Wenschen van landarbeiders <KdwbAaal van den day I DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL Wie doodde Marco Graffi? ARBEIDSVOORWAARDEN NIEUWJAARSWENSCHEN PURMEREND Voorzitter herkozen Bescherming tegen willekeur ZAANDAM Oranjefeest te Londen KJD.P. gevaarlijker dan communisme Gebruiken in vroegere tijden Een heel klein stukje Nederland in de Portman Rooms Paddenstoelen Verachting voor contract-ontdui- kers, die de noodpositie van de arbeiders misbruiken De organisatie als een bolwerk Regeeringsmaatregelen HET AMSTERDAMSCH ROOMSCH- KATH0L1EK BEGRAFENISFONDS BlMchoppelük Adviseer: D. J. J. de Kok. DINSDAG 5 JANUARI 1937 □o a a a het h« els een stL en ir: 85 <o i i duizplig en struikelde. Zün hoed rolde I 1 500 i.M 3 3 Voor de zooveelste maal Is een wet tegen kinderarbeid beloofd, maar spr. vreesde of deze nog in deze wetgevende periode tot stand komt. hU op hen af en n de hand, naar De menachen in dese stad waren eigenlijk niets aardig voor Piet en Drein. Drein had aoo'n honger, dat hij aan een paar vrouwen, die met elkaar stonden te praten, een boterham ging vragen. Maar de één Zü: „Ga je weg. vleaa vent" en de andere set heelemaal niets. et- ets lijk aal ren ren ren 46. 28; ts- •F8 90, we *o- lel r* 8 er r: »n al lfir; De feestroe zal uitgesproken worden door Jhr. P. D E, Teixeira de Mattos legatieraad- I ige al ert tn- lo. in aan een zekeren dr Moreno, die volgens hen ook als getuige moet optreden, en daar gaan we nu naar toe. Maar er ik. lo. n: Kantoor: A. DQ JONG. Lekstraat 114. Tel. tSStt Vraagt het speciale maandtarief voor klas F. en FA. Wü mogen er trotsch op gaan, aldus spr dat onze R. K. Arbeidersbeweging en op ons ter rein onze R. K. Landarbeldersbond voor de R. K arbeiders zoo onnoemelijk veel heeft be- leikt en den weg heeft gebaand voor wezen lijke vrijheid van organisatie. Iets waaraan in tal van landen bijna alles mankeert. in van te Ben wild gevecht Spr. protesteerde tegen die werkgevers, die elk overleg met de arbeidersorganisaties wei geren. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Cornells, z. van C. P. de Jong en C. M Smit. Nicolaas, s. van C. Davids en K. C. Slooves. Deze partij bestookt voortdurend onze bewe ging en haar leiders. Een geheel dossier van hatelijkheden van hen jegens onze beweging staat te onzer beschikking en spr. noemde de K.D.P. juist door haar Katholiek etiket gevaar lijker dan het communisme. Geen lid behoort dan ook In die beweging thuis. Het praeadvies ward, goedgekeurd waarmede de voorstellen wërdeti Verworpen. Ook werd verworpen een voorstel-Heemstede om bij overlijden van een lid een uitkeering te verstrekken van maximum f 50. Het bestuur zelde in zijn praeadvles dat dergelijke ultkee- rlngen niet op den weg van den bond liggen en niets be teek enen. De R.K. Arbeidersbeweging pielt voortdurend voor een betere regeling van de Invallditelts- en Ouderdomswet en dat heeft veel meer te beteekenen. Aangenomen werden eenlge voorstellen van het bestuur Inzake contrlbutleregeling en werk loosheidsverzekering. Aan het einde der vergadering hield de gees telijke Adviseur, prof. A. Cleophas, een krach tige toespraak waarin hü op de gevaren van het communisme en fascisme wees, en allen krachtig aanspoorde, de taak, welke ieder heeft, ook al is hij maar een eenvoudig lid van de greote R.K. Arbeidersbeweging, zoo goed mo gelijk te vervullen. Heden wordt de vergadering voortgezet. Tot voorzitter en redacteur van het Bonds orgaan werd bij acclamatie herkenen de heer A. J. Loerakker. Langdurig werden daarna behandeld voor stellen vjm de afdeeling Beverwijk, Dronrüp, Delft en Zilk om te ijveren voor een 48-urige werkweek (of 9-urlgen werkdag) In den zomer. In zijn preadvies wees het bestuur er op dat de bond sinds zijn bestaan voor een wette lij ken arbeidsdag heeft geijverd. Het betwijfelde of deze tijd gunstig zou zijn om de actie krachtig krachtig door te zetten. Te ijveren voor een 48-urlge werkweek bij de onderhandelingen met werkgevers, kan beter bij eventueele acties fa de afdeellngen of op de dlstrictsvergaderingen besproken worden. Het bestuur zegde toe, te zullen ijveren voor zijn hoed zocht Daar lag le, vlak bij een boom. Becker greep zijn