H Regeling der ziekenverzorging 3 EXPOSITION eg PRETTIG VOOR GEORGE VI INTERNATIONALE IPUROL er opl E MODELBOUWER Innocentes sh as ar DE MEENING VAN DE KAMERCOMMISSIE I la’’ DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 VANWEEK TOT WEEK De beer Is los V” Jeugdige oplichtster <r L, IM leid De roofmoord bij l Caimpthout Beveiliging onbewaakte overwegen Kosten verhoogende werking V eertienjarig meisje t« Hilversum geeft bovendien leugen achtige verhalen NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG Lichtseinen by Steenwyk Dinsdag in werking Ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde bepalingen naar voren gebracht A VEN Een extra-vlucht naar Karachi r- L ond^ K/ Hy wandelt door oen in Maastricht SCHILDER DOODGEVALLEN De strydpunten Nieuw lid Ged. Staten van Limburg vacature tn het coi- n Limburg, ontstaan door het overlijden van den heer Merkelbach te Wit tem, Is als nieuw lid van bedoeld college benoemd de heer G. H. F. H. Corten, met 35 van de 45 stemmen. Het verzacht en geneest Ziekenhuisverpleglng HET TIJDSCHRIFT voor Model- bouwehd- en knutselend Nederland Abonneert U voor 4.25 per jaar Uitgave van de N.V. Uitgeversmaatschappij ■DE E8CH”, Hengelo - Gironummer 289S14 VRAAGT GRATIS PROEFNUMMER Welstandsgrens Confrontatie by de Nederlandsch- Belgische grens D. ■«Hteft Een beeld van de schitterende illuminatie .en versiering van de straten der Hofstad elreaen RANT te r ii 4 de Ben belangrijk beswaar tegen de voorge- i ringen voor ziekenhuis- het ontwerp getroffen. Niet alleen dg v< verpleging worden doch ook de ziekenhuisen self. In de artikelen 30 en 21 haalt de minister feltehjk een vol ledig staatstoezicht op de ziekenhuizen binnen Ter voorziening in i lege van Oed. Staten de kans niet kregen om te leven, en die noch- tans heiligen zijn. zulk een regeling mede geboden schijnt door de omstandigheid, dat hier sprake Is van een be heer over een door vele contribuanten geza menlijk op te brengen bedrag van ƒ30 /3C mlllioen per jaar. Het overige deel der commissie daarentegen meende, dat met eenlge eenvoudige wettelijke bepalingen, strekkende tot het Instellen van een zeker toezicht, zou kunnen warden volstaan. Vanmiddag omstreeks kwart voor drie is «en militair vliegtuig van het type D-17, genum merd 205, door een defect in de olleletding ge dwongen geweest een noodlanding te maken onder Giesaendam. Het vliegtuig, dat werd be stuurd door den sergeant-vüeger Hakkenberg velend TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN KUNST, WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SPORT op het ge- constateeren. soorten en, ons ven sp U iets jsen, ia e. L en dat het bovennatuurltjke leven sjjn eigen geheimzinnige wetten heeft, die niet door den menach worden gesteld, maar door de genade Gods. Als God oen hooge gunst wil bewijzen, bewijst God die hooge gunst en Hij stoort Zich niet aan onze vooroordeelen en praesumpties De hemel Is ruimer dan de aarde. Hieraan wor den w« herinnerd voor het oogenbllk, dat wü zouden klaar staan met onze eigenwijsheid in het beoordeelen van de gedragslijn, die andere menschen volgen. Gods wegen st)n andere dan de onae. Juist als wij denken, dat iets mislukt, Is bet voor den hemel soms geslaagd, en an dersom. Het wordt ons aangetoond door de vereerlng der Heilige Otmoosele Kinderen, dM Naar het oordeel deaer leden kan zonder eer. zoodanige regeling op dit gebied nimmer die toestand warden bereikt, dien het uitnemende belang der volksgezondheid, dat hier in het ge ding is, dacht, terwijl bet tot stand brengen van Benige andere leden waren van oordeel, dat invoering van de voorgestelde wettelüke rege ling niet tot zoodanige financieele gevolgen voor de fondsen zou lelden, dat premieverhoo- ging noodzakelijk