en We luisteren naar Hulp aan kleine boeren tuinders "AKKERTJES" Den Haag feesttooi Bescherm de Kinderen in den Influenza tijd DINSDAG 5 JANUARI 1937 in t Kerkelijk leven WIE ER ONDER WORDEN VERSTAAN J (Ingezonden MededeeHngJ Feettvieren Een proef zal worden genomen Huiselijk drama Bejaard echtpaar ernstig gewond De treinenloop DEN NEUS AFGEBETEN HET PLAN VAN SIR HENRY TINFUSIE ÏN INDIE De betrokkenen wachten af Eén uur voor de missie stadsbeeld Nedarlandsch Fabrikaat MATIGE WAARDEER1NG BATA CONTRA „DE SCHOEN” Woensdag 6 Januari BENOEMINGEN In het Aartsbisdom - PRIESTERJUBILEA Reserve-vliegers voor het leger W. P. F. VAN DEVENTER OVERLEDEN ANDERHALF JAAR VOOR ZWERVER LIJDT VARENSGEZEL AAN FANTASIE? VIER GEWONDEN BIJ AUTO-ONGEVAL 69-JARIGE MAN OVERREDEN EN GEDOOD - Hst Hof zal op 8 Februari arrest wijzen. •e 1’ Amsterdamsche politie gelooft niet meer dat er iemand in het water geworpen is (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont Extra-treinen vragen veel stroom Aan het G.E.B. worden in deze dagen zware eischen gesteld VOOR DE REDDING VAN NIEUW-GUINEA Plotselinge dood van den directeur van Vreemdelingenverkeer Plannen tot stichting van een opleidingsfonds Kapper bedreigd en burgemeester mishandeld Pleidooien voor het Haagsche Hof Wetsontwerp by den Volksraad tot oprichting van een N.V. -- De besmetting wordt gestuit, De siekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met Uitbreiding van hulp door plaat sing in werkverschaffing en, waar het kan, op eigen bedryf Scheveningen Rotterdamsche rechtbank veroor deelt dader tot twee jaar Versiering en Bestuurder was oververmoeid en Q en en bw’i aAa4nbüü<fe4>üü4><iüü4>4>4><fe<M><txi>4>Ad><b<i><i><i><b<i><fc<b<t>4>4xk Let selfs op de kleinste kou als een waar schuwing en ga die op 2 manieren tegelijk teren 1 Aan dese electrlsche stations ten dienste va» de stroomvoorziening voor de treinen levert de BADIO 11.30 belang is gehandeld en dat in het geheel niet de bedoeling heeft voorgezeten. Beta opzette lijk te beleedtgen. Gedaagden hebben slechts economisch niet toelaatbare verhoudingen wil len slgnaleeren. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Uederholthuis den Zeereerwaarden heer J. Th. J. M. Muter, tot Pastoor te Velp den Zeer eerwaarden heer A. J. Schaars, tot Pastoor te Indoornik (Randwijk, O.) den Zeereerwaarden heer H. J. Campman, tot Kapelaan te Hilver sum (H. Vitus) den Weleerwaarden heer Fr. P. M Mets, tot Kapelaan te Arnhem (H. Joseph) den Weleerwaarden heer J. J. van Gendt, tot Kapelaan te Enschede (H. Joseph) den Wel eerwaarden heer O. K>. H. A. Jansen, tot Kape laan te Ede den Weleerwaarden heer O. J. Braakhuis, Neomist, tot Kapelaan te Houten den Weleerwaarden heer J. O. Maathuis. Te ’s-Gravenzande is een Oranje-optocht ge houden, waarin een imitatie „prinselijk bruids paar" meereed; ook andere vorstelijke personen waren geïmiteerd. Het bleek, dat de bevolking deze nabootsing slechts matig kon waardeeren, want toejuichin gen klonken slechts sporadisch. I. 8.30 Ka- Otnroep- 1120 Omroap- iri het Aartsbisdom Utrecht zullen IS Augus tus nog hun 40-jarig priesterfeest vieren pastoor -9 -B Wilhelmus Petrus Franciscus van Deventer genoot als directeur van de A. N. V. V. be kendheid in bet geheele land en een populari teit, die wel verdiend was door zijn groote ac- Maandagmorgen is op de Enschedeschestraat te Haaksbergen de 60-jarige o. Westdam door een vrachtauto overreden en gedood. Het slachtoffer, beter bekend onder den naam van Klelgraats, heeft jaren geleefd in een hut In het Haaksbergerveen. Een half jaar geleden is hij wegens erge verwaarloozing opgenomen in het ziekenhuis te