den avond keerde de man weer huiswaarts Te bijna mid dernacht vond men den man nabij de woning van den arbeider M. levenloos op den weg met een geheel verpletterden schedel. Voorbij gangers uit Slagharen hebban direct de noodige stap pen gedaan, opdat een onderzoek ingesteld sou kunnen worden. 'n Ernstige stoornis aan 't electriciteitsbedrüf Is oorzaak geweest, dat een groot gedeelte van de stad Groningen Zondagavond gedurende drie kwartier in het duister te gezet. Om tien minuten voor zeven ontstond een plaatselüke stoornis op het gelükstroom-net. waardoor vooral de buitenstad het meest werd getroffen. De binnenstad, welke evenals de pro vide Groningen nagenoeg op wisselstroom is aangewezen, bleef zoodoende vrü van stoornis. Hier had men dus licht. Doch In de bultenwü- ken heerschte In bijna alle woningen een Egyp tische duisternis. Ook het hoofdstation en om geving was geheel van licht verstoken. Om tien minuten over half acht was de stoornis opge heven en brandde weer overal licht. BANDOENG. (Aneta.) Een windhoos, welke bezuiden Bandoeng woedde, vernielde zeven woonhuisjes en 37 loodsen tot een steenbakkerij behoorende. Van drie wonin gen woelen de daken af en een huisje werd compleet een meter verplaatst. BRUSSEL. 323 en 484 M- 332 M.: 1330 Gramofoonpl 1230 Omroepkleinorkest. 1.30 Omroepdanaorkest. 1.502.20. 530. 6.50 en 7.30 Gramofoonpl. 10301130 Gramofoonpl. 434.4*;: 13.30 Gramofoon pl. 1330 Omroepdanaorkest. 1.30 Omroep- klelnorkest. 1.50330 Gramofoonpl. 6.30 Fud Candrix' danaorkest. 6.3» Gratno- foonpl. 7 06 Pianorecital. 735 Gramo foonpl. 8.30 Nationaal orkest. 103011.30 Dansmuziek (gr.pl.). Met Ingang van 21 December worden het monopoUepriteverachil bü invoer en het resti tutiebedrag bü uitvoer van haver gebracht op f 3 per 100 K.G. Van dien datum af wordt de gelegenheid tot fixatie voor den toeslag uit voer van haver wederom opengesteld. De belanghebbenden gelieven zich daarom trent met de Nederlandsche Akkerbouwoentrale in verbinding te stellen. i B. en W. van 's Gravenhage stellen den raad ▼oor de opbrengst ad 82.800 van de inschrij ving voor de tribunes langs de route van den vorstelüken huwelijksstoet,* welk bedrag nog wordt vermeerderd met ƒ3000 van andere Süde in verband met trlbunebouw voor weldadige doeleinden beschikbaar gesteld, te verdeelen op de volgende wüze: KEULEN. 4S6 M. 8.00 OmKMpkwintet en solisten. 1130 FWbrleksorksstccncsrt. 1336 Omrosporksst en dansorkest. 1.85 Gevarieerd concert. 4.30 Omroeporkest. 6 00 Gramofoonpl. 730 Omroepklelnor- kest. koor su solisten. 10.04_1130 Om- roepdansorkest. Mandollne-orkest en so- llsten. g Zaterdagmorgen werd In het Verdronkenoord te Alkmaar een lük drijvende gevonden. Vermoed wordt dat genoemde beer tussenen res en zeven uur Zaterdagmorgen, zonder dat iemand het merkte, zün huis heeft verlaten, om zich te begeven naar den dokter, die hem behandelde voor een kwaal, waaraan bü lijden de was. Misleid door de duisternis te de heer J. toen waarschünlük In het water geraakt en ver dronken. - De directeur van den Rjjksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderseesteunwet maakt be“n'1' dat in afwachting van de definitieve vaststel ling van de toeslagregelingen en b voor 1937 met ingang van 27 December 1936 tot weder Sedert Vrijdagavond werd het onder Aduard wonende raadslid van Oldenhove.