zou blijken. Aan het voorlooplg verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer over bet nader gewijzigd wetsontwerp tot regeling der zieken verzorging wordt het volgende ontleend: stelde bepalingen achtten verscheidene le den der commissie voorts gelegen In de kostenverhoogende werking, welke die be palingen zullen hebben. Terwijl de ongehuwde schilder B. P. Korteman uit Amsterdam in net nabij oen Spaamwouder- weg staand gebouw van bet zendstation van het vliegveld Schiphol zich bevond voor het witten van bet plafond, werd plotseling uit dit gebouw een gil gehoord. Bij ondersoek vond men den man op den grond liggen, terwijl de levensgeesten reeds ge weken waren. Direct werd de hulp Ingeroepen van dr. K. uit Badhoevedorp, die de kunstmatige ademhaling toepaste. Het mocht echter niet meer baten, zoodat de geneesheer slechts den dood kon constateeren. Er is alle reden om aan te nemen dat K. met de zwaarbelaste electrische leiding In aanraking is gekomen en door stroom werd getroffen, waardoor hij naar beneden viel en de dood spoedig Intrad. De politie stelde een ondersoek In. Het lijk werd per gemeentelijken ziekenauto overgebracht naar het Wlttekrulscebouw te Hoofddoro. Wat betreft den concreten 'inhoud van het ontwerp, gelijk dat thans luidt, werd allereerst bedenking geopperd tegen het feit, dat de drie groote, sedert Jaren bestaande strijdpunten. nJ. de vrije artsenkeuze, de welstand sgrens en de pareitelts-quaestie, alle In den geest van de ver langens der geneeskundigen zijn opgelost. Men meende te moeten verklaren, dat men de des betreffende beslissing als een groote fout sag. wijl zij weder alles te niet doet wat door de door de regeering Ingestelde zg. verzoenings commissie, samengesteld uit deskundigen en be langhebbenden. was bereikt. den re I landsch-Belgische grens. de meester van het leven is en dat God zich de getuigen uitkiest, die Hij begeert en niet de getuigen, die wij het meest waardig keuren. Zij heeft de waarheid bevestigd, dat de grootheid Gods ook door de kleinheid van de kinderen wordt verheerlijkt. Het UJkt een spot met alle natuurlijke deugdenleer en met alle natuurlijke rechtsopvatting, maar de Katho lieke Kerk wil ons duidelijk maken, dat met het natuurlijke nog lang niet alles is uitgeput Ben deel van de leden der commissie was met de regeering van oordeel, dat een algeheele wettelljke regeling van het xiekenveraorglngs- wezen noodzakelijk is. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snljwonden, Ontvellingen, en allerlei Huldrerwond 1 ngen. --•- - --onder leiding van da Justitie uit Antwerpen, een confrontatie ge houden tusschen den nog steeds als verdacht van dezen moord in hechtenis gehouden De R. en verschillende Nederlandsche getuigen. Het onderzoek werd ook bUgewoond door ver tegenwoordigers der Nederlandsche Justitie. In de kringen van de beheerders van zieken huizen bestaat daarvoor ernstige beduchtheid. Men wenscht het noodlge toezicht, althans in den vorm van de uitvoering van ter zake te geven voorschriften, zooveel mogelijk In eigen hand te houden en de lnmenglng~van de over heid tot de kleinst mogelijke afmetingen be perkt te zien. De drie vereenigingen. bij welke zoo goed als alle ziekenhuizen zijn aangesloten, te weten de Vereenlglng van Ziekenhuizen in Nederland, de Bond van Dtaconesseninrichtin- gen in Nederland en de Vereenlglng van Ka tholieke Ziekenhuizen, hebben reeds een rege ling in dezen geest in voorbereiding. Het ware, naar men meende, beter geweest. Indien de regeering, als zij meent een zekeren invloed op de ziekenhuisverpleglng te moeten uitoefenen, die regeling tot grondslag had ge nomen, zich aldUf aansluitend bij hetgeen uit de vrije maatschappij is opgekomen. Verscheidene leden