s R.K. Werkliedenverbond bjjeen EEN ZONDERLINGE KERSTENGEL PRACTISCHE PUNTEN TEEL TPLAN AKKERBOUW a WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 Met een mes gestoken Er ?Un werkobjecten Telegram aan Z. H. den Pau» Viaring van het 12l/2-jarig bestaan I- Werknemende Middenstand DE PRINSEN RIJDEN PAARD Ochtendrit naar Scheveningen iR Aan zyn verwondingen bezweken Staatsraad Limburg 70 jaar Richtprijzen met ongeveer drie pCt. verhoogd Goudvoorraad Ned. Bank De Grondwets herziening Militaire telefoonlijn vernield 23-jarig meisje tamelijk ernstig gewond JONGEMAN IN BRAND GERAAKT Openbare beraadslaging genoeg zaam voorbereid Zegeldiefstal voor f 17.000- R.K. Buitengewoon lager onderwijs seeking aanwen- Jfaast werkverruiming is ordening een vraagstuk van de eerste orde,” aldus pater Beaufort ’i Hoe men ordening moet zien Handige manoeuvre leidde tot arrestatie van djrie mannen Afscheid van rector Bots Brand op het Konings plein te Amsterdam i Juweelen tijdig in veiligheid gebracht Huldiging in Den Haag; bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw Rede pater Beaufort Een afscheid zend! p G? t -J Heilige Veder, Pater Mr. Dr. D. Beaufort' OJM. 4 Jaren totaal perspectieven kreeg rector 3E 18 worden Verwezenlijking hiervan zal nog wel eenlgen iT f m ok ck ck ck M 19 Middenstand, omdat men daar aanstuurde op •cheurlng In de vakbeweging. Het gerechtshof to Amsterdam veroordeelde den stuurman H. C. C. V. te Utrecht* wegens diefstal en oplichting conform den eisch tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van vijf maanden voorarrest. EEN TELECRAFISCHEN NIEUWJAARSWENSCH AAN FAMILIE, VRIENDEN EN BEKENDEN H NEDERLAND De commissie van rapporteurs voor de wets ontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de Grondwet u van oordeel, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over de voorstellen genoegzaam is voorbereid. niet ty- eenigea H if n Als r" heir dr. OUerook, en Inge schakeld in de sociaal-economlsche wetgeving. Een soepel hanteeren van de wet op de bln- dendverklaring van overeenkomsten is in dit overgangstijdperk eveneens noodig. Ten slotte lichtte spr. toe, hoe het principl- eele, dat wordt nagestreefd, bij een en ander ingeschakeld moet worden, om met een mooie peroratie te eindigen. Hierna werd een besloten bijeenkomst gehou den. r - TracM éeee, som <wr boomrAg» slakl» Is voorkom., door Qanfiavjn- minuti Het R. K, Werkliedenverbond In Nederland, fa vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de Kerstboodschap, die Uwe 'heiligheid tot de wereld heeft willen richten, neemt innig deel aan de smart, die Uw Vaderhart getroffen heeft door den strtfd, die zoo vele volkeren verscheurt, door de bedreigingen, waaraan de wereldvrede voortdurend is blootgesteld, door den strijd, die in Spanje en andere landen op openlijke en be dekte wijze wordt gevoerd tegen onze Moeder de H. Kerk. Het Verbond vereenlgt zich van ganscher har te met den wensch-van Uwe Heiligheid, dat de vrede van Christus spoedig heeracbe in het Rijk van Christus op aarde. Het zegt Uwe Heiligheid toe al de krachten, waarover het beschikt, voor de verwezei van dit hoogste ideaal te zulftn blijven u den. Het smeekt God om verlichting van Uw lij den, herstel van Uw gezondheid en behoud van Uw krachtige Vaderlijke leiding In deze moei lijke tijden. Eta vraagt eerbiedig Uw Vaderlijken zegen. Er dient in de toekomst nog meer werk te worden uitgevoerd dan nu en daar zal de taak van de nieuwe regeering zeker op ge richt moeten zjjn. Daarby moet het beginsel der subddlalrl- telt worden toegepast, wat wil zeggen, dat alleen werken met overheidssteun mogen worden uitgevoerd, Indien het particulieren onmogelijk is. -HIJ wees er verder