ONS BLAD Huldebetoon in de Hofstad aan Amerikaansche wapenlevering Spanje belet? De toestand van dén H. Vader verergerd I 1 AUA.G NRBAHN N I KONINKLIJKE RIJTOER Het nieuws van heder OVERLEG WORDT REEDS GEPLEEGD DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE katholieke pers 1 Britsch-Duitsche ruilhandel 2 Engeland verwacht een opleving i VATICAANSTAD, 29 Dec. Twee koren zingen V Een eiland gekocht 4t I Brand te Hoschiro u 1 I Graaf Rossi spoorloos verdwenen België’s roode jeugd werd het eens 4 De gasontploffing te Varese DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN (Reuter). De toestand Z. H. den Paus ia hedenavond Tienduizenden leden van ver- eenigingen, om hun vaandels geschaard, langs den weg Een tip voor wie een eigen vacantie-oord wenscht WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 DERTIGSTE JAARGANG No. 76 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 yxwwwwMtii mir/////////»sg -4 ▼an ernstiger geworden. DEN HAAG, 29 December. o o. al. Staatsraad mr. J. Limburg gehuldigd. Teeltplan akkerbouw voer 1997. omkleede ri (Havas.) Een treurige lyst held In Spanje. XO r I I Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d 29 December: Stand op Woensdag 19 uur v.se. 774J Vorige stand 763-5 ROME, 39 Dec. (Havas). - De gasontploffing, welke zich gisteren te Varese heeft voorgedaan, heeft tot nu toe seven dooden gebiecht. ge- be- De Kardinaal sprak ten slotte nog met groot droefheid over den toestand in zijn bisdom Toledo, «aar ook de kathedraal groote sohade De socialistische leiders met de handen in het haar Industrieele kringen hopen op vermindering van het werk- loozenaantal in 1937 Vrrloop der plechtigheden op 7 Januari thar bekend gemaakt. m, te 11e Ier se Tomas, die onlangs, vóór Rome naar Spanje, door auditntie ontvangen werd. United.Press-telegram aan De Kardinaal bevestigde het bericht, dat tien bisschoppen in den burgerkrijg om het leven zijn gebracht. Het zijn n l. de bisschoppen van Lerida, Bar- bastro, Siguenza, Cuenca, Ciudadreal, Almeria. Jaen, Guadlx, Segorbla en Tarragona. Het aan tal priesters, kloosterlingen en zusters, dat ge dood werd, wordt door den Kardiriaal op 5000 geschat. De socialistische leiders in België rijn in moei lijkheden, daar de socialistische jeugd zich mei de communisten aaneensloot. Aanbieding van huwelijksgeschenken aan bel Prinselijk paar. Engelsehe diplomatieke kringen hopen op maatregelen in Ame rika, die dit ongelukkig ge val zullen verhinderen Industrieele kringen in Engeland verwachten een groote opleving in den handel in het ko mende jaar. .10 .35 .25 .10 JO 40 Van de voorgenomen massage ter bevordering van de genezing van de spatader heeft men we gens de hevige pijnen .atgezien. NEW YORK. 29 Dec. (Havas) Het Staatl- departement verleende toestemming voor den uitvoer uit Amerika van twee atfseepsiadingen onderdeelen. die de constructie van 19 handels- vllegtulgen mogeljjk maken. De ladingen zouden vertrekken met een Nederlandsch schip en met de pakketboot „President Harding"». Zij zijn bw- stemo voor een Nederlandsche firma in le Ha vre, maar hun uiteindelijke bestemming is on bekend. De bladen achten de mogelijkheid niet uitge sloten, dat deze bestemming Spanje sou zijn. Het Staatsdepartement weigerde het besluit toe te lichten, terwijl de Spaansche en Fransch; consulaten zeiden de bestemming van de onder- deelen niet te weten. De Nederlandsche firma weigerde alle inlich tingen. Een bommenwerper der nationalisten moest wegens een defect in de Fransche zóne van Marokko dalen, in de nabijheid van Souk el Arba du Charb. dat juist over de grens is ge legen. De Fransche autoriteiten hebben het toestel met de meegevoerde wapens en munitie in beslag («nomen. In Washington wordt overlegd, of men een wapenlevering aan Spanje kan verhinderen. Het incident met de,Palos wordt nog niet als geëindigd beschouwd. Rondom Madrid te bet vrjj rustig. Het blad kan moeilijk begrijpen, waar om de Britsche regeerlng de oprichting van een dergelijke maatschappij heeft