Haaksbergen. Hedenmorgen maakte hij een korte wandeling en geraakte daarbij op onverklaarbare wijze onder een pas- seerenden auto. De oude man was op slag dood. Haagsche centrale 10000 volt draaistroom, die in gelijkstroom wordt omgezet. Volgens den deskundige, met wien wy dit on derhoud hadden, zal er op 7 Januari In nauw overleg met de spoorwegen getreden worden, ter vermijding van overbelasting van het kabel net. De capaciteit der gewone machines schijnt ook op deaen dag toereikend te zijn. De bedrijfsconsulent en diens assistent gaan bij de aangewezen kleine boeren en/of tuinders na. of en zoo ja. welk duidelijk en controleer baar werk In werkverschaffing op het bedrijf kan worden verricht. Hiervan wordt een Hjst opgemaakt. Er ia voor deze proef een nauwe samenwer king tot stand gebracht tusschen den dienst van de kleine boeren by het departement van landbouw en Vteschery, waarvan directeur is de heer ir. Const. Stevens en de afdeellng Werkverschaffing van het departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, hoofd inspecteur voor de Werkverschaffing, is door den minister van Sociale Zaken In het bijzon der aangewezen voor het te voeren overleg. De bedrijfsconsulenten. verbonden aan den dienst van de kleine boeren, zullen voor het organiseeren van deze proef samenwerken met de Inspecteurs voor de werkverschaffing heeft de president der van vwa VK> fatau up UUW. AXaWMMlB, die betoogde, dat uitsluitend in het algemeen i i- Toen de aanvrageiT'«enmaal binnen en vol gens kaartsysteem gerangschikt waren, bleek dat er in de binnenstad ongeveer 17 1800 kllo- watt gevraagd werd. Ten aanzien van het kabel net bracht de voorziening hiervan mede, dat de voedingskabels van de binnenstad op de voedingskabels van de buitenwijken moesten worden gebracht, teneinde overbelasting te ver mijden. Gebleken is, dat van overbelasting thans geen sprake is. De Amsterdamsche politie van het bureau Linnaeusstraat heeft nog steeds den 34-jarlgen Dultschen varensgezel in arrest, die zich Zater dagavond aannfeldde met de mededeeling, dat hU een man in het water had geworpen na een vechtparty Zondag is de man nog eenlge keeren aan een verhoor onderworpen. Doch men krijgt hoe langer hoe meer den Indruk, dat de man over een groote dosis fantasie beschikt en men gelooft van Jiet geheele verhaal ook bitter wei nig meer. Het verleden van den man. waarnaar men een onderzoek heeft Ingesteld. Is ook niet zoo gunstig. Aan het bureau heeft zich tot op heden nie mand gemeld, die getuige zou zUn geweest van het voorval. Niet onwaarschijnlijk is. dat de man het verhaal heeft bpgedlscht om aan onder dak te komen. Wij hebben by verschillende vooraanstaande menschen In West-Friesland op land- en tuin bouwgebied geïnformeerd naar hun meenlng over het plan van Sir Henry Deterding om het overschot der producten naar Dultschland te exporteeren bulten de clearing om. De diverse kopstukken willen zich echter op geen enkele wyse over dit plan uiten. Wel wordt zoowel de lof als critlek zeer voorbarig geacht, aangezien het tot nu toe onmogelijk is. ook na de verschillende mededeellngen van Sir Henry eenlg gefundeerd oordeel ovw de gevol gen en resultaten van het plan weer te geven. Ook de regeeringscommlssaris, de heer Val- star, heeft zich tot heden op geen enkele wijze over het Initiatief van Deterding uitgelaten. Echter heerscht er in het algemeen een getem perd optimisme, aangezien men gaarne zou zien, hoe de Duitsche offlcleele Instanties op het gebaar van Deterding reageeren. In het algemeen vindt men de houding van Dultschland in dit opzicht nog te vaag om zich over de gevolgen van den Nederlandschen