op, dat het Verbond zich bewust heeft verzet tegen den Werknemenden F tijd duren, doch voor de naaste toekomst moe ten bedrljfsraden bevorderd worden De 24-jarige G. Koorndtjk. die in de keuken van zUn woning aan de Oosterbadstraat te Groningen, bezig was met het bijvullen van een branoend primustoestel, is daarbij in brand geraakt. De jongeman is in het Academ:sch zie kenhuis. waarheen hij was vervoerd, overleden. Een begin van brand in de keuken kon spoedig gebluscht worden. Naast werkverruiming is ordening» een vraagstuk van de eerste orde, doch spr. waarschuwt hier tegen eenzijdigheid en zet uiteen, hoe men ordening heeft te zien, in het Iftht van de encycliek „Quadragesima Anno.” OnverscMBe weer U tick, bodndll Met dit al is het vraagstuk van meer werk voor ons volk niet uitgeput en ernstige aan dacht dient in de naaste toekomst ook ge wijd te worden aan een regeling van het aantal werkuren, beperking der rationali satie enz. De minister van Landbouw en Visscherij heeft thans voor did akkerbouwgewassen, waar omtrent zijn beslissing nog niet was bekend ge maakt. het teeltplan voor 1937 vastgesteld. In het algémeen komt dit principieel overeen met dat voor 1936. Ten aanzien van de prijzen is er rekening mede gehouden, dat door de depreciatie van den gulden de productiekosten in den akker bouw iets zjjn gestegen. Volgens berekening bedraagt deze stijging voor de akkerbouwge wassen ongeveer 3 pCt. In het algemeen zjjn dan ook de richtprijzen met dit percentage verhoogd. Dit werd noodig geoordeeld, omdat de richtprijzen zoo scherp zijn gesteld, dat zij geen verlaging, sjj het dan een indirecte, kon. den ondergaan. In een woning in de Gerard Doustraat te Am sterdam ontving Dinsdagavond een 23-jarig meisje haar verloofde. Er ontstond twist tus- schen belde menschen, waarbij de jongeman een mes trok en het meisje in de borst stak. HIJ trof haar vlak boven het hart. De 25-jarige dader rende daarop bet huis uit. Het gewonde meisje, welks toestand tame lijk ernstig is, werd door een buurvrouw naar het posthuis aan de Ferdinand Bolstraat ge bracht, van waar de geneeskundige dienst het slachtoffer naar het Wllhelmlna-Oasthuis ver voerde. Het Verbondsbestuur heeft zich nu gewend tot den betrokken vakbond om een rapport, zoo mogeiyk wetenschappelijk gefundeerd, uit te brengen, teneinde bij bevoegde instanties met goed omschreven redenen te komen, die het treffen van maatregelen eventueel wettigen. Vervolgens wertf medegedeeld, dat van een vergadering van geestelijke adviseurs In een der diocesen het verzoek was uitgegaan om iets te doen tegen over-mechanisatie, waardoor de ar beid van vele mannen en vooral vrouwen aan merkelijk wordt verzwaard. bilaris namens de regeering toe. Bpr. had aan de woorden van prof. Anema alleen tóe te voegen, dat het H. M. de Koningin had behaagd, mr. Limburg te bevorderen tot Commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. Namens het Comité, waarvan spr. deel uitmaakte, overhandigde hij <en heer Limburg daarop de versierselen, aan dese hooge onderscheiding verbonden. Staatsraad Limburg sprak daarop een dank woord., De man, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, heeft In den nacht van 21 op 22 Maart ingebro ken in het registratiekantoor te Utrecht, waar hy in totaal f 17.000. plakzegels, couponbelas- tlngzegels, beursbelastlngzegels, etc. buit maak te. Voorts had hij verschillende voorwerpen op af betaling op een valschen naam gekocht. Aanvankelijk ontkende verdachte; de recherche had echter een hak-afdtuk van hem in het kan toor gevonden, bovendien was hij in het bezit van een aantal zegels. Op 6 October diende de zaak in hooger be roep; de procureur-generaalverzocht het Hof de zaak terug