goedge keurd. door het Woordeinde, door de Zeestraat, «en paar door de 1 waar zij A •elaan jfói Het ministerie van Bultenlandsche Zaken te Washington deelt mede, dat aan oen Ame- rikaansche makelaarsfirma vergunning is verleend voor den uitvoer van 19 vliegtuigen. - 400 complete vliegtuigmotoren en reservedee- len voor 130 motoren, tot een totale waarde van 2.770.000 dollar voor verscheping naar Bilbao voor de Spaansche regeerlng. Dit is het eerste transport naar het Spaansche oor logsgebied waarvoor vergunning Is verleend. De Spaansche primaat, Kardinaal Goma y zijn terugkeer uit Z.H. den Paus in heeft volgens een de Telegraaf aan Spaansche journalisten eenige gegevens ver strekt over het lijden der katholieke geestelijk- LONDEN, 29 Dec. (Havas). De Financial News critlseert de oprichting van de Broket Ltd.-maatschapplj, welke bestemd is den ruilhandel tusschen Dultschland en Enge land te vergemakkelijken. TOKIO, 29 Dec. (DJiJl.) De havenstad Hoschiro in het Noord-Westen van Japan door een feilen brand geteisterd. 150 huizen werden door het vuur vernield. Het blunchtngs- werk werd bemoeilijkt door den hevigen storm. In de laatste 35 jaar is dit de tiende groote brand, welke Hoschiro teistert. NOORD-HOLL ANDSCB DAGBLAD LONDEN, 29 Dec. (A N P.) Vooraan staande industrleelen en zakenlieden ver wachten een vermindering van het werk- loozenaantal in het komende jaar door een aanzienlijke opleving in den handel. Vooral in de zware; industrie is men optimistisch gestemd. De graaf van Dudley, voorzitter van de British Iron and Steel Federation, is van meening, dat de vooruitzichten se dert derf oorlog niet meer zoo goed zijn ge-, weest. Verscheidene bultenlandsche afzet gebieden voor steenkool en andere goederen zijn heropend. Geschenk der schooljeugd Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangeboden, dat naar men weet bestaat uit een bibliotheek voor het paleis te Soestdjjk en de inrichting van een sportterrein by dit paleis. De aanbieding van dit geschenk geschiedde in den vorm van over handiging van een oorkonde. Van hieraf staan de huldigende vereenl- gingen opgesteld. In de ronding achter het Ruiterstandbeeld en aan den overkant naar de richting van de Zeestraat toe ziet uien langs de stoep in ordelijke rijen man nen en vrouwen om hun vaandels ge schaard. Hier en daar treedt een frissche jeugdorganisatie op den vóórgrond. Kleurig In haar kleedlj, kleurig in haar groot aan tal vlaggen. Een over dat alles heen hangt de feestversiering hoog over de straat ge spannen. heeft geleden in de dagen dat het Alcazar ge. bombardeerd werd. Vele kostbare religieuze voorwerpen worden vermist. Ruim 150 priesters zijn omgekomen. Sovjet-Rusland heeft besloten alle kinderen, wier ouders tijdens den burgeroorlog om het leven zijn gekomen, te adopteeren en deze kin deren In Sovjet-Rusland op te voeden. De Itallaansche graaf Rossi, Franco’s bevelhebber over de nationalistische strijd krachten op het eiland Majorca, blijkt aldus seint United Press aan de Telegraaf op geheimzinnige wijze verdwenen te zijn. Volgens berichten uit betrouwbare bron, was hjj met de Kerstdagen naar Italië teruggekeerd. Zijn tegenwoordige verblijfplaats is echter on bekend. Zijn werkelijke naam zou Bonaccorsl zijn en sommigen vermoeden, dat hij te Rome het advocatenberoep uitoefent. Derde verdachte aangehouden in verband met den moord te Leek. O O Het bericht van de oprichting van deze maatschappij werd met weinig enthousiasme in de city ontvangen. Nationaal huwelijksgeschenk Te half vijf arriveerden de leden van het Uitvoerend Comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het nationale huwelijksgeschenk, waar voor allerwegen in den lande de gelden zijn bijeengebracht en dat als het groote schenk van het Nederlandsche volk schouwd, kan worden. Indien alle Hotels in Den Haag zijn volgeboekt voor 7 JANUARI logeert dan te Rotterdam in bet comfortabele hotel coomans HOOFDSTEEG TELEFOON 26100 (8 lijnen) LOGIES MET ONTBIJT vanaf 3.