land en tuinbouw uit te laten. Maandagnacht is tengevolge van een hart- aandoenlng plotseling overleden de directeur van de Algemeen? Nederlandsche Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer, W. P. F. van Deventer. Mr. Thorbecke vermeldde in zijn toespraak, dat de vereenlging het plan heeft tot het stich ten van een fonds, uit welks Inkomsten Jonge lieden uit alle lagen der bevolking In staat zul len worden gesteld het militaire vliegbrevet te behalen, opdat Nederland in geval van nood over een behoorlijke reserve aan vliegers kan beschikken. Overal bij Apothekers •n Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Op den Amsterdamscben weg nabjj Arnhem heeft Zaterdagavond wederom een ernstig auto- ongeluk plaats gevonden. De familie Kr. uit Nij megen, had In Den Haag de verlichting bezich tigd, welke aldaar In verband met het aa. vor stelijk huwelUk Is aangebracht en keerde per auto huiswaarts. Op den Amsterdamschen weg nabij het Planken Wambuis raakte de heer Kr., die den auto bestuurde, door oververmoeidheid aldus luidt de mededeeling van de politie de macht over het stuur kwyt en de wagen bots te tegen ’n tweetal boomen, slingerde vervolgens over den weg en kwam aan de overzijde tot stil stand. De inzittenden de heer en mevr. Kr., een tien-jarlg dochtertje en de heer Kr. en zijn verloofde mej. A., allen uit NUmegen afkomstig, bekwamen een hersenschudding, terwUl allen min of meer ernstige verwondingen aan armen en beenen of snijwonden opliepen. Met een tweetal ziekenauto’s Inmiddels uit Arnhem gerequlreerd, werden de gewonden naar het gemeenteziekenhuis aldaar overgebracht. De zwaar beschadigde auto der familie Kr. werd later door den kraanwagen veggesleept. Bjj informatie bleek Zondagavond de toestand der patiënten redelijk wel. De missionarissen van het H. Hart te Til burg hebben de spontane hulp van Nederland voor Nieuw-GUlnea dankbaar aanvaard. ZU meenen eqtjter, dat er nog velen zijn, die uit verkeerd begrepen bescheidenheid hun gift niet durven opzenden Doch zelfs (H'tMMIe gift wordt In dank aangenomen. Daarom verzoeken de missionarissen van het H. Hart één uur te willen besteden, om die kleine en vergeten giften In ieders omgeving In ontvangst te willen nemen Men kent het doel en men behoeft er niet lang over te spreken: voor zoo iets geeft men graag. Onder „zichtbaar werk” worden verstaan die werkzaamheden, welke een duidelijk, overzichtelUk. op ziehzelf staand en afge rond geheel verman. Hiermede worden be doeld: het ontginnen van een stuk heide, het omspitten van weiland tot bouwland, het draineeren van het land het opbrengen van bagger. Als een duidelijk, overzichtelijk en op zich zelf staand en afgerond stuk werkver schaffing zullen In bepaalde gevallen ook kunnen worden beschouwd het graven van nieuwe slooten, het in orde maken van een weg en het In orde maken van een hout wal. BATAVIA, 4 Jan. (Aneta.) By den Volksraad Is een wetsontwerp Ingediend, houdende mach tiging aan den minister van Koloniën, om voor en namens het gouvernement van Ned.-Indië met de Bl 111 ton-Mij. een N.V. op te richten, welke den naam zal dragen van N.V. Vereenlgde Ne^,-Indlsche Tinbedrjjven, afgekorSiM.E-N.IT. Het maatschappelük kapitaal bedraagt 55 mlllloen, verdeeld in 4950 aandeelen a en 550 aandeelen b, elk aandeel van 10.000. Aandeelen a zijn uitsluitend in handen van rechtspersonen in Ned.