te wijzen naar den rechter-com- missaris.t Gedurende het heropende vooronder zoek legde verd. een bekentenis af. De rechtbank te Utrecht had hem eveneens tot twee jaar met aftrek van voorarrest veroor deeld. i Eenlgen tijd geleden hebben dieven een ge deelte V|n de militaire telefoonleidlng tusschen Hembrug en Amsterdam vernield en gestolen. De bewaking werd verscherpt, doch ook een tweeden keer wisten de dieven, zonder betrapt te worden, een gedeelte van de HJn weg te bre ken. Om het. kwartier werd opgebeld om na te gaan, of er ook iets aan de lijn mankeerde. Dit heeft tot resultaat gehad, dat men merkte, dat wederom een storing was ontstaan. Onmiddel lijk trok een patrouille er op uit, die drie per sonen arresteerde, zy zijn in het bureau Ad miraal de Ruyterweg Ingesloten. In weerwil van verschillende bezwarende omstandigheden, blijven zij ontkennen. Met drie stralen tastte de brandweer het vuur aan en het duurde niet langer dan tien minu ten of het vuur was gedoofd. De eigenaar van de zaak had direct na het uitbreken van den brand met behulp van zijn personeel de meeste Juweelen van waarde, die zich in den winkel bevonden, in veiligheid ge bracht. De winkel zelf heeft slechts waterschade bekomen. Belde bovenverdiepingen zijn echter goeddeels uitgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend, doch vermoed wordt, dat zij te zoeken is in het ontstaan van brand bij den aanleg van een gashaard, hetgeen 's ochtends gebeurd was. Men had reeds eenlgen tijd een vreemde lucht ge roken, doch schreef dese toe aan den nieuwen haard. De brand zou zeker een grootgren om vang hebben aangenomen, wanneer dig was ontdekt. De brandweer was tijd bezig met de nablusschlng. Verzekering dekt de aangerichte schade. Op dit uur trok de brand op het in het druk ste gedeelte der stad gelegen punt groote be langstelling van de zijde van het publiek. De politie zorgde evenwel voor een goede afzetting. Na korten tijd kon het verkeer, dat even moest worden onderbroken, weer worden vrij gegeven. ou de Visser, de voorzitter van - de communistische Tweede Kamer fractie, heeft den tweeden Kerstdag in het R A I.-gebouw te Amsterdam voor kerstengel gefungeerd en de nieuwe boodschap gebracht, welke met het oog op de aa. verltlezingen door de Commu nistische Partij Holland zal worden ge propageerd. Lou de Visser als kerstengel moge een wonderlijke figuur zijn, zij is ^piet wonderlljker dan de boodschap, welke hy verkondigde. De vergaderzaal was opgesierd met portretten van Stalin, den rooden Tsaar van Moskou, van Dimi- trof, den beruchten Bulgaar, die In het proces naar aanleiding van den brand in den Rijksdag zoo’n opvallende rol speelde en sindsdien tot hoogleeraar In de revolutlonnalre staatkunde te Moskou en tot secretaris van de Komintern werd benoemd, van Caballero, den soclalis- tlschen Spaanschen minister-president en onder anderen ook van Rembrandt, Joost van den Vondel en Deslderius Eras mus, allen in roode lijst. Rembrandt heeft men kortgeleden in Moskou tot plebejer verklaard, omdat hij in flnan- cieele moeilijkheden heeft verkeerd en door zijn groot-burgerlijke tydgenooten zou zijn miskend. Het Russische blad de „Prawda” meende In den grootmeester van de Nederlandsche Schilderkunst een voorlooper van het communisme te mo gen begroeten en miskende op zijn beurt den schilder, ergerlijker dan diens tyd- gepooten het ooit hebben gedaan, omdat het Rembrandt’s religieuze schilderingen z daardoor geweld aandeed. Even zonder ling als de combinatie Rembrandt en Largo Caballero, onder wiens bewind be faamde meesterstukken van de Spaan- sche Schilderschool zijn vernield, is de combinatie Vondel-Caballero-Stalin. wamt is het niet meer dan schaamteloos de