- 280 Kamen - 400 Bedden. Str. koud en warm water Slechts 25 minuten van Den Haag De gezondheidstoestand van den H. Vader was in den loop van den dag stabiel gebleven. Z. H. de Paus had zelfs, naar men ons uit het Vatlcaan meedeelt, een betrekkelijk goeden nacht gehad. De geruchten omtrent een plotselinge ver ergering behoeven daarom nog geen ernstige bezorgdheid te wekken. Nochtans blijft de toestand in vele opzichten ernstig, daar de pijn aan de open beenwonde de krachten van het organisme sterk inspannen. En dan loopt het juichen den stoet vooruit __2_Jiwaar pevelverllchtlngen zijn aangestoken, éle Lange Laan van Meerdervoort, het Valkenboschplein de Regentes- het Regentesseplein inbuigt. D/aF staat voor de Kerk het eerste koor op- geiteld, gevormd uit verschillende Haagsche «sngvereenigingen. De Postfanfare in baar uni form staat er naast en begeleidt „Wij willen Holland houden.” De Koninklijke stoet staat stil en luistert aanriachtig Het heele plein staat •tampend vol van de menschen. Op het monu ment zijn er geklommen, uit alle ramen zien ze toe. Van de daken zelfs. Het koor heeft gezongen en de stoet zet zich ▼eer in beweging, door de feestelijk versierde Weimarsttaat naar het Prins Hendrikplein en van daar door de Piet Heinstraat naar het Piet Heinpiein, waar een tweede koor, begeleid door het Jongeliedencorpe .Juliana” zingt: „Geluk kig is het land.” Ook hier hooren de vorstelijke personen belangstellend toe, om tenslotte langs de stallen weer over het Noordeinde naar het Paleis terug te keéren. dij Madrid is het rustig Uit het communiqué van den verdediglngs- raad van Madrid vermelden wij: In den sector van Usera hebben de rechtschen vandaag verscheidene aanvallen gericht op de stelling El Basurero. Met mitrailleurvuur wer den de aanvallen tot staan gebracht. In de andere sectoren van het Madrileensche front lebben zich geen operaties voorgedaan. De regeeringstroepen hebben’ een belangrijken tegenaanval ontketend aan het front van Cor doba en stellingen heroverd, waar de nationa listen bij verrassing in waren doorgedrongen. In dezen sector constateerde men de aanwezigheid van talrijke afdeellngen Duitsche troepen. De regeerlng te Valencia heeft een aantal decreten gepubliceerd, os. betreffende de op heffing der vlootcommissie te Londen, de ophef fing van de burger-luchtvaartdlrectie in ver band met de opheffing van de oommercleele luchtdiensten en de militarisatie van het per soneel, en een besluit, waarbij het ministerie van Handel een handelsbureau in het leven roept te Moskou. Urenlang heeft de Berlijnsche brandweer, met groot materiaal uitgerukt, moeten zwoegen om den zwaren brand te kunnen bedwingen, welke Zondag f.l. was uitgebroken in een der nieuwe tunnels van de ondergrondsche onder den Potzdammer Platz van Ned. Indië niet, zooals verschillende zelf besturen, een vertegenwoordiger naar Holland kon zenden, is het van beteekenis, dat eender uit die gemeenschap afkomstige geschenken op deze wyze kon worden aangeboden. Behalve het Chineesche geschenk betrof de audiëntie geschenken, aangeboden door Javaan- sche vrouwenvereenigingen en een borduur werk, aangeboden door de Roemer Visscherver- eeniging. Als voorzitter van het comité bood dr. Joh. H. van Burkom het Prinselijk bruidspaar de gelukwenschen aan van de Nederlandsche schooljeugd. 15 December, de dag der inzameling van gel den op de scholen, is een tijdstip geworden, be langrijk voor de toekomst van u, Prinselljk paar, omdat toen het bewijs geleverd is, dat de Nederlandsche schooljeugd in al haar scha- keeringen en verschil van inzichten zich één voelt in haar enthousiasme voor u beiden. We hopen van ganscher harte, dat uwe Ko ninklijke Moeder nog vele jaren voor u en voor ons volk gespaard moge blijven. Maar wanneer Uwe Koninklijke Hoogheid eens tot de regee rlng geroepen zal worden, dan zal de jeugd van thans opgegroeid zijn tot volwassen mannen en vrouwen, en zal het jeugdig enthousiasme zich verdiept hebben tot een oprechte liefde en hech te trouw, waarop uw Koninklijk Huis zal kun nen