-Indië, aandeelen b in het bezit van de N.V. Bllllton-My. De versierde oude vlsschersplaats heeft de groote oranjefeesten altijd intens meegevierd en paste bjj de versiering steeds de attributen toe van het bedrijf ter zee. Over de geheele lengte en breedte der straat zjjn ook nu de netten der visschersvloot uitgehangen over lange palen, zoodat men daardoor loopt al* In, De minister wijst in zijn aanschrijving er op, dat werkzaamheden als het inhalen van den oogst, het wieden van de gewassen, kortom alle normale arbeid, welke by en op de boer derij moet worden verricht, niet als „zicht baar werk", waarvoor subsidie kan worden verleend, mogen worden beschouwd. In de aanschrUvlng van den minister wordt dan verder met voorbeelden toegelicht, hoe de regeling in de practUk zal kunnen werken. De minister wyst er nog op. dat de plaat sing op het eigen bedryf geenszins uitsluit, dat de betrokkene ook nog by de gewone werk verschaffing wordt geplaatst. gemeenachappeiyk verbinding zoeken met bur gemeester en wethouders van de gekozen proef- gemeenten en met deze colleges nagaan, welke kleine boeren en tuinders vqgr hulp, als hler- voren bedoeld in aanmerking komen. Feestvieren is óók een kunst. Vroo- lijkhetd bestaat niet in schreeuwen, 'dat gezang moet verbeelden, noch in het galmen van één regel uit een nationaal lied, dat we niet kennen! Feestvieren mag gerust uitgelaten zijn, maar dan binnen de perken van alledaagsch fatsoen en gepastheid. Feestvieren is uiting van innerlijke beschaafdheid en moet voor de aan leiding van het feestbetoon óók een eerbewijs in zich zelf zijn. Feestvieren is geen dronkemansontaarding noch preutsche saaiheid die christelijke blijmoedigheid verloochent. Feestvie ren fs in elk geval niet al-maar cri- tiek uitoefejien op hetgeen anderen deden voor het algemeen feestbetoon, noch kankeren over mogelijke dom heden van anderen. Feestvieren is uiting geven aan zl/n eigen blijmoe digheid op Joviale spontane wijze ten einde zich zelf en anderen los te ma ken uit het dwangbuis van stijven ernst en één te zijn in ongekunstelde II gulle vroolijkheid. In .hooger beroep in het kort geding zjjn voor het Haagsche gerechtshof de pleidooien gehou den in een procedure, aanhangig gemaakt door de N.V. Lederfabriek Bata te Best contra den Nederlandschen Bond van Schoenmakerspa troon en Schoenwlnkellersvereenlgingen en te gen hoofdredacteur en redacteur van het vak blad De Schoen, op grond, dat in dit vakblad artikelen of uitlatingen voorkwamen, welke Bata voor haar beleedigend, althans lasterlijk. DEUT8CHLANDSENDEB. 1571 M. 720 Concert door Blsss-Ensemble. 8.36 Blaas- orkeat 9 20 Berichten 9 60 Strijkkwartet. 10.3011.30 Oskar Joost’s dansorkest. De Netjerlandsche Spoorwegen vestigen er nogmaals de aandacht op, dat ieder, die op 7 Januari op het mlddennet reist en in Zuld- of Noord-Hollsnd, wordt aangeraden, het spe ciale spoorboekje voor dien dag te raadplegen, ook bij andere reizen dan van en naar Den Haag De treinenloop wordt dien dag n.l. geheel gewijzigd. Een eigenaardigheid bjj bet aanbrengen der versieringen is geweékt, dat men overal moest rekenen met het effect der illuminatie. Op sommige punten was het onvermüdelljk gevolg daarvan, dat het een soms terwllle van het ander ietwat in de verdrukking is gekomen De Wagenstraat, waar het stadsbeeld voor ver siering ook niet bepaald Ideaal is te noemen, sluit aan op de Veenestraat. En hier vindt men de mooiste en meest decoratieve versiering van heel het centrum. In zeer fraaie verhoudingen zyn daar van huls tot huls kanarie-gele en langs de gevels opaal-blauwe spandoeken aan gebracht, die aan deze oudste straat van de Residentie een inderdaad voornaam karakter verleenen. Vla deze uiterst artistieke versiering, die in haar eenvoud tevens de kroon spant van alle andere, kan men zich realiseeren hoe het geweest zou zijn wanneer by den feesttooi van de geheele stad van den aanvang af meer een heid toegepast ware. De afwisseling van het een met het ander heeft onmiskenbaar haar goede zijde, maar door een versiering als in de Veenestraat, b.v. 