der commissie achtten het onjuist, dat het ontwerp zooveel ter regeling bü alge meenen maatregel van bestuur opdraagt ot overlaat. De bijzondere commissie mag niet verhelen, dat zij het betreurt, dat de minister, het tot stand komen van een regeling als de hlerbe- doelde noodzakelijk achtend, niet een nieuw ontwerp met een daarop sluitende memorie van toelichting heeft ingediend, doch zich heeft be paald tot het opnieuw aanbrengen van wüzigin- gen in het 16 jaar oude nog aanhangige ont werp en tot bet geven van een toelichting al leen op die wijzigingen. Gezien de omstandigheid, dat het ontwerp thans reeds weder ruim vijf jaar geleden voor het laatst een onderwerp van onderzoek In de Kamer uitmaakte, heeft de commissie gemeend, dat het noodzakelijk was, het ontwerp opnieuw in zün vollen omvang in beschouwing te ne men. Tot zeer ernstige bedenkingen gaven ook de bepalingen omtrent de ziekenhuisverpleglng aanleiding. Bü de bespreking van deze aangelegenheid werd vooropgesteld, dat er geen reden is deze materie aan een wettelljke regeling te onder werpen dan alleen wellicht voorzoover het de Instelling van een zeker toezicht betreft. Geheel bnnoodlg worden' hier de talrijke ver eenigingen voor ziekenhuisverpleglng' wel spreekt de minister In de toelichting van „eenl ge", maar er zijn er ongeveer 500 welke te zamen aan ongeveer 1.800.000 verzekerden uitstekende diensten bewijzen, aan banden ge legd. Op 28 December a.s. zal de eerwaarde Moeder Maria Gerulpha van het Gezel schap van de tutters van Liefde te Til burg in het Moederhuis Oude Dtfh 1 aldaar haar tachtigsten verjaardag vie ren. Moeder Gerulpha, in de wereld mej. Hendrika Johanna van Rottum, is de eenigste nog in leven zijnde zuster van wijlen Zijne Eminentie kardinaal We jtfe ogm Rossum Deze maand ontving de politie van Hlh-erzum herbaaldelijk klachten van winkeliers, dat zij waren opgelicht door een meisje. Men kon slechts een vaag signalement van haar geven. Het meisje gaf voor bekende adressen een briefje met bestellingen af en beweerde bü een der klanten in betrekking te zijn. -Zij nam steeds enkele van de bestelde artikelen mee. Wanneer echter de winkelier aan het opge geven adres de waren liet Bezorgen, bleek men daar van niets te weten. Doordat de klachten bleven aanhouden, ging de polltie er toe over In een circulaire de winkeliers te waarschuwen en een signalement van het meisje te versprei den. Woensdagavond is men er na een telefo nische waarschuwing In geslaagd het meisje te arresteeren. Het was de 14-jarlge F. 8. uit Baam. Met de arrestatie waren echter aan de moeilijkheden geen einde gekomen. Het o kind kwam tot driemaal toe met een geheel vlot, leugenachtig en telkens anders luidend verhsal. waardoor de politie van Amsterdam, Soest en Baam aan het werk moest worden gezet, om. naar de waarheid van de verhalen te infor- meeren. Zelfs werd een huiszoeking verricht bij een vrouw in Soest, die gearresteerd werd. Het bleek echter, dat zij niets met het meisje had uit te staan. Het kind heeft ook in andere plaatsen tal rijke winkeliers opgelicht. De gestolen goederen zijn nog niet terug gevonden. Het meisje ver klaart, se te hebben weggeworpen, maar de po litie hecht aan deze verklaring niet veel waarde. Dmstlg beswaar werd gemaakt tegen het stellen vpn een welstandsgrens. Dat zulk een grens door de medici gewenscht wordt, is nog geen voldoende grond om haar In de wet op te nemen. De ziekenfondsen zijn verzekeringsin stellingen geworden. De vraag rijst, of de over heid wel het recht heeft zich te mengen in de quaestle, wie al dan niet als verzekerden zullen worden aangenomen, zoolang zü niet In de koeten der verzekering bijdraagt. Tegenover deze critiek werd gesteld, dat het. stellen van een welstandsgrens