bouwen. Dinsdagmiddag om vier uur bood dr. Meyer Rsnneft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nederlandsche Commissie van vertegenwoor diging van het Centrale Comité in Nederlandsch Indië verschillende cadeaux aan. Het betrof allereerst een paar vazen, afkom- •tig van een aantal ingezetenen van Neder- hndach-indlé. Daar de Chineesche gemeenschap 1 LONDEN, 29 Dec. (Stefani) De vrouwelijke arts dr. Dorothee Sharpe heeft voor 1200 pond sterling een verlaten eiland aan de lerschc kust voor Donegal gekocht om hier haar aomer- vacanties door te brengen. Het eiland heeft een oppervlakte van 5 Hectare. WASHINGTON, 29 Dec. (Havas). De voorzitter van de Kamercommis sie, Mac Reynolds, heeft een bezoek gebracht aan den adjunct-staatssecre- taris, Moore. Tezamen bespraken zij' de mogelijkheid van het nemen van wetgevende maatregelen, om den uit voer van wapenen naar Spanje te be letten door uitbreiding van de thans vrgeerende wet op gevaHen van bur geroorlog. Aan H. M. de Koningin en het Vorstelijk Paar is Dinsdagmiddag door de bij het Haagsche comité aangesloten vereenigin- gen een huldebetooging gebracht. Prinses Juliana en Prins Bernhard luisteren naar de zanghulde op het Regentesseplein U - ,'L 1 - -■!--=■ - 1 - - Tusschen de donkergroen omkleede ko lommen, die het'balcon aan den voorgevel van het paleis schragen, gaan de glazen deuren open en verschijnt er het prinselijk paar de Prinses in beigen bontmantel, waarop een roode roos prijkte, de Prins in een donkere overjas met wit-zljden foulard en hoogen hoed. De schildwachten presen- teeren het geweer. Het juichen barst los en verkondigt aan de wachtenden langs de route, dat de rijtoer een aanvang neemt. In de verte ziet men de vaandels en de vlag gen in beweging komen. Het paar stapt in de eerste blauwe calèche. H. M. de Konin gin, in donkergrijzen bontmantel gekleed, volgt met Prins Aschwin in een tweede calé> <5*. Het poütle-geleide zet zich in bewe ging; de paarden van de escorteerende or donnans-officie ren trappelen vooruit. BRUSSEL, 29 Dec. (Havas.) In politieke kringen wordt druk commentaar geleverd op het besluit van de „Jonge Socialistische Garde tot fusie over te gaan met de „communistische Jeugd", ondanks den zeer uitgesproken tegen stand van het partijbestuur en'de vakvereeni- gingscommissie. - Het besluit is slechts door een deel van de jonge socialisten aanvaard; vooral voor de vak- vereeniglngscommissie ontstaat door het be sluit een moeilijke toestand. De Ifidende socialistische instanties zullen zich ongetwijfeld binnenkort hierover uitspre ken en de mogelijkheid bestaat, dat zij besluiten zullen tot uitsluitingen, die den soclalistischen samenhang souden versterken, maar den aan hang zouden verminderen en <fe ledenwerving zouden belemmeren. Hoewel de fusie geen on middellijke gevolgen schijnt te hebben, ver zwakt rij in aekere mate het gezag dbr socia listische leiders, die zitting hebben in de re- geerlng. Dultschland kan zich op deze wijze van grondstoffen voorzien, zonder in deviezen te betalen. Deze grondstoffen zullen dienen tot herbewapening, terwijl de devieeen gebruikt zullen kunnen worden voor den aankoop van andere goederen, welke, eveneens noodlg zijn voor de herbewapening. Dultschland slaat op deze wijze twee vliegen in één klap: het krijgt vasten voet in de Britsche Dominions en ver meerdert zijn oorlogsmaterieel. Zaken heeft geen enkele inlichting langs diplo- matieken weg ontvangen. Toch heeft het bericht in diplomatieke Brit sche kringen een zekere verrassing gewekt. Men doet opmerken, dat een dergelijke maat regel bijzonder slecht van pas komt onder de huidige omstandigheden, en men is dan ook geneigd er voor het oogenblik slechts een on regelmatigheid in te zien, uiteraard een zeer vervelende, welke voortvloeit uit de neutzali- teltswet. Het is echter mogelijk, dat de Brit sche regeerlng uit naam van de nlet-lnmen- glngscommlssie de aandacht van het Staats- departemept te Washington vestigt op het be lang, dat, met het oog op den algemeenen