'in heel het centrum aan te brengen, zou men veel, wat thans wel eens wat kakelbont aandoet, vermeden hebben. In de Hoogstraat zijn kronen van vlaggedoek, groen en lichtbollen boven den ryweg gehan gen. die by avond een goed effect maken. Hier is men reeds op den „Bruldsweg", die aldaar overgaat in het Noordeinde, waar guirlandes van dennegroen de hoofdversiering vormen, maar tevens aan het begin en t einde een mo numentale triomf poort staat. De Zeestraat, waar men den tocht Zuid-Noord kan eindigen, is eveneens met slingers van dennegroen en vlagversierlngen verfraaid. Wy hebben daarom ons licht eens opgestoken bij den adjunct-directeur van het GEB. den heer Trooster. Deze verllchtlngsexpert vertelde, dat het maximum-vermogen, dat in de avond uren op dagen zonder feestverlichting gevraagd wordt, 60.000 k^pwatt bedraagt. In deze brulds- dagen te er vraag naar ongeveer 10 000 kilowatt meer per avond. Extra-machines voor de leve ring van electrlsche energie behoefden echter niet te worden Ingeschakeld. De gemeente be schikt ook in het gewone doen over reserve machines, die niet in dienst gesteld werden, omdat de levering van een extra 10.000 kilowatt ■eer goed door de gewone machines kan plaats vinden. Met het kabelnet is het eenlgszins anders ge steld. Teneinde verrassingen te voorkomen zijn er tijdig in de verschillende dagbladen berich ten vanwege het G.E.B geplaatst, waarin par ticulieren verzocht werd, op te geven waar en hoeveel vermogen voor feestverlichting noodlg werd geacht. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 29-jarigen zwerver J. O. van der L., die 5 October van het vorig Jaar te Waddlnxveen den kapper L. J. Schalk- wijk in diens scheersalon met een mes had bedreigd en daarna den burgemeester van Wad dlnxveen. die op het lawaai kwam toesnellen, een vuistslag in het gelaat had toegediend en zich by zjjn arrestatie tegen den veldwachter had verzet. De rechtbank veroordeelde den verdachte overeenkomstig den elsch tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Onder kleine boeren en kleine tuinders wor den verstaan zjj, die, hoewel zy een eigen be drijf hebben, onder de gegeven omstandighe den op dat bedryf geen of onvoldoende in komsten kunnen verkrijgen en derhalve ar beidskracht „over” hebben. Hoofd voor hoofd wordt vastgesteld, welke kleine boeren c.q. tuinders zullen moeten worden geholpert. 8- achtte. 6- In eerste instantie F Haagsche rechtbank den elsch tot'verbod g. die artikelen afgewezen. Voor Bata pleitte mr. W. J. van Dijk, uit Eindhoven, die het beroep van gedaagden op het 8- algemeen belang ten deze afwees. Het is geens- v~ zins de bedoeling van Bata om elke publicatie over haar bedrijf geheel te willen doen verbie- den, doch zij verlangt slechts, dat, wanneer men haar bestrijden wil, die bestrijding op een fatsoeniyke wyze geschiedt. Daarom zullen ge- - daagden door een verbod van de gewraakte ar tikelen dan ook geenszins in hun recht tot pu blicatie worden aangetast, als zU maar binnen de grenzen der fatsoeniyke Journalistiek blijven. Voor de gedaagden trad op mr. W. Nathans, In de reeks voordrachten voor Ned.