beeltenis van den dichter der Altaarge heimenissen te confronteeren met die van hen, die godsdienst opium voor het volk achten en het Allerheiligste Geheim der Altaren lieten schenden door revolu tlonnalre brandstichters en plunderaars? En Deslderius Erasmus, de humanist, zal zich in het zonderling gezelschap van figuren uit de meest Inhumane revolutie, welke de wereldgeschiedenis tot nu toe heeft gekend, evenmin behaaglijk hebben gevoeld. Wie zich wel op zijn gemak ge voelde, was Loude Visser, want hem kan het blijkbaar moeilijk te chaotisch zijn. Van het oogenblik af, dat er geen gevaar meer voor de Vakbeweging, door een ingrijpen v»n het Episcopaat, was er geen aanleiding meer om zich tegen den Werknemenden Middenstand te verzetten. Over het regelen van de grenzen, wat betreft het aannemen van leden, is te spre ken. De moeilijkheden, die er zijn, hoopt men dus door overleg uit den weg te ruimen. Tót den heer Bystefvrid zégt «pr„ dat hij zich bl) dit punt gehouden heeft aan het rapport van de R. K. Werkgeversvereeniglng, waarin ook •esproken wordt over behoorlijke verzorging der ouderen by de vervanging door jonge arbeids krachten. Medegedeeld werd, dat het Vraagstuk van een tekort aan geschoolde arbeidskrachten by den Hoogen Raad van Arbeid in bespreking la ge bracht, waar men materiaal zal verzamelen om te beoordeelen of hiervan Inderdaad sprake Is. Daarna nam de voorzitter met enkele woor- den afscheid van den heer H. Th. Var Leeu wen, (gesalarieerd bestuurder van den R. K. “°utbewerk£rsbond) die de beweging met pen noen gaat verlaten en bood hem een plaquette •an. By de afronderiyke gewassen, hieronder ge noemd, zyn de nauwkeurige bedragen en ver dere byzonderheden vermeld. Tarwe: Met Instandhouding van de rege ling ten aanzien van den richtprijs, aooals die dit jaar geldt, zal de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1937 gesteld worden op f 9J5 per 100 K.G. Dit wil dus zeggen, dat voor tarwe van gemiddelde kwaliteit, afgeleverd op 1 September 1937, f 925 zal worden betaald. De beperking van den tarweverbouw Is vervallen. Rogge: De richtprijs voor de rogge zal ge steld worden op een gemiddelde van f 7.75 per 100 K.G. De juiste uitvoeringsmaatregelen zullen nader worden bekend gemaakt. Vermoe. deiyk zal, teneinde de regelmatige afdorschin^ en inlevering te bevorderen, een met het sei zoen oploopende prijs worden vastgesteld, byv. van f 7.25 tot f 8.35. Zooals reeds bekend ge maakt is, ligt het in de bedoeling, den denatu- ratietoeslag en de daarmede overeenkomende heffing aan de grens zoodanig vast te stellen, soo noodig iedere week, dat de voor het be paalde tydvak geldende richtprys zooveel mo- geiyk wordt benaderd. Gerst: Voor gerst is de richtprijs vaAge- steld van f tot f 825. Het ligt vooralsnog niet In het voornemen, den dorschtoeslag we derom in te voeren. Vóór den oogst zal beken\ gemaakt worden, welk systeem in vtrtmnd met By de besprekingen merkte de heer Spit (R. K Bond van Overheidspersoneel) op, dat z.L de heer De iBruyn in zyn rede nat al te optimis tisch was geweest ten aanzien van de verbeterde mentaliteit by de moderne vakbeweging, vooral wat betreft het invoeren van een klndertoeslag- tegeling. Verder had spr. gaarne wat vernomen over den Werknemenden Middenstand. Hy is bevreesd, dat de juistheid der verhoudingen In het ge drang komt. De heer v. d. Werf (R. K. Steenfabrieksarbel- dersbond) verzocht pogingen aan te wenden, dat ook de Jeugdige werkloozen iets extras krijgen by het Vorsteiyk Huweiyk. De heer Bjjsterveld (R. K. Hotel-geëmployeer- den) vroeg aandacht te wyden aan de arbeiders, die door crisls-omstandigheden van ouderdoms rente zyn uitgesloten. 