hoed, stopte er handen vol paddenstoelen in en drukte hem met belde han den op het hoofd. Dan stormde waanzinnige het bosch uit. Als een waanzinnige stormde huis binnen. Zijn vrouw en de Een bijzondere attractie aal „Radio Reportage" uit Nederland zijn. Keu uitvoerend comité beeft met de BBC een regeling getroffen, waarbij Hilversum een tijdlang „gerelayeerd" gal worden; waaruit dit program bestaan zal, moet woeden afgewacht Later op den avond zal een cabaret gegeven worden, terwijl in de balzaal gelegenheid zal zijn om te dansen. Dank zij een aantal groote giften van ver mogende landgenooten kon de toegangsprijs zoo laag gesteld worden (3 a. 6 d. met Inbegrip van ververschlngen) dat deze wel niemand ervan weerhouden zal dit nationale feest bij te wonen, al zullen de groote afstanden velen beletten tot twee uur In den nacht te blijven. Des namiddags om 1 uur zal een korte dienst gehouden worden In de kerk der Nederlandsen Hervormde Gemeente, aan Austin Tri l ra Deze dienst zal geleld worden door ds. J. van Dorp. Deze vijanden van bet Christendom zetten er alles op om de arbeidersorganisaties uit te hollen of gelijk te schakelen en zoo dit bolwerk te overwinnen. Laten de arbeiders hen niet door kankergeest of dikdoenerij een handje helpen, maar daarentegen pal staan voor hun organi saties. Alles zal afhangen van de vraag, welke zijde de ongeorganiseerden en vooral onze jongeren zullen kiezen. Het is vandaag geen kwestie van iets meer of minder, maar van zijn of niet zijn, een keuze voor doorvoering onzer Christelijke beginselen of slaaf te worden van het door Godshaat voortbewogen heidendom. Hoezeer wij ook den groei van onzen bond wenschen, toch willen wij geen rijp en groen tezamen. Allen, die op eenlgerlei wijze de kracht en het streven der Katholieken in het alge meen trachten te breken of te verzwakken, moeten wjj buiten sluiten, zoo ook hen, die openlijk de K. D. p. aanhangen. -g~» ecker rende als r> Hier hield de brief op, en Wlrlescombe vouwde hem. toen hij zag. dat Graye hem gelezen had, op en stak hem In zijn portefeuille. •Laat ons nu Pascl maar eens gaan zoeken." sel hij rustig. ,.Ik heb hem gevraagd ons om tien uur te ontmoeten in café Vittoria Emanuele, maar ik weet zelf niet waar het Is. We hebben tijd genoeg, en zullen onderweg de stad eens bekijken. U kunt er zeker van zUn. dat Pascl wel zal zorgen, dat die kliniek van dr. Moreno goed genoeg bewaakt wordt. Zag u zün oogen glinsteren, toen ik yan die beloonlng sprak? Kom mee. Ik heb soo’n idee dat er heel wat gaat gebeuren. „Gelooft u nog altijd, dat de Dt Spada’s er achter zitten?" vroeg Graye. toen ze een uur later op weg waren naar bet café. „Zeker En tusschen twee haakjes, hebt u oott een van de Dt Spade's gezien?" „Ik heb hen nooit gezien", antwoordde Graye. „Noch In Londen, noch In Ashendüke." „En jammer genoeg heb ik ze ook nog nooit onder de oogen gehad." zei Wlrlescombe. „Ik wou. dat Ik dien jongen hier had. die hem In Londen heeft geobserveerd. Maar hier zijn we bij onze plaats van afspraak en daar is onze Itallaanscbe bondgenoot. Spr. pleitte voor een verplichtend stellen van de collectieve arbeidscontracten en verbindend verklaren van deze contracten voor de vrij buiters. Bovendien zullen er maatregelen moe ten genomen worden om, als de crisisdiensten zouden worden opgeheven. de landarbeiders te gen willekeur te beschermen. Ook over de re sultaten van de Bedrijfsradenwet was spr, niet enthousiast. Het zal veel afhangen van de hou ding der overheid tegenover deze Raden. Al deze maatregelen zijn noodlg om tot een meer geordend en met onze beginselen overeenstem mend bedrijfsleven te komen. Maar toen Plet geld ging ophalen, kwam er een klein jonge tje en dat tilde beelemaal alleen de haltere pp. De menachen zagen daaraan natuurlijk dadelijk, dat de halters heelemaal niet zwaar waren, ..Maak maar gauw dat Je wegkomt, leelljke bedrieger", zelden de menachen tegen Piet'Prikkel. zoodoende de dames. De heer had een kamer, en de dames hadden samen een kamer Een van de dames, veel jonger dan de andere En die jonge nu. wordt nooit door de anderen alleen gelaten. Dat viel ons, mijn vrouw en Ik, alle bei op; haar boven, mü beneden. Ook viel