-Indië over aangelegenheden van nationaal belang, die door de Phohl voor de Indische luisteraars' wordt uitgezonden, heeft Z. Kxc. mr. W. J. R. Thorbecke. oud-gezant in China, in zijn functie van bestuurslid der Vereenlging voor Nationale Veiligheid over het streven dezer vereenlging gesproken. Een tocht door de feestelijke stad maakt men daartoe het best in de richting Zuid-Noord, en vervolgens in de richting Oost-West. Het be treft hier speciaal een kykje in het centrum. Maar zich de meeste en fraaiste versieringen bevinden. Over den eigeniyken „bruldsweg” is reeds uitvoerig geschreven, wy volstaan daarom met een overzicht van wat daarbuiten te be wonderen valt. In de richting Zuid-Noord begint men zijn tocht practlsch vanaf het station Hollandsche Spoor. Via den Stationsweg, waar men blijk baar nog niet geheel gereed is met de versie ring. en waar zich trouwens het straatbeeld zeer moeliyk laat verfraaien, krijgt men de eerste groote straatdecoraties te zien in de Wagen straat. Er staan triomfbogen en eere-zuilen. en verder zyn er op regelmatige afstanden over spanningen van vlaggedoek aangebracht. De minister van Sociale Zaken heeft een rondschrijven gericht tot de dertien inspecties voor de werk verschaffing, waarin de minister me dedeelt, dat de regeering besloten heeft, de mogelijkheid onder de oogen te zien, om te komen tot uit breiding van de hulp aan kleine boeren en tuinders door plaatsing van dezen in werkverschaffing enz., waar mogelijk en verantwoord, op eigen bedrijf. Het gaat hier om een proef, waarvoor in elkW inspectie drie ge meenten zullen worden aangewezen. BRUSSEL. 3Z2 en 484 M. 322 M.: 1320 Onun.pl. 13.50 Omroepklelnorket 1.80 SalooorkMt. 150^-2 20 Oram.pl. mermuzlek. 7.35' Oram.pl. 8.30 Symphonla-orkest. 10, d aiiBorkes t 484 M.: 13.30 Onun.pl 1320 Omroepaa- lonorkest. 120 Omroepklelnorkeet. 150 320 Oram.pl. 626 Omroeporkest. 625 dito. 8 30 BIn Walzertraum. operette. 1020—1120 Oram.pl. 320 Pianorecital. 5.10 Het IBecArthur- kwlntet. 5 35 Het BBC-Dansorkest 7.00 BBC-Nortbem orkest. 8 00 Het Willough by strykkwartet m. m v. solist 820 Snapdragon, operette 9.30 Berichten. 10.40 Het Turner Strijkkwartet en solist. 11.601230 Dansmuziek (gr.pl). PARIS. 1S48 M. 620 Oram.pl. Poulet-kamerorkeat. 3.50 «Orkest- conoert. 420 zang. 5 06 Oram.-pl. 5.50 Paryach Kamerorkest. 820 Pianorecital. 9 06 Nat. Orkest en Raugelkoor. 1120— 13.36 Ballly-Danaorkeet. BEULEN, 458 M. 8.00 Militair concert 11.30 Fabrleksorkeelconcert. 12.35 Om roepklelnorkeet 3 50 Düeeeldorfer Oon- certorkest. 420 Zang en piano. 6 30 Om roeporkest. p. Hauck's orkaet en solisten. Omroeporkest. 10.06—1120 F. We- danaorkeat. Dat de feestverlichting van de residentie enorme belangstelling heeft is in deze dagen wel op overtuigende wyze gebleken. Voor velen biykt een duister punt in dezen lichtenden overvloed te zyn, de wyze. waar op het Gemeenteiyk Electrlsch B0dryf vraag en aanbod weet te dekken. Opvallend is by alle verzieringen de rijke toepassing van dennegroen. Dit en het oranje- vlaggedoek zUn in zulke overvloedige quanta gebruikt, dat men zich afvraagt, waar men t vandaan gehaald heeft! Hetzelfde Is by de ver lichtingsartikelen het geval met de z^ji. „oranje-appels", de bekende aan zinkkabel be vestigde lichtbollen, die met hun massale toe passing het antieke vetpotje en zelfs het mo derne electrlsche lllumlnatlelampje hebben ver drongen. Ofschoon de grlepeoort van dit jaar niet zoo kwaadaardig is als in 1918 raden de medische autoriteiten toch Iedereen aan om de kleinste verkoudheid by den aanvang te behandelen, omdat verkoudheden het weerstandsvermogen verlagen en het lichaam een gemakkeiyke prooi voor bronchitis maken. Te veel .Innemen’vooral door kinderen, brengt de spUsvertering nog meer in de war en moet liefst vermeden worden, tenztf op voor schrift van dëtl dokter Vicks Va po Rub. dat alleen maaruitwendig 1 Ingewreven wordt, werkt op 3 manieren tegelyk om de kou tegen te gaan en ernstige complies- ties te voorkomen: (1> door de huid als een ouderwetsche pap of pleister en (3) door de genezende dampen, die door de lichaamswarmte vrU komen direct naar de luchtwegen inge ademd worden. