B DE VLAGGENKWESTIE EEN GOED BEGIN Roofoverval te Wieringen spoorwegen Kranige visscher onderscheiden De gelden der Waarheen gaat de e huwelijksreis r Uitbreiding van het leger ONGEWENSCHT GESTOOK zou Dr. COLIJN QVER DEN TOESTAND VAN WEEK TOT WEEK I G L S DE UIT VERKOREN PLAATS ZIJN Prins Bernhard is 1 Nederlander CONTINGENTEERINGEN Heffing op boter HANDEL MET NOORWEGEN Nog geen zekerheid omtrent het personeel Inwoner van Stroe gearresteerd Voorzichtig financieel beleid blyft vereischt Kort daarop aan zijn ver wondingen bezweken Na ruim twee uur was de man uitgegraven FIETSER DOOR EEN AUTO GEGREPEN Bedolven arbeider tijdig gered A 1 EEN HOND DOODGESCHOTEN Aan zyn zelfopofferend optreden danken de opvarenden van de Sch. 68 hun leven Accoord over contingenteeringen op komst? Memorie van antwoord inzake reorganisatie der spoorweg bedrijven- Landbouwer door drie mannen van honderdzestig gulden beroofd Het personeel ZATERDAG 2 JANUARI 1937 Vetsontworp ingediend, waardoor vrijstelling wegens broeder dienst beperkt wordt Dl 9 i dat Op Oudejaarsavond heeft In de t </e I Alle politiek moet by nationale gebeurtenissen achter wege blyven Veranderingen ten gevolge der devaluatie vraagstuk van het Godsbesef In wereld. Ingediend is een wetsontwerp in zake regeling van den invoer van geëmailleerde gegoten bad kuipen. geëmailleerde, geslagen ijzeren badkui pen, en geëmailleerde gegoten cloeetreaervolrs. e aangekondlgde Katholiekendag het jaar 1837, welks bestuur De heffing op boter is voor de week van tot en met 9 Januari 1937, behoudens tusschen- tydsche wijziging, wederom vastgesteld op 86 cent per K. G. graaf von storpffr overste von Pantschulidzew. De kern der rechtsvraag ligt In de spoorweg- overeenkomsten van 1890 en 1830. die de Staat sloot met aandeelhouders der spoor wegmaat schappijen, en niet ook met hare obligaüehou- De 'Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde den jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwach- ter J V. uit Hulzen wegens het opsetteiyk en wederrechtelijk doodschieten van een hond con form den elsch tot twee maanden gevangenis straf. De man had zich op noodweer beroepen. Tijdens de behandeling van deae zaak zijn twee getuigen k décharge verdacht van meineed gearresteerd. Zij bevinden zich nog in arrest. Teneinde het handelsverkeer tusschen Noor wegen en Nederland te vergemakkelijken, ia men volgens het blad „Norges Handela-og Sjofartstltende" van plan onderhandelingen te openen, teneinde een accoord over de contin- genteeringen te sluiten. Een dergeljjk verdrag werd deaer dagen reeds gesloten tusschen Noorwegen en Frankrijk. In de eerste dagen van de verloving kon nog als argument voor het gebruik de Duitsche swasticavlag aairoeren, Prins Bernhard een Duitscher was en men van dat dus als Duitscher met de Duitsche natio nale vlag moest worden geëerd. Donderdagmiddag omstreeks kwart vóór twee Is bij de rioleeringswerkzaamheden in de Ka naalstraat te IJmuiden een ernstig ongeval ge- /- beurd. dat echter wonderwel goed afliep. In de gleuf, die vijf meter diep was, was de arbeider K Nljman aan het werk, toen plotse ling een Instorting ontstond en de man onder zand en .bekisting werd bedolven. Daar er ge lukkig vlak boven den man een paar balken en planken waren gevallen, werd hy niet geheel door het zand bedolven, doch kon hij door een nauwe gleuf nog ademhalen. Daar er tevens een lek in de gasleiding Werd geconstateerd en men vreesde, dat de man zou stikken, werd met man en macht gewerkt, om hem te bevrijden. Elke vijf minuten werden de ploegen afgelost. Na tien minuten kreeg men het hoofd van den man vrij. Het duurde echter nog twee uur, voordat de man geheel was uit gegraven. Hij had een hoofdwonde opgeloopen. - Dr. v. d. Kooy verleende eerste hulp, waarna de man per Roode Kruis-auto naar zijn woning in den Tusschenbeekweg te Umulden-Oost werd