het ons op, dat de jonge dame nogal zenuwachtig was. De anderen hielden zich voortdurend op een of andere manier met haar bezig Maar toch heeft de jonge dame, even voordat ze gin gen, dit nog met een fooitje in mijn vrouw's hand kunnen duwen, terwijl ze haar een teeken gaf stil te zijn. Hier la het, heeren." En de man haalde een kleine enveloppe en een verkreukeld stukje papier uit zUn binnenzak Hij streek het glad en vertaalde voor de Engel schen den eenen regel, die er haastig met pot lood opgekrabbeld stond: „Geef het briefje alstubllef aan de eerste Engelschen, die hier komen." Wlrlescombe keek Graye eens aan. En de oberkellner, die hem de enveloppe overhandigd had, en nu vol spanning stond te wachtgn, zei; ,Mün vrouw heeft dit toen aan mü gegeven, en daar de heeren Engelschen zijn, geef ik het nu aan u. Mijn vrouw heeft het zoo van de juf frouw gekregen. We hadden het al veilig weg geborgen.” .Daar heb je goed aan gedaan,” zei Wir- lescombe. „We zullen het niet vergeten. Maar nu een paar vragen. Die menachen zijn gisteren vertrokken?” „’s Middags, monsieur." WeJt je ook. waar ze n**r toe ztjn gegaan?" De ober spreidde »Un handen uit. HU wist het Ün het tegenwoordig weinig meer dan de krantenbezorger en de oliemam, die den '—'lexer zjjn Nleuwjaarswensch aanbiedt, In de gegronde verwachting, dat u hem daarvoor met een Nieuwjaarsgift schadeloos stelt, onze voorvaderen strooiden vroeger heel wat royaler hun wenschen en giften op Nieuwjaar rond. Bü geen eerzaam burger ontbrak het bakje met centen, dat eiken wenscher aan de deur, die nog vaak poëtisch was aangelegd ook, met een penningske bedeelde. Ook tot In de hoogere kringen was dit ge bruik doorgedrongen. Zoo kreeg Philips de Goed» In 1421 een fraalen gouden beker met deksel van zün gemalin als Nieuwjaarsgeschenk en schonk In 1503 de stad Mechelen aan den jongen aarts- BU de Kamer ligt een wetsontwerp om de verbindendverklaring van Collectieve Contracten mogelük te maken. Daarbü zal echter het aan tal georganlseerden beslissen en dus ook hiervoor Is versterking der organisaties In hun ledental noodlg, organisaties, die, zooals spr. uitvoering schetste, ook een bolwerk zt<n. dat hier In Nederland noch Fascisme doch Com munisme met al hun rampzalige gevolgen zal kunnen doorbreken. De Bondsraad van den Ned R. K. Landar beldersbond „8t. Deus Dedlt” kwam Maandag In een algemeene Jaarvergadering bijeen In het St. Bavogebouw te Haarlem, onder voorzitter schap van het Tweede Kamerlid, den heer A. J. Loerakker, die In zün openingswoord de overleden bestuursleden Dekker en X V. d Tol herdacht en het aftreden van het bestuurslid, den heer Kuiper te Haarlem. In verband met diens benoeming tot bestuurslid van het R. K. Werkliedenverbond memoreerde. De heer Kui per is een nog betrekkelük jonge kracht, be schikkend over groote capaciteiten en een groote werkkracht. Hoewel de bond goede be stuursleden als den heer Kuiper slecht kan missen, had het bestuur zich bij de oenoentlng van den heer Kuiper toch neergelegd, omdat daardoor ook een vertegenwoordiger van het agrarisch element In het R. K. Werklledenver- bondsbestuur kwam. ,Jk hoorde de h< zou u graag Iets wlll< keek r<gd ontbütz&l misschien even zou kleine rookkamertje daarl... Maar wanneer?" .„Zoo gauw als wü er binnen gaan,” zei Wlr- lescobe kalm. De man boog en trok zich zwijgend terug. „Wat zou hü willen?" zei Graye. „Hij doet geheimzinnig genoeg voor een van de hoofd rollen uit'«en melodrama." .Misschien is hü wel een prins, of een edel man. die van zün wettig erfdeel verstooten Is en die zich nu de hulp van het machtige Briteche rijk wil verzekeren, om dat weer terug te krij gen," zei Wlrlescombe lachend. „Kom, dokter, drink uw koffie uit, laat ons een sigaar opsteken, en eens gaan hooren, wat die man te onthullen heeft." De oberkellner volgde hen in het rookkamer tje, dat hü hü had aangewezen; en na nog eens goed te hebben rondgekeken, sloot hü de deur van binnen en kwam toen, na nog een buiging, op hen toe. „*t Is. omdat de heeren Engelschen zün, dat Ik de vrüheld neem om ze apn te spreken,” zei hü. „Heeren. gisteren waren hier In het hotel nog een paar Engelschen. Er komen er hier In dezen tüd van het