vrede, gehecht moet worden en het op geeneriet wijze belemmeren van de op dit oogenblik door Frankrijk en Groot-Brittannië in het werk ge stelde pogingen om een eerbiediging van het neutrallteltecccoorA te vertcrUgen. Als tegen twee uur langzaam de calèches, met de gitzwarte paarden bespannen, de koetsiers in Aun lange beige uniform op de bok en de stal knechten ernaast, uit de richting van de konink lijke stallen naderen, slaat het babbelend wachten van de massa over in zwijgend toe tten: de vorsten komen! Het is een frissche winterdag. De lucht hangt grauw-grljs over het geroezemoes van de stad, en boven de eerebogen en de groene slingers en de trossen oranje-appels, waarin de lichten zijn gedoofd. Het loopt druk naar het centrum en naar de Laan van Meerder, voort en het Regentesseplein. Sommige vet- eenlglngen trekken al vroeg en in marsch- orUe naar de hun aangewezen plaatsen, het vaandel voorop. In de morgenuren heeft de politie al handen vol werk om de menschen in de juiste banen te leiden, net als in den avond, wanneer de symbolische zuil in haar zacht-glanzend licht staat en wanneer honderden stil‘blijven staan onder de lampjes- guirlandes die van deze zuil uit over de heele Groenmarkt zijn gespannen. Zoo is het ook nu druk, overdruk in deze omgeving. De stroom menschen, die uit de Veenestraat naar het Noordeinde willen oversteken moet af en toe door de politie onderbroken worden om het verkeer doorgang te verschaffen. Vlak bij het paleis komt men haast niet meer door de men- schenmassa heen. Hier staat altijd het meeste bekjjks. Hier ziet men de vorstelijke personen tweemaal, bjj het in. en uitstappen. Vandaag bereikt de feestelijke •temming van de Bruidsstad weer een harer hoogtepunten. De heele burgerij, voor zoover zij is aangeslo ten bjj een der vereenigingen, die samen het comité voor de luisterrij ke viering van het vorstelijk huwe lijk vormen, biedt langs een vijf kilo meter langen weg haar hulde aan Prinses Juliana en Prins Bernhard aan. Na terugkeer in het koninklijk paleis van den rijtoer langs de huldebrengende vereeni gingen hebben Prinses Juliana en Prins Bomhard Dinsdag in den namiddag va- ■chillende delegaties en personen in audiën tie ontvangen,die huwelijksgeschenken kwahien aanbieden. DE TOESTAND VAN Z.H. DEN PAUS 1- ERN8TIGER. Officieele kringen te Londen weigerden he denochtend commentaar te leveren op de be richten uit Washington inzake de levering van vliegtuigen en vliegtuigmotoren aan Spanje. Het Britsche ministerie van Bultenlandsche Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met de volgende woorden: „Mij is de groote eer te beurt gevallen U, na mens dc geheele schoolgaands jeugd van Ne derland de oorkonde aan te bieden van het huldeblijk, dat jong Nederland U zal mogen schenken: de bibliotheek en het sportterrein -van uw toekomstige woning. Wij hopen, dat de groote liefde van de kin deren van Uw volk, die spreekt uit dit, van eigen spaargeld bijeengebrachte, moge worden omgezet in vreugde voor U belden, wanneer U het geestelijk genot Zult smakensdat de bi bliotheek U zal mogen verschaffen en de ont spanning daarna op het sportterrein. Dat het voor ons heerlijk is, U het sportter rein te mogen aanbieden, is vanzelfsprekend; - jeugd en sport behooren by elkaar. Doch ge dachten en boeken, althans aan schoolboeken, zijn voor ons kinderen niet altijd een bron van louter genoegen. Echter kan ik U verzekeren, dat deze bibliotheek aan heel Jong Holland niets dan vreugdevolle gedachten heeft inge- boezemd door de liefde voor U. Eerbiedig bied ik U dan ook belde geschen ken aan, als bewijs van warme sympathie van de geheele Nederlandsche schoolgaande jeugd.” De Prinses en de Prins dankten zeer onder den Indruk voor het jeugdgeschenk, waarbij de Prinses den voorzitter verzocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan eiken Nederlandschen scholier en aan alle groepen der Nederlandsche schooljeugd, die aan het ge schenk hadden bijgedragen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1