ONS BIzAuD Huldebetoon in de Hofstad aan J Amerikaansche wapenlevering Spanje belet? De toestand van den H. Vader verergerd s BAHN UUA.G heden Het nieuws I KONINKLIJKE RIJTOER van OVERLEG WORDT REEDS GEPLEEGD Britsch-Duitsche ruilhandel DE BAROMETER Engeland verwacht een opleving 1 JOH. LAUWERS HOTEL COOMANS A 1936 yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VATICAANSTAD, 29 Dec. ernstiger Twee koren zingen !t. Een eiland gekocht Brand te Hoschiro WOENSDAG 30 DECEMBER Da socialistische leider» met de handen in het haar Industrieels kringen hopen op vermindering van het werk- loozenaantal in 1937 België** roode jeugd werd het een* at at Engelsche diplomatieke kringen hopen op maatregelen in Ame rika, die dit ongelukkig ge val zullen verhinderen Graaf Rossi spoorloos verdwenen Een treurige lijst De gasontploffing te Varese (Reuter). Z. H. den Paus is hedenavond By Madrid is het nsstig PAYGLOP 3 PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 3 Een tip voor wie een eigen vacantie-oord wenscht Tienduizenden leden van ver- eenigingen, om hun vaandel» geschaard, lang» den weg Geschenk der schooljeugd Nationaal huwelijksgeschenk DIT NUMMER BESTAAT UIT 13 BLADZIJDEN DERTIGSTE JAARGANG No. 76 ADVERTENTIEPRIJZEN. Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Ki contract sterk verlaegde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 •1 DEN HAAG, 29 December. de Aan H. M. de Koningin en het Vorstelijk Paar is Dinsdagmiddag door de bij het Haagsche comité aangesloten vereenigin- gen een huldebetooging gebracht. Prinses Juliana en Prins Bernhard luisteren naar de zanghulde op het Regentesseplein Staatsraad ztr. J. Ltmbwg (ehaldicd. m O •1 NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD Stand op Ween sdag M nar HU Vorige etend 743A Teeltpian akkerboow teer 1991. Derde verdachte eengtheSdon in vattend met den mated te Leek. De socialistische Iriden in België «Dn In amri- lykhedea. daar da eocialtoUache Jengd rich met de communisten aaneensloot. De Kardinaal sprak ten slotte nog met groote droefheid ener rttt> tewtinf la zijn btetem Toledo, waar ook de kathedraal groote echadt W rt. ge- be- ROME. 29 Doe. (Havas). De gasontploffing, welke lich gisteren te Varese heeft voorgedaan, heeft tot nu toe zeven dooden geëischt. Van de voorgenomen massage ter bevordering van de genezing van de spatader beeft men we gens de hevige pijnen afgezien DE TOESTAND VAN Z.H. DEN PAUS IS ERNSTIGE*. Verloop der plechtigheden op 1 Januari thaao bekend gemaakt i. Offlcieele kringen te Londen weigerden he denochtend commentaar te leveren op de be richten uit Washington Inzake de levering van vliegtuigen en vliegtuigmotoren Het Britsche ministerie van De Spasmsche primaat. Kardinaal Gotna f Tomas, die onlangs, .vóór zijn terugkeer uit Home naar Spanje, door Z.H. den Paus in audiëntie ontvangen werd, heeft volgens een United.Press-telegram aan de Telegraaf aan Spaansche journalisten eenige gegevens ver strekt over het lijden der katholieke geestelijk heid In Spanje. NEW YORK, 29 Dec. (Havas) Het Staate- departement verleende toestemming voor den uitvoer uit Amerika van twee scheepsladingen onderdeelen, die de constructie van 19 handels- vliegtulgen mogelijk maken. De ladingen zouden vertrekken met een Nederlandsch schip en met de pakketboot .President Harding". Zij zijn be stemd voor een Nederlandsche firma in le Ha vre, maar hun uiteindelijke bestemming is on bekend. De bladen achten de mogelijkheid niet uitge sloten, dat deze bestemming Spanje zou zijn. Het Staatsdepartement weigerde het besluit toe te lichten, terwijl de Spaansche en Fransche consulaten zeiden de bestemming van de onder- deeler. niet te weten. De Nederlandsche firma weigerde alle inhch- tipgen. Uit het communiqué van den verdedlgings- raad van Madrid vermelden wij: In den sector van Users hebben de rechtschen vandaag verscheidene aanvallen gericht op de stelling El Bssurero. Met mitrallleurvuur wer den de aanvallen tot stagn gebracht. In de