- J. Soldaat, vermist. Zaterdagmorgen te zün lük opgehaaM uit het Reltdiep te Dorkwerd, vlak bü “u*" zen van het stoomgemaal „Electra". Men ver moedt. dat S. door de duisternis te misleid «n te water te geloopen, waardoor hü is verdron ken. Zondagmiddag ontstond brand In de boerderü van het landgoed Twlckel, bewoond door den landbouwer J. ten Pier ik. genaamd Do Vucht te Delden. Om circa 13 uur ontdekten de bewoners een verdacht geluid, waarna bü onderzoek bleek, dat reeds «en heele rookwolk het geheele achterhuis vulde. Toen bü de daarop ontstane verwarring eenige deuren open kwamen te staan, brak spoe dig het vuur uit en weldra stond de geheele boer derij in lichte laaie. Met moeite kon nog het vee worden gered en eenlg huisraad, waarna aan redding van het overige goed niet meer kon worden gedacht. Tevens is voor een vrü groote waarde aan an tiquiteiten verbrand, waaronder een zeer fraaie glazenkast. Toen het vuur zich verplaatste op den hooi zolder, was het weldra een vlammenzee, waar tegen niets was te doen. Ongeveer 55 vrachten hooi werden een prooi der vlammen, wat onge veer een 60.000 ponden zal uitmaken. Omtrent de oorzaak van dén brand kan biets met zekerheid worden gemeld. Hoogstwaarschijn lijk zal het zün ontstaan door den schoorsteen. De geheele inboedel te tegen brandschade ver zekerd. Het Comité voor de luteterrüke viering ^SGravenhage van bet huwelijk van H. K. H. Juliana en Z. D. H. Prins Bemhard 1 staat gesteld, ondèr goedkeuring van een feestgave te verstrekken aan arm- e\ gesteunden of in werkverschaffing rerkloozen. Hiertoe wordt, ter aan- vanwege het Comité te houden teling een bijdrage van ƒ60.000 Een zodn van het slachtoffer, die ook van de feestelijkheden terugkeerde, zag kort na de ontdekking zün vader op den weg liggen. Een ontboden geneesheer, dr. Jager, kon niet anders die volgens hem Niettegenstaande dit uiterst brandbare cos- tuum stak hü op een gegeven moment een sigaret aan. Op het zelfde oogenblik vatte zün pak vlam en als een brandende fakkel bewoog hü zich door de feestzaal. Luid gillend van angst drongen de deelne mers aan het feest naar den uitgang. wordKh B. en w lastlgen opgenomen vulling van openbare Inzai, A ƒ63.000 ter beschikking van het comité ge steld Ten behoeve van &g. stille armen wordt in totaa> een bedrag van ƒ5000 voor guten be schikbaar gesteld; ook dit bedrag wordt aan bovengenoemd Comité ter hand gesteld. Aar. de vereenlglng Juliana Kinderziekenhuis te '8 Gravenhage wordt toegekend een gift van ƒ5000. Aan de vereenlglng Jullana-Klnderbewaar- plaatr, te Schevenlngen wordt toegekend een gift van ƒ3000. Ten aanzien van de na deze verdeellng nog beschikbaar zijnde gelden ware aan B. en W machtiging te verleenen deze gelden te be stemmen voor door hen te bepalén liefdadige OMtschappeliJke doeleinden. Hebt ae wel eent ongelijk erkend, zonder voorbehoud en zonder meer? Zoo ja, dan hebt ali daarmee een uit zondering gesteld op den regel, om het niet te doen. Want ongelijk be kennen in een polemiek, in een de bat, in een gewoon praatje zelfs, schijnt verbazend moeilijk te wezen. Ja, als het niet anders kan, met geen mogelijkheid anders kan, wil men desnoods toegeven zich vergist te hebben; maar dan weet men voor die vergissing weer zóóveel verklaringen en verzachtende omstandigheden aan te voeren, dat het ongelijk daardoor vrijwel tot nul wordt gereduceerd. En worden een debater, die, in ’t nauw gebracht, er zich met kunst- en vliegwerk weet uit te praten, en een polemist, die op dezelfde manier den lezer een rad voor de oogen draait en als recht weet voor te stellen wat krom is, door een zeker publiek niet geprezen om hun „gladheid"? Maar ik voor mij heb meer respect voor iemand, die eerlijk en ronduit zijn ongelijk erkent, en zonder draaierij aan de waarheid recht doet wedervaren. opzeggens, doch ulterlük tot en met 37 Fe bruari 1937 voor ben, die toetraden tot de: broedmachines Is bepaald op het tüdvak, aan vangende 18 Januari 1937 en eindigende met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 4