jaar niet veel.... maar, zooals Ik dus sel: gisteren waren er hier drie een heer, en twee dames Juist." zei Wlrlescombe. Mün vrouw." ging de oberkejlner door. ,Js femme-de-ebambre in dB «-hotel en bediende Zeer uitvoerig zette spr. dan de directe en Indirecte taak van den bond uiteen. Meer dan ooit is het noodlg de landarbeiders tegen wille keur te beschermen. en zag. dat er al andere gasten de binnenkwamen.. „Als-ik de heeren even zou kunnen spreken In dat tot; Gerrit, s. van O. Kerkhoven en M. beun der; Antonia Mara, d van A. Koopmanschap en G. Heuvellnk; Jacob, z. van A. P. Stevens en M. Saam; Hendrika Maria, d. van A. P. Baüards en D. M. A. Siemer. Ondertrouwd: J. Vis en M. van Bagne. Gehuwd: J. Korver en 8. de Wilde. Overleden; Ijsbrand Brandenburg', oud 73 j„ weduwnaar van A. Groot; Cornells Kuüken. oud 72 j., geh. met A. Fris (won. te Zaandük); Aaltje Stam, oud 72 J„ geh. met J. Hooüschuur; Maartje Pos. oud 70 j._ ongehuwd; Tete Offen- berg. oud 89 j„ weduwnaar van A. Blees; Jan Husslaye oud 59 j., geh. met G. Mooü; Melne Bultstra, Oud 44. geh met H. Havetnan; Maria Kruidenberg, oud 84 j„ weduwe van H Boerse: Maria Elisabeth de Vries, oud 86 J„ weduwe van M van der Zee: Elisabeth Bak ker, oud 68 j.. geh. met P. Riet. Zooals wü onlangs mededeelden zal de Ne- derlandsche kolonie te Londen ter gelegenheid van *t huwelük van Prinses Juliana op 7 Januari feest vieren In de Portman Rooms, aan Baker- street drie groote, tneenloopende zalen, waar de duizend landgenooten, die men verwacht, gemakkelük plaats zullen vinden. In t telegram, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard onlangs zonden naar aanleiding var. het Hollandsche kinderfeest, spraken zü hun voldoening er over uit dat de Nederlanders in 't buitenland meeleven met de gebeurtenissen In vaderland. Dit doen zü ongetwijfeld en wü mogen onzerzüds eenlge belangstelling van onze landgenooten in patria verwachten voor de manier waarop wü met hen-meeleven. Wü leven niet in een land of stad waar feest heerecht; wü maken dien avond 'n heel klein stukje Nederland In de Portman Rooms. Om half acht begint 't en tot twee uur blüven wü büeen. Er zal een variété-concert gegeven wor den, waaraan zoowel Engelschen als Nederlan ders zullen deelnemen. De volgende namen woe den In verband hiermede bekend gemaakt: Kate Opperman, contralto; Will Kings, comedian; Sadie Eyssen, soubrette; Norman Major, illuslon- nlst; Arthur Manning, piano; Emile van Loo, cello; Jan van der Gucht, tenor; Coenraad Gorr.perts, violist; Arthur Brown, Imitator; Jan M. Luden. vtool; Allda Alter, gezang; Jan W. Vis, accompagnlst. Het van Gelder-orkest zal spelen. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, zoon van Martlnus Beumer en Roelofje Teeksman ter Edam; Annette RUntje, dochter van RUndert Koudüs en Lammerdlna Cornelia Maria Pran ger te Ilpendam. Ondertrouwd: Johannes Adrianus Bontje te Amsterdam, oud 23 jaar en Cornelia Vlaar, oud 21 jaar te Purmerend; Jacob Konlng, oud 34 Jaar te Purmerend en Fokje van der Meulen, oud 33 jaar te Purmerend; Johannes Petrus Freesen, oud 27 jaar te Amsterdam en Anna Band, oud 20 jaar te Purmerend. Overleden: Otto Thomas Jongsma/oud 78 Jaar, echtgenoot van Albertje Jacobs Vriezenberg. Gorsellng Bod. oud 80 jaar te Edam.* weduwn. van Clara Christina Elisabeth Wall; Eegje La keman, oud 72 jaar. weduwe van Pieter Visser; Klaas de Boer, oud 74 jaar, weduwnaar van Elisabeth Edel; Jan Lie vendag, oud 71 jaar, te Wüdewormer, weduwnaar van Elisabeth Ro- winkel. niet. „Niet naar het station, want dan zouden ze wel van den autobus van het hotel gebruik gemaakt hebben. Ze zün tn een rütuig wegge- reden. In een flacre, en ze hadden hun bagage bü zich. Maar de koetsier van dat rütuig kan wel teruggevonden worden, als de heeren dat wenschen" „Dat Is niet noodlg." zei Wlrlescombe. „Het is zoo goed. Maar vertel er niemand iets van." „Monsieur kan op mün discretie vertrouwen." De ober trok zich terug en Wlrlescombe nam een pennemes, en sneed daarmee de enveloppe open. „Wat zou dit beteekenen?" zei hü. .Met schrift la natuurlük van Ottilia Morro. Laat eens küken." Alles wat er In de enveloppe zat. was een verfrommeld stukje papier van hetzelfde