vervoerd. De politie had grouta moeite, de belangstel lenden op een afstand te houden. Vele autori teiten volgden het reddingswerk. De getuigen Als getuigen van H. K. H. Prin ses Juliana bij de ahuwelijksvol trekking zuilen fungeeren: Z. H. hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, Z. D. H. vorst Friedrich von Wied, jkvr_ L. P. van de Poll, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. De getuigen van Z. D. H. Prins Bernhard zullen zijn: Z. D. H. Prins Ernst Aschwtn zur LippeBiesterfeld, Z. D. H. Prins Julius zur Lippe, Oeyn hausenSier- ders. Deze laatsten waren daarin geen partij en kunnen daaraan geen recht ontleenen. Geheel anders dan met de rechtsvraag staat het met dip der billijkheid. Wef de gelijk erkent de regeering, dat de obllgatle- houders aan den loop der gebeurtenissen zekere verwachtingen hebben kunnen ont leenen, waarmede de billijkheid elscht re kening te ho&den. Of de billijkheid beter zou worden betracht, indien gevolg werd gegeven aan het door som mige leden tegenover het voorstel geplaatste denkbeeld van conversie In staatsschuld met logeren rentevoet, waarbij de niet toetreden den in hun tegenwoordige positie en dus wel licht vooreerst In het genot van hoogere rente zouden kunnen blijven, meent de regeering te moeten betwijfelen. Zélfs indien overigens de- uitvoerbaarheid van dit denkbeeld niet op be zwaren mocht stuiten, zou nog de bedenking overblijven, dat waarschijnlijk geen voldoende besparing zou worden verkregen. S. wist zich uit zijn boelen te werken en stelde onmiddellljk de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze vatte haar werk dadelijk aan, en speurde met behulp van een hond de omgeving af. Den volgendemorgen, Nieuwjaarsdag, is door de politie de 27-jarige op Stroe wonende A. M. gearresteerd, tegen wlen sterke verden kingen bestonden. Bij huiszoeking is bij A. M. een revolver gevonden, terwijl hy hiervoor geen vergunning had. Tevens heeft M. een versche wond op het gelaat, hetgeen getuigd van een vechtpartij of worsteling. M. ontkend iets met de zaak uitstaande te hebben. Ontegenzeglijk valt er ook in Nederland een opleving waar te nemen, echter geheel en al los van de depreciatie, want ook daarvoor kon men dit verschijnsel reeds constateeren, wat o. m. mede uit de werkloosheidscijfers bleek. Die opleving is natuurlijk verblijdend, maar zij mag toch geen aanleiding geven om nu maar opeens te meenep dat wij er zijn. Zoo dient men er zich ook rekenschap van te geven, dat zij ten deele samenhangt met een zich elders voordoende credlet-inflatle. Voorzichtig financieel beleid, aldus de von- clusie van den minister-president, biyft dus ver dacht. A. k D. van een politieke machtsverhouding, en deze maal niet alleen de vruchten, doch beginselen van de katholieke emancipatie het spel staan. Dringt dit bewustzijn voldoende door tot de katholieke massa, dan mag van de actie, die in 1837 wordt ontplooid, wel iets meer worden verwacht dan het tljdelljke succes van een gunstlgen verkiezings-ultslag. Er moet een aanvang gemaakt worden, in het openbare leven, met de verwerkelijking van de verlangens der katholieke voormapnenult dezen tijd, n.l. met zelf. De hersteld Dit een zeer- Woensdagavond is op bet kruispunt Klaas HofwegGroenloscheweg te Eibergen de 38- jarlge petroleumventer B. Menkhorst, toen hij op zijn rijwiel den weg overstak, door een auto gegrepen. De man werd ernstig gewond. In bet ziekenhuis te Eibergen, waarheen hij was ver voerd, is hij overleden. Om de belemmeringen weg te nemen, welke men in verband met reeds verleende vrijstel lingen aanwezig zou kunnen achten om reeds voor de lichtingen 1838 en 1938 een noodig ge oordeelde versteking toe te passen, wordt thans een bepaling voorgesteld, die beoogt, aan «de vrijstellingen wegens broederdienst, reeds verleend voor de lichting 1938 en alsnog te verleenen voor