niet minder dan noodzakelijk is te noemen, wijl de ervaring van een groot aantal Jaren heeft geleerd, dat vele personen met alleszins behoorlijke en zelfs met hooge Inkomens niet schromen, zich zelf, wat hun geneeskundige verzorging betreft, onder de minder welgestelden te scharen. Tegen het stelsel der vrije artsenkeuze werd eveneens ernstig bezwaar gemaakt. De verplichting, welke aan de fondsen wordt op gelegd om in het algemeen eiken deelnemer toe te laten, die zich daarvoor aanmeldt, vormt een nieuwen last, die een pcemieverhoogende werking heeft. Deze verplichting maakt het exploiteeren van eigen poliklinieken en apotheken, hetwelk de verstrekking van geneeskundige en pharmaceu- tlsche hulp veel goedkooper maakt, ónmogelijk. Bovendien doet zü de administratiekosten aan zienlijk stijgen’ Voorts zullen bjj toepassing van dit stelsel ook zeer jonge artsen zich aan de fondsen kun nen verbinden, waardoor In menig geval de fondspatiënten, in het algemeen de minst draagkrachtlgen, zich aan medici zonder eenlge ervaring sullen moeten toevertrouwen. Van andere zijde werd de vrije artsenkeuze warm verdedigd. Daarbij werd weersproken, dal irf het algemeen de artsen, die zich bü eer fonds verbinden, slechts korten tüd de fonds- practük zouden uitoefenen. In het midden der commissie is de vraag gerezen, of wellicht een allen bevredigende oplossing gevonden sou kunnen worden in dien sin, dat de fondsen verplicht worden elkanders leden onder volledige handhaving van de bestaande rechten dier leden van elkander over te nemen. Gemeend weid, dat in elk geval de vrije apo- thekerskeuae sou kunnen worden geschrapt. Nog werd de wensch uitgesproken, dat door een afzonderlijke bepaling de mogelijkheid wor de geopend, de goed functionneerende ag. dok- tersfondsen in stand te houden. Het zou, naar men meende, onjuist stfn deze fondsen voor het vervolg onmogelijk te maken. Zij achtten de misstanden, Wflke bied der ziekenverzorging zün te c niet zóó groot, dat ter beteugeling daarvan een cmvangrüke regeling noodig Is. In de tweede plaats vroegen zij zich af, of niet veel van het geen verbetering behoeft ook zonder tusschen- komst van den wetgever blnnerl afzlenbaren tijd een verandering ten goede zal ondergaan. Deze leden waren van oordeel, dat de redenen, welke de minister voor de wenschelükheld van het tot stand komen van een algemeene wette lljke regeling van het ziekenfondswezen aan voert, geenszins afdoende zijn. Van andere zijde werd hiertegenover gesteld, dat, al mogen verschillende van de kleine fond sen goed behqprd worden, toch niet valt te weerspreken, dat de aanwezigheid van een groot aantal zoodanige fondsen zeer oneconomisch werkt. In de tweede plaats kan een deel dezer leden slechts weinig waarde hechten aan de gunstige werking van samenwerking en ordening, zoowel wat de verhouding tusschen de verschillende fondsen onderling als wat die tusschen de,fond sen en de geneeskundigen betreft. In verband met den nog steeds niet opge- helderden moord te Caimpthout (België) op den Nederlandschen vrachtrijder C. Maas, De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, I wouw, U Dinsdagnamiddag In bet café van SyyStSSBw wük op Dinsdag 29 December aa. om tw-alf uur in dienst zullen worden gesteld. In aansluiting op de dezer dagen gepubli ceerde beschrüvlng van het nieuwe systeem kan nog worden medegedeeld, dat een trein be halve door de lichtseinen (rood flikkerlicht met negentig wisselingen In de minuut) zich bo vendien aankondigt door het lulden van wek kers, welke Zün aangebracht aan dezelfde An dreaskruisen als de lichtseinen. Wanneer bü storing het permanente oranje-licht met de aanduiding „buiten dienst" brandt, behoeven dc wekkers echter niet gestoord te sün. De bü sommige overwegen aanwezige oranje fhkkerverlichtlngen, die voortdurend branden, zullen uit den aard der zaak op hetzelfde tijd stip verwijderd worden, daar anders verwar ring sou kunnen ontstaan met de automatische flikkerlichten. Heden, 34 December 1936 vertrekt om 9 uur de P.H.