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tydelyk 90 cents (inplaats 1.35). Ultsl. verkrUgb. by Apothekers en Drogisten Opzichters en werklieden staan echter steeds gereed om waar noodlg ter assistentie op te treden. Materiaal ligt op auto's klaar om zoo snel mogelijk vervoerd te kunnen worden. Ver der onderging de wachtdienst 'van het G E B eenlge uitbreiding. Het loopt overigens nogal los. De strengere eischen, die van gemeentewege ten aanzien /an den aanleg van geleidingen worden gesteld, bleken verduistering byna overal uit te sluiten. De zwaarste dag voor het G.E.B. zal 7 Januari worden. Immers, van de extra 10.000 kilowatt, waarvan Den Haag er slechts I 7 a 1800 op- eischt, komt het reateerend aantal aan de spoorwegen ten goede, die immers een groot aantal extra-treinen op de rails brengen. Het Haagsche electriache bedryf heeft drie onder- atations voor de voeding van zyn rayon in gebruik: een op het spoor- emplacement te Delft, een ander in de Loolaan (ten Noorden van de Laan van Nieuw Oost-Indië) en een derde tuaachen Leiden en Warmond, dat in verbinding met het station Loolaan staat. tivlteit, zyn karakter en zyn charmante per- sooniykheid. 25 April 1879 werd hy te Leeuwarden gebo ren. Van 18M1917 was hy in dienst van de Maatschsppy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, asnvankeiyk als surnumerair, later als commies. In 1917 werd hy adjunct-dlrecteur van de A. N. V. V. en in 1920 directeur van deze organisatie, die hy tot zeer grooten bloei wist te Arengen en te maken tot Het vertegen woordigende lichaam tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Nederland. Onder zjjn leiding werd ook voor het eerst op krachtige en doeltreffende wyze de propaganda voor het toerisme in ons land in het buitenland ter hand genomen. Vele geschriften en artikelen zijn van zyn hand over het vreemdelingenverkeer en bet toerisme verschenen. In deze dagen van zeer druk bezoek aan Den Haag en ook aan ons land was hy zeer druk aan het werk en tot Zondagochtend was hy nog op zyn bureau werkzaam. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 34- jarigen L. J. K die 29 September 1336 by een woordenwisseling op de Kruiskade te Rotter dam mej. C. den neus afbeet, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee Jaar De etech luidde drie jaar. den zilverig doorlichten zybeuk van een oude kathedraal. Eerepoorten van tonnen, dryvers en andere scheepsartikelen opgebouwd, sluiten de straat aan weerszyden af. In de richting Oost-West begint men zijn tocht bil het Staatsspoorstatlon. Ook hier te op 1 plein zelf nog weinig van feesteiykheld te bemerken, al straalt ’s avonds de voorgevel van het breede gebouwencomplex met een zee van licht. Zoodra men echter den hoek om is by de Heerengracht, staat men direct onder een vroo- lUke versiering van vlaggedoek en groen, spe ciaal boven de trottoirs aangebracht. De Lange en Korte Poten bieden een voortreffeiyken aan blik met de dennegroen-guirlandes en vlaggen, die het hier in ’t straatbeeld uitstekend doen Van daar af heeft men tegelyk een goed gezicht op het Plein, dat met groote verticale vlag- decoratles Is versierd. De kleuren der beide vor stenhuizen domineeren in de vlagversierlngen. terwyi voorts het rood, wit en blauw zeer ruim is aangewend als decoratle-mlddel. Voortgaande komt men op het zeer beziens- waardige kruispunt SpulHofweg, waar de groote warenhuizen, modemagazijnen en con- sumpUezakeri op eigen Initiatief te werk zyn gegaan. In