'Ewa. voor vier uur brak Dinsdagmiddag brand uit in het perceel Koningsplein 10, waarin ge vestigd is de juwelierszaak van den heer J. Aardewerk. Een der vrouweiyke winkelbedien den had zich naar de eerste verdieping begeven om thee te setten. Tot haar grooten schrik ont- dektgrsy, dat in een daar gelegen tusschenka- mer brand was uitgebroken. Binnen eenige se conden plantten de vlammen zich voort en toen de onmiddeliyk gewaarschuwde brandweer ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen fel uit de eerste verdieping. Het duurde niet lang ot het vuur deelde zich ook aan de tweede ver dieping mede. Nadat de heer A. O. de Bruyn, voorzitter van het R K Werkliedenverbond, Dinsdagmorgen de najaarsvergadering, die in het gebouw voor K. en W. te Utrecht gehouden wordt, met een reeds gepubliceerde uitvoerige rede geopend had werden eenige mededeelingen gedaan. Allereerst werd besloten het volgende telegram aan Z H. den Paus te zenden: Staatsraad mr. J. Limburg, die Dinsdag zyn zeventigsten geboortedag mocht herdenken, ont ving In den loop van den ochtend verscheidene bloemstukken, telegrafische en schrifteiyke ge- lukwenschen, enz. Daaronder waren brieven van den per 31 December aftredenden president van het Permanente Hof van internationale justitie, sir Cecil Hurst, van den nleuwbenoem- den president van dat Hof, J. G. Guerrero, tele grammen van diverse Volkenbondsgedelegeer- den en tai van anderen uit binnen- en buiten land. Des middags is de 70-jarige in Pulchri Studio te Den Haag gehuldigd. Een uitgelezen gezelschap had reeds de groo te zaal gevuld, toen het huldiglngscomite onder voorzitterschap van prof. inr. A. Anema den heer en mevrouw Limburg binnenleidde. Prof. Anema sprak, nadat een hartelljk en algemeen applaus by de binnenkomst van den jubilaris had weerklonken, den 70-Jarlge na mens het huldigingscomité toe en wees daarby op de groote verdiensten, niet het minst op in ternationaal gebied. Nadat het applaus, dat op deze rede volgde, wm verstild, sprak minister De Graeff den ju- Dinsdagochtend om 11 uur hebben Prins Bern- hard en Prins Aschwin eenrit te paard ge maakt, vergezeld van een van de heeren Von Cratnm, paaf Ahlefeldt en kolonel Von Pant, achulidaew. Het gezelschap kwam in twee auto’s by het ruiterpad, dat tegenover hotel Wittebrug in de Scheveningsche boschjes ver dwijnt, aan. De Prins zat achter het stuur van zyn Ford en Prins Aschwin zat naast hem. De chauffeur van Prins Bernhard had in de Dickey Seat plaats genofnen. In een hoftauto volgden de overige leden van het geselschap, met uitsondering van graaf Ahlefeldt, die uit hotel Wittebrug ksram. Op het ruiterpad stonden knechten van het koninklijk staldepartement met de paarden klaar. De ruiters ontdeden zich van hun jassen en stegen te paard, om stapvoets over de brug te ryden. Toen ging het in kalmen draf over het ruiterpad langs de Nieuwe Parklaan naar Scheveningen. Een en ander trok nogal belangstelling van bet publiek. Er waren er zelfs, die de ruitere per, flets of per auto vergezelden. Na de pauze hield Pater mr. dr. D. Beaufort O. F. M. een inleiding over: Richtiynen voor het sociaal-economlsch leven van ons land in de naaste toekomst. Aan het einde van het jaar, zoo begon Pater Beaufort ongeveer, zou men geneigd zyn een overzicht te geven van wat in het verleden is gepasseerd, doch spr. zal niet nakaarten, al heeft het zyn nut om den toestand te-realisee- ren eenige cyfers voor oogen te houden. Ia de jaren 1930 tot 1936 is het aantal werkloosen van 82.000 gestegen tot 152.000, terwyi het tekort van ’s Rijks schatkist over deze ruim f 325 mlllioen beliep. Liever wil spr. echter eenige voor de toekomst openen en hy denkt daarby allereerst aan vermeerdering van werkgelegen heid. Gelukkig