-A.L.D., de DJalak. gesagvoerder J. J. E. Dulmelaar, naar Karachi met ses Britach-Indische passagiers. Het betreft hier een extra-vlucht, die langs de normale route wordt uitgevoerd. De zes passagiers hebben het vliegtuig gecharterd, omdat er in den gewonen dienst geen plaste beeebikhaar waa. De gsssg voerder hoopt Karachi den vierden dag te be reiken. van Gaasbeek, een K. L. M.-vlieger, die sljn militairen dienst vervult, kwam terecht In een drassig welland, waar het met den rechter vleugel een paal raakte; de vleugel werd be schadigd. De bestuurder heeft het vliegkamp Soester- berg van sljn noodlanding op de hoogte ge steld, vanwaar een auto Is vertrokken, om het toestel te demonteeren. De D-17 was op weg van Gllse-Rüen naar'De Kool. Het maakt deel uit vgn de afdeellng Java op Schiphol. et aftreden van Edward vm ala koning van Engeland heeft In Groot-Brittannlë een uitwerking gehad als van een steen, die in een vij ver plonst. Vlak na den plons ontstaat een heftige deining, die steeds wijder en zwakker uitkringt om ten slotte in een lichte rimpeling te verdwijnen. De ont stane deining is nog niet aan dit laat ste stadium toe en zoo is kort geleden in het Engelsche Lagerhuis de troons afstand aanleiding geworden tot het uiten van bittere verwijten aan het adres van de regeering-Baldwin en van de Anglicaansche bisschoppen, die, eooals men weet, zich principieel tegen de huwelijksplannen van Edward met inn Simpson verzetten. De liberale afge vaardigde Mac Govern verklaarde, dat, als de openbare ir.eening gevraagd zou zijn zich uit te spreken over de kwestie met koning Edward, het kabinet-Bald- win verslagen zou zijn en de premier In plaats van den koning zijn biezen zou hebben moeten pakken, en dat de AngU- caansche bisschoppen zich liever moes ten bezig houden met de werkloozen en hun middelen van bestaan dan met mrs. Simpson en „het tegen den grond slaan van een man.” Behalve het feit, dat de publieke opinie in Engeland wel dege lijk duidelijk haar afkeuring heeft laten blijken over de houding van Edward, Is deze verklaring van Mac Govern boven dien weinig prettig voor George VI. want zij houdt toch eigenlijk In, dat de nieu we koning volgens de door Mac Govern veronderstelde publieke opinie evenmin op den troon moest zitten als de pre mier Baldwin in zijn mlnlsterszetel. Het begrip van „gentleman", dat In Engeland zoo diep en sterk geworteld heet, wordt door den deftlgen liberaal Mac Govern leelljk ten schande ge maakt en dat nog wel tegenover den koning, die de eerste gentleman is van het Britsche Rijk. God save the King. on» kleta-menschelüke berekening, hoe goed ook bedoeld. Klinkt hst komisch, het is niettemin waar, dat God wel eens veronachtzaamd wordt In de deugdenleer. Men stelt heele reeks gedrags tenen op. en denkt dan: als Ik mü hier nu •naar heel sorgvuldlg en heel stipt aan houd dan ben ik een braaf menach. Niemand zal het ontkennen, maar om een deugdzaam menach te rijn la juist nog Iets meer noodig. en dat is de liefde. Men kan goddeloos zün en rich houden aan alle voorschriften van de ze denwet, men kan goddeloos zijn en toch asce tisch leven. Tegenwoordig hoort het zelfs een beetje bü de offlcleele goddeloosheid, dat men heel ascetisch leeft en zich onthoudt van al cohol, van vleeoch, van nicotine, van alles en nog wat. .Doen ook de heidenen dat niet?” vraagt Sint Paulus aan den katholiek, die zich er mee tevreden stelt, zün geloof op te vatten als een plichtenleer zonder