andere sectoren van het Madrileensch* front hebben zich geen operaties voorgedaan De Kardinaal bevestigde bet bericht, dat tien bisschoppen in den burgerkrijg om het leven zijn gebracht. Het zijn nl- de bisschoppen van Lerida, Bar- bastro, Slguenza, Cuenca, Ciudadreal, Almeria, Jaen, Guadtx, SegorMa en Tarragona. Het aan tal priesters, kloosterlingen en zusters, dat ge dood werd, wordt door den Kardinaal op 5000 geschat. ALKMAAR avond, haar indien alls Hotels in Den Haag zijn volgeboekt voor 7 JANUARI logeert dan te Ratterdaas in bet comfortabele HOOFDSTEEG TELEFOON 20199 Hjnw) LOGIES MET ONTBIJT vanaf fS.- 250 Kamers - 400 Bedden. Str. koud en warm water Slechts 25 minuten van Den Haag Ia Washington wordt overlegd, of men een wapenlevering aan Spanje kan verhinderen. Het incident met da Palos wordt nog niet als geëindigd beschouwd. Rondom Madrid te bel vrjj rustig. Indaetrieele kringen in Engeland verwachten een groote opleving in den handel ia bet ko mende jaar. Een bommenwerper der nationalisten moest wegens een defect in de Fransche zóne van Marokko dalen, in de nabijheid van Souk el Arte du Gharb, dat juist over de grens is ge legen. De Fransche autoriteiten hebben het toestel met de meegevoerde wapens en mutdUe in beslag genomen Het ministerie van Bnitenlandsche Zaken to Washington deelt mede, dat aan een Ame- rikaansche makelaarsfirma vergunning ia verleend voor den uitveer van 19 vliegtuigen. 400 complete vliegtuigmotoren en reaervedoe- len veer 139 motoren, tot een totale waarde van 2.770.0W dollar voor verscheping naar Bilbao voor de Spaansche regeering. Dit Is hot eerste transport naar het Spaansche oor logsgebied waarvoor vergunning ie verleend. - De geruchten omtrent een plotselinge ver ergering behoeven daarom nog geen ernstige bezorgdheid te wekken. Nochtans blijft de toestand in vele opzichten ernstig, daar de pijn aan de open beenwonde de krachten van bet organisme sterk Inspannen. Tusecben de donkergroen omkleede ko lommen, die het balcon aan den voorgevel van het paleis schragen, gaan de glazen deuren open en verschijnt er het prinselijk paar de Prinses in beigen bontmantel, waarop een roode roos prijkte, de Prins in een donkere overjas met wit-zyden foulard en hoogen hoed. De schildwachten presen- toeten het geweer. Het juichen barst los en verkondigt aan de wachtenden langs de route, dat de rijtoer een aanvang neemt. In de verte ziet men de vaandels en de vlag gen in beweging komen. Het paar stapt in de eerste blauwe calèche. H. M. de Konin gin, in donkergrjjzen bontmantel gekleed, volgt met Prins Aschwin in een tweede calè che. Het polltie-geleide zet zich in bewe ging; de paarden van de escorteerende _pr- donnans-offlcieren trappelen vooruit. Als tegen twee uur langzaam de qnMcbee, met de gitzterte paarden bespannen, de koetsiers in èun lange beige uniform op de bok en de stal knechten ernaast, uit de richting van de konink lijke stallen naderen, slaat het babbelend wachten van de massa over in zwijgend toe zien: de vorsten komen! LONDEN, 29 Dec. (Stefanl) De vrouwelijke arts dr. Dorothee Sharpe heeft voor 1300 pond sterling een verlaten eiland aan de lersche kust voor Donegal gekocht om hier haar zomer- vacanties door te brengen. Het eiland heeft een oppervlakte van 5 Hectare. LONDEN, 39 Dec. (Havas). De Financial News critlseert de oprichting van de Broker Ltd.-maatschapplj. welke bestemd is den ruilhandel tusecben Duitschiand en Enge land te vergemakkelijken. Van hieraf staan de huldigende vereeni- glngen opgesteld. In de ronding achter bet Ruiterstandbeeld en aan den overkant nkar de richting van de Zeestraat toe ziet men langs de stoep In ordelijke rijen man nen en vrouwen om hun vaandels ge schaard. Hier en daar treedt een frissche jeugdorganisatie op den voorgrond. Kleurig in haar kleedlj, kleurig in haar groot aan tal vlaggen. Een over dat alles heen hangt de feestversiering hoog over de straat ge spannen. TOKIO, 29 Dec. (D.N3.) De havenstad Hoschiro in bet Noord-Westen van Japan is door een feilen brand geteisterd. 