soort, als waarop de boodschap gan de femme-de- chambre was geschreven. Een paar Engelsche zinnen stonden er op. Wü ergeren ons, wanneer wü overdenken dat in vele landen voor de R. K. arbeiders prac tised geen vereenlgingsrecht meer bestaat en ook over het feit, dat In verscheidene landen de socialistische organisaties de R. K arbei ders voor de keuze plaatsen: of aansluiten bü socialistische organisaties of practlsch hun ver- eenigingsrechten prijsgeven. Spr. wees er dan op, welk groot belang de R. K. landarbeiders hebben om hun bond te versterken. Aan ons is de taak, vooral den jongeren arbeiders de oogen te openen, opdat zü Inzien dat vereenl gingsrecht synoniem Is met vereeniglngspllcht en dat het niet vervullen van die taak hen en ons ten verderve voert. „Ik verzoek den eersten Engelschman, wlen dit in handen komt, me te helpen. Ik ben Ottilia Morro en leef als Zuster Ignatla Dolores In het 81 Lucla-gasthuls. Ik ben uit Rome meegenomen door twee menseden, die zich münheer en mevrouw Stephenson noe men en beweren, dat ze gestuurd zün door een vriendin van me tn Londen, die In moei- lükheden zit en mün hulp dringend noodlg heeft. Maar enkele dingen doen me vermoe den, dat ze niet zün. wie ze voorgeven te zün. en dat maakt me erg bang. Ze hebben de reis hier onderbroken om een bezoek te brengen wel te zien. Nu. goedenavond, Signor, en denk er aan, goed op te letten en ook aan de flinke beloonlng, die er mee te verdienen valt. Kük goed ultl" Wlrlescombe en Graye gingen naar het hotel, dat hen door den Inspecteur was aangewezen, en daar aangekomen ging de detective direct naar bed, zonder nog over, wat hü .Asdten” noemde te willen praten. En eenmaal in bed. sliep hü stevig door tot zeven uur 's morgens en vond, toen hü om acht uur beneden kwam, Graye ad aan het ontbüt. De Jonge dokter keek op. toen Wlrlescombe, frisch en vroolük na zün bad. op hem af kwam, en wierp een blik In de richting van Iemand, die klaarblükelük de hoofdkellner was, en die aan het einde van de zaal hen belden met belang stelling stond gade te alaam. .Zie Je den vent daarginds?" vroeg Graye. .Die heeft al zoo tang als Ik beneden ben naar me staan küken En nu staat hü nauw jou te küken." Wlrlescombe deed net of hü er niet op lette, maar hield hem toch stilletjes In t oog, en zag, dat hü werkelük de door Graye opgemerkte be langstelling vertoonde. Hü dronk kalm zün kof fie, at zün broodje, en praatte ondertusschen een beetje met Graye. De onberkellner, quasi druk bezig, kwam al dichter en dichter taj hun tafeltje. En tenslotte stevend boog zloh met de koffiekan Wlrlescombe over. ,Zün de heeren Engelschen?” vroeg hü veel- beteekenend. .We zün Engelschen, ja. Allebei. Waarom?” Gunstiger staat het tji.v. de maatregelen, ge nomen door den Minister van Landbouw en yiascherij. In aansluiting op wat reeds door vórige ministers Is gedaan om de landarbeiders tegen willekeur te beschermen, heeft de Minis ter ook den tuinbouw en sierteelt In de Crisis- orgardsatiebeschikking opgenomen. Gelukkig Is er bü verschillende katholieke werkgeversgroepen een merkbare würiglng ten goede waar te nemen en zelfs op plaatsen, waar de werkgevers zelf In nood verkeeren, treffen wü werkgeversvereemglngen san, die met ons willen samenwerken. Dan wees spr. er op dat organisaties ook zoo noodlg zün ter be vordering van wettelüke maatregelen. Wel Is het een dollemansredeneering. zonder meer te zeggen: „Er is geld genoeg” maar anderzüds moet ook het uiterste gedaan worden om de werkloosheid te beperken. Hcschjes bier voor de gasten en bonkte het met een woesten zwaai midden op de keukentafel. Zes fleschjes bier! Hü sloeg ze alle zes tegen den gootsteenrand den hals af en slurpte het bier naar binnen. Dan kwakte hü de fleschjes tegen den steenen vloer aan scherven, smeet er eenlge borden en schalen bü en verdween naar binnen. Becker s wraak was voltooid. HÜ was volkomen voldaan en vertrok, zonder ont zien. naar de logeerkamer. Berst den volgenden morgen vertoonde hü zich weer met een kalmte en rust, alsof er niets gebeurd was. Vüf jaar tater kwam Becker’s broer uit Ame rika over en bracht de familie een bezoek. Becker nam hem mee voor een opfrisschjnde wandeling na het