verder te küken. Ja, de heidenen doen dat ook. Ze doen zelfs niets anders. S5U zün de formalisten bü uit stek. In het heidendom, in leder heldendom, is alles verworden tot formaliteit. Men houdt zich aan de vormen. Op vormen en wetten komt het aan. Naar vormen en wetten worden de men- schen beoordeeld. Hoogere nonnen zijn er niet. De fantastische gedachte, dat pasgeboren zui gelingen tot de verhevenste vertegenwoordigers van het menschelük geslacht zouden kunnen beboeren, komt in den heiden niet op. Het is een typisch katholieke gedachte. Het is een gedachte, die alleen verklaard kan worden door een mystieke llefdeleer. Zuiver juridisch ge sproken, volgens de normen van de mensche- lüke wetboeken, Is het een onzinnige gedachte Kinderen hebben geen verantwoordelükheld. Minderjarigen kunnen en mogen niet getuigen. Hoe wil men dan deze kinderen juist ala getui gen, n.l. als bloed-getuigen verheffen tot de eer der altaren? Voor het gewone verstand Ijjkt dit een krankzinnigheid! Toch heef dte Katholieke Kerk dezen naam- loozen, dezen onnooselen, dezen onverantwoor- delüken zuigelingen die hooge eer aangedaan, hen te willen erkennen als bloedgetuigen. Door welke Idee werd de Kerk hlerbü bezield? Hoe kan ze zulk een vereerlng voor minder jarige kleuters goedpraten? Zü behoeft niets goed te praten, de Katho lieke Kerk. Zjj heeft eenvoudigweg erkend, dat God In een der parken van Maastricht is een be renkuil. Dat begrip kuil moet men hier in enigs zins gematigden vorm verstaan. Hij la Immers niet dieper dan misschien een halven meter en om nu te beletten, dat Max en Pd, soo heeten deze beren, uit den kuil komen, heeft men een groot üseren hek rondom hun verblüf geplaatst. Nu zal iedereen, die een bezoek aan Max en Pol heeft gebracht, wel eens de neiging heb ben gehad een onderzoek In te stellen naar de wildheid van deze beesten. Een paaf kwajon gens uit Maastricht hebben de proef genomen. Ze hebben het slot van het hek doorgezaagd en daarna de deur van den kuil opengezet. Een der belde beren heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt om er tusschen uit te trekken en een kükje In het park te gaan netnen. Een aantal menschen, die daar aanwezig waren, In groepen van twee wel te verstaan en die meestal geen oog of oor hebben voor hun omgeving, werden opgeschrtkt door den wan delenden beer. Het werd een sauve qui peut, een kleine paniek, want het kan 's avonds in de jiarken van Maastricht druk zün. De politie heeft er spoedig een einde aan gemaakt, want met een paar hapjes vleesch bleek de vluchteling weer gemakkelük naar zijn gewone verblijf terug te brengen. Meestal heeft de politie meer moeite als er iemand achter de tralies moet I b maar één soort heiligen, dat niet altüd I name genoemd wordt op den kalender. I iedereen moet zelf heilig worden, door mede- I werking met de genade, en door den Inzet van I heel zün persoonlijkheid. Ze hebben dan ook I silemaal een eigen karakter, de heiligen van I gm hemel, en vaak zün die karakters bulten- I gewoon uiteenloopend. De heilige Augustinus I was b.v. een heel ander type als menach dan I o heilige Gerardus Majella, en er is, behalve I ju bet feit, dat ze heilig waren, weinig over- I inkomst tusschen een man ah Sint Francls- I n» van Assisi en een man ah st. Alfonsus 'de I Liguori. Zelfs hun beider prediking, hun beider I leer, loopt ver uiteen. Bü Sint Franclscus do- I mineert de dichterlükhetd, b(j Sint Alfonsus I de rechtskundige nauwkeurigheid. Tegenover n I mn man met humor als de heilige Thomas Morus of de heilige Phlllppus Nerl, sün er i Ritgen, op wier lippen wü ons nauwelijks een glimlach kunnen voorstellen als de heilige i Vlucentius Ferraro. Staat St. Franclscus van I gales voor ons als de volmaakte aociety-man, de