ruimeren zin sluiten hjerby de ver sieringen op den Hofweg en in de Groote Markt straat in denzelfden trant aan. Eenlgszins onvolledig doet de versiering van de Spuistraat aan, maar deze moet men dan ook by avond zien. Het effect der duizenden brandende „oranje-appels” is sprookjesachtig. Daarna bereikt men de Vlamingstraat, waar ook weer dennengroen-gwjrlandes zyn aauge- bracht, die dit straatbeeld eveneens verdlenste- lyk verfraaien. Hier la het einde van den tocht Oost-West en men buigt vandaar zeer gemak- keiyk af naar het hoogtepunt van den Brulds weg, de Groenmarkt en de Rlviervlschmarkt, waar de elgeniyke huweiyksplechtigheden vol trokken zullen worden. Dat men behalve langs de hierboven aange geven route nog in verscheidene straten feest versieringen kan vinden, ligt voor de hand. De Plaats byv is zeer styivol met geveldecoratles behangen, ook het Buitenhof is opgesierd en zeker moet hier nog het Binnenhof genoemd worden met de, men kan wel zeggen monumen tale .standaarden” voor elke provincie en de koloniën. Doch hiermede zyn we buiten de ver siering van het elgeniyke „stratenbeeld" ver zeild geraakt en meenen het hierby dan ook te kunnen laten. Wie de feeststad bezoekt overtuige zich! HILVEBAUM I. 1875 M. VARA-UITZEN- I>INU> 8 00 Gram.pl. 9 3o Keuken- praatje. 13.00146 VARA-Orkest en gr - pl. 3.00 Gram pl. 5.30 Varlatle-ooncert (zang, orgel, plano-accordoon8.00 Herh. 8O6-ber 8 03 Berichten ANP. VARA-Va- rla. 8 16 Hat VARA-Orkest. Mannenkoor G.E W.A. Vrouwenkoor Femlna en so listen. 10.00 Berichten ANP. 10.06 Gram - pl. 10.35 De Ramblers. 1130-^12 00 Gram.-pi. HILVER8UM II. 301 M. (NCRV-UITZEN- DING) 8.00 Schriftlezing 8.169.30 Grampl. 10 30 Morgendienst. 11.00 13 00 Ensemble Van der Horst. 13.00 Be richten. Grampl. 13.30 Vervolg concert I. 16 Zang en plano. 3 00 Orgelspel 3:00 Chr. lectuur. 3 303.45 Gram pl 4 Oq Pia norecital 5.00 Klnderuur. 6.00 Land- bouwbalfuur. 6 30 Onderwysfonds v. d. scheepvaart. 7.00 Berichten. 7 15 Gram pl. 7 45 Reportage 8.00 Berichten ANP. 8.15 Laatste voorbereidingen voor bet Huweiykafeeet. 9.00 Godsdienstige mannen en vrouwen uit het Huls van Uppe Blesterfeld, causerie 9.3o Stlchtech Ba- lonorkeet en Dubbel Gem. Kwartet. (Om 10.00 Berichten ANP). 11.19—11.30 Gram.pl. HiernaSchriftlezing. DBOITWICH. 1500 M. 11.06 Orgelspel II. 35 BBC-Welsch orkest m. m v. sofist. 13 35 Gram pl. 120 Blrmlnghamsch Hlp- podrome-orkeet 3.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 3.50 Harmonie-orkest m. m. v. soliste. Op dit punt bevindt men zich het dichtst in de richting van Scheveningen, waar nie mand die er komt moet verzuimen de zeer ka rakteristieke Keizerstraat te gaan bezichtigen. Te ’s-Gravenhage heeft zich In een perceel aan de Welmarstraat, bewoond door het be jaarde ecthpaar B., een familiedrama af ge speeld De heer en mevrouw B. verkeerden reeds geruimen tyd in moeiiyke omstandighe den en, geen uitweg meer ziende, is de man tot een wanhoopsdaad overgegaan. Hy was In het bezit van een revolver en loste twee scho ten. eerst een op zUn vryuw en vervolgen* richtte hU het w%pen op zichzelf. Beide perso nen werden gewond. Een loopjongen bemerkte het eerst, dat er Iets emstlys in het perceel was voorgevallen en waarschuwde de politie en den geneeskundi gen dienst. De beide gewonden werden naar het ziekenhuis aan den Zuid wal overgebracht. Hun toestand te redeiyk. Voor den vreemdeling, die In deze dagen de Hofstad bezoekt, Is het niet ondienstig een korte beschrijving te geven, van wat hy gezien tnoet hebben om een totaal-Indruk te verkrijgen van de versiering In de Haagsche straten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6