de lichting 1839, in afwachting van een nadere wettelyke voorziening een slechts voorlooplg karakter te geven. In dit ge val zal er voor den wetgever een grootere vrij heid bestaan om den vrijgestelden, voor zooveel noodig, alsnog een bestemming te geven tot ge woon dienstplichtige. De minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, heeft Donderdagmorgen in zjjn kabinet, in tegenwoordigheid van den chef der afdeellng Visscherjjen van zijn departement, den heer G. C. Groen, met eenlge zeer waar- deerende woorden de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan den Schevenlngschen visscher M. de Ruiter, een der opvarenden van den onlangs in de buitenhaven van IJmuiden verongelukten motor logger Sch. 68, in verband met zijn moedig en zelfopofferend optreden, toen buitengaats in den vliegenden storm de «tuurhut van den log ger, waarin zich schipper en stuurman bevon den, overboord was geslagen. De Ruiter heef» toen met buitengewone inspanning het half vernielde stuurrad vrijgemaakt en den logger binnen de pieren van de haven van IJmuiden gebracht, aan welke daad de overige opvaren den hun leven hebben te danken. van de dienstplichtwet, welk wetsvoorstel blij kens de memorie van toelichting strekt ter vol doening aan de in de troonrede van dit jaar aangekondlgde herziening van enkele bepalin gen der dienstplichtwet en waaraan drieërlei doel ten grondslag ligt, nl.: de wijziging van den eerste-oefeningstijd voor de dienstplichtigen der zeemacht, uitbreiding van het aantal herhalingsoefeningen, en het scheppen van de mogelijkheid om. Ingeval MJ z een nadere wet wordt besloten tot verhooging van de llchtlngsterkte. deze verhooging spoedig te kunnen invoeren. In verband met een en ander zal de maximum sterkte aan in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen bij de zeemacht on geveer anderhalf maal zoo groot moeten worden alk zij thans is Dit kan worden be reikt. hetzij door verhooging van het contin gent de reserve voor oorlog der zeemilitie, hetzij door verlenging van den duur der eerste oefening met zes maanden. Het laat ste verdient de voorkeur, voornamelijk om- e dat bij verhooging van het contingent de reserve voor oorlogstijd zou worden ver groot, zonder dat daaraan behoefte bestaat. Voor de kustwachters wordt een verlenging van den bestaande» oefentijd met twee maan den raadzaam geacht. Ten aanzien van de herhalingsoefeningen wordt in herinnering gebracht, dat in 1932 door de Invoering van de dienstplichtwet en het ver vallen van de landweerwet het getal herha lingsoefeningen voor dienstplichtigen is vermin derd van drie tot twee. Sedert de indiening van het wetsontwerp is inmiddels na het loslaten van den gouden standaard de rentestand belangrijk gewijzigd. Deze wijziging maakt herziening noodig van den staat, vermeldende de bedragen, welke waarschijnlijk aan de hoofdsom zouden wor den toegevoegd. Ten tijde van de indiening van het wetsontwerp moest bij de berekening van de contante waarde worden uitgegaan van een rentevoet van 4 pCt, waartegenover thans met een rentevoet van 3% pCt. moet worden gere kend. Voorts bestond In Juni jl. nog geen uit zicht op daling van den rentevoet, zoodat het plan wel rekening kon houden met verschil in conversiekans tusschen de leeningen onderling, maar geen spoorwegobligatles als rijp voor conversie mocht aanmerken. Nu dit wel bet o Dat de' Duitsche pers, die zich er over meent te moeten opwinden, dat bij de feestelijkheden ter eere van bet prinselijk bruidspaar in Neder land naast de Nederlandsche natio nal^ vlag en de kiemen van het Oranjehuis alleen Lippische kleuren Worden gezien en niet de Duitsche nationale vlag, de juistheid van dè hierbbven uiteengezette opvattingen niet inziet, bewijst enkel, dat de Duit sche pers niets van onzen zuiver Ne- derlandschen eigen volksaard be grijpt. Vlagincideuten hebben zich