kan men in ons land nog van bevolkingsaanwas spreken, al is er een bedenke- lyk verschynsel, nJ. de vermindering van het percentage der personen beneden 15 jaar. (Van 35.11 pet. in 1879 tot 30 pCt. in 1930.) P* voorzitter bracht voorts in herinnering de benoeming van Rector Bots tot Deken van Gou- ra- Negen jaar lang is hy adviseur geweest van Pen Haarlemschen bond en van vele andere or ganisaties. Een goed en nobel mensch gaat den dienst van de sociale beweging verlaten. Hy heeft voor de katholieke arbeidersbewe ging ontzagiyk veel gedaan en werkte hiervoor ««ds in 1919 te Dordrecht. Met groote bereidwilligheid was hy ieder dt- lect ten dienste. Een man met een benydens- wsardlgen eenvoud. Met volle ambitie heeft hy «to werk verricht, ondanks het feit, dat hy “®h de laatste Jaren met byzondere zorg aan het parochle-werk wydde, wat hy noemde de Mgeniyke zielzorg Aan den hoogeerw. Deken Bots werd een te- J*gram gezonden, waarin hem voor dit alles hartgrondig dank wordt gezegd. A11 «bn opvolger hier werd begroet dg zeer- Biykens den jengsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met 50 mllllcen. De heer Van Ryswyk (R. K. Slagersgezellen) had bedenking tegen de gevolgen van bet nieu we Werktijdenbesluit, waardoor soms zestien uur per dag gewerkt wordt. De heer v. d. Brink <R. K. Metaalbewerkers- bond) drong aan op naleving van de Arbeids wet. Naast het vraagstuk der mechanisatie is er de arbeidsmethode, die spr. zou willen noen be zien. De voorzitter antwoordde, dat het toch een feit is. dat men in hoofdkringen van de moderne beweging than» anders over de kindertoeslag- regeling denkt. T-e leuze van deze kerstvergadering 1 luidde: „Voor een nieuw Neder- land, vrij, onafhankelijk en wel varend!” Hoe deze leuze moet verstaan worden, gaf de portretten-galerij duide lijker te kennen dan de toespraak van Lou de Visser. Het nieuwe Nederland, waarvoor de communisten blijkbaar wil len gaan Ijveren, moet zoo chaotisch wor den, dat Stalin, Dimitrof, Vondel, Rem brandt, Erasmus, er op één en dezelfde lijn worden gesteld, het moet zoo vrij zijn als Sovjet-Rusland, even onafhan kelijk en welvarend. Uit de rede van Lou de Visser viel dat zoo niet op te maken, want die hield een geweldig plei dooi voor de Nederlandsche cultuur, wier scheppingen de vergelijking met wat ter wereld ook, dus ook met Sovjet-Rusland, glansrijk kunnen doorstaan. Rembrandt, Vondel, Breeroo, Huygens, Erasmus, Spinoza, Prof. Hugo de Vries. Descartes en Rousseau, bracht hij allen te pas in zijn lofrede op de vrijheid, be vochten in den tachtig Jarigen oorlog, maar over de rol die Prins Willem van Oranje, de stamvader van ons vorsten huis, In dezen tachtig jarigen oorlog heeft gespeeld, daarover sprak hij natuurlijk met geen woord. Voorts blies hij de loftrompet over onze waterbouwkundigen en stedenbouwers, over onze industrieën, handel, visscherlj, land- en tuinbouw, transport-wezen en de grootschheid van Insullnde, zoodat het hier te lande een Sovjet-lullekkerland zou hebben ge schenen, Indien hij er niet aan toege voegd had, dat dit allés natuurlijk vol komen verkeerd werd beheerd. De kapi talisten en de aanhangers van Colljn verklaarde hij tot de vijanden van de boeren en middenstanders en zichzelf en zijn aanhangers verklaarde hij solidair met de intellectueelen, met de dragers der cultuur. WIJ zijn de verdedigers en beschermers van het gezin, dat de bour geoisie uiteen heeft gerukt, zoo riep hij lulde uit alsof hy de kinderstemmen uit de Russische crèches wilde overschreeu wen. wy zijn democraten In merg en nieren, aldus besloot deze kerstengel met sikkel en hamer. Zoo is de communistische kerstmis viering, dank zij t politiek Jan Klaasen- spel van Lou de Visser, geworden tot een zotte kermis en hadden Rembrandt, Joost van den Vondel en Erasmus er persoon lijk by tegenwoordig kunnen zijn, zij zouden zeker gemeend hebben, dat het kermis in de hel was. Immers de tegen stelling tusschen praat en werkelijkheid was hier grooter dan tusschen zonne schijn en regen. het marktverioop in deze precies zal gevolgd. Haver: De maximumhefflng op haver zal voor het volgend jaar bedragen f 3.per 100 K.G. De haverprljs zal dus maximaal kunnen stygen tot f 3.