eten. Becker had een prima maaltüd achter den rug en zü rookten belden een prima sigaar. Becker stak uitnemend In de kleeren, hü was belangrijk dikker geworden en had de houding van een man, die zich zün waarde bewust te. Ja" verklaarde hü zün broer, „ik heb een beste vrouw. Njeta Is haar te veel, we leven uitstekend samen. Nooit een woord, nooit! Heusch. Ik maak het geweldig „Och," vertrouwde hem zün broer toe, „over het algemeen magwlk niet klagen, maar toch <s er bü mü thuis zoo wel eens Iets „Beste kerel." raadde hem Becker geheim- rinnlg, .Xlaar te een probaat middel tegen. Pro beer het eens met paddenstoelen, roode padden stoelen!” Verachting hebben wü voor de werkge vers, die de door hen afgesloten contracten ontduiken en de noodpositie van de arbei ders misbruiken, of die sommige arbeiders zonder noodzaak gedurende de uitkeerings- periode ontslaan en zich dus langs een omweg pogen meester te maken van de spaarpenningen der arbeiders. Ook keurde spr. het sterk af als werk gevers machines in het veld sturen, terwül er arbeiders aan den kant staan. hü/ ook zün beRte gasten zagen hem stom verbaasd aan. Becker had zün hoed diep over het hoofd gedrukt, zweet en zün gezicht, zün kleeren zaten len en groen, aan zün schouder mond vüand proppen. v.™ -- ontstond, tot elndeUjk de verloofde met een gezicht, druipend en rood besmeurd van fün gewreven paddenstoelen, naar de keuken wist te ontkomen, waar de vrouwen doodsangsten uitstonden. Doch Becker volgde hem. waarop alle drie den tuin Invluchtten en Becker's vrouw jammerend tegen het prieeltje aanviel. Becker wierp de keukendeur wijd open; doch den padKteaëtöbl h« tteef binnen. Hü »g een marxtje staan met Deze organisaties hebben niet alleen het recht als volwaardige partü over de arbeids voorwaarden overleg te plegen, maar zü komen ook steeds met kracht op voor de instandhou- •ding van het bedrijf, waarvan toch op de eer-* pteata dejoiMternjunev ggMHeert. De huwetüksfeesten. De huwelüksfeesten verloopen tot nu toe naar wensch, behalve dan dat het weer zoo nu en dan den domper er tracht op te zetten. Zaterdag was het de dag voor de ouden van dagen. Des namiddags werden de gestichts- oudjes In auto’s rondgereden, om hun de ver- uéringen en later de verlichting van de stad te laten zien. Na den rondrit werden allen onthaald In het gebouw van Christelüke Belangen, waar tevens een oranje-filmvoorstelling werd gegeven. Ook de zieken werden nog In de feeststem ming betrokken. Op Nieuwjaarsdag heeft een kinderkoor on der leiding van Netty ter Haaste een conceit In het gemeente-ziekenhuis gegeven. terwül hetzelfde plaats had op Zondag in het St. Jan-ziekenhuis, waar Frans Ale met zün kinderkoor een programma uitvoerde. Bü belde gelegenheden werden de zieken van de züde van de oranjevereenlgingen onthaald. De zieken in de wijk, tezamen 270. werden allen verrast met een keurig bakje fruit. De dirigenten kregen als bewijs van waar- deerlng voor hun medewerkflig een Oranje- bord. terwül de kleine zangeresjes en zangers een zakje bruidsuikers ten geschenke ontvingen. Zaterdagavond heeft de eerste feestvoorstel ling plaats gehad in de tent op den Burcht, met den Zaanschen Bruiloft als glansnummer. Er was voor deze opvoering veel belang- ling. Na de afwerking van het bü-programma, be staande uit muziek-, zang- en gymnastieknum- mers, kwamen na de pauze de bruüofsgasten de arena binnen. Met onverdeelde aandacht hebben de toe schouwers de verhandeling gevolgd. Het was een allergezelligst feest. Büzonder mooi waren de oude dansen, de Menuetto en de Gavotte, die op allerkeurigste wüze werden uitgevoerd. Dansen konden onze voorouders toch heel wat beter dan het tegenwoordige geslacht. Het Is een succesnummer, waarmede én de spelers èn de leider, de heer Peter van Hulzen, veel eer inleggen. Op wetgevend gebied staan wü voor een grooten achterstand. Zelfs het geringste stukje Arbeidswet voor de landarbeiders bleef tot heden achterwege, terwül de kinderarbeid welig als onkruid tiert, en het krooten- of koppel- stelsel alle nog redelüke arbeidsverhoudingen overwoekert en het moreel van ons landvolk naar beneden haalt. Bü «n uitdrager konden ze voor een prikje een paar holle naltera