tot nu toe niet voorgedaan, al beweert een deel der Duitsche pers van wel. Een dezer dagen is door het Duitsche gezantschap te Den Hhag de aandacht der autoriteiten gevestigd ge worden op een onaangename bejegening van een Duitsche vlag, welke in een volks buurt zou hebben plaats gevonden. Er was hier echter geen sprake van een vlaginci- dent, maar van e$n eenvoudigen kwajon gensstreek. Niettemin is van Nederlandsche zijde daarover aanstonds leedwezen betuigd in de veronderstelling, dat het geval zich het die wegens hoogere waarde van boven spoorwegobligatles, korting thans voor alle obligaties gelijk zijn. De meening van sommige leden, dje zich met de voorgenomen liquidatie en samenvoeging konden vereenigen, dat de grondslag van de nieuwe N. V. niet voldoenden invloed van de regeering op den gang van zaken by het spoor wegbedrijf zou waarborgen, heeft de regeering bevreemd. Schijnt voor deze meening reeds OP zichzelf zeer weinig grond bij een N. V., die door den staat volledig zal worden beheerscht, geen beteren steun kan zij vinden in de met de werkelijkheid strijdige voorstelling dezer le den omtreift hetgeen van 1931 af zou zjjn ver zuimd bij het geven van instructie aan de door de beide ministers benoemde commissa rissen. Dat voor eene door den staat beheerschte NV. de winstkansen ook op den duur geringer zou den zjjn darf voor een rechtstreeksch staatsbe drijf. kan moeilijk worden aangenomen. Het zou niet doenlijk zijn, reeds thans omtrent overneming van het personeel of de verplichtingen jegens het spoorwegpen sioenfonds tot een eindbeslising te komen. Het ligt intusschen allerminst in de bedoe ling de oprichting van de nieuwe N. V. te bezigen als middel om zigh van minder ge schikt of overtollig personeel te ontdoen Evenzeer zal er zooveel mogelijk voor ge waakt worden, dat het pensioenfonds geen» schade lijdt. Deze memorie gaat vergezeld van een nota van wijziging, waarin ook nog een aantal wij zigingen van minder belang is aangebracht. geval is geworden, kan de berekening van de uit te keeren vergoeding worden vereenvou digd, omdat het verschil in rentevoet voor de leeningen van 3% pCt. en hooger kan worden verwaarloosd. Van de beide kortingen op de vermeerdering van hoofdsom bleef dus slechts over die wegens hoogere waarde van staats obligaties boven spoorwegobligatles, welke mag Op zichzelf is 1 niet verschrikkelijk, indien wij net tekort maar inzien en den achterstand in- Aalen door een krachtdadige katholieke actie, welke zich niet bulten het spoor laat leiden. Dit moet een actie zijn vook de verwerkelijking van het evangelie. Onze eerste plicht is niet, te stijgen in aanzien en macht. Onze eerste plicht is zelfs niet, de menschen te winnen voor het uitwendige lidmaatschap van de Roomsch Katholieke Kerk. Onze eerste plicht is, het evangelie te verbreiden. Te vaak wordt de Indruk gewekt, dat wij het bestaande met alle middelen willen behou den, en dat wij doodsbenauwd zijn voor elke Vernieuwing. Speciaal de bestaande sociale en economische verhoudingen achten wij door de Voorzienigheid toevertrouwd aan onze hoede, terwijl in werkelijkheid het onze plicht is, deze verhoudingen om te wentelen tot overeenkom stigheid met de groote evangelische begrippen van vrijheid, rechtvaardigheid en liefde. Onze, defensieve instelling op het leven misleidt ons daarbij wel eens tot de gedachte, dat wij krach tig ageeren, indien wij maar heel erg scherp de waarheid zeggen over communisten en natlo- naal-soclalisten, en drft de katholieke propa ganda te vereenzelvigen zou zijn met ons op treden tegen politieke of andere groepeerlngen en met de kenbaarmaking van onzen afschuw jtgens de stelselmatige goddeloosheid en het perfide nieuwe heidendom. “Wederom is het niet overbodig, strijd te voeren tegen dreigende ge varen en het katholieke standpunt kenbaar te In een onderhoud met 3en correspondent van de „Agence Economlque et Flnanclëre" heeft dr. H. Colijn zijn zienswijze te kennen gegeven omtrent eenlge belangrijke problemen, die bij de Jaarswissellng de aandacht trekken. ■gen aanzien van den Internationalen politle- ken toestand kwam de minister-president tot de slotsom, dat het hem alles bij elkaar genomen voorkomt, dat men voorshands voor het uit breken van een Europeeschen of weretd-oorlog niet beducht hoeft te zijn.’ Wat in het algemeen de' internationale mone taire situatie aangaat, gaf dr. Colijn te verstaan, da deze tengevolge van verschillende factoren nog geenszins een stabiel karakter vertoont. Een oplossing van de monetaire problemen Is ten slotte alleen op deugdelijke wijze te bereiken als eindelijk het gezond verstand in de wereld zal gaan zegevieren, en men zal overgaan tot herstel van een vrijer ruilverkeer. De minister moest echter tevens constateeren, dat helaas de wereld hiervoor nog niet rijp schijnt te zijn. Verschenen is de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot reorganisatie van het Spoorwegbedrijf, waaraan het vol gende is ontleend. Met aanneming van het wetsontwerp zal de arbeid allerminst voltooid zijn. Veeleer wordt de thans voorgedragen reorganisatie beschouwd als inleiding tot Verdere maatregelen van In terne reorganisatie, wakrmede ten vervolge op het vele, dat reeds werd verricht, onverpoosd moet worden voortgegaan, evenals met verdere voorbereiding vin de verkeerscoördinatle. Dat met hetgeen verder zal dienen te gebeu ren de meest mogelijke spoed zal worden be tracht, wil de regeering gaarne toezeggen. Het ligt in de bedoeling terstond na totstand koming van de wet de nieuwe N. V. op te richten. de herleving van het katholicisme katholieke geest moet in de wereld worden, allereerst by de Jcatholieken zelf, is geen zaak van politiek, ofschoon zulk herstel der katholieke levenswaarden ten ste zou belemmerd worden, indien de Neder landsche katholieken, misleid door de zooge naamde anti-bolschewistische propaganda van de nazi’s, hun staatkundige vrijheden van ge ringer waarde zouden achten dan hun zucht tot aansluiting by wat zich op een „positief chris tendom” beroept Twee groote gevaren bedrei- gen de christenvryheld en het is te vreezen, dat' de angst voor het communistische gevaar zyh Invloed laat gelden ten koste der katho lieke zelfstandigheid. Voor den katéw>fielf is het nationaal-socialisme geen bondgenoot, omdat het de rechtstreeksche ontkenning Inhoudt van het liefdes-evangelie. Te strijden» voor God, het is een- krachtig en ■veelomvattend ideaal, waaraan een ieder kan deelnemen, en in welks verwerkeiyking aan elk individu, aan iedere organisatie een eigen plaats kan worden aangewezen. Maar het moet dan ook werkeiyk een strijd voor God zyn, die uit sluitend gevoerd wordt met de gedachte, dat het evangelie ons gegeven is, opdat wy het in de wereld realiseeren zouden. Het propageeren van het katholicisme is in ons land, waar de Roomschen door het verloop der vaderlandsche geschiedenis vaak tot een defensieve of apo logetische houding werden gedwongen, wel eens Wat te eng opgevat Te vaak is deze propaganda eenzydlg vereenzelvigd met den strijd voor de erkenning van Roomsch recht in politiek en maatschappy. Er werd uitgerekend, hoeveel van onze gelootsgenooten toegelaten werden tot openbare functies, en Indien dit aantal te gering bleek wat doorgaans Inderdaad het geval was werd er met groote pennekracht geful mineerd. hetgeen begrypelyk en geenszins over bodig is, doch slechts een miniem onderdeel van de waarachtige katholieke propaganda. Allerlei bezwaren van buitenstaanders tegen de inrichting en de geschiedenis vap de Roomsch Katholieke Kerk werden met groot talent en bewonderehswaardige helderheid weerlegd door een staf van deskundige apologeten. Onze eigen organen Wérden met bewonderenswaardlge vast houdendheid