— boven den wereldmarktprijs. Mocht de prijs evenwel stygen tot f 7.dan zal de heffing verlaagd kunnen worden, totdat deze het pell van de algemeene heffing op granen heeft bereikt. Peulvruchten: Voor erwten zal de prijs gebracht worden van f 9.25 tot f 10.25, onder dezelfde voorwaarden als dit jaar. Voor veldboonen zal de prUs met f 0.25 per 100 K.G. worden verhoogd. De wijze van Uit voering zal 'nader worden bekend gemaakt. In het algemeen ligt het in de bedoeling, hiervooi een denaturatietoealag in te stellen en dus den dorschsteun af te schaffen, waardoor voorko men wordt, dat boonen, die den steun elgeniyk niet behoeven, in het vervolg nog gesteund zul len worden. Nader zal worden bepaald; of hier toet een vasten prijs, dan wel met een oploo penden prijs met f 925 als gemiddelde, reke ning zal worden gehouden. Aardappelen: Voor dit product wordt geen princlpleele wfjzlglng gebracht in de rege ling van t vorig jaar. Het ligt in de bedoeling dat diegenen, die vrijstelling krijgen voor de kleine oppervlakten, die dezelfde zyn als het vorige jaar, daarvoor geen teeltvergunnlng meer zullen behoeven aan te vragen. By het totaal toe te wijzen oppervlak zal met deze oppervlakten natuuriyk rekeninp worden ge houden. Het ligt in de bedoeling maximaal, alles Inbegrepen, de oppervlakte consumptie aardappelen te stellen op 100.000 H A. De Juiste cyfers voor de denaturatle-ver. goeding zullen nader worden bekend gemaakt. Voorloopig kan worden medegedeeld, dat, ten- zy de economische verhoudingen dit meebren. gen, het niet in het voornemen ligt, de be staande denaturatievergoedlng te wyzlgen. Suikerbieten. De richtprijs voor sui kerbieten zal worden gesteld op f 1025. Het ligt in het voornemen boven de hoeveelheid van 1540 mlllioen Kg. bieten nog een speclalen toeslag te geven voor bieten, welke tot veevoe. der worden verwerkt De in de Wleringermeer te verbouwen bleten zyn in de genoemde hoe veelheid niet begrepen. Vlas De marimum-oppervlakte zal worden verhoogd tot 18.000 H A. De teeltpremie wordt ten hoogste f 85 per HA. Cichorei. De regeling van het vorigejaar bllift bestaan. Spinazie- en radyszaad. De steun maatregelen zulten voor het volgende seizoen worden ingetrokken. Koolzaad. De regeling voor 1937 is reeds bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling voor 1938 den richtprijs te brengen op f 14M per Nader vernemen wy, dat de prinsen Bernhard en Aschwin by het pompstation zyn afgeste gen. Het was toen omstreeks 12 uur. Het gezelschap kwam uit de duinen, uit de richting van Harer Majesteits landhuis de Rui- genhoek, aangereden. Prins Bernhard richtte, voordat hy achter het stuur van zyn grijze cabriolet plaats nam, enkele vriendschappelijke woorden tot den ryknecht-majoor, die het ge zelschap Biet eenige stalknechten vergezeld ihad. Ter gelegenheid van het 12%-Jarig bestaan hield de Bond ter Bevordering van het R.K. Buitengewoon Lager Onderwijs Dinsdag een leden- en feestvergadering in hotel „Noord- Brabant" te Utrecht. In grdbten getale waren geesteiyken en leeken byeen, die het zwakzinnige kind onder- wyzen. Des morgens werd het hulshoudelyk gedeelte van het programma afgewerkt. Van te voren had de geesteiyke adviseur, rec tor J. c. M. Broekman