krijgen en weid» stond Plet met een gewichtig geMcht op de markt zün toeren te verrichten. Nou, dachten de om standers, je zou niet zeggen, dat het soo'n .1’ J1 50 .a 1 l «I 'II jl.F.iiW1"" hertog Karei, later keizer Karei'y’/'ttn zilveren obllekorf. De armen werden dien dag echter ook niet vergeten? Kloosters, gasthuizen en liefdadig heidsgestichten deelden brood en geld uit. De burgers zonden elkander koek en andere lek- kemüen Zelfs aan de gevangenen dacht men dien dag. Niet zelden kregen zü vermindering of algeheele kwütscheldlng van straf. Reeds uit de eerste helft der vüftiende eeuw dagteekent het schieten In den avond en nacht tusschen het oude en nieuwe jaar. Hoe vreemd het ook op het eerste gezicht moge lüken: Juist de meisjes waren büzonder op dat schieten ge steld. Uit het aantal schoten toch, dat de ver liefde jongeling onder het venster van zün meis je loste, moest zünmeerdere of mindere liefde voor haar blüken. Het was toen ook gebruik zich op Oudejaars avond te verkleeden, zich als beesten te ver mommen, en alzoo placht men dan. al zingende en dansende, een „helsch lawaai" op straat te maken. De kinderen en ouderen, die met meer han- delsgeest behept waren, namen aan dat rumoer niet deel, doch gingen Intusschen langs de hul zen en zongen liedjes, tot hun een aalmoes ge werd. De ouderen onder ons herinneren zich wellicht nog vele van die liedjes, die thans bü de jeugd vrijwel niet at geheel niet meer bekend *ün. Men hechtte vroeger zeer veel gewicht aan voorspellingen en elke büzondere gebeurtenis werd daarvoor gretig aangegrepen. Zoo was ook het weer, waaronder het nieuwe jaar aanving, een gereede aanleiding tot bet maken van al lerlei voorspellingen. Daar men er ook thans nog niet geheel on gevoelig voor is, laten wü er enkele hier volgen, waarvan de lezer zelf zal kunnen nagaan, of die oude profeten het bü het rechte eind had den. Was de eerste dag van bet nieuwe jaar hel der en zonnig, kwamen wind noch regen de Nleuwjaarsvreugde verstoren, dan werd dit als zeer gunstig beschouwd. Was er daarentegen wind, dan was bet zaak, terdege te letten op de richting van waaruit hü kwam. Oostenwind voorspelde ziekte onder het vee. Westenwind sterfte onder devorsten. Kwam de wind uit het Zuiden, dan moest men zich voorbereiden op besmettelüke ziekten onder de menschen. Ten slotte, hoe vreemd dit ook moge lüken: bü Noordenwind kon men op een vruchtbaar jaar rekenen. beperking van den klndexatbeld In het .bedrijf. Veel regen werd voorspeld, -wanneer bü het lichten.vqn den dageraad de lucht wgs.rood ge tint. Een heldere, zonnige Nieuwjaarsdag zou den visschers een goede vangst brengen, ter wül, smeulde de turf van het oude jaar nog op Nieuwjaarsmorgen onder de asch, dit een gun stig teeken was voor een goed jaar. ravteor van „De Liefde" Bestuurd door Mr. A. H J. van den BIESKN B BROM. J. J. BONKB. Oonunlsearlseen J. EMMERIK. J. DE JONG. AUG. HEN DRIKS. A. SCHRIJVER, A. HOETING. Over lieden. Martha, d. van J. van Delaem en G. Roos. Hendrik Pieter, z. van F. C. Nleuwpoort en A. Plomp; Hermanus Johannes, z. van J. N. Schleeper en J. Schilder; Annie, d. van 8. Karlen en M. van den Broek; Adolf Francl',- cus, z. van F. J. T. Westerveld en M. C. Mul der; Jacob, z. van J. H Verdonk en A. Hotten toestand hopeloos. Altüd ruzietjes thuis en daar door weer onaangenaamheden op het kantoor. „Bah!” zei Becker hardgrondlg en trapte in een kluitje paddenstoelen. ,^s1l!" zei Becker nog eens. HU zag naar de paddenstoelen; 't waren mooie roode hoedjes met witte ronde plekjes op ranke steeltjes. Becker voelde Iets voor onderdrukten, onaan- zlenlüken: „Ze zün toch elgenlük niet onaar dig", zei hü voor zich heen, HU Plukte er ééP en bezag hem „Je kunt ze zelfs eten,'2_besloot hij nadenkend. Becker diiÊÜK <1 om en om in zün hand en nam toen plotseling een hap. „Bah!” riep hü voor de derde maal en spuwde het stukje onmlddellük weer uit. Zün tong brandde, als had hü vitriool Ingenomen. „En toch kun je ze eten.” hield Becker vol en hü nam weer een hap. Het ging Iets beter, de smaak was scherp en afschuwelük bitter en, al was zün tong als verlamd en ongevoelig door het eerste venün, de paddenstoel gaf hem zoo'n onzeggelük weeïg