opgebouwd en hun noodzakeiyk- held werd aangetoond in klemmende betoogen, die de katholieke massa overtuigden, en die dan ook hun uitwerking niet misten. De offer vaardigheid, waarmede de Nederlandsche ka tholieken hun eigen school, hun eigen pers, hun eigen omroep steunen, is over de heele wereld bekend en werd by herhaling geprezen. Al deze dingen, die in on? voordeel pleiten, en die inderdaad van de beste orde zyn, mogen ons echter niet verblinden voor de werkeiykheid. Ze wordt door dit gunstige beeld niet volledig weergegeven. Er zjjn ook zwakke plekken in het Nederlandsche katholieke leven, en een vrucht bare actie kan niet beginnen, indien men schroomt, deze zwakheden onder de oogen te zien. Juist het feit, dat wy eeuwen lang hardnekkig gevochten hebben en moesten vechten voor de erkenning van ons uitwendig aanzien en van onze openbare rechten, heeft ons wat eenzydlg georiënteerd naar het bezetten van onze rechtmatige plaats in het nationale Ne derlandsche beitel, terwyi het ons minder ge voelig maakte voor de inneriyke weelde van het katholicisme als evangelische llefdeleer en mystieken liefdeband der beiyders van den Ver wezenlijk zóó heeft toegedragen als Duitsche gezantschap het schilderde. Het wil ons voorkomen, dat Nederland Duitschland hoffelijker heeft behandeld dan een deel der Duitsche pers thans Ne derland doet. Met betrekking tot den economisch-ftnan- cieelen toestand in ons lad merkte dr. Colyn op. dat de moeite, die het kost om den gulden niet te doe^sttygen. nog eens duideiyk bewijst, dat op zich zelf be schouwd hier <9 lande depreciatie niet noo dig was, doch Anen moest daartoe onder de bekende omstandigheden wel overgaan, aan gezien men nu eenmaal niet in zyn eentje bridge kan spelen. maken, maar ook dit Is een onderdeel. Het 'ta niet het wezen van de katholieke actie. In vorige jaren Is het Instituut van den Katholiekendag geleldeiyk aan, en onder invloed van velerlei samenwerkende factoren, verloopen. Men kon zich niet ontveinzen, dat de laatste landéiyke Katholiekendagen slechts diegenen bijeenbrachten, die ambtshalve niet konden weg- biyven. Anders waren ook zjj er niet geweest, zoo werd ondeugend gefluisterd. Nu 1937 een grootech-opgezetten Katholieken dag in het vooruitzicht stelt, is het te hopen, dat van de nieuwe organisaties als het Comité voor God en de Sint Adalbertus-vereenlglng een levenwekkende actie uitgaat, die bezielend in werkt op de bestaande organismen en die in derdaad zal lelden tot de hoognoodlge, aan al het andere voorafgaande hernieuwing van den katholieken geest. Verblindheid in eigen ver diensten worde met zorg vermeden. Men be sefte de tragische zyde van de crisis, waarin het christendom verkeert. Praatjes voor den vaak, die het geweten sussen met de mededeeling, dat alles in orde is, kunnen niets anders uitwerken dan slaperigheid. Beweringen over de voortref- feiykheid van al wat de katholieken deden of doen, zyn uit den booze, zoolang men niet aller eerst zich bezint op hetgeen de katholieken (hoe voortreffeiyk ze dan ook waren) hier en elders, BV In Spanje, nalieten. Heeft men de vrijmoedigheid, die noodig is tot de erkenning en verbetering van tekortkomingen, zoo beschikt men over een grooter kracht dan wanneer men zich tevreden stelt met een misleidend zelfge voel. Indien men van dit inzicht uitgaat, be looft de Katholiekendag van 1937 een kentering te worden In het katholieke leven. S. begaf zich omstreeks zeven uur met een lantaarn in de hand op weg naar de koestal, die aan zyn woning grenst. Plotseling zag hy zich ge plaatst tegenover drie mannen, die hem de lantaarn uit zyn hand sloegen. Vervolgens werd S. gekneveld, tér- wijl de overvallers hem gelastten zyn geld over te geven. S., geheel ont hutst, gaf zyn beurs, waarin zich een bedrag van f 160 bevond, aan de mannen over, waarop deze in allerijl verdwenen. Uitbreiding