heilige Benedictus Labre kon wel in den hemel, maar niet in den salon ontvangen wor den, want de hemel is veel ruimer dan al enee aardsche zalen. Het oordeel Gods Is veel ruimer dan alle aardsche vooroordeelen. Het leert ons, dat In menschen van allerlei stag, van allerlei aanleg, van allerlei rang, stand, ras, nationaliteit en wat wij verder onderschei den, de kiem van de hoogste uitverkiezing en van den hoogsten heldenmoed ligt. Doch er b één soort heiligen, waarbü het karakter i nauwelüks meetelt, en dit ia de eenlge soort i wier namen niet eens opgeteekend behoeven i te staan om vereerenswaardlg te zün. Dit zijn de martelaren. Wij spreken van de veertig martelaren van gebaste, van de heilige elfduizend maagden sender ook maar te weten, hoe ze heetten. Van hun verleden weten we niets dan dat ze hun bloed gaven ter bevestiging van de waarheid. Zelfs al kennen we hun namen wél, zooals met de negentien martelaren van Gorcum het geval Is. dan gaat onze vereerlng toch niet al lereerst uit naar hun onderscheiden persoon lijkheden, maar naar 'de heldhaftige geloofs daad, die dit groepje seer verschillende men schen b|j elkaar bracht: het martelaarschap. Deze genade van het martelaarschap is méér dan het leven. Onder de martelaren van Gor cum waren er, die zonder de genade van den marteldood zeker niet voor een helllgverkta- ring In aanmerking gekomen zouden zün. Er waren eenlge middelmatige menschen onder, die heelemaal niet opvallend deugdzaam had den geleefd, Ja, wrier levenswüze misschien me de verantwoordelijk was voor den massa-afval van de Nederlandsche katholieken tijdens de zestiende eeuw. Toch zün deze mannen heilig verklaard door de Katholieke Kerk, want zü ^hebben het hoogste getuigenis afgelegd, dat een menach kan afleggen. Door een heldhaftigen dood hebben zü goed gemaakt wat er in hun leven ontbroken mocht hebben aan heldhaftige deugd. De martelaren zijn de eenlge heiligen, die anoniem kunnen zün. Alle anderen worden hei lig door hun persoonlükheid tüdens het leven. De martelaren worden heilig door hun per soonlijkheid in den dood. Niet alleen naamloos, maar ook zonder dui delijk geteekend karakter, zijn de martelaren onze vereerlng waardig. Is er een duidelüker bewijs voor dan het feest van de H.H. Onnoo- sele Kinderen, waarop de geheele Katholieke Kerk haar liturgie concentreert om een aan tal kinderen, goed-en-wel-zulgellngen, die het bloedgetuigenis aflegden zonder te weten wat stj darten en answter zich ta kwnrwn verant- woorden omtrent deze daad? Er schijnt op het eerste gezicht iets onredelüks, zelfs iets onrecht vaardigs in te liggen, dat deze vermoorde kin dertjes, die zich niet verzetten konden, en die ook niet. In staat waren, zich rekenschap te ge ven van hun daad, wegens het feit, dat se ver moord werden, even hoog vereerd worden als heilige mannen en vrouwen, die na een tang leven van boete en versterving een zaligen dood stierven. Het doet denken aan het verschil tus schen de arbeiders in den wijngaard, die de bltte van den dag gedragen hadden, en de an deren, die eerst ter elfder uren door den mees ter van den wüngaard waren aangenomen om te arbeiden. Doch evenals in die diepe evange lische parabel, waarvan men ook niet dadelijk óen zin vat, wordt ook in de uitverkiezing van de H H. Onnoozele Kinderen bevestigd, dat God de Meester Is en dat zün Soeverein Recht van booger gelding triljft dan al onae menschelüke berekening. Het is een troostend feit, die vereerlng der Heilige Onnooselen I Het houdt veel meer in dan wü er bü oppervlakkig onderzoek uit «ouden halen. Het herinnert ons aan de waar heid, dat God ten -slotte uitmaakt, wie Hü be genadigen wil, en dat dit niet afhangt van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9