gevoel In den mond, dat zijn drift weer opbrulste en hü als een wildeman in den paddenstoel hapte en dezen doorslikte. HU nam er nog een paar en at ze ook op. Becker kreeg het benauwd en kreeg een ietwat misse- Hik gevoel over zich; het kriebelde hem In zün vingertoppen, zün polsen begonnen te kloppen en In zün ooren suisde het. Toen Becker er een stuk of acht verslonden had, kreeg hü den echten paddenstoelen-smaak te pakken. HU wilde nog meer eten, doch toen hü zich zou bukken voor een nieuwen voorraad werd hü duizelig en struikelde. Zün hoed rolde over den grond, maar Becker zag het niet. HU bleef lig gen en rilde over zün heele lichaam. Na enkele oogenbllkken richtte hü zich plot seling op. Dan sprong hü overeind. Het was een volkomen andere Becker, die gehaast naar vuil stond op vel dennenaaldi een groote winkelhaak. Dronken" zei zün vrouw. „Stom-dronken," zei de schrille stem van Kttty. „Houd je snavel." brulde Becker, hü rukte zün hoed van het hoofd en sprong op den dandy toe. „Kük eens! Iets fünsl Dat moet je proeven!” Als een schaap zat de mannelüke verloofd» Becker aan te staren. „Eten, zeg Ik.” brulde Becker opnieuw en tegelükertüd herinnerde hü zich alle geleden leed en werd nog woedender .JBen ik de baas hier of niet?! Is dit mün huls of niet?! Eten sul je!” Kitty's held maakte een onverwachte bewe ging naar de deur, doch Becker ontging niets en besprong den vluchteling als het ware. De vrouwen gilden en redden zich naar de keuken Becker achtervolgde zün prooi om de tafel, langs het theemeUbel, dat kletterend omsloeg, pakte hem einde- delük In den nek en trachtte een paddenstoel den Èün „Uitstekend," zei Wlrlescombe, „dan gaan mün vriend en Ik nu maar naar het hotel en naar bed. Maar nog twee vragen. Hebt u dien münheer Smith gezien?” „Zeker, Ik heb ze alle drie gezien.” „Had u hem al eens ooit eerder gezien?” .Niet dat Ik weet. Maar Ik zou hem nooit voor een Engelschman aangezien hebben. Ik zou gezegd hebben, dat het een Corslcaan te!” Wlrlescombe keek Graye eens aan. „Waarom een Corslcaan, Slgnqr Pascl?” vroeg hU- Slgnor Pascl haalde de schouders op, lachte eens, en wees met zün hand naar de verte. ,^oo maar een gedachte, een idee, Slgpor,” antwoordde hü- ,Nn dan, Corsica te niet zoo heel ver hier vandaan, daar aan den overkant van de Golf van Spezla. en ik ken het heel goed, en zün bewoners ook.” „Goed, maar nu de andere vraag: weet u Iets van dien Moreno?" .Heel weinig. HU te een van die menschen. dié maar zelden bulten hun huls gezien wor den." ^Zoo. Misschien krügen wü hem toch nog een bezetene door bosch. Hü was woest, razend over de ver nederingen, die hü had ondergaan. Hü had thuis de grootste ruzie gehad, en dat, terwül hü volkomen In zün recht stond. Kitty was een vriendin van zün vrouw, maar Becker vond haar onuitstaanbaar, omdat ze nooit anders dan helgele japonnen of blouses droeg en een akelig schrille stem had. Kitty was met haar verloofde op bezoek gekomen Dien verloofde vond Becker niet minder onuit staanbaar. want hij was een ongelooflük op geblazen dandy, die altüd deed, of hü bü Becker elgenlük? thuis was. 't Was nu precies zoo gegaan, belde gasten hadden gedaan, alsof hü, Becker, eenvoudig lucht was. Als hü wat zei, deden ze, of ze niets gehoord hadden. Dus was Becker tenslotte kwaad gewonden en hij had den gasten duldelük de deur gewezen. Dat was het begin van het drama. Zün vrouw had eenvoudig gezegd, dat de bezoekers rustig konden blüven en maar niet op Becker moes ten letten, hü was altüd wat zenuwachtig. Zoe- lets zou niet alleen Becker wild gemaakt heb ben, hü sprong overeind, wilde alles tegeUja doen, doch de plannen, die door zün hersens schoten, werden vergezeld door een paar dave rende stappen naar de kamerdeur, welke hü moest operuukken en dan met een donderen den slag achter zich dicht rukte. Becker was de gang ingestormd, had zün hoed gegrepen, was den tuin doorgegaan, een smal weggetje door de helde afgerend en In het bosch ver dwenen. Hü gleed uit over de dennenaaiden botste daarbü tegen een paar boomen, tot een paar flinke pünlüke plekken zün woede wat kalmeerden. Becker vond zün pantoffelheld, altüd DU

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3