der herhalings oefeningen Het ligt na bi de bedoeling voor het gres per dienstplichtigen drie herhalingsoefe ningen van dertien dagen In te voeren. Zooals reeds eerder Is medegedeeld, nW de regeering een wetsvoorstel gereed eerlang te kunnen geraken tot verhooging van de llchtlngsterkte. Een verhooging van eenige beteekenis aal echter niet kannen worden verkregen sender het getal personen, dat naar het tegenwoordige stelsel recht op vrijstelling wegens broederdienst geniet, te/» gemeente Hlppolytushoef (Wieringen), een overval met berooving plaats gehad, waarvan de ongeveer 50-jarige landbouwer J. Snooy het slachtoffer is geworden. f Naar^je Weenen verluidt, zou het in het voornemen van Prinses Juliana en Prins' Bernhard liggen om na de huwelijksvoltrekking op 7 Januari a.a. voor eenigen tyd naar Oostenrijk te vertrekken. Waarschijnlijk zal het vorstelijk echtpaar zich naar Igls begeven. De regeering is-tot do overtuiging gekomen, dat het noodig is, tnaterieelreserve van de voor Indië noodig 'geoordeelde maritieme macht althans ten deele in Nederland beschikbaar te houden voor oefeningsdoelelnden. Daarnevens ia bet noodzakeiyk. met het oog op de kosten, het beroepspersoneel voor de zeemacht niet grooter te doen zyn dan onvermydeiyk is. Tegen dit argument kon echter ingé bracht worden, dat Prins Bernhard als lid van het Huis Uppe een eigen famille-vlag zonder partij-politieke beteekenis bezit en geen prins van Duitschland was, zoodot het in ieder geval van meer tact'getuigde, Indien men hem met de Lippische kleuren eerde, Inplaats van met een symbool van een politieke richting, waarvan de over- groote meerderheid van ons Nederlandsche volk niets weten wil en zelfs bepaald af- keerig is. Sinds Prins Bernhard het Neder landsche staatsburgerschap heeft ver worven en beëedigd is als officier van de Nederlandsche weermacht, is er echter geen enkel deugdelijk mo tief meer, indien dit er al ooit ge weest zou zijn, voor een huldiging met hakenkruisen, die zoovelen op rechten vaderlanders als politieke doornen in het oog steken. i -» T~V aangekondlgde Katholiekendag voor 1 het Jaar 1937, welks bestuur nauw con- tAct ««1 houden met de leiding van het comité van actie „Voor God”, belooft vlak voor de beslissende Kamerverkiezingen, die ophanden zyn, een krachtige manifestatie‘te worden van Nederlandsche katholieke solidariteit. De volle dige rykdom onz<r organisaties zal vertegen woordigd zyn en aandacht wydën aan het kern probleem van den nieuwen tyd: het religieuze -- --- _i de moderne Men voelt, dat de stembus-besllsslng niet meer uitsluitend het karakter zal krijgen dat de op y de verloving van. H. K. H. Prihses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe Bjjfs- terfeld meenden bepaalde kringen het Prinselyk Paar te moeten hul-» digen met vertoon van Duitsche Swastica vlag gen. Wij hebben indertijd ontactisch genoemd, om dat de Duitsche nationale vlag ook een politieke partyvlag is[ en als politieke partyvlag minder gewenscht moest worder^ geacht bij boven alle politieke partyzucht statfnde zuiver nationale gebeurtenissen. De wbetere vooruitzichten'*, weer xoo Ittng is uHgokekon, xijn er! Mooon df*^ voor U allon In 19U7 >mrinlijkh»id swdeu. Wg, ven onsen kant, ruHan U In 1937 weer hel allerbem. wet U op ons gebied kunt krijean. roodeppen en hopen, del U ladar naar Urr alpan smaak er vaal van *uH paniafan. Voor da pgproohers: onsa beroemde IBIS SHAG, onsa paurtpa ENGELSCHE MIXTURES en onee van ouds bakonda BAAL Voor de slpenettenrookersonze Hjno GOLDEN en SILVER SHAGS on natinrriijk oek IBIS SHAG. Voor hen, die van aan „prulmpjo" koudononso onvolprason B.Z.K. on ROLTABAK. En probeert U In 1937 ook eoos vnse KOFFIE en THEEI - Ook hiervoor geldt als voor al onso producten: „DOMELMANN, LEKKER MAM P I ,CHT VAN SMAAK-PHUS TOd J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5