uit 's Hertogenboseb daar een H. Mis opgedragen tot intentie van den Bond. Des middags is jp de benedenzaal van het hotel een groote feestvergadering gehouden, waarby verschillende gasten tegenwoordig wa ren. Nadat eenige dames een muzlkalen inzet verzorgd hadden, sprak de voorzitter, de heer G. A. E. Christ, een welkomstwoord. In aansluiting op zyn welkomstwoord hield spr. een inleiding, waarin hy verschillende feiten naar voren bracht uit de twaalf en een halfjarige ontwikkeling van de katholieke op voeding en ontwikkeling van het zwakzinnige kind. Spr. wees vervolgens op de zorg, waaraan steeds meer aandacht wordt besteed in vele plaatsen. De heer G. A. E. Christ sprak naast zyn ver trouwen in de toekomst, den wensch uit, dat aan de Katholieke Unlversiteit een leerstoel zal worden verbonden in de Heilpaedagogle. Na een langdurig applaus Bartels, secretaris van den Bond, het woord, die byzondere hulde bracht aan den persoon van den voorzitter voor zyn vele werk, dat hy met heel zyn persooniykheid aan den bona Prof. mr. v. Poelje richtte zich hierna tot de vergadering als dlrecteur-generaal van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Spr. velde, dat het zyn vaste over tuiging is, na Jarenlange ervaring en beschou wing, dat het Buitengewoon Lager Onderwys zeer bloeiend is. Spr. wenschte den Bond nog vele vruchten toe van zyn prachtlgen arbeid. De heer W. Wilschut feliciteerde namens het K.O.V.; Mgr. Goorts complimenteerde den bond in een harteiyke toespraak. Dr. Eykel, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid feliciteerde in enkele woorden der. Bond evenals vertegenwoordigers van de Ver. van Artsen en Onderwyzers en de Chr. Onder- wyzers. De geesteiyke adviseur, rector J. p. M. Broek man uit ’s Bosch, tevens oprichter van den Bond, sprak een slotwoord, waarin hy den aari. wezigen moed en vertrouwen toewenschte by het minder ongelukkig maken van de kinderen. Dr.A. v. Voorthuysen, inspecteur van het B.L.O. in Nederland, werd na het brengen van de talrijke gelukwenschen by het 12%-jarig be staan een welgemeend vaarwel toegeroepen, nu hy weldra zal aftreden als inspecteur van het BJkO. De heer G. A. E. Christ sprak een afscheids rede uit,'waarin hy de talrijke verdiensten me moreerde van dr. v. Voorthuysen, die vooral ook op wetenschappelyk gebied een onver moeide werker was. Dr. v. Voorthuysen nam hierna persoonlyk afscheid. Met dankbaarheid herinnerde spr. zich de samenwerking met den Bond. Na een korte pauze werd de feestvergadering voortgezet met het optreden van een voor- dracht-kunstenaar. De verdediging van de blnnenlandsche markt zal voorop moeten staan. Naast bevordering hiervan, moet ook de export bevorderd worden. Het streven dient er op gericht te worden, ten volle van de verbeterde posite in deze te profiteeren. Dit kan vooral bereikt worden door de crisis-invoerwet. Rechtstreeksche overheidsbemoeiing ter ver krijging van' werkverruiming zal in de naaste toekomst onontbeerlijk zijn. Er kan nog heel wat worden aanbesteed als men rekent, dat in 1930 (de particulieren niet meegerekend) voor f 111.16 mlllioen werd aan besteed tegen f 45.16 millioen in 1935. Aan extra werk is buiten het normale in ons landje nog heel wat te doen. Als voorbeelden noemt spr. wegenaanleg, electrificatle van spoor wegen, het bouwen van viaducten ter verbete ring van wegen, inpoldering en bebossching, woningbouw en als typisch voorbeeld het bouwen van een koelhuis om het fruit langer goed te houden. In verband met den bevolkingsaanwas is de bouw van 33.000 woningen per jaar noodig. Dan zyn er nog secundaire werkgelegenheden, zooals de bouw van een tweede„Statendam”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 17