150 hulzen werden door het vuur vernield. Het blusschlngs- werk werd bemoeilijkt door den hevigen storm. In de laatste 35 jaar is dit de tiende groote brand, welke Hoschiro teistert. LONDEN, 29 Dec. (A. N. P.) Vooraan staande industrieelen en zakenlieden ver wachten een vermindering van het werk- loosenaantal in het komende jaar door een aanzienlijke opleving in den handel. Vooral in de zware industrie is men optimistisch gestemd. De graaf van Dudley, voorzitter van de British Iron and Steel Federation, is van meening, dat de vooruitzichten se dert den oorlog niet meer zoo goed zijn ge weest. Verscheidene buitcnlandsche afzet gebieden voor steenkool en andere goederen zijn heropend. De gezondheidstoestand van den H. Vader was in den loop van den dag stabiel gebleven. Z. H. de Paus had selfs, naar men ons uit hst VaUcaan meedeelt, een betrekkelijk goeden nacht gehad. heeft geleden in de dagen dat het Alcazar ge. 1 bombardeert werd. Vele kostbare religieuze voorwerpen worden vermist. Ruim 150 priester» zijn omgekomen. Sovjet-Rusland heeft besloten alle kinderen, wier ouders tijdens den burgeroorlog om het ieven zfjn gekomen, te adopteeren en deze kin deren in Sovjet-Rusland op te voeden. De Italiaansche graaf Rossi, Franco's bevelhebber over de nationalistische strijd krachten op het eiland Majorca, blijkt aldus seint United Press aan de Telegraaf op geheimzinnige wijze verdwenen te zijn. Volgens berichten uit betrouwbars bron, was hl) met de Kerstdagen naar Italië teruggekeerd. Zjjn tegenwoordige verblijfplaats is echter on bekend. Zijn werkelijke naam zou Bonaccond zijn en sómmigen vermoeden, dat hij te Rome het advocatenberoep uitoefent. Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangeboden, dat naar men weet bestaat uit een bibliotheek voor het paleis te SoestdUk en de inrichting van een sportterrein bij dit paleis. De aanbieding van dit geschenk geschiedde in den vorm van over handiging van een oorkonde. aan Spanje. Buitcnlandsche WASHINGTON. 29 Dec. (Havas). De voorzitter van de Kamercommis sie, Mac Reynolds, heeft een bezoek gebracht aan den adjunct-staatsaecre- taris, Moore. Tezamen bespraken zij de mogelijkheid van het nemen van wetgevende maatregelen, om den uit voer van wapenen naar Spanje te be letten door uitbreiding van de thans vigeerende wet op gevallen van bur geroorlog. Te half vijf arriveerden de leden van het Uitvoerend Comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het nationals huwelijksgeschenk, waar voor allerwegen in den lande de gelden zijn bijeengebracht en dat als het groote schenk van het Nederlandsche volk schouwd kan worden. Het bericht van de oprichting van deze maatschappij werd met weinig enthousiasme in de city ontvangen. Vandaag bereikt de feestelijke stemming van de Bruidsstad weer een harer hoogtepunten. De heele burgerij, voor zoover zjj is aangeslo ten bij een der vereenigingen, .die samen het comité voor de luisterrij ke viering van het vorstelijk huwe lijk vormen, biedt langs een vjjf kilo meter langen weg haar hulde aan Prinses Juliana en Prins Bernhard aan. Urenlang heeft de Berlijnsche brandweer, met groot materiaal uitgerukt, moeten zwoegen om den zwaren brand te kunnen bedwingen, welke Zondag j.l. was uitgebroken in esn der nieuwe tunnels van de ondergrondsche onder den Potzdammer Plats van Ned. Indlë niet, sooals verschillende zelf besturen, een vertegenwoordiger naar Holland koe zenden, is het van beteekenls, dat eender uit die gemeenschap afkomstige geschenken op deze wijze kon worden aangeboden. Behalve het Chineesche geschenk betrof de audiëntie geschenken, aangeboden door Javaan- sebe vrouwenvereeniglngen en een. borduur werk, aangeboden door de Roemer Visscherver- eeniglng. BRUSSEL. 29 Dec. (Havas.) In jxtUUeke kringen wordt druk commentaar geleverd op het besluit van de „Jonge Socialistische Garde tot fusie over te gaan met de „communistische Jeugd", ondanks den zeer uitgesproken tegen stand van het partijbestuur en de vakvereenl- gingscommlssie. Het besluit is slechts door een deel van de jonge socialisten aanvaard; vooral voor de vak- vereenlgingscommissie ontstaat door het be sluit een moeilijke toestand. De leidende socialistische Instanties zullen zich ongetwijfeld binnenkort hierover uitspre ken en de mogelijkheid bestaat, dat zU besluiten zullen tot uitsluitingen, die den soclallstischen samenhang zouden versterken, maar den aan hang zouden verminderen en de ledenwerving zouden belemmeren. Hoewel de fusie geen* on- middellijke gevolgen schijnt te hebben, ver zwakt ril in zekere mate het gezag der socia listische leiders, die zitting hebben in de re geering. Zaken heeft geen enkele inlichting langs dlpio- matieken weg ontvangen. Toch heeft het bericht in diplomatieke Brit- sche kringen een zekere verrassing gewekt. Men doet opmerken, dat een dergelijke maat regel bijzonder slecht van pas komt onder de huidige omstandigheden, en men is dan ook geneigd er voor het oogenblik slechts een on regelmatigheid in te zien, uiteraard een zeer vervelende, welke voortvloeit uit de neutrali- teitswet. Het is echter mogelijk, dat de Brit- •sche regeering uit naam van de nlet-inmen- gingscommlssie de aandacht van het Staats departement te Washington vestigt op het be lang. dat, met het oog op den algemeenen vrede, gehecht moet worden én het op geenerlel wijze belemmeren van de op dit oogenblik door Frankrijk en Groot-Brittannlë in het werk ge stelde pogingen om een eerbiediging van het neutraliteitsaccoord te verkrijgen. Het blad kan moeilijk begrijpen, waar om de Britsche regeering de oprichting van een dèrgelljke maatschappij heeft goedge keurd. De regeeringstroepen hebben een belangrijken tegenaanval ontketend aan het front van Cor doba en stellingen heroverd, waar de nationa listen t>U verrassing in waren doorgedrongen. In dezen sector constateerde men de aanwezigheid van talrijke afdeelingen Duitsche troepen. De regeering te Valencia heeft een aantal decreten gepubliceerd, os. betreffende de op heffing der vlootcommissie te Londen, de ophef fing van de burger-luchtvaartdirectle in ver band met de opheffing van de commercieele luchtdiensten en de militarlsatiavan het per soneel, en een besluit, waarbij het ministerie van Handel een handelsbureau in het leven roept te Moskou. Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met de volgende woorden: „Mij is de groote eer te beurt gevallen U. na mens de geheele schoolgaande jeugd van Ne derland de oorkonde aan te bieden van bet huldeblijk, dat jong Nederland U zal mogen schenken: de bibliotheek en het sportterrein van uw toekomstige woning. W}j hopen, dat de groote liefde van de kin deren van Uw volk, die spreekt uit dit, van eigen spaargeld bijeengebrachte, moge worden omgezet in vreugde voor U beiden, wanneer U het geestelijk genot zult smaken, dat de bi bliotheek U zal mogen verschaffen en de ont spanning daarna op het sportterrein. 8 Dat bet voor ons heerlijk is, bet sportter rein te mogen aanbieden, is vanzelfsprekend: jeugd en sport behooren bij elkaar. Doch ge dachten en boeken, althans aan schoolboeken, zijn voor ons kinderen niet altijd een bron van louter genoegên. Echter kan ik U verzekeren, dat deze bibliotheek aan heel Jong Holland niets dan vreugdevolle gedachten heeft inge- boezemd door de liefde voor U. Eerbiedig bied ik U dan ook beide geschen ken aan. als bewijs van warme sympathie van de geheele Nederlandsche schoolgaande jeugd." De Prinses en de Prins dankten zeer onder den indruk voor het jeugdgeschenk, waarbij de Prinses den voorzitter verzocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan eiken Nederlandschen scholier en aan allé groepen der Nederlandsche schooljeugd, die aan het ge schenk hadden bijgedragen. Dinsdagmiddag om vier uur bood dr. Meyer Ranneft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nederlandsche Commitria van vertegenwoor diging van het Centrale Comité in Nederlandsch Indië verschillende cadeaux aan. Het betrof allereerst «en paar vazen, afkon- van aen aantal ingezetenen van Neder- •ndsch-Indië. Daar de Chirwesch» gemeeiMchap Na terugkeer in het koninklijk paleis van den rijtoer langs de huldebcengende vereenl- Bingen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard Dinsdag in den namiddag ver schillende delegaties en personen in audiën- Ue ontvangen, die huwelijksgeschenken kiemen aanbieden. Als voorzitter van het comité bood dr. Joh. H. van Qurkom het Prinselijk bruidspaar de gelukwenschen aan van de Nederlandsche J sc hooi jeugd. 15 December, de dag der inzameling van gel den op de scheden, is een tijdstip geworden, be langrijk voor de toekomst van u, prinselijk paar, omdat toen het bewijs geleverd is, dat de Nederlandsche schooljeugd in al haar scha- keeringen en verschil van inzichten zich één voelt in haar enthousiasme voor u beiden. We hopen van ganscher harte, dat uwe Ko ninklijke Moeder nog vele jaren voor u en voor ons volk gespaard moge blijven. Maar wanneer Uwe Koninklijke Hoogheid eens tot de regee ring geroepen zal worden, dan zal de jeugd van thans opgegroeid zijn tot volwassen mannen en vrouwen, en zal het jeugdig enthousiasme zich verdiept hebben tot een oprechte liefde en hech te trouw, waarop uw Koninklijk Huis zal kun nen bouwen. Ba dan loopt het juichen den stoet vooruit door het Noordeinde, door de Beestraat, waar «en paar gevelverllchtlngen zjjn aangestoken, door de hééle Lange Laan van Meerdervoort, ***r zjj bü het Valkenboschplein de Regentes- •elaan naar het Regentesseplein inbuigt. Daar staat voor de Kerk het eerste koor op gesteld, gevormd uit verschillende Haagsche tangvereeniglngen. De Postfanfare in haar uni form staat er naast en begeleidt „Wü willen Holland houden.’’ De Koninklijke stoet staat sta en luistert aandachtig. Het heele plein staat •tampend vol van de menschen. Op het monu ment zijn er geklommen, uit alle ramen zien ze toe. Van de daken zelfs. Het koor heeft gezongen en de stoet set zich Weer in beweging, door de feestelijk versierde Wetanarstraat naar het Prins Hendrikplein en van daar door de Piet Heinstraat naar het Plet Heinj^Mn, waar een tweede koor, begeleid door bet Jongeliedencorps ^Juliana" zingt: „Geluk kig is het land." Ook hier hooren de vorstelijke personen belangstellend toe, om tenslotte langs de stallen weer over het Noordeinde naar het Paleis terug te keeren. Het is een frlssche winterdag. De tucht hangt grauw-grijs over het geroezemoes van de stad, en boven de eerebogen en de groene slingers en de trossen oranje-appels, waarin de lichten zijn gedoofd. Het loopt druk naar het centrum en naar de Laan van Meerder, voort en het Regentesseplein. Sommige ver- eenlgingen trekken al vroeg en in marzeh- orde naar de hun aangewezen plaatsen, het vaandel voorop. In de morgenuren heeft de politie al handen vol werk om de menschen in de juiste banen te leiden, net als in den wanneer de symbolische zuil in zacht-glanzend licht staat en wanneer honderden stil blijven staan onder de lampjes- guirlandes die van deze zuil uit over de heele Groenmarkt zijn gespannen. Zoo is bet ook nu druk, overdruk in deze omgeving. De stroom menschen, die uit de Veenestraat naar het Noordeinde willen oversteken moet af en toe door de politie onderbroken worden om het verkeer doorgang te verschaffen. Vlak bij het paleis komt men haast niet meer door de men- schenmsssa heen. Hier staat altijd het meeste bekijks. Hier ziet men de vorstelijke personen tweemaal, by het in. en uitstappen. Duitschiand kan zich op deze wijze van grondstoffen voorzien, zonder in deviezen te betalen. Deze grondstoffen zullen dienen tot herbewapening, terwijl de deviezen gebruikt zullen kunnen worden voor den aankoop van andere goederen, welke eveneens noodig - zijn voor de herbewapening. Duitschiand slaat op deze wijze twee vliegen in één klap: het krijgt vasten voet lp de Britsche Dominions en ver meerdert zijn oorlogsmaterieèl. 5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9